27/09/2009 00:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το «Βήμα» μετακινήθηκε προς το Γιώργο ή ο Γιώργος προς το «Βήμα»;

Όταν μιλάγαμε για κυβίστηση του συγκροτήματος Λαμπράκη, του Ψυχάρη, του Πρετεντέρη και των άλλων διαπλεκόμενων κονδυλοφόρων της οδού Μιχαλακοπούλου που πάνε όπου φυσάει ο άνεμος, δεν περιμέναμε ότι θα φτάσουν στο έσχατο σημείο.

Το σημερινό Βήμα (Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2009), μία εβδομάδα πριν τις εκλογές, τα λέει όλα:. «Παραχωρούμε το χώρο του κυρίου άρθρου στον Γ. Παπανδρέου», γράφει στην πρώτη σελίδα ("Κυβέρνηση με σχέδιο και βούληση»).

Δηλαδή ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ έγινε... δημοσιογράφος του Βήματος; Αστεία πράγματα.

 Πριν λίγο καιρό το Βήμα τον λοιδορούσεκαι ήθελε να τον εξαφανίσει από την πολιτική σκηνή της χώρας. Τώρα τον λιβανίζει μπας και δε μείνει έξω από το παιχνίδι της επόμενης ημέρας.

 Από την πλευρά του ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ δημιουργεί με κινήσεις σαν κι αυτή εικόνα ολοκληρωτικής παράδοσης στο εκδοτικό κατεστημένο. Αυτός δεν ήταν που πριν τις Ευρωεκλογές δεν έδωσε συνέντευξη στο Βήμα, θυμωμένος για το παιχνίδι που του έστησαν όταν συγκρούστηκε με τον Ευ. Βενιζέλο; Τώρα ξαφνικά όλα ξεχάστηκαν μπροστά στον κοινό σκοπό; Φαίνεται ότι η κατάληψη των... Ανακτόρων (του Μαξίμου στην προκειμένη περίπτωση) θέλει συστράτευση παλαιών και νέων συμμάχων.

Μπορούμε πλέον ξεκάθαρα να πούμε ότι μετά τον... γάμο στην οδό Μιχαλακοπούλου και τα κουφέτα που μοιράστηκαν ήλθε και ο αρραβώνας με τον Γ. Παπανδρέου. Να ζήσουν, να ευτυχήσουν αμφότεροι.

Και μια υποσημείωση. Ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο. Βλέπει και κρίνει το ρόλο των εφημερίδων και ιδιαίτερα αυτών που στηρίζουν τη διαπλοκή.

Και ας θυμηθούμε έναν παλιότερο τίτλο της ίδιας εφημερίδας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/09/2009 00:27:14

    Η ερωτηση ειναι αδιαφορη.Το Βημα ενδιαφερεται για ενα μονο πραγμα : να κυβερνα τη χωρα ο εσμος που αυτοαποκαλειται "δημοκρατικη παραταξη" ανεξαρτητως προσωπων.Εαν μετα την ηττα του 2007 υποστηριξε Βενιζελο το εκανε γιατι πιστευε οτι ο Παπανδρεου δεν μπορουσε να φθασει στη νικη.ΤΩρα που φαινεται να κερδιζει δεν εχει κανενα προβλημα να τον στηριξει.

    • manolis avatar
      manolis @ ψυχραιμια 27/09/2009 12:17:16

      Ο ΔΟΛ ενώ έχει μια δημοσιογραφική στάση υπέρ της διαφάνειας και της ομαλής λειτουργίας των θεσμών στη χώρα μας, δυστυχώς δεν πολέμησε το ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ. Αυτή η ασυνέπειά του κρίνει το μέγεθος της αξιοπιστίας των μέσων ενημέρωσης του ΔΟΛ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ manolis 27/09/2009 13:01:45

        Ο ΔΟΛ ειναι το κεντρο του συστηματος ΠΑΣΟΚ πριν ακομη ιδρυθει το ΠΑΣΟΚ ως κομμα.

