#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2011 12:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΒΗΜΑ ανακάλυψε ... μπολσεβίκους στη ΝΔ (πάει χάλασε ο κόσμος)



Αρχίζω να γουστάρω πολύ με όσα συμβαίνουν στη ΝΔ. Την στιγμή που βουλευτές του κομματικού σωλήνα και της οικογενειακής διαπλοκής βγαίνουν και κλαίνε δημοσίως επειδή το έχουν σίγουρο πως δεν θα ξαναεκλεγούν, οι συνδικαλιστές του κόμματος αγωνίζονται στους δρόμους στο πλευρό των εργαζομένων εναντίον του Μνημονίου. Και στοχοποιούνται ως ..."μπολσεβίκοι" από τις καθεστωτικές εφημερίδες.

Διαβάστε από το σημερινό ΒΗΜΑ και θαυμάστε:

Γαλάζιοι... «εθνικομπολσεβίκοι» σε επαναστατική γυμναστική

Οι γαλάζιοι συνδικαλιστές συνεχίζουν να υιοθετούν ρητορική που θυμίζει ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ

Στην επαναστατική γυμναστική επιμένουν οι…«γαλάζιοι» συνδικαλιστές, επιλέγοντας να βρίσκονται στα αντιμνημονιακά χαρακώματα και συνεχίζουν να υιοθετούν «εξωσυμβατική»- για κεντροδεξιό κόμμα- στάση. Με πρωτεργάτη τον γραμματέα Συνδικαλιστικού της Ν.Δ. κ. Ι. Μανώλη, οι «γαλάζιοι» συνδικαλιστές -που αποκαλούνται από κορυφαίο υπουργό των κυβερνήσεων Καραμανλή και ως «εθνικομπολσεβίκοι» (ΣΣ ποιός είναι ποιός είναι;) δίνουν τον αντικυβερνητικό τόνο. Παράλληλα χρησιμοποιούν ρητορική που τους φέρνει στο ίδιο πολιτικό μετερίζι, όχι μόνο με τις... δυνάμεις του ΚΚΕ, και κυρίως του ΠΑΜΕ, αλλά του ΣΥΡΙΖΑ και των λοιπών αριστερών εξωκοινοβουλευτικών δυνάμεων.

Χθες ο γ.γ. της ΓΣΕΕ και πρόεδρος της ΔΑΚΕ κ.Ν. Κιουτσούκης που επιτέθηκε στην κυβέρνηση για τα αποτελέσματα της πρόσφατης συνόδου κορυφής της Ε.Ε., μιλώντας για «επιμήκυνση» της μνημονιακής λιτότητας με υποθήκη, όπως λέει, εργαζόμενους, ανέργους και συνταξιούχους.

«Η κυβέρνηση του ΠαΣοΚ λειτουργώντας ως ‘‘εντολοδόχος’’ των διεθνών χρηματοπιστωτικών οίκων, της τρόικας των δανειστών μας και των μεγαλοτραπεζιτών της χώρας, οδηγεί στην κοινωνική χρεοκοπία και τον αφανισμό της μικρομεσαίας τάξης, απειλώντας ακόμα και την ίδια την επιβίωσή μας» αναφέρει στη δήλωσή του ο κ. Κιουτσούκης που είναι σε ανοικτή γραμμή με τον κ. Μανώλη.

Σε αυτό το κλίμα της μετωπικής σύγκρουσης με την κυβέρνηση που επιθυμεί η ηγεσία των συνδικαλιστών της Ν.Δ. κατ’ εντολή –όπως καταγγέλλεται από κυβερνητικά στελέχη- της ηγετικής ομάδας της αξιωματικής αντιπολίτευσης, αίσθηση έκανε ο πρώην δήμαρχος Αθηναίων κ. Ν. Κακλαμάνης (ΣΣ !!!)

Με… αντιμνηνονιακό τόνο, επικαλέστηκε το μνημόνιο για να ασκήσει αντιπολίτευση στο δήμαρχο Αθηναίων κ. Γ. Καμίνη και τον υπουργό Εσωτερικών κ. Ι. Ραγκούση, με αφορμή την κατάληψη του Δημαρχείου της πρωτεύουσας από συμβασιούχους του Δήμου, στην οποία πρωτοστατούν «γαλάζια» στελέχη που βρίσκονται σε κοινή γραμμή και με μέλη του ΠΑΜΕ.

Είναι ενδεικτικό ότι τους συμβασιούχους του Δήμου επισκέφθηκε και η γ.γ. της Κ.Ε. του ΚΚΕ κυρία Αλέκα Παπαρήγα. Ενώ ο κ. Κακλαμάνης σε δήλωσή του, αργότερα είπε με επιθετικό ύφος, πως αυτός «δεν πρόκειται να γίνει πολιτικός ναυαγοσώστης του Ραγκούση και του Καμίνη στο ναυάγιο του μηνημονίου».

