#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2010 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τούρκεψε» τον Καραγκιόζη η UNESCO !!!



Η εξωτερική πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου σημείωσε έναν ακόμα θρίαμβο υπερ της ... Τουρκίας. Χωρίς να υπάρξει καμία αντίδραση της Ελλάδας, η  UNESCO έδωσε την τουρκική υπηκοότητα στον Καραγκιόζη, επικυρώνοντας σχετική απόφαση που είχε ληφθεί πέρυσι από μία υποεπιτροπή της, η οποία απαρτιζόταν από εκπροσώπους έξι χωρών: της Τουρκίας, της Εσθονίας, του Μεξικού, της Βόρειας Κορέας, των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων και της Κένυας.

Η υποεπιτροπή είχε συνεδριάσει στο Αμπου Ντάμπι και είχε αποδεχθεί την εισήγηση που συνέταξε το υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού της Τουρκίας, βάσει της οποίας τόσο ο Καραγκιόζης όσο και ο Χατζηαβάτης είναι Τούρκοι.

Σύμφωνα με το Βήμα, η απόφαση επικυρώθηκε και από την αρμόδια επιτροπή της UΝΕSCΟ, χωρίς να υπάρξει καμία αντίδραση της Ελλάδος, παρά μόνο μία επιφύλαξη που διατύπωσε η διευθύντρια του Νεότερου Πολιτισμού του υπουργείου Πολιτισμού κυρία Τέτη Χατζηνικολάου, ότι ο Καραγκιόζης αποτελεί άυλη φιγούρα της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδας.

Η εξέλιξη αυτή προβληματίζει τα υπουργεία Εξωτερικών και Πολιτισμού. Ήδη, ο Π. Γερουλάνος ζήτησε από τις αρμόδιες υπηρεσίες λεπτομερή ενημέρωση, ενώ ο πρεσβευτής της Ελλάδας στην UΝΕSCΟ Γ. Αναστόπουλος δήλωσε ότι είχε συστήσει εδώ και καιρό στο υπουργείο Πολιτισμού να δηλώσει στην UΝΕSCΟ ότι ο Καραγκιόζης αποτελεί τμήμα της ελληνικής πολιτιστικής κληρονομιάς.

Κυβερνητικοί παράγοντες αναφέρουν ότι η μοναδική περίπτωση να συμπεριληφθούν και οι πολιτιστικές ενστάσεις της Ελλάδας όσον αφορά τον Καραγκιόζη είναι να υπάρξει ένα είδος συμφωνίας με την Τουρκία.

Δηλαδή τώρα θα διαπαραγματευτούμε με την Άγκυρα και τον ... Καραγκιόζη.

Διακοπές μπορώ να πάω στην Βόρεια Ελλάδα, ή χρειάζομαι τουρκική βίζα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 14/07/2010 11:57:05

    η δραγώνα θα προτάξει τα πτυχία της, θα απαιτήσει να δοθεί ο τίτλος "καραγκιόζης" σε όλους τους έλληνες πολιτικούς και η UNESCO θα της απονείμει τον τίτλο του Καραγκιόζη της χρονιάς. ίσως και του αιώνα. ίσως και όλων των εποχών. φυσικά αν γίνει αυτό, προβλέπω εντάσεις ανάμεσα σε πολλούς της κυβέρνησης που θα χαλαστούν γιατί τους έκλεψε τα πρωτεία. πρώτος από όλους, ο τζέφρυ.

  2. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 12:32:16

    Με το καλο να μας παρουνε και τα σκυλαδικα -τα ρεμπετικα-τα μπεγλερια και τους μπαγλαμαδες μη τυχων και ξετουρκεψουμε...ακου ελληνας ο καρα-αγκιοζης.ο ορισμος του τουρκοχριστιανου..μη τρελαθουμε.γερουλανο μη τρως παπά

  3. parsifal avatar
    parsifal 14/07/2010 12:34:07

    Και τι σας κόφτει ? Τι χάσαμε δηλαδή απο το γυφτο-ανατολίτικο αυτό αίσχος φυγοπονίας, κουτοπονηριάς, δειλίας και κακομοιριάς ? Ποιός απο εσάς είναι υπερήφανος οταν τον αποκαλούν "καραγκιόζη" ?
    Κατετάγει εκεί οπου αρμόζει : Στην Ανατολή !

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ parsifal 14/07/2010 15:13:21

      Συμφωνω.
      Απορω πως του εδιναν και παιδευτικο χαρακτηρα

    • νεόπτωχος avatar
      νεόπτωχος @ parsifal 14/07/2010 17:03:04

      Τούρκος υπήκοος ο καραγκιόζης;
      Μα εγώ νόμιζα ότι ο Παπανδρέου είναι αμερικάνος!

