#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2010 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τούρκοι έποικοι θα σώσουν τα νησιά μας!



Πρόταση να δοθεί άδεια σε Τούρκους να γίνουν μόνιμοι κάτοικοι στα ελληνικά νησιά, καταθέτει με επιστολή του ο νομάρχης Χίου Πολύδωρος Λαμπρινούδης, προκειμένου, όπως ισχυρίζεται, να εξισορροπηθεί το πρόβλημα γήρανσης του πληθυσμού και εγκατάλειψής τους από τη νεολαία! Μετά την επιστολή του προς τον πρωθυπουργό με την οποία ζητούσε να διευκολυνθούν οι Τούρκοι υπήκοοι ώστε να ενισχυθεί η τουριστική κίνηση στη Χίο, ο νομάρχης κάνει ένα ακόμα βήμα. Σε επιστολή του προς το ειδησεογραφικό πόρταλ Defencenet.gr (του ασκούσε κριτική για το θέμα της βίζας) στις 28 Απριλίου αναφέρεται επί λέξει: «Ούτε φυσικά η βίζα για επισκέπτες δημιουργεί προϋποθέσεις να κατακλυστούν τα νησιά από μόνιμους Τούρκους κατοίκους. Φυσικά κάτι τέτοιο για τα νησιά που γερνούν και που ο νέος πληθυσμός τα εγκαταλείπει, ίσως θα έπρεπε να εξεταστεί θετικά και όχι μέσα από το πρίσμα της ξενοφοβίας, του ρατσισμού και των στερεοτύπων που αναπαράγει ο σχολιασμός σας»... Ο νομάρχης πάντως έχει δηλώσει και επιθυμία να είναι υποψήφιος στον ενιαίο Δήμο Χίου του Καλλικράτη... (σ.σ.: Δεν του εξήγησαν ότι οι Τούρκοι... ακόμη δεν ψηφίζουν;).

(απο το ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 06:31:53

    Με την αποκαθήλωση του πίνακα της Σφαγής της Χίου τί σχέση έχει ο κυριούλης?

    Αντί να μάχεται για να αναπτύξει το νησί του και να προσελκύσει τους Έλληνες που φεύγουν εξ' αιτίας της απραξίας του, τολμά και μιλά για πρόσκληση Τούρκων, που θα ενισχύσουν την τοπική κοινωνία, τη στιγμή που οι Τούρκοι διεκδικούν νησιά με πρόφαση Τουρκικό πληθυσμό?

    Μα τόση εγκεφαλική μαλάκυνση πιά?

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Orestios 02/05/2010 11:17:45

      Ο πίνακας μπήκε πριν δύο μήνες:

      http://www.chiosnews.com/cn132010715130.asp

      • Μουά avatar
        Μουά @ Γιάννης Σ. 02/05/2010 21:09:25

        http://gr.altermedia.info/images/sfagh.jpg

  2. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 02/05/2010 06:39:50

    Θεέ μου πού τους βρίσκουν???

  3. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 02/05/2010 08:14:45

    Είναι να απορεί κανείς πως αυτόν το κύριο δεν τον έστειλαν πακέτο στα απέναντι παράλια ως ανεπιθύμητο. Και επειδή ο κύριος έχει βγει κάτω από μια κομματική σημαία (ποιά ;), ποιά είναι η αντίδραση του κόμματος που τον υποστήριξε στις δηλώσεις του;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Μιχάλης 02/05/2010 15:35:31

      Ένας τέτοιος Νομάρχης θα είχε εκλεγεί είτε με τη σημαία του ΠΑΣΟΚ, είτε με τη σημαία του ΣΥΡΙΖΑ, δηλαδή των δύο νεο-οθωμανικών κομμάτων.
      Οπως και συμβαίνει. Δηλαδή, είναι Πασοκάνθρωπος.

