#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2012 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΒΗΜΑ εξέδωσε πιστοποιητικό ... αθανασίας του ΠΑΣΟΚ!

[caption id="attachment_152714" align="alignnone" width="575" caption="antistachef"][/caption]

Χθές ασχοληθήκαμε με το πρωτοσέλιδο των «ΝΕΩΝ», το οποίο μας ανακοίνωνε θριαμβευτικά ότι “Kι όμως το ΠΑΣΟΚ είναι πάντα εδώ…”

Σήμερα, το κύριο άρθρο του «ΒΗΜΑΤΟΣ», μας ενημερώνει ότι το ΠΑΣΟΚ είναι ...επτάψυχο!

Παραθέτουμε αυτούσιο το άρθρο διότι μπορεί να αποδειχθεί συλλεκτικό:

“Επτάψυχο το ΠΑΣΟΚ”

"Πολλοί προέβλεπαν το τελευταίο διάστημα ότι το ΠΑΣΟΚ τελειώνει, σβήνει υπό το βάρος των λαϊκών αντιδράσεων για τα μέτρα και το μνημόνιο. 

Ωστόσο με τις διαδικασίες εκλογής νέας ηγεσίας απέδειξε ότι παραμένει ζωντανό. Οτι παρά τη φθορά μπορεί να κινητοποιήσει και να προκαλέσει το ενδιαφέρον των πολιτών.

Κακά τα ψέματα, όσα λάθη κι αν έκανε το κόμμα που μεσουρανεί επί δεκαετίες στην πολιτική ζωή της χώρας, έχει κοινωνικές αναφορές, διατηρεί δεσμούς με την κοινωνία, διαθέτει δυνατότητες και δυνάμεις.

Και σε κάθε περίπτωση δεν είναι ένα κόμμα του 8%, όπως το ήθελαν ορισμένες δημοσκοπήσεις.

Σε περιβάλλον εντόνως αρνητικό, υπό τον φόβο και την απειλή επεισοδίων, κατάφερε να έλθει και πάλι σε επαφή με τμήμα των ψηφοφόρων του και να ανακτήσει μια βάση εκλογικής επιρροής εν όψει της προσεχούς αναμέτρησης.

Όσο κι αν πολλοί το αμφισβητούν, το ημιθανές για τους περισσότερους ΠΑΣΟΚ δημιούργησε πολιτικό γεγονός την περασμένη Κυριακή.

Αναθαρρημένη, τώρα, η νέα ηγεσία του, υπό τον Ευάγγελο Βενιζέλο, μπορεί όχι απλώς να αμυνθεί, αλλά υπερασπιζόμενη απόψεις, θέσεις και προτάσεις να διαμορφώσει συνθήκες εκλογικής ανάκαμψης από τα αποκαρδιωτικά ποσοστά των δημοσκοπήσεων.

Όπως και να έχει, το ΠΑΣΟΚ έχει ιστορικούς δεσμούς με την ελληνική κοινωνία και είναι σε θέση να δώσει πολιτικές μάχες. 

Και θα το κάνει, όσο κι αν έχει τρωθεί".

Για όσους ξεχνάνε εύκολα, θυμίζουμε ότι μετά τις εκλογές του 2007, ο κυρ Σταύρος με πρωτοσέλιδο του ΒΗΜΑΤΟΣ παρότρυνε τον  κ. Παπανδρέου  να παραιτηθεί υπέρ του Βενιζέλου: «Παραιτηθείτε κύριε Πρόεδρε», έγραφε.

Βέβαια, στη συνέχεια,  όταν ο κ. Παπανδρέου  επανεξελέγη, ο κυρ Σταύρος δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα, παραμονές εκλογών του 2009, να παραχωρήσει τη θέση του κυρίου άρθρου του ΒΗΜΑΤΟΣ στον κ. Παπανδρέου!

Υμνούσε και το Μνημόνιο, ως λύση σωτηρίας, αν ενθυμείσθε!

