#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκική διπλωματία και σίριαλ



Τι σχέση μπορεί να έχει η εξωτερική πολιτική με τα σίριαλ; Για κάποιους Τούρκους διπλωμάτες φαίνεται ότι και μπορεί και πρέπει να έχει.  Σε συνάντηση Tούρκων διπλωματών με τον υπουργό Εξωτερικών  Αχμέτ Νταβούτογλου , που έγινε πριν από λίγο καιρό, κάποιοι από αυτούς ζήτησαν να αξιοποιηθεί περισσότερο η δυνατότητα άσκησης επιρροής της Τουρκίας μέσα από τα τουρκικά σίριαλ που εξάγονται στις χώρες των Βαλκανίων.  Το θέμα απασχολεί στα σοβαρά ορισμένους διπλωμάτες  οι οποίοι ανακαλύπτουν ευκαιρίες για προβολή της χώρας τους ακόμα και στα ….αισθηματικά σίριαλ.

Κοκκινοσκουφίτσα

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 01/05/2011 11:15:57

    Αχ Κοκκινοσκουφιτσα
    μας εχει φαει ο κακος Λυκος ηδη.
    Οταν εκτος απο την τηλεοπτικη εισβολη και κατοχη των τουρκικων σηριαλ, ερχεται και η οικονομικη επεκταση της φιλης , πλουσιας, [αληθεια απο που προκυπτει αυτο ] αναπτυσομενης γρηγορα τουρκιας, στα δανεια, στις τραπεζες στις βιομηχανιες μας, τις αγροτικες , πως θα πεισεις τις αποβλακωμενες Ελληνιδες οτι αυτο που βλεπουν ειναι illusion δεν ειναι ακριβως ετσι η γειτων.
    Πως θα πεισεις τους Ελληνες να μην πηγαινουν να ψωνιζουν στην Πολη, πως να τους πεισεις οτι καθε δολλαριο τουριστικο ειναι μια σφαιρα εναντιον μας, αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα, για τους ραγιαδες .
    Τα σηριαλ προηγηθηκαν, και τωρα η τουρκια, εχει απλωθει σε ολα τα Βαλκανια - Χερσονησος του Αιμου- στα Ελληνικα, και ολοι οι αμερικανοδουλοι ηγετες των χωρων αυτων κολληταρια με τον εξυπνο και πονηρο Νταβουτογλου.
    Πανε οι υπερηφανοι Σερβοι, οι Σερβοβοσνιοι, οι Ελληνες, αντε παλι η Οθωμανικη αυτοκρατορια .

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ kiki 01/05/2011 12:24:56

      Πες τα βρε Κική...
      που έχουν χαζέψει όλες, από 8 μέχρι 78, με τους μεχμέτηδες και τους μουράτηδες

      • Dora avatar
        Dora @ Προφήτης 01/05/2011 21:30:16

        Και πως να πεισεις τους ελληνες μαγκες και πολαβαρηδες,που παντρευονται τουρκαλες κι επειδη οι τελευταιες δεν τους κανουν παιδια αλλιως(εκβιασμος οχι αστεια),αλλαζουν θρησκεια και γινονται μωαμεθανοι!
        Περιπτωση πολυ γνωστη,στην "λεβεντογεννα"Κρητη!!!!!

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ kiki 01/05/2011 22:04:16

      Ρούμελη ,φίλη Κική,Ρούμελη....
      Στα Ελληνικά τα Βαλκάνια είναι: Ρούμελη...
      Ή και Ρωμυλία επί το επισημότερον....όπως μας έμεινε να λέμε τα πάλαι ποτέ παράλια της Μαύρης θάλασσας, Ανατολική Ρωμυλία.....

      Βαλκάνα (μπαλκάνα)είναι το βουνό στα Τούρκικα, νομίζω, και κατ' επέκταση η στεριανή έκταση, σε αντίθεση με την θαλασσινή έκταση του Αιγαίου....

