06/08/2008 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Δημόσιο έπηξε, σεμνά και ταπεινά.

Μία νέα γενιά συμβασιούχων δημιουργείται τα τελευταία τέσσερα, καθώς από το Μάρτιο του 2004 μέχρι το πρώτο εξάμηνο του 2008 η κυβέρνηση ενέκρινε συνολικά σε 671.016 προσλήψεις, εκ των οποίων οι μισές (387.911) αφορούν προσωπικό εποχικό ή με σύμβαση έργου. Μόνο στο πρώτο εξάμηνο του 2008 η κυβέρνηση ενέκρινε 48.116 προσλήψεις, ενώ από τον Μάρτιο του 2004 ως τον Ιούνιο του 2008 οι εγκρίσεις προσλήψεων έχουν φθάσει συνολικά στους 671.016 (η κάθε έγκριση δεν αντιστοιχεί σε ένα άτομο, καθώς ορισμένοι συμβασιούχοι επαναπροσλαμβάνονται).
Στις πρώτες οκτώ θέσεις της λίστας με τις προσλήψεις βρίσκονται τα υπουργεία: Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων με 268.696 εγκρίσεις για συμβάσεις εργασίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων με 112.927, Εσωτερικών με 94.530, Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας με 47.205, Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης με 37.079, πρώην Δημόσιας Τάξης με 33.136, Μεταφορών και Επικοινωνιών με 28.202, Επικρατείας (!!!) με 11.543. Καλά όλοι οι άλλοι. Ο κ, Ρουσόπουλος που τους έβαλε όλους αυτούς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/08/2008 14:38:09

    τους προσηρτησε στην λιστα των ψηφοφορων της ΝΔ εαν προσθεσετε και τις επικειμενες ελληνοποιησεις Αλβανων (πρωτοθεμα 3/8),το αποτελεσμα ειναι οτι η ΝΔ εχη παρει τις επερχομενες εκλογες και μαλιστα με τις απαιτουμενες πλοιοψηφιες...Καλα κρασια

  2. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 06/08/2008 14:53:38

    Αυτό σημαίνει μάγκες ότι πάμε για εκλογές τον Σεπτέμβριο.

  3. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 06/08/2008 15:20:58

    Αυτοί οι ίδιοι οι βολεμένοι θα είναι που θα διαμαρτύρονται στη συνέχεια για τα πράγματα στην Ελλάδα...

  4. fantomas avatar
    fantomas 06/08/2008 16:10:48

    Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.
    ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟ, ΤΡΙς 6ΜΗΝΕς ΧΡΟΝΙΚΕς ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥς ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΕΝΩ Η ΝΔ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΥς ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥς ΣΥΜΒΑΣΕΙς ΕΡΓΟΥ 18ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥς ΜΟΝΙΜΙΠΟΙΗΣΕΙ!!

  5. mesas avatar
    mesas 06/08/2008 16:41:39

    η ΕΕ έδωσε, δίνει και θα δώσει πάρα πολλά ακόμα (ΕΣΠΑ) για την κατάρτιση ανέργων και τη "δια βίου εκπαίδευση"

    αρχικά, πριν πολλά-πολλά χρόνια σε όλη την Ευρώπη ξεκίνησε το πρόγραμμα stage, κατάρτισης φοιτητών και ανέργων κυρίως με απασχόλησή τους από τον ιδιωτικό τομέα

    εγχωρίως, η μόντα αυτή δε περπάτησε ιδιαίτερα στον ιδιωτικό τομέα, όμως βρέθηκε το κράτος που για να μη χάσει τα γκαφρά ξεκίνησε να εφαρμόζει - μάλλον πρωτοποριακά πανευρωπαϊκά - το πρόγραμμα stage στο δημόσιο

    οι πρώτες τέτοιες συμβάσεις - πτυχιούχων μάλιστα - έχουν φτάσει αισίως τα 4 χρόνια