Α, να μην ξεχάσω, επίσης, ότι το ΒΗΜΑ ξεκίνησε και εκείνη την ιστορία με τις συνεντεύξεις Πάγκαλου – Αβραμόπουλου για μετεκλογική συνεργασία των ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

Και κάτι τελευταίο, μόλις την περασμένη Κυριακή πάλι το ΒΗΜΑ φιλοξενούσε ολοσέλιδη συνέντευξη της κ. Μπακογιάννη, η οποία μας ενημέρωνε για τα ...κακά της αυτοδυναμίας!

ΚΡ

(Υ. Γ. να μην ξεχάσω και την αποκλειστική προώθηση Μαρκεζίνη και ... Ανεξάρτητων)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/03/2012 15:18:43

    Όσο διασπάται η δεξιά σε Ντόρες, Καμένους, Καρατζαφέρηδες, κ.ο.κ, τόσο το Πασόκ θα παραμένει εν ζωή, έστω δια μηχανικής υποστήριξης.
    Βούτυρο στο ψωμί του οι φυγόκεντρες τάσεις των νεοδημοκρατών.

  2. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 20/03/2012 15:26:16

    Ακούγεται ότι ο υιός Ψυχάρης δεν ανταλλάσει κουβάντες με τον πατέρα Ψυχάρη

    • Tabachaniotika avatar
      Tabachaniotika @ ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 20/03/2012 17:36:57

      ...σώπα μην τ' ακούσω!!!!

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 20/03/2012 17:53:08

      και εγώ δεν ανταλλάσω κουβέντες με τον πατέρα Ψυχάρη, αλλά ποιός νοιάζεται!

  3. WB avatar
    WB 20/03/2012 15:48:20

    Τα παραπονά σας εις τον υιό.... στον οποίο η παράταξη θα εναποθέσει τις ελπίδες της για τη διακυβέρνηση της χώρας.

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ WB 20/03/2012 18:59:19

      λέμε και κανα αστείο για την παράταξη!
      Το φούμο που έχει να φάει το παλικάρι δεν θα τοχει δει ούτε στα χειρότερα όνειρα του!

  4. xristos avatar
    xristos 20/03/2012 16:33:08

    Αυτο που ζουμε ειναι χειροτερο της δικτατοριας... Λογω της φτωχιας και της ανεργιας ο κοσμος δεν μπορει να βγει εξω..δεν εχει λεφτα.. ολη μερα σπιτι καθεται για να μην ξοδεψει.. ΑΡΑ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΙ... Ουτε μπορουμε να κυκλοφορησουμε με το αμαξι γιατι η βενζινη εχει φτασει 1,85 ευρω το λιτρο...
    Αυτο λεγεται ελευθερια και δημοκρατια??
    Η Χουντα ηταν πολυτελεια μπροστα σ αυτο που ζουμε τα 3 τελευταια χρονια...

    ΥΣ. Και μας κυβερναει ο αντισυνταγματικος Παπαδημος της goldman sachs που δεν εχει εκλεγει απ τον λαο και παιρνει εντολες απ τους γερμανους της Τρόικα του 4ου Ράιχ, οι οποιοι κανουν κουμαντω στην χωρα μας... Ψηφιζουν οτι γουσταρουν (ΔΝΤ, μνημονεια, psi, δανειακη συμβαση) χωρις να ρωτανε τον λαο ο οποιος ηθελε δημοψηφισμα και εκλογες...

  5. 520χλμ βόρεια avatar
    520χλμ βόρεια 20/03/2012 16:44:38

    Οποίος διαχωρίσει τα ΜΜΕ απο τις εθνικές δημόσιες δουλειές (βασικός μέτοχος)θα έχει θανατωσει και θα στερήσει την δύναμη του κυρ Σταύρου,του κυρ Γιώργου ,του κυρ σωκράτη κλπ κλπ .ολα τα αλλα ειναι αναλύσεις.η ουσία ειναι εκει .χρησιμοποιουν ζημιογόνα ΜΜΕ για να ανεβάσουν και αν το θέλετε να κατασκευάσουν ηγετες με αντιπαροχή τις κρατικές δουλειές.οσο υπάρχει αυτη η σχέση τους ειναι χρησιμοι οι φερελπιδες αυριανοί πρωθυπουργοί .