  2. Στρυμών avatar
    Στρυμών 01/05/2011 11:17:15

    Αυτή είναι η κατάντια της ελληνικής κοινωνίας.Καθηλωμένος ο ελληνικός λαός μπροστά στα τηλεπλυντήρια να παρακολουθεί με θρησκευτική ευλάβεια τούρκικα σίριαλ.Βέβαια αυτός είναι ο τελευταίος που φταίει.Πρώτοι υπεύθυνοι πνευματική και πολιτική ηγεσία αλλά και μιντιάρχες.Αναρωτιέμαι αν πρέπει να είμαι αισιόδοξος , έστω και λίγο , για το μέλλον του τόπου.

  3. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 01/05/2011 11:22:55

    Δείτε κι αυτό το άκρως φιλοτουρκικό στη Μαρία την Άσχημη!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=t0N_vUyGtrw

  4. skopelosnews skopelos avatar
    skopelosnews skopelos 01/05/2011 12:21:14

    επειδή το έχω καταλάβει το νόημα των σίριαλ και την προπαγάνδα που γίνετε έκανα την πρωταπριλιά θέμα που γελοιοποιούσε αυτήν την κατάσταση στην Ελλάδα και σύγχρονος στην σκόπελο με την ανάρτηση http://skopelos-news.blogspot.com/2011/04/blog-post_01.html
    με αποτέλεσμα ο κύριος ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ να μην καταλάβει το πραγματικό νόημα και μετά να γίνει διαβάστε http://news247.gr/ellada/h_skopelos_oi_toyrkoi_o_velopoylos_kai_to_prwtapriliatiko_asteio.834889.html

  5. Μ.ΔΡΑΚΙΣ. avatar
    Μ.ΔΡΑΚΙΣ. 01/05/2011 12:23:26

    Από του χρόνου, τα παιδάκια μας που θα πάνε Α' Δημοτικού θα μαθαίνουν μαζί με την μητρική τους γλώσσα και Αγγλικά. Έτσι αποφάσισε η κ. Διαμαντοπούλου. Αυτό είναι μέρος του σχεδίου για την αποδυνάμωση της όποιας εθνικής συνείδησης έχει απομείνει σ' αυτόν τον λαό.
    Μέρος του ίδιου σχεδίου είναι να καλμάρουμε σε σχέση με τους Τούρκους.
    Σίριαλ , κούρεμα ιστορίας , ζειμπέκικα του ΓΑΠ , μυστικές επαφές Δρούτσα , Τούρκικα βιβλία με κατάλληλο περιεχόμενο όπως το "ΚΡΗΤΗ ΜΟΥ" της ΣΑΜΠΑ ΑΛΤΙΝΣΑΙ . Το βιβλίο αυτό κυκλοφόρησε στα Ελληνικά με την συνδρομή του Υπουργείου Εξωτερικών της Τουρκίας. Όποιος το διαβάσει μάθει ανάμεσα σ' άλλα ότι, η Κρητική επανάσταση ήταν έργο ταραχοποιών, που αναστάτωσαν την ειρηνική συμβίωση των χριστιανών και μουσουλμάνων κατοίκων της και τελικά οδήγησε στον ξεριζωμό των μουσουλμάνων ( δηλαδή των τουρκοκρητικών) από τις πατρογονικές τους εστίες στην Κρήτη , την οποία αγαπούσαν με πάθος.
    Με ποιο δικαίωμα λέει , η Κρήτη ανήκει μόνο στους Έλληνες;
    Και προσπαθεί να αποδείξει ότι ανήκει εξίσου και στους Τούρκους.
    Απ' ότι έμαθα οι πωλήσεις του βιβλίου αυτού ... στην Κρήτη πήγαν πάρα πολύ καλά!!!
    ΥΓ. Προσωπικά διάβασα το βιβλίο αυτό , για ενημέρωσή μου και μόνο αφού το δανείστηκα από δανειστική βιβλιοθήκη.

  6. Aggelos avatar
    Aggelos 01/05/2011 12:36:13

    καλα,,βαζουμε τουρκικα σηριαλ γιατι λογω κρισης δεν παραγουμε τοσες δικες μας σειρες..
    οι δικες μας βασικα ειναι πολυ καλυτερες,,αν και σαπουνοπερες βεβαια,,που βαριεμαι αφορητα..

