#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2010 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Ισραήλ θέλει να αγοράσει ελληνικά νησιά για να στείλει τους ….Παλαιστίνιους (!!!)



Πάει, θα μας τρελάνουν τελείως. Δείτε τι γράφει το http://www.gpexaminer.com/?p=32

 Και ενώ η Ελλάδα παλεύει να αντιμετωπίσει τα οικονομικά της προβλήματα, μπορεί επιτέλους να βρισκόμαστε ένα βήμα πριν από  το τέλος της κρίσης στη Μέση Ανατολή. Ο αιώνιος πόλεμος μεταξύ Εβραίων και Παλαιστινίων, μπορεί σύντομα να αποτελεί  παρελθόν.

Αν και η ΕΕ έχει ήδη συμφωνήσει να βοηθήσει την Ελλάδα ως προς τα χρέη της, μια νέα ευκαιρία αναδύεται για αυτήν στη Μέση Ανατολή. Το Ισραήλ ενδιαφέρεται  για να αγοράσει ακατοίκητα ελληνικά νησιά με σκοπό να τα εποικίσει με Παλαιστίνιους από τη λωρίδα της Γάζας.

Σύμφωνα με πηγές, ο Ισραηλινός υπουργός Εξωτερικών Avigdor Liebermann έχει ήδη ολοκληρώσει συμφωνία με την Ελλάδα και την ΕΕ, αναφορικά με την αγορά μερικών ακατοίκητων ελληνικών νησιών. Οι διαπραγματεύσεις ξεκίνησαν εδώ και καιρό και  για την ελληνική κοινή γνώμη αποτελούν κρυφό μυστικό. Η ισραηλινή κυβέρνηση σκοπεύει να αγοράσει 13 νησιά για τα οποία θα πληρώσει περίπου 12 δισεκατομμύρια ευρώ. Το ποσό θα εξευρεθεί από τη πώληση νέων εκτάσεων στο Ισραήλ και τη μείωση των στρατιωτικών δαπανών. Η μεταφορά των Παλαιστινίων και οι διαδικασίες μετοίκησης θα ανακοινωθούν επίσημα μόλις η συμφωνία υπογραφεί από όλες τις πλευρές. Το Ισραήλ κρατά  τα ονόματα των νησιών ως επτασφράγιστο μυστικό μέχρι να κλείσει η συμφωνία.

Παλαιστίνιοι αξιωματούχοι που ρωτήθηκαν δήλωσαν πως έχουν άγνοια για το όλο ζήτημα, όμως θα ήταν διατεθειμένοι να το συζητήσουν ως επιλογή, εφόσον τα έξοδα καλύπτονταν από τους Ισραηλινούς. Ζήτησαν μάλιστα ο νέος αυτός «οικισμός» να θεωρηθεί ως το νέο παλαιστινιακό  κράτος και να ενταχθεί στην ΕΕ.

Η δολοφονία που σημειώθηκε τον περασμένο μήνα στο Ντουμπάϊ, θεωρείται πως αποτελεί μέρος της συμφωνίας μεταξύ ΕΕ και Ισραήλ. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Franco Frattini, αντιπρόεδρος της ευρωπαϊκής Κομισιόν που έχει αναλάβει τις διαπραγματεύσεις από πλευράς ΕΕ, βλέπει την συμφωνία σαν μια μοναδική ευκαιρία να τερματιστεί ο κύκλος της βίας που σπαράζει τη Γάζα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 29/04/2010 15:16:19

    Ελεος...

  2. mokos avatar
    mokos 29/04/2010 15:17:04

    Το ίδιο το site λέει:

    The aim of gpexaminer.com is to take people's attentions on serious issues using exeggerations and possible scenarios. .

  3. Mαρινα avatar
    Mαρινα 29/04/2010 15:17:57

    Ε ρε χαρες που θα κανουμε να εχουμε επιτελους τους "αδελφους" Παλαιστηνιους στο σπιτι μας!

    Οι εβραιοι,σου λεει,ολη η Ελλαδα πασχει απο Παλαιστηνιαση,ας τους παρουν στο σπιτι τους να δουν την γλυκα.
    Να συγκυβερνουμε με την χαμας,κουκλα!

    Οξω τοσο οι εβραιοι,οσο κι οι ισλαμοφασιστες η οποιος αλλος διαβολος απ' την Ελλαδα!!!!!!!

