#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2013 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Του Πολύδωρα ο τράχηλος μόνο διορισμούς υπομένει



Κάποιοι θα πουν «λεβέντης ο Πολύδωρας, μάγκας που αντιστάθηκε στην κακή κυβέρνηση που προωθεί ένα ανάλγητο νομοσχέδιο». Κάποιοι θα ανακηρύξουν τον Βύρωνα… Κολοκοτρώνη της δεξιάς παράταξης. Κάποιοι άλλοι θα τον κατατάξουν ίσως εκεί που ανήκει. Στο φαύλο, παλαιοκομματικό και άθλιο μεταπολιτευτικό καθεστώς που έφερε την Ελλάδα στο χείλος του γκρεμού. Και που καλείται η παρούσα κυβέρνηση να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Διότι είτε το θέλει ο κ. Πολύδωρας και κάποιοι άλλοι είτε όχι, μια διαλυμένη χώρα ήταν το 2012 η Ελλάδα και με τη βοήθεια των βουλευτών, μεταξύ των οποίων και ο Βύρων ο Μεγαλοπρεπής, την έχουν φέρει σε καλύτερη κατάσταση.

Κατ’ αρχάς ας αναρωτηθούμε κάτι σε σχέση με τη στάση του κ. Πολύδωρα. Ο Ενιαίος Φόρος Ιδιοκτησίας Ακινήτων που δεν ψήφισε σήμερα μήπως τον είχε ήδη ψηφίσει από πέρυσι; Ρητά υπάρχει στο μνημόνιο η θέσπιση φόρου στα ακίνητα, ποιος ξαφνιάστηκε από αυτό; Είναι ψηφισμένος νόμος κύριε Πολύδωρα, με τη δική σας υπογραφή πέρασε, γιατί τώρα κάνετε πίσω;

Και στο κάτω – κάτω, επί τρία χρόνια ο κ. Πολύδωρας ψήφιζε σκληρά μέτρα, σκληρότερα κι από τον ΕΝΦΙΑ. Ψήφισε περικοπές μισθών και συντάξεων, ψαλίδι στους ένστολους, ψήφισε απολύσεις και δραματική συρρίκνωση των εισοδημάτων. Τώρα, στο τέλος του προγράμματος θυμήθηκε να το παίξει αντιμνημονιακός;  Κι εμείς νομιμοποιούμαστε να πούμε ότι είτε επιλέγει την προσωπική του πολιτική επιβίωση αντί για τη σωτηρία της πατρίδας είτε κάποιοι τον έβαλαν να άρει την εμπιστοσύνη του στην κυβέρνηση. Εκτός κι αν είναι όντως τόσο έντιμος και ξεκάθαρος που θα συνεχίσει να στηρίζει την κυβέρνηση, έστω κι αν έχει διαγραφεί από τη ΝΔ. Για να δούμε; Θα επιλέξει τη λογική ή θα πάει… δεξιότερα προς τη ζεστή αγκαλιά της Χρυσής Αυγής για την οποία μόνο μέλι δεν έσταζε το στόμα του κάθε φορά που την ανέφερε; Μόλις το περασμένο Ιούλιο ζήτησε τη συνεργασία της ΝΔ με το ναζιστικό κόμμα του Μιχαλολιάκου. Δεν ήξερε, δεν ρώταγε; Μήπως ήταν έτοιμος να ζητήσει την αντικατάσταση του πυρσού της ΝΔ με το σήμα της Χρυσής Αυγής; Και πόσο πατριώτης μπορεί να περνιέσαι όταν συνειδητοποιημένα, κι όχι ως παραπλανηθείς (όπως χιλιάδες ψηφοφόροι της Χ.Α.), στηρίζεις ένα νεοναζιστικό μόρφωμα, στελέχη του οποίου κατηγορούνται για παραβιάσεις του κοινού ποινικού δικαίου;

Ο Πολύδωρας μίλησε χθες για την δική του, την προσωπική του ιστορία: «Τι είδους οικονομική πολιτική είναι αυτή; και θέλετε εγώ να το ψηφίσω αυτό; Και η ιστορία μου; Ο πολιτισμός μου;» αναρωτήθηκε εκδηλώνοντας την πλήρη διαφωνία του με τις ρυθμίσεις του νομοσχεδίου. «Επικαλούμαι την κατάσταση της ανάγκης να μην σας πληρώσω, γιατί θα μου πεθάνει το παιδί, θα μου πεθάνει ο λαός. Την επικαλούμαι όπως ο Μεταξάς το 1938» κατέληξε στην τοποθέτησή του.

Με τι θα του πεθάνει ο λαός άραγε; Και γιατί δεν… πέθανε με τόσα μέτρα που ψήφισε ο ίδιος ο κ. Πολύδωρας; Αλλά για να έχουμε καλό ερώτημα ποια είναι η ιστορία και ο πολιτισμός του Βύρωνα; Πέραν από κάτι αρχαιοελληνικούρες που πέταγε κατά καιρούς θέλοντας να δείξει πόσο μορφωμένος είναι, τι έχει κάνει δηλαδή για την πατρίδα; Ο εκλεκτός του Μητσοτακέϊκου το 1990-1993 ποια επιτυχία είχε; Μήπως είναι επιτυχία ότι το 2007 κάηκε όλη η Ελλάδα και ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, Βύρων Πολύδωρας, έλεγε ότι φταίει ο στρατηγός άνεμος; Που καίγονταν άνθρωποι στην Ηλεία κι αυτός έκανε προσευχές για να σταματήσει ο αέρας;

Αλλά πάμε και στο πιο χαρακτηριστικό δείγμα του παλαιοκομματισμού, του οποίου βασικός εκπρόσωπος ήταν ο κ. Πολύδωρας. Μιλά για την ιστορία του αλλά τι εννοεί; Ότι έγινε πρόεδρος της Βουλής για μία ημέρα, το δεύτερο ανώτατο αξίωμα μετά του Προέδρου της Δημοκρατίας, κι αυτός εκείνη την ημέρα έβαλε την υπογραφή του για να διοριστεί η κόρη του;

Δηλαδή δεν είχε τίποτε να κάνει εκείνη την ημέρα και αποφάσισε να κάνει μόνιμη υπάλληλο της Βουλής την κόρη του. Νομικά έγκυρη η κίνησή του, αλλά πόσο ηθική; Κι όταν βλέπει ο κόσμος να το κάνει αυτό ο Πολύδωρας, ο βουλευτής που υποτίθεται ότι είναι κοντά στο λαό, τότε πώς να χαρακτηριστεί ολόκληρο το πολιτικό σύστημα;

