#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2009 17:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Αιγαίο δεν απασχολεί τις ελληνοτουρκικές συνομιλίες

Για την... «Συμμαχία των Πολιτισμών» συζήτησε η Ντόρα Μπακογιάννη  με τον Τούρκο υπουργό Εξωτερικών Αλί Μπαμπατζάν στην Κωνσταντινούπολη, αλλά απέφυγε να θίξει στην άκρη την ένταση στο Αιγαίο και το τεράστιο πρόβλημα των λαθρομεταναστών που φτάνουν κατά κύματα από τις τουρκικές ακτές, αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ο Μπαμπατζάν έθεσε και πάλι θέμα Θράκης, ενδιαφερόμενος να πληροφορηθεί δείχνοντας «ενδιαφέρον» για το «πώς είναι η κατάσταση στη Θράκη». Η κ. Μπακογιάννη απάντησε αναφέροντας τα μέτρα «που μονομερώς αποφάσισε η ελληνική κυβέρνηση για τη μουσουλμανική μειονότητα». Η κ. Μπακογιάννη αναφέρθηκε επίσης στην ανάγκη «βελτίωσης των ελληνοτουρκικών σχέσεων»,  «διαδικασία η οποία επηρεάζεται άμεσα και από το Κυπριακό» όπως είπε πηγή του ΥΠΕΞ. Δηλαδή ούτε το κυπριακό έθεσε άμεσα.

Κατά τα άλλα από το ελληνικό ΥΠΕΞ εκθειάζεται η αναφορά του Ομπάμα στο θέμα της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης λες κι αυτό μπορεί να εξισορροπήσει τα αλλεπάλληλα  χαστούκια που δέχθηκε από τον ίδιο τις τελευταίες ημέρες η ελληνική εξωτερική πολιτική.

Συνάντηση Ομπάμα - Βαρθολομαίου

Στο μεταξύ ο Μπάρακ Ομπάμα είχε κατ΄ ιδίαν συνάντηση διαρκείας 20 λεπτών με τον Οικουμενικό Πατριάρχη. Η συνάντηση έγινε στο πλαίσιο της συνάντησης που είχε ο Αμερικανός πρόεδρος με όλους τους θρησκευτικούς ηγέτες και ούτε καν αναφέρθηκε στο επίσημο πρόγραμμα του αμερικανού προέδρου. Ο κ. Βαρθολομαίος δήλωσε ικανοποιημένος από τη συνάντηση με τον αμερικανό πρόεδρο, τον οποίο χαρακτήρισε «ευγενικό και απλό άνθρωπο». Παράλληλα, τον ευχαρίστησε για την αναφορά του για τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης στην τουρκική εθνοσυνέλευση.

Σημειώνουμε οτι ούτε καν φωτογραφία του Πατριάρχη με τον Ομπάμα δεν μοιράσθηκε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. RUSSIA avatar
    RUSSIA 07/04/2009 18:01:53

    ΤΙ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ κα ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ... ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ.... ΚΑΚΟΜΟΙΡΕ ΕΛΛΗΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΕ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΑΚΟΜΑ!! ΞΥΠΝΑ ΡΕ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ!

  2. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2009 18:03:39

    Άλλη μία πολύχρωμη επανάσταση, γνωστή στην περιοχή, αυτή τη φορά στη Μολδαβία.

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/04/2009 18:24:02

    Ενω αυτή την αναφορά την κάνανε γαργάρα.

    """"Αθώωσε τους Τούρκους για το '22

    Ο πρόεδρος των ΗΠΑ καταλόγισε στις τότε «ξένες δυνάμεις» πρόθεση «ανασύστασης μιας αρχαίας αυτοκρατορίας». Χρύσωσε το χάπι με τη Χάλκη και με αναφορά στο Κυπριακό.

    Με μία ανιστόρητη αναφορά, με την οποία αθωώνει την Τουρκία για τη Μικρασιατική καταστροφή, καταλογίζοντας στις τότε «ξένες δυνάμεις», δηλαδή την Ελλάδα, πρόθεση «ανασύστασης μιας αρχαίας αυτοκρατορίας», χρωμάτισε την ομιλία του ενώπιον της Τουρκικής Εθνοσυνέλευσης στην Αγκυρα ο Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα.

    Την ίδια στιγμή που ο νέος ηγέτης των ΗΠΑ δείχνει όμως τόση ευαισθησία στη Γενοκτονία των Αρμενίων, έρχεται να δικαιώσει τον ξεριζωμό του Μικρασιατικού Ελληνισμού το 1922 και να ξαναγράψει αυτό το κομμάτι της Ιστορίας με τουρκική «πένα».

