#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2010 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Καστελόριζο είναι η Ελλάδα που αντιστέκεται και όχι η Ελλάδα της υποτέλειας!



Σήμερα  ο κ. Παπανδρέου, ομολόγησε τη δραματική αποτυχία της κυβέρνησής του!

Μόλις σ’  έξη μήνες  πέτυχε το ακατόρθωτο:  να σύρει τη χώρα στα δεσμά   κάποιων   αδυσώπητων γραφειοκρατών που ούτε ψυχές λογαριάζουν, ούτε σύνορα υπολογίζουν, ούτε  για τους ανθρώπους νοιάζονται.

Για αυτούς υπέρτατη αρχή είναι οι αριθμοί.

Και διάλεξε το Καστελόριζο, μια  εσχατιά του Ελληνισμού,  για να το συνδέσει με την αποφράδα ημέρα!

Τους ηρωϊκούς ακρίτες τους ρώτησε, αν επιθυμούν να φέρουν αυτό το βάρος;

Ποιος σκέφθηκε τη σημειολογία του συμβολισμού;

Το Καστελόριζο, που συμβολίζει την αντίσταση του Ελληνισμού στις προκλήσεις, διάλεξε ο ανιστόρητος, ενώ  παρέδιδε τη διακυβέρνηση της χώρας σ’ ένα διεθνή οργανισμό, που στη συνείδηση της παγκόσμιας κοινής γνώμη, είναι ταυτισμένος με την  επιβολή δρακόντειων μέτρων λιτότητας.

Το Καστελόριζο, που συμβολίζει την αδιάκοπη ενότητα του Ελληνισμού, διάλεξε ο ανεύθυνος, για ένα ακόμα κήρυγμα μισαλλοδοξίας  στην προσπάθειά  του να απεκδυθεί των ευθυνών του.

Το Καστελόριζο που συμβολίζει την ομορφιά του Αιγαίου, διάλεξε για να δηλώσει σ’ όλο τον κόσμο ότι η   Ελλάδα χρεοκόπησε!

Ακόμα και  τούτη την ώρα που ομολογούν την αποτυχία τους, αντί να αρθούν στο ύψος των περιστάσεων, καταφεύγουν σε  φθηνά  επικοινωνιακά παιχνίδια για να εξαπατήσουν τους αφελείς!

Όμως, ότι και να κάνουν, όσα φτηνά επικοινωνιακά παιχνίδια και να χρησιμοποιήσουν ο κ.  Γιώργος Παπανδρέου είναι ο Πρωθυπουργός που οδήγησε τη χώρα στο Δ.Ν.Τ.

Είναι πλέον και επισήμως, πρωθυπουργός με περιορισμένες αρμοδιότητες.

Προϊσταται  μιας κυβέρνησης υπό επιτροπεία.

Εφαρμόζει αποφάσεις που λαμβάνουν άλλοι.

Αυτή είναι η Ελλάδα του κ. Παπανδρέου.

Το Καστελόριζο, δεν συμβολίζει αυτήν την Ελλάδα!

 

Υ.Γ. Ελπίζω ότι η  ιδέα για το  Καστελόριζο, δεν ήταν της κυρίας Βάνας Μπάρμπα, όπου ως γνωστόν εκεί δοξάστηκε παγκοσμίως γυρίζοντας την ταινία Meditteraneo;

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 23/04/2010 17:20:22

    Iδέα του αδερφού του ήταν πάντως...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ thespieys 23/04/2010 17:43:17

      Eχει και άλλες τέτοιες ιδέες;

      • pizza avatar
        pizza @ Κώστας Ροδινός 23/04/2010 19:17:27

        περιμενε μερικες μερες και θα ερθουν και αλλες.

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/04/2010 17:30:51

    Αυτοί οι επικοινωνιολόγοι του έχουν μείνει στην δεκαετία του '60. Πιστεύουν πως αν θα δείξουν λίγο θάλασσα, νησί του Αιγαίου, ψαρόβαρκα που τυχαίως περνούσε στο μπακγκράουντ θα πείσουν ότι είναι ο Παπανδρέου πραγματικός Έλληνας που ενδιαφέρεται για την Ελλάδα.
    Πάλι καλά που δεν έβαλαν και κανέναν ψαρά να χτυπάει κανά χταπόδι στο φόντο.

