#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον σκότωσαν για 120 Ευρώ



Εξιχνιάστηκε από το τμήμα εγκλημάτων κατά ζωής της Ασφάλειας Αττικής, η ληστεία μετά φόνου με θύμα τον 44χρονο Μανώλη Καντάρη στη γωνία 3ης Σεπτεμβρίου και Ηπείρου, την ώρα που πήγαινε να πάρει το αυτοκίνητό του για να μεταφέρει την ετοιμόγεννη σύζυγό του στο νοσοκομείο.

Δράστες είναι τρεις Αφγανοί εκ των οποίων οι δύο έχουν συλληφθεί και κρατούνται στην Ασφάλεια ενώ αναζητείται ο τρίτος.

Πληροφορίες από την αστυνομία αναφέρουν ότι οι δράστες ετοιμάζονταν να φύγουν από τη χώρα για να μη συλληφθούν. Οι αστυνομικοί οι οποίοι ασχολούνται με την υπόθεση, δεν αποκλείουν ο Πακιστανός που αναζητείται, να έχει φύγει από την Ελλάδα.

Οι δράστες της δολοφονικής επίθεσης, όπως έγινε γνωστό από την αστυνομία, πήραν από τον άτυχο 44χρονο την κάμερα που κρατούσε στο χέρι του για να καταγράψει τη γέννηση του δεύτερου παιδιού του, την οποία πούλησαν στη συνέχεια στο Μοναστηράκι για 120 ευρώ!
Οι δύο που συνελήφθησαν είναι Αφγανοί, 27 και 20 ετών, οι οποίοι ομολόγησαν την πράξη τους, ενώ ο τρίτος που αναζητείται είναι υπήκοος Πακιστάν. Οι δύο Αφγανοί συνελήφθησαν κατά τη διάρκεια επιχείρησης που έγινε χθες από την αστυνομία σε εγκαταλελειμμένο κτίριο επί της οδού Μενάνδρου, όπου υπήρχαν πληροφορίες ότι κρύβονταν μαζί με άλλους αλλοδαπούς.

Όπως έγινε γνωστό, ο 27χρονος είχε συλληφθεί στις 3 Δεκεμβρίου 2010 για διακίνηση χασίς, προφυλακίστηκε και αφέθηκε ελεύθερος στις 5 Απριλίου 2011. Και οι δύο παρέμεναν στην Ελλάδα έχοντας υποβάλλει αιτήματα για παροχή ασύλου. Αύριο θα οδηγηθούν στον εισαγγελέα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αίθρα avatar
    Αίθρα 19/05/2011 21:40:40

    Αν πράγματι είναι αυτοί, συγχαρητήρια στην ΕΛΑΣ. Ελπίζω να πιάσουν και το τρίτο κάθαρμα.

  2. ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ avatar
    ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ 19/05/2011 21:41:16

    Επιστροφή Θανατικής Ποινής!

    • man8os avatar
      man8os @ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ 19/05/2011 22:38:28

      ++++
      Ιδιαιτερα για τους μη πολιτες που διαπρατουν τετοια αδικηματα

    • τάσος avatar
      τάσος @ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ 19/05/2011 22:55:06

      ρε παιδιά, εκπαραθύρωση. στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ 19/05/2011 22:58:58

      +100000000000
      Γαλανόλευκε

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ 19/05/2011 23:42:16

      Μαζί σου γαλανόλευκε 1000%!

  3. toumba avatar
    toumba 19/05/2011 21:49:00

    Αυτο το Πασοκ εχει δυαλυσι το κράτος. Αμαν πιά!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2011 21:51:04

    Ψήφισαν και για Δήμαρχο;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ archaeopteryx 19/05/2011 22:18:57

      Guess whom...
      Και αν ήταν έξω, θα ψήφιζαν και για πρωθυπουργό. Guess whom....
      Και χωρίς πλάκα, σε πληροφορώ ότι έχουν ξεκινήσει και δίνουν ιθαγένειες και σε Αφγανούς.

      • xmmm avatar
        xmmm @ ΒΙΣ 19/05/2011 23:41:05

        ???!!!???

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ xmmm 20/05/2011 00:24:16

          Μου το είπε Αφγανός.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΒΙΣ 20/05/2011 20:04:24

        Τον Κακλαμάνη; Επειδή αυτό το χάλι με τη λαθρομετανάστευση και το γκέτο έγινε στην οκταετία του... δεν μου έρχεται άλλος στο μυαλό...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2011 21:52:18

    Μπράβο στην αστυνομία.
    Ελπίζω να μη κάνουν κανένα ντου στο τμήμα οι "συνιστώσες" για να απελευθερώσουν τα δυστυχισμένα ξενιτεμένα "παλικάρια"...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 20/05/2011 10:19:53

      Αν το πράξουν θα αποδείξουν ότι είναι ηλιθιοι με σφραγίδα.

  6. akis avatar
    akis 19/05/2011 21:54:37

    μπραυο στους αστυνομικους και οσα κιαν λεγονται υπαρχουν ανθρωποι που κανουν την δουλεια τους ...

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 19/05/2011 21:56:09

    Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ Η ΝΤΑΛΑΡΑ ΤΙ ΛΕΕΙ???

    • GSV avatar
      GSV @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 19/05/2011 22:16:20

      Δεν υπαρχουν λαθραιοι μεταναστες, μονο λαθραια τσιγαρα!

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 19/05/2011 23:45:25

      Δεν προλαβαίνει τώρα. Έχει άλλες δουλειές η γυναίκα. Πρέπει να ψωνίσει τα συνολάκια της για την καλοκαιρινή εξόρμηση στο νησί, παρακολουθεί και το εξοχικό, ποιός να ασχολείται τώρα με τους μετανάστες!!!

