#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/06/2010 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκικό σκάφος στην Σαμοθράκη ερευνά για πετρέλαιο



Εφαρμόζεται η μυστική ατζέντα με τον Ερντογάν για τα πετρέλαια του Αιγαίου;

Από τις 05:20 το ωκεανογραφικό ερευνητικό σκάφος σκάφος «Τσεσμέ» (Α599 TCG Çeșme) πλέει βόρεια της Σαμοθράκης, σε μια κίνηση που κρίνεται ως απάντηση στις δηλώσεις του υφυπουργού Περιβάλλοντος και κλιματικής Αλλαγής κ. Μανιάτη πως η Αθήνα προχωράει στην έναρξη ερευνών για πετρέλαιο και φυσικό αέριο σε χρονικό ορίζοντα ενός έτους.

Χαρακτηριστικό της αντίδρασης της Άγκυρας είναι ότι το «Τσεσμέ» το συνόδευαν δύο τουρκικά πολεμικά τα οποία όμως αποχώρησαν όταν το ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό έστειλε την κανονιοφόρο P 51 «Πολεμιστής».

Το σκηνικό «ξυπνάει» μνήμες από το «Χόρα» του 1976 και το «Σισμίκ» του ‘87 καθώς στην Άγκυρα έχει τεθεί σε ισχύ εδώ και ένα χρόνο διάταγμα που εξουσιοδοτεί την Τουρκική Κρατική Εταιρεία Πετρελαίου (ΤΡΑΟ) να πραγματοποιεί έρευνες στην περιοχή εκτός των τουρκικών χωρικών υδάτων σε μια νοητή γραμμή (διαχωρισμός του Αιγαίου στον 25ο μεσημβρινό) που ξεκινά από  την Κύπρο, θα περνά από το Καστελόριζο, τα Ίμια, τη Λαδόξερα της Σαμοθράκης που αναβλύζει πετρέλαιο και θα καταλήγει στην Θράκη, οδηγώντας σε μια ιδιότυπη ελληνοτουρκική συγκυριαρχία στο Αιγαίο.

Στην πρόσφατη επίσκεψη του Τούρκου Πρωθυπουργού στην Αθήνα, διπλωματικές πηγές εκτιμούσαν ότι το θέμα της «συνεκμετάλλευσης του Αιγαίου» έχει ήδη τεθεί στο τραπέζι.

Σύμφωνα πάντως με τον κ. Μανιάτη, είναι θέμα λίγων εβδομάδων να παρθεί η νομοθετική πρωτοβουλία για τη δημιουργία Ανώνυμης εταιρείας με μία μετοχή, που θα ανήκει στο Δημόσιο, η οποία θα προσδιορίσει τις περιοχές (τα λεγόμενα «οικόπεδα») και θα προκηρύξει Διαγωνισμό για την προσέλκυση επενδυτών που θα αναλάβουν την έρευνα «και μετά θα προχωρήσουμε, σε διάστημα ενός έτους το αργότερο, σε ανάθεση ερευνών».

Δείτε και αυτό: http://www.antinews.gr/?p=41942'

Σε επιφυλακή βρίσκονται τα υπουργεία Εξωτερικών και Άμυνας με αφορμή τη δραστηριότητα τουρκικού ερευνητικού σκάφους στο Βόρειο Αιγαίο και από την πλευρά του ΥΠΕΞ τονίζεται η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να υπερασπιστεί τα κυριαρχικά μας δικαιώματα.

Συγκεκριμένα, σε σχετική δήλωσή του ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ, Γρηγόρης Δελαβέκουρας τόνισε ότι «εντοπίστηκε το τουρκικό υδρογραφικό και ωκεανογραφικό σκάφος "Τσεσμέ" στη θαλάσσια περιοχή του Βορείου Αιγαίου, μεταξύ της ηπειρωτικής ακτής της Θράκης και της Σαμοθράκης, σε περιοχή εκτός ελληνικών χωρικών υδάτων, εντός ελληνικής υφαλοκρηπίδας».

«Σύμφωνα με τα σήματα του ναυτικού κώδικα που ανήρτησε χθες, το σκάφος πραγματοποιεί θαλάσσιες έρευνες», πρόσθεσε ο εκπρόσωπος και γνωστοποίησε ότι τα δύο υπουργεία έχουν προβεί σε διάβημα προς την τουρκική πλευρά, προκειμένου να ζητήσουν εξηγήσεις για τη δραστηριότητα του πλοίου.

