06/07/2010 17:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το "Ιουλιανό Πραξικόπημα" του Γιώργου

Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης, κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ, μιλώντας στο ραδιόφωνο της ΕΡΑ, τόνισε μεταξύ άλλων τα εξής:



Ο κ. Γ. Παπανδρέου, με υπερσύνταγμα το «αποικιακό» μνημόνιο, προωθεί ένα νέο Ιουλιανό πραξικόπημα πολύ χειρότερο από το Ιουλιανό πραξικόπημα του ʼ65. Και αυτό γιατί το Ιουλιανό Πραξικόπημα του 2010 είναι ταυτόχρονα πραξικόπημα αντεργατικό, πραξικόπημα αντιασφαλιστικό, πραξικόπημα κοινοβουλευτικό και πραξικόπημα σε βάρος του Συντάγματος, που αγγίζει τα όρια της κατάλυσής του.

Ο κ. Γ. Παπανδρέου έχει ανοίξει ένα επικίνδυνο δρόμο, ο οποίος εξωθεί τη χώρα σε αντιδημοκρατική ανωμαλία και γενική οικονομική καταστροφή.

Πολύ περισσότερο, μάλιστα, όταν, παρά τις κυβερνητικές διαβεβαιώσεις και τα μέτρα κοινωνικής λεηλασίας, ο προϋπολογισμός εκτροχιάζεται, αφού τα έσοδα υπολείπονται σημαντικά των προβλέψεων και οι δαπάνες συγκρατούνται, κατά κύριο λόγο, εξαιτίας της κατάρρευσης του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων, πράγματα που θα επιφέρουν νέα αντιλαϊκά μέτρα από το φθινόπωρο.

Η χώρα έχει μπει σε ένα ατελείωτο φαύλο κύκλο ύφεσης, εισοδηματικής λεηλασίας, υποτέλειας, εθνικών οπισθοχωρήσεων και εκτροπής, τον οποίο μόνο μια μεγάλη εξέγερση του ελληνικού λαού μπορεί να ανακόψει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/07/2010 17:13:28

    Το πραξικόπημα το έκανε ο ΓΑΠ όταν εξελέγη με ακτιβώς την αντίθετη γραμμή από αυτή που ακολούθησε, και όταν επί 7 μήνες έλεγε παραμύθια, με σκοπό να εξανδραποδήσει την χώρα. Αλλά προφανώς μας αρέσει...

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ archaeopteryx 06/07/2010 18:06:17

      αυτή είναι όλη η αλήθεια. η δημοκρατία λειτουργεί όταν ο κάθε πολιτικός εφαρμόζει αυτά τα οποία έλεγε προεκλογικά. όταν οι πολίτες εκλέγουν πολιτικές. άρα για να δούμε προκοπή ο γαπ θα πρέπει να φύγει μόνο και μόνο επειδή είπε χοντρά ψέμματα. αν οι πολίτες περιμένουν μια 'εναλλακτική' πρόταση για να διώξουν τον γαπ τότε είναι σαν να περιμένουν τον επόμενο που θα τους πουλήσει ψευτικες ελπίδες. Γιατί κανείς δεν μπορεί να είναι ποτέ σίγουρος εκ των προτέρων οτι κάποια εναλλακτική πρόταση μπορεί πράγματι να λειτουργήσει. πρέπει οι πολίτες με την γρήγορη αντιδρασή τους να δίνουν κίνητρο στους πολιτικούς να λένε την αλήθεια. δυστυχώς αυτό που βιώνουμε σήμερα είναι μια αργή αντιδραση. και όσο πιο πολύ αργεί η πτώση του πασόκ τόσο πιο πολυ ελπίδα θα αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να πουλήσει ο Σαμαράς. Και ενώ η λίγη ελπίδα είναι καλή, η πολλή ελπίδα μόνο κακό κάνει. Δένει τα χέρια του πρωθυπουργού τη στιγμή που ίσως χρειαστεί να πάρει κάποια δύσκολα μέτρα.

