#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2011 11:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον πρόδωσε η αναζήτηση του κινητού






Η σύλληψη του Dominique Strauss-Kahn αναστάτωσε τη γαλλική πολιτική σκηνή, και απειλεί να εξασθενήσει το ρόλο του ΔΝΤ στην επίλυση της κρίσης χρέους της Ευρώπης.

Σήμερα το πρωί αναμένονταν να του απαγγελθούν επίσημα κατηγορίες για σεξουαλική επίθεση και παράνομη παρακράτηση, αλλά η διαδικασία καθυστέρησε όταν ο Strauss-Kahn προσφέρθηκε εθελοντικά να υποβληθεί σε εξέταση DNA. Όπως ανέφερε ο δικηγόρους του William Taylor, ο 62χρονος είναι καλά, αν και κουρασμένος. Εκτός από τον  Taylor, ο Strauss-Kahn προσέλαβε και τον διάσημο ποινικολόγο Benjamin Brafman.

Σύμφωνα με νέες πληροφορίες που προέκυψαν, η στιγμή κλειδί πριν από τη σύλληψη, ήταν όταν ο Strauss-Kahn τηλεφώνησε στο ξενοδοχείο και ρώτησε αν βρήκαν το κινητό του τηλέφωνο. Ο υπεύθυνος ασφάλειας του ξενοδοχείου του απάντησε πως ναι βρέθηκε, αλλά τον ρώτησε και το που βρίσκεται. Έτσι, η αστυνομία έσπευσε στο αεροδρόμιο, όπου και τον συνέλαβε, κατεβάζοντάς τον από το αεροσκάφος.

Σύμφωνα με την αστυνομία, μια 32χρονη καμαριέρα του ξενοδοχείου Sofitel κοντά στη Times Square, τον κατηγόρησε για σεξουαλική επίθεση. Το θύμα είναι από τη Γουϊνέα και έχει δυο παιδιά. Όπως είπε, μπήκε στη σουίτα των $3.000 τη βραδιά, στις 12 η ώρα του Σαββάτου για να καθαρίσει, θεωρώντας πως δεν είναι κανένας μέσα. Τότε είναι που βγήκε γυμνός από το μπάνιο ο Strauss-Kahn, την πλησίασε από πίσω και της έπιασε το στήθος, σπρώχνοντάς την στο κρεβάτι. Αυτή αντιστάθηκε και μπόρεσε να ξεφύγει, αλλά τη καταδίωξε και τη ξαναέπιασε στο διάδρομο. Στη συνέχεια αναγκάστηκε να την αφήσει να φύγει.

Η γυναίκα ενημέρωσε την ασφάλεια του ξενοδοχείου, άνθρωποι της οποίας της έδειξαν φωτογραφία του πελάτη της συγκεκριμένης σουίτας, τον οποίο και αναγνώρισε. Τότε εκλήθη η αστυνομία, ενώ η καμαριέρα μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο για εξετάσεις, από το οποίο εξήλθε το απόγευμα.

Σύμφωνα με πηγές της αστυνομίας, οι ειδικοί βρήκαν γενετικό υλικό και στοιχεία DNA στη σουίτα. Ο Strauss-Kahn αναχώρησε στις 12:28 αλλά όταν τηλεφώνησε στο ξενοδοχείο στις 3:40 το απόγευμα, η αστυνομία μπόρεσε να μάθει το που βρίσκεται. Στη συνέχεια συνελήφθη. Το βράδυ, το θύμα μπόρεσε και τον αναγνώρισε ανάμεσα σε άλλους, στο αστυνομικό τμήμα του Manhattan.

Η πιθανή καταδίκη που μπορεί να του επιβληθεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, και κυρίως από τις κατηγορίες που θα του απαγγελθούν.

Wall Street Journal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 16/05/2011 11:50:43

    Ρε παιδιά, η φώτο είναι όλα τα λεφτά!

  2. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 16/05/2011 11:56:59

    Οχι αγαπητε, οι Ελληνες ειναι ολα τα λεφτα. Ποιο κοροϊδα δεν ξαναβγαλε η φυσης. Δουλεμα στο δουλεμα.