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/05/2011 12:48:54

    Μην τρελλαίνεστε.
    Οι "1001 νύχτες" ήταν δημοφιλείς επειδή οι ηθοποιοί έπαιζαν πολύ καλά και η παραγωγή ήταν προσεγμένη.
    Από κει και πέρα, το τι γινόταν σε αυτή τη σειρά δεν λέγεται: τι φόνοι, τι αυτοκτονίες, οι μισοί ήταν με ψυχοφάρμακα και οι άλλοι μισοί αλκοολικοί, τι πυροβολισμοί στη μέση του δρόμου, τι μαφιόζικα χτυπήματα, τι κουμαρτζήδες χαμένοι και υπερχρεωμένοι, τι αλλαξοκωλιές, τι απιστίες, τι να διώχνουν οι γονείς το παιδί τους επειδή δεν θέλουν αυτή που θα παντρευτεί...
    Σιγά την ιδανική κοινωνία που τάχα παρουσίαζε το σίριαλ.

    Σας έχει πιάσει όλους ένας πανικός άνευ προηγουμένου.
    "Μπου" να σας κάνει ο Ονούρ, θα κατουρηθείτε πάνω σας από τον φόβο.
    Έτσι θα την πάρουμε την Πόλη, αδέρφια;

    • lampros avatar
      lampros @ Στέργιος 02/05/2011 09:41:29

      Δεν σχολιάζουμε το σενάριο ρε γίγαντα.

      Τον πολιτισμικό ιμπεριαλισμό σχολιάζουμε. Ο οποίος γίνεται και με σήριαλ του κώλου.

  8. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/05/2011 12:58:49

    Πέστα Χρυσόστομε.
    Ποιός, ακόμη και τυφλός δε βλέπει ότι τα Τουρκικά σίριαλ αποτελούν επιχείρηση πολιτιστικού εξωραϊσμού του Τουρκικού προφίλ και Διπλωματικης διείσδυσης στα Βαλκάνια?
    Το θέμα είναι αν ο Κύπριος Κος Κυριακού μας τα σερβίρει τελών εν αγνοία ή σε διατεταγμένη υπηρεσία.

  9. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/05/2011 13:08:12

    Είναι πολύ σοβαρό το θέμα που θίγεις και κατά τη γνώμη μου είναι η αιχμή της τουρκικής προπαγάνδας. Πιστεύω ότι υπάρχει στο παρασκήνιο συμφωνία από “επιτροπές σοφών” στα πλαίσια της ελληνοτουρκικής προσέγγισης για συστηματικό εθισμό τού ελληνικού κοινού στην τουρκική γλώσσα και την γιαλαντζί τουρκοαβρούπα υποκουλτούρα.

    Βέβαια, η μεσανατολική υποκουλτούρα είχε ήδη διαβρώσει το αισθητήριο του νεοέλληνα από καιρό. Τα τουρκο-αραβο-σκυλάδιακα θεωρούνται πια ως ο αυτονόητος τρόπος “διασκέδασης” σε γιορτές και γάμους και το επιδόρπιο σε κάθε κιτσάτο εθνικά υπερήφανο “ελληνικό” γλέντι. Παλιά Έλληνες λαϊκοί συνθέτες, μεταξύ των οποίων ο Τσιτσάνης (ήταν και ο Θεοδωράκης νομίζω), είχαν κάνει οργανωμένη προσπάθεια και κατήγγειλαν τις ελληνικές μεταγλωττίσεις ινδο-αραβο-τουρκικών μουσικών προϊόντων που είχαν εισβάλει μαζικά στην ελληνική αγορά την δεκαετία του '60. Σήμερα δυστυχώς κυκλοφορούν μόνο τέτοια και ο μέσος τσιφτετέλληνας τα θεωρεί και “ελληνική” μουσική. Και μάλιστα πολλά από αυτά τα “ελληνικά” υποπροϊόντα είναι αηδέστερα από αντίστοιχα τουρκικά. Με τέτοια αλλοίωση του αισθητικού κριτηρίου είναι επόμενο να υπάρχει μηδενική αντίσταση απέναντι στην προβαλλόμενη τουρκική τηλεοπτική σαβούρα, της οποίας απώτερος σκοπός είναι να εμπεδώσει στο κοινό την άποψη ότι είμαστε με τους Τούρκους ένα εθνοπολιτιστικό αμάλγαμα και ούνα φάτσα ούνα ράτσα, μιά “κοινοπολιτεία”, ας πούμε. Μέχρι τώρα είχαμε την τουρκοαραβική κουλτούρα σε μεταγλώττιση, τώρα αυτό που πετυχαίνουν αυτά τα σήριαλ είναι να εθίσουν το κοινό και στην τουρκική γλώσσα.