«Ο πλους και η δραστηριότητα του πλοίου τελούν υπό παρακολούθηση, με γνώμονα την προάσπιση των κυριαρχικών δικαιωμάτων και των αρμοδιοτήτων της χώρας μας, σύμφωνα με τη Σύμβαση για το Δίκαιο της Θάλασσας», ξεκαθάρισε.

Καταλήγοντας, ο κ. Δελαβέκουρας υπογράμμισε ότι «από επιλογή, η Ελλάδα επιδιώκει τη συνεργασία με την Τουρκία. Δεν πρέπει όμως κανένας να αμφιβάλει για την αποφασιστικότητά μας να υπερασπιστούμε τα κυριαρχικά μας δικαιώματα».

Ενημέρωση για το συμβάν ζητά η ΝΔ

«Προειδοποιούμε την Τουρκία να μην επαναλάβει παλαιές αμαρτίες της, όπως αυτές του “Χόρα” το 1976 και του “Σισμίκ” το 1987, διότι “η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα”», διεμήνυσε εκ μέρους της ΝΔ ο Δημήτρης Αβραμόπουλος.

Κάλεσε ακόμα την κυβέρνηση «να ενημερώσει άμεσα τους αρχηγούς των πολιτικών κομμάτων για το συμβάν και να προβεί άμεσα σε έντονη διαμαρτυρία, ενημερώνοντας συγχρόνως την Ευρωπαϊκή Ένωση, το ΝΑΤΟ και τον ΟΗΕ, διότι αντίστοιχες παράνομες μονομερείς κινήσεις της Τουρκίας στο παρελθόν, έφεραν τις δύο χώρες στα πρόθυρα σύρραξης».

«Η ελληνική πλευρά δεν θα ανεχθεί, όπως και στο παρελθόν, έρευνες της Τουρκίας στο Αιγαίο, μέσα στα όρια της ελληνικής υφαλοκρηπίδας», κατέληξε ο κ. Αβραμόπουλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/06/2010 11:37:56

    Από το Τσοοβόλα δώσ' τα όλα για την οικονομία

    φτάσαμε στο

    Τζέφρι ξεπούλατα όλα...

  2. GSV avatar
    GSV 30/06/2010 11:56:23

    Που εισαι ανδρεα...!!

  3. Σαος avatar
    Σαος 30/06/2010 12:08:16

    Μείνετε ανήσυχοι...Θα βγει ο στομφώδης ΓΑΠ και θα δηλώσει με περίσσεια ανδρείας "Βυθίσατε την Χώρα!!!"

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Σαος 30/06/2010 16:26:59

      τώρα προς το παρόν βυθίζει ΤΗΝ ΧΩΡΑ!

  4. man8os avatar
    man8os 30/06/2010 12:08:56

    Ευτυχως φευγω σημερα απο Μυτιλινη....

  5. Lalakis avatar
    Lalakis 30/06/2010 12:11:38

    βιθισατε το χόρα; αμ πως.

  6. thespieys avatar
    thespieys 30/06/2010 12:12:17

    mea culpa!

  7. Μαρία avatar
    Μαρία 30/06/2010 12:34:48

    Ανατολικά του 25ου αρμενίζει το Cesme... Μια χαρά τηρεί τη συμφωνία! Έτσι, ΓΑΠούκο;;;;

  8. GSV avatar
    GSV 30/06/2010 12:38:57

    Μα ειναι και ασχετοι απο εξωτερικη πολιτικη.

    Ωκεανογραφικο με πολεμικο πλοιο οι τουρκοι στο Αιγαιο?

    Ωκεανογραφικο και εμεις με συνοδεια πολεμικου στο Βοσπορο.

    Τι θα κανουν? θα το βυθισουν? Με ποια δικαιολογια οτι μονο αυτοι εχουν το δικαιωμα να καταπατανε τα εθνικα μας υδατα ?