  8. sanderson avatar
    sanderson 19/05/2011 22:02:14

    Αφγανοί; Μόλις εκτίσουν την ποινή, θα πολιτογραφηθούν και έλληνες ως δικαιούμενοι πολιτικού ασύλου...

  9. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 19/05/2011 22:02:25

    Δεν ξέρω ποιους σιχαίνομαι περισσότερο: τους φονιάδες, αυτούς που τους φέραν εδώ, αυτούς που τους αφήσαν να περάσουν τα σύνορα και να πάνε άνετα Αθήνα, η αυτούς που αγοράσαν την κάμερα από το υπαίθριο παζάρι, με τα αίματα του Μανώλη..

  10. boanerges avatar
    boanerges 19/05/2011 22:04:03

    Αν αληθεύει ότι την κάμερα την πούλησαν 120 ευρώ στο Μοναστηράκι -όπως διάβασα κάπου, βρήκαμε πόσο κοστίζει η ζωή στις μέρες μας....
    Ας αναλογιστούμε επίσης ότι κάποιος από εμάς αγόρασε αυτή την κάμερα, γνωρίζοντας προφανώς πως είναι κλεμμένη. Λοιπόν είναι βαμμένη και με αίμα...
    Όποιος αγοράζει κλεμμένα στους δρόμους -και φυσικά είναι πολλοί, αφού συντηρείται το σχετικό "εμπόριο"- να σκεφτεί την επόμενη φορά ότι το προϊόν που πάει να αγοράσει είναι πιθανότατα βαμμένο με αίμα -όχι απαραίτητα δολοφονημένου, ίσως "απλά" τραυματισμένου- και σίγουρα κλεμμένο. Έμμεσα συμμετέχει στο έγκλημα και αυτή είναι η ωμή αλήθεια.
    Αν κανείς δεν τα αγοράζει, κανείς δεν θα τα κλέβει για να τα πουλήσει.
    Είναι μια διάσταση της τραγικής αυτής υπόθεσης που πουθενά δεν είδαμε να αναφέρεται αυτές τις μέρες.
    Είμαστε συνυπεύθυνοι όλοι σε αυτά που γίνονται γύρω μας.
    Μόλις το Μεγάλο Σάββατο ανοίξαμε με άλλους οδηγούς αυτή τη συζήτηση, όταν σε πάρκινγκ στην Εθνική Οδό που σταματήσαμε για καφέ μας προσέγγισε κάποιος για να μας πουλήσει έναντι 50! ευρώ τηλέφωνο αξίας 1000 ευρώ. Το τραγικό είναι ότι οι μισοί -και πλέον- δεν το πήραν γιατί φοβόντουσαν μήπως είναι χαλασμένο και όχι επειδή ήταν κλεμμένο....

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ boanerges 19/05/2011 22:05:02

      +10000

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Γιωργος Χ 19/05/2011 22:14:36

        Στην Εθνική Οδό Αθηνών-Λαμίας, στο σταθμό που υπάρχει μετά τα διόδια Σχηματαρίου, υπάρχει μόνιμα συμμορία τσιγγάνων, που έχουν μεταξύ τους και ένα νεαρούλη Έλληνα με μοδάτο βορειοπροαστιώτικο στυλ, που πουλάνε κλεμμένα κινητά.
        Δεν νομίζω να μην το γνωρίζει η αστυνομία. Είναι παρκαρισμένοι κανονικά μπροστά στις καφετέριες.
        Να λάβετε υπ΄ όψη σας ότι για κινητό ή υπολογιστή κλεμμένο από κατάστημα, παρακρατείται το αντίστοιχο ποσό από τον μισθό του υπαλλήλου σε πολλές περιπτώσεις.

        • ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
          ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ @ ΒΙΣ 20/05/2011 15:27:00

          Ηθικοί αυτουργοί της δολοφονίας είναι όλοι αυτοί που αγοράζουν από αυτά τα ανδράποδα!

          ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!

          ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!

          ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!

  11. Απορία avatar
    Απορία 19/05/2011 22:04:57

    Να εφαρμοστεί η σαρία για τους δράστες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Απορία 19/05/2011 23:52:55

      Σωστός. Να σταλεί για εκδίκαση η υπόθεση στη Θράκη, όπου είναι σε ισχύ!

  12. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 19/05/2011 22:07:41

    Στον τόπο καταγωγής των δολοφόνων,ποιά ειναι η προβλεπόμενη ποινή για τo έγκλημα τους;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας Τ 19/05/2011 22:17:02

      Θα ήταν καλό να δείξουμε σεβασμό στα έθιμά τους, εφαρμόζοντάς τα σε αυτούς.
      Υπάρχει βέβαια και κάτι καλύτερο.
      Τους ρίχνεις στη φυλακή, ξεχωριστά τον καθένα, σε κελλί με Ρωσοπόντιους ή Αλβανούς. Είναι οι μεγαλύτεροι ρατσιστές. Τα αφγανά θα ξεπληρώνουν και τις αμαρτίες των προπαππούδων τους.
      Κατά τα άλλα, μας έχουν κατάληψη στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου με τα βρωμοτσαντήρια τους και τις ψευτοαπεργίες πείνας με τα ραμμένα δήθεν στόματα.

    • GSV avatar
      GSV @ Κώστας Τ 19/05/2011 22:17:15

      απαγχονισμος

      • Κώστας Σταματάκης avatar
        Κώστας Σταματάκης @ GSV 19/05/2011 22:29:32

        Επειδή εμείς ως Έλληνες σεβόμαστε τα ήθη και τα έθιμα των λαθρομεταναστών, να εφαρμοστεί στη περίπτωση αυτή τι προβλέπει ο νόμος τους για τα τρία αυτά καθάρματα. Αλλιώς η καλύτερη τους θα είναι να πάνε φυλακή. Θα περνάνε καλύτερα από ότι έξω, θα τρώνε τσάμπα και θα διαβιούν σε καλύτερες συνθήκες από ότι περνάνε έξω

  13. GSV avatar
    GSV 19/05/2011 22:24:19

    Οι οποιοι αφγανοι εχουν το δικαιωμα αιτησης ασυλου ως προσφυγες απο εμπολεμη χωρα!

