#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2011 07:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΔΝΤ κάνει στην Ελλάδα τα ίδια λάθη με την Αργεντινή



Αν θέλει να δει κανείς ένα πιθανό σενάριο για το πώς θα εξελιχθεί και θα καταλήξει η ελληνική οικονομική κρίση, μπορεί να ρίξει μια ματιά σε έκθεση του ΔΝΤ για την περίπτωση της πτώχευσης της Αργεντινής.

Η έκθεση συντάχθηκε το 2003 από κάποιο άγνωστο τότε στέλεχος τους ΔΝΤ ονόματι Τίμοθι Γκάιτνερ, σημερινό υπουργό Οικονομικών των ΗΠΑ.

Ο Γκάιτνερ περιγράφει τα λάθη του ΔΝΤ στην περίπτωση της Αργεντινής, αλλά αυτό που προκαλεί εντύπωση είναι ότι, αν κάνει κάποιος ένα παραλληλισμό με το σήμερα, θα διαπιστώσει ότι το Ταμείο κάνει ακριβώς τα ίδια λάθη και στην περίπτωση της Ελλάδας.

Όπως σχολιάζει η βρετανική εφημερίδα «Telegraph», αν στο κείμενο του Γκάιτνερ αντικατασταθούν οι λέξεις Αργεντινή και δολάριο από τις Ελλάδα και ευρώ, είναι σαν να έχει γραφτεί σήμερα για την ελληνική κρίση χρέους.

Τη στιγμή που έγινε πλέον φανερό ότι η Αργεντινή δεν θα αντέξει τις πιέσεις, αναφέρει η έκθεση, τόσο η ίδια η χώρα όσο και το ΔΝΤ αρνούνταν να δουν την πραγματικότητα. Δίδονταν επανειλημμένα δάνεια στην Αργεντινή με αντάλλαγμα περισσότερα μέτρα λιτότητας και ιδιωτικοποιήσεις. Υπήρξε μάλιστα και ένα εθελοντικό σχέδιο διαγραφής χρεών παρόμοιο με το roll over της γαλλικής πρότασης.

Το συμπέρασμα του ΔΝΤ στην έκθεση ήταν ότι «όταν το χρέος γίνεται μη βιώσιμο, το Ταμείο θα πρέπει να μη δίνει νέα δάνεια. Αν συνεχίσει τη χρηματοδότηση, το μόνο που θα έχει κάνει είναι να αυξήσει το κόστος της μελλοντικής αναδιάρθρωσης».

Το ερώτημα που θέτει η «Τelegraph» είναι γιατί το ΔΝΤ κάνει τώρα και στην περίπτωση της Ελλάδας το ίδια λάθη. Μια απάντηση είναι γιατί το Ταμείο έχει εξελιχθεί σε όργανο της ελίτ της Ευρωπαϊκής Ενωσης, η οποία φοβάται ότι μια πιθανή έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ θα κατεδαφίσει ολόκληρο το ευρωπαϊκό οικοδόμημα. Ετσι η Ελλάδα θυσιάζεται βυθιζόμενη στη φτώχεια και στη νομισματική σκλαβιά για το «κοινό καλό».

Από την πλευρά τους οι ΗΠΑ φαίνεται ότι συμφωνούν πως η κατάρρευση της Ελλάδας μπορεί να προκαλέσει κραδασμούς στη διεθνή οικονομία, καθώς σε αντίθεση με την Αργεντινή, που είχε το δικό της νόμισμα, στην περίπτωση της Ελλάδας υπάρχει μια συστημική διάσταση στην κρίση λόγω του ευρώ.

Κώστας Πλιάκος Ελεύθερος Τύπος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/07/2011 09:44:10

    Μα δεν είναι "λάθη" ρε παιδιά. Πρόκειται για οργανωμένο έγκλημα. Είναι πολύ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τρίβιαλ να δει κανείς ότι δεν πρόκειται για συνταγή "εξυγίανσης" αλλά για συνταγή οικονομικού πνιγμού.

    • sawas avatar
      sawas @ Επώνυμος 06/07/2011 10:05:14

      ..... ακριβώς!!!!!