  3. pennyton avatar
    pennyton 23/04/2010 17:33:21

    Ανοίχτε τις φυλακές και δεχτείτε τους Σηφουνάκηδες. Έτσι μόνο θα σωθεί ο τόπος, με αυστηρή παραδειγματική τιμωρία με κατάσχεση και εκποίηση περιουσίας όσων μας οδήγησαν με τις κλεψιές τους στο ΔΝΤ και στην ξεφτίλα. Επιτέλους θέλουμε να δούμε υπάιτιους στην Φυλακή, αλλιώς θα βάλουμε πλάτη μόνο στις διαδηλώσεις, αχρείοι λαμόγια πολιτικάτζες!!!

  4. Φτωχοέλληνας avatar
    Φτωχοέλληνας 23/04/2010 17:40:52

    Στον ηγέτη της κατάντιας μας Γεώργιον Α. Παπανδρέου

    http://www.youtube.com/watch?v=CooYoN02AN0

  5. sim avatar
    sim 23/04/2010 17:41:34

    τώρα ας λουστούμε την μαλακία μας και ας παρακαλέσουμε τον ΓΑΠ, μιά και παρέδωσε από καιρό την διακυβέρνηση της χώρας στους υπαλλήλους του ΔΝΤ που απο καιρό έχουν εγκατασταθεί στην Αθήνα ,να εγκατασταθεί στο Καστελόριζο ή όπου αλλού, για να γλυτώσουμε απο τις συνεχόμενες οδυνηρές για εμάς γκάφες του

    -υπάρχουν τα λεφτά
    -θα αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα μόνοι μας
    -εχω ένα πιστόλι στο τραπέζι
    -βάφτισμα για ξεμάτιασμα μηχανισμός στήριξης αντί ΔΝΤ

    άντε αδέλφια κουράγιο στην ανηφόρα που μας οδήγησε το τσίρκο που κυβερνά

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ sim 23/04/2010 18:16:48

      sim .Και θα τον λουστεί το έρμο το Καστελλόριζο;

    • pizza avatar
      pizza @ sim 23/04/2010 19:19:12

      Ξεχασες το "τα λεφτα τα βρηκαμε" οταν εδωσε το επιδωμα αλληλεγγυης.

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/04/2010 18:20:12

    Είναι αδύνατον να καταλάβει κανείς τα διεστραμένα μυαλά τω image makers του ΓΑΠ. Αμερικανιές του κερατά.
    Η γνώμη μου πάντως είναι, ότι δεν ήθελαν να το πεί στην Αθήνα απο του Μαξίμου, μπροστά απο εκείνο το πάντα σβυστό τζάκι, το οποίο παρεπιπτόντως μοιάζει με τάφο και κάνει τον κόσμο να αγριεύει.

  7. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 18:21:39

    Εγώ δεν ξέρω μην συμβολίζει και κάτι άλλο.

  8. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 23/04/2010 19:00:19

    «Ο πρωθυπουργός δεν κοιμάται κάθε βράδυ και κλαίει».

    Σ. Ξενίδης – Γραμματέας του ΠΑΣΟΚ

  9. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 19:00:48

    Σήμερα κλείνει ο κύκλος της μεταπολίτευσης.

    Σήμερα κλείνει ο κύκλος που άνοιξε ο Ανδρέας Παπανδρέου.

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 23/04/2010 19:10:20

    Δεν είναι πως δεν ήθελαν το Μαξίμου, αντίθετα ήθελαν αποκλειστικά νησί που να ανήκει στην κατηγορία των «γκρίζων»! Επί πλέον ικανοποίησε, τρόπον τινά, την προτροπή των Γερμανών που έθεσαν, μεταξύ σοβαρού και αστείου και θέμα πώλησης νησιών μας!Θεωρώ πως είναι καλομελετημένη η επιλογή του τόπου και δεν την θεωρώ καθόλου τυχαία και λάθος τους.