    Ποιος φωναζε να τους νομοιμοποιησουμε ολους? Δεν θυμαμαι εχω κοντη μνημη...

    Ορισμενοι βλακες (ψευτοδιανοουμενοι) δεν καταλαβαινουν οτι οσοι μεταναστευουν με σκοπο μια καλυτερη ζωη δεν θα ερθουν στην Ελλαδα γιατι εδω πειναμε και οι ελληνες. Οσοι μεταναστευουν με σκοπο την αλητεια και την παρανομια σαφως και θα προτιμησουν την Ελλαδα οπου ο υπουργος προστασιας του λαθρομεταναστη θα τους υποδεχτει με μια ζεστη σουπα.

    Η οργη του κοσμου απεδωσε καρπους. Ας μην εβγαινε ο κοσμος στους δρομους να φωναξει και η σκουπα θα εμενε ακομα στη ντουλαπα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ GSV 19/05/2011 23:23:11

      Δηλαδή, επειδή έχει πόλεμο εκεί πέρα, δεν μπορεί το κράτος μας να ρίξει πόρτα σε κανέναν από αυτούς; Πρέπει, σώνει και καλά, να δεχόμαστε κάθε καρυδιάς καρύδι;

      Ε τότε, άμα είναι έτσι, όποια συνθήκη τα «επιτάσσει» αυτά, να την καταγγείλουμε και να βγούμε από αυτή! Να την κάνουμε κουρελόχαρτο! Και μη βγει κανας προοδευτικός και σκίζει τα ιμάτιά του, ότι δεν γίνονται τέτοια πράγματα, γιατί έτσι λέγανε και για το Σέγκεν αλλά, de facto, έχει ανασταλεί η ισχύς του. Ε, έτσι θα γίνει και με τις κατάπτυστες συνθήκες για τα «άσυλα». Κι άν δεν το κάνει η Ελλάδα σήμερα, θα το κάνει η Ιταλία αύριο ή η Γαλλία, οπότε θα υπάρχει και προηγούμενο.

  14. Ελευθερία avatar
    Ελευθερία 19/05/2011 22:27:07

    Εξιχνιάστηκε η άγρια δολοφονία αλλά υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι δολοφόνοι που κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Αύριο στην θέση του άτυχου Μανώλη μπορεί να είσαι εσύ, ο πατέρας σου, η μάνα σου, ο αδερφός σου. Το παιδάκι του Μανώλη ήρθε στην ζωή χωρίς τον άγρια δολοφονημένο πατέρα του, η μάνα γέννησε αφού αντίκρυσε προηγουμένως σωριασμένο νεκρό το σύζυγο της. Σκεφτείτε πόσο τραγικά είναι αυτά. Ας μην επιτρέψουμε να περάσουν τα ύπουλα σχέδια σε βάρος της Ελλάδας και των Ελλήνων. Τώρα γιατί αύριο θα είναι αργά. Η λαθρομετανάστευση αποτελεί την μεγαλύτερη απειλή που αντιμετώπισε μέχρι σήμερα η Ελλάδα. Είναι ένας βρόχος περασμένος στο λαιμό της που σφίγγει όλο και περισσότερο μέχρι να ξεψυχήσει. Όχι στα σχέδια του εσωτερικού και εξωτερικού εχθρού. Αντιδράστε.

  15. aris. A avatar
    aris. A 19/05/2011 22:31:13

    Μπράβο στην αστυνομία.

    Δείχνει μεγάλη αυταπάρνηση στην προστασία μας.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2011 23:03:14

    Οι δυο δράστες είναι πιθανό να φιλοξενούνταν και στην Υπατία!

    • boanerges avatar
      boanerges @ Strange Attractor 19/05/2011 23:31:56

      Αν ισχύει, είναι φο-βε-ρό και να το σκέφτεται κανείς, strange.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Strange Attractor 20/05/2011 00:48:01

      Δεν το πιστεύω, επειδή στην Υπατία ή Ηπατί(τιδ)α όλοι ήταν Μαροκινοί. Αυτό είναι γνωστό. Γι' αυτό και δεν έλεγαν εθνικότητα, επειδή ακριβώς το Μαρόκο δεν είναι εμπόλεμο και επιπλέον έχει ανεπτυγμένο τουρισμό. Φυσικά, οι Μαροκινοί είναι απο τους χειρότερους αλήτες και ληστές, ειδικά αυτοί που βρίσκονται εδώ είναι αποβράσματα, που δεν μπορούσαν να πάνε στη Γαλλία και κουβαλήθηκαν στη χώρα του χύμα. Αυτοί που ληστεύουν γυναίκες και τις ρίχνουν κάτω να τους πάρουν τον σταυρό έξω από εκκλησίες, είναι Μαροκινοί και Αλγερινοί.
      Αυτό φυσικά οι αριστερούληδες δεν το θεωρούν κακό, ούτε φυσικά είναι πρόκληση στο θρησκευτικό συναίσθημα των χριστιανών, να παραφυλάς γιαγιάδες έξω από εκκλησίες 8 το πρωί και να τις τραυματίζεις. Να σας πω και ενορίες στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά όπου συνέβη αυτό φέτος, στη μία ενορία δύο φορές σε ένα μήνα.
      Για μένα, σε τέτοιους η μόνη φυλακή που τους αξίζει είναι....

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ ΒΙΣ 20/05/2011 12:17:02

        Aν και σ' αυτήν την περίπτωση βέβαια, πώς είμαστε σίγουροι ότι είναι Αφγανοί; Υπήρξε επίσημη ανακοίνωση της Αστυνομίας; Γιατί αν βασιζόμαστε αποκλειστικά στα όσα οι ίδιοι λένε, μπορεί να είναι από οπουδήποτε. Όλοι Αφγανοί και Κούρδοι δηλώνουν.

