#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2010 23:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΚΥΣΥΜ του 1986 καθόρισε την τύχη του κ. Σημίτη



Έχουμε ξαναγράψει ότι αυτό που αποκαλούμε σήμερα «διαπλοκή» ξεκίνησε στις 16 Σεπτεμβρίου 1986 όταν το τότε ΚΥΣΥΜ αποφάσισε υπό την προεδρία του Ανδρέα Παπανδρέου να ανατεθεί η προμήθεια των ψηφιακών παροχών του ΟΤΕ στις εταιρείες SΙΕΜΕΝS και ΕRΙCSSΟΝ. Την εισήγηση έκανε η κ. Β. Παπανδρέου.

Σήμερα λοιπόν που οι πολιτικές συγκρούσεις που προκαλεί η κατάρρευση του συστήματος της πολιτικής και οικονομικής διαπλοκής μέσα στη γενικότερη κατάρρευση της χώρας, έχει ιδιαίτερη αξία να δούμε τι απέγιναν τα μέλη εκείνου του ΚΥΣΥΜ.

Ο  τότε πανίσχυρος Μένιος Κουτσόγιωργας που αντιτάχθηκε στη νομιμοποίηση της Ιntracom και επέμεινε να μπουν ρήτρες κυριαρχικού χαρακτήρα, επειδή διαφορετικά οι δύο εταιρείες θα είχαν το μονοπώλιο (όπως και έγινε) εξοντώθηκε πολιτικά στις συγκρούσει που προκάλεσε η διαδοχή του Ανδρέα και χάθηκε άδοξα στην Δίκη Κοσκωτά.

Ο τότε υπουργός Οικονομικών Δημήτρης Τσοβόλας που διαφώνησε με την ανάθεση στην Ζήμενς και την Ιντρακόμ και ζήτησε να γίνει διεθνής διαγωνισμός εξοντώθηκε πολιτικά στη συνέχεια.

Η κ. Β. Παπανδρέου που έκανε την εισήγηση πρωταγωνίστησε για πολλά χρόνια στο ΠΑΣΟΚ και επιβιώνει ακόμα

Οι  κ. Παπαντωνίου και Τζουμάκας προτίμησαν να σιωπήσουν.

Ο τότε υπουργός Εθνικής Οικονομίας Κώστας Σημίτης που υποστήριξε την εισήγηση της Β. Παπανδρέου έγινε πρωθυπουργός.

Αντιθέτως, ο Άκης Τσοχατζόπουλος που τάχθηκε εναντίον της Ιntracom έχασε από τον Κ. Σημίτη το αγώνα για την ηγεσία στο ΠΑΣΟΚ.

Συμπτώσεις; Αυθαίρετες ερμηνείες; Μπορεί. Άλλοι πάλι λένε πως όσοι πήγαν κόντρα στο πανίσχυρο σύστημα Ζήμενς – Ιντρακόμ του έφαγε η μαύρη μαρμάγκα.

ΥΓ

Ο κ. Σημίτης, αμέσως μετά την εκλογή του ως αρχηγός του ΠΑΣΟΚ και πρωθυπουργός , έσπευσε να δώσει στην Ιntracom  άλλες 375.000 ψηφιακές παροχές, παρά την δικαστική εκκρεμότητα του θέματος των 1.000.000 παροχών του 1994.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 29/05/2010 23:14:02

    Πρωτη φορά τ΄ακούω αυτά κ σίγουρα αν δεν υπήρχε το antinews σιγουρα δε θα τα μαθαινα ποτέ.

    ΥΓ. Ανυπομονώ για τη δημόσια διαπόμπευση των 70 δημοσιοκάφρων που τα επιαναν από τη ΜΙΖΕΝΣ.

    • Redim avatar
      Redim @ thespieys 30/05/2010 00:19:50

      Μακάρι να διαψευσθώ αλλά θα περιμένεις πάρα πολύ. Το πολύ πολύ να μάθουμε για κανένα κάμεραμαν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ thespieys 30/05/2010 16:01:43

      πολύ καλά το λες. Τουλάχιστον στη ΝΔ θα μπορούσαν να δημοσιοποιούν τα σημαντικά που προκύπτουν στις εξεταστικές της Βουλής.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2010 23:25:34

    μπράβο factorx

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ archaeopteryx 30/05/2010 14:25:41

      Μόνο μπράβο;;;
      Εκείνες οι αναρτήσεις περί Ιντρακομ-Κόκκαλη-διαπλοκής έδωσαν σε πολλά ΠΑΟΚτσάκια "όπλα" για να "την πούνε" στους απανταχού γάβρους...priceless stuff!!!
      (on a lighter note...)