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Mαρινα 29/04/2010 16:05:32

      Οι Παλαιστίνιοι (οι αυτόχθονες πριν γίνει επιμιξία με Άραβες) ανήκαν στα Δωρικά φύλα.

      Στα Δωρικά φύλα ανήκαν και οι ακόλουθοι:

      *Οι κατοικούντες πέριξ της Αττάλειας και απο κάτω απο Σμύρνη μέχρι το ύψος της Κύπρου, διαβιούντες απο στις Ανατολικές ακτές του Αιγαίου.
      *Κρητικοί
      *Σπαρτιάτες
      *ΜεγαλοΕλλαδίτες Magna Grecia Σικελία, Νάπολις (με μεταναστεύσεις το 800 π.χ. ίσως και νωρίτερα)
      *Κορσικανοί (με μεταναστεύσεις το 800 π.χ. ίσως και νωρίτερα)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ otiprepei 29/04/2010 16:09:47

        Ο Ναπολέων Καλομερίτης (ομού και η μεγίστη ψυχαναλύτρια απόγονός του, αρίστη μαθήτρια του Σιγισμούνδου εκ Βιέννης) τι μας λέει;

      • anonymous avatar
        anonymous @ otiprepei 29/04/2010 19:08:54

        Ο Ναπολέων ήταν ιταλικής καταγωγής κι όχι ελληνικής.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ otiprepei 29/04/2010 21:13:45

        Και ο Χριστός Έλληνας είναι, όπως ο πατέρας του ο Θεός!
        Για τον αρχάγγελο Γαβριήλ δεν ξέρω γιατί το όνομα του δεν φαίνεται ελληνικό.
        Μπορεί να ήταν Γεφυραίος.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ otiprepei 30/04/2010 02:29:59

        Ξέχασες τους Αζτέκους.

    • pizza avatar
      pizza @ Mαρινα 29/04/2010 16:38:42

      Χαρες που θα κανη η Σακοραφα

  4. Νικόλας avatar
    Νικόλας 29/04/2010 15:19:50

    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Τι ανοησίες είναι αυτές;

  5. Dimi avatar
    Dimi 29/04/2010 15:31:12

    Σε τυχόν προσπάθειες των Νεοναζί και Σιωνιστών να εμπλέξουν την Ελλάδα στην επίλυση των πολλαπλών εγκλημάτων τους κατά της ανθρωπότητος, Εμείς λέμε κάθετα: “FUCK NO!”

  6. Σαος avatar
    Σαος 29/04/2010 15:31:36

    Παιδιά, δεν ισχύει. Κοιτάξτε το About του site.

  7. ss_sk avatar
    ss_sk 29/04/2010 15:32:34

    Εάν η ιστοσελίδα της EC τα γράφει σωστά ο Frattini δεν είναι πλέον αντιπρόεδρος της.

    Τώρα τί άλλο θέλει επαλήθευση από όσα γράφονται στο άρθρο? Όποιος θέλει να χάσει το χρόνο του ας ψάξει...

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 15:34:33

    Μαρίνα,
    οἱ Ἄραβες πάντα ὑποστηρίζουν τούς ὁμόθρησκούς τους
    Αὐτά τά περί Ἑλληνοαραβικῆς φιλίας εἶναι μποῦρδες.
    Ποτέ δέν ὑποστήριξαν τήν Ἑλλάδα,ἀπεναντίας,ὁ Καντάφι πρότεινε στό παρελθόν,ἡ Κύπρος νά γίνη τόπος προσκυνήματος τοῦ Ἰσλάμ,διότι ἡ ἀδελφή τοῦ Μωάμεθ πέθανε ἐκεῖ.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Kὀριννα 29/04/2010 15:54:49

      Πες τα χρυσοστομη!!!!

      Μα πες μου ενα πραγμα,που οφειλεται η Αραβολαγνεια της ελλαδας?

      Ποτε μα υποστηριξαν οι Αραβες στα εθνικα μας θεματα οπως Κυπρος,Σκοπια,Θρακη,Αιγαιο?
      Ειναι μηπως κατι που εχασα?

