#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2009 23:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Βήμα «απολογείται» για την πατάτα

 Δέκα λεπτά πριν από την έναρξη της απεργίας ο Σταύρος Ψυχάρης βρήκε την ευκαιρία να ζητήσει συγνώμη από τους αναγνώστες του για την «μεγάλη γκάφα» όπως χαρακτηρίζει το κατασκευασμένο ρεπορτάζ που δημοσίευσε την Κυριακή για την ανύπαρκτη συνάντηση Καραμανλή - Ερντογάν (Η φανταστική δημοσιογραφία τριών μεγάλων εφημερίδων).

Προσέξτε να δείτε τι γράφει μεταξύ άλλων:

«Η μεγάλη αυτή γκάφα οφείλεται στο ότι οι εφημερίδες της Κυριακής, λόγω του μεγάλου αριθμού φύλλων κυκλοφορίας, αρχίζουν να εκτυπώνονται από το πρωί του Σαββάτου. Έτσι, πολλές φορές αναφέρονται σε συναντήσεις και άλλες δραστηριότητες ως εάν επρόκειτο για γεγονότα. Τέτοια περιστατικά έχουν συμβεί πολλές φορές και δυστυχώς τα παθήματα δεν έχουν γίνει μαθήματα».

Φαντάσου δηλαδή τι άλλα φούμαρα έχουμε διαβάσει για ρεπορτάζ.

Και φυσικά δεν παραλείπει να καρφώσει τους πολιτικούς που υπαγορεύουν εκ των προτέρων αυτά τα «ρεπορτάζ»: «Δεν είναι παράδοξο να γράφεται προκαταβολικώς ένα κείμενο για τη συνάντηση ηγετών κρατών, καθώς οι ανεπίσημες αλλά έγκυρες πηγές (δηλ. άτομα του επιτελείου των ηγετών) αφήνουν να διαρρέουν προς τους διαπιστευμένους δημοσιογράφους πληροφορίες για τη συνάντηση και τις εκατέρωθεν θέσεις. Συνήθως αρκετοί δημοσιογράφοι συντάσσουν βάσει αυτών των πληροφοριών τα κείμενά τους και τα παραδίδουν προς δημοσίευση προτού λήξει η συνάντηση... »

Κατά τα άλλα «δεν υπήρχε πρόθεση παραπλανήσεως των αναγνωστών, καθώς είναι φανερό ότι η αποκάλυψη της γκάφας δεν θα αργούσε....».

Και μη χειρότερα. Τι άλλο να πει κανείς;

Διαβάστε όλη την ανακοίνωση εδώ: http://www.tovima.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 22/06/2009 23:46:38

    Κύριε Σταύρο, επειδή θέλω να με προσέξει καλύτερα η Συμέλα από το απέναντι μπαλκόνι, είναι εύκολο να σου στείλουν οι συνεργάτες μου ένα ρεπορτάζ για μένα και να το δημοσιεύσεις πριν τελειώσει η συνάντηση να κάνω και εγώ λίγο το κομμάτι μου ;

  2. Μάνος avatar
    Μάνος 22/06/2009 23:50:42

    Μισό να φέρω τα χαρτομάντηλα.

    Οκ συνεχίστε.

  3. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 23/06/2009 00:11:31

    Καλά που δεν μας έδειξε και φωτογραφίες από την συνάντηση!

    Αυτοί οι αλήτες ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις.

    Τον συνταξιούχο της Ελευθεροτυπίας τον κάνανε, μέσω της γυναίκας του, και σαν επιβράβευση για τις υπηρεσίες του, εργολάβο ολυμπιακών έργων.

  4. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 23/06/2009 00:34:37

    Δηλ. ποιος τους υπεδειξε το "κλιμα" της φανταστικης συναντησης ως ψυχρο? Ο Ερντογαν ή ο ΚΑΚ?

    Αυτος ο ΔΟΛ δεν ειναι που φωναζαν οι δεξιοι οτι δε δικαιουται να εχει ΜΜΕ και να παιρνει και εργα του δημοσιου?
    Δικιο ειχαν φυσικα αλλα γιατι η κυβερνηση του ΚΑΚ δεν κανει τιποτα για αυτο?
    Ολα συμφωνημενα κατω απο το τραπεζι!

  5. bruce waine avatar
    bruce waine 23/06/2009 00:49:46

    Ο απόλυτος εξευτελισμός της δημοσιογραφίας: "επειδή μετατρέψαμε τις εφημερίδες σε εμπορικά προϊόντα (ντουλάπες φορτωμένες cd και dvd), δεν προλαβαίνουμε να τις τυπώσουμε έγκαιρα για να φθάσουν οι ντουλάπες σε όλα τα σημεία πώλησης και αναγκαζόμαστε να επινοούμε την πραγματικότητα που δεν έχουμε προλάβει να καλύψουμε. Αλλά αυτό δεν είναι και τόσο κακό, γιατί -μεταξύ μας- κι εσείς για τα dvd μας παίρνετε". Μπρος στα κέρδη (από τα dvd), τι είναι ο πόνος (της επικαιρότητας που καλύπτεται με φανταστικά σενάρια); Κάθε εμπόριο για καλό...

  6. anthropoikaipontikia avatar
    anthropoikaipontikia 23/06/2009 01:01:43

    τεστ

  7. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 23/06/2009 01:28:15

    Τα λεφτά μας πίσω!

  8. Orestios avatar
    Orestios 23/06/2009 03:22:32

    Πάλι φταίνε οι άλλοι! Βρε τι πράγμα κι αυτό. Πάλι καλά που δεν είπε πως έφταιγαν οι 2 πρωθυπουργοί που δεν συναντήθηκαν. Αυτός δεν φταίει σε τίποτα βέβαια γιατί έτσι του αρέσει.

  9. stelios avatar
    stelios 23/06/2009 11:45:20

    Δηλαδη ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ πρεπει να κανει ο δημοσιογραφος που...καλυψε και υπογραφει το ρεπορταζ για να του παρουν ΙΣΟΒΙΩΣ την αδεια επαγγελματος?Ο ορισμος της απατης περναει ντουκου?

  10. anonymous avatar
    anonymous 24/06/2009 15:02:25

    και υστερα αναρωτιομαστε γιατι εχουν πεσει οι πωλησεις εφημεριδων