    • pizza avatar
      pizza @ Αφροδίτη 23/04/2010 19:20:19

      Παλι καλα που δεν τον ειχαν να κραταη το λαβαρο της επαναστασης του 21

  11. sofi avatar
    sofi 23/04/2010 19:20:07

    Κάποιος να τον πετάξει έξω....μόνο που τον βλέπω να χαμογελάει και να χαζεύει το πελάγος μου την δίνει στα νεύρα!!!!
    Πως είναι δυνατόν να μην αντιδρά κανείς!
    Ξεσπάμε όλοι...λέμε το κοντό μας και το μακρύ μας στα blogs αντί να βγαίνουμε στους δρόμους!
    Μόνο πέρσυ ήξεραν να καίνε την Αθήνα, να σπάνε μαγαζιά...κατά τα άλλα ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΣ για να καθαρίσει η Αθήνα... που περνάς από την 3ης Σεπτεμβρίου και δεν ξέρεις αν θα σου την πέσουν και θα σου σπάσουν το τζάμι του αυτοκινήτου.....
    Κατά τ'αλλα ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ!!!

  12. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 23/04/2010 19:24:02

    από το βλέμμα του Νίκου Ξυδάκη:

    Ξαναβρίσκοντας την πατρίδα

    Του Αγίου Γεωργίου ανήμερα, 2010. Ο Ελληνας πρωθυπουργός από το Καστελόριζο, από την εσχατιά της ελληνικής επικράτειας, ανακοίνωσε την προσφυγή στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Το πιστόλι που ο ίδιος είχε βάλει στο τραπέζι εκπυρσοκρότησε.

    Η επυρσοκρότηση μπορεί να καταλήξει σε αυτοχειριασμό ή αυτοτραυματισμό, θα το νιώσουμε· μπορεί όμως να εκληφθεί και σαν πιστολιά του αφέτη, σαν σινιάλο για εκκίνηση. Βεβαίως μπορεί να σημαίνει και τα δύο: ο πυροβολών αφέτης τραυματίζεται καίρια και οι δρομείς ξεχύνονται στην κούρσα.

    Ποια είναι η κούρσα; Ποιοι οι δρομείς; Ποιο το τέρμα και ποιο το έπαθλο; Κούρσα είναι η Ζωή Μετά Το ΔΝΤ, μετά την πτώχευση. Δρομείς, οι Ελληνες, όλοι ή σχεδόν όλοι. Τέρμα και έπαθλο η διάσωση της κοινωνίας και της χώρας.

    Είπαμε, σύμφωνα με ένα σενάριο, ο αφέτης αυτοτραυματίζεται, εξουδετερώνεται. Πράγματι, το πολιτικό σύστημα που οδήγησε τη χώρα σε αυτό το σημείο, παρότι προσπαθεί ακόμη να διατηρήσει κάποια εξουσία, υπό το φως των ραγδαίων εξελίξεων φαίνεται να εξουδετερώνεται: εφεξής χάνει τον έλεγχο των κινήσεων, χάνει τη δυνατότητα πολιτικών πρωτοβουλιών, και πολύ σύντομα, καθώς ο πολιτικός χρόνος πια έχει πυκνώσει πρωτόγνωρα, θα χάσει την ανοχή του κοινωνικού σώματος, θα χάσει και τα τελευταία ίχνη πολιτικής νομιμοποίησης.