  6. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/08/2008 16:42:15

    και τα καλπικα νομισματα δυο οψεις εχουν αγαπητε Φαντομα,διαλεξε οτι θελεις στην ουσια το ιδιο νομισμα ειναι. Απλως καποτε οι πολιτικοι "κουραζοντουσαν για να μαζεψουν τα ψιφουλακια τους,οι τωρινοι ειναι πιο στυγνοι,κρατανε ολοκληρες μαζες εξαθλιωμενων σε ομηρια,για να τους εκβιαζουν την ωρα της ψηφου.Για την μονιμοποιηση που αναφερεις, δεν ειμουν ποτε δημοσιος υπαλληλος,για τους νεωτερους εχη ηδη καταργηθει ,αλλα και γι αυτους που ειναι παλιοτεροι,στην θεση τους θα αισθανομουν ανασφαλης οταν το συστημα εχη ανατραπει τοσο. 1,200,000 δημοσιοι υπαλληλοι εναντι 550,000 ιδιωτικων, ασε θα παει μακρια η κουβεντα...

  7. dona E avatar
    dona E 06/08/2008 17:09:23

    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ@ αναφερθηκες στην ουσια του ζητηματος κατα την γνωμη μου!

  8. fantomas avatar
    fantomas 06/08/2008 17:13:50

    μακρης κωνσταντινος
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,
    Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ 3 6ΜΗΝΕς ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΗ.
    Η ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙ ΝΔ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΕΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ.
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ (ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΛΟΓΙΖΕΤΕ)
    ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ Η ΠΛΑΤΙΑ ΚΛΑΘΜΩΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ!

  9. agrotis avatar
    agrotis 06/08/2008 17:21:10

    @ mesas
    η ανασφάλιστη φθηνή εργασία με το πρόγραμμα stage, επίτευγμα της Αννούλας, κρατάει όμηρους χιλιάδες νέους με περίπου 600€ το μήνα, με συμβάσεις που παρατείνονται, και έτσι εξυπηρετούνται υπουργεία, οργανισμοί κλπ...

  10. σασκα avatar
    σασκα 06/08/2008 17:27:20

    FANTOMAS
    Εγώ μαζί με 1600 περίπου του Υπ, Πολιτισμού έχουμε 15 συμβάσεις 8 μηνών απο το 1994-5 και ακόμα είμαστε στα δικαστήρια για μονιμότητα. Ο164 του 2000 (ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ) έβαλε μόνιμους μόνο παιδιά που ήταν ΠΑΣΟΚ ή είχαν γλύψιμο τους διευθυντάδες τους και αυτό πολύ εύκολα μπορώ να στο αποδείξω. Όσο για το αρθρο δεν έχει καθόλου υπόσταση μιας και οι νέοι συμβασιούχοι υπογράφουν στο χαρτί της σύμβασης τους οτι δεν έχουν κανένα δικαίωμα για δικαστικούς ή αγώνες μονιμότητος!
    'Οσο για την αδελφή σου μάλλον κάποιος διευθυντής της της έκανε υπέρβαση στην σύμβαση και να ο λόγος που μονιμοποιήθηκε.
    Πλάκα έχει που κάνουν ρεπορτάζ αλλά αγνοούν βασικούς κανόνες για τους συμβασιούχους.

  11. fantomas avatar
    fantomas 06/08/2008 17:59:11

    σασκα Says:
    ‘Οσο για την αδελφή σου μάλλον κάποιος διευθυντής της της έκανε υπέρβαση στην σύμβαση και να ο λόγος που μονιμοποιήθηκε.
    Ο ΘΕΟΣ (ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ) ΑΣ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΥΝΧΩΡΕΜΕΝΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ Ε.Μ.Π. ΚΟΝΤΑΞΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΕΠΙ ΤΡΙΑ ΕΤΗ ΔΟΥΛΕΥΕ ΓΙΑ ΤΟ Ε.Μ.Π. ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑΤΑ (ΚΟΜΑΤΙΚΑ Ή ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ) ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ.(ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΦΟΡΟ ΤΙΜΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ)
    ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

