#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2011 19:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μνημόνιο διαλύει το ΠΑΣΟΚ




του Κώστα Ροδινού




Γενιές  Ελλήνων γαλουχήθηκαν  με τους  «πασοκικούς μύθους»:

«Με το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία,  περνάμε καλά»!

«Το ΠΑΣΟΚ είναι  πατριωτικό Κίνημα»

«Το «ΠΑΣΟΚ  έχει  καλύτερα στελέχη και ξέρει  να κυβερνά».

«Το ΠΑΣΟΚ προστατεύει τους μη προνομιούχους έλληνες».

«Το «ΠΑΣΟΚ έχει τη μαγική συνταγή να λύνει τα προβλήματα».

Σε μεγάλο βαθμό οι μύθοι αυτοί συντηρήθηκαν:

1. Από τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ, τα οποία μπούκωσαν μέχρι σκασμού οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ

2. Από τα «γνωστά επιχειρηματικά τζάκια» που γιγαντώθηκαν με δημόσια έργα, κρατικές συμβάσεις και προμήθειες, λεηλατώντας  τα δημόσια ταμεία.

3. Από τους κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές, που εξαργύρωναν την σιωπή τους με προκλητικά προνόμια, σε βάρος πάλι του κράτους.

4. Από στρατιές δημοσίων υπαλλήλων, πολλαπλώς ευνοημένων, που απετέλεσαν το σκληρό πυρήνα της εκλογικής του πελατείας.

5. Τέλος από μια, επίσης, κρατικοδίαιτη πανεπιστημιακή και πολιτιστική ελίτ, της «γενιάς του Πολυτεχνείου», που ανέλαβε τον «ιδεολογικό καθοδηγητή» του συστήματος.

Αυτό το σύστημα, έδωσε τα πάντα,  για να φέρει τον κ. Παπανδρέου στην εξουσία. Ήλπιζε σε μια νέα παλινόρθωση. Ατύχησε!  Βρίσκονται όλοι σε αδιέξοδο. Αρκούσε να έβλεπε κάποιος χθες το βράδυ τον κ. Πρετεντέρη να καταφέρεται εναντίον του μνημονίου!



Το μνημόνιο  διαλύει το ΠΑΣΟΚ!

Η υπογραφή του μνημονίου  ήταν η «αρχή του τέλους». Το ΠΑΣΟΚ που ήξερε ο ελληνικός λαός, δεν είναι πια εδώ! Τελείωσε!

Για τους εξής λόγους:



Πρώτον: το μνημόνιο δεν οδηγεί  μόνο την Ελλάδα στην καταστροφή.

Διέλυσε  τους μύθους που διατηρούσαν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία!

Δεύτερον, οι πολιτικές του μνημονίου, για πρώτη φορά, φέρουν το ΠΑΣΟΚ σε ευθεία ρήξη με το  σκληρό πυρήνα των υποστηρικτών του.

Τρίτον, το μνημόνιο, όπως αποκαλύπτεται  από τον Στρος Καν, καταρρακώνει την  προσωπική αξιοπιστία του πρωθυπουργού, που μέχρι και σήμερα αποτελεί το ισχυρό χαρτί του ΠΑΣΟΚ

Τέταρτον, τα στελέχη του  κ. Παπανδρέου, καθημερινώς πλέον, γελοιοποιούνται , αυτοαναιρούνται, ακυρώνονται.

- Μια οργανωμένη ομάδα λαθρομεταναστών υποχρέωσε  τον πρώτο τη τάξη υπουργό, να συνθηκολογήσει άνευ όρων.

- Ο έτερος ισχυρός υπουργός ο κ. Παπακωνσταντίνου  θεωρείται καμμένο χαρτί. Και δεν έχει ακόμα ανοίξει το στόμα του ο κ. Γεωργακόπουλος.

- Ο κ. Δρούτσας παρακολουθεί αμήχανος τον κ. Νταβούτογλου να περιοδεύει  στη Θράκη μας ως πασάς και να   μας προκαλεί θρασύτα.

