05/02/2009 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΕΓΩ και το ΕΣΥ

Ο εκ των φημολογούμενων πιθανών διαδόχων του Κ. Καραμανλή. Δ. Αβραμόπουλος, σε νέα πολιτική παρέμβαση που έκανε χθες επέκρινε την οικονομική πολιτική, διαφώνησε με την πρόταση αλλαγής του εκλογικού νόμου και εξέφρασε την αντίθεσή του με τους χειρισμούς για τους αγρότες της Κρήτης. Δηλαδή έθεσε στο στόχαστρό του το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης και τον Σουφλιά από την μια, τον κ. Παυλόπουλο από την άλλη. «Είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη που δεν έχει καταρτίσει εθνικό σχέδιο δράσης για την αντιμετώπιση της κρίσης. Δεν έχουμε φτάσει σε ένα επίπεδο εσωτερικής συνεννόησης. Όλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την κρίση για να αποκομίσουν πολιτικά και κομματικά οφέλη. Να, λοιπόν, τι δεν θέλει ο ελληνικός λαός. Δεν θέλει αυτό το κλίμα. Θέλει συνεννόηση, σύνθεση, συνεργασία», τόνισε χαρακτηριστικά και απέρριψε το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών.

Σχόλιο: Αντί να προωθεί τις προσωπικές του πρωθυπουργικές φιλοδοξίες, εκμεταλλευόμενος την πολιτική του θέση, ας κοιτάξει να διορθώσει πρώτα το τριτοκοσμικό σύστημα υγείας του Ελλαδιστάν με τις χιλιάδες ελλείψεις σε γιατρούς, υλικά, προσωπικό, την ταλαιπωρία καρκινοπαθών και άλλων μακροχρόνιων ασθενών, τα ραντεβού για εξετάσεις που δίνονται για ύστερα από 15 μέρες κτλ...

Α! να μην ξεχάσω και την "αβρότητα" των γιατρών. Όπου το ΕΣΥ δεν είναι το Εθνικό Σύστημα Υγείας αλλά η προσφιλής προσφώνηση στους ασθενείς.

Χθες βράδυ έμαθα πάντως και κάτι καινούργιο. Ότι οι σεκιουριτάδες στα νοσοκομεία εκτελούν και χρέη πορτιέρη- διοικητικού προσωπικού -γραμματέα - νοσοκόμας όπως στο Παθολογικό στον εφημερεύοντα Ευαγγελισμό. Δίνεις το χαρτάκι σου στον σεκιουριτά που σου πετάει: «Εσύ (ο ασθενής) μπαίνεις, εσύ (ο συνοδός)  έξω».

Εγώ και το ΕΣΥ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 05/02/2009 16:19:33

    Δυστυχως η εποχες αλλαξαν για τον κ.Υπουργο,με ενα μπλαιηζερ και με μπλα-μπλα δεν ψηνεται κανενας.Οι σεκιουριταδες μαραναν,εδω υπαρχει μια κοπελλα με παπια για τρεις οροφους.

  2. ataktos avatar
    ataktos 05/02/2009 16:24:17

    pantos ego pontaro stin GEOTHERMIA!!!!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/02/2009 18:19:13

    Καλά να είναι συνοδοί κλπ οι σεκιουριτάδες. Μόνο μη τους βάλει ο Αβραμό να χειρουργούν κιόλας....

  4. Keep Talking avatar
    Keep Talking 05/02/2009 18:45:34

    Μα τι δουλεια εχουν οι σεκιουριταδες στους χωρους εξετασης ( μπουτια, κοιλιες και στηθη εξω); Μην ξεσηκωθουν οι ασθενεις και τα κανουν "ελα να σου δειξω ποιος ειμαι εγω, ρε, και ποιος εισαι ΕΣΥ";

  5. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/02/2009 21:43:16

    Κοίταζα μια φορά ακόμα τον Όρκο, δεμένο με ασήμι στο γραφείο...

