17/12/2010 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΔΝΤ ζητά το "πόθεν έσχες" 100 πρώην και νυν υπουργών



Εισηγήσεις ώστε να αποκαλυφθούν χωρίς εξαιρέσεις τα «πόθεν έσχες» Ελλήνων πρώην και νυν υπουργών και βουλευτών φέρονται να διατυπώνουν οι επιτελείς του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, σύμφωνα με δημοσίευμα της «Ημερησίας», ώστε να επιτευχθεί η μεγαλύτερη δυνατή κοινωνική συναίνεση απέναντι στο πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής.

Η «Ημερησία» κάνει λόγο για «τουλάχιστον 100 πρώην και νυν υπουργούς και βουλευτές» που δεν έχουν συμπληρώσει τις σχετικές δηλώσεις, ενώ γίνεται αναφορά και σε «πρώην υπουργό, ο οποίος φαίνεται να διαθέτει δεκάδες ακίνητα, τα οποία κατόπιν έρευνας αποδείχθηκε ότι τα περισσότερα δεν ανήκουν στον ίδιο, απλά έχει μετατραπεί σε αχυράνθρωπο για πρώην Έλληνες αξιωματούχους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTINOS avatar
    NTINOS 17/12/2010 14:01:55

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΥΓΕ.ΝΑ ΖΗΤΗΘΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ ΔΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΗΓΩΝ ΤΩΝ ΕΔ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΤΡΥΚ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΝΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ.
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΩΝ ΦΥΛΑΚΩΝ.

  2. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 17/12/2010 14:02:33

    Ο σκοπός του ΔΝΤ είναι να τοποθετήσει τον έναν εναντίον του άλλου, με τη βοήθεια κάποιων ΜΜΕ, για να κάνει τη δουλειά του ανενόχλητο. Ήδη κίτρινες εκπομπές τροφοδοτούνται με σκάνδαλα της ΔΕΗ, για να λεηλατηθεί ευκολότερα στο μέλλον ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Panagiotis anagnostopoulos 17/12/2010 16:07:45

      ναι, αυτή η σκοπιμότητα είναι πολύ πιθανή, όμως καλό είναι κάποτε να επιστρέψει ο φόβος του κοινωνικού ελέγχου, που φυλάει τα έρμα...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Panagiotis anagnostopoulos 17/12/2010 16:45:21

      Κι εγω αυτο ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ!!!!
      Αφου και το ΔΝΤ και ολα τα χρηματοπιστωτικα κέντρα που προκαλεσαν την "κριση",ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ ΕΙΝΑΙ...
      ΟΛΟΙ αυτοι υποστηριζονται μεταξυ τους..!!
      ΥΣΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...?? ΤΟ ΔΝΤ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ..... ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, που και ο ιδιος
      υπηρξε ανωτατος υπουργος ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...

      ΑΡΑ η δηλωση τους ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΗ...για να εκμεταλλευτουνε την οργη του κοσμου και να ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ!!

      ΠΡΟΣΟΧΗ!!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 17/12/2010 16:46:05

        Το σχολιο μου ειναι για τον
        Panagiotis anagnostopoulos

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/12/2010 14:03:12

    Τι πασοκ και ΝΔ.
    "ΔΝΤ". Αυτή είναι κυβέρνηση.
    Αλλά μάλλον αυτό θα είναι και το τέλος της παρουσίας του στην Ελλάδα.Μόλις το πολιτικό σύστημα αντιληφθεί ότι θίγονται τα συμφέροντα του θα κάνει το παν για το διώξει.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/12/2010 16:08:27

      χαχαχα.... μπορεί, νομίζεις?

  4. astefan avatar
    astefan 17/12/2010 14:15:17

    Μπορεί κάποιος να μου πει, από που συνάγεται πως,
    το ΔΝΤ ζήτησε κάτι τέτοιο; Επειδή το λέει η Ημερισία;
    Προσπαθούν με δήθεν δηλώσεις εκπροσώπων του ΔΝΤ να εξωραϊσουν τη συμπεριφορά τους.

    Ας βάλουν στο μνημόνιο Νο4 ειδική διάταξη που θα λέει :
    "Σε δύο μήνες θα ολοκληρωθεί, ο έλεγχος του Πόθεν Έσχες, όλων των πολιτικών και άλλων κομματικών στελεχών που άσκησαν εξουσία σε υπουργείο, δημόσιο οργανισμό, ΔΕΚΟ, Μη κυβερνητική οργάνωση κ.λπ".
    Μόνο τότε θα είναι θέση του ΔΝΤ.

    Αλλιώς δεν πιστεύω τίποτα.
    Μας δουλεύουν, για να θεωρούμε πως, δήθεν, το ΔΝΤ έχει και σκασίλα για κοινωνική δικαιοσύνη.

    • NTINOS avatar
      NTINOS @ astefan 17/12/2010 14:26:20

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

    • Λουκάς avatar
      Λουκάς @ astefan 17/12/2010 15:50:51

      Συμφωνώ Απολύτως !!!!!!!!!

