04/05/2011 21:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΔΝΤ επιβεβαιώνει τις συζητήσεις, αλλά λέει ότι έγιναν για ...."τεχνικούς λόγους"

Ο πανικός στον οποίο έχει περιέλθει η κυβέρνηση μετά τις αποκαλύψεις για τις  συζητήσεις Παπανδρέου – Στρος Καν είχαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα. Οι...  σύμμαχοι της κυβέρνησης στο ΔΝΤ εξέδωσαν ανακοίνωση με την οποία επιβεβαιώνουν τις συζητήσεις αλλά λένε ότι γίνονταν για... τεχνικούς λόγους.

“Στην περίπτωση της Ελλάδας αυτές οι συνομιλίες αφορούσαν το αίτημα της ελληνικής κυβέρνησης για παροχή τεχνογνωσίας σε ό,τι αφορά την κατάρτιση του προϋπολογισμού και τη φοροδιαφυγή. Δεν υπήρχαν διαπραγματεύσεις και καμία συμφωνία για οικονομική βοήθεια μεταξύ της ελληνικής κυβέρνησης και του ΔΝΤ πριν από την επίσημη αίτηση που κατέθεσε η Ελλάδα για οικονομική βοήθεια στα τέλη Απριλίου του 2010».

Μάλιστα το ίδιο το ΔΝΤ διαψεύδει (ή κάνει πως διαψεύδει) τον επικεφαλής της, Ντ. Στρος Καν ο οποίος έλεγε στη γαλλική τηλεόραση ότι δούλευαν υπόγεια με την ελληνική κυβέρνηση.

Η ανακοίνωση του ΔΝΤ μάλλον κάνει χειρότερα τα πράγματα για τον Γ. Παπανδρέου.

Την περίοδο που αυτός έταζε κοινωνικά επιδόματα το Ταμείο είχε ήδη προχωρήσει στο... business plan της για την Ελλάδα. Η αλήθεια αυτή είναι και οι διαψεύσεις απλά επιβεβαιώνουν τι πραγματικά είχε γίνει.

Φταίνε η ... ΝΔ και η αντιπολίτευση λέει η Κυβέρνηση

Σφοδρή επίθεση κατά της ΝΔ εξαπέλυσε στο μεταξύ ο κυβερνητικός εκπρόσωπος με αφορμή το βίντεο.

Ο κ. Πεταλωτής μίλησε για παραπληροφόρηση, διαστρέβλωση της αλήθειας εκ μέρους της ΝΔ και κατηγόρησε την αξιωματική αντιπολίτευση για ακόμα μία φορά ότι η ενώ η χώρα κινδύνευε να χρεοκοπήσει και να διαλυθεί λιποτάκτησε από την εξουσία.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος τόνισε ότι ο πρωθυπουργός και η κυβέρνηση προχώρησε με πλήρη διαφάνεια τις διαδικασίες ώστε να βρεθούν όλες οι δυνατές πηγές για να δανειστεί η χώρα και επικαλέστηκε δύο δηλώσεις του Γιώργου Παπανδρέου τον Δεκέμβριο του 2009 και τον Φεβρουάριο του 2010 που έλεγε ότι η ελληνική κυβέρνηση είχε επαφές με τον Στρος Καν και το ΔΝΤ και για τεχνικά θέματα αλλά και για τα οικονομικά ζητήματα. Επίσης παρέθεσε και μια σειρά από ανακοινώσεις του Υπουργείου Οικονομικών όπου αναφέρονταν επαφές του υπουργού και αρμόδιων παραγόντων με το ΔΝΤ για σχετικά θέματα.

Ο Εκπρόσωπος της Ν.Δ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Πεταλωτής στην αγωνία του να διαψεύσει τα όσα έβλεπαν και άκουγαν όλοι οι Έλληνες από τον κ. Στρος Καν, επανέλαβε σήμερα πως ο κ. Παπανδρέου απλώς έψαχνε λεφτά για να σώσει τη χώρα.

Από την πλευρά του ο κ. Στρος Καν για να καλύψει τον κ. Παπανδρέου μας είπε σήμερα ότι συζητούσαν υπόγεια μόνο για την “παροχή τεχνογνωσίας”.

Δυστυχώς για τον κ. Παπανδρέου η αλήθεια είναι μία και την ξέρει πλέον όλος ο Ελληνικός λαός. Την είπε στην κάμερα ο κ. Στρος Καν: Η χώρα μπήκε μέσα σε 15 μέρες στο ΔΝΤ, μετά από πολύμηνες υπόγειες διαβουλεύσεις του κ. Παπανδρέου κρυφά από τους Έλληνες επειδή αντιδρούσαν στο ενδεχόμενο αυτό.

