03/06/2011 00:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τους φτύνει ο κόσμος και νομίζουν ότι βρέχει» (βίντεο)



Ένας απίστευτος πόλεμος με ανοίκειες εκφράσεις για κοινοβουλευτικά κόμματα, έχει ξεσπάσει μετά τα επεισόδια σε βάρος του Γ. Πεταλωτή. Το ΠΑΣΟΚ κατηγόρησε ευθέως τον ΣΥΡΙΖΑ για τα γεγονότα της Αργυρούπολης προκαλώντας τη σφοδρή αντίδραση της Κουμουνδούρου.

"Στην ανακοίνωση που εξέδωσε το ΠΑΣΟΚ «καταδικάζει με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο τα σημερινά επεισόδια σε βάρος του Κυβερνητικού Εκπροσώπου, Γιώργου Πεταλωτή, στην Αργυρούπολη, με πρωταγωνιστές, για ακόμη μια φορά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ. Είναι καταδικαστέα η απειλή βίας και οι προπηλακισμοί, ειδικά όταν γίνονται με στόχο να ακυρώσουν προγραμματισμένη εκδήλωση πολιτικού κόμματος. Είναι επίσης, απαράδεκτη η προσπάθεια ορισμένων να χειραγωγήσουν και να αξιοποιήσουν για δικά τους μικροκομματικά οφέλη, τις ειρηνικές συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας των πολιτών.
Καλούμε τα πολιτικά κόμματα να πάρουν ξεκάθαρη θέση για τα σημερινά επεισόδια, τα οποία στρέφονται σε βάρος του δημοκρατικού διαλόγου και της ίδιας της Δημοκρατίας.
Όλοι οι δημοκράτες πολίτες οφείλουμε να υπερασπιστούμε τη Δημοκρατία, τους θεσμούς και την ελεύθερη έκφραση κάθε πολίτη, κεκτημένα για τα οποία αγωνίστηκαν γενιές Ελλήνων".

Ο ΣΥΡΙΖΑ από την πλευρά του αναφέρει:

«Το να επιτίθεται εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, ο εγκάθετος της τρόικας κυβερνητικός εκπρόσωπος, δεν αποτελεί είδηση. Εκείνο, όμως, που θέλουμε να επισημάνουμε είναι η ενορχηστρωμένη προσπάθεια του συστήματος ΠΑΣΟΚ να δημιουργήσει κλίμα δυσφήμισης σε βάρος των αυθόρμητων κινητοποιήσεων των αγανακτισμένων πολιτών, αποδίδοντάς τις σε υποκινητές. Φαίνεται πως δεν έχουν καταλάβει τίποτα. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Η συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας μας ζητά να μην περάσουν τα νέα μέτρα, αξιώνει να φύγει η κυβέρνηση".  Στον κ. Πεταλωτή, του αφιερώνουμε τη φράση βουλευτή της παράταξης του: «Οι πρίγκιπες της κυβέρνησης, τους φτύνει ο κόσμος και νομίζουν ότι βρέχει».

Βίντεο: cnsclips

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εnzo avatar
    Εnzo 03/06/2011 00:39:03

    Μιχελακη τωρα τελευταια σε εχει περασει ο Τσυριζας στις ανακοινωσεις.

  2. barman avatar
    barman 03/06/2011 00:44:58

    Ρε παιδιά κυβέρνηση θα ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ εάν ήταν δικοί του όλοι αυτοί που μαζεύονται παντού ανά την Ελλάδα να διαμαρτυρηθούν. Δυστυχώς γι' αυτούς τους η κλεψύδρα αδειάζει.

  3. jkr avatar
    jkr 03/06/2011 00:48:53

    Φίλοι, το κλίμα επιδεινώνεται ραγδαία με απρόβλεπτες συνέπειες. Εάν κάποιοι επθυμούν τη χρεωκοπία της χώρας, θα προκαλέσουν επεισόδια και ρήξεις, ώστε να επιταχύνουν εξελίξεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ jkr 03/06/2011 00:53:16

      Είπαμε, αναβιώνει η Ανατολική Γερμανία: h**p://www.antinews.gr/2010/04/27/42393/

  4. dadelos avatar
    dadelos 03/06/2011 00:51:29

    Ειμαι και εγω κατα της βιας. Αλλα θελω να ρωτησω οταν αυτη η κυβερνηση επι 1,5 χρονο ψευδεται ασυστολα,υποβιβαζει τη νοημοσυνη ενος ολοκληρου λαου,δυστυχως θα υπαρξουν και τετοια φαινομενα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ dadelos 03/06/2011 01:03:16

      μα έλα ντε...