  12. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/08/2008 18:24:30

    κυριε FANTOMAS το δικαιωμα στην εργασια, του καθενος, ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ,ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ και βεβαιως σεβαστο απολυτως απο εμενα προσωπικα. Αλλα μην κανετε το Λαθος να το πιστωνετε σε καποιο κομμα,οποιο και να ειναι αυτο. Οπως ειναι δικο σας δικαιωμα ετσι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του καθε Κυβερνητη να φροντιζη ο πολιτης να μπορει να ασκει ελευθερα και αξιοκρατκα ,αυτο το δικαιωμα του. Μην το πιστωνετε σε κανενα κομμα, αυτο ειναι το λαθος σας. Απαιτηστε περισσοτερα....

  13. Theodore avatar
    Theodore 06/08/2008 18:52:59

    Kai ρε συ Φαντομα, αυτο, καλο ειναι, η κακο;
    Για γραψε μας, γιατι πολυ μεγαλη απορια εχω.

  14. Theodore avatar
    Theodore 06/08/2008 19:10:44

    Μα τι λετε ωρε ανθρωποι,(δημ. υπαλληλοι, ηθελα να πω,γιατι αυτο βλεπω να συμβαινει).
    Ποιος σας ειπε, οτι το κρατος, ειναι υποχρεωμενο να σας βαζει καπου, οπου εσεις μεν, θα καθοσαστε, εμεις δε θα πληρωνουμε;
    Τι πα να πει μονιμος;Δηλαδη εσεις, τον εχετε μεγαλυτερο απο τους αλλους, τους χαχολους;
    Αν δηλαδη καποιος που εχει ενα μαγαζακι, δεν παει καλα και το κλεισει, και βγει στην ανεργια, αυτον δεν τον εκανε μανουλα, ενω εσας, ναι;
    Και αφου μπειτε, φιλωντας κατουρημενες ποδιες,(λεγε με συμβασιουχο), κανετε και μερικες απεργιες για ο,τι γουσταρετε.
    Και βαζοντας σας εκει, με δανεικα βεβαια, γιατι τα ελλειμματα πανε στα υψη, ανεβαζετε και τον πληθωρισμο, με πληθωρικα λεφτα.
    Αλλα και στερειτε θεσεις εργασιας, απο τα χωραφια και τις αλλες δουλειες στην επαρχια, ωστε αναγκαζετε τους ανθρωπους να παιρνουν ξενους.
    Αλλα βλεπεις ο φοβερα εξυπνος εκεινος ανθρωπος, ονοματι Βερυβακης, τα καταφερε το 81, να κανει το Λυκειο, μπατε σκυλοι αλεστε και να το γεμισει με ανθρωπους, που ουτε ηθελαν, αλλα ουτε και μπορουσαν να μαθουν,(εδω με μελετες που εγιναν, ουτε οι φοιτητες, που τουλαχιστον αυτοι, εδωσαν και καποιες εξετασεις, δεν μπορουν να τελειωσουν τα μαθηματα στις Σχολες και κανουν 10 χρονια),οποτε μετα, αφου πια ηταν "μορφωμενοι", επρεπε να τους βρουμε και δουλεια.
    Και αυτο εκαναν.
    Ετσι τα ελλειμματα, εχουν παει στα υψη.Να δω ποιος και ποτε θα τα πληρωσει.
    Ε δε μπα να κουρευεστε λεω γω, για να μην πω τιποτ αλλο και στενοχωρησω το μεγαλο και μου βαλει μπιπ.

