01/09/2009 22:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τουρκικά μαχητικά παρενόχλησαν πτήση της Ολυμπιακής (!!!)

Επικίνδυνα κλιμακώνει τις προκλήσεις της η Άγκυρα στον ελληνικό εναέριο χώρο. Σχηματισμός 8 τουρκικών μαχητικών έφτασε τη Δευτέρα στο σημείο να παρενοχλήσει αεροσκάφος της Ολυμπιακής Αεροπορίας, που εκτελούσε το δρομολόγιο Ρόδος-Μυτιλήνη, θέτοντας σε κίνδυνο τους 49 επιβάτες.

 Τα τουρκικά μαχητικά, που έκαναν πολύ επικίνδυνους ελιγμούς, πλησίασαν το πολιτικό αεροσκάφος σε απόσταση μόλις 100 μέτρων, ενώ αυτό πετούσε πάνω από τη Σάμο.

Το συμβάν, σε συνδυασμό με την τουρκική υπέρπτηση στους Φούρνους που ακολούθησε και είχε στοιχεία εικονικού βομβαρδισμού, αξιολογήθηκε ως ιδιαίτερα σοβαρό από την Αθήνα.

Ο Έλληνας πρέσβης στην Άγκυρα προέβη άμεσα σε διάβημα διαμαρτυρίας στο τουρκικό υπουργείο Εξωτερικών, ενώ η Ντόρα Μπακογιάννη επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον Τούρκο ομόλογό της, στον οποίο μετέφερε την ενόχληση της Αθήνας και τη βαθιά ανησυχία της, επισημαίνοντας πως τέτοια περιστατικά μπορεί να προκαλέσουν δυστυχήματα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. isnogood avatar
    isnogood 01/09/2009 23:56:56

    Αν δω Σαμαρά στο Άμυνας, περιμένω δυναμική απάντηση σε επόμενη πρόκληση των Τούρκων, τεταμένες σχέσεις με Τουρκία, σκηνικό πολέμου και τότε...εκλογές με εθνικό θέμα.

  2. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 02/09/2009 00:07:42

    άσxετο..αλλα έχει ...πέσει και το yahoo και το gmail..

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/09/2009 00:11:51

    Ε, αφού τους μεταφέραμε την ενόχληση και την ανησυχία μας στο εξής θα συμμορφωθούν οι φίλοι μας.

    • pizza avatar
      pizza @ Δημήτρης 02/09/2009 04:57:11

      καλο

  4. Νικος Ζαβερας avatar
    Νικος Ζαβερας 02/09/2009 00:50:37

    Eno otan htan o Papandoniou oi Tourkoi fovotan.
    Kononiste na lete stous Ellines na mhn phgainoun fandaroi,
    kata ta alla thelete na sas fovithoun oi Tourkoi.
    Nikos

  5. parsifal avatar
    parsifal 02/09/2009 01:25:30

    Χρειάζεται σχόλιο ? Τα εχομε πεί...

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 02/09/2009 01:57:13

    Φαντάζομαι ότι μετά τρόμαξαν να τον συνεφέρουν τον ομόλογο.

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 02/09/2009 02:06:49

    !!!!!!!!!

  8. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 02/09/2009 04:48:08

    Βασικά θα συμφωνήσω με μια παλαιότερη παρατήρηση σχολιαστή, πως καλό θα ήταν να μη μπαίνουν εικόνες με τουρκικά μαχητικά. Είναι ψαρωτικά στην εμφάνιση και υποσυνείδητα ρίχνουν το ηθικό και δημιουργούν αρνητικούς συνειρμούς.

    • ambrosiac avatar
      ambrosiac @ ανώνυμος 02/09/2009 05:54:22

      Ακομα καλλιτερο θα ηταν να μην μπαινουν τουρκικα μαχητικα -- τελεια.

      Καμμια προειδοποιητικη βολη μπρος στη μυτη ενος που μπηκε σε Ελληνικο χωρο, ετσι, να δουμε τις αντιδρασεις τους;!

