#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2010 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Αιγαίο ανήκει στο Γιώργο του



Εν αρχή ην ο Γιώργος . Και ύστερα εργασιακά, ασφαλιστικά, ενεργειακά, ελληνοτουρκικά. Τίποτε δεν έμεινε όρθιο. Η Ελλάδα του 2009, μοιάζει τόσο μακρινή, τόσο πλούσια, τόσο ανέμελη, τόσο ανέφελη, μια ουτοπία.

Τα θέματα άνοιξαν κατά κύματα, όλα μαζί. Πριν συνέλθουμε από τη μια σφαλιάρα, έρχεται η επόμενη, πιο ενωμένη, πιο δυνατή.

Από την παροιμιώδη αναβλητικότητα του προηγούμενου περάσαμε στη φούρια του νυν. Σαν να θέλει να ζήσει τρεις θητείες σε μία.

Μέσα στον πανικό, χάθηκε αγωγός μεταξύ Μπουργκάς και Αλεξανδρούπολης. Ο ευρών θα μείνει για πάντα στον Έβρο (τον ποταμό, όχι το νομό)

Οι φτωχοί είναι πάντα οι πιο φιλόξενοι.. Για αυτό ο Γιώργος είναι τόσο περιποιητικός. Κάποτε, το 1161 μΧ ο Μανουήλ Κομνηνός δώρισε ένα δωμάτιο(!!!) γεμάτο χρυσό στον σουλτάνο του Ικονίου,  Κιλίτζ Αρσλάν, με στόχο τη φιλία και τη συμμαχία του.

Και ο Ταγίπ, όλο και κάτι θα τσίμπησε. Με άδεια χέρια να φύγει αποκλείεται. Φαίνεται και από το πρόσωπο του. Σοβαρού μαθηματικού πενηντάρη που τώρα νομίζεις ότι θα ρωτήσει Τριγωνομετρία το Γιώργο, με στόχο να πάρει το ιδιαίτερο φροντιστήριο. Με τα ημίτονα  ο δικός μας δεν τα πάει καλά, δώσε κανά τόνο από το Αιγαίο, σου λέει, να ξεμπερδέψουμε.

Το Αιγαίο ανήκει στο Γιώργο του.

Ας αφήσουμε όμως το Αιγαίο, να πάμε στας Ευρώπας, μπας και σπάσει η γκαντεμιά σήμερα

Tο στοίχημα της ημέρας

Στον τελικό του κυπέλλου Γερμανίας, μία βδομάδα πριν τον τελικό του Champions League  η Μπάγερν Μονάχου είναι πιο ποιοτική ομάδα από τη Βέρντερ και δείχνει το απόλυτο αφεντικό του αγώνα.

Στη Γαλλία τελευταία αγωνιστική η Λιλ με νίκη απέναντι στην αδιάφορη Λοριάν, πάει απευθείας στους ομίλους του Champions League το Φθινόπωρο. Θα την προτιμήσουμε λόγω κινήτρου

Βέρντερ Βρέμης - Μπάγερν Μονάχου   2 απόδοση  1.90                                                      Λοριάν – Λιλ                                            2    απόδοση 1.60

Δυάδα απόδοση: 3.04



ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/05/2010 19:46:09

    πω πω!... τι βλέπω; Γέρασε ο Μίκης και πάχυνε η κυρία ΓΑΠ

    • Factorx avatar
      Factorx @ archaeopteryx 15/05/2010 19:48:49

      κι εγω δεν αισθάνομαι τόσο καλά τελευταία....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Factorx 15/05/2010 19:59:43

        τίποτα... η λύση είναι να πάμε για λαχμαντζού (σε αναγώριση της ελληνοτουρκικής φιλίας)

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ archaeopteryx 15/05/2010 22:00:21

      Τα ιδια σκεφτηκα κι εγω για την κυρια ΓΑΠ.
      Φαινεται αυτηνης δεν της αρεσει η φιτνες.
      Για την αλλη κυρια....αγιε μου Γερασιμε,ετσι θα κυκλοφορουν οι Ελληνιδες σε λιγο?????

