#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2010 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκολίμανο το…Αιγαίο



Έφαγαν αστακομακαρονάδα και αγόρασαν σουβενίρ στη Τζιά, Τούρκοι ναύτες αποβιβαζόμενοι από τη Φρεγάτα τους που διέσχισε το Αιγαίο, μεταμφιεσμένη σε ιστιοπλοϊκό αναψυχής…

Αυτό θα ικανοποιούσε περισσότερο αν ήταν αλήθεια, δεδομένου ότι θα λέγαμε πως μας κορόιδεψαν και κατάφεραν να ξεγλυστρίσουν από τα πολεμικά μας…

Δυστυχώς όμως τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Όπως έγινε γνωστό από το ΓΕΕΘΑ, τις πρώτες πρωινές ώρες η τουρκική φρεγάτα "Salih Reis" ευρισκόμενη νότια της Ρόδου, κινήθηκε με δυτική πορεία νότια των Κυκλάδων σε διεθνή ύδατα…

Στη συνέχεια,αναφέρει το ΓΕΕΘΑ,  ακολουθώντας βόρεια πορεία, εισήλθε τις πρώτες πρωινές ώρες εντός εθνικών χωρικών υδάτων, πέρασε μεταξύ Κέας - Μακρονήσου και στη συνέχεια διαπλέοντας το στενό Καφηρέα, κινήθηκε με βορειοανατολική πορεία σε διεθνή ύδατα, προς περιοχή κεντρικού Αιγαίου…

Και καταλήγει το ΓΕΕΘΑ: Τις κινήσεις της τουρκικής φρεγάτας παρακολουθούσαν ελληνικά σκάφη…

Έ, κάποιος θα πει, αφού τους παρακολουθούσαν…! Διερωτώμαι γιατί δεν πέρασαν και από τον Πειραιά…να φάνε μεσημεριανό στο…Τουρκολίμανο!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 11:49:34

    Ερχονται απο θαλασσα για την συναντηση των πολιτικων αρχηγων !
    Εχει κινηση η Κηφισιας.

    ΠΠ

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/12/2010 11:55:59

    Μη μασατε ρε. Εχουμε τον Αβραμοπουλο που θα τους κοψει τον κ...ο!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Ηλίας 14/12/2010 15:31:12

      Τώρα που έβγαλε ανακοίνωση ποιος τον κρατάει, είναι να μην πάρει φόρα ο τζίμης :P

  3. Dimos avatar
    Dimos 14/12/2010 11:56:52

    Mόλις με πρόλαβες φάκτορα...

  4. Dimos avatar
    Dimos 14/12/2010 11:57:37

    Τουρκική φρεγάτα έφθασε μέσα στη νύχτα Σαρωνικό κάνοντας "σφήνα" στην μεγαλύτερη άσκηση του Πολεμικού Ναυτικού που διεξάγεται αυτή την στιγμή σε ολόκληρο το Αιγαίο. Για τη νέα τουρκική επιθετική κίνηση δεν ανακοινώθηκε τίποτα από την κυβέρνηση και το θέμα ήρθε τυχαία στην επιφάνεια από εμπορικά σκάφη τα οποία ήρθαν σε οπτική επαφή με το σκάφος και υπήρξε κίνδυνος ανεξέλεγκτης διαρροής της είδησης. Έτσι σήμερα το πρωί ανακοινώθηκε η πορεία της και ενώ το σκάφος όδευε προς τα Δαρδανέλλια.

    Η τουρκική φρεγάτα F-247 TCG SALIΗ REIS ευρισκόμενη νοτίως Ρόδου , κινήθηκε με δυτική πορεία νότια Κυκλάδων σε Διεθνή Ύδατα. Νότια της Μήλου πήρε πορεία βόρεια και ξεκίνησε το ταξίδι της προς την Αττική έχοντας ανοικτά όλα τα ηλεκτρονικά της συστήματα κάι μπαίνοντας ανάμεσα στα ελληνικά πολεμικά σκάφη που ασκούντο.

    Στη συνέχεια, ακολουθώντας πάντα βόρεια πορεία, εισήλθε ανενόχλητη στις 03.00 τα ξημερώματα εντός Εθνικών Χωρικών Υδάτων, πέρασε μεταξύ Κέας - Μακρονήσου και στη συνέχεια διαπλέοντας το στενό Καφηρέα, κινήθηκε με βορειοανατολική πορεία σε Διεθνή Ύδατα, προς περιοχή Κεντρικού Αιγαίου.

