13/03/2013 00:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκική ανταπάντηση στον ΟΗΕ, αμφισβητεί τα δικαιώματα της Ελλάδας στο Αιγαίο

Το ελληνικό Υπουργείο Εξωτερικών ανακοίνωσε πριν από λίγο, ότι η Τουρκία απέστειλε ρηματική διακοίνωση στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών, σε απάντηση της ελληνικής ρηματικής διακοίνωσης της 20ης Φεβρουαρίου 2013.

Η τουρκική ρηματική διακοίνωση, επαναλαμβάνει τις γνωστές απόψεις της, και αντικρούει τις ελληνικές θέσεις, όπως έχουν διατυπωθεί στο κείμενο που εστάλη στο Γενικό Γραμματέα των Ηνωμένων Εθνών.

Αμφισβητεί το δικαίωμα των ελληνικών νησιών σε υφαλοκρηπίδα και ΑΟΖ, κατά παράβαση του άρθρου 121 της Σύμβασης του Δικαίου της Θάλασσας, το οποίο σύμφωνα με τη διεθνή νομολογία έχει εθιμικό, άρα υποχρεωτικό, χαρακτήρα που δεσμεύει όλες τις χώρες της Διεθνούς Κοινότητας.

H ελληνική κυβέρνηση, θα διασφαλίσει όλα τα κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας όπως αυτά απορρέουν από το Διεθνές Δίκαιο, αναφέρεται σε ανακοίνωση του υπουργείου Εξωτερικών με αφορμή την τουρκική ρηματική διακοίνωση στον ΟΗΕ με την οποία αμφισβητεί το δικαίωμα των ελληνικών νησιών σε υφαλοκρηπίδα και ΑΟΖ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 13/03/2013 02:05:19

    ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΧΑΡΑΧΤΗΚΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
    Τραπεζάκι με χάρτη από σμάλτο, των πετρελαιοφόρων χωρών του Περσικού Κόλπου, της Αραβίας και της Ερυθράς Θάλασσας-Σουέζ, στην θρυλική Θαλαμηγό "Χριστίνα", του μεγιστάνα Έλληνα εφοπλιστή Αριστοτέλη Ωνάση!

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
    Ονομάζεται Φιλάρετος Καλτσίδης, είναι 40 ετών, Ιδιοκτήτης του Ρωσικού Κολοσσού Τσιμέντου "EUROCEMENT" με δυνατότητα Παραγωγής πάνω από 38.000.000 Τόνους Ετησίως! Η Περιουσία του υπολογίζεται σε 6,7 ΔΙΣ. Δολλάρια και σύμφωνα με το FORBES είναι και ο 175ος Πλουσιότερος Άνθρωπος του Κόσμου! Ο Φιλάρετος, που διατηρεί την ελληνική υπηκοότητα, μεγάλωσε σε ένα χωριό της Τσάλκας της Γεωργίας, από Έλληνες γονείς πρόσφυγες του Πόντου. Αγαπημένο του νησί είναι η Θήρα, ένα από τα ομορφότερα μέρη της γης, στο απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου μας!

    ΠΡΟΣΟΧΗ! Τουρκικό SIRTAKIS ΚΛΕΒΕΙ ΤΗ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΕΤΑΣ Τα τυριά αυτά ΔΕΝ είναι Ελληνικά! Ούτε καν παρασκευάζονται στην Ελλάδα! Αλλά στη τουρκια και κυκλοφορούν στην Γερμανία, όπως αποκάλυψε στην 22η ΔΕΤΡΟΠ o Πρόεδρος του Συνδέσμου Ελλήνων Εισαγωγέων Τροφίμων και Ποτών Εξωτερικού (ΣΕΛΕΤΡΟΠΕ) Απόστολος Καρβέλας!

    (Και άλλα νέα ενδιαφέροντα Ελληνικά!)
    http://on.fb.me/13RVyqG | GREEK LIFE Official | Τhe Life Is Greek

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/03/2013 08:16:25

    Ήγγικεν...

  3. anonymous avatar
    anonymous 13/03/2013 09:05:44

    Η Ελλάδα πρέπει να απαντήσει ότι το 1/3 του εδάφους της χώρας είναι σύμπλεγμα νησιών, το οποίο αποτελεί ενότητα τόσο μεταξύ των νησιών όσο και με την ξηρά, και ότι το 1/4 του πληθυσμού μας κατοικεί σε νησιά. Επίσης να διακρίνει μεταξύ ΑΟΖ και υφαλοκρηπίδας.

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/03/2013 10:05:49

    Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της Τουρκίας.
    Το Δίκαιο της Θάλασσας (του 1982) αναφέρει ρητά στο άρθρο 121, ότι όλα τα νησιά διαθέτουν ΑΟΖ και ότι η ΑΟΖ ενός νησιού καθορίζεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που καθορίζεται και για τις ηπειρωτικές περιοχές. Τέλος.

    Και μιλάμε για νησιά μεγάλα και κατοικημένα.

    Το να πηγαίνει στον ΟΗΕ και να ζητάει τα αντίθετα, είναι σα να πηγαίνει ο δολοφόνος στον δικαστή προκειμένου να αναγνωριστεί ο φόνος σαν αγαθοεργία!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιώργος Αχαιός 13/03/2013 17:15:32

      Σωστό!

    • Απορών avatar
      Απορών @ Γιώργος Αχαιός 13/03/2013 19:03:45

      Δεν υπάρχει σκεπτικό... πέσανε στη φάκα!