      • Περαστική αναγνώστρια avatar
        Περαστική αναγνώστρια @ manolis 27/09/2009 13:59:34

        Να θυμίσω ότι τα ΝΕΑ βγαίνανε και επἰ Χουντας και δεν ήταν και τόσο αντιπολιτευόμενα. Μια χαρά τα βόλευαν εκεί μέσα με το σύστημα.Επι Χούντας μάζεψαν δίαφορους στερημένους νεαρούς με περίεργες οικογενειακές ιστορίες, χωρίς ιδιέταιρη μόρφωση και τους έβγαλαν στο ρεπορτάζ. Στην μεταπολίτευση τους κράτισε και τους μπούκοσενε με χρήμα. Εν συνεχεία τους είδαμε μαγαλοδημοσιογράφους με δικές τους εκπομπές στην τηλεόραση. Συνάμα κάποιοι άλλοι με αξιόλογη πένα και καλά ρεπορτάζ εξαφανίστικαν απο πρωσόπου γής.
        Κάποιος πρέπει να ερευνήσει τί ακριβώς έγινε τότε.

  2. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 27/09/2009 00:37:12

    Προφανώς η ερώτηση ενέχει στοιχεία σουρεαλισμού...από την άλλη Ο ΔΟΛ δεν ασχολείται γενικά και μεταφυσικά με τη δημοκρατική παράταξη...
    ας πούμε ο Σημίτης θα ήταν ο..εκλεκτός σε όποιο κόμμα και να ήταν...
    έχει να κάνει ξεκάθαρα με τη μετατόπιση της στήριξης της διαπλοκής αλλά κυρίως με το ποιος θα εξυπηρετήσει καλύτερα τα συμφέροντά του...

  3. sinn avatar
    sinn 27/09/2009 00:38:47

    Δεν ειμαι τόσο βέβαιος για τον κόσμο που δεν τρώει κουτόχορτο.

  4. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 27/09/2009 00:42:08

    Nα κυβερνά τη χώρα ο εσμός που αυτοαποκαλείται "δημοκρατική παράταξη"! Απ' αυτό οφείλει να ξεκινά κάθε ανάλυση της νεοελληνικής πολιτικής πραγματικότητας. Τότε ίσως αντιληφθούμε πόσο μεγαλύτερο κακό έχει κάνει η "δημοκρατικη παραταξη" από το μεγάλο κακό που έχει κάνει στον τόπο η "δεξιά" παράταξη...

  5. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 27/09/2009 00:43:27

    Δεν έχει να κάνει με τη νίκη...αλλα με τη κατανόηση πως και ο ΓΑΠ μπορεί μια χαρά να τους εξυπηρετήσει τα συμφέροντα..και από την άλλη δε πρέπει να ξεχνάμε την ακύρωση της συνέντευξης του στο Βήμα στις προηγούμενες εκλογές..

  6. donaE avatar
    donaE 27/09/2009 00:59:03

    Καλα ειπε ο Παπανδρεου 'μηδεν εις το πηληκιο';

  7. boanerges avatar
    boanerges 27/09/2009 01:18:52

    Ιδού ίππος χλωρός του κωλοτουμποβήματος: 18/10/2007:
    http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content60/Issue/2007/09/18/1_h.jpg

  8. boanerges avatar
    boanerges 27/09/2009 01:20:05

    'Ιππος χλωρός του κωλοτουμποβήματος. Ενώ δύο χρόνια πριν στις 18/09/2007:
    http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content60/Issue/2007/09/18/1_h.jpg

  9. boanerges avatar
    boanerges 27/09/2009 01:26:28

    Αφαιρέστε την παραπομπή δεν πρόλαβα να δώ το κάτω μέρος της δημοσίευσης. Επειδή και μένα μου έκανε εντύπωση ότι το Βήμα έδωσε το κεντρικό του άρθρο στο Γιωργάκη βλέποντας την ανάρτησή σας έψαξα και βρήκα το δημοσίευμα του 07 του Βήματος πριν δω ότι παραθέτατε το πρωτοσέλιδο στο κάτω μέρος της ανάρτησής σας.
    Οπότε άκυρα τα δύο τελευταία σχόλιά μου.

    • Μαυρη Αντιδραση avatar
      Μαυρη Αντιδραση @ boanerges 27/09/2009 01:44:29

      http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=3714

  10. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 27/09/2009 02:09:19

    Ο Γιωργάκης στην Αμερική λίγο πριν από τις κάλπες

    Δεν υπάρχει ιστορικό προηγούμενο, λίγες μέρες πριν από τις κάλπες, να μεταβαίνει πολιτικός, ιδιαίτερα ο διεκδικών την πρωθυπουργία, στην Αμερική.