      θα συμπλήρωνα πως το σχέδιο έχει αποκλειστικό σκοπό την οικονομική αφαίμαξη μέσω του πνιγμού

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Επώνυμος 06/07/2011 11:33:00

      Επώνυμε καλημέρα

      Πριν ένα χρόνο, είχαμε ανταλλάξει κάποια "γαλλικά", επειδή εγώ υποστήριζα ότι το μνημόνιο είναι η απόλυτη καταστροφή, οδηγεί σε αδιέξοδο και η μόνη κατά την άποψη μου λύση, είναι η χώρα να προβεί σε στάση πληρωμών και να αναλάβει τις τύχες της στα χέρια της. Δηλαδή να αναλάβει τη κυριαρχία της. Το υποστηρίζω και τώρα και μάλιστα με ακόμη μεγαλύτερη θέρμη. Και αυτό επειδή η πατρίδα μας εξελίσσεται στην

      Πολύ αργότερα και εσύ σε κάποιο άρθρο σου, έγραψες ότι «Αν δεν αλλάξουν αυτές οι καταστάσεις άμεσα, τι στο καλό θέλουμε στην Ευρώπη;».

      Με άλλα λόγια τι θέλουμε και στην Ευρωζώνη…..

      Επειδή πιστεύω ότι έχεις ορθό λόγο, θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω τη γνώμη σου για το πως μπορεί να αντιμετωπιστεί σήμερα, αυτό που αποκαλείς «οργανωμένο έγκλημα», καθώς επίσης και που τελικά θα μας οδηγήσει αυτό το έγκλημα, αν δεν αντιδράσουμε.

  2. popolaros avatar
    popolaros 06/07/2011 11:10:00

    To σχέδιο ήταν έτοιμο στο συρτάρι από χρόνια.
    Περίμεναν τον κατάλληλο πτηνοκέφαλο γαπόσαυρο.
    Αργεντινή-Ελλάδα βίοι παράλληλοι.

  3. usury avatar
    usury 06/07/2011 15:14:46

    Άυλη ανατοκιζόμενη πίστωση και κλασματικά αποθεματικά..με αντάλλαγμα τις πηγές της πραγματικής οικονομίας
    http://www.scribd.com/oikonomia247

  4. Dora avatar
    Dora 06/07/2011 16:00:17

    Ψες βραδυ,ακουγα στην NOS,τα σχολια ενος οικονομικου αναλυτη που ελεγε:
    "Η κατασταση της Ελλαδας εχει τρομερες ομοιοτητες μ'εκεινην της Αργεντινης τοτε.Αλλα η Αργεντινη,αρνηθηκε να πληρωσει,επεστρεψε στο νομισμα της και σε αξιοθαυμαστα μικρο χρονο,ανεκαμψε.
    Για την Ελλαδα αυτο δεν μπορει να γινει γιατι αν επιστρεψουν στην δραχμη,θα κινδυνεψει πολυ σοβαρα η οικονομια της ευρωπης κι ετσι οι ελληνες υποχρεωνονται να γινουν ΣΚΛΑΒΟΙ των χρεων τους"!!!!!!

    Μηπως θα επρεπε να ζητησουμε συγνωμη απ' τον Γκηρτ Βιλντερς τελικα??????

  5. man8os avatar
    man8os 06/07/2011 18:01:06

    Δεν ξερω οικονομικα αλλα μπακαλικη. Το διευκρινιζω προκαταβολικα.
    Εχουμε λοιπον τον προυπολογισμο μας. Τα εσοδα δεν ειναι τα προβλεπομενα ενω τα εξοδα δεν μειωνονται με τον επιθυμιτο ρυθμο (πρωτογενως).
    Το ελλειμμα λοιπον δεν μειωνεται με τιποτα. Εαν δεν μηδενιστει το ελλειμμα (τουλαχιστον πρωτογενως) πως θα γινει βιωσιμο το χρεος?
    Και εφοσον δεν ειναι βιοσιμο το χρεος γιατι ειναι κακο να γινει καποιας μορφης αναδιαρθρωση?

  6. Αλέκα avatar
    Αλέκα 06/07/2011 22:35:47

    Μα δεν είναι “λάθη” ρε παιδιά είναι Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ τακτική τους.