#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2014 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μαξίμου πήρε τ’ άρματα



Απ' ότι μαθαίνουμε πήγε πολύ κόσμος να ευχηθεί στον Αντώνη Σαμαρά για την ονομαστική του εορτή. Πέρασαν βουλευτές και στελέχη να πουν μια κουβέντα στον πρωθυπουργό και να πάρουν και κάποιες από τις συμβουλές του.

Όπως μας πληροφορούν, ο πρωθυπουργός φαίνεται να σήμανε πολεμικό προσκλητήριο. Φέρεται να είπε στους βουλευτές πως όταν αυτός έμπαινε στα καφενεία ήταν έτοιμος για... πόλεμο: Εγώ έμπαινα μέσα με "χειροβομβίδες" στην τσέπη» φέρεται να είπε ο κ. Σαμαράς, εξηγώντας ότι οι βουλευτές δεν πρέπει μόνον να ακούν αλλά και να απαντούν, να δίνουν τη μάχη της πολιτικής σε κάθε ευκαιρία.

Μάλιστα, ο πρωθυπουργός φέρεται να είπε επίσης ότι οι βουλευτές θα πρέπει ανοίξουν γενικό μέτωπο με τον ΣΥΡΙΖΑ, να αποκαλύψουν τους ακραίους μέσα στην Κουμουνδούρου, να βγάλουν στη φόρα τους περιθωριακούς, να δείξουν στον κόσμο τη σύνδεση αριστεριστών με την τρομοκρατία αλλά και την υποστήριξη της υποψηφιότητας Τσίπρα από ακραία κόμματα που έχουν φτάσει στο σημείο να στηρίξουν και κράτος με την ονομασία «Βόρεια Κύπρος».

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε ο Σίμος Κεδίκογλου ο οποίος, με αφορμή το ταξίδι του Τσίπρα στην Ολλανδία εξαπέλυσε επίθεση εναντίον του.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος είπε συγκεκριμένα ότι ο κ. Τσίπρας, αποκαλύπτοντας έναν-έναν τους περιθωριακούς συμμάχους του στην Ευρώπη, πηγαίνει αύριο στην Ολλανδία για εκδήλωση του ευρωσκεπτικιστικού μαοϊκού, Μαρξιστικού-Λενινιστικού σοσιαλιστικού κόμματος.

«Οι περιθωριακοί σύμμαχοι του κ. Τσίπρα είναι γνωστοί. Ανάμεσά τους ακόμα και τα κόμματα της αιματοβαμμένης κατεχόμενης Κύπρου. Αυτό, όμως, που δεν είναι γνωστό είναι ότι οι Ολλανδοί σύμμαχοι του κ. Τσίπρα καταψήφισαν στην ολλανδική Βουλή τη χρηματοδότηση της Ελλάδας, με χαρακτηριστικότερο επιχείρημα ότι “σε μια χώρα που είναι βυθισμένη στο χρέος δεν της δίνεις μια νέα πιστωτική κάρτα”», ανέφερε ο κ. Κεδίκογλου.

Επίσης αναρωτήθηκε πώς ονειρεύεται την Ελλάδα ο κ. Τσίπρας. «Εκτός Ευρώπης, απομονωμένη, με συμμάχους μόνον ακραίους και περιθωριακούς;» συμπλήρωσε.

Το Μαξίμου φαίνεται ότι παίρνει τα «μπαζούκας» εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ και προχωρά σε ολομέτωπη επίθεση στην πορεία προς τις εκλογές. Άλλωστε δεν έχει και πολλά περιθώρια και μάλλον είναι σωστή η πρόθεσή του. Αφορμές δίνει και ο ίδιος ο Τσίπρας. Διότι αν από τη μια λες ότι είσαι υπέρ της ευρωπαϊκής πορείας της χώρας αλλά πας να φωτογραφηθείς με ευρωσκεπτικιστές οι οποίοι αναγνωρίζουν τα Κατεχόμενα, αυτό αποτελεί προσβολή για την Ελλάδα.