  9. Μαρία avatar
    Μαρία 30/06/2010 12:40:37

    Άλλωστε θα πρέπει να αποκτήσει κι αντικείμενο η νέα τράπεζα με τίτλο "Ελληνοτουρκική Τράπεζα του Αιγαίου"(;;;)! Ιδρυθήκε στις 15 Ιουνίου με έδρα την Ανδριανούπολη... Βάλτε τη φαντασία σας να δουλέψει για το τι θα χρημαδοτεί και για ποιους λόγους ιδρύεται... Τα ΜΜΕ απ' την άλλη, ποιούνται την νήσσαν επιτυχώς κατά πάγια τακτική!

    http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/06/29/643/

  10. Σαος avatar
    Σαος 30/06/2010 12:56:46

    Στο Defencenet λέει για 15 μίλια βόρεια της Σαμοθράκης, δηλαδή περίπου 9 εως 10 μίλια νότια των ακτών της Θράκης μας, άρα μιλάμε ότι ψάχνουν μέσα στα όρια των 12 μιλίων που έχουμε δικαίωμα για επέκταση!!! Δηλαδή δεν μιλάμε μόνο για Ελληνική υφαλοκρηπίδα αλλά και για, τουλάχιστον δικαιωματικά, ελληνικά χωρικά ύδατα! Βέβαια ο Τζέφρι σιγά μην χαλάσει την ζαχαρένια του...στο κάτω-κάτω την πατρίδα του καταστρέφει;;;;

  11. George avatar
    George 30/06/2010 13:12:35

    θα πάει τώρα ο Τζέφρι με το καγιάκ να διαμαρτυρηθεί

  12. man8os avatar
    man8os 30/06/2010 13:18:55

    Ισως να εχω αδικο, αλλα με τον Τζεφρυ προθυπουργο υπαρχουν μικρες πιθανοτητες να κλιμακωθει η κριση.

    • Maya avatar
      Maya @ man8os 30/06/2010 14:29:11

      Ε ναι, αφού μας έχουν δώσει στεγνά.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ man8os 30/06/2010 14:30:31

      μικρές η καμιά;

      • man8os avatar
        man8os @ Σοσιαληστής 30/06/2010 14:32:38

        10% δινω πιθανοτητα. Σχεδον αμελητεα.

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 30/06/2010 14:18:49

    Ερώτηση "αφελούς" Έλληνα: Σκέφτομαι να επισκεφτώ την Χίο. Χρειάζομαι θεώρηση (βιζα επι το αρκουδοκρεολικότερον)της Άγκυρας;

    • nassos avatar
      nassos @ Νίκος 30/06/2010 14:44:40

      "Κάτσε στα αυγά σου" φίλε μου, τι τα θέλεις τα ταξίδια?
      Η τουλάχιστον μην βγάλεις εισιτήριο μετ΄ επιστροφής!!!

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Νίκος 30/06/2010 22:43:45

      Εντάξει ρε παιδιά, αλλά το χιούμορ να μην προσβάλλει και τους Ελληνες που κατοικούν ΜΟΝΙΜΑ στην Χίο και στα άλλα νησιά του Α. Αιγαίου.

      Οχι ρε φίλε δεν χρειάζεσαι βίζα για να πας σε οποιοδήποτε νησί του Αιγαίου. Αντε και έχομε γεμίσει πολλούς "εξυπνάκηδες".

      Εντάξει, ευχαριστήθηκες με την εξυπνάδα που είπες? Εκανες το καθήκον σου? Τράβα τώρα στο Ιόνιο.......

  14. Θράσος avatar
    Θράσος 30/06/2010 14:51:43

    1) Το γεγονός οτι η Τουρκία είναι παράκτια χώρα δεν της δίνει αυτόματα το δικαίωμα για εξερεύνηση-εκμετάλλευση. Εξετάζεται αν υπάρχουν νησιά.
    2) Εάν υπάρχουν νησιά, εξετάζεται το αν ανήκουν σε μία χώρα ή και στις δύο.
    3) Εάν αυτά τα νησιά σχηματίζουν αρχιπέλαγος, ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ μεταξύ τους -δεν ισχύει ο κανόνας των 6 ή 12 νμ- και απαλείφεται κάθε έννοια διεθνούς (διεθνή ύδατα) δικαιοδοσίας ή συγκυριαρχίας.
    4) Εάν τα νησιά και η ακτή της χώρας που τα κατέχει αποτελούν ενιαία γεωμορφολογική μάζα ύδατος και χερσαίας επιφάνειας και έτσι θεωρούνται ιστορικά, τότε υπάρχει το "ΠΑΡΑΚΤΙΟ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ" και εφαρμόζεται το άρθρο 7 της Σύμβασης για το Δίκαιο της Θάλασσας.