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ νεόπτωχος 14/07/2010 17:34:33

        αμερικάνος είναι ο μυρικόγκος, ο καραγκιόζης ήταν έλληνας.

      • Orestios avatar
        Orestios @ νεόπτωχος 14/07/2010 17:38:16

        χο! χο!

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ νεόπτωχος 14/07/2010 17:41:48

        πώς βάζουμε εικόνα στο κουτάκι;

      • Orestios avatar
        Orestios @ νεόπτωχος 14/07/2010 17:43:34

        http://el.gravatar.com/

  4. enianos avatar
    enianos 14/07/2010 12:35:41

    Ευτυχώς ! Ευτυχώς! Ευτυχώς! Φθάνει όχι άλλα πολυπολιτισμικά κλοπιμαία χορτάσαμε . Μπορούμε να βολευθούμε με τα θεατρά μας καθόλου δεν θα μας λείψει.

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 14/07/2010 12:36:32

    Tiramola

    "ο Π. Γερουλάνος ζήτησε από τις αρμόδιες υπηρεσίες λεπτομερή ενημέρωση"

    Στην συνέχεια να τον ενημερώσετε και για τον Μέγα Αλέξανδρο, τον Ομηρο, τον Οδυσσέα, τον Αθανάσιο Διάκο, τον Παπαδιαμάντη....

  6. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 12:39:13

    χα χα χα ωραιος

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 14/07/2010 12:39:27

    Κριμα, το καραγκιοζ μπερντε ταιριαζε τοσο πολυ στην σημερινη Ελλαδα. Οι κακες γλωσσες λενε οτι δεν υπηρξε αντιδραση μηπως και πηγαινε το μυαλο κανενος στην Ελλαδα οτι διαθετουμε και εμεις πολλους στην νομοθετικη και εκτελεστικη μας εξουσια ωστε να θεσουμε και εμεις θεμα εννομου δικαιωματος.

  8. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 12:40:19

    αφου μας κλεψαν τα ελγινεια .μας κλεβουν και τον τεμπελ-χανα τον καραγκιοζη....που εισαι ρε μελινα να ξεκινησεις εκστρατεία

  9. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 14/07/2010 12:40:59

    φακτορα

    Αν θυμάμαι καλά υπήρχε αρθρογραφία του κ.Μαρίνου στο ΒΗΜΑ, αποστασιοποίησης των Ελλήνων από τον Καραγκιόζη του Σπαθάρη.
    Μήπως θα μπορούσε να βρεθεί;
    Ηταν πριν χρόνια βέβαια, αλλά κάποιοι το υιοθέτησαν και σήμερα βλέπουμε τα αποτελέσματα...

    • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
      30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ χελιδόνι 14/07/2010 13:07:27

      καταστραφηκαν τα αρχεια απο σιωνιστες πράκτορες της παγκοσμιοποιησης

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 13:16:50

        Σειρά τώρα έχει ο μουσακάς, ο Θεόφιλος, ή το Καστελόριζο;

  10. Vrennus avatar
    Vrennus 14/07/2010 13:39:44

    Πριν τον "τουρκέψει" η UNESCO θα είχε ακούσει τις αφηγήσεις των ΕΛΛΗΝΩΝ καραγκιοζοπαικτών, και ειδικά του κορυφαίου Σπαθάρη, σχετικά με την, τουρκική φυσικά, καταγωγή του Καραγκιόζη. Αυτά για να μην γινόμαστε καραγκιόζηδες όπως όταν κάναμε τον τούρκικο καφέ "ελληνικό".

    Υ.Γ. Τι σημαίνει στα ελληνικά "καρα-γκιοζ";

    • acamoca avatar
      acamoca @ Vrennus 14/07/2010 14:19:13

      Μαυρο-μάτης

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Vrennus 14/07/2010 15:04:39

      Kι ο Ζορμπάς στα Σκόπια είναι θαμένος...αυτό τον κάνει Σκοπιανό;

      • Ζάχος avatar
        Ζάχος @ χελιδόνι 14/07/2010 18:22:48

        Ο Καραγκιόζης που είναι θαμένος άραγε;

        Το πρότυπο του Ζορμπά δεν μας βοήθησε και πολύ στην νεώτερη Ελλάδα... βλέπε: κομπίνες, πουτάνες, ψέματα, οινοπνεύματα, τεμπελίκι, προχειροδουλειές κλπ.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Vrennus 14/07/2010 15:40:55

      Το θέατρο σκιών δεν έχει τουρκική καταγωγή, ούτε τα ελληνικά έργα του Καραγκιόζη έχουν τη θεματολογία των γειτόνων. Το να ρωτάς τι σημαίνει το όνομά του στα ελληνικά, είναι σαν να ρωτάω εγώ τι σημαίνει δημοκρατία στα αγγλικά.