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ archaeopteryx 06/07/2010 23:14:39

      πρέπει να ζητήσουμε οι επόμενες εθνικές εκλογές να είναι ονομαστικές. Πως πήρε το ΠΑΣΟΚ 44% και τώρα δεν μπορώ να βρω ούτε έναν που είχε ψηφίσει ΠΑΣΟΚ τον Οκτώβριο του 2009; θα είχε και τα κηπευτικά του δωρεάν......ντομάτες, αγγούρια κλπ.....

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2010 17:35:48

    Moυ θυμιζει το γλυφτη στις εταιριες που τρεχει χωρις λογο για να δειξει οτι δουλευει και αν απρει τα ευσημα απο το κοροιδο το αφεντικο ενω ολοι οι συναδελφοι του τον εχουν παρει χαμπαρι αλλα δεν μπορουν να τον βγαλουν ευκολα στη σεντρα. Ο σπασικλας με τα ωραια λογια και το οραμα σταχτη το κινητρο την ανιδιοτελεια-σταχτη, ο οποιος στο τελος ζηταει και τα ρεστα που δεν στηριζουν οι υπολοιποι τις υπερανθρωπες προσπαθειες του.

    Ο κωλος του φυσικα ειναι γυμνος, ο ιδιος χωρις ουσια-κενος. Θα ερθει η μερα που ολοι οσοι κοιμουνται θα πεσουν απο τα συννεφα παλι.

    Καημενε Μακιαβελλι με τον Μαφια Μανατζερ εφτιαξες τον ΓΑΠ ειδωλο για αοματους ευνουχισμενους σοσιαλιστες.

    ΠΠ

  3. Misha avatar
    Misha 06/07/2010 19:32:17

    H στάση του ΓΑΠ δικαιολογεί ακόμη και επιχείρηση βίαιης αποκαθήλωσης του, κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο πού ήταν απολύτως νομιμοποιημένη από το ισχύον Σύνταγμα και τους νόμους η επίθεση Παναγούλη εναντίον του δικτάτορα Παπαδόπουλου ή η απαγωγή του ναζί στρατηγού Κράιμε τον Απρίλη του 1944 στην Κρήτη.

  4. sovokai avatar
    sovokai 06/07/2010 19:53:51

    Εγω σήμερα ψάχνω να ακούσω μια λύση. Οχι αναφορα στο χθες οχι για το ποιος φταει και μόνο...ψαχνω για κάποιες ρεαλιστικές προτάσεις και σεις μου λέτε να περιμένω το Σαμαρα και το Χρυσανθο .

    • ataktos avatar
      ataktos @ sovokai 06/07/2010 20:51:42

      υπάρχει και ο Φαηλος Κ. ..και πολλοί άλλοι ...εδώ ...ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ στην επικράτεια ..

  5. Orestios avatar
    Orestios 06/07/2010 20:47:50

    Ακόμη δεν έχετε δεί τίποτα.
    Στόχος των αντεξουσιαστών είναι η Βουλή.
    Η κατάργησή της δεν θα αργήσει.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Orestios 06/07/2010 20:54:50

      Orestie -ποιοι ειναι αυτοί οι... περήφανοι ¨¨αντιεξουσιαστές¨¨ .. καλά πλάκα μας κάνεις ....χιχχιιχ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ataktos 06/07/2010 21:00:50

        Οι γνωστοί αντεξουσιαστές στην εξουσία.

      • ataktos avatar
        ataktos @ ataktos 06/07/2010 21:04:47

        δλδ...τα άμισθα και άνεργα ¨¨παιδιά ¨¨τους ..χιχχιχιχ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ataktos 06/07/2010 21:13:04

        ??????

  6. Κικη avatar
    Κικη 07/07/2010 13:22:04

    Το αρθρο του συνταγματος 114.

  7. δημητρης avatar
    δημητρης 07/07/2010 18:24:27

    ΤΟ 1965 ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΣ ΣΤΟ ΙΟΥΛΙΑΝΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ (ΝΕΑ- ΤΟ ΒΗΜΑ).
    ΤΟ 2010 ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΣ ΣΤΟ ΙΟΥΛΙΑΝΟ ΠΡΑΞΗΚΟΠΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΟΛ, ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΑΚΙΣΤΑΝ (ΤΑ ΝΕΑ - ΤΟ ΒΗΜΑ)
    ΤΥΧΑΙΟ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!