  17. Αίθρα avatar
    Αίθρα 19/05/2011 23:07:22

    Είχαν υποβάλει και αίτημα για άσυλο οι δολοφόνοι και έμποροι ναρκωτικών!

  18. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/05/2011 23:14:58

    Χειρότεροι και πιο επικίνδυνοι κι από τους δολοφόνους είναι οι «προοδευτικοί» ηθικοί αυτουργοί στα εγκλήματα κατά των γηγενών και συνένοχη στο μέγα έγκλημα του Ισλαμοεποικισμού. Κατά καιρούς, περνάν κι από 'δω κάποιοι τέτοιοι, ενδεδυμένοι την προβιά του σχολιαστή. Πρέπει να βλάψουμε τις επιδιώξεις τους καίρια. Οι νόμοι μας δίνουν πολλά μέσα να το κάνουμε.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΚΜ 20/05/2011 00:48:13

      Ακριβώς εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα, και ας μην το υποτιμάμε.
      Αυτή η ασυδοσία δεν είναι καθόλου "ορφανή", έχει γερές πλάτες από πίσω-και μάλιστα είναι αρτιότατα δικτυωμένη.
      Στηρίζεται σε μια διαρκή επιχείρηση ηθικής νομιμοποίησης από τους ανθρώπους με τα κατάλληλα μέσα και τη κατάλληλη επιρροή.
      Και όποιος μιλάει σταράτα για αυτό το θέμα, θα βγαίνει "τρελός" με συνοπτικές διαδικασίες, από τα άτυπα καθοδηγητικά ιερατεία
      Δείτε τις συνεχείς κραυγές των γνωστών φλύαρων του εξισωτισμού, από τη τβ-το ραδιόφωνο-το διαδικτυο και όπου άλλου...

      Δυστυχώς το βάρος της λαθρομετανάστευσης το έχει σηκώσει όλο η αστυνομία.
      Κάποιοι άλλοι ...φέξε μου και γλίστρησε!

  19. haralambos avatar
    haralambos 19/05/2011 23:36:08

    η τιμωρια τους πρεπει να ειναι παραδειγματικη

  20. Απορία avatar
    Απορία 19/05/2011 23:41:23

    Παραδειγματική τιμωρία χρειάζονται οι γραικύλοι που έχουν επιτρέψει σε όποιον άνθρωπο του νεάτερνταλ από τα βουνά της τόρα μπόρα γουστάρει, να μπορεί να ζει και να "δραστηριοποιείται" στην Ομόνοια.

  21. man8os avatar
    man8os 20/05/2011 00:14:38

    Δεν τα ξερω αυτα τα πραγματα, αλλα πειτα μου τι νοημα εχει να μπουν φυλακη? Θα σωφρονιστουν?

  22. firiki2010 avatar
    firiki2010 20/05/2011 00:27:50

    Συγχαρητήρια στην Αστυνομία.
    Οσο για την τιμωρία τους: Οτι προβλέπει ο νόμος. Μήπως ξανααγανακτήσουμε για τις προοπτικές που θα τους εξασφαλίζει η ποινή τους και τον αλλάξουμε.

  23. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/05/2011 00:31:58

    Την εβδομάδα αυτή ήμουν καλεσμένος σε γιορτή συναδέλφου στον Άγιο Παντελεήμονα Αχαρνών, σχεδόν απέναντι από την εκκλησία. Στην επιστροφή πήρα ταξί. Περιττό να σας πω ότι σε όλη την Αχαρνών και Αριστοτέλους δεν κυκλοφορούσε, όχι Έλληνας, ούτε Ευρωπαίος. Μόνο Αφρικανοί και Αφγανοί και Μαγκρεμπίνοι. Οι μόνες γυναίκες ήταν Σομαλές, με μαντήλα εννοείται, μαζί με τους άντρες τους (μην τυχόν και δεν πολλαπλασιαστούν στη χώρα μας οι Σομαλοί με τα ευγενή ήθη...).
    Ο ταξιτζής έτυχε και ήταν από τον Έβρο. Οι δύο από τις τρεις κόρες του άνεργες, στην Αθήνα όλοι. Μου είπε ότι πήρε λαθρομετανάστες να τους μεταφέρει, νόμιμα, με το ταξί, και ότι είχαν χαρτί που τους το είχε δώσει η αστυνομία στον Έβρο, όταν πέρασαν τα σύνορα.
    Το χαρτί γράφει ότι εντός 30 ημερών οφείλουν να εγκαταλείψουν τη χώρα. Γνωστό αυτό.
    Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι το χαρτί γράφει ότι:
    1. Μπορούν εντός των 30 ημερών να κινούνται ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στην ελληνική επικράτεια, πλην των νομών Αχαϊας και Θεσπρωτίας.
    2. Μόνιμη διανομή: ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΛΗΣΙΟΝ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ.
    Καταλαβαίνετε τώρα ότι η ίδια η αστυνομία τους ορίζει ως τόπο διαμονής την ευρύτερη περιοχή του Κέντρου, προκειμένου να τους ξεφορτωθεί;
    Δεν γίνεται ένα τέτοιο χαρτί να διαρρεύσει, να αναρτηθεί στο διαδίκτυο και να γίνει μήνυση στο ίδιο το ελληνικό Κράτος εκ μέρους των κατοίκων των περιοχών αυτών;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 20/05/2011 00:42:12