      (Ξερω, ξερω. Αλλα η Ντορα φευγει οπου ναναι :P )

  9. Naruto avatar
    Naruto 02/09/2009 07:31:58

    Αυριο-μεθαυριο θα πετανε παντου και θα τα βλεπουμε ολοι. Μην τα δουμε τοτε και μας πεσει ο φραπες απο τα χερια. Ασε να παρουμε μια μικρη γευση, τουλαχιστον να δουμε αν μας αρεσει για αρχη.

    Μην βαζεις ρε factor φωτογραφιες. Αγχωνεται ο κοσμος και δεν υπαρχει και λογος εξαλλου. Βαλλε φωτο τα ΤΤ Αudi και τα σπιτια των "αεροπορων" που παραγγελνουν τα δικα μας που ειναι πιο οικεια εικονα.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/09/2009 09:20:41

    @ανώνυμος: δεν είναι ψαρωτικά, μόνο που εκνευρίζουν, απλά δεν χρειάζεται η εικόνα αυτή. Διαβάζω ότι έγινε εικονική αερομαχία πολύ χαμηλά πάνω από τους Φούρνους και με τηλεφωνήματα διαμαρτυρήθηκαν από εδώ οι αρμόδιοι ότι μπορεί να γίνει "δυστύχημα" ... . Αν μη τι άλλο η διάκριση μεταξύ "δυστυχήματος" και "εχθρικής ενέργειας" είναι σαφής. Ας μην μας υποτιμούν τόσο πολύ.
    Είθισται όταν ένας απρόσκλητος μπει σε μια αυλή, να του υποδεικνύεται ευγενικά στην αρχή να φύγει, αν επιμένει να καλούνται και εφεδρείες, και στο τέλος να πετάγεται έξω χωρίς πολλά πολλά.
    Πριν από κάποια χρόνια ένας εισαγγελέας είχε δημιουργήσει ολόκληρο θέμα γιατί κάποιος περαστικός (μάλλον ψυχασθενής) καθόταν στα σκαλιά του σπιτιού του χωρίς να φεύγει. Επικαλέστηκε ένα νόμο που θεωρεί αυτή την κίνηση παραβίαση της οικιακής και οικογενειακής γαλήνης.
    Εμείς μέχρι πότε θα μένουμε απαθείς;

  11. andr3as avatar
    andr3as 02/09/2009 10:09:55

    Παιδιά κινδυνολογείτε - Ξεκολλήστε,δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι απο τους Τούρκους εκτός απο μικροεπισόδιο τύπου Ιμίων.ΜΟΝΟ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΕΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ.
    Και εμείς παραβιάζουμε τον εναέριο χώρο τους εδώ και πολλά χρόνια,βέβαια με πρωτοβουλία των πιλότων και όχι βάσει κάποιου πολιτικο-στρατιωτικού σχεδιασμού όπως κάνουν οι άλλοι.

    • zonitis avatar
      zonitis @ andr3as 02/09/2009 10:52:20

      Για πες μου για να καταλαβω. Πετανε οι δικοι μας πανω απο την Σμυρνη? Που παραβιαζουμε τον εναεριο χωρο τους? Στο αιγαιο? Το Φαρμακονησι και το Αγαθονησι βραχονησιδες ειναι? Γι αυτα δεν ελεγαν οι τουρκοι οτι εχουμε κανει αλλοιωση του πληθυσμου των μεταφεροντας εκει Ελληνες κατοικους?

      • leon avatar
        leon @ zonitis 02/09/2009 11:39:36

        Ρωτα κανενα τουρκο απο τα παραλια να σου πει...