Διαβάστε τι είπε ο αντιμνημονιακός κ. Πολύδωρας τότε: «Γιατί τόσος πόλεμος τώρα; Έκανα κάτι κρυφά; Ή παράνομα; Μήπως γιατί κάποιοι δεν χώνεψαν ακόμη το γεγονός ότι εξελέγην Πρόεδρος της Βουλής με 179 ψήφους, όταν το κόμμα μου είχε μόνον 108 ψήφους στη Βουλή; Γι΄αυτό και μας πληροφορούν ότι υπήρξα Πρόεδρος μιας ημέρας ή ολίγων ωρών; Η ιστορία όμως έγραψε πως Πρόεδρος της ΙΔ΄ Περιόδου της Βουλής των Ελλήνων υπήρξε ο Βύρων Γ. Πολύδωρας. Είτε το θέλουν είτε όχι», υπογραμμίζει στο εν λόγω κείμενο. Και προσθέτει: «Δεν παριστάνω τον Αγαμέμνονα, ούτε διανοούμαι να θυσιάσω τη Μαργαρίτα μου. Δεν έκανα τίποτα παράνομο και τίποτα ανήθικο. Δεν θυσιάζω την άξια συνεργάτιδά μου. Δεν γίνομαι "θυσιαστής" της θυγατέρας μου για οποιουσδήποτε λόγους. Μάλιστα για έναν απόπλου αμφίβολο ούτως ή άλλως. Για να δείξω έμπρακτη μετάνοια για το κακό που δεν έκανα; Ή για να ενοχοποιήσω αδίκως την Μαργαρίτα μου που ποτέ και κανέναν δεν προκάλεσε παρά μόνο τους ασπάλακες των καταγωγίων και τούτο γιατί είναι κόρη μου;  Αλλά και προπαντός δεν τη θυσιάζω, γιατί "έφτυσα αίμα" για να αναθρέψω τα παιδιά μου. Και δεν έχω στον κώδικά μου εγώ την οικογένεια και τα παιδιά μου σαν κάτι το θεωρητικό και κοσμικό. Την έχω σαν θρησκεία. Σαν κάτι ιερό. Και ακόμη, γιατί δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να υποκύψει στις επιταγές-προσταγές των φαύλων υποκριτών και κηνσόρων. Δεν θα ήταν μόνον ήττα. Θα ήταν παραίτηση και παράδοση στους άτιμους για να σώσω… την τιμή μου. Κάτι σαν εκούσιος βιασμός. Όχι!».

Έφτυσε αίμα ο κ. Βύρωνας για να θρέψει τα παιδιά του, εμείς τι φτύσαμε κύριε βολευτά που δεν έχουμε τα κονέ να διορίζουμε τα παιδιά μας στη Βουλή;

Η παραπάνω απάντηση του κ. Πολύδωρα είναι χαρακτηριστική της νοοτροπίας που επικρατούσε και επικρατεί στο ελληνικό πολιτικό σύστημα. Διορίζουμε νόμιμα, αδιαφορούμε για την ηθική, τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας και οι άλλοι ας πάνε στον αγύριστο.

Θα κλείσουμε με έναν στίχο που όπως είπε κάποτε ο κ. Πολύδωρας τον εμπνέει:

«Όσο είν’ ο κλέφτης ζωντανός Τούρκο δεν προσκυνάει.

Κι αν πέσει το κεφάλι του δεν μπαίνει σε ταγάρι.

Το παίρνουν οι σταυραετοί να θρέψουν τα παιδιά τους,

να κάνουν πήχες τα φτερά και σπιθαμές το νύχι».

Γεμίσαμε κλέφτες κύριες Πολύδωρα, όχι από αυτούς του 1821, από τους άλλους που υπηρετήσατε χρόνια τώρα. Κι επειδή έχετε ένα όνομα βαρύ που μας πάει στον μεγάλο φιλέλληνα Λόρδο Βύρων Μπάιρον θυμηθείτε αυτό που κάποτε είπε:

«Χίλια χρόνια χρειάζονται για να φτιάξεις ένα κράτος και μια ώρα για να το γκρεμίσεις.»

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tasos avatar
    Tasos 21/12/2013 15:22:18

    Δηλαδή όποιος διαφωνήσει και πεί στη βουλή αυτά που λέει και ο κόσμος στο δρόμο είναι οπαδός της δραχμής και διαγράφεται.
    Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τί έκανε ο Πολύδωρας με δεδομένο πως όποιος κι από τους 153 κάποια στιγμή διαφωνήσει, όλο και κάτι θα βρεθεί να έχει κάνει στο παρελθόν ώστε να αποδομηθεί η θέση του.
    Εφόσον ασχολούμαστε με τους βουλευτές σχεδόν a priori θα πρέπει να δεχτούμε το μέσο όρο της πάστας από την οποία είναι φτιαγμένοι κι έτσι θα πρέπει - εγώ προσωπικά - να πω πως το αισχρό νομοθέτημα με τροπολογίες παραθύρου δεν εξυπηρετεί ούτε το ευ ζείν του δημοσίου (αφού λεφτά δεν θα εισπραχτούν) ούτε και το στόχο της ανάπτυξης.
    Τα άλλα είναι λόγια απλά για να χαϊδεύουμε τα καλά παιδιά που μείναν στο μαντρί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tasos 21/12/2013 15:36:15

      Το σοβαρό είναι ότι ψήφισε τόσα σκληρά μέτρα, και αντέδρασε στο συγκεκριμένο που ΕΛΑΦΡΩΝΕΙ τα προηγούμενα. Γκε γκε; Δεν υπάρχει διακιολογία για την αντίρρησή του λοιπόν. Είναι ο Λιάπης νο2.

      • CHRIS avatar
        CHRIS @ Γεώργιος Τ. 21/12/2013 20:09:20

        To συγκεκριμένο δεν μονιμοποιεί έναν έκτακτο φόρο που θα έπρεπε να έχει καταργηθεί. Αν πιστέψουμε αυτά που έλεγε ο Βενιζέλος που τον εισήγαγε. Πως ελαφρώνει τα μέτρα;;;;

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ CHRIS 23/12/2013 01:57:26

          Από το πολύ ...ελάφρωμα, λεω να παω στη ζυγαρια να δω μηπως εχω χασει κανα κιλο. Σοβαρευτείτε εκει στη ΝΔ, μην ακουτε τους διαφορους περαστικούς που ΔΕΝ ειχαν ποτε κανενα δεσιμο με τη παραταξη μας, οι οποίοι σας διαβεβαιωνουν πως παμε καλα.
          Κοιταξτε αμεσα, πως θα στηρίξετε τη μεσαια ταξη, και πως θα μειωσετε τα φορολογικα της βαρη. Αλλιως το 18% των πρωτων εκλογων το 2012, θα μοιαζει ..επιτυχια. (εκτος αν μερικοι αυτό θελουν , δλδ να παει η ΝΔ σε ποσοστα σημερινου ΠΑΣΟΚ...)

