#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μαξίμου δεν είναι γονική παροχή



 

Τον δρόμο της αβεβαιότητας για την χώρα άνοιξε ο πρωθυπουργός με την αναδίπλωση και τους παιδικούς χειρισμούς του. Το κύριο αποτέλεσμα των ενεργειών του είναι η πλήρης απώλεια στήριξης της χώρας στο εξωτερικό, αλλά και της κυβέρνησης στο εσωτερικό, στο εξωτερικό, ενδεχομένως δε και στο ΠΑΣΟΚ.

Το δείχνουν και οι πρώτες αντιδράσεις (όπως του Αλέκου Παπαδόπουλου) που ίσως εγκυμονούν πολιτικές ανακατατάξεις και εσωκομματικές εξελίξεις. Ο ΓΑΠ έφερε τη χώρα στο αδιέξοδο, την κυβέρνησή του στην απομόνωση και η μόνη λύση είναι να μιλήσει ο λαός. Με κάλπη. Και με μαζικές ειρηνικές συγκεντρώσεις τις 3 ημέρες που στη Βουλή η νέα κυβέρνηση Παπανδρέου θα ζητά ψήφο εμπιστοσύνης.

Ο ΓΑΠ είπε κάτι που το ξέρουμε, ότι «η χώρα διέρχεται κρίσιμες στιγμές» και πρέπει «να διασφαλίσουμε με αίσθημα εθνικής ευθύνης το μέλλον της πατρίδας». «Έκλαψε» πάλι ότι «πήραμε στους ώμους μας τις αμαρτίες άλλων».

Ζήτησε η πολιτική του να αποκτήσει συναίνεση και «να πάρει τα χαρακτηριστικά μιας κοινής, εθνικής προσπάθειας». Δηλαδή τα κόμματα να συμφωνήσουν στην δική του αποτυχημένη πολιτική και μάλιστα υπό την δική του ηγεσία – ηγεμονία.

Ποιο είναι κατά τον Παπανδρέου το πολιτικό πρόβλημα της χώρας; Μήπως ότι το χρέος αυξάνεται; Μήπως ότι το μνημόνιο και η πολιτική του ΓΑΠ απέτυχε και ξεσήκωσε τον κόσμο; Μήπως ότι η κυβέρνηση έχασε την λαϊκή πλειοψηφία; Μήπως ότι η Ελλάδα κινδυνεύει με χρεοκοπία; Τίποτα απ’ όλα αυτά. Το πρόβλημά του είναι ότι η ΝΔ «διαχειρίστηκε την όλη αυτή προσπάθεια με επικοινωνιακούς όρους και όχι με όρους πολιτικής και εθνικής ευθύνης»! Πως το έλεγαν εκείνο το στρουμφάκι που όταν θύμωνε κρατούσε την αναπνοή του και γινόταν σκούρο μπλε; Γκρινιάρη;

Ο ΓΑΠ παραπονιέται ότι του «τέθηκαν δημοσίως όροι που δεν μπορούν να γίνουν δεκτοί». Και λοιπόν; Είδε κανείς γραμμένο ότι χαρίζονται οι πρωθυπουργίες σε γόνους οικογενειών; Ας πάρει το Μαξίμου με γονική παροχή.

Το θέμα είναι ο ίδιος ο πρωθυπουργός τι κάνει: ανασχηματισμό και ψήφο εμπιστοσύνης από τη Βουλή. Δηλαδή ένα μικρότερο σχήμα και μία κυβέρνηση που θα έχει και «τεχνοκράτες» και πολιτικούς. Και σίγουρα δεν θα έχει τον Παπακωνσταντίνου στο οικονομικό επιτελείο. Το δεδομένο είναι ότι στον Γιώργο έμειναν όλο και λιγότερες επιλογές – πόσοι «τεχνοκράτες» θα θέλουν τώρα να γίνουν υπουργοί στην τελευταία κυβέρνηση του ΓΑΠ; Ποια ανάταση και νέο ξεκίνημα μπορεί να σηματοδοτήσει η υπουργοποίηση του Φλωρίδη ή της Βάσως Παπανδρέου; Και πόσο ελκυστικοί μπορεί να γίνουν οι ελιγμοί και οι εσωκομματικές ισορροπίες;

Τώρα πια δεν αρκούν οι τεχνικές προσαρμογές. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα της χώρας.