      Και απλά για την ιστορία, να σας πω ότι στη γιορτή βρισκόταν παλιός λόγιος αριστερός, 80+ ηλικιακά, ο οποίος επαναλάμβανε τα γνωστά περί του ισλάμ που δεν είναι και τόσο κακό, ότι τα ίδια έκαναν και οι χριστιανοί μερικούς αιώνες πριν, κλπ, κλπ. (δεν ήξερα ότι ανατινάζονταν οι χριστιανοί για να πάνε στον παράδεισο, αλλά τέλος πάντων). Δεν άντεξα, τον ρώτησα πόσους αιώνες είμαστε διατεθειμένοι να αναμείνουμε μέχρι το ισλάμ να εξημερωθεί. 7 αιώνες ίσως; Διότι τόσοι υπολείπονται αν είναι να φτάσουμε στον ευρωπαϊκό Μεσαίωνα....
      Τον ρώτησα, επίσης, αν έχει ακούσει για δουλεμπόριο που έκαναν, εκτός από τους κακούς αποικιοκράτες, και οι Άραβες. Και τον ρώτησα αν στους κόλπους της αραβικής κοινωνίας έχει γίνει η αυτοκριτική που έχει γίνει και γίνεται για το θέμα στους κόλπους του δυτικού κόσμου. Και άρχισε να μου λέει για την ανθρώπινη φύση που είναι παντού η ίδια, κλπ, κλπ. Κασέτα.
      Χρειάζεται φοβερό κόλλημα να είσαι, επισκέπτης έστω, στον Άγιο Παντελεήμονα και να εξακολουθείς να αναμασάς τις ίδιες πολιτικώς ορθές μπούρδες (κάτι μου θυμίζουν, κάτι μου θυμίζουν....).
      Παλιός Εαμίτης κομμουνιστής ο παππούς. Τα κολλήματα δεν αλλάζουν....
      Πιστεύω προσωπικά ότι χωρίς την εκ των έσω στήριξη των αριστερών, λαθρομετανάστες μουσουλμάνοι έποικοι δεν θα μπορούσαν να είχαν σταθεί στην Ελλάδα, ο αριθμός τους θα ήταν πολύ περιορισμένος. Οι αριστεροί προετοίμασαν όλα τα χρόνια την κοινή γνώμη ώστε να τους αποδεχθεί και να αυτοενοχοποιηθεί.

  24. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 20/05/2011 00:40:02

    @!ΚΜ .
    Δώσε καμμιά ιδέα για το τι μέσα δίνουν οι νόμοι. Εγώ αρνούμαι να δώσω έστω και 10 λεπτά σε αυτούς που είναι στα φανάρια. Επίσης δεν δίνω δουλειά σε αλλοδαπό και ας είναι πιο φτηνός από Έλληνα( για βαψήματα κλπ). Αν καταλάβουν ότι δεν υπάρχει χρήμα πολλοί από αυτούς θα φύγουν.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΥΠΕΡ 20/05/2011 14:47:18

      Φίλε, για τα μέσα που μας δίνουν οι νόμοι είναι μεγάλη κουβέντα... Επίσης, δεν θέλω να τα διαβάσουν εδώ και να είναι προετοιμασμένοι. Αλλά πχ στην περίπτωση Υπατία, στοιχειοθετούνται ένας σωρός αδικήματα....

      Επίσης, αναφέρω τους νόμους και για έναν άλλο λόγο: για να δείξω ότι οι νόμοι είναι με το μέρος μας και όχι με το μέρος τους.

      Κατά τα άλλα, εσύ σωστά κάνεις και δεν δίνεις φράγκο και δουλειά σε λαθραίο. Το άλλο που μπορώ εγώ να προτείνω είναι απαξία, περιφρόνηση και «φτύσιμο στη μάπα» (μεταφορικά ομιλώντας) προς όλους τους φορείς των χαβιαροαριστερών ιδεολογημάτων της συμφοράς. Στεγνά. Πρόσωπο με πρόσωπο, κατ'ιδίαν ή δημοσίως. Να λουστούνε αυτό που αξίζουν. Είναι ένας (νομιμότατος) τρόπος να επιμεριστεί προς αυτούς προσωπικό κόστος για το κακό που προξενούν.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 20/05/2011 15:06:50

        Επίσης, είναι ένας τρόπος να δείξουμε σε όλους τους υπόλοιπους ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός:

        Οι «προοδευτικοί» πολυπολιτισμικούληδες, φροντίζουν πάντοτε, τις θέσεις τους να τους παρουσιάζουν ως θέσφατα, που δεν σηκώνουν αντίρρηση, για να μπορούν να τις περνάνε στον κόσμο (σε αυτούς που δεν το έχουν ψάξει και πολύ ή που δεν πολυθέλουν να έρθουν σε ρήξη με αυτό που νομίζουν ότι είναι «προοδευτικό ρεύμα»).

        Ε, έχω παρατηρήσει ότι όποτε κάνει κάποιος την αρχή και τους αντικρούσει, και ξεκινήσει να τραβάει την κλωστή από το χαβιαροαριστερό πουλόβερ, φεύγει η γη κάτω από τα πόδια τους! Και αντί να πολλαπλασιάζεται η προοδευτική λέπρα, πολλαπλασιάζονται οι αντιδράσεις και τα αντισώματα.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ΚΜ 20/05/2011 15:21:34

