#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2010 13:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Ισραήλ προετοιμάζεται για πόλεμο εναντίον του Ιράν στην Ελλάδα;



Το Ισραήλ στο πλαίσιο της προετοιμασίας για μια πιθανή επίθεση εναντίον του Ιράν, πραγματοποίησε τις τελευταίες μέρες αεροπορικές ασκήσεις ανεφοδιασμού αεροσκαφών  από ελληνικές αεροπορικές βάσεις.

Οι ασκήσεις παρουσιάστηκαν ως ασκήσεις ρουτίνας στο πλαίσιο των κοινών ασκήσεων «διάσωσης» που πραγματοποιούνται μεταξύ Ελλάδας-Ισραήλ από το 2008 και έλαβαν τέλος στις 14 Οκτωβρίου.

Σύμφωνα με πληροφορίες, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του Ισραηλινού πρωθυπουργού Νετανιάχου στην Ελλάδα τον περασμένο Αύγουστο, έγινε συμφωνία μεταξύ των δύο πλευρών για κοινές αεροπορικές  ασκήσεις.

Πληροφορίες από την ισραηλινή Πολεμική Αεροπορία αναφέρουν ότι χρησιμοποιούν τις βάσεις της  Νέας Αγχιάλου, του Άραξου και της Ανδραβίδας για ασκήσεις ανεφοδιασμού με  αεροσκάφη που είναι  εξοπλισμένα με πρόσθετες δεξαμενές καυσίμων. Επίσης στην Ελλάδα σταθμεύουν αρκετά Ισραηλινά ελικόπτερα τύπου CH-53.

Πηγές αναφέρουν ότι το Ισραήλ είναι πλήρως προετοιμασμένο για να επιτεθεί στο Ιράν, απλώς περιμένει μία πρόφαση.

Σε πρόσφατη περιοδεία του στη Μέση Ανατολή ο Ιρανός Πρόεδρος Αχμαντινετζάν, επανέλαβε για μία ακόμα φορά ότι το Ισραήλ πρέπει να καταστραφεί.

Κύκλοι του ΝΑΤΟ, περιμένουν να δουν εάν η συγκεκριμένη έκκληση του Αχμαντινετζάν, θα αποτελέσει την πρόφαση για ενδεχόμενη επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν.

Πηγή: «Το Ισραήλ κάνει σε ελληνικό έδαφος ασκήσεις επίθεσης από αέρος κατά  Ιρανικών στόχων»



http://www.info.kopp-verlag.de/hintergruende/europa/redaktion/israel-uebt-luftangriffe-auf-iranische-ziele-in-griechenland.html;jsessionid=16288EFD69D83F4C7E3B681D796C02BC

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 20/10/2010 14:12:50

    Προφανώς αυτό θα είναι το φάρμακο για τον αντιαμερικανισμό και τον αντισιωνισμό μας (που οι πρόθυμοι πάντα σπεύδουν να βαφτίσουν φιλοαραβισμό και αντισημιτισμό)... Όταν αρχίσουμε να συμπεριλαμβανόμαστε στους στόχους της "Αλ Κάϊντα", θα το ξανασκευτούμε και θα διαλέξουμε νηφάλια να γλύφουμε το χεράκι που σνομπάραμε ως τώρα...

    (Ως λαός φυσικά, γιατί ως κράτος....)

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/10/2010 14:33:17

    Που είναι οι στρατηγικοί αναλυτές του site; Δυό μήνες πρίν, σε τέτοια θέματα τά σχόλια σπάζανε ρεκόρ Γκίνες.
    Όλοι το ρίξανε τώρα στην ψοφοθηρία, διάολε ;

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/10/2010 14:34:28

    Όχι ψοφοθηρία, αλλά ψηφοθηρία, συγγνώμη.
    Γλώττα λανθάνουσα αλήθειαν λέγει, όμως.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Θείος 20/10/2010 14:42:25

      ψοφοθηρία, ψοφοθηρία. Σαν τους βολευτές!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 20/10/2010 14:46:52

      Ψόφια θηρία, με νάϋλον ντέφια και ψόφια κέφια.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Ο Θείος 20/10/2010 15:12:25

        Θείο οι Ισραηλινοί όμως δεν νογάνε από Παυλάρα και από κέφια να φαν κι οι κότες.

        Πάμε για μανιτάρια πάνω από τα κεφάλια μας κι ο Θεός να βάλει το χέρι του.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 20/10/2010 15:22:03

        Δεν νογάνε από Παυλάρα, γουστάρουν όμως κάργα Γιωργάρα:

        h**p://www.greek.fav.co.il/index.php?dir=app_sites&page=forum&op=view&id=85421

        Sorry για τα εβραίικα γράμματα, τα γράφουν και ανάποδα οι αθεόφοβοι, με το συμπάθειο!
        Αλλά τι θα γίνει με τις αναθεματισμένες γεωστρατηγικές αναλύσεις, ακόμα "μαγειρεύονται", κόκκαλα έχουν;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Ο Θείος 20/10/2010 15:35:24

        Τι με βάζεις και βλέπω ρε θείο...εγκεφαλικό μεσημεριάτικα!