    Οι δρομείς έχουν φύγει μπροστά, σε κούρσα αντοχής, σε Μαραθώνιο, σε μια κούρσα που απαιτεί όχι μόνο φυσική αντοχή, αλλά και στρατηγική, σχέδιο, τακτική, σθένος ― σθένος και πίστη προπάντων. Οι δρομείς είμαστε όλοι εμείς, όλοι όσοι παραμένουμε σε τροχιά ζωής με αξιοπρέπεια και δημιουργικότητα, αλληλέγγυοι και μοντέρνοι, με συναίσθηση ιστορίας, με υπερηφάνεια για την κοινότητα, με έγνοια για την πατρίδα, με ευθύνη για τις επερχόμενες γενιές: αυτά μάς ενώνουν, αυτά που λησμονήσαμε και υποτιμήσαμε και χλευάσαμε. Μόνο αυτά μπορούν να μας κρατήσουν ζωντανούς, να μάς εμπνεύσουν και πάλι για μια καινούργια αρχή. Αυτά είχαμε, αυτά έχουμε: αυτή η πατρίδα δεν πουλιέται, δεν χάνεται.

  13. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 23/04/2010 19:27:41

    Η υψιστη προσδοσια ειναι το ΓΙΑΤΙ δεν αποδεχθηκε ο "πανεξυπνος" τη προταση της Κινας για εξαγορα του εξωτ. χρεους της χωρας???? Μπροει να απαντησει κανεις λογικα σκεπτομενος? Η απαντηση ειναι πως προστατευσε το ευρω? Για χαρη και προς οφελος ΠΟΙΟΥ και γιατι??? Και μεσα σε ολα αυτα τα περι Βορειου μακεδονιας και η ανταλλαγη επισκεψεων με Ερντογαν? Διαπραγματευεσαι αραγε καλυτερα οταν εισαι σε πρωχευση και καταρευση? Ο Ερντογαν ερχεται στην Αθηνα να τον κοροιδεψουμε ε? Σε ολα αυτα εχει βαλει τη προσωπικη του σφραγιδα το Αμερικανακι αφου επιλογες του ειναι και ο Δρουτσας και η Δραγωνα και ολος αυτος ο συφερτος των ΥΠΟΤΕΛΩΝ και των ΓΕΝΝΗΤΣΑΡΩΝ!!!! Αν τωρα δε κινηθουμε να τους πεταξουμε στη θαλασσα δε θα κινηθουμε ποτε!!! Στο τελος τελος δεν πρεπει να ψηφιστει κι απο τη βουλη να ξερουμε ποιος βουλευτης μας μας καταδικασε σε αιωνιες αλυσιδες?

  14. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 23/04/2010 19:29:59

    Η μωβ γραββατα του ομως ειναι σημειολογικη των προθεσεων του νεκροθαφτη....

  15. sofi avatar
    sofi 23/04/2010 19:38:35

    Επιτόκιο
    "Για την ευρωζώνη, το κυμαινόμενο επιτόκιο των δανείων θα βασίζεται στα επιτόκια του τριμηνιαίου Euribor, ενώ το σταθερό στα Euribor swaps. Παράλληλα, θα υπάρξει επιβάρυνση 300 μονάδων βάσης.

    Ακόμη μία επιβάρυνση 100 μονάδων θα υπάρξει για δάνεια άνω των τριών ετών. Σύμφωνα με το ΔΝΤ, επιπλέον 50 μονάδες θα χρεωθούν για την κάλυψη λειτουργικών εξόδων."

    Μιλάμε δηλαδή βάσει του τρέχοντος 3 month Euribor για επιτόκιο ϊσο με 4,145% ενώ εάν προχωρήσουμε σε δάνειο άνω των 3 ετών πάμε σε 5,145% ......βράστε τα!!!

  16. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 23/04/2010 19:50:19

    Με την μούρλα που κουβαλάνε σε λίγο την προσφυγή στο ΔΝΤ θα την θεωρούν ως μεγάλη νίκη που την κατήγαγε ο μέγας στρατηλάτης ΓΑΠ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νικηφόρος Ουρανός 23/04/2010 19:54:31

      Γιατί το θεωρείς απίθανο;
      Στο Σκαϊ το μεσημέρι μέχρι και ο Αλαφούζος βγήκε να τον υποστηρίξει!
      Καλά για τον ΣΕΒ δεν το συζητάμε!
      Ακόμα και ο εκπρόσωπος τύπου του Ομπάμα είχε καλά λόγια!