    Σε άλλες εποχές αυτό θα ξεσήκωνε του πάντες. Τώρα του τάφου η σιωπή.
    http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=3714

    • manolis avatar
      manolis @ Μαυρη Αντιδραση 27/09/2009 12:18:34

      Ω καιροί, ω ήθη!

  11. kentri avatar
    kentri 27/09/2009 07:35:32

    Δηλαδή όταν ο Κουρής που γκρέμιζε τον Καραμανλισμό και τώρα προσπαθούσε να γκρεμίσει τον Παπανδρεϊσμό, τι θα' πρπε να πει κανείς ή να σχολιάσει;

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/09/2009 08:42:53

    το να πάει ο ΓΑΠ στην Αμερική, δεν με χαλάει, και εγώ θα πήγαινα αν δεν είχα δουλειά και δεν βαριόμουν 10+10 ώρες στο αεροπλάνο. Με χαλάει όμως το Βήμα, γιατί κάπως μου δημιουργεί αλλεργία όλο μαζί.

  13. Υ. avatar
    Υ. 27/09/2009 09:13:05

    Φάκτορα, γράφεις “…διαπλεκόμενων κονδυλοφόρων της οδού Μιχαλακοπούλου που πάνε όπου φυσάει ο άνεμος…”

    Σε διορθώνω με το “…όπου φυσάν τα ευρώ…”. Και εξηγούμαι. Αν δεις στους ισολογισμούς του ΔΟΛ στη περίοδο 1995-2005, οι κρατικές επιχορηγήσεις μέσα από προγράμματα ΚΠΣ τα οποία ήταν άσχετα με το σκοπό της υπαγωγής τους ή υπερτιμολογημένα, πήγαιναν σύννεφο και κάλυπταν μεγάλο μέρος των εσόδων του ομίλου αφενός και του cash flow αφετέρου. Το πάρτυ τελείωσε ή τουλάχιστον μειώθηκε τα τελευταία 4 χρόνια. Δεδομένου δε ότι αυτά τα 4 τελευταία χρόνια οι ζημίες από τον καθαρά εκδοτικό τομέα του παρασυγκροτήματος πολλαπλασιάστηκαν, πρέπει να βρεθούν ευρώπουλα (όπως τα ονομάζει και η Πάνια) ώστε να συνεχίσουν τα μεγαλοστελέχη τους να εξακολουθούν να εισπράττουν τα 10/15/20 και βάλε μηνιαία χιλιάρικα. Ξέχωρα και πέραν της χρέωσης των χρυσών και πλατινένιων πιστωτικών καρτών για PRs. Ξέρεις, Ναυλωμένα ελικοπτεράκια, Μυκόνους και άλλα Greek islands, γεύματα και σουίτες στα διάφορα οτέλια τύπου GB, σεπαρέ στου Καραίσκάκη κλπ, κλπ. Ο ΓΑΠ και η επερχόμενη (αν όντως τελικά επέλθει) χλέμπα του πασοκιστάν, τους το έχει υποσχεθεί (ΕΣΠΑ είναι αυτό, 25 δις € συνολικά, όλο και κάτι θα αρμέξουμε). Συνεπώς, τεκμηρίωσα το “...όπου φυσάν τα ευρώ...”, αντί του “...όπου φυσάει ο άνεμος...”

    Σ.Σ. Όπως καταλαβαίνεις, η διόρθωσή μου δεν έχει απλά σημειολογικό χαρακτήρα, αλλά απόλυτα ουσιαστικό.

    • manolis avatar
      manolis @ Υ. 27/09/2009 12:21:29

      Παιδιά αυτό λέγεται ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ. Αυτό ακριβώς που δεν πολέμησε ο ΔΟΛ ενώ "όφειλε" ως θεωρητικά εφημερίδα με δημοσιογραφική στάση υπέρ της αξιοκρατίας και ισονομίας.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ manolis 27/09/2009 12:24:24

        Καλημερα Μανωλη,

        εχεις δει πουθενα την πουτ..α να ελεγχει τον νταβα ?

