26/07/2009 01:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΔΝΤ προτείνει κατάργηση 13ου μισθού



Την κατάργηση των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και του επιδόματος αδείας για τους συνταξιούχους προτείνει, μεταξύ άλλων, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, προκειμένου να συγκρατηθούν οι αλματωδώς αυξανόμενες δαπάνες που σχετίζονται με τη γήρανση του πληθυσμού και αναμένεται να επιβαρύνουν δραματικά το δημόσιο χρέος τα επόμενα χρόνια. Στην έκθεσή του για την ελληνική οικονομία, η οποία δόθηκε στη δημοσιότητα αργά χθες (IMF Plans to Inject $250 Billion Into Global Economy) , το ΔΝΤ τονίζει πως η Ελλάδα πρέπει να προχωρήσει επειγόντως σε νέα μεταρρύθμιση του ασφαλιστικού συστήματος, μειώνοντας, μεταξύ άλλων, και το ποσοστό αναπλήρωσης του μισθού από τη σύνταξη.

Για περισσότερα http://www.imf.org/external/pubs/ft/survey/so/2009/POL072009A.htm

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Trifonas avatar
    Trifonas 26/07/2009 08:11:30

    Εχετε καμμια καλλιτερη ιδεα πως θα πληρωθουν οι μισθοι ή οι αποζημιωσεις των golden boys, οι ρεμουλες των πολιτικων (και οχι μονον) , οι εξοπλισμοι ( για να μπορουμε να ειμαστε ψυχραιμοι με τους γειτονες) , οι κρυφοι λογαριασμοι των υπουργειων και τοσα αλλα;;;
    Αν δεν βοηθησουν οι συνταξιουχοι, τοτε πως θα γινει;;
    Αλλα αυτα τα καθ..ια που εισηγουνται τετοια μετρα, εχουν εξασφαλισει οχι μονο τα γεραματα τους και τους απογονους τους. Και μην αμφιβαλλετει οτι σταδιακα το μετρο θα υλοποιηθει και καθολου απιθανο με σοσιαλιστικη κυβερνηση.

  2. ak avatar
    ak 26/07/2009 08:48:34

    Μήπως να σκεφθούμε λίγο ήρεμα και όχι εν βρασμώ ? ΓΙΑΤΙ ρε πολιτικοί ,δημοσιογράφοι και δικαστικοί φέρατε τη χώρα σ'αυτήν την κατάσταση? ΣΚΕΦΤΉΚΑΤΕ ΠΟΤΈ τον συνταξιούχο που πέρνει μετά απο 35 έτη εργασίας 1000 ευρώ ?Νοιαστήκατε ποτέ για την υγεία του? ΩΣ ΠΟΤΕ θα περιφρουρείτε τα συμφέροντα των ΠΑΤΡΟΝΩΝ ΣΑΣ σα μολυβένια στρατιωτάκια? Χρειάζεστε ζεστό χρήμα? ΠΕΡΙΚΟΨΤΕ (ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ όμως ετσι?)μέχρι να βγούμε από το ΤΕΛΜΑ που με την ανοχή σας πέσαμε ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΤΑ 3000 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΤΙΜΙΟΥΣ (ΥΠΆΡΧΟΥΝ!!)ΓΙΑ ΤΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 300% τουλάχιστον της πραγματικής αξίας τους!

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 26/07/2009 10:52:41

    Μή φοβάστε τίποτε. Το επίδομα αδείας και τον 13ο μισθό τον παίρνουν όλοι οι συνταξιούχοι Πρόεδροι της Δημοκρατίας, Πρόεδροι του Αρείου Πάγου και των λοιπών ευαγών ιδρυμάτων, Πανεπιστημιακοί πάσης φύσεως, Επίτιμοι και κοινής τιμής πολεμιστές Αρχηγοί και Υπαρχηγοί Όπλων Σωμάτων και ασωμάτων, Αρχεπίσκοποι Επίσκοποι και κάθε προδιαγραφής σωτήρες ψυχών, Πρόεδροι ΓΣΕΕ, ΟΤΟΕ, ΝΑΤΟ, ΟΗΕ κ.λ.π., και το κυριώτερο εξ΄ όλων, οι συνταξιούχοι βουλευτές, υπουργοί και λοποί κουρασμένοι εθνοπατέρες.