    Ορκίζομαι στον Απόλλωνα τον Ιατρό και τον Ασκληπιό και στην Υγεία και στην Πανάκεια και σε όλους τους Θεούς επικαλούμενος τη μαρτυρία τους, να τηρήσω πιστά κατά τη δύναμη και την κρίση μου αυτό τον όρκο και το συμβόλαιό μου αυτό.


    - Κάποιοι από μας, απλά ορκίζονται στο 100ευρώ, πιο απλά τα πράγματα


    Να θεωρώ αυτόν που μου δίδαξε αυτήν την τέχνη ίσο με τους γονείς μου και να μοιραστώ μαζί του τα υπάρχοντά μου και τα χρήματά μου αν έχει ανάγκη φροντίδας. να θεωρώ τους απογόνους του ίσους με τα αδέλφια μου και να τους διδάξω την τέχνη αυτή αν θέλουν να τη μάθουν, χωρίς αμοιβή και συμβόλαιο

    και να μεταδώσω με παραγγελιές, οδηγίες και συμβουλές όλη την υπόλοιπη γνώση μου και στα παιδιά μου και στα παιδιά εκείνου που με δίδαξε και στους άλλους μαθητές που έχουν κάνει γραπτή συμφωνία μαζί μου και σε αυτούς που έχουν ορκιστεί στον ιατρικό νόμο και σε κανέναν άλλο


    - Πλέον οι δάσκαλοι Πανεπιστημιακοί διδάσκουν την όποια τέχνη τους στα φέουδα τους, αρπάζοντας τα από παντού, και μοιράζοντας τα οφφίκια στους δικούς τους σμπίρους, γιατί για αυτούς νόμος δεν υπάρχει


    και να θεραπεύω τους πάσχοντες κατά τη δύναμή μου και κατά την κρίση μου χωρίς ποτέ, εκουσίως, να τους βλάψω ή να τους αδικήσω.


    - και να υπάρχουν τομάρια που έχουν πάρει ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΤΕΒΕ και κυκλοφορούν με τις σφραγίδες αγκαλιά, και κόβουν επισκέψεις πάνω στο δρόμο.


    και να μη δώσω ποτέ σε κανένα, έστω και αν μου το ζητήσει, θανατηφόρο φάρμακο, ούτε να δώσω ποτέ τέτοια συμβουλή, ομοίως, να μη δώσω ποτέ σε γυναίκα φάρμακο για να αποβάλει. να διατηρήσω δε τη ζωή μου καθαρή και αγνή, και να μη χειρουργήσω πάσχοντες από λίθους, αλλά να αφήσω την πράξη αυτή για τους ειδικούς


    - και στον καρκινοπαθή με ένα μήνα ζωή θα βάζουνε το φάρμακο των 2500 ευρώ το κουτί, για το καλό τους...


    και σε όποια σπίτια κι αν μπω, να μπω για την ωφέλεια των πασχόντων αποφεύγοντας κάθε εκούσια αδικία και βλάβη και κάθε γενετήσια πράξη και με γυναίκες και με άνδρες, ελεύθερους και δούλους.


    - και η σεξουαλική παρενόχληση πάει σύννεφο, σε κάθε νοσοκομείο και κλινική


    Και ό,τι δω ή ακούσω κατά την άσκηση του επαγγέλματός μου, ή κι εκτός, για τη ζωή των ανθρώπων, που δεν πρέπει ποτέ να κοινοποιηθεί, να σιωπήσω και να το κρατήσω μυστικό.


    - Και τραβάμε βιντεάκι με το κινητό το χειρουργείο, και τα βγάζουμε στο γιουτουμπι


    Αν τον όρκο μου αυτό τηρήσω πιστά και δεν τον αθετήσω, είθε να απολαύσω για πάντα την εκτίμηση όλων των ανθρώπων για τη ζωή μου και για την τέχνη μου, αν όμως παραβώ και αθετήσω τον όρκο μου να υποστώ τα αντίθετα από αυτά.