  15. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/08/2008 19:12:40

    Για να υπάρχει δικαίωμα στην εργασία και μικρή ανεργία πρέπει να κινείται η οικονομία δηλ. να παράγεται κάτι. Αυτή τη στιγμή ο ιδιωτικός τομέας που παραδοσιακά παράγει έχει πάψει να υφίσταται κι έχει αντικατασταθεί από έναν κρατικοδίαιτο ιδιωτικό τομέα. Για να μην έχουμε μεγάλη ανεργία βρήκαν τον κόλπο των συμβασιούχων των 600 Ευρώ που τους προσλαμβάνουν κυκλικά με την ελπίδα ότι κάποτε θα μονιμοποιηθούν. Επίσης τους κρατάνε σκόπιμα ομήρους. Θυμάμαι είχα διαβάσει κάπου για αντίδραση υπουργού επειδή διορίστηκαν λόγω των ολοήμερων σχολείων δασκάλες που μόλις είχαν βγει από το πανεπιστήμιο. Δε μπορεί να διορίζονται τόσο γρήγορα αυτές είχε πει. Προφανώς διότι δεν ήταν πλέον ελεγχόμενες.

    Ένα άλλο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι για να μην έχουν ανεργία δημιούργησαν πλασματικές θέσεις και για την ίδια δουλειά που θα χρειαζόταν ένας προσέλαβαν 2. Αυτό έκοψε τους μισθούς στη μέση γιατί τα ίδια λεφτά τα μοιράζονται δύο.

    Συνεπώς χωρίς παραγωγική βάση το σύστημα θα πάει έτσι με ένα μεγάλο ελάττωμα. Δεν υπάρχουν πλέον λεφτά για να πληρωθούν. Βγαίνει καλοκαιριάτικα ο Αλογοσκούφης και απειλεί θεούς και δαίμονες γιατί δεν έχει λεφτά. Να μειώσει τα έξοδά του. Δεν το πράττει όμως γιατί δε θα μπορεί να ταΐσει το στρατό των κομματικοδιαίτων και κρατικοδίαιτων.

  16. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/08/2008 19:43:43

    Αλλα βλεπεις ο φοβερα εξυπνος εκεινος ανθρωπος, ονοματι Βερυβακης, τα καταφερε το 81, να κανει το Λυκειο, μπατε σκυλοι αλεστε και να το γεμισει με ανθρωπους, που ουτε ηθελαν, αλλα ουτε και μπορουσαν να μαθουν,(εδω με μελετες που εγιναν, ουτε οι φοιτητες, που τουλαχιστον αυτοι, εδωσαν και καποιες εξετασεις, δεν μπορουν να τελειωσουν τα μαθηματα στις Σχολες και κανουν 10 χρονια),οποτε μετα, αφου πια ηταν “μορφωμενοι”, επρεπε να τους βρουμε και δουλεια.

    Εδώ είσαι εντελώς φάουλ. Το λύκειο επίσης καλά είναι όπως είναι. Εδώ σε ξένα κράτη αναπτυγμένα επιστρέφουν στο δικό μας μοντέλο.

    Επίσης οι φοιτητές που έχουν μείνει αιώνιοι είναι όχι επειδή είναι ανίκανοι αλλά επειδή είχαν άλλα προβλήματα. επίσης το ποσοστό των πτυχιούχων είναι μικρό σε σχέση με τον πληθυσμό. Απλά η οικονομία δεν έχει τις δομές να τους απορροφήσει ή τους απορροφά σε θέσεις που δεν έχουν σχέση με αυτό που σπούδασαν.

    Ώρες ώρες δε μπορώ να σε πιάσω καθόλου. Λες πράγματα που είναι αν μη τι άλλο τρελά και υποδηλώνουν ότι δε γνωρίζεις τις δομές της ελληνικής κοινωνίας.