  2. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 21/12/2013 15:31:48

    Οι "Πολύδωρες" υπάρχουν γιατί στην Ελλάδα οι διαμορφωτές της κοινής γνώμης πάντα λειτουργούσαν με πυξίδα το λαϊκισμό.
    Αμέτρητα τα παραδείγματα...
    Αντί να προβάλλονται οι "δύσκολες" αλήθειες πάντα προωθούνταν το χάιδεμα αυτιών από τα μέσα ενημέρωσης, την πνευματική ηγεσία (εδώ γελάνε) και τους 'καλλιτέχνες" (εδώ κλαίνε...)
    Ποιος δεν κατακρεούργησε το Μητσοτάκη όταν έλεγε πως θα έρθει η στιγμή που η χώρα θα φτάσει γονυπετής στο ΔΝΤ (ομιλία στη Βουλή το...1994-υπάρχει ολόκληρη στο youtube). Όλοι γκαντέμη τον ανέβαζαν και τον κατέβαζαν(απαραίτητη διευκρίνιση δεν είμαι μητσοτακικός).
    Τι τύχη είχε ο Αλογοσκούφης όταν το 2008 ήθελε να επιβάλλει -ορθότατα- φορολογία σε όλα τα ακίνητα με πολύ χαμηλότερο των σημερινών συντελεστή;
    Τέλος, τι τύχη είχε ο Αλέκος Παπαδόπουλος (αποδεδειγμένα πετυχημένος υπουργός Οικονομικών) όταν το 2009 αποδομούσε τις εξαγγελίες του ανεκδιήγητου ΓΑΠ;
    Θα κλείσω με τον εθνικό μας ποιητή...Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό ό,τι είναι αληθές».

    • GusP avatar
      GusP @ Ρωμανός Πορφυρογέννητος 21/12/2013 16:03:10

      Πέστααααααααα!!!!!!!!!!

    • Γιάννης Τ. avatar
      Γιάννης Τ. @ Ρωμανός Πορφυρογέννητος 21/12/2013 19:21:40

      Ο Πολύδωρας αντιπρότεινε τη φορολόγηση των offshore εταιριών, το ξεκαθάρισμα της λίστας Λαγκάρντ, τους Καντάδες που ροκάνισαν δημόσιο χρήμα κλπ. Ο Στουρνάρας που διαβάζει Λένιν κάνει αυτό ακριβώς που το ίνδαλμα του έκανε: ΔΗΜΕΥΣΗ ΠΕΡΟΥΣΙΩΝ! Φώναζε η ΝΔ το 2011 ο,τι ο ΣΥΡΙΖΑ θα κατάσχει τα σπίτια των Ελλήνων... Αλλά φώναζε για να μην του κλέψουν τη δόξα οι Συριζαίοι! Σοβιετία χειρίστου είδους. Η μεγάλη πατριωτική παράταξη που κατάντησε από τύπους σαν το Στουρνάρα..... να στρέφεται ενάντια στο ίδιο τον ελληνικό λαό στο όνομα της δήθεν σωτηρίας....

  3. Στραβά αρμενίζουμε avatar
    Στραβά αρμενίζουμε 21/12/2013 15:49:24

    Γιατί υπάρχει Βουλευτής που δεν έχει διορίσει συγγενείς του;
    Δε νομίζω....

  4. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 21/12/2013 15:55:04

    Σιγά βρε Γιώργαρε! Θα σου΄ρθει .....ντουβρουτζάς.
    Μην κάνεις έτσι ακριβοδίκαιε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 21/12/2013 19:47:47

      Πως κάνω; Τα κεφαλαία είναι για έμφαση μιας που δεν έχει bold. Και σε ευχαριστώ που ανησυχείς για μένα. Σε έπιασε το πνεύμα των Χριστουγέννων;

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 21/12/2013 16:01:47

    Ένα από τα τελευταία ενεργά σύμβολα του παλαιοκομματισμού bites the dust, που θα έλεγαν και οι μουσικόφιλοι.

    Το μόνο κακό είναι, ότι μέχρι να τον πάρουν παραμάζωμα για πάντα οι επόμενες εκλογές, θα ξεσαλώσει κατά του Σαμαρά γυρίζοντας από κανάλι σε κανάλι. Μέχρι να γίνει γραφικός και να τον βαρεθούν οι τηλεθεατές και οι δημοσιογράφοι.

    Η κυβέρνηση Σαμαρά θα ξεπεράσει, όμως, και αυτόν τον σκόπελο και θα βγει στο τέλος ισχυρότερη.

  6. martios avatar
    martios 21/12/2013 16:01:53

    Ο κ. Πολύδωρας πολύ απλά έπραξε αυτό που οι ψηφοφόροι του επιθυμούσαν και
    ανέμεναν να πράξει.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ martios 21/12/2013 19:50:15

      Άργησε. Ας τα έκανε από την αρχή των χαρατσιών. Τώρα ο μόνος δρόμος είναι να βγούμε ομαλά από τα μνημόνια. Αλλιώς πάνε χαράμι οι τεράστιες θυσίες μας και γυρνάμε στο -1000 από το 0 που είμαστε και ανεβαίνουμε. Για όποιον ξέρει τι σημαίνει άτακτη χρεοκοπία.

  7. GusP avatar
    GusP 21/12/2013 16:02:26

    έχετε ςαναρωτηθεί ποτέ ότι, ότι περνάμεσήμερα οφείλεται κατα ένα μέρος και σ' αυτούς;; Πολύδωρες, Κακλαμάνηδες , Λιάπηδες κ.α Ότι δεν έκαναν αυτοί σε καλούς καιρους γιατί Φοβήθηκαν αναγκάζονται κάποιοι άλλοι να τα κάνουν σε πολύ χειρότερες οικονομικές συνθήκες. Όταν δεν τόλμησαν, τόσα χρόνια που ήταν η ΝΔ στην εξουσία να νοικοκυρέψουν το κράτος και να χτυπήσουν τη φοροδιαφυγή και τη λαθρομετανάστευση φοβούμενοι ποιούς αν έχεις το Θεό σου τα "ταγάρια" του Σύριζα και του ΠΑΣΟΚ. Όταν όμως δεν κάνεις κάτι για λύσεις τα προβλήματα, τα προβλήματα κάποια στιγμή θα σε πνίξουν. Για μένα η χαζοχαρούμενη Δεξιά που τα έλεγε ωραία αλλά δεν έκανε τίποτα τελέιωσε το 2009.

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ GusP 21/12/2013 23:39:32

      Αν τοτε σε καθε του μεταρρυθμιστική κινηση δεν γκρεμιζοταν η Αθηνα, δεν εκλειναν οι εθνικοι μας οδοι και τα συνορα απο υποκινουμενες απεργιες (με δακρυα του ΓΑΠ στο λιμανι) και με 1000+1 ΟΧΙ στην Βουλή και αν δεν καιγοταν καθημερινα η χωρα απ' ακρη σ' ακρη, σε πληροφορω πως αυτη τη στιγμη εσυ κι εγω και ολοι οι φιλοι μας και συνέλληνες θα περνούσαμε πολυ καλυτερες γιορτες και σε δική μας πατρίδα.
      Να ειμαστε μεροληπτικοι και δικαιοι.

  8. aris. Aold avatar
    aris. Aold 21/12/2013 16:41:45

    Ο Πολύδωρας αν δεν κάνω λάθος εκλέγεται από το 1977 και έζησε όλες τις μεγάλες διασπάσεις ΔΗΑΝΑ, Πολιτική Ανοιξη, της παράταξης καθώς και όλες τις μεγάλες πολιτικές εμφύλιες διαμάχες.

