06/06/2011 01:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τους τελειώσανε με τον Εθνικό Ύμνο!!!



Υποκλίθηκαν εκόντες – άκοντες στο μεγαλείο της Γαλανόλευκης!

Η πατρίδα αυτή έχει Ιδιοκτήτες και Υπερασπιστές!

Να το βάλουν καλά στο νου τους!

Τελειώσανε!!!

Αλλενάκι

(Οι σκηνές στο βίντεο Πανεπιστημίου και Κανάρη όπου και το σιδερένιο φράγμα προς την Βουλή. Εμπόδιζαν τον κόσμο να πάει στο Σύνταγμα κι αυτός τραγουδούσε τον Εθνικό Ύμνο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/06/2011 01:08:02

    Έτσι!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/06/2011 03:07:29

      Κι εδώ η καλή φωτογραφία:

      http://i.imgur.com/0T0dA.jpg

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/06/2011 14:50:24

      Φάγανε ήττα Φαήλε. Ακόμα ζαλισμένοι είναι.

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 01:12:43

    Πάρα πολλές Ελληνικές σημαίες.
    Υπάρχει Έθνος!!!!
    Υπάρχει Ελλάδα!!!

  3. tamam58 avatar
    tamam58 06/06/2011 01:14:58

    +++++++++ !!!!!!!!!!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ tamam58 06/06/2011 14:56:06

      τακίμ!

      :)

  4. Μαρια avatar
    Μαρια 06/06/2011 01:15:27

    Επιτελους να θυμηθουμε ποιοι ειμαστε,γιατι μεχρι τωρα θα μας χαρακτηριζα ως αναξιους να φερουμε το ονομα των τιμημενων προγονων μας!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μαρια 06/06/2011 14:55:07

      Δεν θα διαφωνήσω, η σιωπή μας εξελήφθη ως απάθεια, αλλά δεν ειναι έτσι.

      Είναι σοφία γιατί δεν θέλουμε να χυθεί αίμα, είναι υπομονή -μεγάλο προτέρημα αυτό για να αντέξεις να σκάψεις το τούνελ που θα σε βγάλει στην επιφάνεια- και εσωτερικός διάλογος με περίσκεψη.

      Ο αγώνας αυτός δεν έχει μόνο υλικά χαρακτηριστικά όπως θέλουν να του προσάψουν.

      Με λιγότερα μπορώ να ζήσω, χωρίς πατρίδα δεν μπορώ!

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/06/2011 01:15:57

    Εξαιρετικά δυσάρεστο να βλέπουμε οδοφράγματα. Αν νιώθουν ότι είνα σε κατάσταση πολιορκίας, έχει καλώς.

    Μπράβο που ο λαός κατέβηκε για να διατρανώσει ότι αυτός είναι αγώνας Ελλήνων για την Ελλάδα, κι όχι φο μπιζού αλληλεγγύη με Ευρώπη και Μαδρίτες.

    Άκουσα κι αυτό και μου άρεσε: "Λαός, Ευρώπη, Βαρυμπόπη".

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΝΙΚΟΛΑΣ 06/06/2011 14:51:04

      Αποδόμηση λέμε. Όχι, παίζουμε.

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 06/06/2011 01:16:55

    Η Πατρίδα αυτή “ μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει και ξανά προς τη δόξα τραβά”!
    Οι υπερασπιστές της, είναι οι καθόλα νόμιμοι κληρονόμοι αυτών που την πότισαν με το αίμα τους. Και το αίμα νερό δεν γίνεται, όσο κι αν το επιχειρούν οι εντολοδόχοι και τα εξαπτέρυγά τους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αφροδίτη 06/06/2011 14:52:18

      Το αίμα νερό δεν γινεται Αφροδιτη. Δεν γίνεται να γίνεται.

      Νερόβραστη πλαστική ζωή χωρίς πυρήνα.

  7. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 06/06/2011 01:17:52

    Ο Θεός της Ελλάδας είναι εδώ!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ daughter of mercy 06/06/2011 14:57:31

      Και οι θεοί της. Και είναι πολλοί.

      Ο Ελληνισμός έχει αδιάσπαστη συνέχεια και χωρικά και ιστορικά και χρονικά και νοηματικά.
      Και ορθολογικά και μεταφυσικά.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/06/2011 01:23:45

    Ευχαριστώ Φάκτορ!

    Όλο και κάτι πάνε να ψελλίσουν στα καθεστωτικά mme για πανευρωπαϊκά δήθεν προτάγματα και διεθνισμούς αλλά η Ύβρις δεν τολμά να διέλθει το έρκος των οδόντων τους!!!

    Δεν μας αφορούν εξαγωγές πλατειών ταχρίρ σε Ελληνικό έδαφος και άλλα πράσινο-κόκκινα εθνομηδενιστικά φούμαρα.

    Υπάρχει ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ Ξεσηκωμός.

    Το επίμονο μήνυμα των πατριωτικών blog για τη Γαλανόλευκη επικράτησε κατά κράτος των καθεστωτικών ΜΜΕ-Κυβερνοπροπαγάνδας.

    Το επόμενο στάδιο είναι η διατύπωση διακριτών συγκεντρωτικών αιτημάτων του πατριωτικού κόσμου ενόψει του μεσοπρόθεσμου το οποίο σήμερα ΚΑΤΕΠΕΣΕ ουσιαστικά.

    Οι δικές μου προτάσεις:

    1. Ακύρωση Annulation του Μνημονίου.
    2. Παραίτηση της παρέας φίλων των διεθνών τοκογλύφων που παριστάνουν τη κυβέρνηση.
    3. OXI στην Παγκόσμια Διακυβέρνηση, που σημαίνει OXI σε Παγκόσμιες ή ΕυρωΠαγκόσμιες Λύσεις στο Ελληνικό Ζήτημα, όπως θα επιχειρήσει τις επόμενες μέρες να πλασάρει έντεχνα το καθεστώς. Δοκιμάστηκαν οι λύσεις αυτές και βρέθηκαν ΛΕΙΨΕΣ.
    4. Εθνική και ανεξάρτητη νομισματική πολιτική.
    5. Εκδίωξη των τροϊκανών από την Ελλάδα.
    6. Δημοψήφισμα για αλλαγή συντάγματος με τα προτάγματα της αμεσότερης δημοκρατίας - κληρώσεις -προτάσεις έχουν γίνει.
    7. Σφράγισμα των συνόρων από τον Ελληνικό Στρατό.
    8. Ακύρωση του λαθρονομοσχεδίου παροχής Ελληνικής ιθαγένειας σε αλλοδαπούς.
    9. Άμεση δρομολόγηση λύσης του υπ. 1 Εθνικού προβλήματος και ελευθέρωση Αθήνας και κατ’ επέκταση όλης της Ελλάδας από το άγος της λαθρομετανάστευσης.
    10. Φροντίδα για να επανέλθει το αίσθημα της Δημόσιας Ασφάλειας στις μεγάλες πόλεις.

    ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ!

    ΜΕ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΒΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΡΟΥΡΑΙΟΥΣ ΝΑ ΣΦΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝ!

    • factorx avatar
      factorx @ αλλενάκι 06/06/2011 01:29:37

      Αλλενάκι, εχω παρατηρήσει ότι σε παρόμοιες στιγμές γράφεις τα καλύτερα. !!!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ factorx 06/06/2011 01:33:21

        ευχαριστώ Φάκτορα μου ... όλοι μας αισθανόμαστε ρίγος μπροστά στη Σημαία μας τη χιλιοπονεμένη και περήφανη

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ αλλενάκι 06/06/2011 01:47:03

          Γεια σου αλλενάκι, ψυχή μας.

          • juliet avatar
            juliet @ Προφήτης 06/06/2011 08:31:43

            Καλημέρα,στους Ελλήνες,θα ξημερώσει η Αγια Μέρα,τώρα το ξέρουμε όπως το μάθανε και αυτοί.
            Φάκτορα, όταν μιλάει η ψυχή τα λόγια γίνονται χάδια, γίνονται μαχαίρια,γίνονται πέτρες,γίνονται συνείδηση του προδότη,γίνεται η επανάσταση του σκλάβου.
            Αλλενάκι,υποκλίνομαι μπροστά στη πάθος του Ελληνα,στην αγάπη την άδολη για την Πατρίδα!!Ολοι μαζί.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ juliet 06/06/2011 13:23:22

            δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν τα συναισθήματα που νιώθουμε Juliet
            από τη χθεσινή μερα θα ξεκινήσει η επανάκτηση της Αθήνας και η απόδοσή της στους πολίτες της χωρίς το φόβο που σκιάζει τις γειτονιές!

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Προφήτης 06/06/2011 13:18:23

            η σημαία μας είναι η ψυχή μας

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 06/06/2011 01:45:35

      Mα δεν ειναι πανευρωπαικη η διαμαρτυρια.μονο στην Ισπανια και εδω γινεται.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 06/06/2011 13:34:18

        τα κανάλια έτσι προπαγάνδιζαν ψευδώς το"πανευρωπαϊκά", αλλά μόνο εδώ θέλουν να υποθηκεύσουν τη χώρα για 50 χρόνια, όλοι οι άλλοι θα μπορούσες να πεις ότι δέχονται "επιθέσεις" νεοφιλελευθερισμού, και ως εκεί

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 06/06/2011 01:58:55

      +1000000000000000000000
      Aλλενάκι

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 06/06/2011 13:34:43

        και από τα σύννεφα θα τους κατεβάσουμε αν χρειαστεί!...

    • αδιόρθωτος avatar
      αδιόρθωτος @ αλλενάκι 06/06/2011 02:03:51

      από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί
      "καλλίτερα να ναυαγήσουμε σε καταγάλανα νερά
      παρά να βουλιάξουμε με σιγουριά στο βούρκο"
      απο τη χθεσινή κουβέντα του Καζάκη στην Κόρινθο

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αδιόρθωτος 06/06/2011 13:27:16

        είθε η αριστερά να μη φοβηθεί το πατριωτικό ποτάμι που μπήκε στ' αυλάκι και κυλάει ορμητικά

    • Dora avatar
      Dora @ αλλενάκι 06/06/2011 02:38:32

      αλλενακι,τα σεβη μου.Ευγε!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Dora 06/06/2011 13:27:37

        από σένα μαθαίνω Dora

    • Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
      Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) @ αλλενάκι 06/06/2011 08:26:32

      Μια μικρή διόρθωση.
      Γράφεις: "Δεν μας αφορούν εξαγωγές πλατειών .......... και άλλα πράσινο-κόκκινα εθνομηδενιστικά φούμαρα."
      Δυστυχώς, ο εθνομηδενισμός δεν έχει μόνο πρασινο-κόκκινο χρώμα, αλλά και γαλαζο-φαιο-ροζ. Διατρέχει όλο το παλιό (και ελπίζω σύντομα αλήστου μνήμης) πολιτικό φάσμα.
      Κατά τα άλλα, μπράβο σου!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 06/06/2011 13:31:43

        καιρός να περάσουν στη λήθη της ιστορίας
        η ωριμότητα που έχουμε επιδείξει -την οποία μερικοί λοιδώρησαν σκόπιμα ή όχι ως καναπέ- αποδεικνύεται ότι ήταν σοφία

        θα ήθελαν να δουν ένταση μερικοί, αλλά δεν τους βγαίνει, ούτε θα τους βγει

        χθες τελείωσαν και οι κουκουλοφ(λ)ώροι αγωνιστές που πετάνε μολότωφ σε μαρφιν και λαϊκες

        θα το σκέφτονται από δω και πέρα πολύ για να ξαναστήσουν παρόμοια σκηνικά στους δρόμους

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ αλλενάκι 06/06/2011 08:58:18

      Τα σέβη μου!!!

      Ανατρίχιασα, όπως ανατριχιάζω από περηφάνεια κάθε φορά που βλέπω την Γαλανόλευκη να κυμματίζει περήφανα και φυσικά όταν ακούω τον Εθνικό μας Ύμνο, έναν Ύμνο στην Ελευθερία του Έλληνα και του ανθρώπου. Κι αυτές ακριβώς τις αρχές θα μεταδώσω και στα παιδιά μου, κι ας τα πούνε "Ελληναράδες" και "Ακροδεξιούς". Το πώς νιώθει και δονείται η καρδιά μου δεν έχει καμία σχέση με ταμπέλες και κόμματα. Έχει σχέση μόνο με την συνείδησή μου και την Εθνική Υπερηφάνεια που έχω!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Χαλκιδέος 06/06/2011 13:36:13

        Δέος και Σεβασμός!