  17. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 06/08/2008 21:58:05

    Στο Βερολίνο κάθε τρίτο παιδί υποσιτίζεται. Στα σχολεία των λαϊκών συνοικιών έχουν συχνά καθιερωθεί συσσίτια, για να μπορούν τα παιδιά να παρακολουθούν το μάθημα. Το 62% του πληθυσμού της πόλης ζει από κρατικές παροχές (συντάξεις, επίδομα ανεργίας). Οι άνεργοι παρακαλάνε στα κρατικά γραφεία εργασίας για μια δουλειά με μισθό ένα Ευρώ την ώρα (προστιθέμενου στο επίδομα ανεργίας που είναι 331 Ευρώ το μήνα). Σε κάποια νέα Ομοσπονδιακά κρατίδια (πρώην λαϊκή δημοκρατία του Χόνεκερ) η ανεργία αποτελεί το 80% των απασχολούμενων. Ονειρευόντουσαν οι Έλληνες ΕΟΚ. Το Πασόκ κομπάζει για την μεγάλη "επιτυχία" της ένταξης της Ελλάδας στην ΟΝΕ (λες και οι μάγκες δεν ήθελαν να μας ξεπατώσουν).
    Το 1975 είχα πει στη μακαρίτισσα τη μητέρα μου: "Μπήτε μέσα και θα δής ότι μια μέρα θα αγοράζετε το τυρί σε συσκευασία όπως πουλάνε το χασίσι στους τεκέδες". Δεν έφτανε βέβαια τότε το μυαλό μου, ότι θα φέρνανε ένα κομμάτι της νεολαίας στο χάλι να θέλη να αγοράση χασίσι, έστω και αν δεν έχει να φάη τυρί.

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/08/2008 22:10:29

    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Η φτώχεια τα τελευταία χρόνια έχει διευρυνθεί και απειλεί μέχρι και την παλιά μεσαία τάξη.

  19. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 06/08/2008 22:18:41

    Ακόμη μεγαλύτερο από το πρόβλημα της φτώχειας, είναι η στρατηγική της φτώχειας. Υπάρχει το ιστορικό προηγούμενο της κρίσης 29-33. Η συνέχεια είναι γνωστή.

  20. σασκα avatar
    σασκα 06/08/2008 23:03:38

    Φαντομά έμπλεξες τα μπούτια σου αλλά έμπλεξες και την αδελφή σου.
    Εγώ έχω 15 κολόχαρτα από τους διευθυντάδες μου ότι όχι μόνο είμαι απαραίτητος αλλά και ολίγο αναντικατάστατος. Έτσι αντί να με μονιμοποιήσουν μου πρότειναν να κάνω ασφαλιστικά μέτρα και έτσι τώρα δουλεύω 18 μήνες χωρίς να πάρω ούτε μια αύξηση ούτε μια μέρα λούφα ούτε ένα λεπτό κοπάνα μην τυχών και μου καταγγείλουν τα ασφαλιστικά. Βλέπεις έχω και τρία παιδιά και είμαι και 45 χρονών αλλά και δεν ξέρω να κάνω τίποτα άλλο στην ζωή μου.
    Ενώ η αδελφή σου είχε τον Κονταξη πως τον είπες και την διόρισε παρόλο που μπορεί να μην ήταν η σειρά της. Γκλούπ

  21. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 07/08/2008 00:10:32

    @ Anonymous 22
    Μήπως κατέχεις θέση εργασίας - δηλαδή εργάζεσαι;
    Μήπως μπορούμε να γίνουμε φίλοι, εάν διαμένης στο Βερολίνο και καπνίζης;
    Μήπως γνωρίζεις κάποια ein-euro-job που χηρεύει; Η κορούλα ενός φίλου έχει την επόμενη εβδομάδα γενέθλια.

  22. fantomas avatar
    fantomas 07/08/2008 13:45:09

    ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΠΙΚΡΙΑ ΟΛΩΝ.
    Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΩΣ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΧΡΩΝΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΕΝ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΑΣΟΚ Ή ΝΔ ΩΣ ΣΩΣΤΗ.
    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ.
    ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΕΝΤΙΜΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΓΚΛΟΒΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΥΠΕΚΥΨΕ ΣΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ!
    ΕΝΩ ΕΓΩ ΦΙΛΑΡΑΚΟ, ΣΤΑ 31 ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ,(ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΥΠΕΚΥΨΑ ΣΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΡΟΥΣΦΕΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗς ΣΥΜΒΑΣΗς) ΕΔΩΣΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΩ!