        Στους ρολους βαλε οποιον θελεις...

        ΠΠ

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/09/2009 11:41:31

    Το ΒΗΜΑ την κουναει την αχλαδια !!!... που ειναι το περιεργο?

    Κ ετσι και γιουβετσι και το κανελλωνει το γαλακτομπουρεκο. Στο ΓΑΠΠ θα ΚΩΛΟνε?

    Εχω να παρω εφημεριδα Αρχαιε 5 μηνες..? απ το Πασχα. 2-3 φορες πηρα την ΑΞΙΑ και αλλες 5-6 Φιλαθλο ( γ αποδυτηριακια ). Μεχρι εκει.

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/09/2009 12:19:42

      Π-Π έχω να πάρω εφημερίδα από τότε που γνώρισα το αντινιουζ, όταν πήδηξε (από το παράθυρο) ο Ζαχόπουλος και να δω ειδήσεις τηλεόρασης 1-1,5 μήνες αργότερα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/09/2009 12:25:35

      Όσον αφορά τουλάχιστον στα τρέχοντα διεθνή θέματα, το αντινιουζ έχει πολύ καλύτερα και πολύ πιο πολλά θέματα που ανεβάζει, από ότι το ΒΗΜΑ. (Και όχι μόνο) Και προπάντων τσάμπα.
      Στα δε πολιτικά, υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές και μη απόψεις που αναρτώνται εδώ, που κανονικά θα έπρεπε να αγοράζεις 4-5 εφημερίδες για να καλυφθείς ανάλογα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/09/2009 12:40:07

      Κάπως έτσι. Και εγώ μέσα από το antinews κάλυψα προηγουμενα κενά πληροφόρησης και πλέον μόνο antinews, ειδικά στα γεωπολιτικά και στα οικονομικά.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/09/2009 12:25:27

    ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ γεμιζει το σακουλι...

    ΠΠ

  16. domos avatar
    domos 27/09/2009 14:36:54

    όλο ψάχνουμε να βρούμε το 'ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ' που αποδεικνύει τη διαπλοκή ΠΑΣΟΚ και ΜΜΕ και με αφορμή ένα άρθρο αρχίζουμε και σχολιάζουμε, σχολιάζουμε .. λες και ανακαλύψαμε την ΤΡΟΙΑ...

    πόσο υποκρισία υπάρχει και σε μας...
    πάμε σε πολιτικούς, ζητάμε ρουσφέτια κάθε είδους, ΑΛΛΑ εμείς δεν είμαστε στο 'ΣΥΣΤΗΜΑ του Χ κόμματος'...
    είμαστε κάτι άλλο...

    είναι δυνατόν με τα συμφέροντα που υπάρχουν να μην υπάρχει διαπλοκή ΜΜΕ και ΚΟΜΜΑΤΩΝ;
    εδώ υπάρχει διαπλοκή με εμάς (π.χ. με διορισμό του παιδιού μας, με σβήσιμο κλήσης, με μείωση/απαλοιφή ποινής παράβασης από ΥΠΕΕ, με δουλειές που παίρνουμε απο την Κυβέρνηση κ.λπ.) και δεν θα υπάρχει με τα ΜΜΕ;

    Ειλικρινά είναι φοβερό όλο αυτό!
    Ωραία λοιπόν έγραψε άρθρο ο ΓΑΠ σε ΒΗΜΑ. ΦΟΒΕΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ διαπλοκής!
    Τώρα πλέον ΟΛΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ!
    Ειδικά όσα δεν ξέραμε, δεν τα είχαμε καταλάβει ποτέ...

    Ο Ρουσόπουλος ρε μάγκες από που ήταν;
    Από το ΔΟΛ δεν ήτανε;
    Χανω κάτι;;;
    Ο ΑΚΤΩΡ δεν είναι του ΜΠΟΜΠΟΛΑ; Δουλειές δεν έπαιρνε επί ΝΔ;
    Εκεί δεν υπάρχει δείγμα διαπλοκής ε;
    Η συνέντευξη μας μάρανε...

