05/08/2008 00:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Ελαφονήσι ζητάει βοήθεια

 

_________________________________________________ 

«Βοηθήστε να μην πέσει το Ελαφονήσι στα χέρια των μεγαλοκαρχαριών που θέλουν να το κάνουν ένα απέραντο τσιμέντο. Βοηθήστε τους δυο δημάρχους Πελεκάνου και Ινναχωρίου που αντιστέκονται με τα νύχια και δόντια να διατηρήσουν την ομορφότερη παραλία της Κρήτης, ελεύθερη –παρθένα- ενάντια στον περιφρονητικό λόγο και των 4 βουλευτών των Χανίων. Διαδώστε ότι και ο τελευταίος επίγειος παράδεισος της Κρήτης με το κεδρόδασος την χρωματιστή αμμουδιά με τα κρινάκια και τον γυπαετό μπήκε στο στόχαστρο των αρπαχτικών. Είναι κρίμα και αδικία…. »

Ι. Π.

Factorx: Να βοηθήσουμε φίλε Ι. Π., αλλά πέστε μας τι να κάνουμε ακριβώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/08/2008 00:37:48

    Πες μας τι μπορούμε να κάνουμε. Φέτος ήθελα να πάω. Πάλι καθάρματα τσιμεντάδες εργολάβοι, μεσίτες και πολιτικοί ;

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 05/08/2008 00:49:01

    Ochi keratades kai ekei!!! OXI,OXI,OXI 4h Avgoustou simera alla den peirazei! OXI OXI OXI!
    Den ginetai kathe omorfia tis Elladas mas na ginetai stochos tis kakogoustias kai tis ypovathmissis...

  3. Κρητικός avatar
    Κρητικός 05/08/2008 10:07:24

    Δείτε και:
    http://www.ecocrete.gr/index.php?option=content&task=view&id=5003

  4. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 05/08/2008 15:41:44

    Εχει δίκιο ο φίλος από την Κρήτη. Η φωτογραφία που έχει αναρτηθεί ανήκει στο παρελθόν, έτσι ήταν το Ελαφονήσι πριν 3-4 χρόνια. Πέρυσι που ξανακατέβηκα Χανιά απογοητεύτηκα, το Ελαφονήσι όπως και τα Φαλάσαρνα έχουν καταπατηθεί. Φίλοι από τα Χανιά μου το έλεγαν, αλλά δεν τους πίστευα μέχρι που το είδα ο ίδιος.
    Αναρχη δόμηση ( ξέρετε, διάσπαρτες μαιζονετούλες αμφιβόλου αισθητικής ), με τις ομπρέλες να θυμίζουν δάση από μανιτάρια όπως κοιτάς από ψηλά.
    Στα Χανιά επίσης λένε ότι πέρα από τους τοπικούς άρχοντες φταίνε οι ξένοι, όπου έρχονται αποφασισμένοι αγοράσουν γη με κάθε τίμημα. Εχουν φτάσει στο σημείο οι ντόπιοι να προτρέπουν τους υπολοίπους να μην πουλάνε γη σε ξένους, αλλά είναι πολλά τα λεφτά και δυστυχώς δεν αντιστέκονται για πολύ. Όμως οι ξένοι, όπως γίνεται πάντα, βρίσκουν μία ανοχύρωτη πολιτεία με τους τοπικούς άρχοντες να περιμένουν με το χέρι απλωμένο σαν φτυάρι. Και από πίσω ντόπιοι ( και όχι μόνο ) μεγαλοεργολάβοι ασελγούν στα ομορφότερα απάτητα μέρη κατά την γνώμη μου στην Ελλάδα.
    Κρίμα.

  5. σασκα avatar
    σασκα 05/08/2008 18:00:00

    Η φωτογραφία είναι του 2007 απλά είναι Ιανουάριος και την έστειλα για να δείξω οτι αξίζει μια προσπάθεια ακόμα για το Ελαφονήσι.
    Για του λόγου το αληθές West-crete photos 2007 και θα πάθετε την πλάκα σας απο τι έχει να δείξει η Κρήτη όλους τους μήνες.
    Όσο για αυτά που λεέι ο Αθ. Κλάρας έχει δίκιο δυστυχώς και στο Ελαφονήσι αλλά και στα Φαλάσαρνα Ιούλιο-Αυγουστο μαζεύουν καθημερινά 12000 κόσμο.

  6. Theodore avatar
    Theodore 05/08/2008 19:37:53

    Δυστυχως οι Ελληνες παθανε λαλα με το ονειρο του σπιτιου παντου.
    Και στην πολη και στη θαλασσα και τωρα τελευταια στο βουνο και παντου.(Δε νομιζω να υπαρχει στη γη λαος, τρελλαμενος με το να χτιζει συνεχεια σπιτια σαν τον Ελληνικο).
    Και γαια πυρι μιχθητω.
    Οπου και να παω, η Ελλαδα με πληγωνει.
    (Βλεπεις η αμορφωσια, παρεα με την απληστια, φερνει τα μυρια οσα κακα).

  7. σασκα avatar
    σασκα 05/08/2008 22:38:51

    Anonymous 9:14 pm Και δεν πιστεύγω εγώ οτι μπορουνε οι τεσσερις βουλευτάδες να κάμουνε τσι κεφαλής τωνε α δεν έχουνε υποστήριξη απο τσι τοπικούς αρχόντους.
    Οθεν’εκειά το λοιπός πρέπει να ξαμόσετε τσι δυνάμες σας.

    Εκιά δικέ μου είναι το κολάι οτι κοι 4 είναι εναντία στους λόγους των τοπικών αρχόντων εκιά είναι η παραξενιά που ξυνίζει κρητικακι μου

  8. Μανιος avatar
    Μανιος 18/08/2008 22:08:30

    Ο Δήμαρχος έχει κάνει ωραία δουλειά εκεί.
    Τα πράγματα είναι δύσκολα τα λαμογια είναι ενωμένα και έχουν και την τηλεόραση κυδων μπροστάρη.
    Δείτε και ένα πρόσφατο βίντεο που βρήκα http://www.youtube.com/watch?v=WP9GqMeDS9k