  17. kargia avatar
    kargia 23/04/2010 19:54:43

    Τελικά είναι πολύ έξυπνο αυτό το παιδί. Μας έβαλε στο Δ.Ν.Τ και έλεγε ιστορίες για ότι πρέπει να βρούμε την Ιθάκη μας και έχει χαρτογραφήσει το πως θα φτάσουμε. Και γιατί ρε συ Jeffry βγήκες στο Καστελόριζο? Μήπως "αλλού τραβήξαμε και αλλού η ζωή μας πάει" ή ήθελες να μας δείξεις πόσο μακριά είμαστε από την Ιθάκη και έφτασες στην άλλη πλευρά να μας το αναγγείλεις? Αν είχες κότσια θα έλεγες "εκεί η Ρόδος αλλά ιδού το πήδημα.

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 23/04/2010 20:02:22

    Aπό τη Μεγίστη έγιναν οι δηλώσεις του Ελάχιστου.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Κώστας 23/04/2010 21:59:10

      Ελαχιστότερου.

  19. λακ avatar
    λακ 23/04/2010 20:02:26

    Από χθες το απόγευμα είχε αποφασίσει ο πρωθυπουργός να πάει σήμερα στο Καστελόριζο. Ανακοινώθηκε σήμερα το πρωί γιατί ο Παπανδρέου είχε ανακοινώσει την απόφασή του μόνο στον Χάρη Παμπούκη, το Νίκο Παπανδρέου και τον...Γιώργο Παπακωνσταντίνου. Οι τέσσερις ήξεραν τα πάντα και κανένας άλλος.

    ρε νούμερα τους ψηφίσαμε εμείς αυτούς ?
    δηλαδή αποφασίζουν οι εξωκοινοβουλευτικοί¨?
    δηλαδή οι εκλεγμένοι σύντροφοι μαθαίνουν τα νέα απο την τηλεόραση?
    έχουμε δημοκρατία,κοινοβουλευτική κυβερνητική ομάδα ή χούντα?

    απαντήστε νούμερα σύντροφοι
    ισχύει το σύνθημα με το ΠΑΣΟΚ ο λαός στην εξουσία?

    ρε πόσο μαλάκες μας έχουνε και φτιάξανε πλάνο διαφήμιση για τον τουρισμό με πρώτη μούρη τον ΓΑΠ να μας λέει οτι μας χρεωκόπησε με θέα το απέραντο γαλάζιο

    • kargia avatar
      kargia @ λακ 23/04/2010 20:23:03

      Από τους "κουμπάρους" στους "φίλους". Αυτή είναι η κατάντια του πολιτικού μας συστήματος.

  20. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 23/04/2010 20:11:08

    Πήγε μακριά ο αστέρας του Μπόλυγουντ , για να είναι ασφαλής, μέχρι να δεί τί θα γίνει στην Αθήνα (που δεν θα γίνει τίποτα).
    Και καλά τα πρόβατα του Πασοκ . Τον ψήφισαν γιατί δεν είχαν άλλον εύκαιρο. Αυτά τα πρόβατα της αποδώ πλευράς που τάχατες θέλησαν να τιμωρήσουν τον Καραμανλή. Τραβάτε τώρα κουπί στο πέλαγος αδέλφια. Κι έρχονται μποφόρια....Οχτάρες και εννιάρες.....

    Ο Γιωργάκης θα μείνει για πάντα στην Ιστορία ως ο πρωθυπουργός του ΝΑΙ (κοινώς νενέκος):
    Ναι στο σχέδιο Ανάν
    Ναι στο ΔΝΤ
    Ναι στην υποτέλεια της Ελλάδας στους υπερατλαντικούς προστάτες του.

  21. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 23/04/2010 20:45:09

    ΜΑ ΚΑΛΑ....ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΤΟΥ ΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΒΑΡΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΥΖΑΚΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ...ΕΛΕΟΣ...ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.....!!!! ΒΑΣΙΚΑ...ΓΡΑΦΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ...

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ ΜΙΧΑΛΗΣ 23/04/2010 22:04:12

      Εδώ κορνάραν τα καΐκια λες και έβαλε γκολ η εθνική στο μουντιαλ ενώ ανακοίνωνε προσφυγή στο ΔΝΤ.