Και ξανά θέτουμε το ερώτημα στον κ. Παπανδρέου: Τι πραγματικά κρύβεται πίσω από την απόφαση αυτή;»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 22:47:39

    Ειπα.. ο Ντομινικ ειναι ΠΑΣΟΚΟΣ...
    ειπε, οτι οσα τον ακουσαμε να λεει δεν τα ειπε και δεν τον ειδαμε να τα λεει. ηταν σωσιας του και η φωνη παραζαραγμενη. Τελος.-

    Πρασινισε το ΔΝΤ... κολλησε ΓΑΠιτηδα. Λεφτα Υπαρχουν. Δεν Εγιναν Υπογειες Συμφωνιες κ ας λεει ετσι ο Ντομινικ... ηταν Υπογειες Τεχνικες..!!



    ΠΠ

    • Αλέξης avatar
      Αλέξης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/05/2011 10:03:41

      Ο Μητσικώστας ήταν;

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 04/05/2011 23:08:17

    Πραγματικά το επιχειρηματικό και εκδοτικό σύστημα της χώρας βρίσκεται σε σε τραγικό αδιέξοδο:

    α) Πίστευαν ότι το Πασόκ με τον έλεγχο που έχει στο δημόσιο και στα συνδικάτα μαζί με την υποστήριξη που θα του προσέφεραν τα ΙΧ μέσα ενημέρωσης που διαθέτουν θα μπορούσε να πραγματοποιήσει τις απαιτήσεις του ΔΝΤ.

    Παράλληλα με το νέο κόμμα που βάλανε να κάνει η Μπακογιάννη καθώς και με το απίστευτο προμοτάρισμα του Καρατζαφέρη πίστευαν ότι θα διέλυαν την ΝΔ ή θα εκβίαζαν τον Σαμαρά να συναινέσει ώστε να μην υπάρχει εναλλακτική πολιτική λύση.

    Ομως:

    Ο Παπανδρέου αναδεικνύει μοναδικές διαχειριστικές και συντονιστικές ανεπάρκειες και ανικανότητα με αποτέλεσμα να μην μπορεί η κυβέρνηση του να εφαρμόσει γρήγορα και αποφασιστικά τα συμφωνηθέντα.

    Παράλληλα το κλασσικό Πασόκ που στελεχώνει τον κρατικό μηχανισμό το μόνο που το ενδιαφέρει είναι το άρμεγμα της δημόσιας αγελάδας και όχι η εφαρμογή του μνημονίου με αποτέλεσμα να μην προχωράει τίποτα.

    Η Μπακογιάννη αποτυγχάνει πανηγυρικά ο Σαμαράς αντέχει παρά τον πόλεμο και ο Καρατζαφέρης ως κλασσικός φελός μεθυσμένος από την αποτυχία αρχίζει τις υπερβολές με αποτέλεσμα να αποκαλύπτει τον ρόλο του.

    Η τελευταία του κόντρα με τον Μειμαράκη όχι μόνο του αφήνει γρατζουνιές αλλά αιμορραγεί για αυτό μαζεύτηκε τάχιστα στην φωλιά του σαν το πληγωμένο θηρίο.

    Στο ελληνικό πρόβλημα εμπλέκεται και η Γαλλική προεδρική εκλογή και βγαίνει η κασέτα της συνέντευξης Στρος Καν και προφανώς θα ακολουθήσουν και άλλες αποκαλύψεις.

    β) Σε οικονομικό επίπεδο τα πράγματα είναι ιδιαίτερα άσχημα αφού η ραγδαία πτώση της ζήτησης επηρεάζει τις πωλήσεις των μεγάλων εταιρειών που βρίσκονται στην συντριπτική τους πλειοψηφία υπερδανεισμένες.

    Το χρηματιστήριο γκρεμίζεται και μεγάλοι όμιλοι αυτοί την στιγμή δίνουν μάχη επιβίωσης.

    Εκεί, που κάποιοι πίστευαν ότι θα την πληρώσουν μόνο οι εργαζόμενοι, αρχίζουν να διαπιστώνουν ότι ίσως οι ίδιοι τελικά είναι τα θύματα της προσφυγής στο ΔΝΤ επιβεβαιώνοντας την παροιμία "όποιος σκάβει του άλλου τον λάκο πέφτει ο ίδιος μέσα".

    Το ΔΝΤ και η Ευρωπαική Κεντρική τράπεζα ελέγχει τις τράπεζες και πλέον οι χορηγήσεις τους δεν μπορούν να είναι με τους αδιαφανείς όρους του παρελθόντος.

    Ειρωνία!!!!!!

    Πρώτο θύμα οι επιχειρήσεις τύπου που στήριξαν προπαγανδιστικά τον Παπανδρέου και το ΔΝΤ.

    Υπερχρεωμένα κανάλια εφημερίδες και περιοδικά βρίσκουν κλειστές τις στρόφιγγες των τραπεζών και καταρρεύσουν το ένα μετά το άλλο.

    Τι θεία δίκη!!!

    Η βάρκα της σωτηρίας δεν χωράει όλους αγόρια.

    Θα μείνουν ζωντανοί όσοι έχουν και άλλες επιχειρηματικές δραστηριότητες και μπορούν να καλύψουν την χασούρα.