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Mαρινα 30/04/2010 02:31:03

        ΠΑΝΤΑ.
        ΠΑΝΤΑ μας υποστήριζαν. Καμμία αραβική χώρα δεν αναγνώρισε τη "Βόρεια Κύπρο".
        Οι Άραβες παραδοσιακά δεν εμπιστεύονται τους Τούρκους.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kὀριννα 29/04/2010 16:04:37

      Που οφειλεται η Αραβολαγνεια της Ελλαδας;
      Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αρκετός αντιαμερικανισμός και αντιδυτικισμός μόνον (ευτυχώς, όχι σε όλους τους Έλληνες): "Ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου". Typisch Deutsch! Μάς έμεινε από την Κατοχή, μαζί με το μαυραγοριτισμό ορισμένων εμπόρων.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 18:20:22

        Εμενα παλι μου εμαθαν απο το σπιτι μου οτι ο εχθρος του εχθρου μου δεν ειναι απαραιτητως φιλος μου κι οτι οποιος μου δειχνει τα δοντια του δεν σημαινει οτι μου χαμογελα.

        Απο την Kalabria καταγεται η θετη μου μανα,βλεπεις....

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 20:29:59

        Συμφωνώ για το ποιοί οι γνήσιοι φίλοι, βλέπεις η δική μου Ήπειρος και η Καλαβρία χωρίζονται μόνον από το Ιόνιο! Δεν είναι και ωκεανός!

  9. Mak avatar
    Mak 29/04/2010 15:47:16

    Να τους δώσουμε τη Μύκονο!!!!

    Να δω τον αρχηγό της Χαμάς μαζί με το Λάκη Γαβαλά και τι στον κόσμο!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Mak 29/04/2010 15:51:05

      Θα δείς (υποψήφιο) Δήμαρχο της πόλης της Αθηνάς με μπούρκα!

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 18:21:15

        Η κυρια Αλ Σαλεχ μηπως???

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 20:30:40

        Έχασες! Αρχίζει απο Ψιψι και τελειώνει σε -ς.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Mak 29/04/2010 15:58:09

      Πρόκειται για Anglo-Saxon bullshits! Δεν θα τον δείς βέβαια τον "Δήμαρχο με μπούρκα", όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί η πολιτική της ΕΕ είναι ίσων αποστάσεων πρός Ισραήλ και Παλαιστίνη. Με "Παλαιστινιακό κράτος" (!) εντός, θα γίνει ετεροβαρής.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Mak 29/04/2010 15:59:33

      Πολλή αδυναμία στα Anglo-Saxon bullshits βλέπω! Μας πιάσανε Αμερικανάκια!

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 29/04/2010 15:52:00

    Το Ισραήλ κάνει το κουμάντο του, εδώ και χρόνια, αγοράζοντας στην Κρήτη! Οι αγοραστές της Κρητικής Γης, κάνουν άτυπους αναδασμούς και μαζεύουν μεγάλα εδαφικά κομμάτια, δήθεν για το καλό της τουριστικής ανάπτυξης!
    Αυτά τα φιλέτα ασφαλώς δεν είναι για τους Παλαιστίνιους, αλλά για το ίδιο. Θέλει να έχει τις εναλλακτικές λύσεις του! Εκεί ακριβώς δένει και η φράση για τη «χώρα της Κρήτης», που δήθεν ξέφυγε από το στόμα του επιτίμου λίαν προσφάτως! Σου λέει γιατί να έχουν αντιρρήσεις οι Ισραηλινοί σε ενδεχόμενη πρωθυπουργία της Ντόρας; Αφού φαίνεται πως δεν πρόκειται να γίνει πρωθυπουργός της Ελλάδας, ας γίνει τουλάχιστον της Κρήτης!
    Αυτό το εκκολαπτόμενο αυτονομιστικό κίνημα που πάει να δημιουργηθεί εδώ και λίγα χρόνια, έχει και πάτρωνες και υποκινητές, οι οποίοι μάλλον έχουν λησμονήσει πως οι Κρητικοί έχουν δώσει ποτάμια αίμα και για την Λευτεριά και για την Ένωση με την Μητέρα Πατρίδα!

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Αφροδίτη 29/04/2010 16:10:18

      Θέλει να τελειώσει τη ζωή του χωμένος σε καμιά μπανιέρα φαίνεται ο "επίτιμος". Απο το εξωτερικό τα έκανε τα σχόλια σαν τον ΓΑΠ μας?

