08/06/2009 00:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Βατερλώ των exit polls

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα στο 50,51% της επικράτειας, το ΠΑΣΟΚ λαμβάνει 36,21%, η ΝΔ 33,54%, το ΚΚΕ 8,01%, ο ΛΑΟΣ 7,03%, ο ΣΥΡΙΖΑ 4,61% και οι Οικολόγοι Πράσινοι 3,39%.

Σύμφωνα με τα νέα στοιχεία της MARC για λογαριασμό του Alpha, η ΝΔ συγκεντρώνει 32-34% (από 30-33%), το ΠΑΣΟΚ 36-38% (από 37-40%), το ΚΚΕ 8-9% (από 8-10%), ο ΣΥΝ 4,5-5,5% (από 4,7-6,7%), ο ΛΑΟΣ 6,5-7,5% (από 5,6-7,6%), οι Οικολόγοι-Πράσινοι 3-4% (από 3,3-6,3%) και τα Λοιπά 5-7% (από 3,4-5,4%).

Νέα στοιχεία εμφανίζουν και οι MRB-RASS για λογαριασμό της ΝΕΤ:  η ΝΔ παίρνει 31-34% (από 30-33%), το ΠΑΣΟΚ 35-38% (από 36-39%), το ΚΚΕ 7,7 - 9,7% (από 8-10%), ΣΥΡΙΖΑ 5,3-6,7% (από 5,8-7,2%), ο ΛΑΟΣ 5,6-7% (από 5,3-6,7%), οι Οικολόγοι - Πράσινοι 3,8-5,2% (από 4,3-5,7%) και τα Άλλα 4,8-6,2% (από 3,9-5,2%).

Μειωμένη καταγράφεται η διαφορά μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και από τις εταιρείες GPO-OPINION. Σύμφωνα με τη νεότερη εκτίμηση η ΝΔ συγκεντρώνει 32,5% (από 30,5 - 33,0%), το ΠΑΣΟΚ 36,5-37% (από 37,0 - 39,5%), το ΚΚΕ 8,5-9% (από 8,5 - 9,5%), ο ΣΥΡΙΖΑ 5% (από 5,0 0- 6,0%), ο ΛΑΟΣ 6,5-7% (από 6,0 -7,0%), οι Οικολόγοι Πράσινοι 4% (από 4,0 - 5,0%) και τα Λοιπά 7% (από 4,5 έως 5,5%).

Η Μetron Analysis, με τη σειρά της μειώνει και αυτή τη διαφορά από 6,4% σε 4,5 έως 5%. Παράλληλα, το ποσοστό των Οικολόγων - Πράσινων μειώνεται κατά 0,5% και των Λοιπών αυξάνεται κατά 0,5%.

Άλλη εκτίμηση

Σύμφωνα με εκτίμηση του προέδρου και διευθύνοντα συμβούλου της Singular Logic Γ. Καρακαδά για τα αποτελέσματα των σημερινών Ευρωεκλογών, το ΠΑΣΟΚ αναδεικνύεται πρώτο κόμμα με ποσοστό περίπου στο 37% και με διαφορά από τη ΝΔ περίπου στο 4,2%. Η απόκλιση που υπάρχει με τα αποτελέσματα που έχουν δημοσιοποιηθεί έως τώρα, οφείλεται στο ότι δεν έχουν ενσωματωθεί στο τελικό αποτέλεσμα μεγάλες εκλογικές περιφέρειες, όπως π.χ. η Β' Αθηνών.Το ίδιο ισχύει και για το αποτέλεσμα του ποσοστού της αποχής, το οποίο εκτιμάται από τον κ. Καρακαδά πως θα διαμορφωθεί στο 47%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 08/06/2009 00:26:53

    Ας κρατήσει κάποιος αρχείο από τα παραπάνω για να ξέρουμε ποιους θα βρίζουμε στο μέλλον.

  2. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/06/2009 00:37:04

    μια χαρά δουλέψαν για το σύστημα...μια χαρά..

  3. Παπαγάλος avatar
    Παπαγάλος 08/06/2009 00:56:35

    Πήξαμε στα παπαγαλάκια; ποιος ενδιαφέρεται για ποσοστά και νούμερα θα αλλάξει κάτι για το λαουτζίκο;

    Όσοι πασοκοι είχαν οίστρο μετά της 7 ας πιουν τώρα την μέντα τους...

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/06/2009 00:57:52

    Απλως,οσοι ρωτηθηκαν,δεν ειπαν ολοι,την αληθεια.
    Καποιοι,ντρεποντουσαν να πουν οτι ψηφισαν ΝΔ.
    Ειναι απλο.

  5. Παπαγάλος avatar
    Παπαγάλος 08/06/2009 01:07:55

    Η απλά κάποιοι δεν έκαναν καλα την δουλειά τους.