    • Μουά avatar
      Μουά @ Μιχάλης 02/05/2010 21:15:08

      Χίος:
      Το ΠΑΣΟΚ είναι και εδώ, ενωμένο Δ.Ν.Τ.

  4. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 02/05/2010 08:27:18

    Φάτε και πιείτε δραγουμάνοι
    τώρα που όλα είναι για τα σας.
    Έτσι ορίζει το φιρμάνι
    κι ο πολυχρονεμένος σας Πασάς.

    Κι όσο για μας σ' ένα καλύβι
    γεια σου Τζαβέλα, γεια σου Γέρο του Μοριά
    βράδυ-πρωί θα λιώνουμε μολύβι
    για την τιμή και για τη λευτεριά.

    jimparan per te...
    jimparan

  5. Dimi avatar
    Dimi 02/05/2010 09:03:25

    14/5/2010: Αντίσταση στον Πορθητή Ερντογάν! http://bit.ly/ctHaus

  6. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 02/05/2010 09:12:25

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΙΝΟΥΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΗ ΒΡΙΣΚΩ ΣΩΣΤΗ. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΜΑΣ ΡΗΜΑΖΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΙΣΩΣ ΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΟΙΚΟΥΣ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΗΛΙΘΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

    • Σαος avatar
      Σαος @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 02/05/2010 09:19:21

      Ναι, και θα σε σώσει ο φτωχότερος από εσένα Τούρκος;;; Το πρόβλημα με κάποιους τουριστικούς προορισμούς είναι ότι περιμένουν να ζήσουν όλο τον χρόνο μόνο από μια σεζόν.

  7. Νικος avatar
    Νικος 02/05/2010 10:04:10

    Δίκιο έχει πολύ σωστή τη βρίσκω την πρόταση του, και μετα απο 10-15 χρόνια με ένα δημοψήφισμα να αποφασίσουν οι κάτοικοι στην αρχή αυτονομία και στη συνέχεια ενσωμάτωση με τη μαμά Τουρκία. Αυτό δε θα συζητήσουν με τον Ερντογάν; ¨Αλλωστε κυβερνάει αυτός που έβαλε την υπογραφή του για το διαμελισμό της Γιουγκοσλαβίας, θα ακούσει το αίτημα του Νομάρχη που βγήκε με τη σημαία του κόμματός του.

  8. rasputin avatar
    rasputin 02/05/2010 10:07:39

    Δεν πιστεύω στα μάτια μου!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ rasputin 02/05/2010 10:13:55

      Έχεις καμιά αντίρρηση; Μη μου πεις ότι είσαι κι εσύ προαγωγός του ρατσισμού και της ξενοφοβίας...

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ rasputin 02/05/2010 14:57:28

      Ουτε γω,αλλα ειμαι σαν χαμενη...Εδω που μενω αντιμετωπιζω σε καθημερινη βαση ρατσισμο εναντια του ελληνικου λαου-υποβοηθουμενο φυσικα κι απ' την συσωμη τουρκικη προπαγανδα του εδω τουρκικου στοιχειου-και στις ελληνικες ιστιοσελιδες διαβαζω αυτα τ' ανηκουστα!!!!

      Που να παει καποιος σαν εμενα που δεν ειναι ουτε ραγιας κι ουτε πουλιεται κι ουτε αγοραζεται????

  9. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 02/05/2010 10:37:57

    Ρατσιμός - Ξενοφοβία, Ρατσιμός - Ξενοφοβία, Ρατσιμός - Ξενοφοβία, Ρατσιμός - Ξενοφοβία, Ρατσιμός - Ξενοφοβία, Ρατσιμός - Ξενοφοβία, Ρατσιμός - Ξενοφοβία ........
    Εκεί στο ΠΑΣΟΚ μήπως πρέπει να αρχίζουν να εμπλουτίζουν το λεξιλόγιό τους; Υπάρχουν και άλλες λέξεις στα Ελληνικά, εκτός από τις δύο προαναφερθείσες...