        Φωτιά και Τσεκούρι στους προσκυνημένους.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 06/06/2011 10:16:45

      Μια χαρά τα λές

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΝΙΚΟΛΑΣ 06/06/2011 13:38:09

        εδώ παράγεται "συλλογική διάνοια" ΝΙΚΟΛΑ

        πνευματικές ψηφίδες που συμπληρώνουν το όλον

    • tartan girl avatar
      tartan girl @ αλλενάκι 06/06/2011 10:20:44

      +1000
      Μόνο καθαρές κουβέντες!

      Παρεμπιπτόντως.. "annulment" αντί "annulation".. το δεύτερο σημαίνει σχηματισμός δακτυλίων

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tartan girl 06/06/2011 13:15:53

        ευχαριστώ για τη διορθωση! καλησπέρα Tartan girl!

        • tartan girl avatar
          tartan girl @ αλλενάκι 06/06/2011 19:56:03

          Καλησπέρα και σε σένα! Ζηλεύω που δεν μπορώ από δω που είμαι να πάρω μέρος σε όσα θαυμαστά συμβαίνουν (επιτέλους!) στην Ελλάδα. Πού θα πάει όμως, θα έρθει ο Ιούλιος, θα πάρω την άδειά μου, και θα κατέβω στην Πάτρα τη γενέτειρα, μαζί με τους Συνέλληνες στην Πλατεία Γεωργίου, μέχρι να ξεβρωμίσουμε από τους ανεπιθύμητους!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 06/06/2011 13:11:08

      Καθαροτητα σκεψεων και προθεσεων,
      Συμφωνουμε ολοι νομιζω !

      Επανιδρυση του ΕΘΝΟΥΣ! του το χρωσταμε ολοι...

      Μπραβο αλλενακι.

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 14:59:08

        Επανίδρυση. Μια ελάχιστη πλατφόρμα.

    • SharK avatar
      SharK @ αλλενάκι 06/06/2011 13:24:49

      Το να αποκαλείς ανθρώπους άλλης καταγωγής "αρουραίους" είναι βαθιά και γνήσια ναζιστικο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ SharK 06/06/2011 14:44:24

        αρουραίοι είναι όσοι δολοφονούν, σφάζουν, βιάζουν ομαδικά νέα ζευγάρια και παιδιά, απαγάγουν ομοεθνείς τους και τους τεμαχίζουν και τους ρίχνουν στα χυτά, εκπορνεύουν δεκαπεντάχρονες ομοεθνείς τους και τις εκβιάζουν με δοξασίες, ληστεύουν γερόντισες/γέροντες αδύναμους και φεύγοντας τους χτυπούν αλύπητα, όπως κάνουν ΚΑΤΟΧΙΚΑ ΣΤΡΑΤΑ σε μια χώρα όταν προελαύνουν ή όταν υποχωρούν

        και όχι δεν είναι αρουραίοι, ΣΚΥΒΑΛΑ για ΦΤΥΣΙΜΟ είναι και ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ τιμωρία και ΑΠΕΛΑΣΗ απο τη χώρα

        στις χώρες τους για να τιμωρηθούν με τους δικούς τους νόμους

    • m.s avatar
      m.s @ αλλενάκι 06/06/2011 13:33:48

      Όλα αυτά που λές με συγκινούν και με βρίσκουν σύμφωνο .
      Τι εννοείς όμως με το "Εθνική και ανεξάρτητη νομισματική πολιτική";

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ m.s 06/06/2011 13:41:20

        Καλημέρα m.s. Eννοώ ότι έχουμε απεμπολήσει το ανεξάρτητο νομισματικό εργαλείο και η επερχόμενη πραγματικότητα θα μας οδηγήσει να το εντάξουμε στις πιθανές εξελιξεις. Αργά ή γρήγορα. Είτε θέλουμε είτε δεν θέλουμε θα μπει στο οπτικό μας πεδίο.

        • m.s avatar
          m.s @ αλλενάκι 06/06/2011 18:21:54

          Η γνώμη μου είναι να το κρατήσουμε μακριά από το οπτικό μας πεδίο (όσο γίνεται) γιατί δεν ξέρω αν το πεπτικό αντέξει τόση ρεβιθάδα .
          Θεωρώ ότι ο Αντώνης αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι το ωριμότερο μυαλό και οι λύσεις που προτείνει είναι συνετές, μετρημένες , κοστολογημένες(από κάθε άποψη) και στη σωστή κατεύθυνση. Όχι υπερβολές.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ m.s 06/06/2011 18:38:06

            Δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά και ένα plan Β έτοιμο και ποσοτικοποιημενο μοντελοποιημένο δεν θα ήταν άσχημο να υπάρχει.
            Για κάθε ενδεχόμενο, με το δεδομένο ότι οι άλλοι έχουν.

            Και αυτό δεν είναι υπονοούμενο, επειδή υπονόησε ο μπάμπης ότι "το έχoυν στα συρτάρια".
            Αλλά αντιλαμβάνομαι ότι αυτό θα εκληφθεί ως "προσχώρηση" σε "δραχμοσκέψεις".

            Η θέση μου για τη νομισματική ανεξαρτησία ειναι δεδομένη, χώρα που τυπώνει το νόμισμά της δεν πτωχεύει, χώρια ένα σωρό άλλα πλεονεκτήματα, αλλά και μειονεκτηματα. Δεν αντιλέγω. Η γεωπολιτική ιδιαιτερότητα της θέσης της χώρας είναι ένας σοβαρός αρνητικός λόγος. Για αυτό διατηρώ ακόμα κάποιους ενδοιασμούς.
            Όμως η κατασκευή του ευρώ τρίζει από τα θεμέλια και μεις είμαστε στο δώμα της ταράτσας, ψιλοαυθαίρετο κιόλας...

