#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2009 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Το ΄σκασε» στη Γερμανία ο Χριστοφοράκος;

Μια ακόμα επιβεβαίωση του antinews

Για μια ακόμα φορά το http://www.antinews.gr/ είχε πρώτο την είδηση. Όπως έγινε γνωστό σήμερα ο Μιχάλης Χριστοφοράκος δηλώνει ασθένεια από την ...Γερμανία και ζητάει νέα αναβολή της κρίσιμης αυριανής καταθέσεώς του στον ανακριτή.

Προχθές ( Στο Μόναχο ο Μ. Χριστοφοράκος) αποκαλύψαμε ότι ο κ. Χριστοφοράκος εθεάθη, την ίδια ημέρα, στο κέντρο του Μονάχου, στην περιοχή Στάχους , όπου έχει επαφές με γνωστό γερμανικό δικηγορικό γραφείο.

Ο ανακριτής τι θα κάνει; Θα στείλει γιατρούς στο γερμανικό νοσκομείο; Θα βγάλει διεθνές ένταλμα σύλληψης; Δεν σας το είπα εδώ και μήνες οτι θα γίνει "το σόου" με την Ζήμενς προεκλογικά;

Στο μεταξύ συνεχίζεται ο πόλεμος των συνηγόρων, που τόσο πολύ εξυπηρετήθηκε με τις εμφανίσεις τους στα κανάλια. Μήνυση σε βάρος του 4ου ειδικού ανακριτή κατέθεσε στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου ο συνήγορος΄Γιάννης Ματζουράνης του πρώην διευθυντικού στελέχους του ΟΤΕ Γιώργου Σκαρπέλη, για πράβαση καθήκοντος και κατάχρηση εξουσίας, επικαλούμενος ως μάρτυρες δικαστές, εισαγγελείς και δικηγόρους. Σύμφωνα με ανώτατες εισαγγελικές πηγές η κίνηση αυτή δεν μπλοκάρει το έργο της ανάκρισης αλλά αφορά μόνο στο συγκεκριμένο κατηγορούμενο.

Αυτή την ώρα,βρίσκεται στον 4ο ειδικο ανακριτη ο Αλέξανδρος Αθανασιάδης, πρώην διευθυντικό στέλεχος της Siemens, ενώ ολοκλήρωσε την κατάθεσή του ο Πρόδρομος Μαυριδης

Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες, παραιτούνται από την υπεράσπιση των πελατών τους οι συνήγοροι των πρώην διευθυντικών στελεχών της ΖΙΜΕΝΣ ,Χρήστου Καραβέλλα και Ηλία Γεωργίου,κύριοι Μαρκουλάκος και Πάρσαλης,υποστηρίζοντας ότι αδυνατούν πλέον να συνεχίσουν το έργο τους λόγω των δικονομικών ακυροτήτων που έχουν σημειωθεί στην ανάκριση.

Είδατε λοιπόν πόσο βοήθησαν στην απονομή δικαιοσύνης οι πρόσφατες τηλεοπτικές αναζητήσεις;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2009 16:03:38

    Ελευθερος ανθρωπος ειναι σε ελευθερη χωρα ζει παει οπου θελει και οποτε θελει.

    προς τι η απορια?? δεν σας καταλαβαινω μερικες φορες. Εχετε εμμονες. Ξεκολειστε.

    ααα και τη βρεγμενη σανιδα ανα χειρας.

    ΠΠ

  2. Vass avatar
    Vass 20/05/2009 16:13:55

    Αφιερωμένο στον ξενιτεμένο μας Μάκη με την ευχή να του παραστεθεί κι ο κολλητός φίλαθλος Michel.


    Στο σταθμό του Μονάχου που με πέταξε... άχου
    η μαύρη μοίρα μου, μάνα κακομοίρα μου

    'Οπου να' ναι σουρουπώνει το "ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ" θα φτάσει
    να ' ταν και να κατεβάσει έναν φίλο ή γνωστό

    Στο σταθμό του Μονάχου που με πέταξε ... άχου....
    η μαύρη μοίρα μου, μάνα κακομοίρα μου...