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Αφροδίτη 30/04/2010 02:33:28

      Και στη Μαδαγασκάρη. Το Ισραήλ επιθυμεί διακαώς τη Μαδαγασκάρη γιατί έχει ωραία βανίλια που κάνει ρίμα με το χάβα ναγκίλα.

      Ό,τι νά'ναι γράφετε εδώ μέσα, μου φαίνεται...

  11. Factorx avatar
    Factorx 29/04/2010 15:53:18

    το ο,τι το αναδημοσιεύουμε δεν σημαίνει και ο,τι το πιστεουμε. αλλά για δείτε τι παίζεται σε παρασκηνιο και προσκηνιο

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Factorx 29/04/2010 16:37:09

      Για να δούμε τι παίζεται σε παρασκήνιο και προσκήνιο μας παρουσιάζεις ένα μυθιστόρημα ρε Φάκτορ?

      • Kurosaki Ichigo avatar
        Kurosaki Ichigo @ greekpoliticalreview 29/04/2010 19:13:55

        Μη το βλέπεις έτσι φάκτορα, υπάρχουμε και μερικοί που σε διαβάζουμε όχι μόνο για να βλέπουμε τι παίζει στα μυαλά ορισμένων, αλλά και επειδή ώρες-ώρες, αν κανείς διαθέτει κάμποση αφαιρετική ικανότητα, εξακολουθεί να εντοπίζει στο σάιτ σκόρπιες αξιοπρεπείς αναλαμπές του παρελθόντος ως προς το ύφος και το περιεχόμενο τόσο των κυρίων αναρτήσεων όσο και στον χώρο σχολιασμού.

  12. otiprepei avatar
    otiprepei 29/04/2010 15:56:39

    To site είναι σελίδα με φάρσες.
    Κοίτα στο ABOUT link.
    Articles posted on this website contains ficticious content. The aim of gpexaminer.com is to take people’s attentions on serious issues using exeggerations and possible scenarios.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2010 16:20:16

    Να τους δώσουμε τον Βοτανικό, που θα έχει και τέμενος. Ή την Νέα Ερυθραία και την Κηφισιά, για να ανέβει το real estate.

  14. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 29/04/2010 16:24:39

    Από Κηφισιά και πάνω, στα ορεινά! Κύριοι με κελεμπίες και κυρίες με μπούρκες, θα τους πάρουν για Σαουδάραβες πετρελαιάδες ή Ντουμπαïνούς εργολάβους και θα τρέχουν όλοι να συναγελάζονται με την high society. Μέχρι και η Μαντόνα μπορεί να τρέξει ν' αγοράσει appartment στο Ψυχικό.

    • pizza avatar
      pizza @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 16:41:40

      Λες να φορεση μπουρκα και η Ντορα?

  15. pizza avatar
    pizza 29/04/2010 16:40:39

    Αν πιστεψουμε ολες τις μ....κιες που καποιοι βαζουν στο ιντερνετ στο τελος ο Γιωργακης θα βγη και ο Παπας της Ρωμης

  16. Factorx avatar
    Factorx 29/04/2010 16:57:02

    αν σου αρέρσει, μαν δεν σου αρεέσει μην μιας διαβάζεις

  17. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/04/2010 16:59:39

    Ότι θέλω θα κάνω κι ότι θέλω θα λέω αν δεν σ αρέσει με κόβεις αν σ αρέσει απόλαυσέ το

  18. καχυποπτος avatar
    καχυποπτος 29/04/2010 17:11:55

    Παρ ολ αυτα, οσον αφορα τον Frattini βρηκα τα εξης :

    1. Εχει "ειδικες" διασυνδεσεις με το Ισραηλ ... δειτε το : http://electronicintifada.net/v2/article9252.shtml

    2. Επισης, ΔΙΑΒΑΣΤΕ την πολυ προσφατη δραστηριοτητα του (αυτη τη Δευτερα 26/4 Associated Press) σχετικα με την Ελλαδα στο : http://news.yahoo.com/s/ap/20100426/ap_on_bi_ge/eu_germany_greece_5.
    Η αναφορα του σε εγγυησεις (the loan guarantees)δικαιως εκανε τους αναγνωστες του αρθρου να αναρωτιουνται ....