  5. φωνη avatar
    φωνη 03/06/2011 00:51:30

    Τα ΠΑΣΟΚΙΑ τα στηνουν αυτά. Εννοείται ότι θέλουν να δυσφημίσουν το κίνημα αγανακτισμένων. Δε θα τους λυπηθούμε κιόλας που "αυτοτραυματίζονται" για να ενοχοποιήσουν το κίνημα αγανακτισμένων και να το διαστρεβλώσουν, ως υποκινούμενο πότε από τον ΣΥΡΙΖΑ και πότε από το ΚΚΕ. Πολύ ωραία σύμπτωση ήταν που τυχαίαααα περνούσε από το ΚΑΠΗ ο Καμπουράκης και έδωσε κατευθείαν την είδηση στο MEGA από πρώτο χέρι. Κάτι συμπτώσεις που συμβαίνουν!!! Οσο και να θέλουν να δούμε τους κύριους της κυβέρνησης σα θύματα βιας, δε θα τους κάτσει. Η δημοκρατία και η τάξη απειλούνται μόνο από τις φανερές και αφανείς δράσεις της κυβέρνησης.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/06/2011 01:01:56

    Η μία, αναγκάζεται να κάνει... Camel Trophy μέσα στις ζούγκλες και στις σαβάνες του Εθνικού Κήπου.

    Ο άλλος, αναγκάζεται να μάθει ξεχασμένες συνταγές μαγειρικής (αβγά με ντομάτες) ενώ πήγαινε για υγιεινό περίπατο σε ακροατήριο που (λόγω μη εξοικείωσης με το διαδίκτυο, ένεκα ηλικίας) αφιονίζεται με τους Ντερμπεντέρηδες.

    Δουλειά κι αυτή, του (φιλοκυβερνητικού) βουλευτή... Ιδού μια πρόκληση προς την "επιτροπή σοφών" που θα αναμορφώσει τις λίστες των βαρέων και ανθυγιεινών επαγγελμάτων!

  7. KillTheKing avatar
    KillTheKing 03/06/2011 01:09:56

    ο πεταλωτης πηγε στην αργυρουπολη μονος του με το αυτοκινητο του. προφανως ηθελε να δειξει οτι δεν μασαει και με αυτον τον τροπο να στειλει ενα ξεκαθαρο μημυμα στον πολιτικο κοσμο. το μημυμα βεβαια που εστειλε ηταν το εξης:
    ΠΟΥ ΠΑ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ
    TheKing

  8. barman avatar
    barman 03/06/2011 01:14:58

    Όσο πλησιάζει η μέρα της ψήφισης του μεσοπρόθεσμου τόσο θα μεγαλώνει η οργή και η αγανάκτηση του κόσμου.Την ημέρα εκείνη δεν θα υπάρχει ραντεβού στις 6 ώρα στο Σύνταγμα, αλλά από το πρωί θα είμαστε όλοι εκεί 2.000.000 κόσμος περιμετρικά της Βουλής, του Μεγάρου Μαξίμου, του Προεδρικού Μεγάρου και φυσικά του Ζαππείου και τότε το στραμπουλιγματάκι της κυρίας στον Εθνικό κήπο μπορεί να τόθελαν όλοι μπροστά στη θέα της κρεμάλας που θα αντικρύζουν και θα τρέμουν, και που δεν θα είναι παιχνιδάκι για φωτογραφία αλλά πραγματική, και που ξέρετε μπορεί να δείτε και το ελικόπτερο-μόνο που δεν χωράνε όλοι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ barman 03/06/2011 01:23:19

      ...Θα είμαστε;

      • barman avatar
        barman @ Αυριανιστής 03/06/2011 01:30:43

        Θα δείξει. Πάντως όταν θέλεις κάτι πολύ συνομοτεί και το σύμπαν για να το πετύχεις. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΙΣΩ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!!!