    • Dora avatar
      Dora @ Professor Moriarty 01/05/2011 21:34:57

      Εσκισες παλι προφεσσορε!
      Σωστοτατος οπως παντα κι εδω προσθετω:ΔΥΣΤΥΧΩΣ

  10. βαγόνι avatar
    βαγόνι 01/05/2011 13:08:28

    Για την ώρα,ο κίνδυνος "φιλλανδοποίησης",στη μαζική κουλτούρα,
    δεν είναι μεγάλος... ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται: το να παρακολουθείς
    την τουρκική εκδοχή της δυτικής μεσαίας τάξης, στην τρέχουσα μυθοπλασία,
    λίγα πράματα αποφέρει......Είναι,όμως, μόνο η αρχή...θα βελτιωθούν
    κατ' ανάγκην!
    Στο μεταξύ, εμείς και οι υπόλοιποι των Βαλκανίων φτωχαίνουμε και
    παράγουμε ελάχιστα και προφανώς όχι αυτά που πρέπει.
    'Αν, πολίτες και κράτη, βγάζουν σπυριά στην ιδέα της νεο-οθωνικής
    επέκτασης, άς αντιδράσουν....διαφορετικά, θα είμαστε άξιοι της τύχης
    μας!

  11. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 01/05/2011 13:09:22

    Το καλύτερο μου το είπε κοπέλα 25-30 ετών σε συζήτηση κομμωτηρίου.
    "Παιδιά αν δεν ακούσω σε καθημερινή βάση Τούρκικα κάτι μου λείπει. Βλέπω καθε μέρα τη Σεχραζάτ". Τι της λές ύστερα;;;;

    • Dora avatar
      Dora @ Ναυσικά... 01/05/2011 21:36:47

      Ναυσικα,της χωνης εναν φουσκο και δεν το λες ουτε και στον εξομολογο,γιατι η ιερη αγανακτηση δεν ειναι αμαρτια!

    • lampros avatar
      lampros @ Ναυσικά... 02/05/2011 09:43:09

      Τι λες: «έλα και για ένα "οθωμανικό" να μην σου λείπει τίποτα...»

  12. Anonymous avatar
    Anonymous 01/05/2011 14:22:01

    Mini Hollywood...

  13. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 01/05/2011 14:44:59

    Θυμάτε κάποιος σε ηλικία πάνω από 50 την δεκαετία του 70 μια τουρκάλα ηθοποιό ονόματι χούλια η οποία είχε μαγέψει με το υποκριτικό της ταλέντο όλους τους Έλληνες ,αγιοποιώντας την Τουρκική κοινωνία ,κάτι που γίνετε και σήμερα ,τότε όμως είχαμε την τραγωδία της ΚΎΠΡΟΥ,σήμερα την τραγωδία του μνημονίου και δεν ξέρω τι άλλο θα μας ξημερώσει

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αντάμ Παπαντάμ 01/05/2011 18:53:32

      Χούλια Χότσγιτ.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/05/2011 14:45:19

    Η δική μας εθνική και πολιτική κουλτούρα διαφημίστηκε δεόντως με τον "Ακάλυπτο".
    Έτσι μας πήρανε χαμπάρι απαξάπαντες.

