07/01/2009 20:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκική προβοκάτσια;

Ύστερα από παραπλανητικό τηλεφώνημα από τουρκικό καρτοκινητό (!!!) στο ελληνικό σύστημα Έρευνας και Διάσωσης μετέβησαν το ελληνικό Super Puma και η κανονιοφόρος «Νικηφόρος» στο Αγαθονήσι για να περισυλλέξουν ναυαγούς λαθρομετανάστες, με αποτέλεσμα να παρενοχληθούν μέσα στον ελληνικό εναέριο και θαλάσσιο χώρο από τουρκικά μαχητικά.

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες άγνωστος που μιλούσε σπαστά ελληνικά , με βραχνή φωνή, τηλεφώνησε δυο φορές χθες το βράδυ στις 10: 30, την μία από καρτοκινητό με τουρκικό αριθμό και τη άλλη από καρτοκινητό με ελληνικό αριθμό.

Είναι λοιπόν πολύ πιθανό το πολύ σοβαρό επεισόδιο που σημειώθηκε στο ανατολικό Αιγαίο να ξεκίνησε από τουρκική προβοκάτσια. Πηγές του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, ωστόσο, διευκρινίζουν ότι πρόκειται για συνήθη τακτική να τηλεφωνούν άγνωστοι στο σύστημα διάσωσης, είτε για να μετατρέψουν μια επιχείρηση λαθρομετανάστευσης σε επιχείρηση διάσωσης, είτε για να παραπλανήσουν και να στείλουν αλλού τα σωστικά μέσα. 

Στο μεταξύ, η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη χαρακτήρισε απαράδεκτες η τις τουρκικές ενέργειες στην περιοχή του Φαρμακονησίου - Αγαθονησίου και πρόσθεσε ότι έχει δώσει οδηγίες για να πραγματοποιηθούν τα σχετικά διαβήματα. Οι ενέργειες αυτές της Τουρκίας, ανέφερε σε σχετική δήλωσή της η κ. Μπακογιάννη, «παραβιάζουν κατάφωρα το Διεθνές Δίκαιο και επιβαρύνουν τις προσπάθειες που καταβάλλονται για τη βελτίωση των ελληνοτουρκικών σχέσεων».

Η πολιτική εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για θέματα Άμυνας, Βάσω Παπανδρέου, δήλωσε ότι η έλλειψη στρατηγικής εκ μέρους της κυβέρνησης σε ό,τι αφορά συνεργασία ΕΕ-Τουρκίας και η υποβάθμιση των προκλήσεων οδηγούν σε αποθράσυνση των Τούρκων.

Για εκμετάλλευση της κυβερνητικής απραξίας από τους Τούρκους έκανε λόγο ο εκπρόσωπος Τύπου του ΛΑΟΣ, Κυριάκος Βελόπουλος, τονίζοντας χαρακτηριστικά ότι «η κυβέρνηση εγκλωβισμένη στα εσωκομματικά της προβλήματα εδώ και καιρό έχει χάσει τον έλεγχο στα εσωτερικά όσο και στα εξωτερικά θέματα της χώρας».

Αναρωτήθηκε παράλληλα «πότε επιτέλους η κ. Μπακογιάννη θα ανησυχήσει; Όταν τα τουρκικά F16 φτάσουν να πετούν πάνω από την Ακρόπολη;».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 07/01/2009 20:29:13

    Να τρέξουν οι νταβαδες παραυτα να κινησουν πόλεμο με την Τουρκία γιατι ουτε οι φιλτατοι τους 'ιδεολογοι'των καλασνικωφ, ουτε οι ανασχηματισμοι της ανακυκλωσης των 5-10 οικογενειων που ρουφουν το αιμα της πατριδας και πρεπει να δικαστουν για υπονομευση του μελλοντος της χωρας - κυριολεκτικοτατα- θα τους σωσουν.

    ΚΑΝΤΕ ΠΟΛΕΜΟ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ!!

  2. Vass avatar
    Vass 07/01/2009 20:31:27

    Τελικά ένα θερμό επεισόδιο μπορεί να ξεκινήσει με ένα απλό τηλεφώνημα... Κι όλοι αυτοί που νομίζουν ότι οι προβοκάτσιες απαιτούν μηχανισμό και πολύπλοκα σχέδια μυστικών υπηρεσιών. Πάλι καλά που δεν έστειλαν SMS.