            :)

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/06/2011 01:25:33

    Οι Ιδιοκτήτες και Υπερασπιστές της Πατρίδας αυτής είναι οι Έλληνες Πολίτες, οι Ανώνυμοι Έλληνες που σήμερα ξαναβρήκαν την Πόλη τους!

    Δεν θέλω όμως το Θαύμα αυτό να διαρκέσει Μία μέρα μονο!

    • effie B. avatar
      effie B. @ αλλενάκι 06/06/2011 08:02:01

      δεν θα διαρκεσει μονο μια μερα, αλλενακι.
      χθες μεθυσαμε απο αρωμα λευτεριας.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ effie B. 06/06/2011 13:42:01

        Στο χέρι μας είναι Εffie!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ αλλενάκι 06/06/2011 10:16:22

      όπως και να έχει, θα συνεχιστεί

  10. αγαπω πορτα πορτα avatar
    αγαπω πορτα πορτα 06/06/2011 01:25:41

    πουλατε πουλατε το ξυλο που θα φατε. ευρωπαιοι εδω ειναι ελλαδα εμεις θα επιζησουμε μονο με φασολαδα....χαμοςστο συνταγμα!! στις 15 πιο πολλοι.....

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αγαπω πορτα πορτα 06/06/2011 15:01:40

      και με φασολάδα και με φάβα, ακόμα πιο νόστιμη, και με ρεβυθάδα

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 06/06/2011 01:26:04

    Μπορεί να διΐστανται και, γι'αυτό, να αλληλοακυρώνονται τόσες πολλές απόψεις και προτάσεις επί του πολιτικού πρακτέου, επί του ιδεολογικού, όμως, σαφέστατα αναδεικνύεται το μήνυμα, που μας μεταφέρει το Αλλενάκι: Η Ελλάδα έχει και Ιδιοκτήτες και Υπερασπιστές!

    Και διασκεδάζω χαιρέκακα με την σκέψη της αγωνίας, που προκαλούν, πλέον, σε καποιους δοσίλογους, εκείνοι, οι δυό πρώτοι στίχοι:

    Σε γνωρίζω από την κόψη
    του σπαθιού, την τρομερή!

    • Ernestoche avatar
      Ernestoche @ ΠΗΛΕΑΣ 06/06/2011 01:47:04

      Μην απορείς αν κάποια επιτροπή στο Παιδείας επεξεργάζεται καμμιά "εξομάλυνση" τέτοιων .... "άγριων" στίχων.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Ernestoche 06/06/2011 09:00:18

        Ε βέβαια θα γίνει "εξομάλυνση" καθώς τέτοιοι στίχοι είναι πλέον "αναχρονιστικοί" σύμφωνα με το κλούβιο πολυπολιτιστικό τους μυαλό και δεν κολλάνε με την κουλτούρα των "πολιτισμένων" λάθρο που φυσικά σε σφάζουν με το "μπαμπάκι" κι όχι με χατζάρες...

    • Άγνωστος Μ. avatar
      Άγνωστος Μ. @ ΠΗΛΕΑΣ 06/06/2011 11:54:29

      Μιά εξαιρετική ανάλυση απο τον μέγιστο Έλληνα Λιαντίνη για τις δυό πρώτες στροφές του εθνικού μας ύμνου. Απολαύστε το :)

      h**p://www.youtube.com/watch?v=7PBpQeWRgSk

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Άγνωστος Μ. 06/06/2011 14:40:05

        εξαιρετική προσφορά ενός ευαίσθητου ανθρώπου

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Άγνωστος Μ. 06/06/2011 15:37:15

        Όντως συγκλονιστικός. Διάβασα, λίγο μεά την εξαφάνισή του ένα βιβλίο του -δεν θυμάμαι πια τον τίτλο του -και κατέληξε όπως όλα όσα με ενθουσιάζουν: Χάθηκε δανεισμένο. Τόσο φωτεινό κείμενο! Δεν μπορούσα να γυρίσω σελίδα: διάβαζα και ξαναδιάβαζα την ίδια!
        Κρίμα που χάθηκε! Αν και στο βιβλίο του, ουσιαστικά, το προανήγγελε.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΗΛΕΑΣ 06/06/2011 13:44:17

      Καλημέρα ΠΗΛΕΑ, ποιες προτάσεις αλληλοακυρώνονται; Ποια δεν τέμνεται με τις άλλες; Ή ποιες;

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ αλλενάκι 06/06/2011 15:56:42

        Πχ αυτή, για την ίδρυση κόμματος (με την οποία συμφωνώ, αν και θεωρώ επιβλαβή, πλέον, τον κοινοβουλευτισμό), με αυτή για "Άμεση Δημοκρατία" και αυτή για την εκπαραθύρωση όλων των πολιτικών, συλλήβδην. Αυτή για την "προστασία των μεταναστών" με αυτή για την Ελλάδα που "ανήκει στους Έλληνες". Και άλλες, οικονομικής φύσεως, που, πρακτικά, ζητάνε να μην θιγεί κανένα από τα κεκτημένα, έστω και αν είναι αντικρουόμενα. (Σημείωση: Επιφυλάσσομαι. Δεν κατοικώ στην Αθήνα, δεν έλαβα μέρος και θεωρώ πιθανό το να είμαι ελλειπώς πληροφορημένος).

        Δυστυχώς, τώρα βλέπουμε πόσο βαθιά ξανοιχτήκαμε.... Τώρα, όλες οι ιδεοληψίες μας δεν μπορούν να ικανοποιηθούν ταυτόχρονα. Όπως λέει ο Νίτσε στον πρόλογο του "ΕυρωπαΪκού Μηδενισμού", "ήρθε η ώρα είτε να υπηρετήσουμε την πραγματικότητα, είτε το όνειρο -αυτό, το δεύτερο, είναι ο Μηδενισμός".

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ΠΗΛΕΑΣ 06/06/2011 16:41:21

          Τώρα κατάλαβα. Ίδρυση κόμματος "αγανακτισμένων" το "κομμα του κανένα" ... αντιπροσωπευτικό των τάσεων θα είναι; Αν νομίζουν ότι μπορούν οι πλατείες να ενωθούν σε μία, ιδού το στοίχημα. Διαφορετικά δεν...