      Βρε πάρτε το χαμπάρι ότι και να γίνει θα στηθεί στα τέσσερα ο μπογδολαος όλα τα ΜΜΕ και οι εκδότες επηρεάζουν τον κόσμο αν έκανε έστω και το 10% αυτών δεξιά κυβέρνηση θα είχε φύγει για το φεγγάρι τώρα.

  22. qwerty avatar
    qwerty 23/04/2010 21:13:33

    σωστα ολα απο τα παραπανω, κατι συμβολιζει με τις εμφανισεις και με αυτα που κανει μεσω επικοινιωλογων του, ας προσεχαν οσοι τους ψηφισαν, αλλα και παλι τα ιδια θα κανουν θα τους ξαναψηφισουν, εμμ σιγουρα

    προφανως μαγευονται απο τα λογια τους

    κατι τετοιο..........

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2010 21:57:27

    Χρονια Πολλα στους εορταζοντες/ουσες.

    Αρχικα..
    Ο Σοιμπλε το ειπε καθαρα, ναι μηχανισμος ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ οι 3ικα ΟΜΟΦΩΝΑ αποφασισουν οτι η Ελλαδα τα παει καλα με το προγραμμα σταθεροτητας(....).

    Γνωμη μου ? Η αποσταθεροποιηση του ΕΥρω και της ζωνης αρχισε απο την Ελλαδα. ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση το Δολλ να πεσει θα πιεσουν ολες τις χωρες αντιστοιχα ειτε με τα ασφαλΗστρα ειπτε με Μουντυ Μπλουζ κλπ.

    Οπως εχω ματαγραψει ο Αμερικανος "εχασε" στα χαρτια Τρις και θα τα παρει πισω επι 5. Ειτε ledger to legder και εμπορικο ισοζυγιο, ειτε με rating blues..

    Εμεις θα χρεωκοπησουμε συν το χρονω και παιζει το "ονειρο" π ειδα ενα βραδυ, να βγουμε απο Ευρω και να ξαναμπουμε εν μια νυκτι με νεα ληστρικη ισοτιμια. ΤΑ περι κουρεματος των ομολογεων ειναι σταχτη.

    ΠΠ

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 23/04/2010 22:09:05

    «Ο πρωθυπουργός δεν κοιμάται κάθε βράδυ και κλαίει».

    Ναι, ναι, γιατι ξερει οτι θα τον κρεμασουμε με πολυυυυ! μακρυ σχοινι!

  25. TopGunZ avatar
    TopGunZ 23/04/2010 22:50:32

    Πρώτη φορά βλέπω διάγγελμα του τύπου "Λίγο κρασί,λίγο θάλασσα και τ'αγόρι μου"... Πάλι καλά που δεν έβαλε την Μαρινέλλα να το εκφωνήσει...

  26. Μούσα avatar
    Μούσα 23/04/2010 22:55:30

    Αυτο που τους ενδιέφερε ηταν να εχουν ενα background
    που θα άμβλυνε την σοβαρότητα των λεγομένων και θα αποδραματοποιούσε την ολη κατάσταση.Το εξωτερικό τοπίο,ο ήλιος, το γαλάζιο της θάλασσας,ηταν οτι πρέπει(κρίμα που δεν βρεθηκε καποιος Ελληνας Χριστιανός να κάνει την συμβολική κίνηση να τον ρίξει μεσα σ΄αυτην )
    Ετσι διάλεξε το Καστελόριζο ως ακριτικό νησί και οχι την Μύκονο ή την Σαντορίνη (μην το παρακάνουμε κιόλας)και καπου εκει μεταξυ τυρού και αχλαδίου-τον εκαναν επισημο δημότη διάβασα,τους πηγε νερό,ασθενοφόρο- έκανε και την ανακοίνωση για το ΔΝΤ.
    Για σκεφείτε να τα έλεγε ολα αυτά απ΄ το Μαξίμου με το γνωστό φόντο -μονο ο Καραμανλης Β΄τα έκανε αυτά και λειτουργούσε με καποια σοβαρότητα νομίζοντας οτι απευθείνεται σε ώριμο λαό.