Στην κατάληψη του Δήμου Αθηναίων, κεντρικός πρωταγωνιστής είναι ο πρόεδρος της ΠΟΕ-ΟΤΑ κ. Β. Πολυμερόπουλος (υποψήφιος βουλευτής Καρδίτσας με τη Ν.Δ. το 2009) που είναι επίσης μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ και του Πολιτικού Συνδικαλιστικού Γραφείου της Ν.Δ. και είναι σε τακτική επαφή με τον κ. Μανώλη

Την ίδια στιγμή, επανέρχονται οι «γαλάζιοι» ιατροί με την απεργία τους, επαναφέροντας στη μνήμη πολλών τις ημέρες της κατάληψης του υπουργείου Υγείας, στην οποία πρωταγωνίστησαν συνδικαλιστές της Ν.Δ., μεταξύ των οποίων και ο δήμαρχος Αμαρουσίου κ. Γ. Πατούλης, που ως αντιπρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών και μέλος της Πολιτικής Επιτροπής της Ν.Δ. υπερασπίστηκε προ ημερών τον αγώνα των συμβασιούχων του Δήμου Αθηναίων, όπως έπραξε και ο κ. Μανώλης και η βουλευτής Α΄ Αθηνών κυρίαΕλίζα Βόζενμπεργκ.

Ένας από τους καταληψίες του υπουργείου Υγείας, ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ιατρών του ΙΚΑ, ο κ. Μιχ. Βλασταράκος, βγήκε στην επίθεση, υπερασπίστηκε την απεργία, απέναντι στην κυβέρνηση, μιλώντας για εκείνους (εννοούσε τον υπουργό Υγείας κ. Ανδρ. Λοβέρδο), που «πάνε με οριζόντιες περικοπές να λύσουν το πρόβλημα, κατ’ επιταγήν εκείνων που ενεργούν, των τροικανών, δηλαδή».

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=392330&h1=tru

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/03/2011 12:11:10

    Δεν πειράζει... Εθνικομπολσεβίκοι ενάντια σε Γερμανούς... Κάτι μου θυμίζει...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ archaeopteryx 29/03/2011 12:20:44

      Χα χα, Βαïμάρη! Ελπίζω μόνο να μη βάλουν φωτιά στο Δημαρχείο, νομίζοντας ότι είναι το Ράïχσταγκ.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/03/2011 12:17:18

    Χα! Ώστε δεν είναι μόνον το antinews, είναι κι άλλοι. Βρε τι πάθανε τα παιδιά...

    Καλά σημάδια είναι αυτά παιδιά, το μόνο κακό είναι ότι τα μέσα αυτά (Βήμα κλπ.) έχουν ακόμη επιρροή και πολύς κόσμος ακόμη ψαρώνει. Να δούμε ως πότε...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 29/03/2011 13:14:16

      Αν δεν έβαζε τη δισκογραφία του άντρα της μαρκησίας Νταλ Άρα, νομίζεις ότι θα είχε "ακόμη επιρροή"; Ακριβώς όπως η αλαφουζοφυλλάδα: όταν πάψει να βάζει Θεοδωράκη, να δεις πού θα πέσει η κυκλοφορία της.

      (Αν και δεν πρέπει να συγχέουμε την κυκλοφορία με την επιρροή, εγώ γνωρίζω άτομα που αγοράζουν την εφημερίδα την Κυριακή, βγάζουν το cd και πετάνε τα υπόλοιπα στον κάδο ανακύκλωσης, καθώς επιστρέφουν προς το σπίτι τους.)

  3. Rote Phane avatar
    Rote Phane 29/03/2011 12:33:01

    ΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΣΥΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΕΑΜ.
    ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ (ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ) ΔΙΟΤΙ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΕΝΤΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΓΓΛΖΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΙΣΜΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΛΑΟΚΡΑΤΙΑΝ ΣΤΡΑΤΑΡΧΑ ΜΟΥ.(1958 αν ενθυμουμαι καλως).

  4. Misha avatar
    Misha 29/03/2011 12:36:21

    Το ΓΑΠ με υψωμένη τη γροθιά ,μπροστάρη στο πανώ της ΓΣΕΕ κατά την απεργία της Πρωτομαγιάς του 2008 , τον θυμούνται τα ΔΟΛια κοπρομούμουλα, τα μαθημένα να διαβιώνουν και να αναπαράγονται στα σκύβαλα της διαπλοκής με το κράτος;
    Τι φοβούνται; Μή και γίνει υπουργός ο Μανώλης και δεν πάρει το ΔΟΛιο μέγαρο τους τα 100 δις μπαξίσι που τους χαρίστηκαν προσφατα;

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 29/03/2011 12:41:27

    Ο Βλαδίμηρος Σαμαράς είναι τελικά οπαδός του ρωσικού γιακωβινισμού. Κάθε πρωί βάζει τους επιλεγμένα μέλη του κόμματος να μελετούν τις θέσεις του Τκάτσεφ για την κατάληψη της εξουσίας!..

