06/07/2009 17:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Βατερλό του Σουφλιά;



Και μια πρόβλεψη. Πριν από μερικές ημέρες γράφαμε ότι οι ημιυπαίθιοι θα είναι το Βατερλό του Γ. Σουφλιά. Το «κράξιμο» που τρώει ακόμη και από εφημερίδες και Μέσα παραδοσιακά διακείμενες φιλικά σ’ αυτόν δεν είναι τίποτε μπροστά σ’ αυτό που έρχεται. Το ΤΕΕ, αλλά και ομάδα μηχανικών ετοιμάζει προσφυγή κατά του νόμου Σουφλιά με πολλές πιθανότητες να κερδίσει τη δικαστική μάχη αφού ούτε η «τακτοποίηση» δεν μπορεί να σώσει μια τόσο καραμπινάτη νομιμοποίηση της παρανομίας.

Η φωτοσύνθεση είναι από παλαιότερα ΝΕΑ

Διαβάστε κι αυτά:

Τι κρύβει η ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους

Σε νέο «κάζο» του Σουφλιά εξελίσσονται οι ημιυπαίθριοι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 06/07/2009 17:36:47

    Ο Σουφλιάς και το επιτελείο του εξαντλήθηκαν σε μία εργώδη, είναι η αλήθεια, προσπάθεια να τα αλλάξουν όλα με σκοπό να μείνουν όλα τα ίδια (να κοροϊδέψουμε και τους κουτόφραγκους!!!).

    Είναι κρίμα ότι μέσα σε αυτή την εργώδη προσπάθεια δεν μπόρεσαν να οραματισθούν έστω ένα 5% διαρθρωτικών αλλαγών στους τομείς τους και να τις παλαίψουν. Ως ρεαλιστές αποδέχτηκαν ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα και έτσι εξαντλήθηκαν στο να εμφανίζουν τη στασιμότητα ως αλλαγή και πρόοδο. (π.χ. δημόσια έργα και μελέτες).

    Τα ίδια έγιναν και στους ημιϋπαίθριους. Μία νομοθετική ρύθμιση στασιμότητας της οποίας η μακρόπνοη προοπτική δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μία ακόμη επίθεση στο ΣτΕ.

    Λίγος, παρά την υπερεργασία του (για τις ευκαιρίες που είχε τα 5 αυτά χρόνια), δυστυχώς.

  2. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2009 17:49:24

    Μην τον υποτιμάτε τον Κουφό , επιστρέφω από της Σκουριές που έστειλε γεωτρύπανο …..κούνια που τους κούναγε …

  3. stelios avatar
    stelios 06/07/2009 18:10:43

    Τι να οραματισθει μωρε,ασε καλυτερα να εξυπηρετει τους Νταβατζηδες παρα να του μπουν τιποτα ιδεες με δικα του οραματα,γιατι τοτε αλιμονο μας!

  4. fantomas avatar
    fantomas 06/07/2009 18:15:24

    ΤΟ 95% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ, ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΛΟΔΟΜΙΚΗ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ.
    ΤΙ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ?

  5. theo1611 avatar
    theo1611 06/07/2009 18:31:00

    Κατά τη γνώμη μου ο Σουφλιάς δεν είναι υπηρέτης νταβατζήδων, την πολιτική του δεν την καθορίζουν αυτοί. Απλά ο ρεαλισμός υπερισχύει της όποιας πολιτικής του σκέψης και ριζοσπαστικής κατεύθυνσης, με αποτέλεσμα η πολιτική του να μην μπορεί να προσφέρει τίποτα καινούργιο (και άρα να εξυπηρετείται και να εξυπηρετεί τους νταβατζήτδες!!!)

  6. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 06/07/2009 18:36:27

    Σαφώς και δε φταίνε οι άνθρωποι αλλά οι νόμοι που είναι σκόπιμα ασαφείς και προβληματικοί. Φταίνε και τα λαδώματα και οι υπάλληλοι. Κανείς δε θέλει να έχει παράνομο σπίτι αλλά έχουν φτιάξει έτσι το σύστημα που τον αναγκάζουν. Όσο για τα αυθαίρετα κατακριτέα είναι μόνο όσα βρίσκονται επί καταπατημένων οικοπέδων του δημοσίου. το ότι το δημόσιο για να εξυπηρετεί τη μαφία γης δεν επεκτείνει τα σχέδια πόλης και όταν τα επεκτείνει το κάνει με τρόπο που τρώει ολόκληρα οικόπεδα από τους μη έχοντες βύσματα είναι ένα θέμα για το οποίο την αποκλειστική ευθύνη φέρει το δημόσιο και οι μαφίες του.

  7. stelios avatar
    stelios 06/07/2009 18:52:54

    Theo1611
    Ο ρεαλισμος περιλαμβανει να τον διαφημιζει το καναλι του εθνικου εργολαβου?
    Μηπως γι'αυτο η Αττικη Οδος δεν εχει επιστραφει ακομη στο Δημοσιο ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ?
    Η μηπως να φτασουμε να πληρωνουμε διοδια(πλην της εκλογικης του περιφερειας)για να παμε στο περιπτερο?

