30/10/2008 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΜΕΓΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ

 

 ____________________________________________________________

Η κρίση ρευστότητας των Ελληνικών τραπεζών είναι αλλιώτικη από τις άλλες. Ξεκίνησε όταν πήρε ο κόσμος τα λεφτά του από την Πειραιώς και την Eurobank και τα πήγε στην Εθνική. Παρά τις απειλές Προβόπουλου. Όλοι σταμάτησαν να αντλούν λεφτά από την διατραπεζική απλά γιατί φοβούνται ο ένας σαράφης τον άλλο. Το μικρότερο πρόβλημα το είχε φυσικά, η Εθνική, εξ ου και η συντονισμένη λάσπη εναντίον της

Τα 26 δις είναι λεφτά της ΕΚΤ και του Ελληνικού Δημοσίου (ομόλογα). Υποτίθεται μοιράστηκαν με βάση τις χορηγήσεις, τα δάνεια και όχι τις καταθέσεις. Να σημειωθεί ότι οι καταθέσεις είναι «παθητικό» στον ισολογισμό της τράπεζας, ενώ τα δάνεια είναι ενεργητικό. Έτσι οι χορηγήσεις χρησιμοποιήθηκαν έμμεσα σαν εγγύηση και όχι οι καταθέσεις.

Υποτίθεται ότι οι σαράφηδες πήραν επιχορήγηση για να εξακολουθήσουν να δίνουν δάνεια. Μόνο που τα πολλά λεφτά τα πήραν τρεις τράπεζες, που όλοι ξέρουμε ποιες είναι. Όπως και τις σχέσεις των μετόχων τους με την κυβέρνηση και την κάθε κυβέρνηση. Ο λόγος που μερικές ξένες τράπεζες είπαν όχι, ήταν γιατί το Δημόσιο ζήτησε το ίδιο καπέλωμα με αντάλλαγμα μικρό ποσοστό των χρημάτων που έδωσε στις τρεις αδελφές.

Το ότι όλες οι τράπεζες αγόρασαν ίδιες μετοχές αποτελεί πρωτοφανές σκάνδαλο. Είναι σε αντίθεση με την κοινή λογική, την σώφρονα χρηματοδότηση και την οδηγία της ΤτΕ. Φυσικά, η ΤτΕ διοικείται από τέως υπάλληλο, και σε τελευταία ανάλυση και η κυβέρνηση ενεργεί ως τραπεζοϋπάλληλος, και προτείνω εφεξής να αποκαλείται έτσι.

Τι λόγο είχαν οι τράπεζες να σπαταλήσουν ρευστό για να αγοράζουν μετοχές τους; Δώρο σε ημετέρους μετόχους; Προστασία από εχθρική εξαγορά Βγενόπουλου ή τρίτου; Στοκ options της παρέας;

Όσα χρόνια ξέρω, το υπουργείο Εθνικής Οικονομίας ήταν υποτελές και υποχείριο του κυρίου Χ, του κυρίου Ψ και πρόσφατα του κυρίου Ζ. Ντρέπομαι που εξακολουθεί και ισχύει.

Ντρέπομαι και για τον ΣΥΡΙΖΑ  που εντοπίζει μεν σκάνδαλο αλλά μετά σφυρίζει κλέφτικα και παραπληροφορεί με γενικότητες.

Τραπεζικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ωωωωχ ωχ ωχ avatar
    Ωωωωχ ωχ ωχ 30/10/2008 13:03:15

    Τραπεζικέεεε,

    μας πρήξατε εσείς και οι τράπεζες σας. Εγώ ξέρω ότι τα μόνα λεφτά που δίνατε ήταν για σπίτια, αμάξια και για καινούργια εμπορικά και καφετέριες.

    Αν κάποιος είχε δημιουργικές, αναπυξιακές και καινοτόμες ιδέες έπρεπε να ψάξει για λεφτά στο εξωτερικό. Το αποτέλεσμα, ανυπαρξία ανάπτυξης και προοπτικής για τον τόπο και κερδισμένοι μόνο τα μεγαλοστελέχη των τραπεζών.

    Υ.Γ. Τον πόνο μου λέω και όχι ότι φταις εσύ σε τίποτα. Στο κάτω κατω αν ήσουνα κονομημένο στέλεχος δεν θα στελνες αυτό το ποστ.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 13:24:18

    Η αλήθεια είναι ότι βαρεθήκαμε να ακούμε για οικονομική καταστροφή και τα συναφή όταν μόνο οι τράπεζες χτυπήθηκαν και μάλιστα λίγο.

    Ακόμη δεν κατάλαβα τα φράγκα έστω και αν είναι της ΕΚΤ με τι αντάλλαγμα τα πήραν.