- Η κα. Μπιρμπίλη δεν μπορεί να νομοθετήσει!

- Ο κ. Λοβέρδος, αφού κατεδάφισε τις εργασιακές σχέσεις και «αναμόρφωσε» το ασφαλιστικό μας σύστημα, τώρα «αναδιοργανώνει» και το σύστημα υγείας.

Τέλος, ο κ. Βενιζέλος, αφού «νοικοκύρεψε»  τα οικονομικά του υπουργείου του  περικόπτοντας τα μηχανοκίνητα τμήματα από τις παρελάσεις και παραλαμβάνοντας τα «υποβρύχια που γέρνουν», ετοιμάζει την εσωκομματική  αντεπίθεσή του προσβλέποντας στην επόμενη ημέρα.

Μπορεί αυτό το συνονθύλευμα ν’ αντιμετωπίσει τα προβλήματα της χώρας;

Θα δραπετεύσει

Θα πρέπει κάποιος να είναι από άλλον πλανήτη για να μην αντιληφθεί ότι η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου καταρρέει. Τελικά δεν αλλάζουμε, βουλιάζουμε. Δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας  σύμβουλος του κ. Παπανδρέου (και έχει πολλούς) που να μη του λέει το αυτονόητο. Και το αυτονόητο είναι ότι κάθε μέρα που περνάει,  βυθίζεται όλο και περισσότερο.  Απαξιώνεται. Και ο Γιώργος που ξέραμε, τελείωσε. Το είπε ξεκάθαρα με το τελευταίο του διάγγελμα, αλλά το έδειξε κυρίως με τη γλώσσα του σώματος.

Ο κ. Παπανδρέου έχει μόνο μια διέξοδο: να πάει σε εκλογές άμεσα. Για να σώσει τα ελάχιστα, που μπορούν να περισωθούν.

Θα τα δώσει όλα για μια απόφαση στις 25 Μαρτίου που να μπορεί να  την παρουσιάσει ως επιτυχία.

Και αυτό είναι επικίνδυνο γιατί θ’ αργήσουμε να μάθουμε τα ανταλλάγματα….

Υ.Γ. Η συνέχεια, αύριο!


 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 10/03/2011 19:50:36

    Αντιπροταση λυσης, τα ενδογενη πασοκικα προβληματα, υπαρχουν και στην αξιωματικη αντιπολιτευση, διαχρονικα δε.
    Τι κανουμε ?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 10/03/2011 22:54:47

      το άρθρο αυτό γράφτηκε νωρίς το απόγευμα οπότε δεν πρόλαβα τις τελευταίες εξελίξεις:
      1. το MEGA και απόψε ήταν επικριτικό για την κυβέρνηση.
      2. Ο κ. Παπανδρέου, μας μεταδίδουν, συνάντησε ψυχρό κλίμα στο Παρίσι. Κατανόηση μεν, αλλά με κατανόηση δεν λύνονται τα προβλήματα. Να σημειώσω πόσο ατυχής αποδεικνύεται η δήλωση του πρωθυπουργού στη σύνοδο των σοσιαλιστών ότι τα συντηρητικά κόμματα ευθύνονται για την κρίση στην ευρωζώνη. Και στη συνέχεια πήγε να συναντήσει ....συντηρητικούς πολιτικούς για ...βοήθεια.
      3. Η επιμήκυνση μάλλον έχει κλειδώσει, αλλά παίζεται η μείωση των επιτοκίων. Η Μέρκελ το συζητάει, αλλά θέλει για αντάλλαγμα εκποίση δημόσιας περιουσίας. Πληροφορίες λένε, οτι της το είχε υποσχεθεί ο κ. Παπανδρέου.
      4. Οι αγοραίες αναφορές του Στρος Καν εκθέτουν ακόμα περισσότερο τον πρωθυπουργό. Φαίνεται οτι ο γάλλος μάλλον θέλει να αποστασιοποιηθεί από τον πρωθυπουργό.