    Ο κ. Ομπάμα ανέφερε στην αρχή της ομιλίας του: «Η Τουρκία στο τέλος του Α' Παγκοσμίου Πολέμου θα μπορούσε να είχε παραδοθεί στις ξένες δυνάμεις που προσπαθούσαν να διεκδικήσουν εδάφη της ή επεδίωκαν να ανασυστήσουν μια αρχαία αυτοκρατορία. Αλλά η Τουρκία επέλεξε ένα διαφορετικό μέλλον. Απελευθερωθήκατε μόνοι σας από τον ξένο έλεγχο. Και εγκαθιδρύσατε τη Δημοκρατία η οποία αποσπά τον σεβασμό των ΗΠΑ και του υπόλοιπου κόσμου. Υπάρχει μια απλή αλήθεια σε αυτή την ιστορία: η Τουρκική Δημοκρατία είναι δικό σας επίτευγμα. Δεν επιβλήθηκε από κάποια εξωτερική δύναμη ούτε ήρθε χωρίς αγώνα και θυσίες"."""
    ΝΙΚΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ - ΜΙΧΑΛΗΣ ΙΓΝΑΤΙΟΥ

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&tag=8400&pubid=2974774

  4. donaE avatar
    donaE 07/04/2009 18:29:31

    Αυτοπου ειπε για τις 'ξένες δυνάμεις που προσπαθούσαν να διεκδικήσουν εδάφη της Τουρκιας ή επεδίωκαν να ανασυστήσουν μια αρχαία αυτοκρατορία' ανεφερομενος στο '22 ητανε πολυ κολακευτικο για τους ευρωπαιους και ιδιως εμας!Ειναι τοσο μορφωμενος τελικα!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2009 18:37:12

    Νομίζω εννοούσε ότι την Ελλάδα την υποστήριζαν - στα λόγια βέβαια - ξένες δυνάμεις για την Μικρασιατική Εκστρατεία.

  6. donaE avatar
    donaE 07/04/2009 18:43:18

    @ 3 Παντως δεν ητανε κολακευτικα λογια,μαλλον περιττη και αστοχη αναφορα.Ακομψο τον βρισκω μεχρι τωρα και αυτον και την Χιλαρυ,πολυ χυμα.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2009 18:50:30

    Όμως τίποτα περιττό ή τυχαίο δεν λέγεται σε αυτές τις συναντήσεις. Οι σχετικοί υποβολείς (βλ. σύμβουλοι) τα έχουν συντάξει όλα ως την τελευταία λεπτομέρεια. Ταυτόχρονα με την επίσκεψη εκεί και τη μη επίσκεψη εδώ εκδόθηκε μια οδηγία, η οποία προειδοποιεί τους επενδυτές για την αυξημένη επικινδυνότητα του ελληνικού επιχειρηματικού-επενδυτικού περιβάλλοντος.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2009 18:52:27

    Εγώ έχω άλλη απορία: τι εξυπηρετούσε η παρουσία της υπεξ εκει ταυτόχρονα με την επίσκεψη; Μου θυμίζει τον φτωχό συγγενή.

  9. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/04/2009 18:58:00

    Δεν ειναι διπλωματικά "κομψό" ομως να κάνει τέτοια αναφορά. Δεν χρειαζόταν καν να την κάνει. Το τι λένε προεδροι, πρωθυπουργοι, υπουργοι, πρεσβεις κτλ. σε ξένες χώρες περνάει απο αυστηρό έλεγχο με στόχο να αποφευχθούν λάθη με αρνητικές συνέπειες.

    Μάλλον οι σύμβουλοι του δεν ειναι επαρκως καταρτησμενοι. Τι έγιναν εκείνοι οι Ελληνες ομογενείς φιλοι και συνεργάτες του;

    Ενας υφυπουργος του δεν ειπε προσφατα "(Φτου κακα) Μακεδονία";

  10. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/04/2009 19:00:45

    Η ελληνίς ΥπΕξ εξυπηρέτησε την "Συμμαχία των Πολιτισμών".