    "Germany: aid to Athens only after austerity talks
    By MELISSA EDDY, Associated Press Writer Melissa Eddy, Associated Press Writer – Mon Apr 26, 9:29 am ET
    BERLIN – Germany is committed to assisting Greece for the sake of the euro's stability, but won't take up the country's aid request until it wraps up talks with the EU and IMF on austerity measures, the finance minister said Monday.
    After meeting with the leaders of Germany's parliamentary parties, Wolfgang Schaeuble told reporters that Berlin had hoped the offer of bailout measures alone would be enough to calm the crisis in Greece, but underlined that Germany remained committed to its offer of aid.
    "Our national responsibility is connected to Europe and will be guaranteed," Schaeuble said.
    On Friday, Greece asked for a financial rescue package worth some $50 billion, drawn up by the 16-member nations that use the euro as well as the International Monetary Fund. Germany would be the biggest single contributor, providing some euro8.37 billion ($11.2 billion) in loans.
    The measure needs parliamentary approval, but German lawmakers have been hesitant to embrace the deal because the country's most populous state, North Rhine-Westphalia, will elect a new state parliament on May 9. The government was hoping to delay the decision for the highly unpopular financial aid package until afterward.
    With the future of the rescue package still uncertain, Greece's borrowing costs have been soaring.
    The gap between Greek and benchmark German 10-year bond yields reached a record 6.21 percent Monday, which translates to a borrowing cost of more than nine percent.
    This means that were the government to try to raise money on the markets, it would have to offer interest approaching 10 percent — three times what economic powerhouse Germany pays.
    Schaeuble urged Athens to wrap up austerity negotiations by the end of the week, so that parliament can take up the approval, warning that if the aid had not been approved by May 19, when Greece is to ask for its next round of loans, it could drive borrowing costs even higher.
    Schaeuble also warned Germans to be "more friendly" to their European partners.
    "It is not about judging the individual behavior of people in individual European countries," Schaeuble said. "It's about the question of one currency. This common European currency ... must remain stable."
    In Italy, Foreign Minister Franco Frattini urged Germany to move ahead with approving the loan guarantees.
    "I'm worried about a certain inflexibility that Germany has shown, but on the other hand it's necessary for Greece to take a credible step," Italian Foreign Minister Franco Frattini said, according to the ANSA news agency.
    "From our point of view, we mustn't have doubts," Frattini said. "If the common house is in difficulty, we must save the walls because we are all in this common house together," he said in Luxembourg.
    "What's needed is for both parties to take a step forward," Frattini added, according to ANSA. Frattini said that "if a domino effect is set off, it is impossible to know where it will end."
    --------
    ΔΙΚΑΙΩΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ :
    Russ Mon Apr 26, 2010 06:28 am PDT
    Get guarantees! Maybe let the Greeks put up property as surety?
    ---------
    Μακαρι να προκειται για κακογουστο αστειο. Δυστυχως προσωπικα παραμενω πολυ "καχυποπτος".

  19. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/04/2010 17:48:59

    TO gpexaminer δεν έχει αληθινά νέα. Είχε επισημανθεί σε σχόλια άλλης ανάρτησης, πριν γίνει αυτή, αλλά μάλλον δεν έτυχε προσοχής...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γιάννης Σ. 29/04/2010 18:14:03

      Δηλαδή πήρες την ειδηση στα σοβαρα;

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Factorx 29/04/2010 19:51:48

        Ξέρεις πόσοι ηλίθιοι και καλοθελητές υπάρχουν; Γι' αυτό το είπα.

  20. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/04/2010 17:50:29

    Αντιθέτως, η αληθινή είδηση σχετικά με το Ισραήλ, είναι πως ενσωματώνει τη Δυτική Όχθη στους χάρτες του...

    http://www.daoudkuttab.com/?p=621

  21. Φαρμακύων avatar
    Φαρμακύων 29/04/2010 17:59:42

    Τελικά μόνον το αλλενάκι έχει χιουμορ και "τόπιασε" όπως πολύ σωστά σχολίασε σε άλλες αναρτήσεις.

  22. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 18:03:43

    Ἐγώ θέλω νά δῶ τούς Ισραηλίτες νά ἀποικίζουν τήν Κρήτη.Φωτιά στά πατζάκια τους.Τὄχουν σκεφθῆ καλά;
    Ἀγορές κάνουν ἀλλά θά χάσουν τά λεφτά τους μαζί μέ τό κεφάλι τους.Ἄς προσέξουν.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Kὀριννα 29/04/2010 18:15:20

      Χο,χο,χο,χο!