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 29/03/2011 13:16:47

      Λένε μάλιστα οι ίδιες φήμες ότι, για να προσεταιριστεί τον (μητσοτακικό) Γιάννη Ιωαννίδη, θα του αναθέσει να μελετά τις θέσεις όχι του Τκάτσεφ, αλλά του... Τκατσένκο.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Αυριανιστής 29/03/2011 13:20:49

        χαχαχαχα...Κι εγώ που νόμιζα ότι ο Ξανθός δεν τα πάει καλά με τις μαυρόγατες!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/03/2011 13:02:23

    Η υποκρισια του ΔΟΛ ειναι γνωστη.Καλο ομως ειναι να ξερουμε οτι ο Δημος Αθηναιων εχει οπως ολοι οι δημοι τεραστιο ελλειμμα και οτι οι καταληψεις ειναι παρανομες.
    Θα μου πεις εχει σημασια αν η ΝΔ το παιξει μπλε ΠΑΣΟΚ.Ισως και να μην εχει πια εδω που φθασαμε.

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 29/03/2011 13:12:28

      Ναι, ναι...και να φωνάξουμε τον Κοντογιαννόπουλο (της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ , της Δρασης) με τον Καλαμπόκα του να αποκαταστήσει την βασιλεία...ε, την τάξη ήθελα να πω.

      Ψυχραιμία ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ!
      Όταν η εθνική κυριαρχία της χώρας έχει παραδοθεί ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ σε ξένες,εχθρικές δυνάμεις ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ καθίσταται όχι απλώς ΝΟΜΙΜΗ , αλλά ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 29/03/2011 13:18:05

        Και τον Μπουτάρη της Δράσης να φωνάξουμε, που ζητάει απολύσεις των μισών υπαλλήλων του δήμου (του).

        • σκαθάρι avatar
          σκαθάρι @ Αυριανιστής 29/03/2011 13:22:13

          καλά κάνει 300,000χιλ. κοπρίτες δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα πρέπει να πάνε σπίτι τους όπως και τουλάχιστον 100 βουλευτές και πέρα από 200 οι υπόλοιποι υπάλληλοι της Βουλής. Ο Μπουτάρης σαν τεχνοκράτης και επαγγελάματίας λέει τα πράγματα με το ονομά τους... και όχι σαν τους δεξιοαριστερούς κηφύνες πολιτικάντηδες

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ σκαθάρι 29/03/2011 13:27:10

            Σίγουρα τα λέει με το όνομά τους. Αφού στις επινίκιες δηλώσεις του, είπε κατά σειρά "ευχαριστώ το ΠΑΣΟΚ, τη Δημοκρατική Αριστερά, τη Δράση, τη Ντόρα τη Μπακογιάννη (sic)...".

            Όλα τα ετερόκλητα εξαπτέρυγα της "συμμαχίας των προθύμων" είναι εδώ και στηρίζουν πάντα τις νεοφιλελεύθερες επιλογές του ΓΑΠ.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ σκαθάρι 29/03/2011 13:27:59

            Α, για πες μου και τι "επαγγελματίας" είναι τώρα. Επαγγελματίας μεθούας ή επαγγελματίας πρόεδρος ΜΚΟ;

          • zackii avatar
            zackii @ σκαθάρι 29/03/2011 13:47:24

            προς σκαθάρι...και εγώ λέω 300/000 κοπρίτες ιδιωτικοί υπάλληλοι να πάνε όχι σπίτια τους αλλά ...εξορία γιατί με την ανοχή τους αν όχι με τη συνέργειά τους τα αφεντικά τους κατάκλεβαν το κράτος , αγόραζαν βίλες και κόττερα δηλώνοντας 10.000 το χρόνο. Ένοχος δεν είναι μόνο αυτός που παρανομεί αλλά κι αυτός που γνωρίζει και σιωπά. Από την άλλη οι δημόσιοι υπάλληλοι-ανάμεσα στους οποίους φυσικά και υπάρχουν άχρηστοι όπως παντού-φορολογούνταν πάντα χωρίς να μπορούν να αποκρύψουν τίποτα, ούτε ευρώ.
            Αν δε , νιώθεις ζήλεια που δεν έγινες δημόσιος/α υπάλληλος ας οργάνωνες έτσι τη ζωή σου ώστε να γίνεις.
            Δεν μπορούμε ισόβια να ασχολούμαστε με την πίκρα του καθενός που όταν άλλοι διάβαζαν, μοχθούσαν και θυσίαζαν την προσωπική τους ζωή αυτοί το έπαιζαν χαρούμενοι τζίτζικες και τώρα ζητούν και τα ρέστα από τα μυρμήγκια....