    AIGAIO.ORG

    "Article 7 of the Law of the Sea Convention(LOSC), which deals with straight baselines and is the main article of the LOSC that relates to coastal archipelagos -ΠΑΡΑΚΤΙΑ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΗ-, states that..."

    Κομμάτι απο το βιβλίο ενός απο τους γνωστότερους διεθνολόγους στον κόσμο.

    Περισσότερα στο AIGAIO.ORG. Δείτε τις σύντομες βιβλιογραφικές αναφορές.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Θράσος 30/06/2010 15:18:49

      Αφού συνομιλούμε με κράτος που μας απειλεί με πόλεμο,αν εξασκήσουμε, δικαιώματα, τι ψάχνεις;
      Το ίδιο κράτος που εφαρμόζει τα ίδια δικαιώματα, στην Μαύρη Θάλασσα...
      Διεθνές Δίκαιο είπε κανείς;
      Το πιο σύντομο ανέκδοτο μετά το "Κοινωνία των Εθνών"...

  15. Factorx avatar
    Factorx 30/06/2010 15:18:40

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εξωτερικής Πολιτικής και Διεθνών Σχέσεων της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Α΄ Αθηνών, κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος, αναφορικά με πληροφορίες, σύμφωνα με τις οποίες τουρκικό ωκεανογραφικό βρίσκεται στα βόρεια της Σαμοθράκης, περιοχή υψηλού πετρελαϊκού ενδιαφέροντος, με τη σύγχρονη παρουσία στην περιοχή δύο τουρκικών πολεμικών σκαφών, προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

    «Προειδοποιούμε την Τουρκία να μην επαναλάβει παλαιές αμαρτίες της, όπως αυτές του “Χόρα” το 1976 και του “Σισμίκ” το 1987, διότι “η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα”.

    Ζητούμε από την Ελληνική Κυβέρνηση να ενημερώσει άμεσα τους αρχηγούς των πολιτικών κομμάτων για το συμβάν και να προβεί άμεσα σε έντονη διαμαρτυρία, ενημερώνοντας συγχρόνως την Ευρωπαϊκή Ένωση, το ΝΑΤΟ και τον ΟΗΕ, διότι αντίστοιχες παράνομες μονομερείς κινήσεις της Τουρκίας στο παρελθόν, έφεραν τις δύο χώρες στα πρόθυρα σύρραξης.

    Η ελληνική πλευρά δεν θα ανεχθεί, όπως και στο παρελθόν, έρευνες της Τουρκίας στο Αιγαίο, μέσα στα όρια της ελληνικής υφαλοκρηπίδας».