          Κεκτημένο να μη θιγεί, ζητά πιο πολύ η κάτω πλατεία, όπου δεν είναι βέβαιο ότι εκεί είναι οι "από κάτω" και στην πάνω είναι οι "από τα πάνω".

          Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες αδιαπραγμάτευτα, αλλά δεν βλέπω που κοντράρεται το προαπαιτούμενο αυτό με την προστασία, που ούτως ή άλλως απολαμβάνουν οι μετανάστες στην Ελλάδα, γι αυτό άλλωστε εισέρχονται μιλιούνια.

          Η προστασία των Ελλήνων είναι το ζητούμενο, η οποία αποτελεί ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ για το αίσθημα ασφάλειας και προστασίας που θα νοιώσουν και οι νομοταγείς αλλοδαποί.

          Αυτό φάνηκε περίτρανα χθες στο δρομο.

          ΒΓΗΚΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΛΑΚΙΣΕ.

          Αντίθετα όταν βγαίνουν θλιβερά γκρουπούσκουλα στο δρόμο και καίνε λαϊκές αγορές, ο φόβος ΕΓΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ.

          ΚΑΙ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΦΟΒΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΔΕΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ.

          Μήπως αυτό ειναι τελικά που ήθελαν;

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 06/06/2011 01:33:41

    Νομίζω ότι με τον φράχτη απλά υπερασπίζονταν την πραγματική πρωτεύουσα του "Κράτους" τους, την Πλατεία Κολωνακίου.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μάρκος 06/06/2011 15:02:32

      κι οι αστοί τους κράξανε

      (κατά το "οι αστοί τρομάξανε")

  13. όνομα avatar
    όνομα 06/06/2011 01:39:07

    Θέλω Ελλάδα ελεύθερη όπως σήμερα
    Με Έλληνες να περπατούν ελεύθερα και άφοβα...

    • SXOLIASTHS avatar
      SXOLIASTHS @ όνομα 06/06/2011 02:55:49

      ΜΠΡΑΒΟ!!! "ΘΕΛΩ ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ Μ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΒΑ ... "

      ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΘΗΜΑ ΞΕΣΗΚΩΜΟΥ!!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ SXOLIASTHS 06/06/2011 13:32:15

        έτσι!

  14. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 06/06/2011 01:39:21

    Συμφωνώ με τα σχόλια των περισσοτέρων.Δυστυχώς υπάρχει όμως ένα ποσοστό ατόμων που πιστεύουν ακράδαντα ότι ο ΓΑΠ είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί σε αυτή την χώρα και ότι αυτός , η τρόικα και οι ανθύπατοι ή σύμβουλοί ή όπως αλλιώς τους ονομάσουν (και έχει μεγάλη ιστορία και δυστυχώς επιτυχία στο να κάνει το μαύρο άσπρο το ΠΑΣΟΚ και να βαφτίζει το ψάρι κρέας) θα μας σώσουν και θα βάλουν τάξη στην Ελλάδα. Φαίνεται και από τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ αλλά και από τα σχόλια ορισμένων σε άλλες ιστοσελίδες. Άλλα το κακό των Ελλήνων είναι ότι πάντα ήταν διχασμένοι και πάντα αναζητούσαν τους ξένους ως σωτηρία "ημών των μελωδούντων"...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 06/06/2011 14:39:03

      ναι ε; εδώ δεν το πιστεύει ο ίδιος, χρειάζεται ενίσχυση υποβοήθηση από ένα στρατό συμβούλων

  15. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 01:47:43

    Η βρώμικη "Γενιά του Πολυτεχνείου" να ανοίξει τα χέρια της. Ήρθε η ώρα να αγκαλιάσει την λήθη.

  16. Οργη avatar
    Οργη 06/06/2011 01:53:28

    Συμφωνω με ολους σας μονο που.......................Η μαχη μολις που αρχισε επομενο μεγααααααλο ραντεβου 15 εκει θα δωθει υπερ παντων ο αγων εκει.....ισως πρεπει να ξεχασουμε πολυ λιγο και τον πολιτισμενο και φιλησυχο εαυτο μας...Για εμας....για τα παιδια μας...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Οργη 06/06/2011 14:37:05

      νυν υπέρ πάντων ο αγών

  17. KillTheKing avatar
    KillTheKing 06/06/2011 01:55:06

    Listen up Europe. If your corrupt leaders believe that they can enslave us, well… they‘ve got another thing coming. You have no idea what nation you are messing with. We are here for thousands of years.
    You really think that a bunch of ignorant new world order, money junkie bankers will panic us? Think again!
    You really think that providing us the last 10-15 years with a bubble of comfort, luxury and abundance through consumerism would be enough to make us forget our history and our roots thus condemn the Greek spirit to oblivion? If you believe that then you are just mocking yourselves. We are used to hard times. We are forged through wars, austerity and poverty.
    You really expect us to consent with the methods of our conspirator politician that you implant in our country to impose your greedy imperialistic policies? Get real!

    “That from the beginning to the end, for ages now, all the monsters are fighting to devour us, but cannot. They feast upon us, however there is always yeast left. And the few decide to die. And when they make this decision occasionally they lose and countless times they prevail”.
    General Ioannis Makrigianis(1797-1864)
    TheKing

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ KillTheKing 06/06/2011 15:03:42

      Καλησπέρα. Έχει μεταφραστεί ή ειναι δικό σου;

  18. προδικος avatar
    προδικος 06/06/2011 01:58:05

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  19. Οργη avatar
    Οργη 06/06/2011 02:05:38

    Και για να μην ξεχναμε ποτε!!!!!---------------->

    http://www.youtube.com/watch?v=PhE_ubeyGVk&feature=player_embedded

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Οργη 06/06/2011 15:05:40

      το άσχημο με τα ψέματα είναι ότι πρέπει να τηρείται "αρχείο ψεμάτων" και να αποστηθίζονται γιατί αργά ή γρήγορα το ψέμα γίνεται χιονοστιβάδα

      το ένα ψέμα για να καλύπτει το άλλο

  20. man8os avatar
    man8os 06/06/2011 02:08:09

    Αισθανομαι ριγος οταν τοσοι Ελληνες τραγουδουν τον εθνικο υμνο.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ man8os 06/06/2011 15:06:15

      καλησπέρα στο ακριτικό νησί μας!