          • σκαθάρι avatar
            σκαθάρι @ zackii 29/03/2011 14:18:47

            θα συμφωνήσω για τους κλέφτες αλλά όπως δεν χαρακτηρίζω κανένα σχολιαστή προσωπικά δεν μου αρέσει να με σχολιάζουν προσωπικά του στυλ "Αν δε , νιώθεις ζήλεια που δεν έγινες δημόσιος/α υπάλληλος ας οργάνωνες έτσι τη ζωή σου ώστε να γίνεις". Ξέρουμε όλοι μέσω σταζ πως μοιροιοδοτούντουσαν οι δημοσιοι υπάλληλοι μέσω ΑΣΕΠ και δεν τους ζηλεύω καθόλου . Τώρα από πότε ένας υπάλληλος πχ της ΙΝΤΡΑΚΟΜ φταίει για τις απατεωνιές του Κόκκαλη θα ήταν ενδιαφέρον να μου το εξηγήσεις γιατί τότε και οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε για τη διαφθορά του κράτους και καλό θα ήταν να λάβουμε ακόμα πιό ριζικά μέτρα σύμφωνα με τη λογική σου. Αλήθεια καλό θα ήταν να μας πεις πως να οργανώσουμε τη ζωή μας για να γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι φαίνεται ότι το ξέρεις καλά...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ σκαθάρι 29/03/2011 14:26:16

            Θα ήταν ενδιαφέρον να έψαχνες να βρεις πόσο (μικρό) είναι το ποσοστό των stagiers που έχουν κατά καιρούς μονιμοποιηθεί μέσω ΑΣΕΠ στο δημόσιο. Ένας θεσμός έμεινε που δεν έχει δεχτεί τόση αμφισβήτηση και έχει δώσει καλό υλικό τα τελευταία χρόνια στο στενό δημόσιο τομέα, ας μην τον απαξιώνουμε κι αυτόν για να στηρίξουμε το νεοφιλελεύθερο ταλιμπανισμό του Μπάμπη Παπαδημητρίου!

          • Misha avatar
            Misha @ σκαθάρι 29/03/2011 18:56:02

            Σκαθάρι, ΚΟΠΡΙΤΗΣ είσαι εσυ.
            Ο αριθμός των δημ.υπαλλήλων στην Ελλάδα είναι κατ αναλογία μικρότερος από τις μισές χώρες της ΕΕ.
            Και πριν πειράξουν τους Δ.Υ. , αυτοί που κόπτονται δήθεν για το μέλλον της χωρας , θα έπρεπε πρώτα να μας πουνε πόσες μίζες εφαγαν τα κομματα τους και οι ίδιοι από τους ΙΔΙΩΤΕΣ εργολάβους , της Ζημενς , της Χοχτιφ, της Καλτσεστρουτσι, του Μπόμπολα, του Κόκκαλη , του Λάτση κ.ο.κ.

            Αντε,τωρα βγηκατε όλα τα νεοφιλελεύθερα τσουτσέκια να μιλήσετε για κοπρίτες , εσεις που κοπριζετε μέρα νύχτα το δυστυχο τοπο μας με τις ιδεολογικές κοπριές σας.

          • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
            Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Misha 30/03/2011 00:44:40

            Στις περισσότερες χώρες της της ΕΕ,ο δημόσιος τομέας
            λειτουργεί σωστά,παράγει έργο.
            Στις περισσότερες χώρες της ΕΕ η λέξη μίζα είναι άγνωστη.
            Στις περισσότερες χώρες της ΕΕ τηρούνται με ευλάβεια οι γραφειοκρατικές διαδικασίες,πολλές φορές δε,διεκπεραιώνονται μέσω του ταχυδρομείου.
            Εσύ φίλε Μίσσα μου φαίνεται πως είσαι δημόσιος
            υπάλληλος,διότι είσαι από τους λίγους που τους υπε-
            ρασπίζεται με τόσο μένος.
            Ίσως να είσαι από αυτούς που παράγουν έργο,και δεν
            έχουν λαδωθεί ποτέ,αλλά παρ'ολ'αυτά τα γραφόμενά σου έχουν μια σπάνια παιδική αφέλεια.
            Έχεις τον τρόπο να ρίχνεις το επίπεδο της συζήτησης
            με το φανατισμό σου,και τον ψευτοτσαμπουκά σου.
            Πιστεύω ειλικρινά ότι δεν είσαι κοπρίτης,
            αλλά φρόντισε και εσύ να μην αφήνεις όπου κι όπου
            τα περιττώματά σου.
            Φιλικά,και καλή σου νύχτα.

          • Misha avatar
            Misha @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 30/03/2011 00:59:09

            Mακεδόνα Θεσσαλονικιέ

            ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει ηθικό δικαίωμα να παριστάνει το μεγάφωνο του Πάν-κακου και να αποκαλεί 300.000 Δ.Υ. κοπρίτες , τους στρατιωτικούς αντιπαραγωγικούς, τους διαμαρτυρόμενους πολίτες συριζαίους ή αργυρώνητους αλβανούς.

            Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι οι Δ.Υ., είναι οι κλέφτες ΙΔΙΩΤΕΣ εργολάβοι και τραπεζίτες και οι χρηματοδοτούμενοι από αυτούς λομπίστες πολιτικοί.

            Όσον αφορά τις μίζες σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, μάλλον ζεις σε παράλληλο σύμπαν. Ψάξε να βρείς το τελευταίο άρθρο των ΤIMES που αποκαλύπτουν τις μίζες που παίρνουν οι ευρωβολευτές...Ενας αυστριακός έχει κόψει και ταρίφα: 100 χιλιάρικα το χρόνο...