    Ηταν πάντα προσεκτικός και ήπιος ψιλοσιγουράντζας όπως θα λέγαμε και απόφευγε τις υπερβολές και το να παίρνει θέση στις δύσκολες στιγμές.

    Για να φτάσει σε αυτό το σημείο διαφοροποίησης μάλλον οσμίζεται ότι η κυβέρνηση θα αντιμετωπίσει μεγάλες θύελλες και δύσκολα θα αντέξει προβλέποντας σοβαρές πολιτικές εξελίξεις.

    Εάν δούμε ότι με έναν Συριζα παιδική χαρά η κυβέρνηση σε δύο μήνες έχει χάσει δύο βουλευτές δηλαδή χωρίς σοβαρή αντιπολίτευση κλυδωνίζεται τότε τα πράγματα στην κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ μάλλον δεν πάνε καλά.

    Το πολιτικό συμπέρασμα δεν είναι ο πολιτικός αριβισμός που διακρίνει τον Πολύδωρα αλλά μια κυβέρνηση που όπως έχει επισημανθεί δεν δουλεύει όπως πρέπει και έχει πλέον απέναντι της την ανοχή της κοινωνίας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ aris. Aold 22/12/2013 16:32:17

      Ο σύριζα είναι παιδική χαρά αλλά η Ελλάδα για να μείνει όρθια και να ξανασταθεί στα πόδια της πρέπει να αλλάξει. Και οι αλλαγές ποτέ δεν είναι αρεστές όταν θίγονται ομάδες πληθυσμού όπως: φαρμακοβιομήχανοι, γιατροί, κάτοχοι μεγάλης ακίνητης περιουσίας ή λεφτάδες που δεν πληρώνουν το δάνειο Α κοτοικίας κρυπτόμενοι πίσω από άνεργους και ανήμπορους. Αυτοί λοιπόν έχουν κύκλους επιρροής. Και ο νοών νοήτω.

  9. DI.KO avatar
    DI.KO 21/12/2013 17:16:41

    Μπράβο για την ανάρτηση Φάκτορα!
    Μια μέρα πρόεδρος της Βουλής και το πρώτο που έκανε ήταν να βάλει την κόρη του στη Βουλή. Καημένη Ελλάδα, τι λεβέντες βγάζεις.
    Χρόνια Πολλά Φάκτορα σε σένα και στην ομάδα του Αντινιους. Εξακολουθείστε την εποικοδομητική κριτική σας με καλή δημοσιογραφία.
    Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

  10. giorgos avatar
    giorgos 21/12/2013 17:35:55

    Εγω ειμαι απο αγροτικη περιοχη και ψηφοφορος και μελος της ΝΔ.Και μαλιστα σε περιοχη που το παλε ΠΑΣΟΚ ειχε χουντικα πασοστα. Και ο μοναδικος σε 250 ψηφοφορους της ΝΔ που στις εσωκοματικες ψηφισα Σαμαρα.ετσι για την ιστορια.πολλες φορες κριτικαρω το καμμα που ανηκω γιτι αυτο σημαινει Δημοκρατια.Αλλα σημερα διαπιστωνω οτι η παραταξι μου η δικη μου παραταξι που πιστεψα επαψε να υπαρχει.Οπος λενε στο χωριο μου -αλλοι παπαδες ηρθανε κι αλλα χαρτια κρατουνε-δεν ειναι αυτο το κομμα που εγω στηριξα,που ειμουν στρατιωτης του για τρεις δεκαετιες,απλως στρατιωτης.υπομενοντας τα δεινα.και ερχονται τωρα τυποι σαν τον Χρυσανθο,τον Μηταρακη τον Μουρουτη να μουν κουνουν το δακτυλο.να μαζευει το κομμα μου τυπους σαν τον αδωνι,να τον κανει υπουργο ενα φασιστα του κερατα,που οταν εγω παλευα για τον Σαμαρα εκεινος τον εβριζε,να στηριζει τον Βενιζελο στην βουλη αφου πρωτα τον εκανε αντιπροεδρο και ΥΠΕΞ ποιον τον Βενιζελο.να εξολοθρευει την μεσαια ταξι ενας Σημιτανθρωπος ο Στουρναρας δεν γινεται.μα θα πεσει η κυβερνησι ε και να πεσει καλυτερα μια αλλη κυβερνησι-αν ο λαος-το επετρεπε παρα ετσι που θα καταντησουμε σε λιγους μηνες.

  11. Απορών avatar
    Απορών 21/12/2013 17:38:51

    Ελπίζω πλέον κάποιοι να αρχίσουν να καταλαίνουν ότι λαϊκή δεξιά και λαϊκιστική δεξιά δεν έχουν και μεγάλη διαφορά...

  12. Ραβινος avatar
    Ραβινος 21/12/2013 17:42:40

    Πολυ καλο αρθρο για να ξερουμε με ποιον εχουμε να κανουμε.καπου γραφεται οτι κοιταει την πολιτικη του επιβιωση .Δεν νομιζω οτι θα επιβιωσει πολιτικα στα μπαζα θα καταληξει με οσα εχει κανει και δεν ξεπλενεται με μια αρνηση για τα ματια του κοσμου και τις ζητωκραυγες του συριζσυμφερτου με τον αλλαλαζοντα τσουρουπλη.Πολιτικο ζομπι ηταν και γνωριζοντας οτι οδηγειτο στην πολιτικη απαξιωση και ληθη τακτοποιησε το σοι του σε ο,τι δημοσιοσχετικη θεση μπορουσε και αρχισε τα πολυδωρεικα κολπα με τα αλαμπουρνεζικα που ξεστομιζε καθε φορα .Κριμα για την ΝΔ για την τροφη που εδινε τοσα χρονια σε τετοια πολιτικα οντα με το ματι τους να γυαλιζει στην τρελα της απωλειας της οποιας ναπολεοντιας θωριας νομιζαν οτι ειχαν για τον εαυτο τους .Η πλακα ειναι οτι ο πολυδωρας το επαιζε και σαμουραι τρομαρα του λες και ηξερε απο αφοσιωση ,ανδρειοσυνη ,φιλοτιμο και ευγνωμοσυνη που διακρινουν εναν σαμουραι πολεμιστη στην ζωη του που ειναι αφιερωμενη ανιδιοτελως στην πατριδα του και την ηγεσια της .Μια μαριονετα του ακρατου λαικισμου ηταν και ειναι οπου και να παει οπου και να καταπεσει .ως προς το πολτικο του μελλον εδω ειμαστε και θα μας βρει μπραστα του οπου βρεθει και οπου σταθει.Η υφωμενη γροθια προς τους συριζοσυμμοριτες θα του γινει μπουμερανγκ.