  21. jkr avatar
    jkr 06/06/2011 02:20:00

    Δεν έχει προηγούμενο ο σημερινός ξεσηκωμός. Είναι πράγματι παλλαϊκός και πανεθνικός. Εύχομαι η αποψινή βροντώδης παρουσία να εξανέμισε τις όποιες σκέψεις για ψήφιση του μεσοπρόθεσμου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Επίσης δεν μπορώ να φαντασθώ σε ποια άλλη περίπτωση δεν θα εφαρμοζόταν το Σύνταγμα, όπου διαπιστώνεται πρόδηλη αναντιστοιχία εκλογικού σώματος-κυβέρνησης. Εντούτοις, σας έχω ξαναπεί το Σύστημα αναδιπλώνεται, θα προσπαθήσει να το περάσει με κάποιον τρόπο μετά τις βέβαιες εκλογές, επισείοντας διάφορους κινδύνους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ jkr 06/06/2011 13:45:32

      κάτι θα έχουν σκεφτεί, δεν είναι να εφησυχάζουμε...

  22. Eυβοευς avatar
    Eυβοευς 06/06/2011 02:26:22

    Λοιπον ξημερωνει Δευτερα.Αρκετα τα φασκελα, τα συνθηματα, οι γαλανολευκες, της πανω πλατειας και οι γενικες συνελευσεις, τα χαπενινγκ και οι θεωρητικολογιες της κατω πλατειας.

    Δευτερα πρωϊ ο καθε επαναστατης στο κουπι του και στη γαλερα του.Οπως καθε εργασιμη μερα και ωρα εξ'αλλου...

    Η Επανασταση ειναι καλη οταν γινεται Κυριακη και καθημερινες απο τις 20:00 και μετα.

    Δεν ειρωνευομαι προφανως τις χιλιαδες των Ελληνων που συμμετεχουν.
    Απλα ηρθε η ωρα ΤΩΡΑ για το ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Eυβοευς 06/06/2011 14:36:13

      και το επόμενο, και το επόμενο, και το επόμενο...

  23. Κώστας avatar
    Κώστας 06/06/2011 02:42:51

    Δεν κατέβηκα. Ήθελα πιο σαφή αντιμνημονιακά συνθήματα. Είχα δίκιο και άδικο συγχρόνως. Όλα θέλουν το χρόνο τους...
    Επειδή μένω κοντά, πήγα τώρα στις ο2:30 μια βόλτα. Μια αμίλητη και ευγενική κοπέλα μάζευε οργανωμένα σε πλαστικές σακκούλες όλα τα σκουπίδια από την Αμαλίας. Την κοιτούσα και κατάλαβα.... Δεν την ξαναφήνω μόνη της. Την επόμενη φορά κι εγώ εκεί. Με τα αδέρφια μου. Τους Έλληνες που θα κάνουν πατσαβούρα το Μνημόνιο. Και την επόμενη φορά τα συνθήματα-που σήμερα πήραν ανεπισττρεπτί αντιμνημονιακό χαρακτήρα- θα τους κάνουν να τρέμουν.
    Την ημέρα ψήφισης του Μνημονίου ΙΙ θα γραφτεί ιστορία. Οι μνημονιακοί λακέδες θα κρυφτούν φοβισμένοι στις φωλιές τους. Και θα μείνει ο Λαός να διαπραγματευτεί με τους δανειστές. Και θα τον εκπροσωπήσουν όσοι θέλουν και μπορούν εκείνη τη στιγμή. Αλλά με το Μνημόνιο ΝΕΚΡΟ.
    Ολα είναι προπαρασκευαστικά. Ολα προετοιμάζουν για εκείνη την Ημέρα. Ασκήσεις είναι.
    ΓΑΠ τελείωσες. Οίκτο μην περιμένεις...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κώστας 06/06/2011 13:46:00

      Κατέπεσε.

  24. o kyrios lefta yparxoyn avatar
    o kyrios lefta yparxoyn 06/06/2011 02:57:19

    μολις ηρθα απο το συνταγμα και ομολογω πως ηταν μια απιστευτη εκτονωση...αυριο δευτερα ομως... και θα ξαναγυρισουμε στον καθημερινο εφιαλτη μας...δυστυχως αυτο δεν το ξερω μονο εγω ,αλλα και ο ΝΕΦΕΛΙΜ που εχουμε για διαχειριστη.....καληνυχτα κυριοι και κυριες......

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ o kyrios lefta yparxoyn 06/06/2011 14:29:59

      Δεν ήταν εκτόνωση.

      Είναι ΑΦΥΠΝΙΣΗ.

      Αργή και σταθερή.

      Ανύψωση από τη χαμέρπεια που ήθελαν να μας ρίξουν και εν μέρει το είχαν καταφέρει.

  25. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 06/06/2011 06:34:40

    Ο Εθνικος Υμνος δε θα μεταφραστεί ΠΟΤΕ σε καμιά γλώσσα ούτε των δανειστών, ούτε των τοκογλύφων, ούτε των επίδοξων αγοραστών της εθνικής περιουσίας. Και η σημαία μας θα έχει παντα τον χαρακτήρα του λάβαρου και του συμβόλου! Καλημέρα φίλε Φαήλο!

    • tiramola avatar
      tiramola @ ελιζα βοζεμπεργκ 06/06/2011 09:46:05

      Τώρα θυμηθήκατε την πατρίδα και τον εθνικό ύμνο ενώ επί Καραμανλή το είχατε αφήσει για αργότερα.
      Την πατρίδα την άφραγκη όπως την καταντήσατε και τώρα πουλάτε και πατριωτισμό.
      Γιατί δεν ζητάτε εκλογές εδώ και τώρα?

      • juliet avatar
        juliet @ tiramola 06/06/2011 11:34:40

        Γιατί ο Σωτήρας σου αγωνίζεται αφού δεν θέλουμε να σωθούμε.Πρόσεχε τα πράγματα αγριεύουνε και η πρόκληση είναι κακός σύμβουλος.Δεν μοιράζουμε την Πατρίδα μας ,ούτε τους Ελληνες.Μη ξεχνάς ότι τα παιδιά των δοσίλογών πάντα είχανε την ταμπέλα του πατέρα τους!!

        • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
          ΑΓΡΟΤΗΣ @ juliet 06/06/2011 15:58:04

          .......ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ......

      • drider avatar
        drider @ tiramola 06/06/2011 11:34:57

        Κάνε υπομονή φίλε μου. Μετά τις 15 σίγουρα, υπολόγιζε γύρω στο Σεπτέμβριο, Οκτώβριο. Οι πολιτικές ζυμώσεις θέλουν χρόνο. Ευτυχώς ο κόσμος συνειδητοποιεί τη δύναμη του και δεν είναι φυσικά πρόθυμος να την παραδώσει στους κομματάρχες.

        Αν πάμε για εκλογές τώρα με τα υπάρχοντα κόμματα, η αποχή θα είναι τεράστια. Άρα και τα σημερινά αδιέξοδα δεν θα ξεπεραστούν.

        Ο κόσμος είναι έτοιμος να δείξει και υπομονή και επιμονή...

        • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
          ΑΓΡΟΤΗΣ @ drider 06/06/2011 15:59:42

          ΣΥΜΦΩΝΩ ... ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΠΙΑ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΠΑΛΙ , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΩΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.....

          • drider avatar
            drider @ ΑΓΡΟΤΗΣ 06/06/2011 16:13:20

            Συμφωνώ απολύτως. Άλλος ένας λόγος για τον οποίον το σημερινό πολιτικό σύστημα έχει τελειώσει.

            Κόσμος απεγκλωβισμένος = λαός κυρίαρχος!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ελιζα βοζεμπεργκ 06/06/2011 14:28:14

      Καλησπέρα κα Βόζενμπεργκ.

      Δεν μπορεί να μεταφραστεί, δεν υπάρχουν αυτές οι άρχέγονες ελληνικές λέξεις στο λεξιλόγιο των δανειστών.
      Ουτε στη δανειστική ορολογία, αλλά ούτε και αντίστοιχες στις γλώσσες τους που να ταυτοποιούν τα ίδια νοήματα.

      Διότι η Ελληνική γλώσσα Είναι Νοήματα.

  26. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 06/06/2011 06:44:55

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ , ΑΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 06/06/2011 15:07:27

      δεν πάψαμε να το πιστεύουμε, είναι εκεί αυτό, δεν φεύγει ποτέ!

  27. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 06/06/2011 08:22:51

    Η Ελλάδα πάνω απ' όλα !!!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Νίκος Θ. 06/06/2011 15:09:08

      Καλησπέρα αγαπητέ Νίκο Θ. Εδώ γεννιόμαστε, εδώ πεθαίνουμε. Αυτήν έχουμε μόνο, το αποτύπωμα που θα αφήσουμε να έχει θετικό πρόσημο.

  28. Γ Νεοφωτιστος avatar
    Γ Νεοφωτιστος 06/06/2011 08:56:57

    Φαηλε Κρανιδιωτη
    επειδη ο λογος σου ειναι μεστος και μαρεσει πολυ σε θελουμε στο Ηραλειο να κατεβεις..
    Το εχω ζητησει σαν υπευθυνος της επιτροπης υγειας της ΝΟΔΕ να σε προσκαλεσει...
    Σε χρειαζομαστε..χρειαζομαστε τετοι λογο.
    Γ Νεοφωτιστος

  29. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 06/06/2011 09:00:46

    ....ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 06/06/2011 15:09:54

      έχουν υπόψη τους τι τους περιμένει

  30. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/06/2011 09:09:25

    Αλλενάκι, εύγε! Η καρδιά της Ελλάδας δεν σταματάει ποτέ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Νίκος Αργεάδης 06/06/2011 13:46:44

      "μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει..." Νίκο.

  31. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 06/06/2011 09:13:11

    Είναι κι αυτή, η τρομερή κόψη του σπαθιού,που περιμένει...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΙΩΝΑΣ 06/06/2011 15:15:38

      "Και ιδού πάντα γυμνός εγώ και χωρίς ποίμνιο κανένα, στέναξεν ο λαός μου.
      Και στα δόντια του γυάλισεν η αρχαία πείνα, και η ψυχή του έτριξε πάνω
      στην πίκρα της ...

      Τότες αυτοί που κατέχουνε τα πολλά, ν' ακούσουνε τέτοιο τρίξιμο, τρόμαξαν."

      Η αυλή των προβάτων (Ο. Ελύτης)

  32. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 06/06/2011 09:24:19

    αλλενάκι,
    Ωραία όσα γράφεις, κάνε μου όμως μία χάρη.
    Αυτό το "Η πατρίδα αυτή έχει Ιδιοκτήτες και Υπερασπιστές!", φτιάχτε το μεγάλο πανό και βάλτε το σε επίκαιρο σημείο να το διαβάζουν από τη βουλή και οι εκτός αυτής αλλά κυρίως οι εντός.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ναυσικά... 06/06/2011 13:47:46

      το φόβο μας νάχουν... Ναυσικά

  33. kostas avatar
    kostas 06/06/2011 11:20:51

    Έλα ρε παιδιά, πήγανε να στήσουν σκηνικό έντασης στο κέντρο και δεν τους βγήκε. Και οι μπάτσοι είναι μαζί μας πια. Έτσι και γίνοταν τίποτα επεισόδια θα έβγαιναν ολα τα μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά και θα λέγανε... και τι δεν θα λέγανε. Για το κίνημα των τρομοκρατών, για την τουριστική περίοδο που έρχεται, για τους τουρίστες που θα βλέπουν ότι στην χώρα επικρατεί πανδεμόνιο κλπ κλπ. Σας μάθαμε γουρούνια.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ kostas 06/06/2011 13:50:40

      Έτσι ακριβώς, ψάχνονται χοντρά, μας προκαλουν, γιατί δεν αντιδράτε, καναπέδες.

      Τελικά είναι σοφία.

      Το γράφω αυτό εδώ από την αρχή, ότι δεν θα μας σύρουν κάποιοι σε εμφύλιο για να μας αποτελειώσουν με αυτό τον τρόπο.

      Όλα τα ξένα σάιτ σήμερα γράφανε ότι οι Έλληνες θα "τελειώσουν" το ΔΝΤ με ευγενικό τρόπο. In a noble way...