  6. HELLAS avatar
    HELLAS 20/03/2012 16:58:46

    Φυσικά υπάρχουν και άλλα παραδείγματα (όσο αφορά τους "αυριανούς πρωθυπουργούς"), όπως ο τέως υπάλληλος του Υπ. Εξωτερικών. Δημ. Αβραμόπουλος. Οποίος αναρωτιέμαι τί δεσμεύσεις έχει δώσει στα ταξίδια που πηγαίνει προς "Δυσμάς", μια και η δίψα του να γίνει αρχηγός κόμματος δεν του έχει φύγει.

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 20/03/2012 17:05:42

    Καλά ο Σαμαράς τόσο αφελής είναι;;

    Δεν αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει θύελλα αντιδράσεων για την επαγγελματική αποκατάσταση του υιού Ψυχάρη που προωθεί με αλαζονικό τρόπο γράφοντας
    στα παπούτσια του την βάση που τον ανέδειξε πρόεδρο.

    Και ο υιός που από ότι αντιλαμβάνομαι που θέλει το καλό της ΝΔ δεν αποσύρεται να δώσει λύση.

    Νέος είναι ας κολήσει καμιά δεκαριά χρόνια νεοδημοκρατικά ένσημα να το πιστέψει και ο ίδιος ότι είναι νεοδημοκράτης γιατί με αυτά που έχει ακούσει από το σπίτι του και του έχουν γίνει βίωμα κινδυνεύει να μπερδευτεί και να φωνάξει σε καμιά συγκέντρωση τοπικής ζήτω το Πασόκ.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Aris. A 20/03/2012 20:44:00

      100% άστοχη κίνηση του Σαμαρά με βαρύ προσωπικό και πολιτικό κόστος.

      Μπερδεύει το όνομα του με ένα από τα ποιο σκοτεινά ονόματα της μεταπολίτευσης.

      Φαντάζεσαι τον Σαμαρά να μιλάει για την πάταξη της διαπλοκής και στο πλευρό του να είναι ο γυιός του Ψυχάρη.

      Ο κόσμος της ΝΔ είναι εξαγριωμένος με την επιλογή Ψυχάρη και την προκλητική προωθησή του από τον Πρόεδρο του κόμματος.

      Οταν τον Νοέμβρη του 2009 ζητάγαμε ανανέωση δεν εννοούσαμε να προικίσουμε τα δημοσιογραφικά τζάκια τώρα που οι μπίζνα των εφημερίδων δεν πάει καλά και τα παιδιά τους κινδυνεύουν να μείνουν άεργα.

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ Aris. A 20/03/2012 21:58:06

        "Φαντάζεσαι τον Σαμαρά να μιλάει για την πάταξη της διαπλοκής και στο πλευρό του να είναι ο γυιός του Ψυχάρη."

        πάμε στοίχημα ότι ο γυιός του Ψυχάρη δεν θα είναι στο πλευρό του;
        στο κάτω-κάτω από μας εξαρτάται!

  8. Theo avatar
    Theo 20/03/2012 17:07:08

    Η ξεφτίλα του κερατά. Ούτε Τοπική Οργάνωση ΠΑΣΟΚ δεν θα έκανε τέτοιο λιβανιστήρι. Το ΒΗΜΑ όποια ώρα κι αν πας στο περίπτερο, θα το βρεις. Τυχαίο; Δεν νομίζω!!! Το ίδιο και τα ΝΕΑ. Ο λαός δεν μασά. Το ΠΑΣΟΚ το έχει καταγράψει στα κατάστιχα και θα το "ανταμείψει" στις εκλογές. Ούτε μια ψήφος όμως χαμένη στα δρομάκια της αδιαφορίας και της απαξίωσης και της αποχής. Το χαστούκι πρέπει να είναι πολύ ηχηρό. Αυτό για τους ΠΑΣΟΚους που τυχόν τσιμπήσουν και ξεγελαστούν και πάλι. Ψήφο στον εωσφόρο ΝΑΙ. Στο νεκροθάφτη της Ελλάδας ΠΟΤΕ.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Theo 20/03/2012 20:29:13