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 21/12/2013 17:46:30

    Τους Πολύδωρες θα τους ξεβράζει σιγά-σιγά η καινούργια πραγματικότητα πού πρέπει να διαμορφωθεί στη Χώρα. Έχουμε ΜΕΛΛΟΝ ΑΚΟΜΗ, γιατί είναι πολλοί αυτοί.

  14. ελένη avatar
    ελένη 21/12/2013 17:47:59

    εγώ ψήφισα ΝΔ γιατί μου υποσχέθηκε φορολογία όπως το ΕΤΑΚ 2008 και τώρα μου έφερε φόρο-δήμευση της περιουσίας μου.Μπράβο λοιπόν στον Βύρωνα που δεν έκανε την κωλοτούμπα και όσο αφορά τους υπόλοιπους της ΝΔ θα τα πούμε καλύτερα σρις εκλογές που έρχονται

  15. George avatar
    George 21/12/2013 17:51:33

    Η θέση του είναι σωστή αλλά φτάνει σε αυτήν από περίεργο μονοπάτι. Ζητά να μείνει και το 2014 η Ελλάδα με ελάχιστο ή μηδενικό πρωτογενές πλεόνασμα. Να μην πληρώσει δλδ για πρώτη φορά εδώ και κάπου 15-20 χρόνια η χώρα, κάτι για το χρέος από τα δικά της χρήματα. Ουσιαστικά ζητά να μείνει η Ελλάδα σε ένα μόνιμο καθεστώς όπου η ΕΕ θα της δίνει τα χρήματα για να καλύπτει τα τοκοχρεολύσια και αυτή θα φροντίζει μόνη της για τις υπόλοιπες ανάγκες της, όπως έγινε το 2013. Είναι περισσότερο φιλόδοξη θέση από της ΝΔ που ουσιαστικά συμφωνεί να πληρώνει κάτι και λιγότερο φιλόδοξη από του συριζα που ζητά να μην πληρώνει αλλά και να πάρει νέα κονδύλια πέρα από αυτά που παίρνει ήδη η χώρα από τα ταμεία της ΕΕ. Μόνο η πρόταση του συριζα -με το γνωστό μοντέλο ανάπτυξης- μπορεί να ξαναδώσει δουλειά στο 1,5 εκ άνεργους αλλά έχει ελπίδες να γίνει πραγματικότητα μόνο αν οι Ευρωπαίοι ντυθούν Αι Βασίληδες 365 μέρες τον χρόνο. Εδώ είναι που πρέπει να δώσει απαντήσεις η ΝΔ το επόμενο 6μηνο και μέρος των απαντήσεων είναι οι μειωμένοι φόροι του Πολύδωρα. Είναι όμως και η απόλυση της κόρης του αλλά κι άλλων γνωστών και φίλων....δεν βγαίνει αλλιώς.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ George 21/12/2013 19:53:04

      "Ζητά να μείνει και το 2014 η Ελλάδα με ελάχιστο ή μηδενικό πρωτογενές πλεόνασμα. Να μην πληρώσει δλδ για πρώτη φορά εδώ και κάπου 15-20 χρόνια η χώρα, κάτι για το χρέος από τα δικά της χρήματα"

      Σωστή παρατήρηση. Αυτός λοιπόν ο πανάσχετος από οικονομικά και μορφωμένος μόνο στην καθαρεύουσα και τις φιλοσοφίες από μνήμης, ζητάει στην πραγματικότητα ΝΕΟ μνημόνιο για να συνεχίζεται ο δανεισμός και η εξάρτηση από την τρόικα. Και αυτό το χειροκρότησαν σύριζα και ανέλ. Οι αντιμνημονιακοί... υποτίθεται.

      • daresome avatar
        daresome @ Γεώργιος Τ. 22/12/2013 00:09:44

        Δεν ζητάει μόνο αυτά που λέτε ... Ζητάει, όπως όλοι μας, να πληρώσουν και οι της λίστας Λαγκάρντ και οι οφσορ. Αλλά για κάποιο λόγο .... όλο αυτά τα δύο τα προσπερνάμε ...

        • George avatar
          George @ daresome 22/12/2013 06:50:08

          Αυτό είναι λίγο η μπάλα στην εξέδρα, άσχετα αν συμφωνώ και επαυξάνω στην ανάγκη να ελεγχθούν. Δεν είναι μόνιμη πηγή εσόδων οι περιπτώσεις φοροδιαφυγής.

  16. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 21/12/2013 17:52:10

    Tουλάχιστον ο Πολύδωρας έδειξε ότι έχει το θάρρος της γνώμης του οτι είχε δηλώσει γι αυτόν τον νόμο που καταργεί το αστικό πολίτευμα και πλήρως το Σύνταγμα,το τήρησε με την ψήφο του. Οσο και να προσπαθείτε να τον μειώσετε με ιστορίες απο το παρελθόν τίποτε δεν επιτυγχάνετε. Οι άλλες οι κόττες που φώναζαν και διαφωνούσαν με δηλώσεις και άρθρα (Παυλόπουλος-Κακλαμάνης-Ντινόπουλος και άλλοι) ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΗ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Δεν θα έπεφτε θα παίρνανε πίσω αυτόν τον φοβερό και πέρα πασης λογικής νομο-ένα διαμέρισμα 90 τμ2 που ζεί το 70% των πολιτών , με μέσο εισόδημα Ε1000 τον μήνα θα πληρώσει E400 ENIFA !!!!!!.Kαι επιπλέον όλοι οι άλλοι φόροι εισοδήματος( άμεσοι και έμμεσοι). Πλήρης εξαθλίωση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ KΩΣΤΑΣ 21/12/2013 19:55:18

      Ο Πολύδωρας έχει μεγάλη πικρία από τότε που δε βγήκε πρόεδρος της Βουλής. Τον θυμούνται όσοι έχουν λίγη μνήμη. Μουρμουράει από τότε. Και έφτασε λίγες ημέρες προ της δολοφονίας από το Ρουπακιά της ΧΑ να λέει για συμμαχίες ΧΑ και ΝΔ. Μιλάμε για πολύ περίεργο τύπο. Ουκ έρχεται μόνον το γήρας λοιπόν για τον συγκεκριμένο. Επιεικώς...

  17. arkoudanews avatar
    arkoudanews 21/12/2013 18:07:42

    Ευρώ πάση θυσία = Δραχμή πάση θυσία
    Η Δραχμολαγνεία, ανατράφηκε και γιγαντώθηκε από τους υποστηρικτές του «ευρώ πάση θυσία». Διότι οι μετά Καραμανλή κυβερνήσεις υποτίθεται ότι υιοθέτησαν πολιτικές και νομοθέτησαν με γνώμονα την πορεία της χώρας προς αυτή την κατεύθυνση. Έγιναν όμως έτσι τα πράγματα; Η μήπως το ευρώ πάση θυσία ήταν απλώς στάχτη στα μάτια για να οδηγηθούμε στον μονόδρομο της δραχμής;

    Από την πρώτη στιγμή θυμάμαι που διαπιστώθηκε η αδυναμία της χώρας να βγει στις αγορές, «έγκριτοι» οικονομολόγοι σε μια κρίση ειλικρίνειας, αφού οι περισσότεροι από αυτούς είχαν διατελέσει υπουργοί ή σύμβουλοι υπουργών και πρωθυπουργών, όλοι με μια φωνή διαπίστωναν με σχετική ευκολία τα προβλήματα και τις παθογένειες της Ελληνικής οικονομίας.