  3. Nick avatar
    Nick 07/01/2009 20:35:24

    Και αύριο ξεκινούν και οι διαπραγματεύσεις με το ΔΝΤ για νέο δάνειο.

  4. Factorx avatar
    Factorx 08/01/2009 01:25:14

    Εστειλαν το F-16 που έριξε τον Ηλιάκη!
    Φοβερές είναι οι προκλήσεις των Τούρκων, μια ημέρα μετά την επίσκεψη του Κάρολου Παπούλια στο Αγαθονήσι, ενώ η ελληνική κυβέρνηση παρακολουθεί αμήχανη τις τουρκικές δραστηριότητες, περιοριζόμενη σε τυπικές αντιδράσεις.
    Είναι γνωστό ότι τουρκικά πολεμικά F-16 ανάγκασαν σε αποχώρηση, από τον ελληνικό εναέριο χώρο, ελληνικό «Super Puma», το οποίο διενεργούσε έρευνα και διάσωση, στην περιοχή κοντά στο Αγαθονήσι.
    Αυτό ισοδυναμεί με παραβίαση κυριαρχικών δικαιωμάτων τα οποία απεμπολούνται.
    Η τουρκική πρόκληση, πάντως, ήταν τεράστια.
    Ένα από τα δύο μαχητικά που έστειλαν για να διώξουν το ελληνικό ελικόπτερο, ήταν αυτό που κατέρριψε το αεροπλάνο του σμηναγού Κώστα Ηλιάκη, όπως προέκυψε από τις φωτογραφίες που τράβηξαν οι χειριστές του «Super Puma

  5. KaryID avatar
    KaryID 08/01/2009 08:12:10

    @FactorX: ειναι συστηματικοί ΚΑΙ στους συμβολισμούς που εφαρμόζουν, ξέρουν άριστη προπαγάνδα!

  6. leon avatar
    leon 08/01/2009 10:02:55

    Factor X και λοιποι συμπλογκιτες...

    Ποσοι απο εσας ειστε διατεθειμενεοι να παρετε οπλο και τα βουν αγια να πολεμησετε τον πολεμο τους (των κυβερνησεων)?
    Ειστε σιγουροι τελικα πως η προκληση ειναι "τεραστια" και πως η αντιδραση μας ειναι "αμηχανη". Θελετε να καταρριψουμε κανενα F16 οπως εχει γραφτει ξανα σε αυτο το blog?

  7. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 08/01/2009 10:10:06

    leon δεν ξερω για τους δικους σου αλλα οι δικοι μας πατεραδες πολεμησαν οχι για τις κυβερνησεις αλλα για την Ελλαδα ... αν δεν το εκαναν τοτε οι τουρκοι θα εφαρμοζαν ακομα το οθωμανικο τους δικαιο στα οπισθια σου (αυτο μηπως θες?)

  8. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 08/01/2009 12:36:56

    Ποιός θα μας πει πόσες παραβιάσεις γίνονται ανα εβδομάδα εδώ και χρόνια οι οποίες αποσιωπούνται, για να μας τις παρουσιάσουν σήμερα ως 'θερμά επεισόδια' λόγω του κινδύνου να καταρρεύσει το παρακρατικο σύστημα των νταβαδων; ειναι τυχαίο νομίζετε οτι διδεται έμφαση σε αυτό; και ΔΗΜΗΤΡΗ τοοθωμανικο δικαιο ειναι ακριβως αυτο που εφαρμοζουν οι καραμαν-λη (4-5 οικογενειες) στη χωρα μας

  9. Nick avatar
    Nick 08/01/2009 13:05:05

    Ποσοι απο εσας ειστε διατεθειμενεοι να παρετε οπλο και τα βουν αγια να πολεμησετε τον πολεμο τους (των κυβερνησεων)?
    ------------------------

    Εγώ σε 30 λεπτά έχω ετοιμάσει το μπέρκιν μου... και δεν είμαι Καταδρομέας...