      Και μην τολμησουν να παρουν και κανα "μιαρο"μαζι τους γιατι την αλλη μερα θα το ψαχνουνε στου ψηλορειτη τις γουβες!!!

    • Enola Gay avatar
      Enola Gay @ Kὀριννα 29/04/2010 18:19:11

      Άλλο Ισραηλίτες άλλο Ισραηλινοί και άλλο Εβραίοι. Όπως τα μπέρδεψες και με τους Έλληνες σε αντιδιαστολή με τους Ελληνόφωνους. Υπάρχουν δηλαδή Έλληνες κινεζόφωνοι και Κινέζοι ελληνόφωνες και τρα λα λα και δυο σφαλιάρες; Από κόμικ το πήρες και αυτό;

      • nancy avatar
        nancy @ Enola Gay 29/04/2010 21:08:43

        Σας αρέσουν οι σφαλιάρες Enola gay? Στην τσίτα σας βλέπω.

  23. greek political vlakeia avatar
    greek political vlakeia 29/04/2010 18:22:51

    Ευτυχώς που το έβγαλες από τη πρώτη σελίδα σχετικά γρήγορα

  24. Φαρμακύων avatar
    Φαρμακύων 29/04/2010 18:28:34

    Πάρτε ρε και τον Γιάννη Σ. 17.50

    Τελικά είναι πολλοί δεν είναι ένας.

  25. Dimi avatar
    Dimi 29/04/2010 18:40:38

    Διαβάστε προσεκτικά, την 3η παράγραφο του Αγγλικού κειμένου:
    ..“Sources claim that Israeli Prime Minister….”

    Οπου μάς λένε ότι: ο Ισραηλινός Υπουργός Εξωτερικών Αvigdor Lieberman, EXEI HΔΗ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ με την Ελλάδα (με Ποιόν και Πότε?)

    ΚΑΙ με την Ευρωπαϊκή Ενωση (με Ποιούς? και Πότε?)

    N’αγορασθούν λέει, Προσέξτε!! «few» «unoccupied” Greek Islands, δλδ, «MEPIKA» «ΜΗ-ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ» Ελληνικά Νησιά!

    Δεν λέει «few» “uninhabited” Greek Islands, δλδ, «ΜΕΡΙΚΑ» «AKATOIKHTA» Ελληνικά Nησιά!

    Μήπως έχουμε "ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ" ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΝΕ??

    Και ποιά είναι ακριβώς αυτά τα «13 ΜΗ-ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΑ» Ελληνικά Νησιά??

    Οι μηχανές αναζήτησης, βρίθουν. Kι αν τα περί «αγοράς» Ελληνικών νησιών από το Ισραήλ είναι όντως μυθεύματα, αυτή η Ναζιστική πρακτική του «πές, πές κάτι μένει», φαίνεται να μάς θέλει, μακροπρόθεσμα, να «συνηθίζουμε» στην «Ιδέα!». Σιγά,σιγά, γίνεται η αγουρίδα μέλι..

    Οι Εθνομηδενιστές να συνέλθουν από το κώμα της αναλγησίας το βαθύ. Ακονίζονται μαχαίρια.

    ***

    Η Jerousalem Post στις 16/02/2010.αναφέρεται στη «συμπτωματική» συνάντηση/δείπνο του Γιώργου Α. Παπανδρέου με τον Benjamin Netanyahu, στη Μόσχα:

    «Τhe Jerousalem Post –
    By Herb Keinon 16/02/2010 12:17

    'If Iran gets nukes, so will Turkey'

    «MOSCOW - Following his meeting with Russian President Dmitry Medvedevand local Jewish community leaders on Monday, Prime Minister Binyamin Netanyahu went out to eat with his wife Sara at a Moscow restaurant and coincidentally ran into Greek Prime Minister and Minister of Foreign Affairs George Papandreou.

    The Greek premier, facing an economic crisis back home, asked if he could join the Netanyahus.

    In an apparent to prod the Greeks toward action on the Iranian issue Netanyahu said that a nuclear would eventually lead to the Nuclearization of Turkey, Greece’s long-time nemesis, as well as Egypt and Saudi Arabia.