    - Για αυτό υπάρχουν τα πειθαρχικά των Συλλόγων, για να σε βγάζουν λευκό σαν το χιόνι..


    Αφιερωμένο στη μεγάλη μάζα των Ιατρών που αγωνίζονται και σέβονται ακόμα τον όρκο τους, να ξέρουν και να μην αηδιάζουν με τα ερπετά του κλάδου..

    ΦΩΝΗ ΒΟΩΝΤΟΣ

  6. KaryID avatar
    KaryID 05/02/2009 22:12:10

    @6: νάσαι καλά και να μείνεις πάντα έτσι.

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/02/2009 22:23:26

    Αληθεια,εχεις κανει καμια στατιστικη,για το ποσοι ανηκουν στους μεν και ποσοι στους δεν;
    Και γιατι οι αλλοι,οι καλοι,δεν αντιδρουν, να τους γαμησουν τους αλλους;
    Θυμαμαι ενα περιστατικο, που το εχω ξαναγραψει κι εδω,στο ΚΑΤ,πριν απο καμια 15αρια χρονια στον τριτο οροφο,με τους παν/κους,στο διαδρομο.
    Περπατανε τρεις γιατροι και ο ενας ορυεται. Βρε πουστηδες,λεει,εσεις βγαζετε 600 χιλιαρικα τη βδομαδα κι μεις βγαζουμε αρχιδια.Ετσι ακριβως το ειπε.
    Σσουουτ,του ελεγαν οι αλλοι.Σταματα,μας ακουει ο κοσμος.
    Τι σουτ βρε μαλακες,ετσι δεν ειναι;Και συνεχισαν φευγοντας απο κει που ημουν εγω.
    Ενας αλλλος δε,μπαινοντας μεσα σε θαλαμο των 9 παρακαλω ατομων,και εις επηκοον ολων,φωναζε.
    Κυρα Κατινα, να πεις στον αντρα σου, να περασει απο το γραφειο το βραδυ.Τι νομιζεις αμυγδαλες θα κανουμε;Εννοωντας να πεσει το φακελακι, γιατι θα της εκανε ξανα εγχειρηση αρθροπλαστικης στο ιδιο ποδι,πραγμα που ειναι δυσκολη υποθεση.
    Αυτα λοιπον,ειναι παλια ιστορια,και τα ξερουν ολοι.
    Πηγαινε εξω απο ενα χειρουργειο σε οποιο νοσοκομειο και θα ακουσεις απο τον κοσμο που ειναι εκει,ποιος και ποσα.
    Αλλα κανεις δε θελει να το σταματησει.
    Γιατι ομως δε βρισκονται τιποτα τρελλοι γιατροι, να κανουν κανα αλλο συλλογο εντιμων και να τους φτυσουν ολους αυτους τους αλητες,που δεν πανε στα ιδιωτικα να παρουν οσα θελουν,αλλα ψαρευουν την πελατεια,απο τα δημοσια,στα οποια δουλευουν και στα οποια ηξεραν οταν πηγαν,πως θα ηταν οι συνθηκες εργασιας και τα λεφτα .

  8. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/02/2009 22:38:21

    @8

    ...γιατί θα τους βγάλουν τρελούς!

    Γιατί νομίζεις ότι όλοι οι νέοι γιατροί που έχουν ικανότητες την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια από το δημόσιο;;

  9. Keep Talking avatar
    Keep Talking 05/02/2009 22:41:01

    @Γιωργος Χ
    Dyskolo na eisai kai na parameineis entimos s ayto to systima. Eisai se swsti poreia omws, na meineiw panta etsi!

    @ Προβοκατωρ
    Pianoyn kai kanenan me fakelaki kathe 5 xronia gia na lene oti kati kanoyn. Ama kopsoyn ta extra tha prepei na dwsoyn ayksiseis, opote afinoyn to sapio systima na diaiwnizetai.

    ps sorry gia ta greekglish, alla kollise pali to tab.