    Διαφθορά, κρατισμός, σπατάλη και υπέρογκος δημόσιος τομέας. Οι Ελληνικές τράπεζες έλεγαν όλοι με μια φωνή, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες που είχαν χτυπηθεί από την κρίση δεν δημιούργησαν πρόβλημα, το ιδιωτικό χρέος παρ΄ότι είχε αυξηθεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, εξακολουθούσε να παραμένει από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη. Το δημόσιο χρέος ήταν το μεγάλο πρόβλημα.
    Μαζί τους συμφωνούσαν και συνεχίζουν να συμφωνούν παραδόξως και οι έχοντες την εξουσία.

    Παραδόξως γράφω διότι όπως μπορούμε εύκολα να διαπιστώσουμε μετά από 4 χρόνια «μεταρρυθμίσεων» έκαναν το ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πίστευαν ή τουλάχιστον από αυτό που δημόσια ομολογούσαν.
    Αύξησαν όλους τους φορολογικούς συντελεστές δημιουργώντας στρατούς ανέργων και «καταργώντας» εμμέσως επαγγέλματα στον ιδιωτικό τομέα, αύξησαν το βαθμό ανασφάλειας στους έλληνες καταθέτες με το περίφημο PSI, αντλώντας συγχρόνως όλη τη ρευστότητα του συστήματος, δημιούργησαν κύμα φυγής των νέων και όχι μόνο επιστημόνων στο εξωτερικό και περιθωριοποίησαν ένα σημαντικό κομμάτι του οικονομικά ενεργού πληθυσμού. Συρρίκνωσαν έτσι το κατά κεφαλήν ΑΕΠ σε επίπεδα που μπορούν να συγκριθούν μόνο με χώρες του πρώην Σοβιετικού μπλοκ. Το δε χρέος βρίσκεται στα ίδια επίπεδα που θα βρισκόταν και αν δεν είχαμε κάνει καμία «δημοσιονομική προσαρμογή». Αν δηλαδή συνεχίζαμε με το ίδιο έλλειμμα του 2009 κάπου στα 30 δις κάθε χρόνο…….Μαγεία…

    Τους επίορκους όμως δημοσίους υπαλλήλους ακόμη δεν κατάφεραν να τους εντοπίσουν και το απλό σταθερό φορολογικό νομοσχέδιο των 50 σελίδων που θα προσέλκυε επενδύσεις δεν καταφέραμε ακόμη να το συντάξουμε. Αντ΄αυτού έφεραν ένα καινούργιο περίπλοκο που ενσωματώνει όλους τους παλιούς φόρους και στις περισσότερες περιπτώσεις επιβαρύνει ακόμη περισσότερο τους Έλληνες που επένδυσαν ή συνεχίζουν να επενδύουν τα χρήματα τους στη Ελλάδα.

    Έχω φτάσει σε σημείο να αναρωτιέμαι αν τότε με το δημοψήφισμα που είχε προτείνει ο ΓΑΠ φοβήθηκαν ότι ο Ελληνικός λαός θα ψήφιζε ΥΠΕΡ του ευρώ και όχι εναντίον, γι αυτό και δεν του επέτρεψαν να το κάνει. Ήταν ακόμη νωρίς δεν είχε απογοητευτεί και ο τελευταίος Έλληνας, υπήρχε ακόμη ελπίδα ότι κάτι επιτέλους μπορεί να αλλάξει σε αυτή τη χώρα. Τώρα μπορείτε να το διεξάγετε άφοβα το έχετε σίγουρο το αποτέλεσμα.

    Και εσύ τι θα έκανες στη θέση τους είναι το ερώτημα που θέτουν όλοι με μεγάλη ευκολία διότι θεωρούν ότι απάντηση δεν υπάρχει… Θα σας στεναχωρήσω υπάρχει απάντηση και είναι και αναρτημένη στο youtube. Δεν έχετε παρά να αναζητήσετε τις μαγικές λέξεις «Ζάππειο 2» και να παρακολουθήσετε την ομιλία του τότε αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης και σημερινού Πρωθυπουργού.

    Αυτά θα έκανα

    • George avatar
      George @ arkoudanews 21/12/2013 21:14:18

      Χωρίς την δημοσιονομική προσαρμογή το χρέος θα ήταν αρκετά μεγαλύτερο αν και αυτή η διαπίστωση είναι τελείως θεωρητική γιατί κανείς δεν θα μας είχε δανείσει. Μας δάνεισαν για 3 χρόνια -πολύ λιγότερα από παλιά -για νέα πρωτογενή ελλείμματα και αναχρηματοδότησαν το παλαιότερο χρέος ώστε να υπάρξει ένα soft landing. Σε αντάλλαγμα κάναμε το χρέος μας σε τράπεζες, διακρατικό και έτσι δεν δεν έπαιξε Leaman Brothers sequel στην παγκόσμια οικονομία. Επίσης έγιναν δύο κούρεματα και θα υπάρξει και συνέχεια. Στην παραγωγή πλούτου δεν καταφέραμε όμως τίποτα....οι "ιδέες" περιορίζονται σε συνταγές Μαρσαλ, Ντελορ κτλ. Μηδέν εις το πηλίκιο.

  18. Απορών avatar
    Απορών 21/12/2013 19:19:16

    Μα γιατί δεν ψηφίζετε ΣΥΡΙΖΑ που σας υποσχέθηκε όχι μόνο φορολογία όπως το ΕΤΑΚ 2008 αλλά και επιστροφή σε μισθούς / συντάξεις / φόρους του 2008; Δεν θα είστε και η μόνη! Μήπως ψηφίσατε και ΠΑΣΟΚ επειδή σας υποσχέθηκε ότι λεφτά υπάρχουν;

  19. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/12/2013 19:20:35

    "καταργεί το αστικό πολίτευμα και πλήρως το Σύνταγμα"

    Μια καταρτισμένη νομική επεξήγηση του σχολίου σας?

  20. markos avatar
    markos 21/12/2013 19:38:26

    Αυτο που κανετε ειναι απαραδεκτο...Αν καποιος πρεπει να διαγραφει αυτη ειναι η τωρινη ΝΔ,που δεν εχει καμια σχεση με το κομμα που ψηφησαμε στις εκλογες....Αλλα μας ελεγαν και εκαναν τα ζαπεια 1-2-3 και αλλα κανωμε βαζοντας ενα Πασοκο Αλχημιστη οπαδο του Σημιτη να μας οδηγει .Γιατι κυριοι δεν ειχαμε ολοκληρη παραταξη ενα δικο μας οικονομολογο;Αλλα αυτον ηθελαν μαλον οι Γερμανοι .Ε οχι δεν μπορουμε ολοι μας να κανωμε κολοτουμπες και να αθωονωμε τους Πασοκους που νας εφεραν εδω, να μην πανε φυλακη αλλα οταν βγαινουν στα Πανελ [ακομα και τωρα να ριχνουν σποντες εις βαρος της ΝΔ] . Σταματηστε να κατακρινετε καθε μελος του κομματος [αυτοι το κρατησαν σε δυσκολους καιρους ]και να δινετε ευσημα σε καθε λαμογιο πασοκο....