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Mαρινα 15/05/2010 22:14:58

        Θα την πω την κακια μου δεν αντεχω.

        Καλα ρε παιδια,με αυτη την γυναικα την εχει βγαλει τοσα χρονια ο αμοιρος ο Ερντογαν?

        Ξερω,δεν πρεπει να λεω τετοια πραγματα κλπ,κλπ,αλλα εδω μεχρι κι ενας ολλανδος πολιτικος προχθες παραιτηθηκε γιατι απατουσε την γυναικα του με μια υπαλληλο του,ο τουρκος δεν ακουστηκε ακομη?

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Mαρινα 15/05/2010 23:12:14

        Μάλιστα είναι ξαδέλφη του.

  2. theagpar avatar
    theagpar 15/05/2010 19:55:59

    Κριμα και για τον κυριο Θεοδωρακη, που για τις σφαγες παλαιστινιων ειναι λαλιστατος αλλα μπροστα στο σουλτανο και στις δικες του σφαγες κανει μοκο...

  3. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 15/05/2010 20:00:39

    Μετά από τόσες επιστολές ο κ. Θεοδωράκης φωτογραφίζεται ανάμεσα σ' αυτούς που παίζουν αυτή τη στιγμή το παιχνίδι που πριν λίγο καιρό ο ίδιος κατάγγειλε! Τι να πω; Μήπως καταλαβαίνω;

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/05/2010 20:14:02

    Και ο Θεοδωράκης στην προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ;
    Μήπως βρήκε την ευκαιρία να δώσει στον Παπανδρέου εκείνη την επιστολή που έστειλε στη Δραγώνα;

  5. πολίτης avatar
    πολίτης 15/05/2010 20:14:49

    Απίστευτο: Ο Ερντογαν είπε ότι οι πρόσφυγες της Μικράς Ασίας μετανάστευσαν στην Ελλάδα!
    http://tiresias-press.blogspot.com/2010/05/blog-post_8231.html

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ πολίτης 15/05/2010 20:17:43

      Αρα, έχουν δικαίωμα να επιστρέψουν στις πατρογονικές εστίες;

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 20:29:54

        Καλή ερώτηση, άντε μια που η Ελλάδα δεν πάει καλά φεύγω για Τραπεζούντα, λες να βρω το σπίτι του παππού;

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ πολίτης 15/05/2010 22:01:47

      Κι ο Μικης πως το σχολιασε?

  6. lewnidas avatar
    lewnidas 15/05/2010 20:17:47

    την μπομπονιερα που την παει ο γεωργιανος?

  7. kontin avatar
    kontin 15/05/2010 20:24:35

    Αιώνιος Μίκης όταν η Εξουσία του προσφέρει χάντρες, αρχίζει τις κολοτούμπες και τα χαριτωμένα του.
    Κρίμα

  8. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 15/05/2010 20:31:07

    Τετοιον ξεπεσμο ομολογω οτι δεν τον περιμενα απο τον Θεοδωρακη, να γλυφει εκει που εφτυνε ως προχθες - τι να σκεφτεις και τι να πεις, μονο να λυπηθεις βαθεια μπορεις πια για την καταντια μας...

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ xenitemenos21 15/05/2010 22:03:38

      Αποκλειεται να ταχασε λιγο λογω ηλικιας?

  9. πολίτης avatar
    πολίτης 15/05/2010 20:33:44

    Δεν το πιστεύω, προφανώς τον χρησιμοποιούν, θα του είπαν για φιλία των λαών και άλλα τέτοια και το έχαψε. Δηλώσεις έκανε;