Θα δούμε πολλά μέχρι το Μάιο. Θα δούμε πολλές συγκρούσεις και τα διλήμματα να «ανάβουν» τα αίματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 17/01/2014 21:40:18

    Και αν χρειαστει στο μελλον λογο του κοινοβουλευτικου συστηματος που ισχυει να συνεργαστειτε για να υπαρξει κυβερνηση και συγκυβερνησετε τι θα λετε για αυτες τις δηλωσεις σας;

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Σωτηρης 18/01/2014 02:22:59

      Τα ίδια ... δηλαδή να χαϊδεύουν αυτιά, δεν κατάλαβα

  2. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 17/01/2014 21:57:25

    Χρόνια Καλά & Πολλά Πρόεδρε. Καλή Δύναμη , Τόλμη και Τύχη ευχόμαστε όσοι σ'αγαπάμε και σε στηρίζουμε.
    Να χαίρεσαι τους αγαπημένους σου.

    • Δήμητρα avatar
      Δήμητρα @ Δήμητρα 17/01/2014 23:05:55

      ΥΓ: Στα καφενεία και διάφορα ουζερί ειδικά του "κλεινού άστεως" δεν είναι και τόσο εύκολο να μπεις .... έχει συνωστισμό συνήθως από .... αραχτούς θολο-κουλτουριάρηδες....ειδικά μετά από πορείες.

  3. kapar13 avatar
    kapar13 17/01/2014 22:05:49

    Με άλλα λόγια η κυβέρνηση αρχίζει την αντιπολίτευση της αντιπολιτεύσεως...
    Κάποιος να τους υπενθυμίσει ότι όλες οι κυβερνήσεις κρίνονται κυρίως για το έργο τους;

  4. kostas papadopoulos avatar
    kostas papadopoulos 17/01/2014 22:10:17

    Αν είχαν βάλει τα χακί , στου Μαξίμου ,στη δημόσια ραδιοφωνία δεν θα έδενε και έλυνε ο πασοκοδημαριτης Γεωργακοπουλος ….ναι αυτός ο κουμπάρος του Σπυρόπουλου, του οποίου κουμπάρος είναι ο κόψης.( θανασης Γεωργακοπουλος …… συντονιστής στα ραδιόφωνα της ΔΤ.Μαρια Γεωργιου, αρχισυντάκτρια σύζυγος του Γεωργακοπουλου.Νοτης Ανανιαδης τέως σύζυγος της Γεωργίου αρχισυντάκτης και αυτος.{2 ήταν οι θέσεις …πήγαν στη οικογενεια.}

  5. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 17/01/2014 22:29:28

    Εύκολο τόχεις να μπούν σήμερα σε καφενέια βουλευτές της Ν.Δ. και του Πασόκ ???

    Αν δοκιμάσει κάποιος , θα ειναι πρώτη ειδηση την επόμενη μέρα,.....οχι για το πως μπήκε...αλλά για το πως βγήκε...

    • Tassos avatar
      Tassos @ Δημοκράτης 17/01/2014 23:12:10

      Δεν στα είπαν καλά...

      • ND avatar
        ND @ Tassos 18/01/2014 17:10:53

        Μαλλον εσενα δεν στα ειπανε καλα..πιστευεις οτι θα παει σε καφενειο θα βγει ? μονο η συνοδεια αστυνομικων και αυτοσιγκρατιση των ποιο ψυχρεμων θα τους σωσει απο τα χειροτερα

    • Μεγάλη Ώρα avatar
      Μεγάλη Ώρα @ Δημοκράτης 18/01/2014 06:49:44

      Χαχαχα. Σωστό κι αυτό. Μιά δοκιμή....

    • papadopoulos ilias avatar
      papadopoulos ilias @ Δημοκράτης 18/01/2014 10:58:08

      Από εμπειρία σου λέω ότι, δυστυχώς, μπαίνουν και τους χαιρετάνε όλοι!! Ακόμα και αυτοί που μέχρι πριν μερικά δευτερόλεπτα τους έβριζαν!!
      Πριν λίγες ημέρες σε καφετέρια μπήκε ο Αρ. Ντινόπουλος αφού είχε περάσει από την λαϊκή, ήμουν ο μόνος που αρνήθηκε να τον χαιρετήσει και τον έδιωξα ήρεμα από το τραπέζι μας. ΟΛΟΙ στην παρέα μου έβαλαν χέρι για την... προσβολή προς τον βουλευτή!!
      Ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε επίπεδο "κανιβάλων" . Το αξίωμα του "βουλευτή" εχει ακόμα κύρος στην Ελληνική κοινωνία όσο και να μας φαίνετε παράξενο.

