Του κόσμου το περίγελο
10/06/2015 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Του κόσμου το περίγελο

Κατά τ’ άλλα… περήφανη διαπραγμάτευση

Εντάξει καταλάβαμε. Συνεννόηση μπουζούκι μεταξύ Ελλάδας και εταίρων, ιδιαίτερα των Ευρωπαίων. Αλλά σε κάθε περίπτωση το κακό έχει παραγίνει με αυτή την κυβέρνηση και προσωπικά με τον Τσίπρα που αν δεν έχει ήδη γίνει κινδυνεύει να γίνει το περίγελο του κόσμου.

Βερολίνο και Παρίσι όπως μεταδίδεται από τους έλληνες ανταποκριτές λένε ότι δεν υπάρχει προγραμματισμένη συνάντηση Τσίπρα με Μέρκελ και Ολάντ, την οποία στο μεταξύ από χτες το απόγευμα παρουσίαζε ως κλειδωμένη η ελληνική κυβέρνηση. Ο Γιούνκερ κρατάει μούτρα και γράφει τον Τσίπρα εκεί που δεν πιάνει μελάνι, αρνούμενος από το να σηκώσει το τηλέφωνο, μέχρι και να τον δει μπροστά του.

Και το άκρων άωτον της περιφρόνησης ήρθε σήμερα με την Κομισιόν να υποστηρίζει ότι ο Μοσκοβισί ενημέρωσε την ελληνική κυβέρνηση για την αρνητική της γνώμη στις θέσεις που κατέθεσε και το Μαξίμου να απαντά ότι ουδέποτε ο Μοσκοβισί ενημέρωσε την ελληνική πλευρά.

Αν υπάρχει έστω και δόση αλήθειας στα τελευταία, τότε σημαίνει ότι ακόμα και οι επίτροποι κάνουν πλάκα με τον Τσίπρα. Σκέψου τι θα κάνουν οι ηγέτες ξένων κρατών και ιδιαίτερα ισχυρών κρατών. Και αυτό ανεξάρτητα από το αν θα γίνει η κατά το Μαξίμου προγραμματισμένη συνάντηση με Μέρκελ και Ολάντ. Και μόνο ότι υπάρχει το παιχνίδι - πόλεμος νεύρων μέσω διαρροών που διαψεύδουν τις ανακοινώσεις της κυβέρνησης είναι γελοιοποίηση. Τελεία και παύλα.

Αλλά όπως φαίνεται η κυβέρνηση αυτή έχει συνηθίσει. Δεν είναι η πρώτη φορά. Θα έχει ενημερώσει δεόντως ο Καμμένος τον Τσίπρα, για τη δική του εμπειρία στις ΗΠΑ, όπου ο αμερικανός υπουργός Άμυνας ακύρωσε εν πτήση το ραντεβού του με τον Καμμένο και έστειλε τον έλληνα υπουργό Άμυνας να πιει καφέ με τους κλητήρες του αμερικανικού υπουργείου.

Κατά τ’ άλλα… περήφανη διαπραγμάτευση και στο βάθος… τρίτο μνημόνιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΗΝΙΔΑ avatar
    ΕΛΛΗΝΙΔΑ 10/06/2015 15:30:11

    Θα περιμένουμε πολύ ακόμη για να δούμε τις αγορές να χορεύουν πεντοζάλη;

  2. Jim Beam avatar
    Jim Beam 10/06/2015 15:56:56

    Η παράνοια είναι ότι ήθελαν να κυβερνήσουν !!! Δεν έχουν καμία επίγνωση των ευθυνών και των υποχρεώσεων που πηγάζουν από τη διακυβέρνηση. Νομίζουν δε ότι η το 35% των Ελλήνων έγιναν κομμουνιστές, Μαρξιστές και Τροτσκιστές. ότι συντάχθηκαν δηλαδή στο κόμμα του 4%, και θα υιοθετήσουν τις αποφάσεις των οργάνων του ΣΥΡΙΖΑ !! Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η σχέση των οργάνων του ΣΥΡΙΖΑ με όσους εξαπατημένους πολίτες τον ψήφισαν δεν υπάρχει ! Ο Τσίπρας καταφεύγει στο κόμμα του για έγκριση των αποφάσεων του, αγνοώντας το 90% των ψηφοφόρων του, που προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και καμία σχέση έχουν με τα όργανα του κόμματος. όπως και με τη νοοτροπία, την αριστερίστικη φιλοσοφία, τους μπάφους και τα τσίπουρα !! έχουμε το τραγικό φαινόμενο η κυβέρνηση της πρώτης φοράς αριστερά να αποτελείται από τρία ανεξάρτητα και ασύνδετα μέρη, πολλές φορές αντικρουόμενα: ·Την Κυβέρνηση ·Την κοινοβουλευτική ομάδα ·Τους ψηφοφόρους - Λαϊκή εντολή Αρχίσει να διαφαίνεται τόσο η αντιπαράθεση τους όσο και η αδυναμία κοινών σημείων αναφοράς ! Δεν υπάρχει περίπτωση συμφωνήσουν σε τίποτα ούτε να πάρουν την ευθύνη για τίποτα ....δεν το έκαναν ποτέ για να το κάνουν τώρα !