      • KillTheKing avatar
        KillTheKing @ Αυριανιστής 03/06/2011 01:48:36

        εννοειτε. μην ακουω βλακειες
        TheKing

      • tpe avatar
        tpe @ Αυριανιστής 03/06/2011 06:38:15

        Ναι. Έχω οικογένεια, παιδιά και πάνω απ' όλα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, που δεν έχουν αυτοί οι προδότες της πατρίδας και του έθνους. Μας φτύνει όλη η Ευρώπη κι αυτοί το δέχονται, υποκλίνονται και λένει ευχαριστώ που μας δόσατε την ελεημοσύνη σας...
        ΝΤΡΟΠΗ. Μέχρι εδώ όμως... Ας μετρήσουν τις μέρες τους κι ας κλείσουν εισιτήρια στα αεροπλάνα και τα πλοία...

        Αν όμως δεν είμαστε 500000 μπροστά από τη Βουλή τη βραδιά της ντροπής, ε, τότε ας τα φάμε και τουμπεκί ψιλοκομμένο...

  9. Απορία avatar
    Απορία 03/06/2011 01:20:51

    Απλός κόσμος είναι. Τι σύριζα και μπούρδες λέει το πασοκ.

    Ο τσίπρας να μίλαγε τόσος κόσμος δεν μαζεύεται από το σύριζα.

  10. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 03/06/2011 01:28:38

    Μήπως, λέω μήπως, το ΠΑΣΟΚ γεύεται από το φάρμακο του που έδινε παλιώτερα στα άλλα κόμματα και την κοινωνία;

  11. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 03/06/2011 01:38:38

    Για έναν πολιτικό που με τις μεθόδους του χθες υπόσχεται ένα καλύτερο
    σήμερα, φυσικό είναι να μην υπάρχει αύριο.

  12. KillTheKing avatar
    KillTheKing 03/06/2011 01:54:57

    το σαββατοκυριακο πρεπει να βουλιαξει το συνταγμα. και αν καταφερουν οχι να περασουν το μεσοπροστυχο, αλλα και να το πανε για ψηφιση, ενα εκατομμυριο λαος εξω απο τη βουλη να φωναζουν και θα σου πω εγω τι θα ψηφισουν. ολοι μας πρεπει να προετοιμαζομαστε για τη μερα εκεινη. οργανωση απο τωρα απο ολους μας, ενεργοποιουμε τους δικους μας, φιλους, γνωστους, ολους. η μερα αυτη θα ειναι το σημειο 0.
    οχι 50 και 100 χιλιαδες. 1.000.000 κοσμου. μια φωνη. ενα τελεσιγραφο. καμια υποχωρηση. υπερ βωμων
    TheKing

  13. Απορία avatar
    Απορία 03/06/2011 02:00:21

    46.319 ευρώ για λογαριασμούς κινητών στο πολιτικό γραφείο Πάγκαλου

    "Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θεόδωρος Πάγκαλος συχνά έχει έρθει σε σκληρή αντιπαράθεση με διάφορες κοινωνικές ομάδες,με πρώτη απ΄ όλες τους στρατιωτικούς. Οι ατάκες του περί αντιπαραγωγικών στρατιωτικών και ότι όλοι μαζί τα φάγαμε τον έχουν κάνει κόκκινο πανί .

    Απ΄ αυτή την άποψη προκαλεί εντύπωση το έγγραφο που έφθασε στα χέρια μας με τη πίστωση που εγκρίθηκε για τους λογαριασμούς κινητών τηλεφώνων μόνο στο Πολιτικό Γραφείο του Αντιπροέδρου. 46.319 ευρώ είναι το ποσό που αναγράφεται στο έγγραφο και χωρίς αμφιβολία προκαλεί τις ημέρες που ζούμε.

    Επειδή όμως ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες ,είμαστε ανοιχτοί σε διευκρινίσεις .Να δούμε τέλος πάντων πόσους υπαλλήλους αφορά η πίστωση,πόσες συσκευές και όλα τα σχετικά. Όπως και να 'χει πάντως υπάρχει και το σταθερό τηλέφωνο. Μην το ξεχνάμε,γιατί μετά θα λέμε ότι "όλοι μαζί τα φάγαμε", στα κινητά!"

    h--p://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=6039

  14. ΜΠΑΤΗΣ avatar
    ΜΠΑΤΗΣ 03/06/2011 02:12:31

    Είναι τόσο χαϊβάνι που πήγε να μιλήσει δίπλα από την κεντρική πλατεία της Αργυρούπολης με όλες τις καφετέριες και τα εστιατόρια σαν να λέμε μια περιοχή σαν το Μπουρνάζι...ποιοι Συρίζα; αν έβγαινε από μπροστά θα έβλεπε ποιοι τον κυνηγούσαν...τρέχα μπούλιιιιιι