  6. Όγδοος avatar
    Όγδοος 17/01/2014 22:45:00

    Αν ειναι σαμαρικος μπαίνει και τα παίρνει ολα

  7. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 17/01/2014 23:00:16

    Στο monitor του Σαμαρά δεν πρέπει είναι ο Τσίπρας, αλλά ο ελληνικός λαός. Το κλειδί της εκλογικής επιτυχίας είναι δύο λέξεις μόνο: ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΡΑ! Όχι εικονική-καταναλωτική, ούτε ΕΣΠΑ-εισαγόμενη, αλλά πραγματική: επενδυτικό τσουνάμι με ζεστό μετρητό, άμεσα, σε 3-4 στρατηγικούς τομείς, μέσα στο επόμενο εξάμηνο. Άθλος, πράγματι. Σχεδόν ακατόρθωτο. Αλλά οι αληθινοί ηγέτες, ξέρουν πώς να κατορθώνουν τα ακατόρθωτα.

  8. Giannis avatar
    Giannis 17/01/2014 23:15:44

    Χρόνια πολλα

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/01/2014 23:24:51

    Μήπως να έμπαινες εσύ , Πρόεδρε , αφού εσύ το έχεις ; Για να γίνει και η δουλειά . Χρόνια πολλά , Αντώνη , ότι καλύτερο για σένα !

  10. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 18/01/2014 00:45:31

    Μηπως καποιος φιλος εχει μαζεψει τις επισκεψεις του Τσιπρα σε Ευρωπη , Ν. Αμερικη και Αμερικη και εχει συγκεντρωσει τις δηλωσεις του περι Αργεντινης , Βραζιλιας κλπ? Περι ναι στην ΕΕ και οχι στην ΕΕ? Περι ναι στην ΟΝΕ και περι δραχμης? Μηπως αυτα πρεπει να γινουν γνωστα παλι γιατι ο κοσμος με την κριση γρηγορα ξεχναει?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ρεαλιστης 18/01/2014 17:11:02

      Δυστυχώς και ξεχνάει και δε δίνει σημασία. Και μετά ψηφίζει χωρίς γνώση και ορθή κρίση. Και μετά ήρθε ο ΓΑΠ και το μνημόνιο. Και μετά πήγαν σε Καμμένο, Τσίπρα και ΧΑ. Έμειναν οι 2 τελευταίοι τώρα και μυαλό δε βάζουμε...

  11. Λεσμαν avatar
    Λεσμαν 18/01/2014 05:52:09

    Όταν σου τελειώνουν τα επιχειρήματα και δεν έχεις πολιτικό λόγο αρχίζεις τις επιθέσεις στον αντίπαλο. Ασχέτως από το ποιος είναι πραγματικά ο ΣΥΡΙΖΑ (ένα κεντρώο κόμμα είναι με ρητορική ψιλοαριστερή), ο Σαμαράς δυστυχώς δείχνει πως έχει χάσει την ψυχραιμία του και τα επιχειρήματά του :(

    • GLAD avatar
      GLAD @ Λεσμαν 18/01/2014 11:23:51

      Να με συγχωρείς .
      Ο Συριζα είναι ένα κόμμα κομμουνιστών (άλλωστε αποτελεί ευθεία μετεξέλιξη του ΚΚΕ εσωτερικού) , το οποίο οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι το προτιμούν οι "πρασινοφρουροί" κατά πλειοψηφία (~85%) έναντι μειοψηφίας κομμουνιστών (~15%) και όπου το ενδιαφέρον είναι ότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένας "πρασινοφρουρός" στα όργανά του , αφού ελέγχεται κατά 100% από κομμουνιστές .
      Ξέρεις ... μιλάμε για εκείνους τους κομμουνιστές που κάποιοι θαύμαζαν , όταν έλεγαν πόσο τραγική θα ήταν η κατάσταση της Ελλάδας , αν στο συμμοριτοπόλεμο νικούσαν "... γελοία πρόσωπα σαν το Σιάντο ...κλπ."