  11. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 07/04/2009 19:02:05

    Ο ανιστορητος "ειρηνοποιος" "μορφωμένος" και "δημοκρατης" Ομπαμ(ι)α που θαυμάζει και τη Τουρκική Δημοκρατια.... Αν ειναι δυνατον!!!! Μαλλον καθηγητρια Ιστοριας ειχε τη ρεπουση...Οσο για την ανεκδιηγητη Ντορουλα που κανει συναγωνισμο ραγιαδισμου με τον Jefrey,συγνωμη Yorgos , ας μη μιλαμε καλυτερα....Απλα μια απορια εχω.Δεδομενου οτι στο Πτριαρχη γενικα απαγορευεται η εισοδο στην Αγ. Σοφια γιατι δεν εκμεταλευτηκε τη παρουσια του αμερικανου να τον συνοδευσει σε αυτο που στο κατω κατω οι ομοδοξοι του κατασκευασαν??? Αλλα φαινεται η σχολη της Χαλκης ειναι σπουδαιοτερη απο τα υπολοιπα...ΤΟσο αυτος οσο και η Ντορουλα, Yorgos κλπ τους φτυνεις και νομιζουν οτι ψιχαλιζει... ΝΤΡΟΠΗ μας...

  12. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 07/04/2009 19:05:07

    Ο Χριστος η παναγια κι ο Μωαμεθ "Απελευθερωθήκατε μόνοι σας από τον ξένο έλεγχο. Και εγκαθιδρύσατε τη Δημοκρατία η οποία αποσπά τον σεβασμό των ΗΠΑ και του υπόλοιπου κόσμου. Υπάρχει μια απλή αλήθεια σε αυτή την ιστορία: η Τουρκική Δημοκρατία είναι δικό σας επίτευγμα. Δεν επιβλήθηκε από κάποια εξωτερική δύναμη ούτε ήρθε χωρίς αγώνα και θυσίες”.”"” Τι ειναι αυτα που σου εμαθαν στο Ιεροδιδασκαλειο ΧΟΥΣΕΙΝ ΜΠΑΡΑΚ ΟΜΠΑΜΑ???? Εδω κολλαει η παροιμια "ΒΡΗΚΕ Ο ΓΥΦΤΟΣ ΤΗ ΓΕΝΝΙΑ ΤΟΥ ΚΙ ΑΝΑΓΑΛΛΙΑΣΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ"...

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/04/2009 19:06:55

    Τα μηνύματα είναι ξεκάθαρα νομίζω. Προτεραιότητα μια ήρεμη σχέση με το Ισλάμ. Η κομψότητα μπορεί να περιμένει.

  14. Keep Talking avatar
    Keep Talking 07/04/2009 19:13:27

    αλλενάκι
    Ξεκαθαρο, πραγματι, το μηνυμα οτι προτεραιοτητα εχουν οι σχεσεις ΗΠΑ - Τουρκίας! Οι Ομπαμα-Αμερικανοι συνεχιζουν τη γραμμη Μπους/Νεοφιλελευθερων οτι η Τουρκια πρεπει να ειναι χωρα-παραδειγμα στον μουσουλμανικο κοσμο.

    Αφου εχθρος των ΗΠΑ ειναι οι εξτρεμ Ισλαμ αρα η κομψοτης μπορει να περιμένει.

    Αρκει που ειμαστε Συμμαχοι στην Πολυτισμικοτητα. Ολέ!

  15. donaE avatar
    donaE 07/04/2009 19:13:56

    @ 9 Keep Talking
    Εγω τους βλεπω πολυ ερασιτεχνες στην νεα ομαδα.Η διπλωματια λεγεται ετσι γιατι το φερνει με τροπο.Διαφορετικα θα λεγοτανε ξεκατινιασμα.

  16. Aurora avatar
    Aurora 07/04/2009 19:54:17

    Ντορα, φοβου τον Μπαμπαζανο και υψος αυτου ελασσονος σου εχοντος

  17. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 07/04/2009 20:26:49

    Οι ΗΠΑ(;) κατάλαβαν ότι με τον Μπους ο κόσμος καταλάβαινε ποιος είναι ο "εχθρός" και επέλεξαν τον Ομπάμα για να μπορέσουν να περάσουν στο τελικό στάδιο των σχεδίων τους.
    Έχει ύψος, παράστημα, ανάλογη ομιλία, είναι διαχυτικός, έχει άνεση όταν συνυπάρχει με τους άλλους, και συνεπαίρνει τα πλήθη.
    Εαν δεν είχαμε δει τόσα έργα κατασκοπευτικά, θα πιστεύαμε ότι είναι μία καλλονή που την τράβηξε το πνεύμα του κόσμου.
    Αλλά στο τέλος του έργου, η καλλονή αποκαλύπτεται ως το απαραίτητο μυστικό όπλο των υπηρεσιών για το ξεμυάλισμα του υποκειμένου.
    Το Holywwod, το έκανε το θαύμα του.