  15. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 03/06/2011 02:35:43

    ΠΑΣΟΚ: "Όλοι οι δημοκράτες πολίτες οφείλουμε να υπερασπιστούμε τη Δημοκρατία, τους θεσμούς και την ελεύθερη έκφραση κάθε πολίτη, κεκτημένα για τα οποία αγωνίστηκαν γενιές Ελλήνων“."
    Χαχαχαχαχαχαχα!

  16. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 03/06/2011 04:33:35

    ¨...Η συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας μας ζητά να μην περάσουν τα νέα μέτρα, αξιώνει να φύγει η κυβέρνηση...¨
    **************************************

    Η ¨είδηση¨ από τον τίτλο και τος πρώτες παραγράφους της ¨φαντάζει¨ να είναι μια τυπική απάντηση - κονταρομαχία μεταξύ Σύριζα - ΠΑΣΟΚ για το κράξιμο στο του κ. Πεταλωτή ...

    ΟΜΩΣ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΙΔΗΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ : ¨Ο ΛΑΟΣ ΑΞΙΩΝΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ...

    Γεγονός που σημαίνει , μετά τις χθεσινές ανακοινώσεις Καρατζαφέρη - που ακολούθησε και ο κ. Αλαβάνος ¨Φεύγουμε ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ¨ ... , ότι ξεκινάει ΕΝΑ ¨ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ...¨ ΤΥΠΟΥ 1965 ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΟΡΚΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ... ΠΟΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ - ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΣΕ ¨ ΓΕΝΙΚΗ - ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΑΠΕΡΓΙΑ -ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ¨ Μέχρι την προκήρυξη εκλογών...

    Ότι τέτοιες καταστάσεις μπορούν να αλλάξουν μόνο με ¨Ανένδοτους Αγώνες¨
    όπου παράλληλα με διαρκείς λαϊκές κινητοποιήσεις και πράξεις ανυπακοής , δεν αναγνωρίζουν την νομιμότητα της κυβέρνησης , ούτε στο κοινοβούλιο , ούτε σε ¨συνεστιάσεις¨ , ούτε σε συσκέψεις πολιτικών αρχηγών¨ , ούτε στα αποτελέσματα των διαπραγματεύσεων της στο εξωτερικό... , ότι λογικά τα πράγματα θα πρέπει να οδεύουν σε μια ΝΕΑ ¨ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ¨ με στόχο ένα ¨Νέο Σύνταγμα¨ και απλά σε μια ¨Αναθεωρητική Βουλή¨ σύμφωνα με την προγραμματισμένη ¨αναθεώρηση¨ , το είχαμε υποστηρίξει πριν σχεδόν ένα χρόνο μέσα από τις στήλες του ¨Antinews¨. Τότε η άποψη αυτή είχε σχολιασθεί σαν ¨πολύ ρομαντική¨ και εξωπραγματική ...

    Είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι το αποφασίζει τώρα , μετά από ένα χρόνο , η ¨Αριστερά¨ , όπως θα διαβάσουμε σε άλλη δημοσίευση παράπλευρα ¨προσέρχεται¨ και το Κ.Κ.Ε. στο ¨απολιτικό - μικροαστικό κίνημα¨ , αφού στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα συσσωρεύτηκαν και δρομολογήθηκαν πρόσθετα δεινά και αλυσίδες για τον ελληνικό λαό. . Μάλιστα η σχετική ανακοίνωση τπυ Μετώπου Ανατροπής του κ. Αλαβάνου ( ¨Να φύγουν οι βουλευτές της Αριστεράς από την Βουλή¨ ) κλείνει και με την αιτιολογία ¨ότι δεν πρέπει να επιτρέψουμε στις δυνάμεις της ακροδεξιάς να καπηλευτούν τις αντιδράσεις του λαού...¨