  11. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 14/07/2010 14:18:27

    Δυστυχώς, η συνεδρίαση είχε γίνει 28 Σεπτεμβρίου με 2 Οκτωβρίου 2009, δηλαδή πριν αναλάβει η σημερινή κυβέρνηση.

    http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg=00223

    Εδώ η σελίδα του Καραγκιόζη:

    http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?pg=00011&RL=00180

  12. diasapollon avatar
    diasapollon 14/07/2010 16:09:35

    Με την απόφαση της UNESCO και ο ΓΑΠ είναι Τούρκος επειδή είναι ποιό χάι απο τον Καραγκιόζη,καταλάβατε.

  13. cleinmein avatar
    cleinmein 14/07/2010 17:18:52

    απόφαση σκάνδαλο!!
    να πάρει θέση άμεσα ο "νομάρχης της καρδιάς μας" και να βάλει στη θέση της την τουρκομογγολοουνέσκο...
    εξάλλου το θέμα τον αφορά άμεσα.....
    τουλάχιστον να διευκρινιστεί επισήμως ότι η απόφαση αφορά τον γνωστό ήρωα του θεάτρου σκιών και μόνο και δεν αγγίζει τον λεβέντη νομάρχη....

  14. Ακυros avatar
    Ακυros 14/07/2010 17:21:12

    Ευτυχώς που το κατάφεραν! Γιατί εξ αιτίας των πολλών απογόνων του εδώ, θα μας τον φόρτωναν εσαεί και θα τον χρησιμοποιούσαν, αντί του Φαλμεράυρερ, ως αποδεικτικό της τουρκοσποράς μας!

    Θα κλάψει βέβαια ο Λαζόπουλος, θα στενοχωρηθούν οι εκείνοι που ειχαν κάνει το μότο του "να φάμε να πιούμε και νηστικοί να κοιμηθούμε" σημαία ζωής και τον έβαλαν να διδάξει με το παράδειγμά του τους ελληνόπαιδες, αλλά τί να κάνουμε θα το αντέξουνε!

    Κι όσοι νοιώθουν γενιά του ας τρέξουν! Μπορεί να καταδεχτουν οι Τουρκοι να τους παραχωρήσουν το πιστοποιητικά του γενεαλογικού τους δένδρου!
    Για να δικαιώσουν τη ρήση της Φραγκουδάκη της ΠαραΔραγώνειας:
    "Οι σύγχρονοι Έλληνες θέλουν να κρύψουν το άσχημο και μπάσταρδο εθνικό τους πρόσωπο».
    Κι ο Καραγκιόζης με τον Χατζηαβάτη ώς γενοσπορά τους, μπορεί μια χαρά να την αποδείξει!

  15. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 14/07/2010 17:39:42

    Άκου ό Καραγκιόζης Έλληνας.
    Τουλάχιστον νά μήν επιμείνουμε καί γιά τά άλλα πρόσωπα
    τού θεάτρου σκιών, όπως ό Βεζύρης καί ό Πασάς.

  16. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 14/07/2010 18:41:44

    Ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών, Γρ. Δελαβέκουρας, απαντώντας σε ερώτηση για την τουρκική πατρότητα που αποδόθηκε στον ήρωα του θεάτρου σκιών από την Ουνέσκο, χαρακτήρισε τον Καραγκιοζη ως αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού της Ελλάδας, ενώ πρόσθεσε ακόμα πως...




    ... «στο ίδιο αγαθό μπορούν να προσχωρήσουν δύο χώρες».

    Από το 2009 υποεπιτροπή της Unesco εξέτασε εισήγηση του υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού της Τουρκίας, που διεκδικούσε την πατρότητα του Καραγκιόζη και του Χατζηαβάτη.

    Ρε παιδιά να ρωτήσουμε κάτι; Αν είναι Τούρκος ο Καραγκιώζης, πως γίνεται ο θείος του να φορά φουστανέλα και να τον λένε Μπάρμπα - Γιώργο;

    troktiko

  17. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 14/07/2010 19:17:02

    Πολλὰ μποροῦμε νὰ συζητήσουμε (καὶ νομίζω ὅτι εἶναι ἄδικοι, καὶ μονομερεῖς, ἔστω καὶ καλῶν προθέσεων, μερικοί -νὰ τοὺς πῶ δυτικίζοντες;- κατήγοροι τοῦ Καραγκιόζη), ἀλλά, κατ᾿ ἀρχήν:

    - Οἱ «προοδευτικοὶ» δὲν μᾶς λέγουν ὅτι τὰ πνευματικὰ δημιουργήματα δὲν ἔχουν πατρίδα, ἀλλὰ εἶναι κληρονομιὰ ὅλης τῆς ἀνθρωπότητος; Πῶς λοιπὸν ὁ Καραγκιόζης ἔχει ἐθνικότητα; Ἐδῶ δὲν ἔχουμε ἐμεῖς ἐθνικότητα, ποὺ εἴμαστε φυσικὰ πρόσωπα, ἀλλὰ εἴμαστε ἑλληνόφωνοι πολίτες τοῦ κόσμου, καὶ ἔχει ἐθνικότητα ὁ Καραγκιόζης;