  2. kiki avatar
    kiki 10/03/2011 20:00:06

    Διπλα στις ειδησεις .
    Η Ουγγρικη προεδρεια της ΕΕ καλεσε και τον Τουρκο ΥΠΕΞ στην ατυπη Συνοδο των Υπουργων Εξωτερικων της Ενωσης.
    Νουδουλα, ξυπνα.
    βλεπετε τι εννοω.

  3. SAS avatar
    SAS 10/03/2011 20:10:39

    Το ΠΑΣΟΚ έπρεπε να το διαλύσει ο Καραμανλής το 2004 . Ήταν το μεγαλύτερο λάθος του , η ανοχή του μας οδήγησε εδώ και έφερε αυτά τα παράσιτα ξανά στην εξουσία .

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ SAS 10/03/2011 20:35:12

      +1000

      Τέτοιες ευκαιρίες λίγοι άνθρωποι είχαν στην Ιστορία!

      Ολος ο Λαος ήταν μαζί του! Φευ!

    • astral avatar
      astral @ SAS 10/03/2011 20:37:13

      ++ μα εχετε παρακολουθησει τιε χει γινει στο χωρο της παιδειας πχ και του καθηγητικου κατεστημενου..

      οι ανθρωποι που εβριζαν την νδ την περιοδο 2004-2009 ως ανικανη ηταν οι ιδιοι ακριβως που η νδ τους ειχε χρηματοδοτησει αφειδως για να υλοποιησουν την πολιτικη τους. στο κρατος, αν εχετε εικονα, δεν εχει αλλαξει τιποτα απο το 2000 στο 2006 ρεπουση δραγωνα 4ver

    • καινός avatar
      καινός @ SAS 11/03/2011 10:02:17

      καλά θα ήταν, αλλά μην ξεχνάς το συνδικαλισμό που έχει καταλάβει εδώ και χρόνια το πα$οκ...

  4. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 10/03/2011 20:16:32

    το μεγαλυτερο λαθος το κάνει ο ελληνικος λαός που εναλλάσει τα δυο αυτά κομματα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στην εξουσία!Ας τα κοντύνει κατω απο το 50% και τα δυο να σφίξουν λιγο οι κώλοι και σου λεω εγώ αν σοβαρεύονται, μπας και κοιτάξουν λιγο το λαικο συμφέρον!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/03/2011 20:18:14

    Πέστα Ροδινέ....

  6. kiki avatar
    kiki 10/03/2011 20:19:39

    Τωρα ακουω τον Πεταλωτη, " εχουν βαλει φιλοδοξο στοχο την πωληση κρατικης περιουσιας 50 δις".
    Αχ, πως διαλυεται αυτο το ανοσιουργημα , εμεις θα διαλυθουμε εχουμε ηδη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ kiki 10/03/2011 21:04:27

      Το έθεσε η Μέρκελ ως όρο και μάλλον πρέπει να το είχε υποσχεθεί ο κ. Παπανδρέου.

  7. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 10/03/2011 20:25:25

    καιρός ήταν..

  8. αχ κουλα!! avatar
    αχ κουλα!! 10/03/2011 20:26:25

    Ωρες-ωρες σκεφτομαι το ρητο "ουδεν κακον αμιγες καλου". Το Μνημονιο θα το εξαφανισει αυτο το οικτρο μορφωμα της κλεπτοκρατιας και της διαφθορας που διελυσε μεταπολιτευτικα τη χωρα!!

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2011 20:33:41

    Κι όμως το Μημόνιο σημειώνει τεράστια επιτυχία για τους εμπνευστές του. Οι μεγάλοι επιχειρηματίες τρίβουν τα χέρια τους.
    Όσοι έχουν στοιχηματίσει υπέρ της ελληνικής χρεωκοπίας επίσης.
    Οι Τούρκοι γιατί επεκτείνουν τις Νεοθωμανικές τους ονειρώξεις.
    Οι επίδοξοι άρπαγες της δημόσιας περιουσίας.
    Ο ΓΑΠ οποίος θα αναλάβει πόστο σε κάποιο Διεθνή Οργανισμό.
    Όλα τα κοράκια που ίπτανται πάνω από το θνήσκων σώμα της χώρας.
    Τα εξαπτέρυγα που θα αποζημιωθούν με κάποιο τρόπο.