            Τα περιττώματα που πνίγουν τον τόπο, τούτο τον καιρό είναι δημιουργήματα των πονηρών νεοφιλελεύθερων μυαλών, όχι ημών των απλών και ταπεινων πολιτών.

            Δεν τα φάγαμε μαζί,ούτε κοπρίζουμε μαζί...

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Misha 29/03/2011 13:21:13

        Το αναφέρει άλλωστε και το Σύνταγμα, τονίζοντας στην "με κάθε μέσο" αντίσταση στην προσπάθεια κατάλυσής του.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 29/03/2011 13:21:35

        Ποια εθνικη κυριαρχια και κουραφεξαλα.Υπαρχει καμμια εθνικη κυριαρχια που παραβιασθηκε στο δημο Αθηναιων - οχι φυσικα.
        Απλως ο νεος δημαρχος περιεκοψε τον προυπολογισμο.
        Αν συμφωνουμε οτι ο δημος δεν πρεπει να εχει ελλειμμα ή πρεπει να αυξηθουν τα δημοτικα τελη ή να μειωθουν οι δαπανες του.
        Εγω αυτα ξερω και οι πασοκισμοι αλα Ανδρεα και οι αριστερισμοι δεν αλλαζουν την ουσια τους αν ντυνονται με μπλε περιτυλιγμα.
        Ζητω ως δημοτης Αθηνων ο δημος να μην εχει ελλειμμα,μεσα ή εξω απο μνημονιο.

        • Misha avatar
          Misha @ ψυχραιμια 29/03/2011 13:34:38

          Γιατί θέλεις ο Δημος σου να μην έχει έλλειμμα;
          Τι είσαι; Ο χρηματοδότης του;
          Αυτό που πρέπει να σε νοιάζει είναι να μην έχεις υπέρογκα δημοτικά τέλη, να έχεις μια καθαρή πόλη, να μην υπάρχουν χιλιάδες εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα στους δρόμους, να μην είναι η Γ Σεπτεμβρίου και η Πατησίων υπαιθριο παζάρι ντρόγκας και λευκής σάρκας , κάτω από τα μάτια της ΕΛΑΣ.

          Απο κεί και πέρα, ο κάθε Δήμος δεν είναι Α.Ε. , ούτε μπορεί να λειτουργεί με κριτήρια μικρομάγαζου. Είναι οργανισμός ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ και ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να τον αντιμετωπίζουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όσο «γλυκά και τρυφερά» αντιμετωπίζουμε τους απατεωνες ιδιώτες τραπεζίτες στους οποίους έχουμε χαρίσει 144 δις από τον Δεκέμβρη του 2008.

          Συνεπώς κάθε πράξη αντίστασης ενάντια στη μετατροπή των οργανισμων κοινης ωφέλειας , σε νέες Ολυμπιακές είναι πράξη εναντια στο κατοχικό Μνημόνιο και εξυπηρετεί το συμφέρον του τόπου.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Misha 29/03/2011 15:38:46

            Φυσικα και ειμαι ο χρηματοδοτης του αφου μετα δημοτικα τελη ζει.
            Εσυ βεβαια θελεις και χαμηλα δημοτικα τελη αλλα και αρκετους υπαλληλους.Δεν σε νοιαζει αν εχει ελλειμμα.
            Γιατι να σε νοιαξει;Αν συσσωρευθει και φθασει στο απροχωρητο θα το βγαλει απεχθες χρεος και θα ησυχασεις.

          • Misha avatar
            Misha @ ψυχραιμια 29/03/2011 17:25:33

            Ασφαλώς και ΔΕΝ είσαι χρηματοδότης του Δημου της Αθηνας. Είσαι καταναλωτής των υπηρεσιών ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ που προσφέρει.

            Αυτά τα νεοφιλελεύθερα , Ψυχραιμία, τα δοκιμάζουμε στο πετσί μας και γνωρίζουμε πόσο αδιέξοδα είναι. Λοιπόν, εγω σου λέω πως από τα 144 δις που χαρίστηκαν στις τράπεζες , το 1 δις να πάει ως μπαξίσι στο δήμο της Αθηνας για να μη μείνουν στο δρόμο 400 εργαζόμενοι, και περιμένω ένα ΣΟΒΑΡΟ αντίλογο τον οποίο και προφανώς δεν έχεις , για να επαναλαμβάνεις τις μητσοτάκειες πομφόλυγες.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Misha 29/03/2011 18:33:24

            Δεν πηγαν 144 δις στις τραπεζες.Αυτες ειναι εγγυησεις για να δανειζονται οι τραπεζες που θα ενεργοποιηθουν μονο αν φουνταρουν.
            Και δεν υπαρχει ενας μονο δημος αλλα δεκαδες και αλλες τοσες ΔΕΚΟ και οργανισμοι που παντου δημιουργουν ελλειμματα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 29/03/2011 13:17:43

      Κάτω ο ΔΟΛ. Ζήτω το Αλαφουζέικο!