  12. Epic anions avatar
    Epic anions 18/01/2014 06:44:19

    Έχει δίκιο ο Σαμαρας γιατρό θα βγάλει ο Ελληνικός ΝΕΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

  13. tak avatar
    tak 18/01/2014 11:11:52

    "... φέρεται να είπε ο κ. Σαμαράς, εξηγώντας ότι οι βουλευτές δεν πρέπει μόνον να ακούν αλλά και να απαντούν, να δίνουν τη μάχη της πολιτικής σε κάθε ευκαιρία"...
    Πρόεδρε σύμφωνοι, αλλά όπως θα έλεγε και η Πιλάρ, η ηρωίδα του: Hemingway, οι βουλευτές σας έχουν ¨κοχόνες";
    Ας το αποδείξουν λοιπόν!

  14. Athena avatar
    Athena 18/01/2014 12:19:55

    Χειροβομβίδες ο ένας, όπλο στο τραπέζι ο άλλος (ΓΑΠ), κάτι έμαθαν και οι δύο "δημοκράτες" - κλεπτοκράτες στο Αμέρικα. Δασκαλεύτηκαν καλά και οι δύο όταν κάποιοι αποφάσισαν πως και οι δυο τους θα κυβερνήσουν για να καταστρέψουν οριστικά τη χώρα.

  15. Eva avatar
    Eva 18/01/2014 12:51:52

    Κανένας δεν φοβάται απο τους ακραίους του συριζα.
    Αυτοί θα φιμωθούν με το αζημείωτο.
    Τους νεοσυριζαιοπασόκους να φοβάστε τους δήθεν χαμηλών τόνων
    που αν μας κατσικωθούν έχουμε να περάσουμε τρισχειρότερα.

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 18/01/2014 16:09:53

    Μακάρι όλοι οι Στρατιώτες του κόσμου, κατά την επιστροφή στη πατρίδα τους, να βίωναν το ίδιο απρόσμενο, συγκινησιακό Καλωσόρισμα με αυτό που οργάνωσαν τα «Παγκόσμια Αθλήματα» γι αυτούς τους Αμερικανούς Στρατιώτες και τις οικογένειές τους http://youtu.be/KowUs5Zg8HE

    Ένα δυνατό βίντεο το οποίο, τηρουμένων των αναλογιών βεβαίως, θα μπορούσε να γίνει τροφή για (ατελείς) σκέψεις δημιουργίας κάτι αντίστοιχου στη πατρίδα μας, για το Καλωσόρισμα επιστροφής στις οικογένειές τους, των Ελλήνων Στρατιωτών μας (Tο Πρώτο Ανθρώπινο Δυναμικό, αναγνωρισμένο παγκοσμίως).
    Οικονομικά και κυρίως, Ηθικά, στους Έλληνες Στρατιώτες οφείλουμε τόσα πολλά, Πολιτεία και απλοί πολίτες.

  17. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 18/01/2014 16:25:51

    Πολλά κι ευλογημένα τα έτη σου Πρωθυπουργέ, Κε Σαμαρά.

    Οι υπόλοιποι γιατί σκάμε; Αφού η Γιάλτα τα κανόνισε όλα.
    Ανήκομεν στη Δύση.

    Τί διαφορετικό μπορεί να κάνει ο Τσίπρας για να φέρει το ποθούμενο στη χώρα; Ολοι γνωρίζουν, πως:
    Να δώσει αυξήσεις στον λαό αποκλείεται, να επανεκκινήσει την οικονομία
    χλωμό.Να καλέσει επενδυτές στη χώρα, απίθανο. Να πάρει επιδοτήσεις από ΕΕ ούτε το συζητώ. Ε, λοιπόν.; χριστόφιας θα γίνει -και θα τον κυνηγάνε- κι επειδή έχει στους κόλπους του κάτι πράσινα λαμόγια, αν κρατήσει δυό χρόνια (και πολύ) μετά θα έχουμε ειδικά δικαστήρια κλπ. κλπ. τέτοια. Επειτα ίσως πάθει ανοσία στην ανοησία του να τον εκλεξει ο ελληνικός λαός.
    Βέβαια, στην πολιτική ΄-όπως πάντα λέω- ποτέ δεν λες ποτε.