    Αντιλαμβάνεσθε επομένως το πόσο αντιδημοκρατικό θα ήταν ένα τέτοιο μέτρο.

  4. sweet avatar
    sweet 26/07/2009 11:43:13

    γειά σου ak.Ας ξεκινήσουν οι περικοπές απ την ΕΡΤΑΕ.Μισθός προέδρου 400.000.,,Γ,Δντών 265.000.Αν το πλαφόν είναι 3.000 και βέβαια διασώζονται Ταμεία και συντάξεις.Αλλά αυτή η λύση είναι ’αδική’ για τους νεοναζί[συγνώμη,νεοφιλελεύθερους]ήθελα να πω...

  5. περίεργος avatar
    περίεργος 26/07/2009 11:47:26

    Οι πλούσια αμοιβόμενοι τώρα, και συνταξιούχοι να είναι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία αν τους κόψουν τον 13ο μισθό. Ο κλασικός συνταξιούχος όμως (ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, ΟΓΑ κλπ) , που ήδη τον έχει προεξοφλήσει από το καλοκαίρι? Ας πάνε τα προεδρεία των συνταξιούχων στον ΚΚ που τόσο τους αγαπά τους σέβεται και τους χτυπά στην πλάτη συγκαταβατικά να πούνε τα παράπονά τους ! ενώ επί Σημίτη τότε που "έτρωγαν ξύλο" !!! και οργίζονταν ο καταλληλότερος ! Δυστυχώς είναι αργά για δάκρυα... Οι άνθρωποι αυτοί είπαν : τι εξ ανάγκης τους δώσαμε από το 1975 και μετά? ε! λοιπό σε μια βραδυά τους τα παίρνουμε πίσω, 8άωρα, αυξήσεις , μονιμότητες και ότι άλλο με κόπο και αίμα κατέκτησαν οι εργαζόμενοι. Οι αιτίες (παγκόσμια οικονομική κρίση,γηρανση του πληθυσμού κλπ πάντα θα υπάρχουν) και οι αφελείς να τους ξαναψηφίζουν δυστυχώς υπάρχουν, και η αριστερά αντί να πρωτοστατεί, τους στηρίζει, μόνη της φροντίδα είναι μην τυχόν δεν κατηγορήσεικαι το Πασόκ, αν τολμ΄ησει να ψελίσει καμιά κουβεντούλα για τη Δεξιά.

  6. Βασιλική Σιάπκα avatar
    Βασιλική Σιάπκα 26/07/2009 13:39:30

    Μήπως να βάλουμε και στο τραπέζι από πότε αρχίσαν να παίρνουν αυτούς τους παχυλούς μισθούς στον ευρύτερο δημόσιο τομέα; γιατί μέχρι το 95 δεν τους παίρναν σίγουρα.
    Όσο για την κατάργηση που προτείνει το ΔΝΤ τον λόγο τον έχει η Αγορά, που περιμένει πως και πως αυτά τα έξτρα από το πόπολο να τα καταναλώσει για να καλύψει τις ακάλυπτες επιταγές.

  7. press89 avatar
    press89 26/07/2009 14:14:11

    γράψτε κάτι για το risk management των τραπεζών. Η Eurobank θα έχει τεράστιες τρύπες, γιατί κάτι μεγαλο μανατζαραίοι της έδιναν αβερτα δανεια. Καθε μερα σκάνε κανονια που θα κοστίσουν ακριβά στην τράπεζα του Λάτση. Γύρω στα 65-70 εκατ απο την περίπτωση Ektasis, γυρω στα 40 εκατ απο τον Αθανασούλη.
    Σωστα, για να κλεισουν οι τρυπες των τραπεζων θα πρέπει να μειωθούν οι συντάξεις των εργαζομενων

  8. mike avatar
    mike 04/12/2009 17:27:23

    Ama 8eloune na kaei oln n xwra meta, as kanoune tetoies a8liotntes...pou tis upokinoune kapoia lamogia profanws gia na konomnsoune megalutera uperkerdn ap' oti tora...