  7. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 29/03/2011 13:20:07

    Δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Εγώ εθνικομπολσεβίκα. Φτου μου

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 13:25:25

    Αυτο δεν ειναι δημοσιευμα, ειναι Γυψοσανιδα!................

    ΠΠ

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. 29/03/2011 13:27:58

    Η ΡΟΖ ΑΡΙΣΤΕΡΑ,Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΧΑΒΙΑΡΙΟΥ ,ΤΟΥ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΣΟΚΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ.ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΑΡΜΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ,ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΡΘΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ.ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΓΙΑΝΝΗΣ .Κ. 29/03/2011 13:32:22

      Καλά το λες: ροζ αριστερά. Στην αλαφουζοφυλλάδα της Κυριακής φιλοξενούσε συνέντευξη-"αγιογραφία" του Κουβέλη, που λίγο απείχε από... ρεπορτάζ γευσιγνωσίας, αφού η συνέντευξη δόθηκε στο πολυτελές "Cellier" και τελείωνε με... περιγραφή του τι έφαγε ο "αξιοπρεπής κύριος Φώτης" με τον δημοσιογράφο!

      Τελικά, μέσα σε όλα τα στραβά του, είχε και μερικά μεγάλα δίκια ο Ανδρέας. Όπως που τους είχε αποκαλέσει "αριστερούς των σαλονιών" από το βήμα της Βουλής...

      • σκαθάρι avatar
        σκαθάρι @ Αυριανιστής 29/03/2011 14:10:58

        ενώ ο αντρέας ήταν αριστερός των αγώνων που μεγάλωσε στη φτώχεια και ζούσε ταπεινά στην Ελούντα, τον Αστέρα και τα άλλα ταπεινά μέρη...ναι πως τα ξεχνάμε ρε παιδί μου...

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/03/2011 13:28:24

    Ήδη φόρεσε πάλι το σακκάκι ανάποδα...

  11. zackii avatar
    zackii 29/03/2011 13:30:51

    Κι εγώ γιά το cd το παίρνω . Την εφημερίδα λέω στον περιπτερά να τη χαρίσει σε κάποιον που δεν έχει τη δυνατότητα να αγοράσει...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ zackii 29/03/2011 13:33:12

      Εγώ λέω, καλύτερα να την πετάς για να μην αφήνεις να παρασέρνεται ο κοσμάκης που θα τη διαβάσει.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Επώνυμος 29/03/2011 15:52:39

        Σωστά!

      • TED avatar
        TED @ Επώνυμος 29/03/2011 15:53:15

        +++

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/03/2011 13:34:07

    Εδώ και τώρα, το Δημαρχείο να γίνει κολχόζ.
    Και της Θεσσαλονίκης κιμπούτζ.
    Εμπρός της γής οι κολασμένοι...

  13. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 29/03/2011 13:57:58

    Επαγγελματίας που βγάζει φοβερά κρασιά εδώ και χρόνια και υθήνων νους του Αρκτούρου που τιμά τη χώρα μας και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί έχω πάει θα σου πρότινα να πας πριν μιλήσεις στον αρκτούρο. Τώρα που ευχαρίστησε την ανεπαρκή Ντόρα θα πω μόνο ότι εφόσον τον υποστήριξε ώφειλε να την ευχαριστήσει. Και τον Σαμαρά θα ευχαριστούσε αν τον είχε υποστηρίξει αλλά είπαμε δεν είναι ο άνθρωπο επαγγελαμτίας πολιτικός και χαλάει τη πιάτσα...δεν κάνει και κανένα διορισμό να φάει ο κόσμος ψωμί...που να καταλάβει τις ανάγκες του λαού...ενώ ο δεξιοαριστερός πολιτικάντης που δεν έχει δουλέψει ποτέ "αφουγκράζεται" το λαό...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/03/2011 14:00:16

    Αφιερωνω στον κυρ Σταυρο... του φιλου του Ποιητη-Χυτηρη.
    Τ' άνθος
    (Από τη συλλογή "Ποιήματα εκ προμελέτης" )
    τ' άνθος
    τ' άγριο της πλαγιάς
    ποτέ δεν θάκοβα εγώ.
    εσείς το χαλάσατε
    και τώρα το κρατάτε φρέσκο, λέτε
    στ' ανθογυάλι
    αυταπάτες
    τ' άνθος πέθανε
    να το ξέρετε
    κι είναι άχρηστο
    και βλαβερό θάλεγα
    νάχετε για στολίδι
    ένα νεκρό!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/03/2011 14:21:44

    Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον αυτός είχε αφεθεί στην τρυφηλότητα (και στον... ποδόγυρο) και το δήλωνε κιόλας ξεδιάντροπα, όταν έλεγε για τον Μαυράκη "είπαμε να κάνει ένα δωράκι στον εαυτό του αλλά όχι και 500 εκατομμύρια".