  27. Greenhorses avatar
    Greenhorses 24/04/2010 01:02:25

    Από την Δανία του νότου στην Αργεντινοποίηση.

  28. λακ avatar
    λακ 24/04/2010 11:01:44

    το χειρότερο για εμάς είναι ο ΓΑΠ εξακολουθεί να είναι πρΩθυπουργός όταν
    7 μήνες τώρα μας λέει ψέματα.
    ΑΠΟ την ώρα που κατάφερε να αντιληφθεί ότι τα λεφτά δεν υπάρχουν, η αντίδραση του, ως μεγάλος ηγέτης, ήταν ΔΝΤ
    άρχησε μιά σπέκουλα με ψέματα και παπαγαλάκια για να προετοιμάσει τον κόσμο
    έχει πει ο ηγέτης αυτός Πριν δυο μήνες, σε μια συγκινητική προσπάθεια να τον συμπονέσουμε για το γεγονός ότι «μας παίρνει το κεφάλι», ο κύριος Παπανδρέου έριξε στην πιάτσα - και τα παπαγαλάκια του κήπου του Μαξίμου έσπευσαν να το αναμεταδώσουν - ότι τα μέτρα που επέβαλε είναι «έξω από την ιδεολογία του ΠΑΣΟΚ»...
    είχε πεί ο υπουργός οικονομικών΄όχι άλα μέτρα κλπ ομορφιές
    για ΔΝΤ είχαν μιλήσει δυό χρόνια πρίν ΣΗΜΙΤΗΣ,ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ,ΒΑΡΕΛΗΣ ΚΛΠ
    για να μας παραμυθιάσει ονόμασε το ΔΝΤ μηχανισμό στήριξης
    Ας μας πεί σε τι διαφέρει το μοντέλο ΔΝΤ γιώργου απο τα μοντέλα Αργεντιμής,Σλοβενίας ή όπου αλλού
    ας μας πεί οτι παρέδοσε τους χειρισμούς της κυβερνητικής οικονομικής πολιτικής στο ΔΝΤ και άνευ αντικειμένου τώρα πήγε βόλτα στο Καστελόριζο να χαλαρώσει μετά την προσπάθεια που έκανε και μας έσωσε

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ

  29. ploutarchos.lefkaditis avatar
    ploutarchos.lefkaditis 24/04/2010 13:25:28

    Ο αυτοπροσδιοριζόμενος μίλησε για το καράβι που βυθιζόταν. Όμως κύριε αυτοπροσδιοριζόμενε, γιατί δεν πήρες το καράβι και ως καλός καπετάνιος να το ρυμουλκήσεις σε ένα ήρεμο και απάνεμο λιμάνι, ούτως ώστε να το επισκευάσεις και να το βγάλεις ξανά στην ανοιχτή θάλασσα; Αντ'αυτού, εσύ το πήρες και το έβγαλες ακόμα πιο πολύ στα ανοιχτά, οδηγώντας μάς με τους ερασιτεχνισμού σου (;) στην τωρινή κατάσταση. Νόμιζες κύριε αυτοπροσδιοριζόμενε ότι έπαιζες με το πλαστικό σου καραβάκι στη μπανιέρα σου!
    Ντομάτες και αυγά σου πρέπουν και όχι σεβασμός!

  30. socratis2 avatar
    socratis2 24/04/2010 16:45:23

    Πέρα από τον ξενόφερο ανόητο συμβολισμό με το ελληνικό υπερήφανο Καστελλόριζο, ο συνειρμός της χαιρετούρας με τα παιδάκια και εγγόνια μας είναι χειρότερος. Δεν τα χαιρετά. Απο-χαιρετά την νέα γενιά που μόλις της είχε φορτώσει στην πλάτη καμιά 50.000 Ευρώ 'Εθνικό΄ χρέος μέχρι τα 50 χρόνια τους και βάλε.