    Και οι χαμένοι οι βασιλιάδες που μένουν έξω από το παιχνίδι Αλτερ Ελευθεροτυπία Δολ πως θα αντιδράσουν;;;

    Σιγά μην κάτσουν με σταυρωμένα χέρια.

    Η ομερτά του κατευθυνόμενου τύπου σπάει δες Ελευθεροτυπία δύο ημέρες τώρα που χτυπάει απευθείας Παμπούκη και πλέον θα υπάρχει και αντιπολίτευση στον Παπανδρέου.

    Στην άλλη οικονομία τα πράγματα είναι εξίσου χειρότερα.

    Ολοι είναι χεσμένοι από τις αλλοπρόσαλες δηλώσεις των Γερμανών.

    Αν πιέσουν να μην δοθεί η δόση του Ιουνίου πάμε σε υποχρεωτική αναδιάρθρωση και άρα οι ελληνικές τράπεζες χρειάζονται κεφαλαιακή ενίσχυση για να ανταπεξέλθουν και άρα αλλάζουν ιδιοκτησιακά χέρια μέσα σε μια νύχτα .

    Και αν γίνει αυτό πουλάκια μου σας τσακώσανε.

    Με τα λεφτά που χρωστάνε σήμερα οι ελληνικές επιχειρήσεις στην ουσία οι ξένοι αποκτούν την κυριότητα του συνόλου των μεγάλων εταιρειών.

    Δεν αποκλείεται κάτι μεγάλα επιχειρηματικά ονόματα που ακούμε και ζαλιζόμαστε να τα στείλουν να γυαλίζουν τα παπούστια του Φριτς.

    Οσοι σχεδίασαν να πάμε στο ΔΝΤ είναι σε απόγνωση.

    Προς τον παρόν στηρίζουν Γιώργο για να μην μείνει ξεκρέμαστο το σύστημα μέχρι να δουν τι θα κάνουν.

    Ψάχνουν τα ντουλάπια από κει από εδώ μπας και βρούν τίποτα καλό αλλά τζίφος.

    Κάτι σκονισμένους Μητσοτάκηδες που οι εμμονές τους άρχισαν να γίνονται κουραστικές κάτι μπαγιάτικους Μάνους και Παπαδόπουλους και στο βάθος Καρατζαφέρης άντε και ο Μπουμπούκος.

    Το απόλυτο αδιέξοδο.

    Αναμείνατε ραγδαίες εξελίξεις.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Aris. A 05/05/2011 09:47:34

      Oντως, παρθένες δεν είναι. Γιά επαγγελματίες πορωμένες πόρνες, πρόκειται.

      Σήμερα 5/5/11, η Μαύρη Επέτειος της μεγάλης προβοκάτσιας στη marfin και της στυγερής δολοφονίας 4 αθώων Ελλήνων, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΧΑΙΤΗΣΗ των εκδηλώσεων κατά του Μνημοσύνου. Αυτή είναι η ταμπακιέρα του Εγκλήματος.

  3. ern avatar
    ern 04/05/2011 23:39:32

    Δεν έχει λεφτά για ΟΑΕΔ είπε ο Τρόικα. Οι άνεργοι δεν είναι λέει αρκετοί για κάτι τέτοιο.

    ..........
    ...............
    .................

  4. σερτης avatar
    σερτης 05/05/2011 00:27:12

    ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ ΠΟΥ ΚΡΥΦΤΗΚΕ;;;;;;

  5. δημης avatar
    δημης 05/05/2011 01:05:06

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΚΛΕΨΙΑ ΘΕΛΕΙ....ΤΕΧΝΗ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ...

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 05/05/2011 01:22:26

    Πραγματικά θυμαστε αυτον τον ανεκδιηγητο του ΛΑΟΣ που ελεγε οτι ειπε αυτος στον ΓΑΠ να παει στο ΔΝΤ για μπλοφα?
    πως και δεν βγαινει τωρα να τον καλυψει??
    ή να περιμενουμε ,και εχει ακομη πολλα να δουμε?

  7. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 05/05/2011 09:19:24

    εδώ γελάνε, η να πάω ποιο κάτω...δεν αφήνουν το δούλεμα λέω εγώ ;

  8. Roter Platz avatar
    Roter Platz 05/05/2011 09:34:21

    ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ Η Ν.Δ;
    ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΡΙΜΕΝΕΙ ΑΚΟΜΑ;Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ.....;
    ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ Η ΜΠΑΛΑ.
    ΞΥΠΜΗΣΤΕ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ.

    • Αλέξης avatar
      Αλέξης @ Roter Platz 05/05/2011 10:05:57

      Μπα. Καλά κάνει και δε ζητάει για λόγους αποσταθεροποίησης.
      Επίσης όλοι οι Έλληνες με ανείπωτη χαρά και αίσθημα εκδίκησης θέλουν να δουν πως θα ξεμπλέξει το ΠΑΣΟΚ από το "βαθύ" ΠΑΣΟΚ του Φωτόπουλου κλπ.