    Όσο για τον ελληνικό λαό, μοιάζει με τα κοτόπουλα στο κοτέτσι που τους πετάνε ψίχουλα και κακαρίζοντας τρέχουν να αρπάξουν ότι μπορούν, πάντα με το κεφάλι κάτω.

    Το ΠΑΣΟΚ δε θα διαλυθεί παρά μόνον από την, φοβάμαι, ανεπανόρθωτη καταστροφή που θα επιφέρει στη χώρα. Βαδίζουμε ολοταχώς σε κατάσταση failed state. Τα σημάδια κοινωνικής, πολιτικής και κοινωνικής κατάρρευσης βαθαίνουν μέρα με τη μέρα.

    Μόνη μας ελπίδα, η κυτταρική μας μνήμη.

    Φρονώ ότι ο Αντώνης Σαμαράς δε θα αποτέλεσει σανίδα σωτηρίας για τον ΓΑΠ και την παρέα του, υποκύπτοντας στις αφόρητες πιέσεις για κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Αλλά κι αυτός μόνος του με δέκα-δεκαπέντε ανθρώπους τι να πρωτοκάνει.
    Εμείς πρέπει να φωνάζουμε όλο και δυνατότερα κάθε μέρα όπως μπορούμε.

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2011 20:46:50

      Σε καμμια περιπτωση δεν δεχομαι οτι ο Αντωνης Σαμαρας ειναι μονος. Εχει ολους εμας!!!
      Αυτο το πιστευω βαθεια οπως τοτε στις 29 Νοεμβρη!
      Θα βαλουμε ολοι πλατη, για τη χωρα μας, για την Ελλαδα ρε .... που ειπε και η Πατουλιδου!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2011 21:05:54

      Γιάννη,
      είπαμε το μνημόνιο κάνει καλό σε πολλούς πλήν της ελληνικής οικονομίας!

  10. anonymous avatar
    anonymous 10/03/2011 20:37:34

    5. Τέλος από μια, επίσης, κρατικοδίαιτη πανεπιστημιακή και πολιτιστική ελίτ, της «γενιάς του Πολυτεχνείου», που ανέλαβε τον «ιδεολογικό καθοδηγητή» του συστήματος.

    Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Βλέπω τώρα κάτι τέτοιους συνταξιούχους που στήριξαν ΠΑΣΟΚ το 80 και τώρα κλαίνε με μαύρο δάκρυ.
    Μου φέρνουν δυο εικόνες στο μυαλό. Η μια είναι του πατέρα που το παιδί του αλήτεψε. Η άλλη είναι της πόρνης που έγινε τσατσά και στα γεράματα μετά και το τσατσιλίκι πάει στην Εκκλησία για εξιλέωση. Τώρα όποια θέλετε παίρνετε. Εγώ παίρνω τη δεύτερη διότι οι κύριοι Παν/μιακοί είχαν γνώσεις και μπορούσαν να προβλέψουν προς τα που πάμε. Εδώ τα πρόβλεπε η μακαρίτισσα η Μαλβίνα και ο Χαρρυ Κλυν.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ anonymous 10/03/2011 20:49:03

      Να προβλεψουν τι? Αφου ηταν οι πρωτοι που βολευτηκαν και τωρα κανουν τους τιμητες!
      Οτι χειροτερο αυτοι οι κυριοι...