  3. nikoleta avatar
    nikoleta 30/10/2008 13:31:06

    TA 28 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ (ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΚΤ, ΚΑΙΝΟΦΑΝΗΣ ΚΑΙ ΑΒΑΣΙΜΗ ΘΕΩΡΙΑ, ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ), ΠΟΥ ΧΑΡΙΣΤΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΙ (ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ-ΜΙG ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)...
    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ 28 ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΥ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ.

  4. κάκιστος avatar
    κάκιστος 30/10/2008 13:36:48

    εξάκτινε,
    πολύ πλούσιος πρέπει να είσαι...για ρώτα όμως λίγο παρα όξω να σου πουν για τις πρώτες κρούσεις απολύσεων και μάλιστα όχι από ιδιώτες!!!

    Ρώτα επίσης να σου πουν για την δεύτερη δόση 2% στις αυξήσεις συνταξιούχων 16 ευρώ η αύξηση 25 και κάτι ο φόρος από 10,76.

  5. Θοδωρος. avatar
    Θοδωρος. 30/10/2008 14:50:34

    Μα το σχολιο,ειναι λαθος, αφου τα λεφτα, ακομα δεν τα πηραν.ΘΑ τα παρουν,αμα τα ζητησουν.Και μαλιστα ως εγγυησεις.
    Αφου πρεπει να ψηφιστει νομος πρωτα.

  6. Lara avatar
    Lara 30/10/2008 15:26:05

    Ti eγινε με τα υπερκερδη, που αποκομιζαν ολες οι Τραπεζες απο τους δεινοπαθουντες δανειοληπτες απο τη μερα, που καθιερωθηκε το δανειο στο καθημερινο μενιου του Ελληνα;;
    Που εχουν επενδυσει αυτα τα χρηματα και που βρισκονται τα επενδυτικα τους κερδη;
    Οσο για τις καταθεσεις τις περιορισμενες κυριως στα μεροκαματα των Αλβανων τις γυρω στις 8διςΕ
    πολυ πιστευω πως θα γινουν, αν δεν εγιναν, ευρωπουλα πτεροεντα.

    Ηδη λογαριασμος καταθεσης μου στην Εθνικη απειραχτος κι ανεγγιχτος σε σταση νιρβανα για 4 απανωτα χρονια διαπιστωσα πριν ενα μηνα μετα απο αναληπτικη επισκεψη, πως το Saldo ηταν μειον.

  7. Ωωωωχ ωχ ωχ avatar
    Ωωωωχ ωχ ωχ 30/10/2008 15:33:19

    "...OI ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΑΦΟΥ ΣΕ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΔ 50%..."

    Άρα το άλλο 50% ψηφίζει ΠΑΣΟΚ, οπότε τι παραπονιέσαι;

  8. ΔΠ avatar
    ΔΠ 30/10/2008 19:58:21

    μακάρι να είναι μόνο των τραπεζών το πρόβλημα...Μακάρι να μην υπάρξει ύφεση ή απολύσεις ή τέτοια κακά. Μακάρι να ήταν κακό διάλειμα που πέρασε.

  9. donaE avatar
    donaE 30/10/2008 21:01:49

    @ Lara Πεστα σε παρακαλω,γιατι εκει βρισκεται το ζουμι.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 22:14:02

    Ηδη λογαριασμος καταθεσης μου στην Εθνικη απειραχτος κι ανεγγιχτος σε σταση νιρβανα για 4 απανωτα χρονια διαπιστωσα πριν ενα μηνα μετα απο αναληπτικη επισκεψη, πως το Saldo ηταν μειον.

    Πριν από πολλά χρόνια μου είχε φάει με ''έξοδα'' ένα αξιόλογο ποσό η alpha bank. Έκλεισα αμέσως το λογαριασμό και δεν ξαναπάτησα. Αν δε μου ρίξουν εντόκως με το επιτόκιο που χρεώνουν όταν τους καθυστερώ εγώ την κάρτα δηλ. 17% τα φράγκα που μου έφαγαν πελάτη δε με ξαναπιάνουν.

    Κάρτα είχα στην Εθνική και την κατάργησα. Κάθε τραπεζικό προϊόν που βγάζει έξοδα καταργείται.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/11/2008 08:01:52

    Γράφει σήμερα 1η Νοεμβρίου η Ναυτεμπορική ότι η Eurobank και η Πειραιώς σκεφτονται ότι δεν χρειάζονται την κρατική ενίσχυση (ουτε σε προνομιουχες μετοχές ούτε την εποπτεία)

    Βρε μπας κι ήταν ψευδαίσθηση για να φοβηθούμε;