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ stelios 06/07/2009 19:00:18

      Όπως τα λες είναι!!!

      Απλά λέω το κίνητρο του ανθρώπου δεν είναι αυτό, όχι ότι δεν απολαμβάνει την επικρότηση της πολιτικής του!!!

      Για να συνεννοούμαστε!!!

  8. stelios avatar
    stelios 06/07/2009 18:54:07

    fantomas:
    Να εφαρμοσθει ο Νομος,τιποτα περισσοτερο η λιγοτερο.
    Οσοι παρανομησαν να πληρωσουν,οσοι κι αν ειναι.

  9. Trifonas avatar
    Trifonas 06/07/2009 19:02:31

    Ρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως.
    Ο ανθρωπος κατ'αρχην στερειται σοβαροτητας. Ειναι σοβαρος καποιος ο οποιος καλως ή κακως εχει καποιο προβλημα που αν μη τι αλλο του ειναι εμποδιο τουλαχιστον να εκπροσωπησει την χωρα του στο εξωτερικο, αφου δεν μπορει να "πεταξει". Δεν θα μπορουσε να ασχοληθει μονο με τα κομματικα και να αφησει τις ιντριγκες και τα κυβερνητικα για αλλους?
    Και μου λετε οτι προαληφεται και για προεδρος της δημοκρατιας 'η αρχηγος του κομματος?

  10. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 06/07/2009 19:21:59

    Τρύφωνα με την ίδια λογική και ο Κωστής Στεφανόπουλος δεν έπρεπε να γίνει Πρόεδρος επειδή χρειάζεται ακουστικά για να ακούσει όσα λέει ο Μπαρόζο. με την ίδια λογική κι εσύ κι εγώ εάν δεν οδηγούμε αυτοκίνητο να πάμε να βοσκήσουμε πρόβατα.

  11. theo1611 avatar
    theo1611 06/07/2009 19:38:57

    Για τον άνδρα, το επιτελείο του και τα πεπραγμένα τους έχω ιδίαν άποψη, σωστή ή λανθασμένη.

    Τα περί κωφότητας, τα αντιπαρέρχομαι.

    Είχαν όλες τις ικανότητες να κάνουν το κάτι παραπάνω, όλοι τους!!!
    Δεν το έκαναν και δεν τους κακολογίζω γι αυτό, αλλά για το ότι δεν πάλαιψαν όσο έπρεπε να κάνουν το κάτι παραπάνω, αφού τις ικανότητες τις είχαν!!!

    Να κοπιάζεις για να μην γίνει τίποτα τελικά, είναι μία επιλογή. Αν ήταν και Σισσύφειος μαζί τους. Όμως δεν μπορώ να διακρίνω αυτό το κάτι που το πάλαιψαν έστω και Σισσύφεια!!!

  12. theo1611 avatar
    theo1611 06/07/2009 19:38:58

    Για τον άνδρα, το επιτελείο του και τα πεπραγμένα τους έχω ιδίαν άποψη, σωστή ή λανθασμένη.

    Τα περί κωφότητας, τα αντιπαρέρχομαι.

    Είχαν όλες τις ικανότητες να κάνουν το κάτι παραπάνω, όλοι τους!!!
    Δεν το έκαναν και δεν τους κακολογίζω γι αυτό, αλλά για το ότι δεν πάλαιψαν όσο έπρεπε να κάνουν το κάτι παραπάνω, αφού τις ικανότητες τις είχαν!!!

    Να κοπιάζεις για να μην γίνει τίποτα τελικά, είναι μία επιλογή. Αν ήταν και Σισσύφειος μαζί τους. Όμως δεν μπορώ να διακρίνω αυτό το κάτι που το πάλαιψαν έστω και Σισσύφεια!!!

  13. fantomas avatar
    fantomas 06/07/2009 21:26:31

    ΣΥΜΦΩΝΩ

  14. Factorx avatar
    Factorx 06/07/2009 21:47:29

    FANTOMAS: Όπως βλεπεις και μόνος σου χαλάς την αισθητική του site με τα κεφαλαία. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να γράψεις. Οταν το κάνεις όμως σεβάσου μας όλους. Και δεν βρίζουμε άλλους σχολιαστές γιατί έχω και το moderation. Και ξέρω οτι είσαι "ειδικός", αλλά υπάρχουν και άλλοι ειδικοί και θα την πατήσεις

  15. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 06/07/2009 23:57:20

    Αμάν ρε Φάκτορα,τι τίτλος είναι αυτός! Με έκανες και αισιοδόξισα ...
    Δεν μασάει από τέτοια ο βαρήκοος.
    Ο Σουφλιάς θα ζει και θα βασιλεύει μέχρι να πραγματώσει το μεγάλο του έργο την τσιμεντοποίηση του Ελληνικού.