    Κάθε άνθρωπος και γλώσσα, ποιον εξέρω, ποιός με ξέρει,
    αφιλόξενα τα μέρη, παγωμένες οι καρδιές...

    Στο σταθμό του Μονάχου, που με ξέχασε.... άχου
    η μαύρη μοίρα μου, μάνα κακομοίρα μου....

    Δίπλα μου λαγοκοιμάται ένας χίππυ πεινασμένος,
    ένας νέγρος μεθυσμένος, τα ναυάγια σωρό

    Στο σταθμό του Μονάχου, που με ξέχασε άχου
    η μαύρη μοίρα μου, μάνα κακομοίρα μου.

    Άκης Πάνου

  3. Orestios avatar
    Orestios 20/05/2009 16:36:43

    Πως γίνεται και πάντα ασθενούν όταν φτάνει η ώρα να καταθέσουν?

  4. Helmut avatar
    Helmut 20/05/2009 16:42:22

    Η είδηση είναι ανησυχητική... μήπως νοσηλεύτηκε επειδή πάσχει από αυτοκτονικό ιδεασμό;

    Απ'ότι φαίνεται όσοι κάνουν πολύ παρέα με τον Michel de Liapis το παθαίνουν αυτό...

    Περαστικά στον Herr Christoforakos!

    ΥΓ: Vass καλή η αφιέρωση αλλά μήπως ταιριάζει περισσότερο το "Μία βραδιά στο Λεβερκούζεν" (είναι λίγο μακριά από το Μόναχο βέβαια αλλά... με private jet απέχει μόλις 30 λεπτά)

    Έχει ο καιρός τις μαύρες του
    κι εγώ που βρίσκομαι δεν ξέρω
    σε παραλίες που χωράνε τους ορίζοντες
    ή σε απλές κουβέντες που τρελαίνουν

    Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν
    λίγο έξω απ' το σταθμό
    θα θυμάμαι που μου είπες:
    Γεια σου μάγκα σ' αγαπώ!

    Όσο κι αν θέλω μα κρύβομαι
    είναι σκληρό για μένα να τ' αντέξω
    πόσο μου λείπει αυτό που το χρειάζομαι
    να παίρνω να σκορπάω και να σωπαίνω

    Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν
    λίγο έξω απ' το σταθμό
    θα θυμάμαι που μου είπες:
    Γεια σου μάγκα σ' αγαπώ

  5. leon avatar
    leon 20/05/2009 16:58:05

    Απλα καθυστερει το αναποφευκτο.
    Μπορει και να νομιζει πως κατι θα γινει και θα την γλιτωσει. Ματαιο.

  6. Swell avatar
    Swell 20/05/2009 17:10:53

    Λες και η ελληνική δικαιοσύνη χρειαζόταν κι άλλα για να γελοιοποιηθεί...

  7. MOLEMOU avatar
    MOLEMOU 20/05/2009 17:14:36

    NA SOU STILO MIA FOTO ;KALHSPERA APO TO MONAXO

  8. kanis avatar
    kanis 20/05/2009 17:15:31

    Πάλι καλά, που δεν έχει "αυτοκτονικό σύνδρομο"!

  9. Keep Talking avatar
    Keep Talking 20/05/2009 18:03:59

    Ελα μαζι μου στη Χαβαααααηηηη.....

  10. Hase avatar
    Hase 20/05/2009 19:29:56

    Ακουω, οτι ο Χριστοφορακος ειναι Γερμανος υπηκοος και εχει και γερμανικο διαβατηριο, οποτε χαιρετα μου τον πλατανο. Αν εχει εκρεμμοτητες και με την δικαιοσυνη στην Γερμανια (για την υποθεση Ζημενς)
    τοτε δεν προκειται να ερθει εδω με τιποτα.
    Καλα κρασια.