  3. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 16/05/2011 12:04:05

    «Αχτύπητο δίδυμο ο Παπανδρέου και ο Στρός Κάν, ο ένας δεν ξέρει που βάζει την υπογραφή του, και ο άλλος το πούλι του...»

    • perastikos avatar
      perastikos @ DARK-BLUE 16/05/2011 12:07:07

      kalooooooo!

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ DARK-BLUE 16/05/2011 13:39:30

      Πολύ σωστά. Αποδείχθηκε ότι δύο πράγματα δεν μπόρεσε να ελέγξει ο Ντομινίκ. Το ένα ήταν το ελληνικό χρέος.

    • manos avatar
      manos @ DARK-BLUE 16/05/2011 13:54:04

      Εγραψες φίλε. Εδωσες νέα πνοή στο σλόγκαν.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ DARK-BLUE 16/05/2011 17:20:21

      +++

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/05/2011 12:04:25

    Τον πρόδωσε η σοσιαλιστική πεποίθηση ότι ο ξένος +ώλος είναι τσάμπα. Οι σοσιαλιστές δεν είναι οι μόνοι που επιβουλέυονται ξένους +ώλους, αλλά κατα πλειοψηφία τους θεωρούν δικαιωματικά, τσάμπα. Και στα μάτια του λαού, αποδεκτή συμπεριφορά.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ archaeopteryx 16/05/2011 14:18:12

      Οσο ο Στρος Καν και ο ΓΑΠ είναι σοσιαλιστές με την κυριολεκτική έννοια του όρου άλλο τόσο εσύ είσαι η Μπιρμπίλη.

  5. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 16/05/2011 12:17:19

    Η διαφορά του Παπανδρέου με την καμαριέρα είναι, ότι ο πρώτος έπεσε στα γόνατα με την θέληση του.

  6. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 16/05/2011 12:53:14

    μπουμπουκια , ενα και ενα ειναι τα μελη της σοσιαλιστικης διεθνους.
    τρομοκρατες,βασανιστες,βιαστες και οτι μπορει να φανταστει κανεις.
    καλα η μαργαριτα δεν προσεχει το παιδακι της , τι παρεες κανει ;
    να επιληφθει εισαγγελεας γιατι δεν προσεχε το ανηλικο της...τζεφρακο...

  7. manos avatar
    manos 16/05/2011 13:54:57

    Dominique the dick :-)

    • Λιοφάγος avatar
      Λιοφάγος @ manos 16/05/2011 17:27:07

      Έγραψες μεγάλε!!!! Έγραψες!!!

  8. Xartografos avatar
    Xartografos 16/05/2011 14:01:49

    Δηλαδή για να καταλάβω : Είπε μια μανταμίτσα πως ο σούπερκαν μου έπιασε το στήθος, και σε τέσσερις ώρες τον πάνε δεμένο τέσσερις, στα τέσσερα ντουβάρια και στα τέσσερα! Εδώ θα κλείνανε τέσσερις βουλές, θ΄αλλάζανε βρακιά τέσσερα στο τετράλεπτο τέσσερις δεκάδες υπουργοί, πριν τελικά αναθέσουν σε τέσσερις επιτροπές, που θα έβγαζαν τέσσερα πορίσματα...

  9. papabasileiou kostas avatar
    papabasileiou kostas 16/05/2011 14:10:54

    ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΜΑΧΙΜΟΥ, ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ??ΣΤΑ ΠΟΛΥΤΕΛΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ !!!ΝΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ ΟΜΟΡΦΕΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΕ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΤΙ??ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ,,''ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ''??Ο ΣΚΑΤΑΣ??ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ,,,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ....ΟΧΙ ΕΛΛΔΑ ΤΡΩΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΟΓΟ,,,ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΠΕΔΕΣ??

  10. papabasileiou kostas avatar
    papabasileiou kostas 16/05/2011 14:11:56

    ΚΚΚ

  11. giatros avatar
    giatros 16/05/2011 14:45:11

    ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΕΡΙ ΣΤΡΟΣ ΚΑΑΝ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΑΞΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ,ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΤΗΣ AIR FRANCE ΜΕ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ Η ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΜΟΥΖΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ LEAR JET ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ!!!ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!!