      • andr3as avatar
        andr3as @ zonitis 02/09/2009 13:03:58

        Ναι πετάγαν κανονικότατα στα βάθη της χώρας αυτης.Τώρα πιά αφιβάλλω έαν γίνεται λόγω των εξελιγμένων μέσων παρακολούθησης που φέρουν τα αεροπλάνα μας.
        Τώρα για όλα τα άλλα που λετε zonitis & (Α)θανάσης δεν διαφωνώ καθόλου μαζι σας,ο χαρακτηρισμός "μικροεπεισόδια" δεν είναι άστοχος κατα τη γνώμη μου,γιατί αυτή είναι η πραγματική έκτασή τους-η δική μας αντίδραση είναι το πρόβλημα (και δεν εννοώ απαραίτητα να γίνουν καταρρίψεις - που έχουμε κάνει αν δεν το ξέρετε και αυτό).

    • Χι avatar
      Χι @ andr3as 02/09/2009 16:29:52

      Ναι, αμέ. Ας πάρουμε το παράδειγμα της Χίου, που είναι το 5ο σε μέγεθος και από τα πλουσιότερα ελληνικά νησιά. Όλως τυχαίως, περνάνε από πάνω, ενώ συχνά-πυκνά "βρίσκουν σε ξέρες" κάποια "εμπορικά" τουρκικά πλοία. Τώρα, πως διάολο "βρίσκουν σε ξέρες" μερικές εκατοντάδες μέτρα έξω από παραλίες, σε σημεία του Νότου που υπάρχει αρκετός θαλάσσιος χώρος (ισχύουν τα 6 μίλια και δεν μιλάμε για μέση γραμμή), είναι μυστήριο.

      Έχουμε και φωτογραφίες. Μην κοιτάς που δεν στα λένε τα ΜΜΕ που παρακολουθείς.

  12. Michelos.gr avatar
    Michelos.gr 02/09/2009 11:19:55

    Νομίζω πως όταν ήμουν φαντάρος στο Σουφλί είδα αρκετές φορές δικά μας αεροπλάνα να περνούν τα σύνορα...

  13. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 02/09/2009 11:42:53

    Μικροεπεισόδια τα λένε οι μικροχώρες. Σαν εμάς δηλαδή.
    Γιά να κάνει κάποιος το 0,1% αυτών των τζιριτζάντζουλων στο Ισραήλ (θου κύριε...) ή το Αμέρικα, να δούμε αν είναι μικροεπεισόδια...

    Σαν να σου "ακουμπάνε" λίγο τη γυναίκα, και να λες "ευτυχώς δεν την πήδηξαν", ένα πράμα, ε?

  14. zonitis avatar
    zonitis 02/09/2009 13:47:21

    Νέο επεισόδιο αμφισβήτησης στο Αιγαίο χθες από την Τουρκία. Η τουρκικές στρατιωτικές αρχές προειδοποίησαν Ελληνικό ελικόπτερο που προσγειωνόταν στο Φαρμακονήσι, ότι πετά στον τουρκικό εναέριο χώρο.
    Το επεισόδιο συνέβη χθες στις 9:22 το πρωί, όταν ένα στρατιωτικό ελικόπτερο τύπου Σινούκ εκτελώντας την πτήση Κω- Φαρμακονήσι, ετοιμαζόταν να προσγειωθεί στο νησί και ο πιλότος του δέχθηκε σήμα από τουρκικό στρατιωτικό ραντάρ, μέσω της διεθνούς συχνότητας, και του ζητήθηκε να αποχωρήσει.

    Φυσικά ο πιλότος εκτέλεσε κανονικά την αποστολή του και παρέμεινε για αρκετή ώρα στο Φαρμακονήσι πριν απογειωθεί και πάλι για την Κω.

    Σημειώνεται ότι αυτού του είδους η πρακτική από μέρους της Τουρκίας, αποτελεί συχνό φαινόμενο τους τελευταίους 6 μήνες, με πρόσφατα παρόμοια περιστατικά, αυτό με τον τέως αρχηγό ΓΕΕΘΑ κ. Γράψα και πριν από ένα περίπου μήνα με τον πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας Κ.Παπούλια όταν επισκέφθηκε το Αγαθονήσι.

    Απο την σημερινη ηλεκτρονικη εκδοση της Ελευθεροτυπιας