          Ο γερο-αριστερός που έλεγα πιο πάνω έλεγε ότι οι Τούρκοι μας σεβάστηκαν στην τουρκοκρατία και όταν του έθεσα το ερώτημα αν επιτρεπόταν στον μουσουλμάνο να γίνει χριστιανός, μουγκάθηκε.
          Απευθύνουν τα κηρύγματά τους σε αδαείς, όπως οι Ιεχωβάδες. Μόλις βρεθεί άνθρωπος που ξέρει πέντε πράγματα, αρχίζουν το άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
          Η ιδεολογία τους έχει ξεφτίσει από εκατό μεριές, έχει γίνει από ύφασμα στουπί, μόνο για προσάναμμα είναι και για βαλτές εξεγέρσεις. Γι' αυτό και το μόνο καταφύγιο που τους έχει απομείνει είναι τι τους έκανε η κακιά Δεξιά στα Μακρονήσια. Με αυτές τις ανοησίες δεν έγινε το αεροδρόμιο στη Μακρόνησο όπως προέβλεπε ο ιδιοφυής Απόστολος Δοξιάδης, μέσω γέφυρας με την Λαυρεωτική, και έγινε στα Σπάτα και καταστράφηκαν τα Μεσόγεια. Βλέπεις, είναι "τόπος μαρτυρίου" το Μακρονήσι και δεν μπορούσαμε να κάνουμε εκεί αεροδρόμιο...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΒΙΣ 20/05/2011 16:46:09

            Ε, μέχρι που το «κάψανε» κι αυτό το τροπάρι με τη Μακρόνησο, από την πολλή χρήση. Πλέον θυμηδία προκαλεί. Όταν ακούς αριστερό να επικαλείται την Μακρόνησο, σημαίνει ότι ξέμεινε από επιχειρήματα και κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του.

            ΥΓ: Και, τουλάχιστον, αυτοί γύρισαν από την Μακρόνησο (και πιάσαν τα πόστα). Τα θύματά τους όμως δεν είχαν τη δυνατότητα να γυρίσουν από τον Άλλο Κόσμο.

  25. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 20/05/2011 00:52:24

    Να επιστρέψει μαζί με την θανατική ποινή και ο πατριωτισμός των Ελλήνων για να πάψουν να χαρακτηρίζονται ακραίοι και φασίστες όσοι στηρίζουν τις κινητοποιήσεις των κατοίκων του κέντρου των Αθηνών από τα παπαγαλάκια και βοθροκάναλα της διαπλοκής που δίνουν λόγο μόνο στην θολοκουλτούρα και ψευτοπροοδευτικότητα. Φτάνει πια η χούντα των μεγαλοδημοσιογράφων και των ακροαριστερών

  26. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/05/2011 00:54:12

    h++p://taxalia.blogspot.com/2011/05/27-44.html
    Εδώ γράφει ότι ο ένας από τους Αφγανούς είχε αποφυλακιστεί τον Απρίλιο!!!
    Να χαρώ τους συριζοδικαστές μας. Τύφλα νά΄ χει η Κούρτοβικ και όλο το Δίκτυο μαζί.
    Επίσης, λέει ότι ο ένας εκ των τριών είναι Πακιστανός.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ ΒΙΣ 20/05/2011 14:36:24

      Με βάση το νόμο Καστανίδη για την αποσυμφόρηση των φυλακών.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Αίθρα 20/05/2011 15:09:16

        Αυτόν τον θάνατο, πρέπει τότε ο Καστανίδης να τον χρεωθεί!

        Και επιτέλους, δεν είναι ύψιστη προτεραιότητα η αποσυμφόρηση των φυλακών! Προέχει η ασφάλεια των πολιτών. Κόψτε το λαιμό σας να βρείτε άλλες λύσεις κύριοι προοδευτικοί.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αίθρα 20/05/2011 15:17:01

        Ναι αλλά η ΝΔ δεν βγαίνει να χτυπήσει τον κεφάλα δικηγοράκο με το ύφος Βισίνσκυ...
        Είδες ποτέ η ΝΔ να καταγγείλει τον νόμο Καστανίδη; Και όμως, έχω ακούσει τέρατα και σημεία για τον νομο αυτό απο συγγενή μου εισαγγελέα (πολιτικά άκρως μετριοπαθής, να το πω και αυτό).

        • Αίθρα avatar
          Αίθρα @ ΒΙΣ 20/05/2011 15:55:08

          Συμφωνώ απολύτως, θα έπρεπε να τον είχε καταγγείλει η ΝΔ. Το έγραψα απλώς ενημερωτικά, όχι με διάθεση δικαιολόγησης της ΝΔ ή οποιου άλλου. (Προσφυέστατη η περιγραφή σας "δικηγοράκος με ύφος Βισίνσκυ")....

  27. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/05/2011 01:03:30

    Οσο για τον Κωνσταντίνου του ΑΝΤΑΡΣΥΑ έχει πολύ συγκεκριμένους λόγους που υποστηρίζει τόσο πολύ τους λάθρο, και ειδικά τους μελαμψούς. Γι΄ αυτό άλλωστε δεν πάει στα κατεχόμενα της πατρίδας του, στους φίλους του τους τούρκους εποίκους, αυτοί υστερούν σε σχέση με Σομαλούς, Νιγηριανούς, Σουδανούς....
    Να φέρει ο καθένας δημοτικός σύμβουλος (όσοι είναι του "κλίματος", τέλος πάντων...) στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Αθηναίων τα poulains του, να ξεπεραστούν τα μίση....

  28. Stefank avatar
    Stefank 20/05/2011 03:25:00

    Δηλαδή αν σκότωναν τον Μανώλη για 120.000 ευρώ δεν θα υπήρχε πρόβλημα ;
    Έιμαστε πολύ γύφτοι τελικά...

  29. Pluto avatar
    Pluto 20/05/2011 07:23:04

    Λάθος δράστες έπιασε η Αστυνομία,αν πιστέψουμε μερικούς σχολιαστές....Οι πραγματικοί δολοφόνοι, μας λένε, είναι οι Αριστεροί !!
    Εξις δευτέρα φύσις η αριστεροφαγία για μερικούς...
    Τί κρίμα που καταργήθηκαν τα SS....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Pluto 20/05/2011 09:57:17

      Από την άποψη της ηθικής αυτουργίας, είναι σωστό αυτό. Μην σας χαλάει που σας λέμε ότι οι λάθρο είναι δικοί σας "προστατευόμενοι", δεν είναι λάθος. Μπορείς να μου δείξεις πότε καταγγείλατε τη λαθρομετανάστευση;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Pluto 20/05/2011 12:02:02

      Σιγά μην κάνουμε την πάπια, προκειμένου να μην θιγεί η αριστερά! Να μάθετε να αναλαμβάνετε τις ευθύνες σας κύριοι. Από μένα καμία ασυλία δεν θα έχετε και, άν κάπου φταίτε, εγώ θα σας το κοπανάω.