    The hour-long discussion focused both on the economic crisis facing Athens, and the Iranian crisis facing the world.

    Netanyahu told Papandreou that just as what was needed for Greece to emerge to from its deep economic crisis was help from the international community along with actions taken by the Greek government, what would be needed to emerge from the Iranian crisis was concerted efforts by the rest of the world as well.”

    Eίκοσι αιώνες ήλθαν κι έφυγαν, κι όμως, το Ισραήλ, δεν μπορεί να βρεί ούτε
    μιά στιγμή ησυχίας και ειρήνης. Παρ’όλα τα μυθικά πλούτη και την τερατώδη στρατιωτική του ισχύ.

    «..Και το αίμα αυτού εφ' ημάς και επί τα τέκνα ημών».. ~Κατά Ματθαίον 27

  26. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 18:45:25

    Enola Gay,
    τό ὄνομα πού διάλεξες μιλάει καί γιά τήν προσωπικότητά σου.
    Σοῦ εἴπανε νά πετάξης μιά βόμβα,ἀμερικανάκι,καί μετά εἶχες τύψεις καί αὐτοκτόνησες.
    Κάνε κανένα πρωτότυπο ἀστεῖο καί μήν ἀντιγράφεις ἠλιθίους.Δέν σέ τιμᾶ.

  27. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 18:53:59

    Μαρίνα,
    πρίν τρία χρονια πῆγα στήν Grecia Salentina καί στήν Sicilia,καί ξετρελλάθηκα.
    Αἰσθανόμουν σάν στό σπίτι μου.Θά ξαναπάω μέ τήν πρώτη εὐκαιρία,διότι ἦταν love at first sight.Μοῦ ἄρεσαν πολύ οἱ Giardini dei Naxos,καί ἔφαγα τήν πιό νόστιμη τυρόπιτα τῆς ζωῆς μου στήν Messina.

    Υ.Γ
    Ἐκεῖ πού γράφει γιά τό Τζαμί σοῦ δίνω πληροφορίες γιά τόν χάρτη τοῦ Friedman.

  28. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 19:01:18

    Μαρίνα,
    συγγνώμη λάθος,Catania,ἤθελα νά γράψω καί ὄχι Messina.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Kὀριννα 29/04/2010 19:08:03

      Την επομενη φορα να πας και στο μουσειο στην Αδρανο...

  29. Φαρμακύων avatar
    Φαρμακύων 29/04/2010 19:19:08

    Kurosaki Ichigo

    Φαντάζομαι κατά τα γούστα του καθενός ....αν μας τα ικανοπειεί έχει καλώς αν οχι, πάρτο αλλιώς θα βρεις.
    Λανθάνω;

  30. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 20:41:02

    stgm,
    Ψινάκις! τό βρῆκα καί κερδίζω χρυσοῦν ὡρολόγιον; ἤ οχι;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kὀριννα 29/04/2010 20:42:32

      Το κέρδισες, γειτόνισσα!

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 22:33:57

        Θελει να γινει δημαρχος ο.....Ψινακης?
        Καλα αυτος στην θεση του πρωθυπουργου θα ηταν πολυ καλυτερος!!!
        Φαντασου να τα παρει καποια στιγμη στο κρανιο και να πει στον Τουρκο πρωθυπουργο "αντε μωρη τσουλα".

  31. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 20:55:52

    stgm,
    τό καλοκαίρι μέ βλέπω στό χωριό σου γιατί τό δικό μου δέν ἔχει ξενῶνες καί τοῦ παπποῦ τό σπίτι δέν ὑπάρχει πλέον.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kὀριννα 29/04/2010 21:53:52

      Άν μπορέσω θα τα γυρίσω όλα της περιοχής φέτος, μέχρι επάνω, Πληκάτι! Στους Χιονάδες θα πάω σίγουρα. Να ρωτήσω μήπως τυχόν ξέρεις, στο μικρό απέναντι στη Βούρμπιανη, στην Οξυά, μένουν άνθρωποι το χειμώνα;

  32. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 30/04/2010 08:46:31

    stgm,
    δέν γνωρίζω.Τό μόνο πού ξέρω εἶναι ὅτι στό χωριό μου τόν χειμώνα ζοῦν πολύ λίγοι γέροντες.