    Ενώ οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί της Κύρκαινας, που τώρα οι επίγονοί τους δηλώνουν μνημονιολάγνοι, πάντα έτρεφαν πάντα ένα βαθύ μίσος, μια απύθμενη απαρέσκεια για ο,τιδήποτε ήταν λαϊκό και κατοικοέδρευε έξω από τα όρια των οδών Σκουφά, Ακαδημίας, Πατριάρχου Ιωακείμ και Βασιλίσσης Σοφίας.

    • σκαθάρι avatar
      σκαθάρι @ Αυριανιστής 29/03/2011 16:16:32

      λαικό σαν το αυριανισμό των κουρήδων ρε παιδί μου, τι τώρα με νούμερα και λεφτά θα ασχολούμαστε με νούμερα ασχολούνται μόνο οι "αχαμνοί λογιστάκοι". Μοιράστε λεφτά στο λαό να φάει ψωμί, δώσε τσοβόλα στο λαό λεφτά. Αυτοί που διαφωνούν με αυτή τη προσέγγιση είναι είτε νεοφιλελεύθερα απολειφάδια είτε αριστεροί των σαλονιών...αφού είπαμε λεφτά υπάρχουν και η κακιά μέρκελ δεν μας τα δίνει σαν δε ντρέπεται εμείς που είμαστε υπεύθυνοι για το 0,2% των εξαγωγών της γερμανίας, εμείς που όταν φτιάχναμε την Ακρόπολη αυτή τρώγανε βελανίδια. Οπότε να λεφτά υπάρχουν...αυτές οι νοοτροπίες μας έφεραν εδώ που είμαστε...

      • Misha avatar
        Misha @ σκαθάρι 29/03/2011 17:31:47

        Ο «αχαμνός λογιστάκος» , συνεχιστής της ενδόξου κυβερνήσεως των Νεο-Φιλελευθέρων του Κόμητος, με τα 20 δις των Ολυμπιακών,τις κλεψιές του χρηματιστηριου και των οπλων, τις συμφωνίες με τον Κόκκαλη και τον Μπόμπο, την εθνική ξεφτίλα των Ιμίων και του Οτσαλάν, την αναθεωρητική επίθεση στην παράδοση του τόπου με τις ταυτότητες,τους βαλλιανάτους και τους δημητράδες, και ΚΥΡΙΩΣ με την απάτη της εισόδου στην ευρωζώνη μέσω Γκόλντμαν Ζακς , μάς έφερε στο σημερινό κατάντημα.

        Του αχαμνού λογιστάκου του ταιριάζει η τύχη του Ιωαννίδη, όπως και σε όλη τη φαιπράσινη ληστοσυμμορία των κομπιναδόρων , εξυπηρετητων τραπεζιτων και εργολάβων .

  16. Aggelos avatar
    Aggelos 29/03/2011 15:02:08

    "Χα! Ώστε δεν είναι μόνον το antinews, είναι κι άλλοι. Βρε τι πάθανε τα παιδιά…"


    Ναι,,παει χαλασε ο κοσμος,,γεμισε Τρομοκρατες πια..

  17. popolaros avatar
    popolaros 29/03/2011 16:26:01

    Δεν πειράζει και λίγο αριστερός λόγος.
    Το επιτάσουν οι καιροί.
    Αφού το νεοφιλελεύθερο νεοπασοκ μαζί με τα εξαπτέρυγα λεηλατoύν την κεντροδεξιά, ας λεηλατήσει ο Σαμαράς την κεντροαριστερά.
    Why not.

  18. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 29/03/2011 16:28:33

    A ! ΤΟ ΒΗΜΑ το εγραψε ? ποιος ασχολειται πια με αυτη τη φυλλαδα που χρησιμευει πλεον μονο σαν περιτυλιγμα υποβαθμισμενων βιντεοκασσετων ? αστους να γραφουν , ποιοι εχουν ακομη το κουραγιο και τους διαβαζουν ? αλλωστε λιγο ακομη θελουν για να κλεισουν οριστικα και να ΑΝΑΣΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ... λιγο ακομη ..

  19. spiros1 avatar
    spiros1 29/03/2011 18:37:25

    Σε αυτόν που έγραψε το άρθρο, του υπενθυμίζω ότι ανήκει στα φερέφωνα παπαγαλάκια της εξουσίας, στους γλείφτες της εξουσίας, στα καθεστωτικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, στο μισθοφορικός στρατό,
    στη καρδιά του κομματικού μηχανισμού του ΠΑΣΟΚ. Υπουργοί παρά τω κεντρικό δελτίο ειδήσεων.
    Τα ορκισμένα δημοσιογραφικά τάγματα θανάτου της βαρονίας, των καρδιναλίων του Κολωνακίου και της Εκάλης του Κράτους των Αθηνών, βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία. Κυβερνούν με δημοσιογράφους ανδρείκελα, εκπαιδευμένους από το ΔΝΤ.