  10. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 15/05/2010 20:50:14

    είναι πολλά τα λεφτά Αρη.....και ο ΓΑΠ και ο ΕρντοΓΑΝ ακολουθούν συγκερκιμένες οδηγίες.....
    το δίλημα ήταν σαφές...ή τα βρίσκετε ή σας βάζουμε φωτιές....
    το μάνουαλ έχει συγκεκριμένες οδηγίες βήμα βήμα...
    ξαφνικά οι δύο χώρες δεν έχουν καμία αιτία να είναι δυσαρεστημένες η μία μετην άλλη.... όλα βαίνουν καλώς.....ο πιο τσαμπουκάς κάνει και καμία κασκαρίκα σε βάρος του χαλβά του άλλου...αλλά η πορεία έχει καθοριστεί και είναιεντεταλμένη , συντονισμένη και καθορισμένη .....συνεκμετάλευση μη σας πάρει και σας σηκώσει.....το αιγαίο έχει και πετρέλαια ..εχει και κάτι περίεργα ορυκτά...όσμιο τα λένε; τώση οσμή και μπόχα εδώ και αιώνες βγάλαμε και ορυκτό πατέντα....αλλά το καλό είναι ότι το χρειάζονται στην διαστημική τεχνολογία αλλα και στα νέα οπλικά συστήματα....έχει λέει κάτι 40-50 000 ευρά το κιλό;...μην τρελαθούμε κιόλας.....και είναι το κοίτασμα θαύμα το μεγαλύτερο στον κόσμο;.....κι άλλα ωραία....

    ο ΕρντοΓΑΝ το παίζει ότι και καλά είναι το πάνω χέρι...ο δικός μας ότι προσπαθεί για οικονομία απ΄τα όπλα....τέλος παντων....το καλό θα είναι να δράξουμε την ευκαιρία ,εκεί που μας πάνε με το ζόρι , να πάμε και να μείνουμε....στην φιλία...αλλά όλα τα πράγματα που επιβάλονται με το ζόρι δεν έχουν καλό τέλος.....ίσως και ο τελικός τους σκοπός ,μετά τα πετροδόλαρα και ορυκτοδόλαρα, να είναι να μας κρατήσουν και σε έχθρα , όπως κάνουν με μεγάλη επιτυχία μέχρι και σήμερα....

    συνωμοσιολόγος θα έπρεπε να είναι το nickname μου ε;

  11. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 15/05/2010 20:54:09

    ΝΑΥΤΙΑ !
    O γνωστος Μικυ.Ο εθνικος κωλοτουμπας ξαναχτυπησε.
    Καραμανλης η τανκς,ΚΚΕ εσ,Συμμαχια,ΚΚΕ,ξανα ΚΚΕ ες,Ανδρεας,Μητσοτοδρακουλας,Σημιταρας “τουρκοφαγος”,φωταδιστης,Κ.Καραμανλης κλπ κλπ τουμπες διανθισμενες με κλαμμα και εθνικες “ανησυχιες”.
    Διακηρυξεις περι συνωμοσιων και εθνικων συμφορων.
    Και ξανα προς την τουμπα τραβα…
    Φωτογραφια χερι χερι με Γιωργη και Ταγιπ..
    Κακως συκοφαντουν κατα καιρους το Μικυ.
    Ας τον αφησουν να ειναι μονο ο εαυτος του.
    (ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

    • theagpar avatar
      theagpar @ Aris lalidis 15/05/2010 22:00:48

      Σωστος!

  12. Μούσα avatar
    Μούσα 15/05/2010 23:04:20

    ΚΑι κάτι ασχετο
    Χαίρομαι που ολα αποκαλύπτονται σιγα-σιγα
    Και πολλοί μπορει να μεγάλωσαν με τα τραγούδια του και την μουσική του,
    το σέβομαι
    οπως σέβομαι και αυτον ως πρόσωπο και την μουσική δημιουργία του
    ομως αυτή η εμμονή της πρωτοκαθεδρίας,
    της ανάμειξης σ΄ολα και σε καποια περιφερειακα,
    της συνεχούς προβολής του έργου του σε βαρος ισως καποιων νεων συνθετων,
    δεν βοήθησε και πολύ στην εξέλιξη της σύγχρονης μουσικής στην Ελλάδα
    ενω ο ιδιος δεν φανηκε να δείχνει καποιο ενδιαφέρον για την προώθηση νεων δημιουργών περα απ΄αυτών που εκτελούν το έργο του,κατι που εχει ανάγκη ο τόπος.