    - Γιατί τὰ ἀκρωτηριασθέντα καὶ ἁρπαχθέντα γλυπτὰ καὶ ἀρχιτεκτονικὰ μέλη τοῦ Παρθενῶνος ἀνήκουν, κατὰ τοὺς «προοδευτικούς», «σὲ ὅλη τὴν ἀνθρωπότητα καὶ ὄχι στὴν Ἑλλάδα» («δὲν πρέπει νὰ ἐπιστρέψουν στὴν Ἑλλάδα· αὐτὸ θὰ ἦταν ἐθνικιστικό», ἀλλὰ ὁ Καραγκιόζης ἀνήκει στὴν Τουρκία;

  18. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 19:28:34

    να γινει αγαλμα διπλα στην ακρόπολη ο χατζηαβάτης

  19. Greco avatar
    Greco 14/07/2010 19:40:24

    Ολος ο κοσμος λεει τον τουρκικο καθε τουρκικο
    εμεις τον λεμε ελληνικο

    καλα,ειμαστε για τα πανηγυρια οπα,οπα,οπα
    (φυσικα και ειναι ελληνας ο καραγκιοζης,σιγα μην ηταν τουρκος)

    • Greco avatar
      Greco @ Greco 14/07/2010 19:40:56

      καθε=καφε

    • Ζάχος avatar
      Ζάχος @ Greco 14/07/2010 20:10:39

      τον λέμε και βυζαντινό :-)

  20. ZARKO avatar
    ZARKO 14/07/2010 20:24:46

    Αυτή η χώρα είναι σαν ένα καήμενο παιδάκι στο δημοτικό του οποίου, του χουν κλέψει τα άλλα παιδάκια το κολατσό, το χαρτζηλίκι, τις σβήστρες, τα μολύβια, τα τετράδια του και τώρα μπαίνουν και στο σπίτι του για να του κλέψουν και τα παιχνίδια του. Και αυτό κάθεται και απλά κοιτάει, επειδή φοβάται μήπως φάει ξύλο...

  21. Alex avatar
    Alex 15/07/2010 00:08:14

    Αχ βρε Σπαθαρη ο θεουλης κατι ηξερε και σε πηρε κοντα του για να μη πικραθεις .....Γ.Α.Π ....ολιγιστος οσφυοκαμπτης...βλεπε Χατζηαβατη!!!!!

  22. nikiplos avatar
    nikiplos 15/07/2010 10:47:04

    Alex θα σε στενοχωρήσω, αλλά η επιτροπή φτιάχτηκε και συνεδρίασε πριν ένα χρόνο...

    Ποιός ήταν υπουργός πολιτισμού πριν ένα χρόνο? χο χο χο χο

    ZARKO, με τέτοιους πολιτικούς δεν έχει καμία ανάγκη να φοβάται η χώρα μας... Αυτοί την ξεπουλάν χωρίς φόβο και πάθος...

  23. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/07/2010 14:56:06

    Ο Καραγκιόζης είναι ΚΑΙ τούρκικος, αλλά όχι ΜΟΝΟ τούρκικος, ούτε ήταν οι Τούρκοι αυτοί που τον εφηύραν.

    Το θέατρο σκιών είναι ευρέως διαδεδομένο σε μια τεράστια γεωγραφική περιοχή που απλώνεται από την Ελλάδα ως την Κίνα, με εντονότατη παρουσία στην Ινδία και στην Ινδονησία (της οποίας το wayang kulit είναι εξέχουσας αισθητικής σημασίας).

    Υπάρχουν ιστορικές αναφορές στο θέατρο σκιών από την Ινδία τού 7ου π.Χ. αιώνα και από την Κίνα τού 2ου π.χ. αιώνα, αλλά και στην "Πολιτεία" τού Πλάτωνα, όπως θα δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

    http://www.sagecraft.com/puppetry/definitions/historical/chapter2.html

    Μπροστά σε αυτή την πολυχιλιετή ιστορία τού θεάτρου σκιών σε προαιώνιους πολιτισμούς, οι Τούρκοι καλά θα κάνουν να σιωπήσουν, αφού η δική τους ιστορική παρουσία εκτός των στεπών τής Κεντρικής Ασίας είναι κυριολεκτικά χθεσινή. Ναι, ο Καραγκιόζης είναι ΚΑΙ τούρκικος, αλλά τον βρήκαν από αυτούς που τον ήξεραν και τον χαίρονταν χιλιάδες χρόνια πριν το Μανζικέρτ.