#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2010 19:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Βατικανό χρειάστηκε 45 χρόνια για να συγχωρέσει τους Beatles



Σίγουρα δεν είναι η συγγνώμη που όλοι περιμένουν. Σαράντα  και κάτι χρόνια μετά τη περιβόητη δήλωση του John Lennon, ότι οι Beatles «είναι πιο δημοφιλείς από τον Ιησού», η καθολική εκκλησία συγχώρεσε πλέον και επίσημα το ποπ συγκρότημα για τις «αμαρτίες του». Σύμφωνα με το AOL News, η επίσημη εφημερίδα του Βατικανού L’Osservatore Romano, αποκάλεσε τη μουσική των Beatles «εξαίσια» και χαρακτήρισε το συγκρότημα ως ένα «πολύτιμο κόσμημα».

Αν και είναι ενθαρρυντικό να βλέπει κανείς πως η καθολική εκκλησία, έστω  και κατόπιν εορτής, αναθεωρεί τα λάθη και τις εμμονές της, εν τούτοις υπάρχουν και  άλλα πιο καυτά ζητήματα επί των οποίων θα πρέπει κάποτε να τοποθετηθεί. Ειδικά σήμερα. Αλήθεια, δεν έχουν καταλάβει οι υψηλά ιστάμενοι του Βατικανού τι ακριβώς συμβαίνει; Δεν έκαναν ένα «γκουγκλάρισμα» στη Λέξη Βατικανό να δουν τι παίζει; Ίσως και όχι. Αν τους πήρε 45 χρόνια για να αντιληφτούν τη μαγεία των Beatles, ίσως χρειαστούν άλλα τόσα για να καταλάβουν σε τι σκάνδαλα είναι σήμερα αναμεμιγμένοι.

 S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. scarab avatar
    scarab 13/04/2010 19:44:32

    Μάλλον θα έγραψε τίποτα ¨περίεργα¨ εκεί πάνω ο John Lennon και έστειλαν μήνυμα στο Πάπα να προχωρήσει σε αναγνώριση για να γλυτώσουν:)

  2. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 13/04/2010 20:04:55

    μαλλον πρεπει να δειξουν και την μεγαλωσυνη τους τωρα που τους κραζουν και για τις παιδοφιλιες............

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 13/04/2010 20:18:21

    Είχα μιά φαγούρα, μα τι φαγούρα!

  4. Orestios avatar
    Orestios 13/04/2010 20:34:19

    Σιγά το κοινό στο οποίο απευθύνεται.
    Να συναντηθεί ο Πάπας με τη Lady Gaga.
    Αυτό είναι πισώπλατη μαχαιριά στους κακόβουλους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 13/04/2010 20:57:09

      Έγραψες! :)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 13/04/2010 21:14:27

      Ή τον Τσαλίκη.

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 14/04/2010 11:29:53

    Ο Μάνος Ξυδούς δεν είναι πιά μαζί μας.
    Όμως Μάνο, έφτιαξες τόσο που θα είσαι πάντα εδώ, μαζί μας. Καλό ταξίδι, σε κέρδισε η μουσική συντροφιά των αγγέλων.

    Όσο κι αν θέλω να κρύβομαι
    είναι σκληρό για μένα να τ' αντέξω
    πόσο μου λείπει αυτό που το χρειάζομαι
    να παίρνω να σκορπάω και να σωπαίνω
    Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν
    λίγο έξω απ' το σταθμό
    θα θυμάμαι που μου είπες:
    Γεια σου μάγκα σ' αγαπώ!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 14/04/2010 18:47:11

      Το "Λεβερκούζεν" του Μάνου, για μάς τους νύν ή πρώην μετανάστες στη Γερμανία (και όχι μόνον), είναι κάτι σαν "εθνικός ύμνος".

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 14/04/2010 12:06:48

    Το συμπέρασμα είναι ότι πολύ πιο εύκολα και γρήγορα(45 έτη)το Βατικανό συγχωρεί, παρά ζητεί συγχώρεση(800 περίπου χρόνια από τη συγνώμη του πάπα Παύλου-Ιωάννη για λογαριασμό του πάπα Ιννοκέντιου Γ΄).

  7. περαστικός avatar
    περαστικός 14/04/2010 13:07:10

    Δεν έχω πραγματικά καμία όρεξη να δικαιολογώ το Βατικανό, ειδικά αυτό, αλλά

    Θεωρώ λαϊκισμό αισχίστου είδους να χρεώνεται το Βατικανό την παιδοφιλία ορισμένων κληρικών του.

    Αν δηλαδή έβγαιναν 5-6 γιατροί παιδόφιλοι, θα καταγγέλαμε τον Ιατρικό Σύλλογο, με σπόντες για την ιατρική επιστήμη; Μην τρελλαθούμε.

    Δεύτερον θεωρώ εύστοχο το σχόλιο του Καθρέφτη. Στα καθ' ημάς μας ενδιαφέρει ότι μετά από 800 χρόνια και κάτι, ο Πάπας ζήτησε συγγνώμη στην Ελλάδα από τους Έλληνες (απευθυνόμενος στον Χριστόδουλο στην Πνύκα) για την άλωση του 1204.

    Αυτό μας ικανοποιεί. Από κει και πέρα, οι παιδοφιλίες και τα περί των Beatles είναι αδιάφορα για μας.