  10. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 02/05/2010 10:50:47

    Εφιαλτη ΛΑΜΠΡΙΝΟΥΔΗ πολυ καλα επραξες να προβεις σε αυτες τις δηλωσεις.. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΔΟΣΙΕΣ ΤΩΝ...

    Θα ηταν κριμα να ξεφευγες.

    Ο καταλαγος εμπλουτιζεται καθημερινα με τους αλητες που βυσσοδομουν εναντιον της πατριδος μας, θα ερθει συντομα η ωρα που με τον ενα η τον αλλο τροπο θα ξεβρωμισουμε απο αυτο το σκπουπιδιαριο.

    Εδω δεν υπαρχει πια διαλογος , ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Νικηφορος Φωκας 02/05/2010 14:59:27

      Καλα...ακομα δεν τον εκανε κανεις τοπι στο ξυλο?????

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ Mαρινα 03/05/2010 19:05:13

        Και που το ειπε προδοθηκε τι κουμασι ειναι και τι ρολο παιζει, αυτο ελειπε να τον αφηναμε να το κανει κιολας..

        Α και κατι αλλο, δεν μιλαγα για ξυλο.... δεν θα εχει αυτην την τοσο καλη τυχη..

  11. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 02/05/2010 10:54:57

    φωτια και τσεκουρι στον βρωμογενιτσαρο......

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ γιαννης αγιαννης 02/05/2010 11:40:44

      Καλά δεν έχει έναν παλαβό σε ολόκληρη την Χίο;

  12. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 02/05/2010 11:13:09

    Την τιμή αυτού του έθνους απέναντι στους Καρα-Αλήδες,
    την έσωζαν πάντοτε κάποιοι Κανάρηδες.

  13. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 02/05/2010 11:15:48

    Τα μεγάλα νησιά του Βορείου Αιγαίου (Χίος, Λέσβος), είναι πλούσια και δεν έχουν προβλήματα με πληθυσμό να φεύγει. Αντιθέτως, έχουν πολλά πανεπιστημιακά τμήματα με νέο κόσμο που έρχεται. Μπούρδες λέει ο Λαμπρινούδης. Φαντάζομαι, ήθελε να το παίξει «προοδευτικός» σαν τον ανεκδιήγητο αρχηγό του και υπερθεμάτισε λεκτικώς... Μπορεί οι Χιώτες να ανοίγουν επιχειρήσεις στη Σμύρνη των 3 εκατομμυρίων, αλλά δεν είναι το ίδιο.

  14. nina avatar
    nina 02/05/2010 12:03:58

    άντε βρέ και στα βόρεια σύνορα που τα χωριά ρημάζουν να φωνάξουμε τους βούλγαρους ,τούς αλβανούς και τούς σκοπιανούς . επειδή θα έχουμε ένα πρόβλημα με τη θράκη λέω να αφήσουμε τους φίλους και συμάχους βούλγαρους και τούρκους να τα βρούν μεταξύτους και να μήν μας βάζουν διλλήματα ποιόν απ τους δύο προτιμάμε.

  15. fitsulas avatar
    fitsulas 02/05/2010 12:22:04

    Έχει εξηγηθεί η απόβαση αυτών των φρούτων του ΠΑΣΟΚ στις τοπικές αυτοδιοικήσεις του Αν. Αιγαίου. Στο ΠΑΣΟΚ είχαν αφιονίσει με τον δήμαρχο Καλύμνου που πήγε και σήκωσε την σημαία στα Ίμια, με τα γνωστά συνεπακόλουθα. Έκτοτε φυτεύουν στο Αν. Αιγαίο ερπετά με ρευστές συνειδήσεις για να αδελφοποιούνται με τους απέναντι, να παντρεύουν λούστηδες, να καλούν για επικοισμό, όμως ποτέ μα ποτέ να μην σηκώσουν γαλανόλευκο μπαϊράκι.