      Πραγματικα ετσι ειναι τιγκα οι σωροι στα περιπτερα με τα κυριακατικα φυλλα "ΒΗΜΑ''και ''ΤΑ ΝΕΑ".Την περασμενη Κυριακη λογω του Βιβλιου του Γ.Μαλουχου ''Η επιστροφη του Ραιχ '' που ειχε ο Ελευθερος Τυπος ειχε γινει αναρπαστος πηγα σε περιπτερα σε 3 γειτονιες να το βρω στην 3η!Για να δουμε μασαει η κατσικα ταραμα και ο ψηφοφορος ΠΑΣΟΚ ?

  9. George avatar
    George 20/03/2012 17:08:04

    Τι σας πειραζει το πασοκ ρε παιδια; μια χαρα συγκυβερνατε!

  10. SATO avatar
    SATO 20/03/2012 17:14:39

    Καθόλου αφελής ο Αντώνης. Κάθε άλλο. Αλλού ψάξε τους αφελείς.

  11. Α avatar
    Α 20/03/2012 17:16:57

    To ΠΑΣΟΚ, είναι ενας νεκρός - ζόμπι οργανισμός.
    Τι να περιμένουμε από τα προσφιλή του μέσα! Να μας πείσουν ότι επετεύχθη η ¨Ανάσταση του Λαζάρου¨... μέρες πού έρχονται ....
    Σε περίπτωση που αληθεύει αυτό .... είναι πραγματική απειλή για την επιβίωση αυτής της χώρας... και προκαλεί πραγματικό τρόμο!
    Ουέ κι΄αλλοίμονο!

  12. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 20/03/2012 17:55:03

    κακίες!
    Να μη δείτε έναν λαμπρό νέο να ...προοδεύει!

  13. theo1611 avatar
    theo1611 20/03/2012 17:58:12

    «Ιδού, ο Νυμφίος έρχεται εν τω μέσω της νυκτός, και μακάριος ο δούλος, ον ευρήσει γρηγορούντα. Ανάξιος δε πάλιν ον ευρήσει ραθυμούντα. Βλέπε ουν, ψυχή μου, μη τω ύπνω κατενεχθείς, ίνα μη τω θανάτω παραδοθείς και της βασιλείας έξω κλεισθείς. Αλλά ανάνηψον κράζουσα· Άγιος, Άγιος, Άγιος ει ο Θεός ημών, διά της Θεοτόκου ελέησον ημάς».

    Στα καθ' ημάς, νυμφίος είναι μάλλον ο λαός προσερχόμενος στις εκλογές και δούλοι το πολιτικό προσωπικό που θα διεκδικήσει την ψήφο του.

    Οι δούλοι φαγώθηκαν να προσέλθει το γρηγορότερο δυνατόν ο νυμφίος, αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη γρηγορούν ραθυμούντες.

    Τα επικοινωνιακά των δούλων - σε δουλειά να βρισκόμαστε και να δείξουμε ότι γρηγορούμε- είναι επιεικώς της πλάκας.

  14. S.P. avatar
    S.P. 20/03/2012 17:58:51

    Ο ΔΟΛ στήριξε επί 38 έτη τον Α. Παπανδρέου, το ΠΑΣΟΚ, την βαλκανική και κουτσογιωργική εκδοχή του σοσιαλισμού, σταματώ γιατί δεν έχω χρόνο...

  15. Φιλίστωρ avatar
    Φιλίστωρ 20/03/2012 18:33:26

    Κι όμως, παραμονές εκλογών του 1977, το κύριο άρθρο της εν λόγω εφημερίδας ισχυριζόταν ότι η λύση για τη χώρα ήταν η Ένωση Κέντρου - Νέες δυνάμεις (με το αμίμητο "την Δευτέραν θα είμεθα κυβέρνησις", δεν θυμάμαι πόσες φορές έβαζε κι έβγαζε το χέρι του στην τσέπη ο κ. Μαύρος όταν το έλεγε στη Βουλή), και δήλωνε μάλιστα τη βεβαιότητά του ότι η Ν.Δ. θα συντριβεί ...