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/06/2010 16:15:52

    Πάλι κάσους μπέλι; Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, πάντα θα υπήρχε μια κρίση, σοβαρή ή μη, που θα αναστάτωνε την καθημερινότητα των Ελλήνων. Πολιτικές αναταραχές, πραξικόπημα και χούντα στη δεκαετία του `60. Γενική επιστράτευση και κίνδυνος πολέμου το `74, απώλειες εθνικών εδαφών, αυστηρή λιτότητα, μονά ζυγά, τρομοκρατία, απεργίες και συνεπακόλουθες διαδηλώσεις κλπ. την υπόλοιπη δεκαετία. Σεισμοί, καταποντισμοί, πλημμύρες, φωτιές, Ίμια, ναυάγια, σκάνδαλα, πανδημίες και επιδημίες, εγκληματικότητα και πάει λέγοντας. Μια διαχρονική αναστάτωση δηλαδή . Ξυπνάς το πρωί και δεν ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις. Πόλεμο; Σεισμό; Πραξικόπημα; Επίθεση από το διάστημα; Τι; Θα έλεγε κανείς πως η Ελλάδα έχει μπει στο μάτι κάποιου μοχθηρού κυκλώνα που δεν λέει να την αφήσει να ευημερήσει. Και πάντα σε κάθε κρίση, μόνιμη επωδός: η ελληνική πατέντα του άκρατου πανικού και του γνωστού «να βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου». Από τότε δε, που μπήκαν στο χορό και τα ιδιωτικά ΜΜΕ, το παιχνίδι της κόντρας και του λαϊκισμού χόντρυνε αισθητά.
    Μας φταίνε οι Τούρκοι πράκτορες για τις φωτιές, οι Τούρκοι στρατηγοί για τα δεινά μας στο Αιγαίο, οι Αμερικανοί για ένα σωρό συνωμοσίες εναντίον της εθνικής μας υπόστασης, οι Σκοπιανοί για την ταυτότητα της Μακεδονίας μας, οι Άραβες για την τρομοκρατία, οι όρνιθες για τη γρίπη, και πάει λέγοντας. Τώρα τελευταία μας φταίνε οι άνεμοι αλλά και οι δορυφόροι (!) για τις φωτιές στην Αττική. Όλοι οι άλλοι φταίνε εκτός από εμάς, την ανοργανωσιά μας και την συστηματικά ανίκανη εκάστοτε κυβέρνησή μας. Γιατί άραγε; Γιατί δεν συνειδητοποιούμε ότι η τύχη μας έριξε σε μια, απ`όλες τις πλευρές, ευλογημένη περιοχή της γης. Όλα στη φύση της πατρίδας μας είναι σε μέτρο. Εξ`ού και το μεγαλείο των αρχαίων μας προγόνων. Το μέτρο. Εμείς τι στο διάολο μας πάθαμε και ξεχάσαμε το μέτρο; Η υπερβολή κυριαρχεί στα πάντα. Στην αστυφιλία, στη νοοτροπία, στον καταναλωτισμό, στις πολιτικές αντιπαραθέσεις, στην αντιμετώπιση της κάθε κρίσης και γενικά στην καθημερινή μας συμπεριφορά.
    Πιστεύω, και μπορεί να είμαι λάθος, ότι αν καθίσουμε και αναλογιστούμε με νηφαλιότητα, τα όσα προβλήματα, σοβαρά η μη μας απασχολούν ως χώρα, θα μπορέσουμε να τα βάλουμε σε μια τάξη και να τα αντιμετωπίσουμε με λογική και αποτελεσματικότητα. Δεν είναι πιο μάγκες οι Ελβετοί ή οι Νορβηγοί ή δεν ξέρω ποιοι άλλοι. Συμφωνώ ότι εμείς συνορεύουμε με εχθρούς αλλά επίσης γνωρίζω ότι ξοδεύουμε και ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά ΑΕΠ για λόγους αμυντικής θωράκισης. Έχουμε κάθε δυνατότητα ως λαός και ως κράτος να ευημερήσουμε και ίσως και να μεγαλουργήσουμε. Δεν μας λείπουν πολλά. Ανήκουμε στην Ε.Ε., ανήκουμε στο ΝΑΤΟ, στον ΟΗΕ, στον ICAO κλπ κλπ. Κουτσά στραβά τα καταφέρνουμε. Δεν είμαστε ούτε Ιράν, ούτε Λιβύη ούτε και Βόρειος Κορέα. Δεν θεωρούμαστε παρίες. Δεν θεωρούμαστε τίποτα. Πολλοί ξένοι αγνοούν και την ύπαρξή μας. Το καταλαβαίνει αυτό κανείς όταν ταξιδέψει σε χώρες μακρινές. Ο μέσος Αμερικανός μπορεί ακόμη και να μας τοποθετεί στο μυαλό του, κάπου στην Ασία, αν μας έχει ακουστά καν. Δεν υπερβάλλω. Δεν ασχολούνται μαζί μας. Παρόλα αυτά εμείς αλληλοτρωγόμαστε. Ξεχνάμε πως δεν είμαστε πια η ψωροκώσταινα. Έχουμε και φωνή, έχουμε και τα μέσα. Μη ξεχνάμε ότι έχουμε και τα περισσότερα Καγιέν (αναλογικά) στην Ευρώπη. Συνεπώς;

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/06/2010 16:19:24

    Κασους Αμπελι μπατε σκυλοι αλεστε.

    ΠΠ

  18. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 30/06/2010 16:29:55

    ριξε ενα αεροπλανακι τους που παραβιαζει το FIR, βυθισε ενα καραβακι τους (εστω της ακτοφυλακης) που παραβιαζει τα ελληνικα χωρικα υδατα να δεις ξαναβγαινουν απο το καβουκι τους? σκυλι που γαυγιζει δε δαγκωνει, αλλα τι να πεις οι ''δικοι μας'' φοβουνται να κλασουν χωρις αδεια...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ προβοκατορας 30/06/2010 16:32:56

      Και ποιός θα πληρώνει τις δόσεις του καγιέν αν τρέχει στα βουνά καλοκαιριάτικα για να πολεμήσει; Θα πλέκει κάλτσες η Τζούλια για τον Ζαγοριτάκο ή θα βρει άλλον; Εμ, εδώ σε θέλω.