  21. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 21/12/2013 19:48:49

    Και του χρόνου... να λες τα ίδια!

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ Γεώργιος Τ. 22/12/2013 08:49:13

      Για του ...χρόνου, κανείς μας δεν ξέρει. Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου.....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ AkriAkri 22/12/2013 16:29:07

        Εύχομαι. Δεν προβλέπω. Το σχόλιό σου ποιο νόημα έχει λοιπόν; Άσε. Από αγάπη είναι. Ήθελες να μου μιλήσεις και έπρεπε να βρεις μια αφορμή. Άλλωστε τα αισθήματά σου προς το πρόσωπό μου είναι γνωστά. Καλά Χριστούγεννα με πολλή αγάπη λοιπόν. Χωρίς ειρωνεία η τελευταία ευχή.

  22. Στέφανος avatar
    Στέφανος 21/12/2013 20:05:07

    Λέτε ότι ο Β. Πολύδωρας ίσως ανήκει στο φαύλο , παλαιοκομματικό και άθλιο μεταπολιτευτικό καθεστώς της περιόδου μετά το 1974. Να υποθέσουμε λοιπόν ότι οι σημερινοί κυβερνώντες(πρωθυπουργός , υπουργοί) ουδεμία σχέση έχουν με το καθεστώς αυτό της περιόδου 1974-2012 διότι πολιτεύτηκαν μετά το 2012 και ΟΥΔΕΠΟΤΕ είχαν θέση ευθύνης κυβερνητική την περίοδο 1974-2012. Ήταν μάλλον ανήλικοι και ουδέποτε είχαν σχέση με την πολιτική. Προήλθαν από παρθενογέννηση!

  23. sotris avatar
    sotris 21/12/2013 20:58:22

    ο πολυδωρας θελει να βαλει υποψηφιοτητα για δημαρχος παπαγου.........και οποιος ξερει την συνθεση των ψηφοφωρων της περιοχης απο ακροδεξια και περα, καταλαβαινει και τις δηλωσεις περι χρ.αυγης, και την τωρινη τσαμπα μαγκια του!

  24. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 21/12/2013 21:34:22

    Πιπιλή στο Twitter:

    Όχι και ο Πολύδωρας να μας κουνάει το δάκτυλο! Η επιτομή του παλιοκομματισμού, της ρουσφετολογίας, της σπατάλης, "των δικών μας παιδιών"..

    • Ἑκηβόλος avatar
      Ἑκηβόλος @ Maximus Decimus 22/12/2013 01:33:12

      Θὰ ἦταν ὑπὸ τὴν ἐπήρεια τοῦ Dewars ἐκείνη τὴν ὥρα...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Ἑκηβόλος 23/12/2013 02:13:28

        Εννοιεις ότι εχει προτιμηση στο Dewars η F.P ??

    • Χαρης avatar
      Χαρης @ Maximus Decimus 22/12/2013 07:40:38

      Το εγραψε μαλλον απο το μπαρ της βουλης, on the rocks.

  25. arkoudanews avatar
    arkoudanews 21/12/2013 21:56:59

    Έγειναν 2 κουρέματα από τα χρήματα των ελληνικών τραπεζών των ασφαλιστικών ταμείων και των μικροομολογιούχων διότι μόνο αυτοί είχαν ελληνικά ομόλογα στα χέρια τους, ώστε να μειωθεί το χρέος. Πληρώσαμε δηλαδή οι ίδιοι το χρέος και μας το πούλησαν και ως εκδούλευση. Στέρησαν πολύτιμη ρευστότητα από την πραγματική οικονομία για να χρωστάμε 300 δις και όχι 340 οκ
    Αλλά από όλο το κείμενο αγαπητέ George εκεί έμεινες;

    • George avatar
      George @ arkoudanews 22/12/2013 07:04:53

      Μα σε όλα τα άλλα συμφωνούμε. Εχασαν και οι ξένες τράπεζες πάντως.....Με το PSI στις Eλληνικές τράπεζες χάσανε κυρίως οι μέτοχοι τους και τα χάσανε όλα. Ουσιαστικά το δημόσιο δανείσθηκε από αυτές, δεν τα έδωσε πίσω, οι τράπεζες καταρρεύσανε και τα λεφτά που τους χρώσταγε το δημόσιο τα έκανε μετοχές και έγινε ιδιοκτήτης τους! Θεωρητικά αν τις πουλήσει θα βγάλει κάποια από αυτά που έδωσε...αλλά αυτό μόνο αν η κυβέρνηση ασχοληθεί λιγάκι με την οικονομία και όχι μόνο με την λογιστική. Για την ώρα μελετάει Λένιν :-)

  26. δημης avatar
    δημης 21/12/2013 22:19:58

    " Ο Ενιαίος Φόρος Ιδιοκτησίας Ακινήτων που δεν ψήφισε σήμερα μήπως τον είχε ήδη ψηφίσει από πέρυσι; Ρητά υπάρχει στο μνημόνιο η θέσπιση φόρου στα ακίνητα, ποιος ξαφνιάστηκε από αυτό"..
    Άμα είναι να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ... ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΩΤΗΡΙΑ...

  27. καπτεν avatar
    καπτεν 21/12/2013 22:30:39

    Μεχρι τον Σεπτεμβρη-Οκτωβρη η ΝΔ ηταν μπροστα με 1,5% παρολο που η ΧΑ ηταν πανω απο το 12%. Τοτε: 1) ηκουσθησαν οι υποσχέσεις ότι ο κίνδυνος περασε οριστικα και παμε και ..για μοιρασμα του πλεονάσματος. Αυτο ηρκεσε για να απελευθερωθουν πολλοι Έλληνες και να αναδειξουν τις ανορθολογικες- ρομαντικες πολιτικες ροπες τους (προς ΧΑ) 2) εδιωχθη εφυλακισθη βιαια η ΧΑ από την δεξια ΝΔ με συνεπεια οι δεξιοι να δινουν για τριμηνο έναν υπαρξιακο αγωνα και να μην τους νοιαζει τιποτε άλλο (αφου η Ελλαδα ειχε σωθει) 3) μια δεξια κυβερνηση θα μονιμοποιουσε το χαρατσι και μαλιστα ηυξημενο, από 2,2 στα 3,2 δις (εισπράξιμα τα 2,9!). Και τα 3 ησαν σοκαριστικα (εστω κι αν ..."κατοπιν εορτης" τελικα ο ΕΝ.Φ.Α περιοριστηκε στα 2,6 (μαζι με τον συμπληρωμ. φορο που διπλοπληρωνουν 300χλδ ελληνες). Ότι και να κανουν, ειτε οι Πολυδωρες ή ο τιμονιέρης Σαμαρας, τα ψυχολογικα σοκ του ΟΚΤ-ΝΟΕ είναι μη αντιστρέψιμα. Οι αριστεροι του ΠΑΣΟΚ διέλυσαν το αριστερο ΠΑΣΟΚ και το πηγαν στο 16% μόλις συνεργαστηκε με το δεξιό Λαός. Κατά τη γνωμη μου, οι δεξιοί της ΝΔ εφυγαν κυριως εξαιτιας των 2 "αριστερων πρακτικών 3". Κυνηγι ακροδεξιας και "υπερφορολογηση" από δεξια κυβερνηση.

