#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Μέγαρο Μαξίμου δεν είναι ντεκόρ για τα δελτία των οκτώ



Λοιπόν, αυτές οι συναντήσεις του Πρωθυπουργού με τους κυρίους Βενιζέλο και Κουβέλη τείνουν να μετατραπούν σε τραγέλαφο.

Να παραλύσουν την λειτουργία της κυβέρνησης

Να εξανεμίσουν τα όσα θετικά κερδήθηκαν  με κόπο τις τελευταίες εβδομάδες.

Να δώσουν τροφή σε νέα σενάρια αβεβαιότητας, που θα επιδεινώσουν την κρίση.

Θα επανέλθουμε, δηλαδή, σε χειρότερο σημείο απ’ όπου βρισκόμασταν πριν τις εκλογές.

Όποιος δεν το καταλαβαίνει,, δεν έχει ιδέα πως λειτουργούν οι αγορές.

Επιπλέον, δείνουν την εντύπωση οτι έχουμε έναν πρωθυπουργό υπό επιτροπεία.

Με τέτοια αντίληψη, αν επικρατήσει, θα μειώσει δραματικά την αξιοπιστία, αλλά και τη διαπραγματευτική θέση του Πρωθυπουργού. Γιατί ποιός ξένος ηγέτης θα συνομιλήσει και θα συμφωνήσει μαζί του, όταν οι αποφάσεις του  θα τελούν υπό την ...έγκριση του κ. Βενιζέλου ή του κ. Κουβέλη;

Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα.

Αν οι κύριοι Βενιζέλος και Κουβέλης θέλουν να έχουν καθημερινή παρουσία και ενημέρωση, τότε να μπούν στην Κυβέρνηση και ν’ αναλάβουν ευθύνες.

Αν πάλι θέλουν να γνωρίζουν από πρώτο χέρι για την πορεία των διαπραγματεύσεων  με την τρόϊκα, τότε να στείλουν εκπροσώπους τους για να συμμετέχουν στις συζητήσεις.

Αν, τέλος,  έχουν ιδέες και προτάσεις για να συνεισφέρουν στο διάλογο, να τις διαβιβάσουν αρμοδίως.

Το Μέγαρο Μαξίμου δεν είναι ντεκόρ για τα δελτία των οκτώ.

Δεν γίνεται, μετά από κάθε συνάντηση, να προβαίνουν σε δηλώσεις με μόνο στόχο το κομματικό τους ακροατήριο και τις εσωκομματικές τους συμμαχίες και ισορροπίες.

Είναι, δηλαδή, τόσο δύσκολο να βγαίνει μια κοινή ανακοίνωση; Γιατί πρέπει να ακούμε, όχι μόνο εμείς, αλλά και ο ξένος τύπος τους ξύλινους μονόλογους του κ. Βενιζέλου ή τις αγχωτικές δηλώσεις του κ. Κουβέλη;

Τι το καινούργιο κομίζουν πέραν του ότι συντηρούν την αβεβαιότητα;

Δεν κυβερνάτε έτσι ο τόπος.

Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά, οι αποφάσεις κρίσιμες για αυτό  και δεν μπορούν να  ληφθούν με ...εσωκομματικά κριτήρια.

Και είναι ευθύνη του πρωθυπουργού να δώσει τέλος σ’ αυτήν την ανωμαλία...

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 21/09/2012 11:08:25

    Σωστοτατο αρθρο οπως παντα ΚΡ!Να προσθεσω και κατι αλλο που προκαλει χειριστη εντυπωση σε οσους το βλεπουν εγχωριως η στο εξωτερικο και αυτο ειναι ολος αυτος ο εσμος των δημοσιογραφων που περιμενουν με τα ματσουκια των μικροφωνων προεκτεταμενα στο προσωπο των εξερχομενων απο το Μαξιμου για δηλωσεις !Τι πραγμα ειναι αυτο χαθηκε να βρεθει μια αιθουσα προς χρηση της οταν και εαν θελουν να κανουν δηλωσεις οι εμπλεκομενοι πολιτικοι με καθε σοβαρο θεμα ? Λιγος πολιτισμος δεν βλαπτει !

  2. Βασίλης avatar
    Βασίλης 21/09/2012 11:09:01

    Ποια "ανωμαλία" ? Μήπως να θυμηθείς ότι η ΝΔ ΔΕΝ έχει αυτοδυναμία ? Τρία κόμματα κάνουν την κυβέρνηση. Πρέπει να συμφωνούν και τα τρία για σημαντικές αποφάσεις. Αν έχει πα..α ο Σαμαράς ας πάει για εκλογές και αυτοδυναμία να αποφασίζει μόνος του. Μπορεί ? Δεν νομίζω.