  15. Bekas Giorgos avatar
    Bekas Giorgos 01/05/2011 21:49:58

    ΟΛΗ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ!!!ΜΟΓΓΟΛΙΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ

  16. xriteo avatar
    xriteo 01/05/2011 22:38:15

    Σιγα τα βλαχομπαροκ '"αριστουργηματα".Μια φορα που το ειδα,το μυξοκλαμα συνεφο.Πεντε σετ κοιλιακους απο τα γελια εκανα.Ξανθοπουλοι καιΒουρτσηδες,οι μογγολοι!!!!χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

  17. parsifal avatar
    parsifal 01/05/2011 23:01:43

    Οπως πολύ σωστά το θέτει ο Professor Moriarty τα σκουπίδια αυτά δεν είναι παρά μια πλευρά της γενικής τριτοκοσμικής - ανατολίτικης τροπής στην διασκέδαση, τον πολιτισμό και τις συμπεριφορές στην ελληνική κοινωνία.
    Πώς δείχνουν την "μαγκιά τους" οι νεοέλληνες ? Μα χορεύοντας "ζειμπέκικο" ως περιστρεφόμενοι δερβίσιδες, ανδρες τε και γυναίκες λικνίζονται λάγνα σε "τσιφτετέλια" απο τα πρωινά της τηλεοράσεως εως την κάθε "πίστα" της νύχτας, τα δε "σουτζουκάκια", "Τζατζίκια" και λοιπά ασιατικά εδέσματα αποτελούν ...εθνικό σύμβολο !
    Τα σήριαλ μας εμάραναν ?

    • lampros avatar
      lampros @ parsifal 02/05/2011 09:49:08

      Τα ζεϊμπέκικα ―και η ανατολίτικη μουσική στην ελληνική της εκδοχή― έχουν αρχαίες, τουλάχιστον παλαιό-βυζαντινές ρίζες. Άκου σωζώμενα κοσμικά βυζαντινά και θα καταλάβεις.

      Και τα περισσότερα σχετικά φαγητά και πάλι δικά μας είναι (και άλλα αραβικά)―οι οθωμανοί ήταν κατσαπλιάδες καράβλαχοι επί το πλείστον. Πολλές συνταγές που λέμε ανατολίτικες είναι βυζαντινές. Ο μπακλαβάς ας πούμε, ή το εκμέν. Μην σας μπερδεύουν τα ονόματα, απλά κόλλησαν τα μεταγενέστερα τούρκικα σε πολλά.

  18. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 01/05/2011 23:11:22

    Nάνι,νάνι νάνι, νάνι νάτο το χαντζάρι φτάνει!

  19. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 01/05/2011 23:49:48

    Για να ασχολειται με την επιρροη που ασκουν τα σηριαλ στους τηλεθεατας ο κος και πολυς Νταβουτογλου κατι παραπανω θα γνωρζει
    τιποτα δεν κανει στην τυχη. Αληθεια εμεις τι τηλεοπτικα προι οντα και σε ποιους εξαγουμε?

  20. spyros345 avatar
    spyros345 02/05/2011 18:31:59

    Συμφωνώ απόλυτα!! Περνάνε σιγά σιγά την κουλτούρα τους.....

  21. Dora avatar
    Dora 02/05/2011 22:58:45

    Aνακαλυψατε την Αμερικη,συγχαρητηρια!

    Οχι μονο την κουλτουρα τους με τα σηριαλ περνανε(να καλε,μια χαρα ανθρωποι ειμαστε,ελατε να γινουμε ολοι μαζι μια οικογενεια)αλλα και την θρησκεια τους εδραιωνουν με τους λαθρομουσουλμανους με τους οποιους αποικιζουν την Ελλαδα.
    Με το που θα λεει σε λιγα χρονια ενας πακιστανοαφγανονηγηριανομαροκανος οτι καποιος χριστιανος του προσβαλε τον "προφητη",θα μπαινει ο τουρκος μεσα για να "υπερασπιστει" την μουσουλμανικη "καταπιεσμενη" κοινοτητα!
    Εχουν να δουν τα ματια μας,αν ο Θεος μας δωσει ζωη...