Κ.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/06/2011 23:39:06

    Τώρα οι βουλευτές είναι προ των ευθυνών τους.
    Ή θα ακολουθήσουν τον λαό ή ο λαός θα τους εξαφανίσει.

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 16/06/2011 00:22:22

      το θεμα φιλε ορεστιε ειναι οτι και να τους εξαφανισει ο λαος....αυτοι θα παρουν τις παχυλες τους συνταξεις...!! ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 16/06/2011 00:31:23

        Μηδένα προ του τέλους μακάριζε

  2. σταμ avatar
    σταμ 15/06/2011 23:41:38

    ,,,η να ετοιμαζουν τα ελικοπτερα

  3. πανελλην avatar
    πανελλην 15/06/2011 23:44:27

    μπραβο αντωνη ειχα αρρωστησει γυρω στιs 7 μμ

    • jkr avatar
      jkr @ πανελλην 16/06/2011 00:51:38

      Κι εγώ

  4. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 15/06/2011 23:44:57

    Γιατι ο γερακος της φωτογραφιας δεν ηταν στειρος η Ελλαδα θα ειχε γλυτωσει απο μυρια κακα.

    • Δεξιός avatar
      Δεξιός @ blackyellowhorse 16/06/2011 12:04:21

      Όχι αυτός, ο πατέρας του έπρεπε να μην κάνει παιδιά. Κι ήταν και παπάς... Ο παπά Ανδρέας Σταυρόπουλος από το Καλέντζι Αχαΐας. Πάντως ωραία η φωτογραφία της Αγίας Οικογένειας που έσκισε την Ελλάδα.... Αυτή και η άλλη που δείχνει τον άλλο προδότη ΕλΒεν μαζί με τον εγγονό της αδερφής του, το γνωστό και ως Δράκουλα.....

      http://tassosanastassopoulos.blogspot.com/2011/04/1932-2010-eleftherios-venizelos-kai-gap.html

  5. Y. avatar
    Y. 15/06/2011 23:44:59

    “…πόσοι «τεχνοκράτες» θα θέλουν τώρα να γίνουν υπουργοί στην τελευταία κυβέρνηση του ΓΑΠ;”
    Ξελιγωμένοι και με σάλια που τρέχουν για εξουσία και λαμογιές, πολλοί “τεχνοκράτες” στο ελληνικό στερέωμα
    Έστω και για μια βδομάδα (...άντε 15 μέρες)

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 15/06/2011 23:48:55

      ...για τόσο διάστημα υπουργοποιούντο επί Ανδρουτσόπουλου, πριν τη προδοσία στα Κυπριακά

    • TIMAIOS avatar
      TIMAIOS @ Y. 15/06/2011 23:56:59

      Υπογραψανε!!! Βερεμηδες, ΕΛΙΑΜΕΠαδες και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις!!!

  6. geopan avatar
    geopan 15/06/2011 23:47:45

    εκλογές θα γίνουν στις 6/10/2013 και ο παπακωνσταντίνου δεν φεύγει από τη θέση του..

    • tpe avatar
      tpe @ geopan 15/06/2011 23:52:44

      Μας το ξανάπες. Γιατί δεν μας λες γιατί το λες αυτό;

      • Orestios avatar
        Orestios @ tpe 15/06/2011 23:56:49

        Για να το πιστέψει ο ίδιος το λέει.

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Orestios 16/06/2011 00:58:30

          Τον πείραξε η έκλειψη τον καημένο.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ geopan 16/06/2011 01:57:13

      Αστρολόγος ή γυρολόγος?