    Εγώ λέω και κλείνω κάτι απλό:
    Εμένα ΔΕΝ με νοιάζει η διαπλοκή. Εμένα με νοιάζει να παίρνουμε κάτι κι εμείς: να έχουμε δουλειές, να κινείται χρήμα, να υπάρχει ανάπτυξη, να μειωθεί η ακρίβεια, να βελτιωθεί το βιοτικό επίπεδο.. κλπ
    Αν τα κάνει κάποιος όλα αυτά, δέχομαι και ΚΕΦΑΛΙΚΟ ΦΟΡΟ ΥΠΕΡ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ.

    ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...

    • sinn avatar
      sinn @ domos 27/09/2009 15:03:01

      Σε νοιάζει δηλ. η αναπτυξη παση θυσια γιατι εχεις αποδεχθει οτι αναπτυξη χωρις διαφθορα οχι μονο δεν υπαρχει αλλα δεν γινεται να υπαρξει ποτε. Σε καθαρα διαδικαστικο επίπεδο προτιμας το μοντελο μπουφε απο το μοντελο ροτοντας. Θεωρεις ακόμη οτι το πελατειακο συστημα + αναπτυξη διαφθειρει μεν εναν ολοκληρο λαο αλλα ανεβαζει το βιοτικο του επιπεδο (αυτο για σενα μετράει περισσοτερο). Αλλωστε διαπιστωνεις οτι αυτοι που παριστανουν τους κηνσορες ειναι κατα τεκμηριο περισσοτερο υποκριτες απο τους απατεωνες που καταγγελουν και συμπεραινεις οτι αφου κατηγοροι και κατηγορουμενοι ειναι το ιδιο, ολοι οι Ελληνες ειναι τοι ιδιο και σκεφτονται οπως εσυ: αξιζει για την ανοδο του βιοτικου επιπεδου (αναπτυξη) να θυσιασουμε ακομη και την αξιοπρεπεια μας.

      Καθολου περιεργο που με τα ιδια επιχειρηματα θεωρειται απο πολλους οτι η συντιπτική πλειονοτητα σιωπηρα ανεχτηκε τοσα χρονια τη χουντα γιατι περνουσε καλυτερα - το βιοτικο επιπεδο ειχε ανέβει.

      • Vachus avatar
        Vachus @ sinn 27/09/2009 16:52:09

        Με την διαφορά οτι επι χούντας όντως ανέβηκε το βιοτικό επίπεδο και οτι οι Χουντικοί λιώσανε στη φυλακή. Αυτό για μένα τον άσχετο τους κάνει πολύ πιο έντιμους και δημοκράτες από τους δημοκρατικά εκλεγμένους. Σχήμα οξύμωρον αλλά επι της ουσίας πραγματικό. Ανέλαβαν τουλάχιστον την ευθύνη που τους αναλογεί και πολύ παραπάνω. Γιατί έμειναν πιστοί στα ιδανικά τους και δεν ξεπουλήθηκαν ούτε χάριν της ελευθερίας τους.Μια δήλωση να υπέγραφαν, αρκούσε. Πόσοι από τους "δημοκράτες" όλου του φάσματος (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν έχουν πουληθεί για να περάσει το Ανάν, το όνομα, το Αιγαίο, τη Θράκη κλπ;
        Έχει λοιπόν διαφορά μεγάλη η προαίρεση του καθενός. Μπορεί οι χουντικοί να είχαν κάλλο στο κεφάλι αλλά δεν ήταν πουλητάρια (πλην Ιωαννίδη).Ενώ στη "δημοκρατική" Ελλάδα πάει αντίθετα.Και η μπάλα μας παίρνει όλους, γιατί σαπίσαμε όλοι πια. Και αν γίνουμε και Γιουγκοσλαβία θα το αξίζουμε με το παραπάνω.Το Βήμα κανονικά με τις ανακολουθείες του, τις απατεωνιές του (Ερντογάν) και τις προδοσίες του (βλ.κατοχή) θα έπρεπε να πουλάει τα ίδια με τον Τράγκα. Και όμως πουλάει τρελά.Οπότε ποια έκπληξη. Ότι αντιπροσωπεύει το Βήμα αντιπροσωπεύει και τον χαχόλικο Ελληνικό λαό.