  34. ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΟΥΚΑΚΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΟΥΚΑΚΟΣ 06/06/2011 12:00:30

    ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΕΦΑΛΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Η ΕΛΛΑΣ ΦΡΟΥΡΕΙΤΑΙ. ΚΑΙ ΦΡΟΥΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΣ ΞΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΕΙ ΟΣΟ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΗ ΘΕΣΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΕΧΕΙ. Ο ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΟΣ ΡΟΓΧΟΣ ΤΟΥ "ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΑΡΜΟΣΥΝΕΣ ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ. ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΙ ΓΚΡΕΜΙΣΤΕΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΤΙΣΤΕΣ. ΕΜΠΡΟΣ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΟΥΚΑΚΟΣ 06/06/2011 14:25:29

      Φρουρείται. Βγήκε ο Ελληνικός λαός στους δρόμους με τα παιδιά του και αμέσως λάκισε ο φόβος που έσκιαζε την Αθήνα.

      Αυτό είναι το μεγαλύτερο όφελος από αυτή τη λαοσύναξη.

      Γιατί έχουν βαλθεί να μας κάνουν να ξεχάσουμε τι σημαινει αίσθηση ελεύθερης μετακίνησης και περπάτημα στις γειτονιές μας.

  35. stefanos avatar
    stefanos 06/06/2011 13:29:10

    Άμεσα αυτό το παλλαϊκό ελληνικό κίνημα πρέπει να μορφοποιηθεί και να σχηματοποιηθεί προς την κατεύθυνση μιας ελληνορθόδοξης επανάστασης με σκοπό οι ιδέες και οι αξίες του Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας να ξανακυριαρχήσουν στον τόπο του Αλέξαντρου, του Λεωνίδα και του Κων/νου Παλαιολόγου. Αμεσα πρέπει καθε νεοταξική αντιληψη για παγκόσμια διακυβερνηση να εξαφανιστεί από τα ιερά μας χώματα και να "ταπώνονται"οι θιασώτες της. Φαήλο, αλλενάκι βαρύς ο κλήρος αλλά έχετε δώσει δείγματα με αυτά που γράφετε οτι ειστε σάρκα απο τη σαρκα του Έλληνα. Τολμήστε πιο έντονα, πλέον χρειαζεται ο λαός σωστή καθοδήγηση και σχεδιασμό.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ stefanos 06/06/2011 14:22:18

      Με όσους μίλησα χθες όλοι ήταν εναντίον της "παγκόσμιας διακυβέρνησης" και όλων όσων αντιπροσωπεύει, κάρτες πολίτη, αποδόμηση της εθνικής ταυτότητας, θρησκευτικό εξισωτισμό, μετατροπή σε καταναλωτικό μαζάνθρωπο, κατάργηση εθνικών συνόρων.
      Όλο ήταν ενημερωμένοι και πολύ καλά μάλιστα!

  36. Αρης avatar
    Αρης 06/06/2011 13:46:12

    YOU ARE NOW ENTERING FREE ATHENS!!!!!!!!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αρης 06/06/2011 13:52:50

      Ακριβώς. Το ουσιαστικό νόημα πίσω από το προφανές νόημα της "κατσαρόλας".

      Και όπως έγραψε ένας εύστοχα:

      "τη μέρα που η κατσαρόλα μετουσιωθηκε σε Σημαία ο αγώνας παίρνει την τροπή που πρέπει για να ελευθερωθεί η πατρίδα μας"

  37. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/06/2011 14:31:57

    ΧΘΕΣ ΜΙΛΗΣΕ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΓΥΝΑΙΚΑ, Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΓΙΑΓΙΑ, Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΑΝΑ, Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΟΡΗ, Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΕΓΓΟΝΗ.

    Η ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΣΣΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΓΙΟ "Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ", Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΖΑΛΟΓΓΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΣΤΟ ΣΟΥΛΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΓΚΙ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΤΟ '21 ΚΑΙ ΤΟ '40.

    ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ!

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/06/2011 14:34:54

    Όταν βλέπεις ότι οι Ελληνίδες γιαγιάδες και μανάδες κατεβάζουν τα τρίχρονα εγγόνια τους στο δρομο απέναντι στα ΜΑΤ, σημαίνει ότι ήρθε η ώρα για Φωτιά και Τσεκούρι στα κεφάλια όσων θέλουν τον αφανισμό μας, εθνικό, υπαρξιακό και ηθικό!

  39. ΚΜ avatar
    ΚΜ 06/06/2011 16:53:54

    Χαίρομαι που μέχρι στιγμής, η πραγματικότητα διαψεύδει σε μεγάλο βαθμό τους φόβους μου ότι θα μπορούσε η νεοταξική χαβιαροαριστερά των λαθρομεταναστών και της εθνοαποδήμησης να καπελώσει την διαμαρτυρία εν τη γενέσει της. Ελπίζω να συνεχίζουν να τρώνε ήττες γιατί δεν αποτελούν μέρος αυτού του λαού παρά ένα ακόμα πλοκάμι του εχθρού.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΚΜ 07/06/2011 13:49:28

      ΚΜ αν κρίνω από τις αντιδράσεις δεν το περίμεναν αυτό το λαϊκό ακαπέλωτο ποτάμι.

  40. Astrahan avatar
    Astrahan 06/06/2011 20:07:34

    Αλλενάκι,

    Μπράβο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Χαίρομαι πάντα να διαβάζω κάθε άρθρο και σχόλιο σου!
    Είσαι αληθινή Ελληνίδα με πάθος, ψυχή, φιλότιμο & πραγματική αγάπη για την Ελλάδα και τους Έλληνες!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Astrahan 07/06/2011 13:48:42

      σε ευχαριστώ πολύ, ο καθένας μόνος του δεν επαρκεί, συλλογικά είναι πιο καλά

  41. occultist avatar
    occultist 07/06/2011 00:12:58

    Συμφωνώ!!!! Δεν είναι σωστό να θίγουμε με παραλληλισμούς τους αρουραίους.

    • occultist avatar
      occultist @ occultist 07/06/2011 00:14:28