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ archaeopteryx 31/05/2010 11:26:58

      +1000!

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/05/2010 23:39:50

    Να πουμε και το εξης : η κυβερνηση Καραμανλη Α΄ ειχε ιδρυσει μια κρατικη εταιρια ονοματι ΕΛΒΗΛ για να εισαγει τη ψηφιακη τεχνολογια στην Ελλαδα με 55% μετοχες της ΕΤΒΑ και 45% του ΟΤΕ.Κλασικη καραμανλικη μεθοδος της παλιας δεξιας πριν το νεοφιλελευθερισμο.
    Η εταιρια περιεπεσε σε αχρηστια μετα την ανοδο του ΠΑΣΟΚ και τελικα παραμερισθηκε υπερ της Ιντρακομ και της Siemens στο απογειο του σοσιαλισμου (μιλαμε για 1986 που ακομη το ΠΑΣΟΚ ζει στην εποχη των "κοινωνικοποιησεων").

    • Factorx avatar
      Factorx @ ψυχραιμια 29/05/2010 23:41:30

      Νομίζω οτι ο μαντέλης "αδειασε" την ΕΛΒΗΛ. δεν το θυμαμαι καλλα και θα το ψαξω

    • Λεφτά υπάρχουν avatar
      Λεφτά υπάρχουν @ ψυχραιμια 30/05/2010 09:55:33

      Αν θυμάμαι καλά,

      η ΕΛΒΗΛ ιδρύθηκε πρό Καραμανλή Α'.

      Σκοπός της ΕΛΒΗΛ δεν ηταν οι "εισαγωγές" αλλά η ΑΝΑΠΤΥΞΗ τηλεπικοινωνιακού υλικού-εξοπλισμού κατι που η ΕΛΒΗΛ με επιτυχία καταφερε έως το 1990.

      Μετά παρήκμασε διότι,

      Στην Ελλάδα δεν συμφέρει τίποτα να κατασκευάζεις!

      Το εμπόριο, οι φτηνές εισαγωγές συνφέρουν, εχουν υψηλό περιθώριο ΜΙΖΑΣ μέχρι η τιμή να φτάσει στο κανονικό της επίπεδο!

      Καλή σας μέρα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Λεφτά υπάρχουν 30/05/2010 10:28:12

        Πριν την απελευθέρωση του συναλλάγματος, με το ευρώ, η κινητήρια δύναμη δεν ήταν τόσο η μίζα, αλλά η λαθραία εξαγωγή συναλλάγματος...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/05/2010 23:44:03

    Τα εχετε ξαναγραψει.
    http://www.antinews.gr/?p=1978

  5. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 30/05/2010 08:41:05

    Factorx πολλές συμπτώσεις.Λες να είναι μόνο συμπτώσεις και τιποτε άλλο;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 30/05/2010 09:15:53

      ΄Ελα βρε Κεφαλλονίτη, που είναι συμπτώσεις!
      Η εξέλιξη του σχεδίυ είναι!

  6. effie B. avatar
    effie B. 30/05/2010 09:16:54

    Factorx,
    Σε ευχαριστουμε που αποκαλυπτεις γεγονοτα των βρωμικων δεκαετιων ανομης πολιτικης που μας εφερα μεχρις εδω!!!
    Στο Χολλυγουντ θα αποτελουσε εξαιρετικο σεναριο για ταινια, κατι σαν τις "Μερες του Κονδορα"... Ξεπερνουν και την φαντασια οι χειρισμοι τους!!!

  7. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 30/05/2010 09:30:37

    Ρητορικό, ας μου επιτραπεί ήταν το ερώτημα κ.Ροδινέ. Έχω ακριβώς την ίδια άποψη.Πιστεύω επίσης ότι το ΠΑΣΟΚ έχει στο συρτάρι του πολλά σχέδια, εκ των οποίων άλλα έχουν τεθεί σε εφαρμογή και άλλα περιμένουν τον κατάλληλο χρόνο για να υλοποιηθούν. Καθηγητές είναι άλλωστε οι άνθρωποι αυτοί στην προπαγάνδα και την λασπολογία. Αυτά τα δυό πράγματα εξ΄άλλου μαζί και με την αρπαχτή είναι και τα μόνα στα οποία διαπρέπουν.
    Νομίζω ότι αυτά τα προσόντα θα πρέπει να τους τα αναγνωρίσουμε.Και βεβαίως να τα επαναλαμβάνουμε και να τα αναδεικνύουμε για να μην ξεχνιόμαστε.