  7. nasos avatar
    nasos 15/06/2011 23:49:18

    κυβλερνηση με άνετη πλειοψηφεία και με διαφορά 10 μονάδων,με την πλειοψηφεία των ΜΜΕ να τον στηρίζουν μέχρι παρεξηγήεσων,με τον ξένο παράγοντα να το υποστηρίζει επίσης
    παρ'όλα αυτά κατόρθωσε το ακατορθωτο,έχασε την πρωτοβουλία των κινήσεων,στριμώχτηκε μόνος του στη γωνία και τώρα μας απειλεί να μας πάρει μαζί του στο γκρεμό
    ο τύπος είναι εντελώς για τα πανηγύρια

    • tpe avatar
      tpe @ nasos 15/06/2011 23:53:41

      Όχι, "εμείς" (ως λαός εννοώ) είμαστε που του δώσαμε +10 μονάδες κι αυτοδυναμία...

      • Εnzo avatar
        Εnzo @ tpe 16/06/2011 00:00:49

        οχι "εμεις" οι "αλλοι" θες να πεις.
        δεν τους ψηφισαμε ποτε μας τα πρασινα τρωκτικα.

        • tpe avatar
          tpe @ Εnzo 16/06/2011 00:38:03

          Έχει διαφορά; Στο αποτέλεσμα εννοώ, όχι για μένα και για σένα. Ο Γερμανός, Ιταλός, Γάλλος κοκ, δεν ξέρει για σένα και για μένα. Για το μέσο Έλληνα ξέρει... Κι εκεί πάσχουμε.

  8. Απλά Εγώ avatar
    Απλά Εγώ 15/06/2011 23:56:51

    Όταν κερδίζεις με 10 μονάδες έχεις τουλάχιστον 2 τετραετίες! Εκτός κι αν λέγεσαι ΓΑΠ, όποτε δεν κλείνεις ούτε 2 χρόνια!

  9. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 16/06/2011 00:02:35

    Φτάνουν πιά οι μπλόφες. Χώρα κυβερνάει ο ΓΑΠ, δεν παίζει πόκα.
    Ενας στίχος του Marley εκφράζει ακριβώς την πολιτική ΓΑΠ : "You can fool some people sometimes but you cannot fool all the people all the times ".
    Οι"all the people" Ελληνες ξυπνήσανε και ξέρουν και αυτοί πόκα όπως φαίνεται.

  10. aggelosview avatar
    aggelosview 16/06/2011 00:27:29

    Ο GAPy πάντως μας έχει χαρίσει απίστευτες στιγμές. Θα μας λείψει! Μάλλον έρχονται οι ΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ μετά τους ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ.

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/06/2011 00:32:45

    Χριστούλη μου, σκατὰ τά'κανε πάλι ὁ ΓΑΠ. Ἂν σκέφτεται,

    "τὴν ψῆφο ἐμπιστοσύνης τῶν 15"

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/06/2011 00:36:36

    Χριστούλη μου, πάλι σκατὰ τά'κανε ὁ ΓΑΠ. Πάντως ἂν σκέφτεται,

    ""
    Μέχρι πρότινος ἔψαχνα 180, ποὺ δὲν τοὺς ἔχω μὲ τίποτα. Μετὰ ἀπ' τὰ σημερινὰ δὲν δεσμεύομαι γιὰ 180. Τώρα τοὺς 151 τῆς ψήφου ἐμπιστοσύνης θὰ τοὺς πάρω, δὲν θὰ τοὺς πάρω; Ἒ λοιπόν, γίνεται οἱ 151 ποὺ μοῦ ἔδωσαν ψῆφο ἐμπιστοσύνης γιὰ νὰ περάσω τὸ μεσοπρόθεσμο, νὰ καταψηφίσουν τὸ μεσοπρόθεσμο; Δὲν γίνεται. Ἄρα τοὺς ἔχω σίγουρους τοὺς 151 τοῦ Μεσοπρόθεσμου.
    ""