    Αυτά για την ιστορία, που, γιατί όχι, μπορεί να επαναληφθεί.
    Σα φάρσα, βεβαίως βεβαίως ...

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 18:44:43

    Μήπως ὁ ὑιός Ψυχάρης παίζει τό ρόλο τοῦ δούρειου ἲππου στή Ν.Δ.;
    Μήπως τελικά ὃλοι ξέρουν τί κάνουν κι ἐμᾶς δέν ξέρουμε τί μᾶς γίνεται;
    Πάντως,περιμένω νά δῶ τήν ἀνανέωση στά πρόσωπα πού ἒχει γίνει...,προχθές μέ ἰκανοποίησε ἡ παρέμβαση τοῦ κ.Μουρούτη ἐδῶ στό Antinews,τέτοια πρόσωπα ἑάν δῶ θά θεωρήσω ὃτι ἒγινε ἀνανέωση...

  17. Kst avatar
    Kst 20/03/2012 18:47:07

    Ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει καλυτερα, εαν κανω καποιο λαθος, αλλα οι 236.151 ψηφοι που συμμετείχαν στις εκλογες προς στο συνολικο εκλογικο σωμα που υπολογιζεται στα 7.500.000, μπορει και παραπανω, αντιστοιχει στο 3,1%. Που το ειδαν οτι το Πασοκ ειναι ενωμενο, δυνατο;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Kst 20/03/2012 19:41:37

      Ἐννοοῦν σέ σχέση μέ τούς ψήφους πού εἶχαν πάρει στίς ἐσωκομματικές τοῦ 2007,περίπου 700.000.

      • Kst avatar
        Kst @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 23:45:40

        Αναφερομαι στο σχολιο "Το Πασοκ δεν ειναι κομμα του 8% οπως το θελουν οι δημοσκοπησεις..."

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Kst 20/03/2012 23:59:35

      236.151/3=78717..αυτοί ψήφισαν..μιλάμε για πραγματικό ''πολιτικό γεγονός'' όπως λέει και το άρθρο!

  18. Heaven avatar
    Heaven 20/03/2012 18:55:07

    @S.P.
    Γιατί πήρε τον υιο Ψυχάρη ο ΑΣ;
    Για να τον κάψει!!

    • S.P. avatar
      S.P. @ Heaven 20/03/2012 18:57:37

      Έτσι λέτε; θα δούμε.

  19. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 20/03/2012 19:34:00

    Kαι ο Βενιζέλος τα νεα και το βήμα διαβάζει και άλλαξε γραφείο στη Βουλή .
    Πήγε στο διπλανό γραφείο, δίπλα στον Παπαδημο. Ελπίζει ότι αυτός θα τον σώσει.........

  20. Στάσου στην πόρτα avatar
    Στάσου στην πόρτα 20/03/2012 22:10:34

    Γι΄αυτό όλοι στις εκλογές ξέρετε....
    Ψυχάρη δαγκωτό.

  21. ryakiotis avatar
    ryakiotis 22/03/2012 10:22:38

    Aφού ρε παιδιά το σύστημα ( στο οποίο συμμετέχει και ο κ. ΣΑΜΑΡΑΣ) θέλει για άλλη μια φορά συγκυβέρνηση Ν.Δ. και ΠΑ.ΣΟ.Κ. τί μας παραξενεύει στο θέμα του άρθρου; Mήπως ο κ. ΣΑΜΑΡΑΣ δεν έχει προσλάβει τον γιό του Ψυχάρη του ΒΗΜΑΤΟΣ; Αλήθεια με τον κ. Χρύσανθο Λαζαρίδη σύμβουλο του κ. ΣΑΜΑΡΑ τί γίνεται; Iσχύει αυτό που έγραψε το ΠΑΡΟΝ ότι υπέβαλε την παραίτηση του όταν ο κ. ΣΑΜΑΡΑΣ συμφώνησε στο ΜΝΗΜΟΝΙΟ 2 ;