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/03/2011 20:49:22

    Η μαγκιά θα είναι να αντέξουν οι Π-Π (προ-πασόκ). Η Ελλάδα δεν ήταν ποτέ αυτό το χάλι, και η διάλυσή της, εάν φέρει το ξεφόρτωμα της αποχαύνωσης 1981-2004, θα είναι κέρδος. Βέβαια, παίζει και το να τα γκαγκατώσουν οι προ 1981, και να μείνουν μόνο πασόκοι και ...μετανάστες. Λίγοι έφυγαν Βενετία το 1453;

  12. thanasis avatar
    thanasis 10/03/2011 20:59:36

    το πασοκ παρουσιαζει εκφυλιστικα φαινομενα
    αυτος ο εκφυλισμος θα οδηγηση μαθηματικα
    στην καταστροφη του.το πασοκ γενν
    ηθηκε απο παπανδρεου και θα
    κλειση με παπανδρεου

  13. ApoTel avatar
    ApoTel 10/03/2011 21:01:00

    Ξεχάσατε και την Αννούλα που διαλύει την παιδεία

    • effie B. avatar
      effie B. @ ApoTel 10/03/2011 21:38:43

      αυτη απο αυριο

  14. Wolf avatar
    Wolf 10/03/2011 22:08:40

    Μπράβο Κώστα, εξαιρετικό.
    +1000000

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/03/2011 22:30:02

    Εφοσον το 89 το πεντακαθαρο!!! ο Αντρεας βγηκε λαδι με 7-6!!! το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω και πουλαει τα παντα για την εξουσια.
    Ουτε Παμπερς, ουτε Κουτσονομοι, ουτε Λιβανηδες κανεις... Ο Κοσκωτας κανει μπιζνες τωρα παρεα με τον Χαλακ. Ουετ φυσικα Κοκολα, Μιμη, Μπιρσιμ και θεοπαιχτες και μελλοντολογοι. Κανεις. Τι λετε τωρα. Το ΠΑΣΟΚ ειναι αθωο και ασπιλο σαν το απατητο το χιονι-αγνο.

    Θα ειχε γλιτωσει δεξιος στη θεση του Αντρεα?? σε καμια περιπτωση... φατε τωρα Σηφουνακηδες και Μιλενες να μας τη λενε για το βρωμικο 89.

    Το παμπερ ηταν χεσμενο.-

    ΠΠ

  16. pikras57 avatar
    pikras57 10/03/2011 23:19:00

    ..Ροδινέ
    βλέπω συνεχίζεις τις βολές ......κατά ριπάς !

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/03/2011 23:19:06

    Δυστυχώς παραβλέπετε, άθελά σας, την οργανική σχέση μεταξύ όσων κάνει το ΠΑΣΟΚ στην παιδεία με όσα κάνει στην οικονομία. Αναφέρετε τους μύθους του ΠΑΣΟΚ και ποιοι τους συντήρησαν. Δεν αναζητάτε όμως τις θεωρητικές/πολιτισμικές προϋποθέσεις της επιβολής αυτών των μύθων. Δεν εξηγείτε δηλαδή γιατί αυτοί οι μύθοι έπιασαν τόσο πολύ στους Έλληνες. Το ότι κάποιοι τους υποστήριξαν δεν εξηγεί την πειθώ τους. Έχω μιλήσει για το ζήτημα, δε θα σας κουράσω με το να το επαναλάβω. Πάντως η ΝΔ όσο αγνοεί τα διανοητικά ερείσματα του ΠΑΣΟΚ στην ελληνική κοινωνία (τα οποία κατασκευάστηκαν μεθοδικά από την αριστερά και τους υλιστές διανοούμενούς της-υπάρχουν και ελάχιστοι αριστεροί διανοούμενοι που δεν είναι υλιστές/μαρξιστές αλλά διώκονται από το πολιτικό σύστημα) τόσο θα αντιλαμβάνεται μόνο ένα μέρος της δύναμης του αντιπάλου της και συνεπώς θα αδυνατεί να τον αντιμετωπίσει αποτελεσματικά. Αν βέβαια επιθυμεί όντως να συγκρουστεί στα σοβαρά μαζί του, γιατί κάτι τέτοιο μέχρι τώρα δεν ισχύει. Συγκρούομαι σοβαρά σημαίνει βγάζω τα γάντια και ρισκάρω να σπάσω τα χέρια μου αρκεί να κερδίσω. Και τα απαλά χεράκια των βουλευτών της ΝΔ
    δεν έχουν μάθει να παλεύουν.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Δημήτρης 10/03/2011 23:27:45

