#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2008 14:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μαξίμου καλύπτει τον Λιάπη, ενώ στη Νορβηγία…

Κάλυψη στον υπουργό Πολιτισμού Μιχάλη Λιάπη, για το θέμα του ταξιδιού του στη Γερμανία, παρείχε σήμερα κ νέου ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Θεόδωρος Ρουσόπουλος, κρατώντας όμως διακριτικές αποστάσεις, ενώ, όπως είπε δεν ζήτησε το Μαξίμου από τον κ. Λιάπη να προσκομίσει τα παραστατικά που έχει πει ότι διαθέτει. Σύμφωνα με πληροφορίες, o κ. Λιάπης αναμένεται να δώσει τα έγγραφα αυτά στη δημοσιότητα εντός της ημέρας.  Στο μεταξύ, η Ελευθεροτυπία δημοσιεύει σήμερα το έγγραφο του ξενοδοχείου Westin Leipzig της Λειψίας στο οποίο αναφέρεται ότι «η Siemens έκανε την κράτηση για τον κ. Μιχάλη Λιάπη από τις 16 Ιουνίου μέχρι τις 17 Ιουνίου 2005».

Ενώ δηλαδή ο πρωθυπουργός είχε πετάξει έξω από την κυβέρνηση άλλα στελέχη της για ανάλογης, ή και μικρότερης,  σημασίας θέματα διστάζει να κάνει το ίδιο και για τον κ. Λιάπη, παρά το γεγονός ότι η κατακραυγή δυναμώνει στις τάξεις της ΝΔ και ακούγεται μέχρι και ότι βουλευτές της ΝΔ μαζεύουν υπογραφές με τις οποίες ζητούν να απομακρυνθεί ο υπουργός. Οι λόγοι για τους οποίους αναβάλει κι αυτή την φορά να πάρει αποφάσεις το Μαξίμου είναι οι εξής: Πρώτον, ο κ. Λιάπης ανήκει στην οικογένεια Καραμανλή. Δεύτερον, εκτιμούν ότι το πολιτικό κόστος θα είναι μεγαλύτερο αν φύγει από την κυβέρνηση. Τρίτον, ο Καραμανλής δεν μπορεί να κάνει τώρα ανασχηματισμό, επειδή δεν ξέρει «αν θα του βγάλουν κι άλλον» στην συνέχεια.Έτσι και ενώ η αγία οικογένεια δεν κρύβει την ικανοποίησή της, το Μαξίμου θα ρίξει το βάρος στον υποβιβασμό των στοιχείων για τον κ. Λιάπη και στα εγκλήματα του ΠΑΣΟΚ μέχρι νεωτέρας.

Στη Νορβηγία στο μεταξύ  η εκεί υπηρεσία δίωξης οικονομικού εγκλήματος της χώρας επέβαλε πρόστιμο ύψους 250.000 ευρώ στη θυγατρική της Siemens, για διαφθορά τριών στελεχών των ενόπλων δυνάμεων. Η Siemens είχε πληρώσει τα ….έξοδα διαμονής τους και μαθήματα γκολφ σε πολυτελές ξενοδοχείο, στην πόλη Αλικάντε της Ισπανίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Stazybο Hοrn avatar
    Stazybο Hοrn 03/07/2008 15:02:03

    Ωραίοι! σας δίνω σε σχόλιο το post μου για την Νορβηγία, και μισή ώρα μετά αναρτάτε αυτό, αφού σβήσατε αμέσως το σχόλιό μου!

    Εύγε!

  2. Factorx avatar
    Factorx 03/07/2008 15:16:40

    @Stazybο Hοrn. Φίλε μας το θέμα για τη Νορβηγία είναι είδηση χθεσινή. και παιζει σήμερα σε όλα τα ΜΜΕ. Ούτε είδαμε το σχόλιό σου, ούτε το σβήσαμε. Αν το σβήσαμε κατά λάθος στα (περιοδικά) σβησύματα των spams κλπ ζητάμε συγνώμην.