  19. antinor avatar
    antinor 30/06/2010 16:45:34

    ΣΚΑΣΜΟΣ, ΟΙ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΗΘΟΥΝ,ΤΟΣΕΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΒΑΛΑΜΕ,ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΥΠΟΓΡΑΨΑΜΕ,ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕΤΕ?

    • Dimi avatar
      Dimi @ antinor 30/06/2010 18:45:34

      @ antinor

      Εμείς, Καμιά! Mα Καμιά «μογγολο-σελτζουκο-συμφωνία» ΔΕΝ τηρούμε. Εμείς, Καμιά απολύτως υπογραφή ΔΕΝ βάλαμε. Εμείς, Κανένα από τα 22 Μνημόσυνα του Ελληνικού Συντάγματος ΔΕΝ υπογράψαμε. Εμείς, κανένα οσφυοκάμπτη τεμενέ Ποτέ! Μα Ποτέ! ΔΕΝ πρόκειται να κάνουμε.

      Και βέβαια, ΟΛΑ!Μα ΟΛΑ! Kαι τα 22 κουρελόχαρτα του πράσινου μούχλα Bilderberg με τον μουτσουνάτο «ευρωπαϊστή» Ερντογάν, Θα Ακυρώσουμε. Στον Cabinet!...

      «Aνάθεμα σ'εκείνη την κόκκινη σημαία που έχει μισοφέγγαρο στη μέση. Δεν θέλω, δεν μπορώ Τούρκο ν' αντικρύσω, δεν θέλω Τούρκος Ποτέ μπροστά μου να βρεθή.» ~Γιάννης Ψυχάρης (1854-1929)

      ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ:

      Jeffrey Mineiko is the name of the game.
      ή, πέφτει αυτός, ή χάνεται η Ελλάδα
      ή, Τώρα, ή, Ποτέ!

  20. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/06/2010 19:04:41

    Το Γουδή ετοιμάζεται.

  21. ΜΕΡΜΙΓΚΑΣ avatar
    ΜΕΡΜΙΓΚΑΣ 30/06/2010 19:10:39

    1) Το γεγονός οτι η εξωτική χωρα Ελλάδα είναι παράκτια χώρα δεν της δίνει αυτόματα το δικαίωμα για εξερεύνηση-εκμετάλλευση. Εξετάζεται αν υπάρχουν προδότες.
    2) Εάν υπάρχουν νησιά, εξετάζεται το αν ανήκουν σε μία χώρα ή και στις δύο.
    3) Εάν αυτά τα νησιά σχηματίζουν αρχιπέλαγος, ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ μεταξύ τους -δεν ισχύει ο κανόνας των 6 ή 12 νμ- και παραδίδονται με προδοσία στη γειτονική χώρα ενώ απαλείφεται κάθε έννοια εθνικής κυριαρχίας προς όφελος μιας συγκυριαρχίας.
    4) Εάν οι υποθαλλάσσιες ερευνες αποδώσουν εφαρμόζεται το άρθρο σεξ (6) της Σύμβασης για το Δίκαιο της Μίζας.

    • Θράσος avatar
      Θράσος @ ΜΕΡΜΙΓΚΑΣ 01/07/2010 15:14:05

      :))))

      Περισσότερα στο opengov.gr

  22. μαρκος avatar
    μαρκος 30/06/2010 19:24:03

    Ο ΓΑΠ δεν θα επιτρέψει την επιστροφή της χώρας στην παρακμή!
    Το άκουσα στον ΣΚΥ: 'ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ'

    Θα έχω να το λέω στα εγγόνια μου; Ήμουν από τους τυχερούς που έζησα στην Ακμή ΓΑΠ!!
    Κάτι σαν την χρυσή εποχή του Περικλέους στην Αρχαία Αθήνα!!
    Την εποχή που δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα!!

    ΖΗΤΩ Ο ΓΑΠ!!

    Πάει! Το κάψαμε και το τελευταίο κύτταρο!!


    οσο για το Αιγαίο και τα πετρέλαια:Είναι συμφωνημένη μεταξύ ΓΑΠ, Ερνογαν και δυτικών η συνεκμετάλευση των πετρελαίων του Αιγαίου μέσω πολυεθνικών εταιριών!
    την δουλειά θα την κάνουν αυτοί, κι εμάς θα μας δώσουν το (εν) τρίτο, το μακρύτερο!!!!

    στο μεταξύ ο ΓΑΠ θα εκμεταλευτεί μια δήθεν "απειλή" για να σκορπίσει τον φόβο!!

  23. armageddon avatar
    armageddon 30/06/2010 19:32:41

    Έχουμε υπουργό Εξωτερικών ; Πρέπει επειγόντος να βρεθεί κάποιος
    Έλληνας που να έχει υπηρετήση να αναλάβει το Υπουργείο .

    • anhsyxos thrakas avatar
      anhsyxos thrakas @ armageddon 30/06/2010 23:46:45

      Και βέβαια έχουμε. Τον Μr Δρούτσας και τον κο Jeffrey GAP.Και οι δύο υπηρέτησαν στο Ελληνικό Στρατό, προφανώς εννοείς, αλλά τα χρόνια πέρασαν και τώρα υπηρετούν κάτι που δεν έχει σημαία. Την Νέα Τάξη Πραγμάτων.Κατά περίπτωση μπορεί και να υπηρετούν την αστερόεσα(σημαία των ΗΠΑ).Πάντως την Γαλανόλευκη δεν το νομίζω.Βλέπε σχέδιο ΑΝΑΝ για την Κύπρο.Υπέτρμαχοι και οι δύο του ΝΑΙ.ΤΥΧΑΙΟ...?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ...!!!

      • Maya avatar
        Maya @ anhsyxos thrakas 01/07/2010 01:03:10

        Τους ψήφισαν τρια ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ έλληνες πολίτες.
        Τυχαίο? Ούτε και γω το νομίζω.

        Να τα τώρα.

  24. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 01/07/2010 00:10:12

    Δήλωση Ελληνικού ΥΠΕΞ: «εντοπίστηκε το τουρκικό υδρογραφικό και ωκεανογραφικό σκάφος “Τσεσμέ” στη θαλάσσια περιοχή του Βορείου Αιγαίου, μεταξύ της ηπειρωτικής ακτής της Θράκης και της Σαμοθράκης, σε περιοχή εκτός ελληνικών χωρικών υδάτων, εντός ελληνικής υφαλοκρηπίδας». Λάθος χρόνο επέλεξαν οι σύμμαχοι να πάνε προς τη Θράκη.Το περασμένο Σάββατο έπρεπε να βγούν σουλάτσο στο Θρακικό πέλαγος, μετά την Τζιά και το Σούνιο.Η κα Θάλεια Δραγώνα, καρντασίνα τους γαρ, πήγε για ημερίδα στην Κομοτηνή, σε "κλειστή" ημερίδα με θέμα τη Μειονοτική εκπαίδευση.Μαντέψτε τους παρευρισκόμενους.Μια χαρά θα περνούσαν οι υπεύθυνοι της επιστημονικής-ωκεανογραφικής αποστολής με την Δραγώνα και το νέο φρούτο του ενδοτισμού στην περιοχή:την κα Κόχλα Θεοδώρα, Γενική Γραμματέα της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης.Η εν λόγω ενέκρινε στον καιρό των ισχνών αγελάδων που περνάμε 20.000€ για να φτιάξουν βρύσες και λοιπές υποδομές στην περιοχή "ΧΙΛΙΑ" στην ορεινή Ροδόπη. Στη συγκεκριμένη περιοχή διεξάγεται συνάντηση που φέρεται ως θρησκευτική-πολιτιστική των Πομάκων η οποία έχει εξελιχθεί σε συνάντηση για Τουρκο λυτρωτικό παραλήρημα από γνωστα φερέφωνα του Τουρκικού Προξενείου στην Κομοτηνή.Κατλάβατε τι ευκαιρία χάθηκε το Σάββατο να γίνει τρελό αντάμωμα των οθωμανών με τα "Γιουσουφάκια τους"..?
    ...εντός ελληνικής υφαλοκρηπίδας».Εντός ΑΟΖ..? Συγγνώμη μου διαφεύγει. Από αυτό το Ελληνικό Κράτος δε χρειάζεται να έχει.Και γιατί να έχει..?Αφού τα πετρέλαια θα φαγωθούν με συνεκμετάλλευση των Οθωμανών, του ξένου-δυτικού παράγοντα και των φερμένων πράσινων γραικύλων που δυναστεύουν τον Ελληνικό Λαό.
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΩΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΧΟΥΝΤΑ (2009-..?..)
    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...!!!