  16. NTINOS avatar
    NTINOS 02/05/2010 12:46:48

    ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΚΡΑΞΙΜΟ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΧΙΟΥ

  17. Dimi avatar
    Dimi 02/05/2010 14:02:04

    Νταβούτογλου: «Η Ελλάδα είναι ασήμαντη» http://bit.ly/9Ih8Bb
    Jeffrey-Δρούτσα κότσια έχετε??

  18. Mak avatar
    Mak 02/05/2010 15:12:08

    Άμα του αρέσει το οθωμανικό να παίρνει το καραβάκι να πηγαίνει απέναντι, δεν είναι κόπος. Του κάνουμε και τα έξοδα...

    Ας τον ξαναψηφίσουν οι Χιώτες να δούμε αν θέλουν Τούρκους εποίκους στο νησί...

  19. δήμης avatar
    δήμης 02/05/2010 15:28:15

    ΣΝ ΙΔΕΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΗ ΦΙΛΗ ,ΣΥΜΜΑΧΟ ,ΣΥΝ-ΕΤΑΙΡΑ ΜΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ , ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝ-ΖΕΪΜΠΕΚΙΑΖΟΥΣΑ ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗ ΕΠΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΗΡΑΝΣΗ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑΣΑΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ;;;

  20. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 02/05/2010 15:34:00

    Eρώτηση προς Χιώτες:
    Υπήρξε η παραμικρή αντίδραση μαζικών φορέων Χίων, κατοίκων νησιού, Αθηνών ή εξωτερικού;
    Εγώ δεν άκουσα ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ, ούτε καν πολιτιστικού συλλόγου απέναντι στις ανθελληνικές δηλώσεις του Νομάρχη Γιουσουφάκη.
    Αν όντως είναι έτσι, θα επιβεβαιωθεί η γνώμη που έχω για τους Χιώτες, δηλαδή ότι οι περισσότεροι από αυτούς είναι παραδόπιστοι.

  21. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 02/05/2010 15:35:53

    Ο κυρ-νομάρχης προφανώς είναι δούρειος ίππος των απέναντι! Εκτός και αν έχουμε να κάνουμε με έχοντα IQ ραδικιού!!! Υπάρχει όμως και η τρίτη, επικρατέστερη για μένα εκδοχή που παραθέτω πιο κάτω:
    Παρότι πρέπει να καταλαβαίνει ότι δεν τον συμφέρει η δημοσιοποίηση της πρότασής του, εν τούτοις το κάνει ελπίζοντας να τον αγαπήσει σφόδρα και να τον εκτιμήσει υπέρμετρα, ο από σήμερα «πρωθυπουργεύων»! Θυμήθηκε πως την Υπερνομαρχία της Θράκης μας, ο Γιώργος είχε επιχειρήσει να την παραδώσει στην τουρκικής συνείδησης μειονοτική μουσουλμάνα, οπότε αποφάσισε να δηλώσει τουλάχιστον τουρκόφιλος, για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του; Θα σκέφτηκε ασφαλώς ο άνθρωπος, πως καλή είναι η λαϊκή βούληση αλλά προφανώς κάλλιστο είναι το χρίσμα του κυβερνώντος κόμματος!
    Ήθελα να ήξερα, οι Χιώτες δεν τον πέταξαν ακόμα στη θάλασσα;

  22. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 02/05/2010 15:37:09

    Ε ρε οθωμανικό που χρειάζεται σε μερικούς...

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/05/2010 16:43:52

    Εφιάλτης
    Πήλιος Γούσης
    Λαμπρινούδης

    Μην ξεχνάτε το όνομα του Προδότη.
    Μετά την Κατοχή, ανεξάρτητα από λεπτομέρειες της "υπόθεσης ΟΠΛΑ", εκτελέστηκαν συνεργάτες των κατακτητών.
    Για να δούμε ...