  3. Factorx avatar
    Factorx 03/07/2008 15:19:55

    Ευτυχώς το είχε δει ο "νήπιος γέρων":
    (Από Stazybο Hοrn): Δύο χρόνια μετά τη συμφωνία της Siemens με τις αμυντικές αρχές της Νορβηγίας για την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ από την πρώτη ποσού 75,6 εκατ. Νορβηγικών Κορωνών (NOK), ή 9,4 εκατ. €, λόγω υπερτιμολογήσεων σε αμυντικές συμβάσεις,
    και 8 μήνες μετά το ΠΡΟΣΘΕΤΟ βαρύ πρόστιμο των 9 εκατ. NOK (ή 1,12 εκατ. €),
    η Siemens Business Services Νορβηγίας καλείται σήμερα να πληρώσει ΝΕΟ πρόστιμο 2 εκατ. ΝΟΚ (ή 250.000 €),
    καθώς η κάλυψη των εξόδων ενός ταξιδιού σε ένα τουρνουά (: ποδοσφαίρου; όχι,) γκόλφ στην Ισπανία για τρία στελέχη του Υπουργείου Άμυνας κρίθηκε από τις Νορβηγικές Δικαστικές Αρχές ως δωροδοκία.
    Τα συνολικά έξοδα που κατέβαλε η Siemens για τη συμμετοχή των τριών στο σχετικό τουρνουά γκολφ ανήλθαν μόλις στις 19.191 NOK (ή 2.400 €).
    Μεταξύ των τριών ήταν και υποναύαρχος που είχε πρόσφατα απαλλαγεί λόγω αμφιβολιών από κατηγορίες για απάτη . Η εταιρεία έχει εφεσιβάλει τη νέα απόφαση”, (από το μπλογκ “malvumaldit”).
    Καλά, είπαμε ότι είναι κουτόφραγκοι οι Ευρωπαίοι, αλλά όχι και τόσο, ρε, παιδί μου! Τσ, τσ, τσ…

  4. Xase avatar
    Xase 03/07/2008 15:48:35

    Αλλο πραγΜα η Λωζανη κιαλλο πραγμα η Κοζανη. Εμεις για να κανουμε κατι παρομοιο πρεπει να περασουν καμια 10ρια μερες οταν τα πραγματα φτασουν στο αμην. Η γρηγορη σκεψη αυτηε της κυβερνησης θα μεινει στην ιστοριαν να την διηγουνται οι ιστορικοι σαν παραδειγμα. Ο Καραμανλης με την γρηγορη σκεψη και την αστραπιαια αντιδραση. ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΟΙ ΜΙΖΑΔΟΡΟΙ !!!!

  5. anonymous avatar
    anonymous 03/07/2008 16:13:48

    Ότι ο Λιάπης κάνει τον ανήξερο δεν σας λέει κάτι;
    Ποιος κρατάει ποιόν; Το ερώτημα επανέρχεται. Dejavu.

    Ο πήχης έχει πάντως ανέβει πολύ ψηλά. Αν τον περάσουν και πάλι ο Ρουσόπουλος με τον Καταλληλότερο, πάνε για ασύλληπτο παγκόσμιο ρεκόρ Ποντιοπιλατισμού. Ειδικά τώρα που ο Κουκοδήμος επανέρχεται στο μαντρί δικαιωμένος. Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους...

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 03/07/2008 16:17:41

    @anonymous
    o Χριστοφορακος πηρε τα πιο πολλα. !!!!!! σαν βουαρ.

    κι εδινε τα ρεστα.
    α. Τα Κομματα δεν ειχαν λαμβανειν ηταν εξτρα-δωρο-γκανιοτα.

    β. Τα προσωπα ειχαν λαμβανειν και ηταν στο budget.

    υπερκομματικα παντα!

    παντως ψηνομαι να γινει due diligence και compliance σε Συμβασεις απο DT se OTE ..... Χ-RAY. Δηλαδη με οσα εμαθαν εστω τωρα, δεν θα θελουν να ψαξουν?? αν ναι ειναι μακγες μεχρι νεωτερας... αν ΟΧΙ ειναι ΘΕΜΑ.

    Υπαρχει και η λυση Ασφαλιστικων Μετρων απο Μικρομετοχους για τα παραπανω ( διαφυγοντα κερδη/απιστια/απατη κλπ ) ... λεμε τωρα...

    ππ

  7. Φιδίας avatar
    Φιδίας 03/07/2008 16:24:01

    @Anonymous - July 3rd, 2008 at 4:05 pm

    Α, κατάλαβα. Τωρα το θέμα μας είναι ποιος πηρε περισσότερα; Δηλαδη αν π.χ. ο ενας πηρε 50.000.075 ευρω και ο αλλος 49.895.312 θα πρεπει σοφά να προτιμησουμε τον "άλλο" στις επερχομενες εκλογες. Να επιλέξουμε το λιγότερο λαμόγιο; Τελικα μου φαίνεται ετσι που τα καταφέραμε ως λαός, ξεμέιναμε απο επιλογες.