  10. national issue avatar
    national issue 08/01/2009 16:39:04

    Νομίζω, κρίνοντας ψύχραιμα την κατάσταση, ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα έχουμε θερμότατο επεισόδειο. Οι κυβερνήσεις μας είναι παντα υποχωρητικές σε τέτοια επισόδεια, αλλά εδώ πρόκειται για άμεση αμφισβήτηση κυριαρχικών μας δικαιωμάτων, όχι σε βραχονησίδα, αλλά σε κατοικημένο νησί. Καμία κυβέρνηση δεν μπορεί να το ανεχθεί αυτό, καμία δεν αντέχει το κόστος και τη ρετσέτα του εθνικού μειοδότη (ευτυχώς), οπότε σύντομα θα το ρίξουμε το αεροπλανάκι...
    Ετοιμαστείτε παιδιά!

  11. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 16:49:51

    test

  12. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 17:42:15

    Tα σεβη μου σε ολουs.Eιμαι στην κυριωλεξια καινουργιοs στο διαδυκτιο,γιαυτο εχω λιγο 'τρακ'.Βρηκα ομωs πολυ ενδιαφερουσα,απο χθεs,την συζητηση σαs και αποφασισα να συμμετασχω.Τι θα λεγατε λοιπον να τα βρησκανε 'αμοιβαια'οι δυο κυβερνησειs Ελλαδαs και Τουρκιαs ουτωs ωστε να παψουν καποιοι αλλοι να παιζουν πισω απο τιs πλατεs των δυο λαων? Απλοικο? Ουτοπια? δεν βολευει πολλουs?Eiμαι συγουροs ομωs oτι υπαρχουν πολλοι και απο τιs δυο πλευρεs που το σκεφτονται.

  13. Nick avatar
    Nick 08/01/2009 18:15:25

    Όσο κυβερνάει ο Στρατός στη πολιτική, την οικονομία και τα κοινωνικά δρώμενα της Τουρκίας, άλλο τόσο δεν πρόκειται να βρούμε κοιν΄λα αποδεκτές λύσεις.

  14. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 18:30:24

    Φανταστητε λοιπον να μην επεφτε κανειs στην παγιδα τηs μισαλλοδοξιαs, που θα τα βαζανε τα οπλα τουs

  15. KaryID avatar
    KaryID 08/01/2009 18:46:17

    Γειά σου και σένα Δαμιανέ.

  16. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 19:03:23

    Eυχαριστω για το καλοσορισμα ΚaryID

  17. KaryID avatar
    KaryID 08/01/2009 19:19:47

    Και εγώ πρόσφατα συνδέθηκα εδώ.

  18. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 20:11:23

    Εμενα ειναι η πρωτη μου φορα ever.Aπλωs θεωρω σημαντικο να προστηθονται φωνεs... 'ρομαντικεs'.

  19. Stathis avatar
    Stathis 04/05/2009 20:08:24

    ΤΟ ξερουμε εδω και παρα πολλα χρονια οτι η κυβερνισεις ανεκαθεν στην ελλαδα δεν ειναι για τους ελληνες αλλα για τους αμερικανους και αυτους που πρεπει να εξυπερετουμε πιστα και τυφλα ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ για αυτους που χωρις να υπολογισουν οικογενιες και γνωστους πηγαν και τα εβαλαν με την τουρκικη αυτοκρατορια μονο με τα χερια τους και την παλικαρια τους για να λεμε εμεις σημερα οτι ειμαστε ελληνες και το γραφω με μικρο γιατι ετσι θελουν αλλα να ξερουν καλα οτι και τοτε μας νομιζαν μικρους και λιγους αλλα τους τιναξαμε στον αερα για να μας θυμουνται καλα και οπως φενεται τους εχει πειραξη τοσο που προσπαθουν χρονια πολλα να μας εξαφανισουν αλλα δεν μπορουν γιατι ελλαδα ειναι ιδανικο κατι που αυτοι δεν εχουν γιατι δεν ειχαν ποτε για αυτο κυριοι κυριοι της βουλης των αμερικανων αφηστε εμας τους λιγους αλλα πραγματικους ΕΛΛΗΝΕΣ στην καρδια και στο μυαλο να αποφασησουμε τη θα κανουμε με καποιους που το μονο που ξερουν ειναι να κρυβονται πισω απο νομους που εχουν φτιαξει αυτοι για αυτους και μονο για αυτους