    εἶναι βαθιὰ γελασμένος, γιατί ὑποτιμᾶ τὸν ἐνδεχόμενο βαθμὸ καραγκιοζότητας τῶν βουλευτῶν τοῦ ΠΑΣΟΚ. ΦΥΣΙΚΑ καὶ μπορεῖ ἕνας βουλευτὴς τοῦ ΠΑΣΟΚ νὰ δώσει ψῆφο ἐμπιστοσύνης καὶ λίγο μετὰ νὰ καταψηφίσει τὸ μεσοπρόθεσμο, ἂν πιεστεῖ. Ἔχουμε νὰ δοῦμε πράματα καὶ θάματα...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 16/06/2011 02:01:07

      GAP is just doing his job, as an employee of the (global) year!

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/06/2011 00:40:01

    Ο Γιωργος ειναι πονηρος και αυτα που λεει μη τα τρως.Ο σημερινος ελιγμος του,μου θυμισε αυτον που ειχε κανει το 2007,οταν το βραδυ της ηττας των εκλογων ειχε κανει τους παντες να πιστεψουν οτι παραιτητε,για να κατεβει για υποψηφιος λιγες μερες μετα.Παντα αυτο κανει ο Γαπ:αγοραζει χρονο.

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 16/06/2011 00:59:37

    Κ.Δ. καλησπέρα

    Πολύ καλά περιγράφεις τα πράγματα.

    Ο Παπανδρέου πολύ απλά είναι εκτός πραγματικότητας. Άγεται και φέρεται. Οι χειρισμοί του είναι πολύ απλά παιδαριώδεις και συνάμα επικίνδυνοι.

    Πρώτα απ' όλα, ενώ η όλη κατάσταση είναι κρίσιμη και απαιτεί λεπτούς χειρισμούς, ο άνθρωπος τη δραματοποιεί ακόμη περισσότερο. Για ποιο λόγο πήγε στο πρόεδρο της δημοκρατίας; Μόνο ένας μπορούσε να είναι λογικός. Να υποβάλει τη παραίτηση της κυβέρνησης και να ζητήσει τη διάλυση της βουλής για να πάμε σε εκλογές. Το τελικό αποτέλεσμα βεβαίως, ήταν ότι πήγε στο πρόεδρο για να μας ανακοινώσει ότι θα κάνει ανασχηματισμό. Τι να πει κάποιος για αυτή τη "λογική". Μόνο ένα κρίμα για τη πατρίδα.

    Επιπλέον ο ΓΑΠ αποδεικνύεται διαρκώς και πόσο α------ς είναι στο αναλάβει τις ευθύνες των πράξεών του. Αποφάσισε τα πάντα μόνος του, όσο αφορά τη φορικαταιγίδα που μας ανακοίνωσε και ζητάει από την αντιπολίτευση να συναινέσει. Δηλαδή να αναλάβει αυτή την ευθύνη των αποφάσεων του Γιωργάκη. Όταν ήμουν στη ΣΣΕ, όταν κάποιος δεν αναλάμβανε την ευθύνη της πράξης του, έτρωγε μια 20ημερη αυστηρά, δηλαδή στο πειθαρχείο σε ένα κελί 2Χ1,5 μ., πάνω σε τρεις τάβλες με μια κουβέρτα για στρώμα και έξοδο τρεις φορές τη μέρα για 1 ώρα όταν οι άλλοι μαθητές ήταν στις αίθουσες. Αν κάποιος για κάποιο παράπτωμα εδικαιολογείτο, έτρωγε μια 5ημερη φυλάκιση, με το αιτιολογικό ότι εδικαιολογήθει δίκην τραπεζοκόμου.

    Εσεις με τι ποινη θα τιμωρείσετε το ΓΑΠ;;;

    Ο άνθρωπος είναι ακόμα και πολύ επικίνδυνος. Ενώ έχει τη δεδηλωμένη στη βουλή, άρχισε συζητήσεις για να παραχωρήσει τη πρωθυπουργία σε κάποιο άγνωστο τεχνοκράτη. Δηλαδή ωμή παραβίαση του συντάγματος. Η κρίση απαιτεί πολιτική λύση και αυτή μπορεί να δοθεί μόνο μέσα από εκλογές. Όσο δεν αποφασίζονται, θα βυθιζόμαστε περισσότερο στη καταστροφή.

    Κάτι ακόμη. Στο στρατιωτικό κανονισμό ΣΚ20-1 (νόμος του κράτους) προβλέπεται ότι "ο διοικητής κάθε μονάδας είναι υπεύθυνος για παν ότι πράτει ή παραλείπει να πράξει η μονάδα του". Και η ευθύνη αυτή δεν μεταβιβάζεται. Για αυτό το λόγο σπανίως οι διοικητές παίρνουν άδεια και αν πάρουν, αυτή θα ολιγοήμερη και πάντα σε διαρκή επαφή με τη μονάδα.

    Σήμερα έμαθα όμως, έμαθα κάτι άλλο. Υπεύθυνος για τις πράξεις και τις παραλείψεις μιας μονάδας, δεν είναι ο διοικητής αλλά ο διμοιρήτης, ίσως και κάποιος ομαδάρχης. Άλλωστε ο ΓΑΠ και οι παρατρεχάμενοί του, με όρους στρατιωτικούς και πολεμικούς μας έχουν πρήξει. Για μάχες και πολέμους που δίνουν και βεβαίως τους χάνουν. Καλό όμως είναι να θυμούνται ότι ο Χατζανέστης πήγε στο Γουδί....

  15. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 16/06/2011 01:15:00

    ευτυχως που δεν εγινε αυτο το εκτρωμα που θα λεγοταν και κυβερνηση εθνικης σωτηριας. το αλλο θεμα ειναι οτι ο σαμαρας σεν επρεπε να τσιμπισει στη μπλοφα παπανδρεου,επρεπε να ζητησει εκλογες απο νωρις το πρωι πριν παει ο πρωθυπουργος στον προεδρο της δημοκρατιας ,να τον αφοπλισει τελειως.
    δε βαριεσαι ετσι και αλλιως αυτη η κυβερνηση πανω απο δυο τρεις μηνες δε θα παει.

  16. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 16/06/2011 01:17:44

    Παρασκευή ο κ. Παπανδρέου θα ζητήσει ¨ψήφο εμπιστοσύνης¨ για την ¨νέα του¨ κυβέρνηση – Ακυβερνησίας. Για να δούμε τι θα κάνουν οι ¨διαφωνούντες με το Μνημόνιο¨ βουλευτές του Πανελληνίου -Σοκ ;

    Σίγουρα το επίκεντρο θα μετατεθεί το Σαββατοκύριακο από την ¨Άμεση Δημοκρατία των Πλατειών¨ στο Κοινοβούλιο της ¨Αντιπροσωπευτικής Δημοκρατίας¨ . Θα καταφέρουν να αντιστρέψουν με τις τοποθετήσεις τους την εντύπωση που υπάρχει – και – για τους ¨300 ους¨ ; Για να δούμε , εγώ αμφιβάλλω .

    Σίγουρα οι διαδηλώσεις και η κοινωνική όξυνση , παρά την ¨ριζοσπαστικότητα τους ¨ , βοηθούν ¨επικουρικά ¨ τους κυβερνώντες , το σύστημα γενικότερα , ώστε να κατανοήσουν οι ¨σύμμαχοι¨ πως μπορεί να τα χάσουν όλα , εάν δεν κάνουν πίσω με ορισμένες ¨μεταρρυθμίσεις¨ στις απαιτήσεις τους , ώστε να ¨κατευναστούν τα πνεύματα¨ , θα το δείξει η συνεδρίαση της Παρασκευής ( ¨η οποία συμπίπτει τυχαίος με την συζήτηση για την ψήφο εμπιστοσύνης στην Βουλή ¨) του Eurogrup με την ¨Σιδηρά Καγκελάριο¨ του Ράιχ.

    Σίγουρα μια ¨οικουμενική κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ¨ με αναμενόμενες ¨Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου¨ σαν συνέπεια του καθεστώτος ¨εκτάκτου ανάγκης¨ θα κατέληγε σε μια μορφή Δικτατορίας ( με συνέπειες για όλους τους συμμετέχοντες σε αυτήν ) .

    Το ερώτημα είναι εάν στις επόμενες εκλογές θα προκύψει μια ¨κυβερνητική πλειοψηφία¨ και όχι απλά ένα κόμμα που θα νικήσει … Εάν όχι , τότε ακολουθούν νέες εκλογές ( με νέο εκλογικό σύστημα ; ) και νέες συμμαχίες…

    Πρόκειται για ένα σκληρό ¨πολιτικό πόκερ¨ με άγνωστη κατάληξη.

    Μιλάμε δηλαδή για μια παρατεταμένη πολιτική κρίση που βέβαια δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των δανειστών ¨μας¨. Γι άυτό και δεν προκρίνουν σίγουρα ¨δημοκρατικές διαδικασίες¨.

    Παράλληλα στο εδώ και 20 χρόνια ¨ξέφραγο αμπέλι¨ -Ελλάδα λειτουργούν διάφορα ¨τάγματα εφόδου ¨ , ίσως και ¨εκατέρωθεν των πολιτικών στρατοπέδων¨ .

    Οι προβοκάτσιες , όπως οι σημερινές , θα είναι διαρκείς…

    Σκοπός βέβαια να μπει ο λαός , ο μόνος εγγυητής των αξιών της Ελευθερίας , στο περιθώριο. Δεν θεωρώ τυχαία την αναφορά στην ¨απολογητική απάντηση¨ της
    Αστυνομίας για το θέμα της κάλυψης η όχι ¨ταγμάτων¨. Ψέματα η αλήθεια αναφέρουν πως οι φωτογραφίες με αστυνομικούς που ¨φορτώνουν υλικά κατεδάφισης…¨ , αφορούσε την περίπτωση σύλληψης ενός αλλοδαπού που προσπαθούσε να τα κρύψει σε παρακείμενο δασύλλιο…

    Μία από τις γνωστές αποπροσανατολιστικές απαντήσεις της αστυνομίας ( η οποία στο παρελθόν έχει με στοιχεία καταγγελθεί για σκόπιμες ¨διεισδύσεις¨ με σκοτεινούς σκοπούς ) η ένα αληθινό γεγονός ; Στην δεύτερη περίπτωση αυτό τι θα μπορούσε να σημαίνει ;

    Χωρίς , ποτέ , να ξεχνάμε ότι το ποιο βρώμικο παιχνίδι ενάντια στην Ελλάδα ¨το παίζουν Έλληνες και όχι Αλλοδαποί ¨, τι μπορεί να σημαίνει , σε αυτό το ¨κόκκινο τετράγωνο ασφαλείας¨, σε αυτή την κρίσιμη ημέρα , ¨σύλληψη αλλοδαπού με υλικά μάχης ¨ ; Μπορεί και τίποτα.

    Μπροστά σε αυτές τις εξελίξεις , μπροστά σε αυτή την διαφαινόμενη παρατεταμένη κατάσταση , απαιτείται , διαπαραταξιακή , Ενότητα του λαού στην βάση πάνω σε συγκεκριμένα αιτήματα , ενότητα ίσως και διακομματική απέναντι σε ορισμένα ανεξέλεγκτα φαινόμενα.

    Ένα σύνθημα , στα Ελληνικά και τα Αγγλικά , θα άπρεπε να ακούγεται , να κυριαρχεί ηχητικά και σε πανό ,

    ¨Δ.Ν.Τ. – Ε.Ε. – Κ Α Τ Ω ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠ΄ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ¨ ( “IMF-EU – HAND’S OFF GREECE”) .

    Και βέβαια αυτό δεν απευθύνεται μόνο στους συγκεκριμένους φορείς…, αλλά σε όλους όσους επιβουλεύονται , την Ελευθερία και το δικαίωμα Αυτοδιάθεσης μας.

    Υ, Γ, Το πιο σουρεαλιστικό απ΄όλα στο τελευταίο απονενοημένο διάβημα του Γ.Παπανδρέου :

    -¨…Έχω μάθει στη ζωή μου να δίνω μάχες για την πατρίδα, για την οικονομία, για τους πολίτες, για αξίες…¨

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231113606

    Εάν δεν ήμουν τόσο λυπημένος για όλα όσα συμβαίνουν , θα γέλαγα μέχρι…την ημέρα της ¨Ψήφου Εμπιστοσύνης¨ . Μετά θα έκλαιγα και πάλι για την κατάντια μας.

  17. σερτης avatar
    σερτης 16/06/2011 01:28:45

    ΚΙΝΗΣΗ ΜΑΤ
    1)Πλέον αποδεικνύεται οτι ο γιωργάκης είναι γατζωμένος στην καρέκλα του
    2)αποδεικνύεται ότι δε θέλει επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου
    3)δείχνει τί διαπραγματεύσεις κάνει
    4)πλέον οι υπουργοί που θα πάρουν πόδι δε θα τον στηρίζουν
    5)και βέβαια όσο μένει τόσο μειώνονται οι πιθανότητες μια αξιοπρεπούς φυγης του
    6)Δείχνει ο Σαμαράς σε όλη την Ευρώπη ποιος είναι αυτός που τα χει κάνει όλα χάλια
    7)Δε χρειάζονται λόγια για το τραγικό της εμφάνισής του.Μιλάμε ότι αν βάζαμε τα 15χρονα να μας κυβερνάνε θα ήταν ιο σοβαρά

    • man8os avatar
      man8os @ σερτης 16/06/2011 02:11:01

      Λουδοβικος 1790

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 16/06/2011 02:30:41

    Φανατισμένοι ημιαμαθείς Πασόκοι που μήνες τώρα παρίστανουν τους αντιμνημονιακούς κοροιδεύοντας τον κόσμο ξεσάλωσαν. Παράδειγμα; Ο (ξε)kourdistos...Ασυγκράτητος, ανίκανος να αντισταθεί στην αυτογελοιοποίηση βλέπει ....come back του Παπανδρέου! Μα πόσο αστείο είναι να είσαι Πασόκος και να το κρύβεις...Και πόσο θλιβερό να παριστάνεις τον επαναστάτη ενώ λιγώνεσαι με τα καραγκιοζιλίκια του αρχιαμόρφωτου αποτυχημενου ψευτοπρωθυπουργού;
    Ας τον θαυμάσουμε τον (ξε)kourdisto:

    "O Γιώργος Παπανδρέου του Ζαππείου επέστρεψε!

    Κι εκείνη τη νύχτα που είχε χάσει τις εκλογές από τον Καραμανλή, ετοιμαζόταν να τα βροντήξει σοκαρισμένος.

    Τότε οι κοντινοί του άνθρωποι τον μετέπεισαν και στο τέλος κατάφερε να κερδίσει τον Βενιζέλο στην εσωκομματική μάχη.

    Για να δούμε αν αυτή θα είναι η δεύτερη φορά που ο Γιώργος θα επιστρέψει από τη κόλασή του νικητής..."
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=6411

    Για γέλια...

  19. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 16/06/2011 03:56:49

    Πρέπει το κεντρικό σύνθημα των διαδηλώσεων από τούδε και στο εξής να είναι η άνευ όρων παραίτηση ΓΑΠ χωρίς παζάρια για οικουμενικές και άλλα τέτοια κουλά. Όταν παραιτείται ή ανατρέπεται ένας πρωθυπουργός, δεν συμμετέχει και στο διάδοχο σχήμα, έλεος! Ο Σαμαράς σήμερα κακώς τσίμπησε, κατά τη γνώμη μου εκτέθηκε. Ο ΓΑΠ με την ηλίθια φάτσα του είναι πιο επικίνδυνος απ, ό,τι φανταζόμαστε όλοι μας. Δεν έχει σκοπό να φύγει. Έχει έργο ακόμα να επιτελέσει για λογαριασμό των διεθνών αφεντικών του. Θα φύγει μόνον αν τον ανατρέψουμε. Ο δρόμος της αποπομπής της Τρόικα περνά από την παραίτηση Παπανδρέου. Να στοχοποιηθεί λοιπόν προσωπικά ο δοσίλογος, να μην τον αφήσουμε σε χλωρό κλαρί. Κάθε μέρα να τρώει φάπες απονομιμοποίησης από τους πολίτες. Πού θα πάει, θα πέσει... Και μετά δεμένος στη Δικαιοσύνη. Όπως του πρέπει.

  20. Κρης avatar
    Κρης 16/06/2011 07:00:02

    Πρόεδρε χρόνια πολλά,
    ''ο θεός να σου δίνει Αμερικάνικα χρόνια και να τα παίρνει από τούς 'Ελληνες''

    Παπανδρέου ......
    ''I was born in Minnesota and raised in California''
    h**p://blogs.wsj.com/deals/2010/03/08/greek-prime-minister-traders-are-conspiring-against-us/

    The U.S. recognizes citizenship according to two fundamental principles:
    jus soli (right of birthplace), and jus sanguinis (right of blood)

    16/06/52
    h**p://i96.photobucket.com/albums/l164/Kefallonitis/16june1-1024x805.jpg

    Ο Αγιος μνημόνιος
    h**p://www.dete.gr/showarticleimage2.php?image=images/img439x286/20110610_96612.jpg&width=360&height=240

  21. sofia avatar
    sofia 16/06/2011 08:03:41

    παρομοιως! ...
    παρεμπιπτ'οντως, έμαθα ότι το κτίριο της Βουλής όταν χτίστηκε (ως ανάκτορο) είχε στα υπόγεια ακτινωτές σήραγγες που κατέληγαν σε απίθανα σημεία εντός και εκτός πόλης. Αυτές ήταν σε αχρηστία τουλάχιστον τα τελευταία 100 χρόνια. Τώρα ο Δήμαρχος Αθηναίων έφερε συνεργείο, τις καθάρισαν και τις διάνοιξαν όπου χρειαζόταν. Γιά ποιόν λόγο? όταν συγκεντρωθούν όλοι αυτοί για να ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο, δεν θα περάσουν από την πόρτα της Βουλής και μοιραία μέσα από το πλήθος των αγανακτισμένων! Θα μπούν από τις σήραγγες, θα κάνουν τη "δουλειά" τους και θα ξαναφύγουν σαν τους ποντικούς από τον ίδιο δρόμο!

  22. sofia avatar
    sofia 16/06/2011 08:09:02

    Το +10 δεν το έδωσαν μόνο αυτοί που τους ψήφισαν, αλλά και οι νεοδημοκράτες που δεν πήγαν τότε να ψηφίσουν παριστάνοντας τους δυσαρεστημένους. Ας μήν κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας... Καί σήμερα, αν δεν μπορεί να πάρει αυτοδυναμία η Ν.Δ. είναι πάλι για τον ίδιο λόγο! Αμετανόητοι οι άνθρωποι!

  23. juliet avatar
    juliet 16/06/2011 08:17:18

    Το Μαξίμου είναι γονική παροχή και δίνεται αντιπαροχή!!!
    Τι μέρα και αυτή !!να έχεις προστάτη άγιο τον Αγιο Μνημόνιο και να μην σε καταλαβαίνει κανένας.

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2011 08:51:22

    το εχουν βαφτισει???

    ΠΠ

  25. Advisor avatar
    Advisor 16/06/2011 12:17:40

    Μα τι λέτε; ο άνθρωπος είναι global thinker είναι δυνατόν να μην ξέρει τι του γίνεται; Εξ άλλου το έχει δηλώσει εκείνος "ξέρει" να διαπραγματεύεται (μιλάμε για άσσο στο πόκερ!!!).