    Και να σκεφτεί κανείς ότι οι συνδικαλιστές της ΝΔ είναι ανύπαρκτοι. Και όμως τους ενοχοποιούν !
    Μήπως θα έπρεπε οι μη πράσινοι συνδικαλιστές να μην μιλάνε ? Οποιοσδήποτε τολμά να απεργήσει, χαρακτηρίζεται ως ΝΔ που έχει ίδιες επαναστατικές απόψεις με τον ΣΥΡΙΖΑ και Το ΚΚΕ.

    Όλοι αυτοί οι κρατικοδίαιτοι, οι άεργοι, οι αργόμισθοι, μας θεωρούν μίζερους, ανίκανους μας ενοχοποιούν, μας λένε ξεδιάντροπα ότι «είμαστε συνένοχοι», ότι «μαζί τα φάγαμε». Αυτό το λένε οι «δήμιοι μας, αυτοί που μας στραγγαλίζουν». Οι αγανακτισμένοι πολίτες εμφανίζονται σαν «εγκάθετοι οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ, Αλβανοί, υποκινούμενοι». Βλέπουν παντού υποκινούμενα φαντάσματα. Θέλουν, ο στραγγαλιζόμενος πολίτης να φέρεται σαν δούλος ή σκλάβος. Να τους λέμε «Χαίρε Καίσαρ οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν»
    ή «έλεος Καίσαρ» !

    Για να μην τους χαλάσουνε το χατίρι, θα πρέπει οι σημερινοί μη πράσινοι συνδικαλιστές να ακολουθήσουν το παράδειγμα και την συμπεριφορά της Γνωστής κομματικής πράσινης συνδικαλιστικής συμμορίας των εργατοπατέρων, επι κυβερνήσεων «επάρατης Δεξιάς». Άς θυμηθούμε μερικούς πράσινους αστέρες, προνομιούχους εργατοπατέρες. Πολυζωγόπουλος, Παναγόπουλος, Ραφτόπουλος, Σπυρόπουλος, Κουκουλόπουλος, Κανελλόπουλος, Ηλιόπουλος Φωτόπουλος, Κολλάς, Πρωτόπαπας, Παπασπύρος, Ρίζος-Ρίζος, Μακρυπίδης, Κουσελάς, Κουτσούκος, Μίχας, Μαρκάτος, Λοβέρδος, Κουτρουμάνης, Καρχιμάκη, Ρόβλια, Γιαννακά, Δαμανάκη, Χριστοφιλοπούλου κλπ.

    Στη ζωή μας όλα είναι δανεικά. «Μην κάνεις μην σου κάνουνε, μην πεις να μην σου πούνε».

  20. tpe avatar
    tpe 29/03/2011 18:38:40

    Πλάκα έχει. Κι αν ο ΑΣ γίνει πρωθυπουργός, θα τρώει στη μάπα τα ίδια, αλλά μεγενθυμένα χ1.000.000 από τα πράσινα ΜΜΕ. Μπράβο του, φοβερό κουμάντο κάνει στο κόμμα του...
    ΜΑΖΕΨΕ ΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ. Αν θέλουν καφριλίκια, να τα κάνουν σπίτια τους... Τους βαρεθήκαμε... ΔΟΥΛΕΙΑ θέλουμε, όχι κομωδίες...

  21. Misha avatar
    Misha 29/03/2011 18:59:45

    144 δις είναι , μετρημένα και χρονολογημένα.Όσο κι αν δε σ αρεσει . Είναι σα να βάζεις εσύ τη τζίφρα σου σε δάνεια που παιρνει ο κολλητός σου, δεσμευόμενος πως εσυ θα τα πληρωσεις , όπως εγινε πρόσφατα με το ΔΟΛιο Μέγαρο.
    Μήπως και τα λεφτά του μνημονίου είναι ζεστό χρήμα; Χαρτούρα με ενδιαμεση υποθήκευση της Ελλάδας είναι .

  22. Λέλα avatar
    Λέλα 29/03/2011 19:13:07

    Τα περι Μπολσεβίκων είναι αστειότητες. Και αν υπάρχουν κάποιοι σοβαροί στη ΝΔ είναι αυτοί που κάποιοι τους θεωρούν Μπολσεβίκους ή Εθνομπολσεβίκους. Το θέμα όμως είναι οτι η ΝΔ έχει χάσει πλήρως τη βάση της και ξενερώνει όλο και πιο πολύ κόσμο. Άλλη μια εκλογική ήττα και ΤΕΛΟΣ. Δεν θέλω καν να φαντάζομαι κυβέρνηση Γιωργάκη με Ντόρα στην αντιπολίτευση. Ας ξυπνήσουν οι αρμόδιοι (Σαμαράς) και ας ξαποστείλουν αυτούς που κάνουν ζημιά στη βάση και της επιβάλλουν μάλιστα και λογοκρισία. Άλλοι πρέπει να αναλάβουν αυτούς τους τομείς και να αλλάξουν πολλά και πολλούς. Με μπλογκ του τύπου Ελλάς-Ορθοδοξία δεν κερδίζονται εκλογές...

  23. thanasis avatar