    Χαρακτηριστικό του κλίματος ηττοπάθειας που τουρκοφοβίας που επιρκατεί στην κυβέρνηση είναι ότι διατάχθηκαν όλα τα σκάφη του Ναυτικού να μην πλησιάσουν την τουρκική φρεγάτα.

    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

  5. Aris. A avatar
    Aris. A 14/12/2010 12:05:51

    Αυτός ο μπρατσαράς ο Δρούτσας τι κάνει ρε παιδί μου.

    Κρίμα οι βιταμίνες και η γυμναστική.

    • Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
      Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) @ Aris. A 14/12/2010 19:15:52

      Ειναι για ψωνια στην Ν.Υορκη ισως?

  6. kastroHEL avatar
    kastroHEL 14/12/2010 12:43:12

    ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΣΟΙ ΝΩΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΑΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ...ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΥΡΙΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΑΣ...ΟΙ ΑΝΑΧΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΩΣΤΙΖΟΥΝ,ΔΕΝ ΑΓΩΡΑΖΟΥΜΑΙ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΛΥΠΑΝΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ...ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ Η Γ Ε Τ Η ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ!ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ...ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ!

  7. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 14/12/2010 12:52:09

    Γιατί δεν μπαίνει καμιά δική μας φρεγάτα στον Ελλήσποντο για ασφαλή διέλευση;

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Blut und Tränen 14/12/2010 13:37:59

      "Αίμα και Δάκρυα", μόνο αν έχει μίζες θα το κάνουν, ειδάλλως...

  8. Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
    Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 14/12/2010 13:10:28

    Μύνημα προς GAP, Βενιζέλο, Πάγκαλο και λοιπά μέλη της τουρκόλαγνης Χούντας:
    Ο Γούναρης, ο Χατζηανέστης και οι άλλοι, νιώθουν μοναξιά και θέλουν παρέα...να ετοιμάζεστε παρακαλώ!!!
    ΚΡΕΜΑΛΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!!!!!!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 14/12/2010 14:48:37

      + 1000!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Κρεμαλα στη συμμορια παπανδρεου ΤΩΡΑ!!

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 14/12/2010 13:15:42

    Αυτες οι "κρουαζιερες" για τους Τουρκους Ναυτες εγιναν πολυ "μπαναλ"!!!Σε λιγο θα θελουν να εξερευνησουν τις απειρες ομορφιες του Ελληνικου Βορειου Αιγαιου...Η Χαλκιδικη, η Παραλια Κατερινης, η Λεπτοκαρυα και ο Πλαταμωνας θα αποτελουν τα δρομολογια των νεων τουριστικων τους εξερευνησεων!!!

  10. enianos avatar
    enianos 14/12/2010 15:09:42

    Όμως τα ναυτάκια μας έχουν καλή δικαιολογία μην ….Πλησιάσετε ….. Η Κύπρος είναι μακριά …..κ.λπ.

  11. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/12/2010 15:32:15

    Η συνδιαχείρηση έχει αρχίσει στην πράξη.

  12. vassilis avatar
    vassilis 14/12/2010 16:28:31

    Αν οι ναυτες μας δεν μπορουν να βυθισουν τα τουρκικα πλοια, ας βυθισουν τα δικα μας ,ετσι κι αλλιως αχρηστα μας ειναι!Μια παραιτηση απο ευθυξια...μπα πολλα ζηταω.

  13. Zio avatar
    Zio 14/12/2010 17:58:35

    h++p://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=16147&Itemid=139

  14. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 14/12/2010 21:02:17

    στην ανδρο εχει ολοφρεσκες κουτσομουρες σπαρταριστες αυτον τον καιρο...κακως φυγαν με αδεια χερια τα παιδια..και ο γιωργακης αφαντος...δεν τους ξεπροβοδισε...δεν τους εχτισε ενα τζαμι να χουν να προσευχονται στις κυκλαδες οταν περνανε ...που πηγε η ellinotoyrkikh filia?που οδευομεν..η mama τι λεει για ολα αυτα?

  15. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 14/12/2010 21:03:55

    στην αρχη ηταν τα δωδεκανησα...μετα οι κυκλαδες...νομιζω και τα επτανησα ειναι κοντα...BRAVO giorgos

  16. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 14/12/2010 21:54:57

    Άψογος στάση. Η αιώνια επιλογή της εξωτερικής μας πολιτικής.Κι ακολουθεί η σφαλιάρα!