        Τι αναλύσεις ζητάς;;;
        Αφού πάλι στα ίδια θα πέσουμε...
        Αν πεις κάτι ενάντια είσαι αντισημίτης και ισλαμολάγνος και έτοιμος να τους μπάσεις στο σπίτι σου και αν πεις κάτι υπέρ είσαι ισλαμοφοβικός και σιωνιστής του κερατά.

        Το σύστημα λειτουργεί άψογα...τοτεμισμός στο έπακρο και οι βόμβες ας πέφτουν...η "άποψη" έχει σημασία...!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Ο Θείος 20/10/2010 15:38:55

        Είδες ο Θείος, δεν κρατιέται! Ανυπομονεί για το ματς!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 20/10/2010 15:49:35

        Μια αθώα πρόγευση για το βράδυ, τα νεύρα τάταρων και βάζελων έχουν γίνει τσατάλια!

  4. antiochos avatar
    antiochos 20/10/2010 15:46:05

    Oι λεπροι του Δευτερονομιου μας οδηγουν στο φρεαρ της αβυσσου.

  5. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 20/10/2010 16:37:15

    τα ίδια έλεγαν ορισμένοι και πριν 2 χρόνια περίπου.........όταν πραγματοποιήθηκε (επί κυβέρνησης ΝΔ) μεγάλη κοινή άσκηση Ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας και ισραηλινής Αεροπορίας με την ονομασία «Ενδοξος Σπαρτιάτης» (Glorius Spartan), στην Ανατολική Μεσόγειο και εντός του FIR Αθηνών το 2008.
    Σε αυτήν μάλιστα συμμετείχαν περισσότερα από 100 ισραηλινά αεροσκάφη.

    Πιο συγκεκριμένα, αυτή η κοινή άσκηση συνεκπαίδευσης, που όμοιά της δεν έχει επαναληφθεί ποτέ στο παρελθόν, πραγματοποιήθηκε από τα τέλη Μαϊου μέχρι τις αρχές Ιουνίου 2008, μεταξύ του μεγαλύτερου μέρους των αεροπορικών δυνάμεων Ελλάδας και Ισραήλ.

    Η άσκηση αυτή, βάση δημοσιευμάτων του διεθνούς Τύπου, έμοιαζε με μια τελική πρόβα για επίθεση εναντίον πυρηνικών εγκαταστάσεων του Ιράν.

    Πάντως τότε δεν συνέβη τίποτα.

    (μην ξεχνάτε ότι το Ισραήλ γενικά επιδιώκει να κάνει κοινές αεροπορικές ασκήσεις με την ελληνική ή την τουρκική αεροπορία, για να εκπαιδεύονται καλύτερα οι πιλότοι της, μιας και το Ισραήλ δεν διαθέτει στρατηγικό βάθος).

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 20/10/2010 17:16:22

      Σιγά σιγά τα μαζεύουν τα στοιχεία, δαιμονάκι. Δεν μπορούν να κάνουν και κάθε μέρα κοινές ασκήσεις με τους Έλληνες (ακόμα).

  6. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 20/10/2010 16:52:07

    O εκδοτικός οίκος Kopp Verlag, είναι το αντίστοιχο των εκδόσεων Λιακόπουλου.

  7. vassilis avatar
    vassilis 20/10/2010 16:59:06

    Μη φοβαστε την Αλ καιντα ,τοσα χρονια κυβερνα την Ελλαδα και δεν παθαμε τιποτα!

  8. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 20/10/2010 17:19:37

    @ (A)θανάσης....έχει κάνει το Ισραήλ αρκετές παρόμοιες αεροπορικές ασκήσεις με την Τουρκία......

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 20/10/2010 17:51:13

      Κάποια οπλικά συστήματα τα έχουμε μόνο εμείς, όμως.
      Επίσης, ακόμα, σε πολλά είμαστε καλύτεροι ως aggressors..

      Η ουσία είναι ότι μόλις αισθανθούν έτοιμοι θα χτυπήσουν.

  9. Mak avatar
    Mak 21/10/2010 12:37:13

    Πάντως και για εμάς είναι καλό οι κοινές ασκήσεις σε καθαρά στρατιωτικό επίπεδο, από την άποψη ότι η αεροπορία του Ισραήλ είναι από τις καλύτερες του κόσμου και με μεγάλη εμπειρία σε πραγματικές συνθήκες πολέμου.

    Βέβαια το πρόβλημα αυτών είναι ότι έχουν καιρό να τα βάλουν με αξιόλογη αεροπορική δύναμη και αν θέλουν να πάνε στο Ιραν που έχει σεβαστή αεροπορία, θα πρέπει να είναι πιο καλά προετοιμασμένοι (εδώ κολλάμε εμείς και οι Τούρκοι παλιότερα).

    Σε πολιτικό-διπλωματικό επίπεδο τι συνέπειες θα έχει θα το δείξει ο χρόνος.

    Η οπισθοχώρηση των Αράβων για την επένδυση στον Αστακό μπορεί να μην είναι άσχετη με την προσέγγιση μας με το Ισραήλ....