    Λες και ο γνώμονας για την πολιτική σου και γι΄αυτό που πρέπει εσύ εξαρχής να πράξεις εξαρτάται από τι θα πουν άλλες και τι θα πράξουν άλλες δυνάμεις...
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Αφετηρία και αφορμή για τον ¨ανένδοτο αγώνα¨ του κ. Καρατζαφέρη και των δυνάμεων της Αριστεράς πιστεύω πως ήταν η προχθεσινή μεγάλη συγκέντρωση του Μίκη Θεοδωράκη , όπου τρόμαξε και ο ¨εθνικοπατριωτικός παλμός¨ ( πολύ γαλάζιο χρώμα και πολλές αναφορές στην πατρίδα και την εθνική ανεξαρτησία) τρόμαξαν και τις κυρίαρχες δυνάμεις της Δεξιάς ( με τις ακροδεξιές ¨πατριωτικές καταλήξεις της ¨ ) , αλλά κυρίως της ¨Αριστεράς¨ που ενοχλούνται πολύ με την έννοια πατρίδα , όπως και του Κ.Κ.Ε. το οποίο έχει καταλήξει στο νέο του συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει θέμα κατάργησης ¨εθνικής ανεξαρτησίας¨ και συνεπώς υπερτονισμού της ενός ¨αντικατοχικού αγώνα¨ με μέτωπα και συμπράξεις με άλλες τάξεις και κοινωνικά στρώματα , αλλά ενός αγώνα κατά του κεφαλαίου , όχι όμως όλου , αλλά του ¨μονοπωλιακού¨ γι΄αυτό αγώνας μόνο ενάντια στο ¨ ελληνικό - μονοπωλιακό κεφάλαιο...¨ και των ¨πολιτικών -κομματικών του εκπροσώπων...¨ .

    Η πελατεία και από τα δεξιά και από τα αριστερά κινδυνεύει... Ξέρουν ότι με γρήγορες εκλογές μπορούν ν΄ανακόψουν κάθε εξέλιξη που θα αναθεωρήσει όλο το φαύλο , αντιδημοκρατικό και ταξικό καθεστώς της μεταπολίτευσης . Ότι μπορεί να προλάβουν μια ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ με μια κάλπικη ¨Αναθεωρητική Βουλή¨ ( κάλπικη σε ότι αφορά την προγραμματιζόμενη -δρομολογούμενη ¨αναθεώρηση¨ , αστικού εκσυγχρονισμού όπως τον Καποδίστρια και τον Καλλικράτη , που δεν θα ανταποκρίνεται καθόλου στις σύγχρονες ανάγκες των πολιτών και του λαού και στις εφιαλτικές εμπειρίες του από την μέχρι τώρα φαύλη - ταξική δημοκρατία και την ξένη - αποικιοκρατική εξάρτηση...,, για περισσότερη δημοκρατία -πολιτική ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ , για την εξασφάλιση της εδαφικής , οικονομικής , στρατιωτικής , πολιτικής , δικαστικής και πολιτιστικής ανεξαρτησίας της Ελλάδας , του Δικαιώματος Αυτοδιάθεσης του Ελληνικού λαού.

    Κάποιες δυνάμεις σκοπεύουν να προβοκάρουν και την Εκκλησία του Δήμου στο Σύνταγμα. Ας ενεργοποιηθούν λίγο όσοι αναγνωρίζουν την πολιτική σημασία να κρατιέται στην παρούσα φάση η ελληνική σημαία και να είναι συγκεντρώσεις βαθιά πολιτικές , αλλά ακομμάτιστες .

  17. Περίεργος avatar
    Περίεργος 03/06/2011 08:34:11

    Η χρεωκοπία είναι μία λύση!
    ..... Ενδεχομένως και η μόνη διαθέσιμη.....
    "Καλύτερα τώρα παρά μετά" (λαικό άσμα)

  18. Τιτίκα Καμπουράκη avatar
    Τιτίκα Καμπουράκη 03/06/2011 15:58:10

    Επειδή το μυαλό μας αρχίζει και στρίβει επικίνδυνα με όλα αυτά που συμβαίνουν,ας καταλάβουν,επιτέλους,τα μέλη της κυβέρνησης,της αντιπολίτευσης και οι λοιπές μαριονέτες τους,ότι έχουν να κάνουν με νοήμονες ανθρώπους και όχι με αγέλη ζώων.Δεν υπάρχει άλλη αντοχή και ανοχή για κοροϊδία,αυτός ο δρόμος που έχουν επιλέξει δεν είναι μονόδρομος αλλά κατήφορος και μας πάει στο γκρεμό.