  13. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 15/05/2010 23:56:47

    Κι επειδη ο αγαπητος Μικυ στη μακροχρονη διαδρομη του μετρα πολλες σκιες,
    μοιραια ο προβολεας της Ιστοριας θα πρεπει να φωτισει τα πρωτα χρονια της
    σταδιοδρομιας του.
    Τον τροπο με τον οποιο αξιοποιηθηκε το αδιαμφισβητητο ταλαντο του σε μαυρες εποχες για πολλους αλλους.
    Ο συχωρεμενος ο Νικος Βεργιδης στο εργο του " Η συνωμοσια της σιωπης" καταγραφει ενδιαφερουσες αποψεις για το Μικυ την εποχη "που εκτονωνε τους Λαμπρακηδες στα γηπεδα".

  14. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 16/05/2010 00:13:25

    Του κου Θεοδωράκη του έφερε η χούντα με REO πιάνο από τη Ζάκυνθο στην Τρίπολη όπου ήταν εξόριστος, για να παίξει στους φαντάρους τραγούδια του Χατζηδάκη, η ΝΔ του επέτρεψε να χτίσει βίλλα στο Βραχάτι πάνω στο κύμα και μάλιστα παρέκαμψε το δρόμο για να μην τον ενοχλήσει ... και σεις κοροιδάκια μασάτε από την υποκρισία και τον ενδοτισμό του;
    Με τέτοια πρότυπα γαλουχηθήκαμε ... περαστικά μας.

  15. ataktos avatar
    ataktos 16/05/2010 09:44:59

    Αχ Μίκη ..πάλι χέρι χέρι με τον Παπατζή σε έβαναν …

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 16/05/2010 11:22:18

    Μην βιαζεστε να κρινετε και να κατακρινετε τον Μικη. Πολιτιστικη διπλωματια κανει. Ολοι, ακομα και οι Τουρκοι, ξερουμε οτι ειναι (οι Τουρκοι) κυριως εξισλαμισμενοι Ελληνες. Αν, και τι μεγαλο ΑΝ, αν, λεω, αυτο το μυνημα το εμπεδωναμε στους Τουρκους, πολλα θα κερδιζαμε, λεω τωρα...
    Αλλα, ειπαμε, οι νεοελληνες εχουμε για οραμα (δεν λεω μεγαλη ιδεα αν και την χρειαζομαστε) να ...μειωσουμε τα τοκογλυφικα επιτοκια, ή να ...πιασουμε το 3% χρεους στον μηδενιστικο παραδεισο του Στενω. Και μετα αναρωτιομαστε γιατι μας εχουν παρει φαλλαγι.
    Και κατι τελευταιο, συγκρινετε την περηφανεια και την επαρση με την οποια μιλουσε ο Εντογαν-εφεντιμ για την πατριδα του με αυτη του Φορρεστ ΓΚΑΠ οταν μιλα, και μιλουσε στο εξωτερικο ειδικα, για την Ελλαδα. Αυτη ειναι η διαφορα συνελληνες.

  17. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/05/2010 12:01:28

    @ Νίκος
    Γιατί νά μιλήση μέ ὑπερηφάνια γιά τήν Ἑλλάδα ἀφοῦ δέν εἶναι ἡ πατρίδα του;

    Ἔχει δείξει μέ τίς πράξεις του,πώς μόνο μῖσος ἔχει γιά τοῦτον ἐδῶ τόν

    τόπο.

    Ἐξισλαμισμένοι Ἑλληνες ἤ ὄχι,μόνο Τουρκική συνείδησι ἔχουν,δλδ,εἶναι

    ἐπικίνδυνοι γιά μᾶς.

    Ἡ καλλίτερη λύσις:Ὁ καλός ὁ φράκτης κάνει τόν καλό τόν γείτονα.