      Να σου πω και κάτι άλλο: Όσοι θώπευσαν με δηλώσεις και πολιτικές το Τέρας του πολυπολιτισμού θα το βρουν μπροστά τους. Αυτά δεν παραγράφονται και θα τα επικαλούμαστε. Αρχίστε στροφή 180 μοιρών ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ! Αλλιώς, όπως ο λαός θα απελάσει τους λαθρομετανάστες εκτός Ελλάδος έτσι θα «απελάσει» και εκτός Βουλής, τους πολιτικούς φορείς και πρόσωπα που εξέθρεψαν τον λαθροεποικισμό ή περί άλλα ετύρβαζον.

  30. zap-zap avatar
    zap-zap 20/05/2011 10:42:12

    Swstos o Pluto...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ zap-zap 20/05/2011 14:28:23

      Σε τί είναι σωστός; Στο ότι, a priori, εξισώνει την όποια κριτική στις πάγιες θέσεις της αριστεράς (που, στην τελική, η ίδια τις επέλεξε - δεν της φταίμε!) με τα... Ες-Ες;! Με τέτοια μυαλά συνεχίστε σύντροφοι....

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΚΜ 20/05/2011 15:14:17

        Εσύ ζητάς μυαλά εκεί που δεν υπάρχουν.
        Είδες πιο πάνω τι έγραψα για τον γερο-αριστερό στο φιλικό μου σπίτι;
        Η λοβοτομή είναι ανίατη...

  31. Ευμένης avatar
    Ευμένης 20/05/2011 14:21:11

    Έχω μείνει έκπληκτος. Αφγανοί και Πακιστανοί είναι οι ύποπτοι και συλληφθέντες για το στυγερό αυτό έγκλημα?
    Αποκλείεται. Είναι ποτέ δυνατόν να το έκαναν αυτοί οι καλοί άνθρωποι που έφυγαν λόγω των δεινών του πολέμου και μόνο από τη χώρα τους, οι αιτούντες πολιτικό άσυλο, με τη μακραίωνη παράδοση ανθρωπισμού και σεβασμού των δικαιωμάτων γυναικών, παιδιών, αδυνάμων, αλλοθρήσκων κτλ?
    Υποψιάζομαι εχθροπάθεια και προβοκάτσια.
    Για ξαναψάξτε καλύτερα μπας και είναι Ελβετοί και Σουηδοί τουρίστες. Αυτοί είναι οι επικίνδυνοι..
    ΥΓ
    Σοβαρά τώρα, αφενός ειλικρινά συλληπητήρια στην οικογένεια του αδικοχαμένου ανθρώπου και αφετέρου ας αναλογιστούμε τις δικές μας ευθύνες που έφτασε η χώρα μας σ'αυτά τα χάλια που δεν λεν να σταματήσουν και που τα ανεχόμαστε στα πλαίσια ενός κακώς εννοούμενου ανθρωπισμού. Βλέπεις ο Μανώλης Καντάρης, η οικογένειά του, αλλά και οι δικές μας οικογένειες δεν είναι άνθρωποι..

  32. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/05/2011 18:26:05

    Όποιος υπερασπίζεται τα δικαιώματα των ανέργων δεν είναι υπέρ της ανεργίας.
    Αναλόγως όποιος υπερασπίζεται τα δικαιώματα των μεταναστών δεν σημαίνει ότι είναι υπέρ της μετανάστευσης.

    Για το μεταναστευτικό πρόβλημα την απόλυτη ευθύνη έχουν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ από την δεκαετία του '90 μέχρι σήμερα.
    Για το γεγονός ότι τα σύνορα μας είναι ξέφραγο αμπέλι, για την γκετοποίηση της Αθήνας και άλλων μεγάλων πόλεων, για το Δουβλίνο 2, για την αναποτελεσματική αντιμετώπιση της εγκληματικότητας, δεν φταίει ο χώρος της Αριστεράς, αλλά οι εκάστοτε κυβερνώντες.

    Η λύση στο πρόβλημα είναι πολιτική και σε επίπεδο Ε.Ε.
    Δεν έχουν μαζευτεί τόσοι μετανάστες στην χώρα μας γιατί θέλουν να εγκατασταθούν μόνιμα εδώ, αλλά γιατί η Ε.Ε ουσιαστικά αποφάσισε η Ελλάδα να γίνει στρατόπεδο συγκέντρωσης και κάποιοι Έλληνες πολιτικοί το δέχθηκαν.

    Επίσης είναι σαφές ότι μέχρι να παρθούν οι σωστές αποφάσεις στο συγκεκριμένο θέμα σε επίπεδο ευρωπαϊκής πολιτικής, θα πρέπει άμεσα να επιλυθεί το πρόβλημα της εγκληματικότητας και της γκετοποίησης.
    Αντί να στέλνονται διμοιρίες ΜΑΤ να φυλάνε τα μηχανήματα των κρατικών εργολάβων, τους κάφρους των γηπέδων και να κοπανάνε φοιτητές, συνταξιούχους και εργαζομένους, ας σταλούν στις περιοχές που υπάρχει αυξημένο πρόβλημα εγκληματικότητας.

  33. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 20/05/2011 20:13:10

    1. Μπράβο , πολύ μεγάλο μπράβο στην Αστυνομία.

    Δείχνει ότι ακόμα υπάρχουν ικανότατοι άνθρωποι που απαξιώνονται καθημερινά είτε από την πολιτεία είτε από τα καθάρματα συναδέλφους τους.