  11. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 20/05/2009 20:10:49

    Η "Ελευθεροτυπια" γραφει οτι ο ανακριτης εξεδωσε διεθνες ενταλμα συλληψης του Χριστοφορακου, ο οποιος απο το Μοναχο οπου βρισκεται ζητησε νεα παραταση στην προθεσμια για να απολογηθει, επικαλουμενος λογους υγειας που δεν του επιτρεπουν να ταξιδεψει στην Ελλαδα. Εγω, ο απλος Ελληνας ειμαι σκραπας στα νομικα, αλλα σκεπτομαι: Καλα, ο Χριστοφορακος και ο οποιοσδηποτε Χριστοφορακος κανει εκεινο που τον συμφερει. Αλλα ο ανακριτης, ο οποιος εχει απαγγειλει εναντιον του βαυτατες κατηγοριες και για τις οποιες τον εχει καλεσει να απολογηθει δεν επρεπε ταυτοχρονα να του απαγορεψει και την εξοδο απο τη χωρα; Αν, λοιπον, αυτο προβλεπεται απο τη νομοθεσια, δεν πρεπει οχι απλα να δωσει εξηγησεις ο συγκεκριμενος ανακριτης αλλα να διωχθει για πλημμελη ασκηση των καθηκοντων του; Και ταυτοχρονα να πληρωσει απο την τσεπη του τις δαπανες που θα γινουν για τη μεταγωγη του Χριστοφορακου στην Ελλαδα; Τι λεει γι' αυτα ο κυριος Σανιδας;

  12. Jimmy L avatar
    Jimmy L 20/05/2009 20:11:12

    Και γιατι παρακαλω δεν του απαγορευσε ο ανακριτης την εξοδο απο την χωρα??Μετοσο βαρυ κατηγορητηριο!!!Υπαρχει δικαιοσυνη στην Ελλαδα???

  13. ariel avatar
    ariel 20/05/2009 20:40:28

    Παιδιά η έξοδος από την χώρα δεν έχει νόημα προκειμένου για την ΕΕ γιατί θεωρείται εντός συνόρων χώρας. Εκείνο που έπρεπε να είχε γίνει, είναι να προφυλακιστεί. Εκεί είναι οι ευθύνες του ανακριτή. Τώρα από Μόναχο μπορεί να πάει όπου θέλει. Ασε που μπορεί ως Γερμανός υπήκοος να ζητήσει να δικαστεί στην Γερμανία, όπου θα διωχθεί για πλημμέλημα. Δηλαδή πιάσε το αυγό και κούρεφτο που λέμε.

  14. bird avatar
    bird 20/05/2009 21:38:02

    Ρε Παιδιά μια απορία...
    Αυτος ο Γιάννης Ματζουράνης είναι ο γνωστος απο την υπόθεση Κοσκωτά ή είναι συνωνυμία;
    Τόση μπόχα δεν αντέχεται!!!!
    Και οι Πασόκοι κάνουνε τις παρθένες!!!
    ........ Πού άφησα τα χάπια μου;;

  15. zaza avatar
    zaza 20/05/2009 21:39:31

    O Dr. και όχι Herr Χριστοφοράκος είναι υπήκοος γερμανίας και καθιστά την εκδοσή του πολύ δύσκολη.
    Ο Α. Αθανασιάδης αφήνεται ελεύθερος με περιοριστικούς όρους (2 φορές/μήνα στο τμήμα της περιοχής του, απαγόρευση εξόδου από την χώρα και καταβολή εγγύσης 700,000 ευρώ)
    Αναμένουμε την απόφαση για τον Μαυρίδη
    (τα νέα απο΄τον ΣΚΑΙ)

  16. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 22:06:55

    12. Γιατι απλα ηταν ολα προσχεδιασμενα.
    Συμφωνα με τον Σικατσεκ ο κ. Χριστο/Φορακος θεωρειται ως ο βασικος χορηγος ολων των μεγαλων κομματων.
    Λογικο ειναι ολοι αυτα τα τσουτσεκια που δωροδοκηθηκαν να τον συμβουλεψαν να εγκαταλειψει την Ελλαδα.
    Akropolis adieu, ich musse gehen...na, na, na

  17. Factorx avatar
    Factorx 21/05/2009 01:13:26

    @bird: όπως τα λες