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/03/2013 11:45:05

    Καλημέρα. Άρχισε το Τριώδιο... τώρα ξεκινάν τα δύσκολα. Χρειαζόμαστε εθνική ομόνοια και ενότητα στόχων.

    • Απορών avatar
      Απορών @ Νίκος Αργεάδης 13/03/2013 19:04:17

      Μην τρομοκρατείτε τον κόσμο... αυτό ακριβώς θέλαμε!

  6. Jim Bim avatar
    Jim Bim 13/03/2013 13:40:47

    Δηλαδή μας δηλώνουν ότι παρανομούν και απειλούν με πόλεμο ... ΣΙΓΑ ΤΑ ΑΥΓΑ. Εδώ η Κύπρος τους αγνόησε και έκανε ΑΟΖ, με ένα πολεμικό ελικόπτερο ....

    Μου θυμίζουν το Χατζηχρήστο ¨κρατάτεμαι να μην τους δείρω - κράταμε γερα ..κλπ ¨

    • Απορών avatar
      Απορών @ Jim Bim 13/03/2013 19:04:36

      Έτσι!

  7. τακης avatar
    τακης 13/03/2013 14:32:32

    Η τουρκια μετα τα χαστουκια απο το ισραηλ στα κοιτασματα της κυπρου,θα πρεπει καπου να βγαλει το τσαμπουκα της εστω και για εσωτερικη καταναλωση,και εμεις θχ μαστε ο στοχος...αλλωστε οποιος πιστευει στο θεο ξερει τι ερχετε μπροστα μας...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ τακης 13/03/2013 17:16:01

      Έτσι είναι αδερφέ!

    • Απορών avatar
      Απορών @ τακης 13/03/2013 19:06:23

      Το "για εσωτερική κατανάλωση" είναι πολύ σωστό. Όσο για το σχόλιο περί Θεού, καλό θα ήταν να διαχωρίζουμε ανάμεσα στο Θεό και τις φήμες του διαδικτύου...

  8. Το κέντρο του κόσμου. avatar
    Το κέντρο του κόσμου. 13/03/2013 14:58:23

    Δε μας απασχολεί τί θέλει ο Τούρκος. Αλλού αυτά. Εμείς ραγιάδες δεν είμαστε.

  9. Απορών avatar
    Απορών 13/03/2013 19:12:41

    Πολύ ωραία... η Τουρκία αμφισβητεί βάσει τίνος πράγματος; Μα βάση της Συνθήκης του Montego Βay την οποία δεν έχει υπογράψει!
    Για να έχει οποιοδήποτε έρεισμα η στάση της θα πρέπει ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ (κάτι που θα είναι μεγάλη νίκη της ελληνικής διπλωματίας ακόμα και αν μας... απειλεί με αυτό!) άρα με τον αριστοτεχνικό χειρισμό της Ελλάδας, πέσανε στη φάκα!
    Είτε θα έπρεπε να μην πούνε τίποτα μετά από τη ρηματική διακοίνωση της Ελλάδας, άρα θα αναγνώριζαν εμμέσως ότι τα νησία αυτά έχουν ηφαλοκρηπίδα, είτε θα έπρεπε να κάνουν αυτό που έκαναν που σημαίνει ότι εμμέσως αναγνωρίζουν (χωρίς ωστόσο ακόμα να υπογράφουν) τη συνθήκη Montego Bay και άρα η ΑΟΖ αποτελεί βάση διαπραγμάτευσης!
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ! Η στάση μας μπορεί κάλλιστα πλέον να είναι "εφόσον επικαλείστε το Δίκαιο της Θάλασσας υπογράψτε το και ελάτε ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ να συζητήσουμε την οριοθέτηση".
    Ο περισπούδαστος Νταβούτογλου για άλλη μια φορά τα έκανε θάλασσα... και σε λίγο καιρό θα αναγκαστεί να πει στον Ερντογάν "Kastelorizo yok!".

  10. Nik avatar
    Nik 13/03/2013 20:13:35

    Σας το ξαναλέω: οι Τούρκοι είναι καραγκιόζηδες ολκής. Κρατούν μια σοβαροφάνεια και ένα βαρύγδουπο εξωτερικό προσωπείο, αλλά είναι τσαπατσούληδες και παζαρτζήδες. Στη Μαύρη θάλασσα, μια κατ'εξοχήν ειδική γεωγραφική περίπτωση ξέχασαν τα δήθεν και εφάρμοσαν το Δίκαιο της Θάλασσας. Εδώ κάνουν τον καμπόσο διότι αισθάνονται ότι τους παίρνει.

    Βέβαια βοηθά και το πεζεβεγκλίκι των συμμάχων μας που σπεύδουν να δηλώσουν ότι το Αιγαίο είναι ιδιαίτερη περίπτωση και ότι θα πρέπει να δούμε την συνεκμετάλλευση. Αν ήταν όντως σύμμαχοι θα δήλωναν ξερά ότι ισχύει το ΔτΘ και όποιος γουστάρει. Αλλωστε αυτοί διαμόρφωσαν το νόμο σύμφωνα με τα συμφέροντα τους. Και μην μου πείτε ότι δεν παίρνουν μέρος του ενός ή του άλλου, θυμηθείτε εκείνο το "the Turkish Cypriots have a case" του Κάλαχαν το 1974.

  11. πολιτης avatar
    πολιτης 14/03/2013 09:55:26

    ανακυρηξη ΑΟΖ εδω και τωρα !!!κι αστους να τρεχουν κυνηγωντας την ουρα τους.