    Δείχνει επίσης ότι σε μια κανονική πολιτεία, δεν χρειάζονται μαχαιροβγάλτες νεοναζί για να απονείμουν "δικαιοσύνη".

    2. Πάλι η Αριστερά φταίει απ οτι βλέπω από πολλούς συνχολιαστές....
    Φυσικά....η Αριστερά τους έφερε στον Εβρο, η Αριστερά τους κλειδώνει στις φυτείες φράουλας, τους χρησιμοποιεί για να μειωθούν κι άλλο τα μεροκάματα των Ελλήνων... και άλλα τέτοια ωραία... Ας μου βρεί κάποιος μία υπεράσπιση δολοφόνων αλλοδαπών από την αριστερά, προτού πει τόσες πολλές ηλιθιότητες

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 20/05/2011 22:17:40

      ΕΣΥ τους υπερασπίζεσαι. Διότι όταν λες ως αριστερός " δεν υπάρχουν λαθρομετανάστες" και "είναι αναξιοπαθούντες", συμβάλλεις στην ανομία που συντελείται.
      Οταν βαφτίζεις την εγκληματικότητα "μικροεγκληματικότητα", είσαι ηθικός αυτουργός ληστειών και φόνων.
      Καλύτερα να κοιταχτείς στον καθρέφτη αν ψάχνεις ηθικούς αυτουργούς. Και αν είσαι τίμιος με τον εαυτό σου, να βγεις μία βόλτα ΤΩΡΑ στα στενά γύρω από τη Λιοσίων και την πλατεία Βάθη και την Ομόνοια.
      Βλέπω πλέον ότι εκλιπαρείτε να μην σας θεωρήσουν ηθικούς αυτουργούς φονιάδων. Εις μάτην, η κοινή γνώμη σας έχει αντιληφθεί. Ηθικά είστε ξεγραμμένοι.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 20/05/2011 22:49:34

        Σύνελθε!

        Ο λαθρομετανάστης δεν είναι και εξ ορισμού εγκληματίας.

        Ηθικοί αυτουργοί δεν είναι όσοι υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα αλλά όσοι αφήνουν αφύλακτα τα σύνορα της χώρας και τα αστικά κέντρα στο έλεος της παρανομίας και τους ντόπιους και αλλοδαπούς λαθρεμπόρους,νταβατζήδες,πρεζέμπορους και σωματέμπορους να αλωνίζουν ελεύθερα.
        Σε πληροφορώ επειδή κάνεις πως δεν το ξέρεις, αυτοί που έχουν την ευθύνη για όλα τα παραπάνω δεν είναι στην πλειοψηφία τους αριστεροί.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 20/05/2011 23:43:56

        Ο ιδεολογικός ευνουχισμός της κοινωνίας για να κάνει αποδεκτή τη μη φύλαξη των συνόρων και την ανεξέλεγκτη εγκατάσταση κάθε είδους λούμπεν στοιχείου εδώ είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ έργο της Αριστεράς.
        Μπορεί όλοι οι λαθρομετανάστες να μην είναι εγκληματίες όλοι, αλλά όλοι οι μουσουλμάνοι λαθρομετανάστες είναι λούμπεν στοιχεία που δεν πρόκειται να αφομοιωθούν στην ελληνική κοινωνία. Οταν εδώ μέσα δεξιοί σχολιαστές γράφαμε για εισδοχή μεταναστών με βάση πολιτισμικά κριτήρια, εσείς, μέσα στο αντιχριστιανικό σας παραλήρημα, μας λοιδωρούσατε. Δεν λέω ότι όλοι οι ευρωπαίοι ή χριστιανικής παράδοσης μετανάστες είναι καλοί, αλλά λέω ότι είναι μακροπρόθεσμα αφομοιώσιμοι. Ο Πακιστανός ούτε στα 200 χρόνια δεν είναι αφομοιώσιμος, όπως δεν αφομοιώθηκαν οι μουσουλμάνοι που ήταν ή είναι εδώ, κατάλοιπο της Οθωμανοκρατίας.
        Τίποτα άλλο δεν έχω να πω. Οταν ο Σταύρος Λυγερός, που ΔΕΝ είναι δεξιός, τα σούρνει στην Αριστερά για το ζήτημα λέγοντας πως ο φόνος του Μανόλη Καντάρη την έκανε να αισθανθεί άβολα, την ξεβόλεψε, δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω. Εξακολουθώ να θεωρώ την άκρα Αριστερά (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ) ως ηθικούς αυτουργούς της κατάστασης στο Κέντρο. Την κάλυψαν ιδεολογικα, μέχρι που τώρα έχουν ανοίξει οι ασκοί του Αιόλου και είδαν (;) οι αριστεροί πόσο απομονωμένοι είναι (είστε) από την κοινωνία. Δες τα σχόλια στην ηλεκτρονική έκδοση του "Βήματος" (δεξιό; δεν νομίζω...) και θα καταλάβεις. Κατέληξαν οι αριστεροί να είναι πράκτορες της χειρίστης μορφής παγκοσμιοποίησης και ιδεολογικοί συνήγοροι των δουλεμπόρων. Η απόλυτη ηθική ευτέλεια...
        Και καλό είναι να μας λένε οι διάφοροι αριστερούληδες πού μένουν προτού κάνουν την κριτική τους. Εγω μένω σε λαϊκή γειτονιά των δυτικών συνοικιών.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΒΙΣ 21/05/2011 00:17:33

        Καταρχήν μένω στο κέντρο και πλήττομαι και εγώ από την άθλια αυτή κατάσταση και δεν χρειάζεται να κάνω βόλτα με ταξί όπως έκανες εσύ προτού γράψεις επί παντός επιστητού στον υπολογιστή

  34. Eugene Delacroix avatar