  6. delirious avatar
    delirious 08/06/2009 01:12:40

    Και το 4+ που μάλλον πάει να κλείσει δεν είναι άσχημο. Βέβαια το 7% θα ήταν καλύτερο.

  7. osaperas avatar
    osaperas 08/06/2009 01:16:15

    Από ότι φαινεται η νύχτα θα ειναι μεγάλη

    Το ΥΠΕΣ δινει αυτή την στιγμή διαφορά 3.71% και η Β Αθηνων ειναι στο 55,23%

  8. delirious avatar
    delirious 08/06/2009 01:25:54

    από 2,5 πήγαμε στο 3,76 και μάλλον πάμε για 4+. Γι αυτό σου λέω. Φάγανε μια γερή σφαλιάρα άπαντες πλην του Καρατζαφέρη που είναι ο μεγάλος κερδισμένος. Τώρα ας κάτσουν κάτω να δούνε τι θα κάνουν αν και το τι πρέπει να κάνουν είναι πολύ απλό.

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 08/06/2009 01:32:50

    Βλέποντας από τη μία τα αποτελέσματα κι από την άλλη τις δηλώσεις του ΚΚ και του ΓΑΠ, έχω να πω:

    Ο κόσμος τους έφτυσε κι αυτοί νομίζουν οτι βρέχει...

    Ο Τσίπρας μάλιστα οτι ρίχνει χαλάζι...

  10. Le canard avatar
    Le canard 08/06/2009 02:49:38

    Ιεεενα ειν του κόμμα, κουφάλες

  11. thle8eaths avatar
    thle8eaths 08/06/2009 02:55:53

    μα ήταν ξεκάθαρο πως η ροή αποτελεσμάτων μεθοδεύτηκε

    είναι αδιανόητο να μπαίνει στο σύστημα τελευταία η αθήνα! όπου σε ΄.ολα τα σχολεία είχαν ίντερνετ και με ένα κλικ όλα έμπαιναν στο "πιάτο"

    σαγώς και ποδηγετήθηκε η ροή μαζί με την πορεία των δαπιτών ήταν σκηνικό ενθάρρυνσης

    αμ η βουλτεψου... δε χάσαμε με μεγάη διαφοιρά, επομένως δεν κερδίσατε, κέρδισε η νουδου!

    αμ η πατοκώσταινα?
    2 το πρωί!

    btw πετυχημενο λιφτ η θεοδώρα του πασοκ

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/06/2009 09:40:39

    Και τι κερδισαν εαν εγινε αυτη η μεθοδευση φιλε μου;
    Αυτα,μπορει να γινοντουσαν το 60,γιατι μπορει να γινοντουσαν εκτροπα απο τον κοσμο,που θαβγαινε στους δρομους,οχι τωρα,οπότε,αν εισαι στην ηλικια μου,συγχωρεισαι να σκεφτεσαι ετσι.Αν ομως εισαι νεωτερος,οχι.

  13. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 08/06/2009 10:32:41

    Τα exit polls έδειξαν λάθος εικόνα γιατί όπως σωστά άκουσα κάπου υπήρξαν πολλοί που ψήφισαν Νέα Δημοκρατία και ντράπηκαν να το πούν. Δείτε καλύτερα τις δικές σας κομπίνες του Παυλόπουλου που άν και η διαφορά ήταν στις 4,4 μονάδες για ώρες ολόκληρες μας την παρουσίαζαν 1 ή 2 μονάδες.

  14. ataktos avatar
    ataktos 08/06/2009 10:52:31

    Περίεργη ροή αποτελεσμάτων από το Υπουργείο Εσωτερικών...... ο κόσμος κοιμήθηκε με διαφορά 2,2% και ξύπνησε με 4,4%..... κάποιοι πρέπει να δώσουν εξηγήσεις γι αυτό.....

  15. τοπε τοπε ο Παπαγάλος avatar
    τοπε τοπε ο Παπαγάλος 08/06/2009 14:31:45

    Ναι πρέπει να δώσουν εξηγήσεις που τα εκλογικά κέντρα της Αθήνας είναι μεγάλα και πάντα αργούν με τα απότελέσματα... τι ακούμε από τον κάθε πασόκο ήμαρτον

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/06/2009 18:57:15

    @ αγγουρι.
    Και μαλιστα,αν θυμοσαστε,ο εισαγγελατος,επεμενε ασυστολα,να λεει μα γιατι και πως ανεβαινει η διαφορα τα τελευταια 10 λεπτα,και πηγε στο 3.1,στο 3.3,στο 3.5,ενω ηταν στο 2.8;
    Ο αθρωπος ηθελε κλωτσες.