    Αν η ελληνική Βουλή είχε λίγη τσίπα, αντί να "κοπτονται" και-καλα τωρα όλοι όψιμα (επειδη βλέπουν οτι καιγεται κ@λος τους) υπερ της "απόλυτης κάθαρσης" και "το μαχαίρι στο κόκκαλο" (ή στον Κόκκαλη; που έχει και το πεπόνι;) θα μπορούσαν να νομοθετήσουν απλα.

    Να καταργηθέι αμεσα ο γελοιος νομος "περι ευθυνης (ανευθυνότητας) υπουργων" και να θεσπιστουν δρακόντιες τιμωρίες εναντίων των λαμόγιων. Π.χ. να δημεύεται η προσωπικη περιουσία των πολιτικων σε ποσό αντιστοιχο με αυτο που έβλαψαν το Δημοσιο. Αλλιως τα κενα ανέξοδα λόγια και τα "οποιος έφταιξε να πάει σπιτι του" τα έχουμε ξεράσει πια. Να μην μπορέι να "παει σπίτι του", γιατι και το σπιτι του θα έχει κατασχεθει.

    Φιδιας

  8. ANToNIO B avatar
    ANToNIO B 03/07/2008 17:30:36

    Καλά είμαστε σοβαροί και μου λέτε για την Νορβηγία ότι επέβαλε πρόστιμο 250.000 € στην Ζήμενς ,δεν μου λέτε όμως τους στρτηγους τι τους έκανε;
    Εδώ η ΝΙΓΗΡΙΑ ,ναι καλά διαβάσατε, η ΝΙΓΗΡΙΑ έχει στείλει 5 υπουργούς στην φυλακή και εμείς ακόμα δεν έχουμε μεταφράσει τα γερμανικά έγγραφα.

  9. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 03/07/2008 17:31:49

    Η υπάλληλος του ξενοδοχείου είπε στην τηλεφωνική συνδιάλεξη που παίχτηκε στο MEGA πως τα δωμάτια του Λιάπη πληρώθηκαν με διαφορετική κάρτα από αυτή που χρησιμοποιήθηκε για τα δωμάτια του Χριστοφοράκου.

    Ξέρετε πόσο εύκολο είναι να διασταυρωθεί αυτό και να μας πουν τα ονόματα των κατόχων των καρτών; Τα γράφει πάνω στις αποδείξεις (μία κρατάει ο κάτοχος και μία το ξενοδοχείο)!

    Επίσης, οι συναλλαγές έχουν καταγραφεί στην τράπεζα της οποίας το σύστημα χρησιμοποιήθηκε για την πληρωμή (π.χ. Τάδεbank), αλλά και στα κεντρικά της εταιρείας που παρέχει την κάρτα (π.χ. VISA).

  10. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 03/07/2008 20:35:21

    Τα "αποδεικτικά στοιχεία" που μόλις έδειξε το MEGA, είναι τρίχες.

    1) Έδειξε δύο εισιτήρια και όχι αποδείξεις για τον τρόπο πληρωμής τους. Τα εισιτήρια φυσικά και είναι ονομαστικά, αλλά μπορεί οποιοσδήποτε να κλείσει εισιτήριο σε άλλο όνομα και να το πληρώσει αντ' αυτού.

    2) Έδειξε αποδείξεις πληρωμής σε ξενοδοχεία, από μια πιστωτική κάρτα που τελειώνει σε ***444 (αν θυμάμαι καλά). Δεν μας έδειξαν το όνομα του κατόχου της κάρτας.

    3) Έδειξαν απόδειξη πληρωμής σε εστιατόριο ξενοδοχείου (700 ευρώ), αντί απόδειξη πληρωμής διαμονής σε αυτό το ξενοδοχείο.

    Συμπέρασμα: τίποτε δεν απέδειξε ο Λιάπης.

    Φάκτορα, βάλε το ξεχωριστό θέμα. Ακόμη βρωμάει η υπόθεση.

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 03/07/2008 23:12:38

    Το συμπερασμα ειναι πως πιθανως εχει αλλοθι για το ξενοδοχειο.
    Αν εχει καλως. Ομως αν παρ ελπιδα αποδειχθει μαιμου σημαινει παρα πολλα...Χειροπεδες σουμπιτο...