  23. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 07/08/2008 14:11:57

    ΚΥΡΙΕ FANTOMAS ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΠΙΚΡΙΑ, ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΠΕΔΙΩΞΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ), ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡ`ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ Η ΔΥΝΑΟΤΗΤΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΜΟΥ,ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΟ ΕΠΕΔΙΩΞΑ ΓΙΑΤΙ ΣΙΧΑΙΝΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΑΛΩΝΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΥΓΙΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΟΥ.ΜΗΝ ΒΙΑΣΘΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΙ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΤΙΠΟΤΑ.
    ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ,ΚΑΙ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΙ,ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ,ΡΕΝΤΙΕΡΗΔΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΝΟΗ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ ΚΑΙ Η ΑΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΛΟΥΤΙΣΑΝΤΕΣ ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΕΣ,ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗΣ ΚΤΛ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΔΟΜΗ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.
    ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΑΙ ΣΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟ Ο ΚΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΠΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΙΣΟΡΟΠΙΕΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ,ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΩΝΕΤΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ,ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΓΚΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ) ΑΛΛΑ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.ΕΧΗ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΗ ΑΔΙΚΟ ΟΤΑΝ ΨΑΧΝΕΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΣΤΩ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΤΙΣΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΗΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΑΓΙΚΟΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.

  24. fantomas avatar
    fantomas 07/08/2008 16:26:09

    μακρης κωνσταντινος
    ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
    ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΟ. ΣΥΜΦΩΝΩ.
    ΤΙ ΜΠΩΡΕΙΣ (ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ) ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΧΕΙ ΓΑΛΟΥΧΗΘΕΙ ΜΕ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΩΧΑΔΕΡΦΗΣΜΟΥ ΜΟΝΙΜΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΗΠΑΛΗΛΟΥ?
    ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΞΙΖΟΥΝ!

  25. fantomas avatar
    fantomas 07/08/2008 16:28:59

    μακρης κωνσταντινος
    ΤΟ 'ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΠΙΚΡΙΑ ΟΛΩΝ' ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ σασκα

  26. σασκα avatar
    σασκα 08/08/2008 02:04:31

    FANTOMAS πικρία δεν έχω τουναντίον, όμως δεν καταλαβαίνω πως κάτι θρανιάκηδες σαν και σένα πιστεύουν ότι επειδή είμαι συμβασιούχος ήταν και αυτό που επεδίωκα.
    Όσο τι οτι η αδελφή σου υπέκυψε στην εύκολη λύση που ακούει στο όνομα συμβασιούχος μάλλον είναι καλύτερη απο το να την ταίζουν οι γονείς σου, που δεν αμφιβάλλω οτι κάνουν για σένα.
    Φυσικά σε χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι η αδελφή σου είναι του ρουσφετιού, και η μόνη πικρία που νοιώθω είναι όταν ακούω κάτι σαν και σένα (σόρρυ ανίδεους)να ανακατεύονται με τα πίτουρα.

  27. fantomas avatar
    fantomas 08/08/2008 09:56:51

    σασκα

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ!
    ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ!
    ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.(ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΩΣΟΠΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΤΙΘΟΝΤΑΙ)
    Ο ΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟΣ (ΤΗΣ ΑΡΝΗΣΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ) ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ.
    ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ, ΔΥΣΤΗΧΩς ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑς ΝΑ ΄΄ΤΑΙΣΗ ΄΄ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ!
    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΄΄ΠΑΡΑΜΕΝΩ΄΄ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΕΡΓΕΝΗς!!
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΜΠΩΡΕΙ ΣΤΑ 31 ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΘΗΣΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ (ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΦΑΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟΝ ΕΥΚΟΛΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ!!(ΤΟ ΝΑ ΜΕ ΤΑΙΖΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ!)
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ (ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΛΛΑ ΕΤΗ)ΕΞΑΣΚΩ ΕΝΑ ΕΠΑΓΚΕΛΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!! ΔΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ!!http://www.youtube.com/watch?v=RGu45s1_QPU
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΕ ΤΡΩΝΕ ΟΙ ΚΟΤΕΣ(ΣΟΡΡΥ ΟΠΩΣ ΕΣΥ) ΘΑ ΣΟΥ ΘΥΜΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑς ΔΙΑΤΥΠΩΣΗς ΓΝΩΜΗς!!
    ΤΟ ΘΥΜΑΣΕ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙς?
    Α!!! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ... ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ ΝΑ ΕΧΩ P/C ΔΥΣΤΗΧΩς ΔΕΝ ΜΠΩΡΩ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΟ!
    ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕΜΕ.