  3. makis avatar
    makis 21/09/2012 11:36:55

    Ρύθμιση χρεών για τέσσερις αιώνες σε ''εκλεκτό'' επιχειρηματία http://shar.es/u8NQc

  4. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 21/09/2012 12:01:40

    ή με άλλα λόγια ο πρωθυπουργός να γίνει επιτέλους ο ηγέτης που επιζητεί ο λαός.
    Πιέστε τον να τολμήσει, δεν θα χάσει.

    • bawagpsk avatar
      bawagpsk @ Χμμμμ 21/09/2012 15:31:24

      Σοβαρά ε; Εγώ νόμιζα πως γενιέσαι ηγέτης, δεν γίνεσαι. Και από βλέπω ό δικός μας μόνο λόγακια και ζαπειάκια ήταν.

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 21/09/2012 12:15:05

    Είναι παράλογο να απαιτούμε από τα αισχρά και γελοία cartoons να ξεπεράσουν τον εαυτό τους. Η μόνη λύση, είναι να τα εξαφανίσουμε το συντομότερο απ΄την πολιτική σκηνή. Πως εξαφανίστηκε --σχεδόν-- ο Χατζηαβάτης Καρατζαφέρης;;; (Ελπίζω επί μακρόν, διά παντός αν γίνεται), κάπως έτσι.... Το ''τραγικό'' πρόσωπο (που πληρώνει όμως τη διστακτικότητα που επέδειξε τον Δεκέμβρη του 2011), είναι οπωσδήποτε ο διαφορετικής ποιότητας, ήθους και νοοτροπίας κ. Αντώνης Σαμαράς, που αναγκάζεται να ...συνομιλεί, να ...συνδιαλέγεται και να υφίσταται αυτά τα θλιβερά πολιτικά ζόμπι, γενικά.....

  6. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 21/09/2012 12:20:10

    Μια δυο ερωτησεις μου δημιουργησε το αρθρο σας.Καταρχην,πια ειναι τα θετικα,ποτε και που κερδηθηκαν;Τι ειναι αυτο που εμπεδωνει την βεβαιοτητα και την ασφαλεια στο λαο;Οι αποφασεις του πρωθυπουργου εχουν την εγκριση του λαου;Οσο αναφορα την αξιοπιστια του πρωθυπουργου εχει τη λιγοτερη σημασια πως την κρινουν οι ξενοι ηγετες απο τη στιγμη που ειναι ανυπαρκτη στη χωρα του.

  7. triste avatar
    triste 21/09/2012 13:27:51

    ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΑ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΑΙ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΤΡΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΜΕ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΟΛΟ ΤΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΟΨΑΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΤΙ ΚΑΛΟΙ ΑΥΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΠΟΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ,ΑΧ ΚΑΚΟΜΟΙΡΕ ΛΑΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΛΕΓΕΙΣ.

  8. tak avatar
    tak 21/09/2012 13:47:24

    Κύριε Κ.Ρ. δεν κατάλαβα... Μέγαρο Μαξίμου γράψατε ή ... θέατρο Μαξίμου;

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/09/2012 14:09:19

    Κύριε Ροδινέ,δέν ξέρω γιά τούς Βενιζέλο καί Κουβέλη,ἀλλά ἡ κ. Λουκᾶ εἶναι ἀπαραίτητη σέ πλάνα ἔξω ἀπό τό Μαξίμου νά ἀναλύει τό οἰκονομικό πρόγραμμα τῆς Κυβέρνησης.Ὅσο νά 'ναι,ἕναν τόνο ἀξιοπιστίας παραπάνω ἀπό τούς κυβερνητικούς ἐταίρους,τήν προσφέρει...

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Κυθήριος 21/09/2012 15:16:55

      xa xa xa !!!!! Αφήστε που μπορεί ξαι να...ξεφωνίσει και κανένα ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ που είναι και...επίκαιρο !!!!!

  10. λαλακης avatar
    λαλακης 21/09/2012 15:13:36

    O Α Σαμαρας κανει ενα τραγικο λαθος που θα αποδειχθει μοιραιο για τη
    ΝΔ και την Ελλαδα.
    Καταργηση αφορολογητου σε ελ επ. ...
    Η ΝΔ θα εξαερωθει θα χασει σχεδον ολους τους Ελ επαγγελματιες που θα στραφουν μαλλον στην ΧΑ και θα εκτοξευθουν τα ποσοστα της .
    Στο 8% θα την παει ο Αντωνης, πλαι με τον καμμενο Βουβουζελο.
    Οσο για τη ρημαδ θα εχει τη μοιρα του λαος.
    Οσο πιο γρηγορα παμε για νεες εκλογες ,τοσο το καλυτερο για τη χωρα.
    Οσο για το Σαμαρα θα σταματησει ο διασυρμος του.