      • donaE avatar
        donaE @ sinn 27/09/2009 17:03:47

        Συμφωνω για τον καλο στο κεφαλι.Αλλα οχι δεν λειωσανε ολοι και μαλιστα πολλοι μετα γινανε Πασοκ.
        Οχι ομως ΝΔ γιατι τους χωριζει 'αιμα'.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ domos 27/09/2009 17:07:17

      Σε ένα πράγμα υποτίθεται ήταν ειδικοί, στο στρατό, και αυτόν τον διέλυσαν. Και έφυγαν τρέχοντας με το πρώτο μπαμ, παρακαλώντας να έρθει ο "σωτήρας" ο Κ. Καραμανλής να σώσει τη κατάσταση, τον οποίο πιο πριν λοιδορούσαν. Ποιοί χουντικοί ρε φίλε; Σύνελθε λίγο.

      • Vachus avatar
        Vachus @ Strange Attractor 27/09/2009 20:32:06

        Πόσοι χουντικοί πήγαν φυλακή και πόσοι "δημοκράτες"?
        Και αν είναι όπως τα λές γιατί δεν ανοίγει ο φάκελος της Κύπρου?
        Μήπως γιατί θα καταρρεύσει το urban legend περί διάλυσης του στρατού επί Χούντας? Ο Κουφοντίνας, ο Τζωρτζάτος οι συνεργάτες του Μάκη, για να μην αναφέρω αυτούς που για ψυχολογικούς λόγους δεν την παλεύανε , σε 10-15 χρονάκια θα είναι έξω. Ο Παπαδόπουλος αν δεν απατώμαι πέθανε στη φυλακή, το ίδιο θα κάνει ο Ντερτιλής, ο Μακαρέζος έκατσε 16 χρόνια κλπ. Από αυτούς όλοι νόμιζαν οτι κάνουν καλό,και πήραν πάνω τους το τίμημα των πράξεων του.Για τη Ζήμενς, για τα πάμπερς, για τα βατοπέδια, τα εξοπλιστικά, και δεν ξέρω τι άλλο θα πάει κανείς στη μπουζού ; Αυτό ρώτησα και ξεκόλλα.Προαίρεση εξέτασα δεν είπα οτι ήταν καλοί.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 27/09/2009 20:35:25

        Εγκωμιασμός της χούντας αποτελεί εκτός από βλακεία, και ποινικό αδίκημα.

      • Vachus avatar
        Vachus @ Strange Attractor 27/09/2009 20:56:16

        Σε αυτό δεν διαφωνούμε

  17. boanerges avatar
    boanerges 27/09/2009 16:52:32

    "Καθολου περιεργο που με τα ιδια επιχειρηματα θεωρειται απο πολλους οτι η συντιπτική πλειονοτητα σιωπηρα ανεχτηκε τοσα χρονια τη χουντα γιατι περνουσε καλυτερα – το βιοτικο επιπεδο ειχε ανέβει".

    Σωστός! Πολύ σωστός! Αυτό που συνοψίζεται στη φράση : "όσα φάμε όσα πιούμε και όσα αρπάξει ο κ... μας". Ο παράς να πέφτει και ο κόσμος να χαλάσει.
    Μα αν απαξιωθεί παντελώς το πολιτικό σύστημα, όπως τώρα δηλαδή, αν δεν καταπολεμηθεί αποφασιστικά η διαφθορά, θα καταφέρει να καταστρέψει ό,τι ζωντανό και υγιές έχει απομείνει σε αυτή την κοινωνία. Και αν φτάσουμε μέχρι εκεί το πέσιμο του παρά θα τεθεί εν αμφιβόλω. Γιατί αν ο καθένας νοιάζεται μόνο για την πάρτη του και τα συμφέροντα της οικογένειας του ΚΑΙ ΜΟΝΟ αδιαφορώντας γαι τους υπόλοιπους, τότε το καράβι μοιραία θα βουλιάξει και τότε έρχονται και οι στάσεις πληρωμών κτλ-δηλ.παράς γιοκ!
    Και από που και ως που συνάγεται το συμπέρασμα ότι η διαπλοκή και η διαφθορά μπορεί να οδηγήσει σε ανάπτυξη; Ακόμα και αν ρίξουν κάποια ψίχουλα στην αρχή στο λαό δεν θα περάσει καιρός μέχρι και αυτά τα ψίχουλα να τα κρατήσουν για τον εαυτό τους. Γιατί; Έχουν να δώσουν πουθενά αναφορά;
    Ή μήπως έχουν κάποιο όριο, ή ιερό και όσιο;
    Αλήθεια η παγκόσμια κρίση πως προέκυψε; Από την απληστία και τον φαταουλισμό μιας χούφτας διεφθαρμένων και διαπλεκόμενων δεν προέκυψε;