  16. sirxar avatar
    sirxar 07/07/2009 00:38:15

    Ο κουφος εαν το εκανε πριν τεσσερα χρονια που του ειχα πη τωρα τα λαμογια δεν θα μιλουσαν. Τωρα αντε για Ο καθε κατεργαρης λεει το μακρυ και το κοντο Εφοσων τα κονομησαν οι μαγκες κανουν τον λαγο.
    κουφε πεστους ποθεν εσχης και στηλε την εφορια στους εργολαβους να δης ποσα πηραν τα καλοπαιδα.
    οσω για το ΤΕΕ αυτοι δεν ειναι αξιοι να διαχειριστουν την περιουσιατους
    παρα μονο να εκβιαζουν τον καθε υπεχοδε να βαζουν χαρατσι

  17. Aspan avatar
    Aspan 07/07/2009 00:43:06

    να εφαρμοσθει καποτε εστω και ενας νομος !!!!! οσοι ειναι παρανομοι να το γκρεμισουν η να πληρωσουν τα υπερογκα δυσβασταχτα προστιμα αλλα μαζι με αυτους να πληρωσουν και οι εργολαβοι - μηχανικοι που ειναι οι πρωτοι παρανομοι που τα εφτιαξαν ετσι και οι υπαλληλοι που εκαναν τα στραβα ματια και γεμισαν τις τσεπες τους. Και μην ακουσω οτι δεν υπαρχουν νομιμα σπιτια, περυσι που εψαχνα για σπιτι απο τα 41 τα 40 ηταν παρανομα σε πολυ μεγαλο ποσοστο. το 41ο που μου μου αρεσε δεν ηταν παρανομο.

  18. Jimmy L avatar
    Jimmy L 07/07/2009 07:27:44

    Σουφλιας!!!Η μετριοτητα της μετριοτητας..Επι 5 χρονια ειναι μονιμος υπουργος ΥΠΕΧΩΔΕ ..Προστατης των νταβατζηδων .Ας μας πει καποιος τι εκανε αυτα τα χρονια για το περιβαλον..Για το μονο που εγινε γνωστος ειναι οι πολεοδομικες παραβασεις στην βιλα του στο Λαγονησι και για την αποτυχια της οικονομικης επιλογης των τελευταιων μηνων της οποιας ειναι ο βασικος εμπνευστης...

  19. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2009 11:35:07

    Πριν 2 χρόνια «υπέβαλε» το παιδί μας πρόστιμο στην ΔΕΗ για ρύπανση ,μετά την καταδίκη από το Συμβούλιο Υπουργών Ε.Ε. , και βασει την γνωματεύσεις των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος ΥΠΕΧΩΔΕ . Ρωτήστε τον ποιος είναι ο λόγος που αυτό το πρόστιμο ΠΟΤΕ δεν έχει εισπραχτεί…μάλλον άκουσε την παρότρυνση της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ χαχαχα

  20. kgb avatar
    kgb 07/07/2009 11:49:02

    Δυστυχώς βλέπω το θέμα δεν τραβάει και πολλά σχόλια ενώ για μας τον "κοσμάκη" είναι ίσως το σοβαρότερο θέμα της τρέχουσας επικαιρότητας αφού αφορά άμεσα και σε "βάθος" τη τσέπη μας.

    Όταν όμως θα έρθει η ώρα να βάλουμε χοντρά το χέρι στη τσέπη και αρχίζουν να μπάινουν και δάνεια στις τράπεζες για να πληρωθούν τα χαράτσια του κάθε Σουφλιά να δώ τι θα κάνουμε.

    Τα ποσά για πολεοδομικές παραβάσεις λόγω των τρελλών αντικειμενικών σε σχέση με τους μισθούς στην Ελλάδα θα κυμαίνονται σε βάθος χρόνου (πολεοδομία, συμβόλαια, ΔΕΗ, κτηματολόγια, διαόλοι και τριβόλοι) σε πάνω από 5 χιλιάρικα για διαμερισματάκια των 90 τετραγωνικών και όχι μόνο για τις μαιζονέτες στην Εκάλη.

    Μάλλον αυτό δεν το έχει συνειδητοποιήσει ο κοσμάκης γι'αυτό και ασχολείται μόνο τα μπάνια του. Πίσω όμως έχει η αχλάδα την ουρά...

  21. occultist avatar
    occultist 07/07/2009 23:07:13

    "".... με την ίδια λογική και ο Κωστής Στεφανόπουλος δεν έπρεπε να γίνει Πρόεδρος....""

    ΑΣΧΕΤΟ!!!! Αλλά έχω μια απορία, πως διαβολο, γίνονται πρόεδροι Δημοκρατίας, δηλαδή Ανώτατος Αρχων,άτομα που στις εθνικές εκλογές αποδοκιμάζονται και κρίνονται από τους ψηφοφόρους ότι δεν ειναι άξιοι ούτε για βουλευτές.