  28. σασκα avatar
    σασκα 08/08/2008 13:52:07

    Συγχωρεμένος αλλά γράφε για αυτά που πραγματικά ξέρεις! Γιατί στο τέλος για να δικαιολογήσουμε το ένα ή το άλλο ανακατεύουμε και με τα...πίτουρα

  29. fantomas avatar
    fantomas 08/08/2008 16:11:58

    σασκα

    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ!

    ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!!

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!

  30. σασκα avatar
    σασκα 08/08/2008 17:36:43

    Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.
    ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟ, ΤΡΙς 6ΜΗΝΕς ΧΡΟΝΙΚΕς ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥς ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΕΝΩ Η ΝΔ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΥς ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥς ΣΥΜΒΑΣΕΙς ΕΡΓΟΥ 18ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟΥς ΜΟΝΙΜΙΠΟΙΗΣΕΙ!!"
    Επειδή βλέπω ότι σε τρώει ο κ..... σου αυτό είναι το επίμαχο σημείο που σε κάνει άσχετο επί του θέματος.
    Το ΠΑΣΟΚ εγκλώβισε με καταχρηστικές συνεχείς συμβάσεις τους εργαζόμενους και μετά τους πέταξε στην ΝΔ που έπρεπε να τους μονιμοποίηση. Αυτή είναι η αλήθεια με απλά λόγια.
    Σαφώς και η ΝΔ δεν έκανε αυτά που υποσχέθηκε αλλά "ο Κινέζος" μας εκδούλευε παρ, όλο που είχε ρητές οδηγίες από τη ΕΕ για τους συμβασιούχους.
    Χαίρομαι που ο λαός ξύπνησε αλλά μου έχω μένει η απορία τόσα χρόνια που μας κορόιδευαν, μας ανάγκαζαν να δουλεύουμε με 500-700 Ε, που μας τραβούσαν παράνομα σε δουλειές, που ήταν όλες οι φυλλάδες, που ήταν όλοι οι καλοί και σχετικοί για να μας βοηθήσουν, που ήταν άραγε αυτοί οι εργατολόγοι που σήμερα ξημεροβραδιάζονται στα παράθυρα των καναλιών.
    Η ταμπακέρα βέβαια είναι ότι εσύ μπορείς να μας κριτικάρεις ανεπιφύλαχτα μπορείς να μας ρίχνεις την πλαϊνή σου λέγοντας μας "ρουσφετολόγους" μπορείς να λες την κάθε μ.....

  31. fantomas avatar
    fantomas 09/08/2008 23:41:43

    ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ (ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ!)!!!
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟ 'Η ΚΑΚΟ ΠΑΣΟΚ, ΟΥΤΕ ΚΑΛΗ Ή ΚΑΚΗ ΝΔ!
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΑΣ ΚΕΦΑΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΝΕΙΡΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΑ !
    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ....ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΤΑΞΙΚΑ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΘΡΑΝΙΑΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΩΣ ΕΧΘΡΟΥΣ .... ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΤΥΦΛΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!!

    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΤΥΧΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΕΤΙΑ .... ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΥΤΡΩΣΗ , ΡΥΧΝΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ .... ΔΕΣ ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΝ ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ !