#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2013 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκική πυραυλάκατος έκοβε βόλτες στα ελληνικά χωρικά ύδατα για 7 ώρες



Φαίνεται ότι οι Τούρκοι αποφάσισαν να μας λύσουν το… ακτοπλοϊκό πρόβλημα και της σύνδεση με τα λιμάνια του Αιγαίου. Γι’ αυτό και έβαλαν στη γραμμή μια πυραυλάκατο, την «Ατάκ» η οποία ξεκίνησε το πρωί της Κυριακής και για πάνω από 7 ώρες έκοβε βόλτες στα ελληνικά χωρικά ύδατα περιπλέοντας σε 8 ελληνικά νησιά.

Να είναι άραγε νέα τακτική των Τούρκων. Να μπουκάρουν στο Αιγαίο και να προκαλούν με την αβλαβή διέλευσή τους μέσα στα ελληνικά ύδατα; Ας μας το πουν να κάνουν και κανένα δρομολόγιο μεταφέροντας και κόσμο.

Οσο για τις διεθνείς συμβάσεις, γραμμένες τις έχουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Φαίνεται ότι ξεκινά ένας νέος κύκλος πιέσεων προς την Αθήνα

Σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Άμυνας:

«Η τουρκική ΤΠΚ "ATAK", προερχόμενη από τον λιμένα της Σμύρνης, εισήλθε την 26η Μαΐου (07:00) σε Εθνικά Χωρικά Ύδατα μεταξύ Ν. Μυκόνου και Ν. Νάξου. Στη συνέχεια, κινήθηκε με Δυτική πορεία μεταξύ Ν. Σίφνου και Ν. Σερίφου, με Βόρεια, Βόρειο-Ανατολική πορεία μεταξύ Ν. Κέας και Ν. Κύθνου και εξήλθε στις 14:25 από τα Εθνικά Χωρικά Ύδατα μεταξύ Ν. Ευβοίας και Ν. Άνδρου (Στενό Καφηρέα).

Πλοίο του Πολεμικού Ναυτικού καθώς και αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας παρακολούθησαν το εν λόγω πολεμικό πλοίο καθ’ όλη την διάρκεια του πλου του».

Οι στρατηγοί και ο Ερντογάν μάλλον θέλουν να τραβήξουν το σχοινί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/05/2013 23:10:30

    Γιατί δεν στείλαμε την πυραυλάκατο στον βυθό τής Μεσογείου
    να κάνει παρέα στο τουρκικό πολεμικό αεροσκάφος που κατέρριψαν οι Σύριοι;

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Στέργιος 27/05/2013 03:22:42

      Πες μου ένα Έλληνα πολιτικό που έχεις τους ... "διδύμους", να πάρει μια τέτοια απόφαση. ΚΑΝΕΙΣ !!!

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Μαθηματικός 27/05/2013 07:30:54

        Η πλάκα είναι ότι μετά την κατάρριψη τού αεροπλάνου τους, οι Τούρκοι γάβγισαν, σκύλιασαν, αλλά δεν προέβησαν σε επίσημα αντίποινα. Γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ! Πρέπει να μάθουμε να μη φοβόμαστε πια τους Τούρκους όπως μάς μαθαίνουν οι τουρκολάγνοι εν Ελλάδι.

        • B.Q avatar
          B.Q @ Στέργιος 27/05/2013 10:46:02

          ...Δεν μπορούν, γιατί ΔΕΝ τους αφήνουν τα αφεντικά τους οι Αμερικανοί. Μην αυταπατάστε οτι στη δική μας περίπτωση θα ίσχυε...ακριβώς το ίδιο.... Η Ιστορία φωνάζει για την ανοχή και τη συνενοχή τους, στις εναντίον μας Τουρκικές συμπεριφορές.
          Μήπως όμως να εγκλωβίζαμε και να απαγορεύαμε την έξοδο από τα χωρικά μας ύδατα σε κάθε παρανόμως εισερχόμενο, πολεμικό τους σκάφος, προχωρώντας σε διαβήματα-διαμαρτυρίες ώστε να γνωστοποιηθεί διεθνώς και να καταγραφεί οτι παρανομούν; Γιατί για...δυναμικότερες κινήσεις, δε νομίζω πως είμαστε ικανοί, αφήστε που είναι και αρκετά παρακινδυνευμένες....

  2. parsifal avatar
    parsifal 26/05/2013 23:35:40

    Δεν εχουν τις "διεθνείς συμβάσεις, γραμμένες τις έχουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους"... Ολα αυτά που πέρασαν είναι "στενά διεθνούς ναυσιπλοίας" ανάλογα με την αποδοχή η οχι "ημίκλειστης θάλασσας" για το Αιγαίο...
    Δεν υπάρχει σαφής και ρητή διεθνής "γραμμή" στο θέμα πλήν μιας προσφυγής "αντιρρήσεως" της χώρας μας στην UNCLOS. Που απλά καταγράφηκε...
    "Transit passage" λοιπόν οι Τούρκοι με μόνη υποχρέωση να εχουν τα ραντάρ ελέγχου πυρός και τα ECM κλειστά ενώ δεν απαγορεύεται ΟΥΤΕ η αναστροφή οπως στην παλαιά "αβλαβή διέλευση"...
    Πολύ δύσκολη η θέση της χώρας και μόνο με "τσαμπουκάδες" - παρενόχληση, απόνερα, χαμηλές πτήσεις κλπ η ισοδύναμη ενέργεια (Ιμβρο - Τένεδο π.χ.) μπορούμε να αντιδράσωμε. Αστειεύομαι κ. Αβραμόπουλε !

    • Scarface avatar
      Scarface @ parsifal 27/05/2013 00:30:32

      Αν θελουμε να αντιδρασουμε, ας παραλαβουμε για αρχη τις ΤΡΕΙΣ πυραυλακατους που βρισκονται στην ελευσινα και τα ΤΕΣΣΕΡΑ υποβρυχια που βρισκονται στο σκαραμαγκα. Ας ξεκινησουμε το προγραμμα ΕΜΖ για τις τεσσερις Μεκο 200 πριν ειναι αργα. Ας προμηθευτουμε τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ μπαταριες για τα υπαρχοντα υποβρυχια, ας παρουμε ανταλακτικα και καυσιμα για ολα τα πλοια του στολου. Ας ξεκινησουμε προγραμμα αντικαταστασεις των "Ελλη" και ας αφησουμε στην ακρη τις ΜΠΟΥΡΔΕΣ για δανεισμο φρεγατων FREMM γαλλικης διαμορφωσης. Αυτα βλεπουν οι τουρκοι οτι δε γινονται και για αυτο εχουν ξεσαλωσει. Και ας μη μιλησω για την αεροπορια και το στρατο καλυτερα...

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Scarface 27/05/2013 08:01:39

        Πολυ σωστα !Ηδη τα ναυπηγεια Σκαραμαγκα δουλευουν για τα πλοια {προσφατες οι ευχαριστιες των εργαζομενων προς την Κυβερνηση}και σημερα το ΚΥΣΕΑ συνεδριαζει για την μακροχρονια προμηθεια των μπαταριων {μαλλον ο Γερμανος η φιρμα οχι η εθνικοτητα θα παρει την δουλεια και πολυ καλα θα κανουν }.Για τα ανταλλακτικα και καυσιμα τοχω ξαναπει να ανοιξει ειδικος λογαριασμος στις τραπεζες για τις αναγκες των ΕΔ για να καταβαλλουμε ολοι ο,τι θελουμε να δωσουμε !Δεν θελει πολυ σκεψη απο τους φωστηρες της Κυβερνησης ! Οποτε μετα απο αυτα σε λογι καιρο καλο μελετα κι ερχεται μεμετηδες !

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/05/2013 09:52:14

    Καλημέρα. Το ζήτημα δεν είναι, από την Ελληνική μεριά, αποκλειστικά θέμα πυραυλακάτων αλλά θέμα πολιτικής βούλησης και ικανότητας. Δεν χρειάζεται να πω πολλά: Μελετήστε μόνο τις διαπιστώσεις του Κονδύλη στο πόνημά του "Θεωρία του ΠΟλέμου" και στο επίμετρό του "Γεωπολιτικές και Στρατιωτικές Παράμετροι ενός Ελληνοτουρκικού Πολέμου" για τις "υπομετριότητες και ανθυπομετριότητες που απαρτίζουν το πολιτικό προσωπικό (δικά του λόγια)". Η πολιτική ελίτ έχει αποφασίσει την υποταγή με ευρωπαϊκό και εξυγχρονιστικό μανδύα. Και στην Καστέλλα να φτάσει η τουρκική πυραυλάκατος αυτοί θα είναι "ψύχραιμοι" (χα, χα, χα). Γιατί να χαλάσουν οι σχέσεις (τους) και η αλληλοκατανόηση των λαών εκατέρωθεν; Για ξερονήσια θα πολεμάμε τώρα;

  4. πολιτης avatar
    πολιτης 27/05/2013 10:28:31

    εχει καταντησει αηδια το θεμα του διαπλου τουρκικων πολεμικων πλοιων στο αιγαιο. αν ισχυουν τα οσα αναφερει ο parcifal τοτε ας κανουμε κι εμεις τα ιδια με διαπλου ελληνικων πλοιων σε αντιστοιχα τουρκικα υδατα να δουμε τι θα κανουν οι γειτονες μας. και μετεπειτα να προσαρμοσουμε αντιστοιχα κι εμεις τις δικες μας αντιδρασεις.
    απλα και σιγουρα.
    το μονο βεβαιο ειναι οτι τα φοβικα συνδρομα οχι μονο δεν αποδιδουν αλλα αποθρασσυνουν τους παντα καλοπροαιρετους γειτονες μας.
    σε αντιθετη περιπτωση ας σταματησουμε τα καραγκιοζιλικια της "στενης παρακολουθησης" γιατι τσαμπα καιμε τα καυσιμα. ας τους δωσουμε ελευθερας να τελειωνουμε.

    • B.Q avatar
      B.Q @ πολιτης 27/05/2013 10:52:29

      Σωστό αυτό! Αν και ...κοστίζει, ας πάμε κι εμείς καμιά ''τσάρκα'' προς Τουρκία μεριά, να δούμε πόση κατανόηση θα επιδειχθεί και μετά, βλέπουμε.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ B.Q 27/05/2013 10:58:11

        Σωπα καϋμενη βασιλισσα, εμεις παμε απεναντι μονο για.....ψωνια!
        Βρεγμενη σανιδα μας χρειαζεται, γενικως και ειδικως...
        Αλωνιζουν στη κυριολεξια.

  5. χαρης avatar
    χαρης 27/05/2013 13:36:04

    Φίλε στεργιο πολύ large σε βλέπω αν στείλουμε την πυραυλακάτο τους στο βυθό μετά από 5 ώρες δεν θα υπάρχει ελλάδα στο χάρτη για ρώτα κανένα πρώην Α/ΓΕΕΘΑ,Α/ΓΕΣ να σου πει σε τι κατάσταση βρίσκεται το στράτευμα αυτην την στιγμή τι νομίζεται τυχαία τα κάνουν οι τούρκοι αυτα και προκαλούν κάθε μερα σχεδόν με παραβιάσεις του FIR

  6. Nik avatar
    Nik 27/05/2013 15:05:24

    Δεν "αλωνίζουν", μας δείχνουν ότι το δίκαιο της θάλασσας ίσως να μην μας αρέσει και θα έπρεπε να πάμε σε διμερή διευθέτηση όπως προτείνουν αυτοί. Το δίκαιο της θάλασσας επιτρέπει την αβλαβή διέλευση.

    Από την στρατιωτική άποψη η πορεία πλοίων κοντά σε ξηρά τα καθιστουν ευάλωτα σε απλά πυρά πυροβολικού, ακόμη και όλμους. Αν δε εφοδιαστούμε με τα νέα "έξυπνα" πυρομαχικά με εγγυημένη επιτυχία 98% τα πλοία είναι καταδικασμένα. Βέβαια δεν κάνουν πολεμικές ασκήσεις, απλά δοκιμάζουν τον χαρακτήρα μας. Αλλά που θα πάει, κάποτε ένα από αυτά τα "άνετα" καράβια θα πάθει το ατύχημα, πχ θα μαζέψει κάποια δίχτυα η προπέλα του, και τότε θα γελάμε όπως με το Γιαβούζ στην Κω.

  7. Βασίλης avatar
    Βασίλης 27/05/2013 15:26:45

    Γιατί δεν τους σταματησε το ναυτικό μας να τους αφοπλίσει? Δεν υπάρχει μόνο η βύθιση.