  28. olympios avatar
    olympios 21/12/2013 22:48:07

    Ο Πολύδωρας αρχικά ο <> και στη συνέχεια με ιστορία τις κατά καιρούς αμπελοφιλοσοφίες του, με τις κατά καιρούς εκδόσεις βιβλίων του έχει πιστέψει ότι είναι ο μέγας σοφός διανοούμενος όλων των εποχών, ο παντογνώστης των πάντων , θεωρεί ότι είναι ο ιδιοκτήτης του πολιτισμού μας, το κέντρο του σύμπαντος κόσμου , αρχηγικές ικανότητες έχει μόνον αυτός και η θεοδώρα. Οποιοσδήποτε άλλος δεν κάνει για αρχηγός, οποιοσδήποτε άλλος είναι απλό στέλεχος έλεγε με ύφος 300 καρδιναλίων μια Παρασκευή βράδυ σε μεγάλο κανάλι. Και ήλθε η Κυριακή και το παιδί του ο λαός δεν ενστερνίστηκε τις σοφές ... συστάσεις του και εξέλεξε αρχηγό το Σαμαρά. Ο πολιτισμός του πολύδωρα δεν μπορεί να το χωνέψει με τίποτα αυτό και σήμερα θυμήθηκε τάχα το ξεχασμένο παιδί του το λαό και κτύπησε. Κρίμα ρε Βύρωνα???

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ olympios 22/12/2013 10:57:20

      ενώ αυτοί που ψήφισαν την τροπολογία για τους Αγροτοσυνδικαλιστές......Αυτό κιι αν ειναι σκάνδαλο, αλλά ποιος μιιλάει; ¨Εχουν μάθει όλοι να κάνουν καλές "γαργάρες"

  29. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 22/12/2013 01:14:45

    !!!!!!!!!!!!!!!!!! ᾿Αναρωτιέμαι πόσοι ἀπό τούς σχολιαστές πού οὐρλιάζουν γιά τά μνημόνια ψήφισαν γιωργάκη τό 09! :twisted:

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Φωτεινή 23/12/2013 02:06:55

      Ουτε ουρλιάζω για τα μνημονια, ουτε εχω ψηφισει ποτε άλλο κομμα περα απ τη ΝΔ. Αλλα δεν τη παλευω με τη φορολογια-δημευση της μεσαια ακίνητης περιουσιας, με το πασοκο-Στουρναρα και τα αλλα μπουμπούκια του Μπενι να κανουν κουμαντο στα πιο σημαντικα παραγωγικα Υπουργεια, με τις οφ-σορ να κανουν παρτυ, με κατι λιστες Λαγκαρντ να μας μενουν αμανατι, και κατι ιστοριες για υποβρ/χια να μενουν με πολλα ερωτηματικα (sic). Στο ονομα της όποιας συγκυβερνησης με το παΣΟΚ, η ΝΔ παει να χασει καθε δεσιμο που εχει μικρο-μεσαιος και μεσαιος (εισοδηματικα) Ελληνας με αυτην. Και είναι κριμα...

  30. Χαρης avatar
    Χαρης 22/12/2013 07:47:23

    Oι ασυμετρες απειλες και ο στρατηγος ανεμος, ηταν μια αληθεια που ειχε πει τοτε ο κ. Πολυδωρας, μεσα στο σχεδιο πτωσης της κυβερνησης Καραμανλη. Αν αυτο σας πειραζει κ το σχολιαζετε αρνητικα τοτε μαλλον πρεπει να αναθεωρησουμε ποιος ο ρολος σας ο εντεταλμενος.

  31. μάρθα avatar
    μάρθα 22/12/2013 14:15:32

    μπορεί να γίνει κι αυτός τηλεπαρουσιαστής σαν τον γραφικό νικολόπουλο..φταίνε οι ψηφοφόροι όμως που συντηρούν αυτούς τους δεινοσαύρους του παλαιοκομματισμού..που περιορίστηκαν τα ρουσφέτια κι αναζητούν εναγωνίως λόγο ύπαρξης. Πλέον το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να τσιρίζουν (νικολόπουλος) ή να αμπελοφιλοσοφούν (βλέπε βύρωνας) ανίκανοι να προτείνουν κάτι εποικοδομητικό. Ο στρατηγός άνεμος που τους έφερε να τους ξεβράσει. Απόσυρση όλων και χρίσμα στις εκλογές σε νέους, άφθαρτους 30-50 ετών.

  32. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 22/12/2013 15:13:52

    Εγω τον παω με 1000.Και θα συνεχισω να πιστευω οτι οποιαδηποτε παραταξη ειναι καλυτερη με ανθρωπους σαν τον Πολυδωρα.Εκανε ομως την επιλογη του,σεβαστη και θα μου λειψει.Πολλες φορες το εγραψα...Οσοι αντεχουν και οσοι μπορουν.Εμεις συνεχιζουμε...

  33. cp avatar
    cp 22/12/2013 16:01:53

    "Β. Πολύδωρας ανήκει στο φαύλο , παλαιοκομματικό και άθλιο μεταπολιτευτικό καθεστώς της περιόδου μετά το 1974"
    Αλήθεια?
    Η Ελλάς από το 1974 κυβερνιόταν από 2 κόμματα ,τα οποία την Χρωκόπησαν ! Ευθύνονται 10ο% για όλα όσα περιγράψατε ,όλα τα στελεχη , και των δύο κομμάτων.
    Οχι μόνο όσοι έχουν όψιμες τύψεις! Αυτοί εχουν έστω αμυδρά ελαφρυντικά.Οι άλλοι που συνεχίζουν την καταστροφή ?

  34. μόνος_στην_πόλη avatar
    μόνος_στην_πόλη 22/12/2013 16:36:46

    Μα γιατί κάνετε έτσι όλοι; Σε μερικούς μήνες θα βρεθεί μια αφορμή για να επιστρέψει στο μαντρί, όπως τόσοι και τόσες πριν από αυτόν. Διαγραφές της πλάκας, πολιτικών της πλάκας, από κόμματα της πλάκας, σε κράτος της πλάκας, όπως πετυχημένα γράφτηκε κάπου αλλου.

  35. daresome avatar
    daresome 22/12/2013 18:32:36

    Είναι όμως μόνιμη πηγή ... εξόδων ....