    • Περαστική αναγνώστρια avatar
      Περαστική αναγνώστρια @ boanerges 27/09/2009 20:27:36

      Οσο παράξενο και να φαίνεται το πρόβλημα της διαπλοκής και της διαφθοράς εμποδίζει την ανάπτυξη. Ελεύθερη η διευθηνόμενη οικονομία έχει ανάγκη απο παιχνίδι με καθαρούς κανόνες για να λειτουργήσει, αλλοιώς πάει κατά διαόλου. Νεώτερες έρευνες έφεραν στο φώς ότι ένα απο τα άιτια της κατάρευσης του ναζισμού στην Γερμανία ήταν το πλιάτσικο που είχε οργανωθεί απο τους διευθηντάδες της μεγάλης βιομηχανίας με μαγαλοστελέχη του ναζιστικού κόματος. Μήπως στη Σοβιετική Ενωση δεν έγιναν τα ίδια. Οι διευθηντές φύγανε με το ταμείο της καρατικής επιχειρήσης υπό μάλης.
      Οσό για την κρίση που μαστίζει την Αμερική, δεν άρχισε το Σεπτεβρη του 2008. Τα πρώτα συμπτάωματα είχαν αρχίσει να φαίνονται εδώ και 4-5 χρόνια με τις δημιουργικές λογιστικές.Τότε η αμερικανική δικαιοσύνη είχε κτυπίσει δυνατά.
      Η διαπλοκή στην Ελλάδα είναι ιδιόμορφη. Ανατολίτικη, πονηρή και καπάτσα. Θέλει γενική κοινωνική κινητοποίηση για να χτυπηθή αλλά και πάλι μπορεί να διαφθήρει την κινητοποίηση γιατί είναι η ίδια η κοινωνία που την παράγει. Η περἰπτωση του ΔΟΛ είναι πάντως étude de cas διαφθοράς.

  18. redteam avatar
    redteam 28/09/2009 18:45:16

    Παρεμπιπτόντως, έκανε κανείς τον κόπο να σταχυολογήσει τις – και γραπτές πια - ελληνικούρες του Γιώργου; Προσέξτε:

    1) «Όλοι μας αισθανόμαστε ότι η πορεία της πατρίδας μας βρίσκεται σήμερα σε ένα μεταίχμιο. Ότι παλιές συνήθειες, παραγωγικές δομές, συμπεριφορές δεν μπορούν πια να σταθούν μπροστά στα μεγάλα προβλήματα που έχουμε μπροστά μας.

    2) Κρίνεται αν η πατρίδα μας θα εξακολουθήσει να γράφεται στον παγκόσμιο χάρτη

    3) Εκείνον που έχει να δώσει μόνον θυσίες χωρίς ελπίδα, χωρίς σχέδιο αναπτυξιακό, χωρίς κανένα αύριο

    4) Αυτή που μπορεί να αξιοποιήσει το ανθρώπινο δυναμικό μας, το φυσικό περιβάλλον μας, το πολιτιστικό μας απόθεμα, για να παραγάγει μια πράσινη αναπτυξιακή ώθηση

    Και εις ανώτερα!

  19. redteam avatar
    redteam 28/09/2009 18:48:32

    Δυστυχώς δεν μπορώ να μπολντάρω για να δείτε τα απίστευτα σημεία που σχολιάζω. Αν γίνεται να μπολνταριστούν από τον Φάκτορα, γιατί νομίζω μπορεί να τα καταλάβει.

  20. Orestios avatar
    Orestios 28/09/2009 18:51:08

    Δεν χρωστά σε κανέναν και ειδικά στα ανελεύθερα ΜΜΕ. Μα πόσο ανειλικρινής μπορεί να γίνει κάποιος? Πόσο χαμηλά θα πέσει? Αυτό, το ίδιο το GAP, δεν κατηγορούσε το ΒΗΜΑ? Τώρα γλείφει εκεί που έφτυνε. Τι decadence!