      Συγχαρητήρια!
      Αρκετοί εδώ έχουμε θίξει την ιδεολογική γύμνια μεγαλοστελεχών της ΝΔ. Είναι δυνατόν να προβάλλονται ως παράγοντες της Κεντροδεξιάς άτομα σαν τον Σπηλιωτόπουλο;
      Και για να είμαστε ειλικρινείς, η κυβέρνηση ΚΚ του Εξαφανισμένου επέτεινε την ιδεολογική απογύμνωση της ΝΔ.
      Το παιχνίδι με το ΠΑΣΟΚ χάθηκε πρώτα από όλα σε επίπεδο ιδεολογικό.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΒΙΣ 11/03/2011 00:13:23

        Ενω - λυπαμαι που στενοχωρω καποιους - ο ΛΑΟΣ εχει δεξια ιδεολογια συγκεκριμενη και την προβαλλει.

        • Κωσταντινος Π. avatar
          Κωσταντινος Π. @ ψυχραιμια 11/03/2011 01:09:26

          να μην λεμε και οτι θελουμε εδω μεσα. Η ιδεολογια του Λαος ειναι οπως ξυπνησει καθε φορα. Σημερα ετσι, αυριο αλλιως.
          Βεβαιως τα υψηλοτατου επιπεδου διανοησης και προβληματισμου στελεχη του εχουν παραξει ιδεολογια παγκοσμιας εμβελειας!!
          Εχουν γραφτει και βιβλια πανω σ'αυτην που πωλουνται αποκλειστικα και σε παγκοσμια πρωτη απο τον εκδοτικο οικο του διανοητη του κομματος Αδωνη Γεωργιαδη!!!

          Ελεος ψυχραιμια, ειπαμε ειναι αργα, μπορει να εισαι θολωμενος απο την κουραση της μερας...
          συγχωρεισαι....

          • περήφανος δεξιός avatar
            περήφανος δεξιός @ Κωσταντινος Π. 11/03/2011 03:50:41

            η αλήθεια είναι ότι τα στελέχη του λαος βγάζουν μια σιγουριά..οι δικοί μας ήταν χεσμένοι όταν έβγαιναν στα κανάλια όλο αυτό τον καιρό..πάντως για να είμαστε δίκαιοι είδα τον Στυλιανίδη στο πρωινό της νετ..πολύ καλός..και είχε εναντίον του 4..τους 2 παρουσιαστές,τον πρωτόπαπα και τον ραγκούση που πήρε τηλέφωνο για...εξηγήσεις..τα ίδια το βράδυ στο μεγκα..ο Μαρκόπουλος ξεφτίλισε την νταλάρα αλλά πέρασε τηλεφωνικά το μισό υπουργικό συμβούλιο..έλεος..αυτοί δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα..

  18. Nasos avatar
    Nasos 10/03/2011 23:25:52

    πολύ καλά τα λέει ο αρθρογράφος,το ΠΑΣΟΚ είναι ένα ιδεολογικά απόνδυλο κόμμα
    το μόνο που τους ενώνει,από τον Πρασινοφρουρό της ΔΕΚΟ που απαιτεί ένα ακόμη επίδομα,έως τον κρατικοδίαιτο επιχειρηματία που παίρνει κρατικές δουλειές με καπέλο 100% στην τελική τιμή και σε αντάλλαγμα στηρίζει μετα ΜΜΕ του το Κίνημα,μέχρι τον πουλημένο συνδικαλιστή και τον λιγούρη διανοούμενο
    είναι η μάσα,η λεηλασία του κρατικού κορβανά
    τώρα που η μάσα λόγω Μνημονίου περιορίζεται κατά πολύ ,είναι λογικό να παρουσίάζονται διαλυτικά φαινόμενα
    η μέρα που τα Πασόκεμον θα πάρουν με τις πέτρες τον εξουσιομανή ΓΑΠ και την παρεούλα του,που πήραν την καυτή πατάτα στα χέρια τους,αντί να κάτσου στα αυγά τους -θα προκαλούσαν πρόωρες εκλογές το Μάρτιο του 2010 μη ψηφίζοντας τον Παπούλια για δεύτερη θητεία-αντί να αφήσουν τον Καραμανλή να φάει την λέζα της χρεοκοπία,δεν αργεί

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/03/2011 23:29:21

    ΠΑΣΟΚ και δεος, ελατε ολοι να αυξησουνε το Χρεος.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/03/2011 10:26:11

      Aυτό ως προεκλογικό σύνθημα, καλό ακούγεται!

  20. ierofantis avatar
    ierofantis 11/03/2011 01:07:17

    Καλησπέρα Κώστα,

    Το μόνο θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι για πρωτη φορά μετά το '74, οι Έλληνες ενδοσκοπούν, ψάχνονται, ρωτούν, συζητούν, προβληματίζονται, αγωνιούν...

    Λαϊκές εξεγέρσεις και στάσεις δεν βλέπω να γίνονται. Η πτώση του συστήματος ΠΑΣΟΚ θα είναι σιωπηρή, βουβή.

    Αλλά όπως έχω γράψει παλαιότερα, θα κάνει κρότο...

    Και ένα γενικότερο σχόλιο...

    Το μέλλον, μπορεί να φαντάζει ζοφερό, αλλά μη γελιέστε. Παραγωγικές δυνάμεις το Έθνος διαθέτει και μάλιστα ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΕΣ. Η Ελλάδα δεν είναι η άχρηστη πολιτικοοικονομική ελίτ που μας έχει κατσικωθεί τα τελευταία 30 χρόνια...

    Μη ξεχνάτε ότι πάντα δρούμε συλλογικά μόνο υπό ασφυκτική πίεση. Η συλλογική κυτταρική μας πάστα (όπως λέει και ο Γιάννης Φαίλτωρ) είναι ανεξίτηλη και παρούσα. Εκεί που άλλοι θα είχαν διαλυθεί, εμείς πάντα περνούσαμε τους αιώνες, δια πυρός και σιδήρου.

    Και κάτι άλλο...

    Κάντε μια μικρή έρευνα... Μετρήστε από την εποχή του Τρωϊκού Πολέμου μέχρι σήμερα την πολεμική μας ιστορία... Θα διαπιστώσετε, ίσως με έκπληξη, ότι ανά 25 - 40 χρόνια υπήρχε και μια μεγάλη πολεμική εμπλοκή μας, εμφύλια ή μη.

    Στην εποχή μας, πλησιάζουμε στη λήξη της 40ετίας...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 11/03/2011 10:28:16

      Καλημέρα Ιεροφάντη,
      Η Ελλάδα χρειάζεται ένα πρόγραμμα εξόδου από την κρίση προσαρμοσμένο στις ανάγκες της.
      Γιατί το μνημόνιο είναι προσαρμοσμένο για να εξυπηρετεί τις ανάγκες αλλων.

      • juliet avatar
        juliet @ Κώστας Ροδινός 11/03/2011 11:08:48

        είναι αφιέρωμενο απο το παιντι στο Σόρος ,με πράσινη αγάπη και πράσινα άλογα.

  21. juliet avatar
    juliet 11/03/2011 10:24:06

    @ierofanti, είχα κάποτε μια φιλόλογο η οποία ιεροφάντη μας έλεγε το δάσκαλο της ιστορίας, σας αφιερώνω με πολύ σεβασμό τα λόγια του Κων/νου Καραμανλής :
    ''η ιστορία όταν δεν είναι παραμορφωμένη,όπως η δική μας ,είναι το καλύτερο μάθημα για τους πολίτες μιας χώρας.Γατί τους διδάσκει τι πρέπει να κάνουν και τι να αποφεύγουν,για να εξασφαλίσουν την ελευθερία και την ευημέρια τους.''