  18. donaE avatar
    donaE 07/04/2009 20:36:56

    @ 19 Μπα,τον υπερεκτιματε και αυτον και το Χολλυγουντ.Η πραγματικοτητα ξεπερναει το σινεμα.

  19. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 07/04/2009 20:43:01

    @donaE,
    Προφανώς δεν κατάλαβες το σημειολογικό και ταυτόχρονα ειρωνικόν του σχολίου.
    Ξαναδιάβασέ το τώρα και θα δεις ότι συμφωνούμε.

  20. donaE avatar
    donaE 07/04/2009 20:50:42

    @ 21 ο νοών...νοείτω
    Το καταλαβα και στο ιδιο υφος απαντω.Μια χαρα τα αναλυεις.

  21. osaperas avatar
    osaperas 07/04/2009 20:59:36

    Γιατί θα έπρεπε η Μπακογιάννη να θέσει (ως πρώτο-πρώτο) το Κυπριακό;

  22. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/04/2009 22:01:29

    Υπάρχουν πολύ χειρότερα σκυλιά από τον Ερντογκάν. Οι ΗΠΑ και η Εργκένεκον.

  23. popolaros avatar
    popolaros 07/04/2009 22:28:18

    Η Ντορίτσα και ο Jeffry διαγωνίζονται για την καλύτερη κολοτούμπα.
    Ποιά Αμερικανική/Ευρωπαική/Τουρκική κυβέρνηση θα τους έπαιρνε σοβαρά ;;;

    Οι 'γόνοι' από ότι φαίνεται θα μας κάψουν τελείως.

    Πάλι καλά που βγήκε ο Σαρκό και ο Κουσνέρ και είπαν 2 κουβέντες.

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/04/2009 23:21:57

    1.Στη διεθνη πολιτικη αλλα και σε καθε πολιτικη ή συναλλαγη θετεις τα θεματα όπου ζητας εσυ και οχι ο άλλος.Στο κυπριακο ζητουμε εμεις λύση ενω στο Αιγαιο εμεις ειμαστε ευχαριστημενοι και ζητουν οι Τουρκοι.
    2.Οι Τουρκοι θετουν θεμα μειονοτικων στη Θρακη οποως και εμεις θεμα Πατριαρχειου.Αυτα πανε μαζι.
    3.ΔΕ βλεπω κανενα χαστουκι.Αντιθετα για πωρητ φορα η Κλιντον δηλωσε οτι πρεπει τα Σκοπια να δεχθουν ονομασια με γεωγραφικο προσδιορισμο.Στα ελληνοτουρκικα δεν υπαρχει αλλαγη στασης απο κανενα.
    4. Τι θα πει "δεν τους βγαινει τιποτα";Τι ακριβως θα επρεπε να γινει για να βγει;H Κυπρος μπηκε στην ΕΕ χωρις το σχεδιο Αναν,τα Σκοπια δεν μπηκαν στο ΝΑΤΟ,στο Αιγαιο παραμενουμε ως ειμαστε και η Τουρκια περιμενει το ναι του Σαρκοζυ για να προχωρησει.

  25. Aurora avatar
    Aurora 08/04/2009 10:35:30

    27. Να που δεν ερχεται το Πατριαρχειο στην Ελλαδα;
    Οταν γνωριζει οτι θα ειναι ενα τιποτα και ο ρολος του δε θα αγιαζει τα μεσα.
    Σκοπος του ειναι η ανακτηση παλιων φουσατων και η επιβολη εξουσιας πανω στους βαρβαρους Ελληνες.
    Παν' οι εποχες με τους κατα παραγγελια πορφυρογεννητους.
    Βασιλιαδες κι αυτοκρατορες εκτιθενται σε μουσειακες προθηκες σε δημοσια θεα.

  26. anetos avatar
    anetos 08/04/2009 11:07:38

    @26 ψυχραιμια πολύ σωστά το τοποθετείς αν δεν υπηρχε η δουλοπρέπεια και το γλείψιμο για μια συνάντηση από τον ΚΚ και την γλοιώδη Ντορα με τον ο’ Μπαμα ?
    Χάσανε τίποτα τα άλλα ευρωπαϊκά κράτη που δεν είχαν συνάντηση με τον Πρόεδρο της "υπερδύναμης" ...? οι πρωθυπουργοί τους ? Υποτέλεια και ντροπή για την ελληνική κυβέρνηση σε έξαρση