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Jim Beam 10/06/2015 17:59:38

      Πολυ καλη η αναλυση.Πως εξηγειται η παρανοια των ψηφοφορων του 35 % να θελουν -δημοσκοπικα -ντε και καλα να κυβερνωνται απο παρανοικους ?

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ Ραβινος 10/06/2015 19:45:14

        αυτο το 35% ειναι σταθερό στην αντίδραση !! Δεν ψήφισαν ΤΣΙΠΡΑ για να κυβερνήσει, αλλά για να τιμωρήσει το σύστημα! Ειναι δε ευχαριστημένοι οδό πληρώνονται κανονικά, αλλά δεν πληρώνουν τίποτα και έχουν μια κυβέρνηση που πουλάει τσαμπουκά ...

        • Tζανής avatar
          Tζανής @ Jim Beam 10/06/2015 20:51:37

          Είναι οι άνθρωποι που δεν μπορούν να διαχειριστούν παρά μόνο την καθημερινότητά τους.

  3. Κανονικός Δεξιός avatar
    Κανονικός Δεξιός 10/06/2015 16:44:42

    Ευρώ ή δραχμή, μέσα ή έξω από την Ευρώπη, ρήξη ή τρίτο μνημόνιο, Κούγκι ή επώδυνη συμφωνία; Λίγα σημασία έχουν όλα αυτά αγαπητοί. Η χώρα εποικίζεται καθημερινά από παντού με χιλιάδες αλλοδαπούς, τα σύνορα έχουν ουσιαστικά καταργηθεί και, σύντομα, εκατοντάδες χιλιάδες θα πάρουν την ελληνική Ιθαγένεια. Γι' αυτό σας λέω, τσάμπα χαλάτε τη ζαχαρένια σας.

  4. μηλοφορών avatar
    μηλοφορών 10/06/2015 16:59:35

    Τα ψεύδη των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ δεν έχουν προηγούμενο στην πολιτική ιστορία της χώρας μας.Εχουν γελοιοποιηθεί διεθνώς.Αλλά δυστυχώς εντός των συνόρων η μεγάλες μάζες του λαού όχι μόνο δεν παίρνουν μυρωδιά,αλλά επικροτούν την παιδικής εμπνεύσεως γελοία συμπεριφορά των κυβερνώντων και τη θαυμάζουν ως υψηλή πολιτική.Θέλει μεγάλη προσπάθεια για να αφυπνισθεί ο λαός έστω και τώρα και να περισώσει ό,τι μπορεί να περισωθεί από την επερχόμενη λαίλαπα ,που κυοφορείται από την ανεύθυνη και ανερμάτιστη πολιτική των τυχάρπαστων σωτήρων δήθεν της χώρας.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ μηλοφορών 10/06/2015 18:45:17

      Αν κάποιος αφυπνίζεται πριν τη λαίλαπα , διαθέτει την αντίληψη , ώστε να μην εξωθήσει τα πράγματα εκεί . Βλέπεις κάτι ανάλογο στον ... εξυπνότερο λαό του κόσμου , όταν εξακολουθεί να στηρίζει αυτό το τσίρκο ;

  5. Τακης Παπαναγόπουλος avatar
    Τακης Παπαναγόπουλος 10/06/2015 20:36:10

    Αν αυτή κυβέρνηση είναι τσίρκο,τότε τα τελευταία 40 χρόνια βλέπαμε παράσταση στο δελφινάριο.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Τακης Παπαναγόπουλος 10/06/2015 20:54:29

      ῎Ε ὄχι καί τσίρκο, περιπλανώμενος θίασος ὅμως εἶναι καλλίτερη περιγραφή.