    • manos avatar
      manos @ giatros 16/05/2011 15:05:46

      Αυτό δείχνει για άλλη μια φορά πόσο κακομοίρηδες και γύφτοι είναι οι ξένοι.
      Αεροπλάνο της γραμμής, καμαριέρες, κ.λ.π.
      Ενώ οι δικοί μας, πάντα κυριλέ.
      Η είσαι ή δεν είσαι.
      :-)

  12. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 16/05/2011 15:08:08

    Δε φταίει αυτός,της είπε να παίξουνε το γιατρό και αυτή δεν ήθελε....

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/05/2011 15:41:42

    Άτιμη κενωνία
    άλλους τους ανεβάζεις
    άλλους του κατεβάζεις

    (Αν δεν το' χει ήδη πει ο Γ. Φαιλτωρ, ο οποίος και παρακαλείται να μάς θυμίσει από ποια ταινία ήταν)

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ Προφήτης 16/05/2011 17:56:38

      Από την ίδια ταινία:

      "Άτιμη κοινωνία, άλλους τους ανεβάζεις κι άλλους τους ρίχνεις στα ξένα χέρια..."

      "Κάποτε ήμουνα πουλί και μ' αγαπήσανε πολύ!"

      Διαλέγετε και παίρνετε.

    • Ρομαντικος avatar
      Ρομαντικος @ Προφήτης 16/05/2011 21:08:00

      Τον καημενουλη, απο τα πολυ ψηλα στα πολυ χαμηλα...Αραγε σερβιρουν βατραχοποδαρα και Σατωμπριαν στις φυλακες οι Αμερικανοι; Mon Dieu, τι ξεπεσμος!

  14. TopGunZ avatar
    TopGunZ 16/05/2011 16:35:49

    Ο στριγγλος που εγινε αρνακι με Κωνστανταρα και Κοντου. Το λεει η πραγματικη ατυχησασα παραδουλευτρα.

  15. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 16/05/2011 16:47:03

    Σύμφωνα με οσα γράφει αμερικάνικη εφημερίδα ο σροσκανιας οταν χούφτωσε την καμαριέρα την υποχρέωσε σε πεολειχία.Απορώ πως δεν του την εκοψε και να εμενε χωρίς εργαλείο ο σοσιαλιστής.

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/05/2011 16:58:09

    Λουλουδί γραβάτες τα καρακόλια...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Προφήτης 16/05/2011 19:20:59

      Πτωχοί πλην τίμιοι ασφαλίται!
      Αλλά και ο μεσαίος, ...όλο φινέτσα και χάρη!

  17. Orestios avatar
    Orestios 16/05/2011 18:56:48

    Τους σοσιαλιστές φίλους του, που μας τον κουβάλησαν εδώ, θα τους δούμε ποτέ έτσι?
    Ή είναι TOO BIG TO JAIL?

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Orestios 16/05/2011 20:07:51

      Ορέστιε, έτσι να τους δω κι ας πεθάνω

      • Ευμένης avatar
        Ευμένης @ Προφήτης 16/05/2011 20:38:05

        +++++++++
        ΥΓ
        Αλλά φευ, δεν το πιστεύω. Ποιό εύκολο είναι να δέσεις 10.000.000 Έλληνες χειροπόδαρα με Μνημόνια κτλ παρά αυτούς...

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/05/2011 22:55:41

    Σημασία έχει η πινακίδα. Για σοσιαλιστή τον ψήφισαν. Προσωπικά πιστέυω ότι είναι Κεντρικοευρωπαϊκή εφεύρεση για επιστροφή στον φεουδαρχισμό.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ archaeopteryx 17/05/2011 00:37:41

      Από την στιγμή που οι ψηφοφόροι κοιτούν "πινακίδες" και στην περίπτωση της Ελλάδας και "οικογένειες", πινακίδες και ονόματα τους πουλάνε για μεταξωτές κορδέλες οι διαμορφωτές της κοινής γνώμης.
      Ο σοσιαλισμός πάντως ως πολιτική,οικονομική και κοινωνική θεωρία καμιά σχέση δεν έχει με την πολιτική που εφαρμόζει ο ΓΑΠ ή ο Στρος Καν.