  5. Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
    Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) 17/12/2010 14:20:43

    Φανταζομαι και του κ. ΤΖΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ.

    • zackii avatar
      zackii @ Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) 17/12/2010 17:02:26

      Τον Τσοχατζόπουλο δεν τον πειράζουν, ξέρει πολλά, και κυρίως γιά την εποχή που θα διαδεχόταν τον Ανδρέα, αλλά προέκυψε Σημίτης. Ο Ανδρέας ήθελε οπωσδήποτε Άκη, αλλά μιά μέρα πριν την εκλογή πέθανε. Επειδή...είμαι γνωστός συνωμοσιολόγος...δεν συνεχίζω

  6. KLE avatar
    KLE 17/12/2010 14:30:17

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΜΑΣ TROS KAN!!!!!!!!!!!

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/12/2010 14:33:14

    Μην λέτε αστεία ρε παιδιά.
    Κανένας και τίποτε δεν πρόκειται να ψαχτεί.
    Εδώ έχουμε δημοκρατία και μάλιστα υψηλού επιπέδου!!!

    • sawas avatar
      sawas @ Αρματιστής 17/12/2010 14:53:07

      Ακόμα και έτσι να είναι

      τι τους πειράζει περισσότερο (τους 300), η "σφαλιάρα¨ στον Χατζηδάκη η το ξεφτίλισμα από το ΔΝΤ?

      Και μετά απορούν γιατί και πως!!!!!!

    • occultist avatar
      occultist @ Αρματιστής 17/12/2010 19:26:11

      @ Αρματιστής είπε
      ""Εδώ έχουμε δημοκρατία και μάλιστα υψηλού επιπέδου!!! ""
      Εξ επανέκαθεν :) είχαμε δημοκρατία φίλτατε. Ακόμη και τότε που είχαμε ¨Δημοκρατία Μεσογειακού τύπου¨. :) Την πρόλαβες;;;;;;

  8. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/12/2010 14:34:06

    Ποιος είναι ο υπουργός με τα 180 ακριβά ακίνητα; Κάτι τέτοιο δεν κυκλοφόρησε;

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Αρματιστής 17/12/2010 15:10:43

      Όχι ακίνητα.
      180 OFFSHORE!!!!!!!!!!!

    • Μisha avatar
      Μisha @ Αρματιστής 17/12/2010 15:48:27

      Ο Αχιλλεύς είναι ο λεγάμενος.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/12/2010 14:47:21

    Να κοιτάξει και επαγγελματικές ενασχολήσεις μαϊμούδες υπουργών και γενικών και βουλευτών.

    Όταν ο κάθε κύριος Γανωτής πληρώνεται από τον ΟΠΑΠ για να κάνει Πράσινες μπιζνες στην Ανάβυσσο, "νόμιμος" είναι, αλλά ΔΕΝ είναι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 17/12/2010 14:48:13

      και πιάνει πολούουουούς αυτή η μπάλα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 17/12/2010 15:15:44

      Μαυρη κουρεμπιεδοσκονη !

      ΠΠ

  10. antiochos avatar
    antiochos 17/12/2010 15:40:35

    Η γελοιοτητα των "ειδησεων" αποδεικνυει οτι οι επικυριαρχοι μας θεωρουν
    μονοκυτταρους οργανισμους.
    Τρομος πανω απ το Μιζαλον..

  11. Μisha avatar
    Μisha 17/12/2010 15:52:47

    Η Μπομπολοφυλλάδα πάει να παρουσιάσει το ΔΝΤ, το κατεξοχήν όργανο της παγκοσμιας λαμογιάς , σαν παράγοντα κάθαρσης!
    Τα έκαναν και επί κατοχης και επί χουντας οι καθεστωτικές φυλλάδες.
    Σε λίγο θα υμνούν τον σιωνιστη Στράους -Κοέν σαν σωτήρα του έθνους!
    Οι δημοσιοκάφροι μυαλο δε βάζουν μέχρι που θα κλεισουν όλα τα μαγαζάκια τους.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Μisha 17/12/2010 17:49:42

      Ισως να έουν τόν λόγο τους..Οικονομικό ΜΗ συμπεριλαμβανόμενο (θιγόμενο)..στό μέλλον.....αλλά ισως πάλι να συμβάλλουν(αποβλέπουν) σε με μία πολιτική κάθαρση (διευθέτηση) με την είδηση (πρότασή) τους.
      Βέβαια σε μιά άλλη συνιστώσα της εξουσίας, μπορεί και να θεωρηθεί και ποινικό αδίκημα.....αν μπορείς να τήν στοιχειοθετήσεις!

  12. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 17/12/2010 17:04:52

    Στάχτη στα μάτια.

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣ. 17/12/2010 19:23:38

    ΝΑ ΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ 2500 ΜΕ 3000 ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ .ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΙΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Η ΔΗΘΕΝ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΕΣ ΜΑΣ ,ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ.ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥΣ.

  14. Armageddon avatar
    Armageddon 17/12/2010 19:40:35

    ΤΡΙΧΕΣ ΑΠΟ ΑΥΓΑ...