#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2010 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μαξίμου προσπαθεί να μαζέψει την κόντρα Παπακωνσταντίνου – Ρέππα



Προσπάθεια να μαζέψει  όσο γίνεται την άγρια κόντρα μεταξύ Παπακωνσταντίνου και Ρέππα κάνει η κυβέρνηση τις τελευταίες ώρες. Πληροφορίες αναφέρουν ότι επεβλήθη και στους δύο με εντολή άνωθεν να τα πουν τηλεφωνικά έτσι ώστε από αύριο να περάσουν στον κόσμο την εικόνα της αγαπημένης ομάδας, στην οποία δεν υπάρχουν έριδες παρά μόνο παρεξηγήσεις στην κοινή πορεία που ακολουθεί η κυβέρνηση.

Όμως, πόσο πυροσβεστική μπορεί να είναι μια στημένη τηλεφωνική επικοινωνία σε ένα κόμμα και μια κυβέρνηση που σιγοβράζει και πνίγεται στα εσωτερικά της αδιέξοδα.

Δεν είναι τυχαίο ότι από το απόγευμα στελέχη του υπουργείου Οικονομικών δεν σχολίαζαν τις δηλώσεις Ρέππα από τη Θεσσαλονίκη,  αλλά στο παρασκήνιο το περιβάλλον Παπακωνσταντίνου εξαπέλυε χολή κατά του υπουργού Υποδομών για τις επιδόσεις του στον τομέα του και για το χάλι των ΔΕΚΟ στις μεταφορές.

Η κόντρα αυτή μπορεί ως αφορμή να έχει την παρέμβαση Παπακωνσταντίνου σε θέματα που αφορούν τον Ρέππα, αλλά τα βαθύτερα αίτια είναι η αντιλαϊκή πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση έχοντας το Μνημόνιο ως ευαγγέλιο.

Δεν είναι καθόλου τυχαίες οι φράσεις που χρησιμοποίησε ο Ρέππας, παλιά καραβάνα της πολιτικής και από εκείνους που είναι μεν στην κυβέρνηση Γιώργου, προέρχονται ωστόσο από το παλαιό ΠΑΣΟΚ που είχε εν πάση περιπτώσει και κάποιες κοινωνικές ευαισθησίες. Η αντίδρασή του λοιπόν είχε να κάνει με την οριστική απομάκρυνση του πρωθυπουργού από τις έννοιες του σοσιαλισμού και την ταύτισή του με τα πιο σκληρά νεοφιλελεύθερα κόμματα.

Χαρακτηριστική ήταν η δήλωσή του για τις μούντζες που θα τους δώσει ο κόσμος αλλά και το επίσης σημαντικό: «Δεν είμαστε μια οποιαδήποτε ελληνική κυβέρνηση. Είμαστε η κυβέρνηση του Πανελλήνιου Σοσιαλιστικού Κινήματος. Στην πολιτική μας ενσωματώνουμε τις προβλέψεις και τις ρυθμίσεις του μνημονίου βεβαίως, αλλά ενσωματώνουμε και τις αρχές της δικής μας πολιτικής. Γιατί η Ελλάδα, το ΠΑΣΟΚ και οι αρχές μας υπήρχαν πριν από το μνημόνιο και θα υπάρχουν και μετά από το μνημόνιο, κι αυτό δεν πρέπει να μας διαφεύγει».

Ούτε φυσικά του ξέφυγαν οι κουβέντες για αδυναμία του Παπακωνσταντίνου να πιάσει τους φοροφυγάδες και να κυνηγήσει τα μεγάλα εισοδήματα.

Γενικά ο Ρέππας χτύπησε το σαμάρι για να το καταλάβει το γαϊδούρι. Τώρα αν θα πάρουν χαμπάρι στο Μαξίμου ότι αρμενίζουν στραβά, αυτό είναι άλλο θέμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/07/2010 23:13:13

    Βρε που θα βγει και ήρωας στο τέλος Ο Ρέππας...

  2. ατζελίνα τσουλί avatar
    ατζελίνα τσουλί 05/07/2010 23:29:07

    Me tin prasini tin xalkoprasini, tin xerakiani,
    ta vrike o reppas meta pou eipe afti
    oti ''ton agapaei'' ?

    Olo malaganies afti i dithen anexartiti adesmefti xalkoprasini....

    • donaE avatar
      donaE @ ατζελίνα τσουλί 05/07/2010 23:39:14

      Μετα τον Παπανδρεου ομως...αναπληρωματικος.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/07/2010 23:33:15

    Βλέπω το Ρέππα είτε να κάνει ηρωική έξοδο, είτε να φεύγει νύχτα. Προφανώς δεν έχει καταλάβει ότι ο διοπτροφόρος γκαουλάιτερ του ΔΝΤ είναι σαφώς πιο ισχυρός ακόμα κι από τον ΓΑΠ, στον οποίο μεταφέρει τις εντολές των πατρώνων του κι εκείνος απλώς τις εκτελεί (και απλώς... προεδρεύει, όπως έλεγε κι ο πατέρας του).

  4. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2010 23:36:47

    ο Μητσιος ..εχει μεγάλες υποχρεώσεις ..στους καρχαρίες ..

  5. Orestios avatar
    Orestios 06/07/2010 00:05:10

    Τί θα ψηφίσει ο Ρέππας? Σοσιαλισμό ή νεοφιλελευθερισμό?

    • Alex avatar
      Alex @ Orestios 06/07/2010 00:07:09

      Βαρβαροτητα βεβαιως βεβαιως!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Alex 06/07/2010 00:26:50

        Νεοφιλελευθερισμό δηλαδή. Ότι η κόρη του Μητσοτάκη και τα λοιπά εξαπτέρυγα.
        Αν και ο σοσιαλισμός είναι η βάση του νεοφιλελευθερισμού.

    • Alex avatar
      Alex @ Orestios 06/07/2010 00:34:10

      Χαχα για αυτο σε παω Ορεστη γιατι με πιανεις 100%

      • Orestios avatar
        Orestios @ Alex 06/07/2010 00:48:52

        Η ερώτηση που οφείλει κάποιος να του κάνει είναι αν θα καταψηφίσει το νομοσχέδιο του GAP. Αλλιώς όλοι οι λεονταρισμοί του είναι εφέ. Αν ψηφίσει ΝΑΙ κερδίζει γεύμα με την Μητσοτάκαινα.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 06/07/2010 00:53:01

        Με τοσες Cameras ελαα και GAP...please be carefull at the Exit mind the GAP λενε οι πινακιδες στο Metro του ΝΥ...

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Alex 06/07/2010 15:45:05

        ...mind the GAP...
        ΛΟΛ!ΛΟΛ!

  6. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 06/07/2010 08:06:28

    Ώπα φιλολαϊκός ο Ρέππας! Ο υπουργός Τύπου και ΜΜΕ (και εθνικών εργολάβων) του Σιμήτη, ο υπουργός Υποδομών (και εθνικών εργολάβων) του Παπανδρέου του Γ'

    Μοιάζει αστείο να είναι σήμερα οι κ.κ. Ρέππας και Παπουτσής η αριστερή φωνή του ΠΑΣΟΚ, αλλά συμβαίνει ακριβώς επειδή το ΠΑΣΟΚ ως μηχανισμός ενσωμάτωσης / εξαπάτησης της λαϊκής αριστεράς έχει τελειώσει προ πολλού. Δεν μπορεί πια να λειτουργήσει έτσι, όσα "αριστερά" άλλοθι ή προσχήματα κι αν μαζέψει.

    Όσοι μαντρωθούν εφεξής στο ΠΑΣΟΚ, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα θεωρηθούν αποκλειστικά υπεύθυνοι και για τη στάση τους και για τα κίνητρα τους. Εμπειρία υπάρχει, η συγκυρία είναι κρίσιμη, η αφέλεια ως δικαιολογία δεν πιάνει και η ιδιοτέλεια θα αρχίσει να αντιμετωπίζεται αυστηρά.

  7. trellakias avatar
    trellakias 06/07/2010 08:57:12

    Έρχονται και άλλοι, εκτός από ρέππα, όπως μπορεί σε 12 μέρες ο ....προπο, έξοδο με συγκεκριμένα ζητούμενα, ας πούμε!

  8. Αυγερινός Κ.Χατζηχρυσός avatar
    Αυγερινός Κ.Χατζηχρυσός 06/07/2010 10:41:47

    Τι θα κάνει άραγε ο Πρόεδρος μας κ.Παναγόπουλος (εργάτης είμαι);
    Επειδή ανήκει στο ΠΑΣΟΚ, νομίζω ότι δεν έχει την ίδια αντίδραση με την ιδιωτικοποίηση των ΕΘΕΛ τότε στις αρχές των '90s;

    Κοιτά να δείς τι θυμήθικα τώρα! Τον αείμνηστο Σταμούλη ή κάποιον Κολλά! Να φωνάζουν ΣΕΠ ΣΕΠ ΣΕΠ! Πολύ ξύλο! Ηταν φαντασία μου αυτά;

    Εσεις τι λέτε;