Τον πήρε το Ποτάμι το Νίκο Δήμου
17/04/2014 19:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον πήρε το Ποτάμι το Νίκο Δήμου

Δύο μήνες μετά τη δημιουργία από τον Σταύρο Θεοδωράκη του νέου κόμματος «Το Ποτάμι» ο συγγραφέας Νίκος Δήμου, μετά την άποψη που εξέφρασε για το Αγιο Φως και τον σχολιασμό των δηλώσεων αυτών από τον κ. Θεοδωράκη, παραιτήθηκε από μέλος του κόμματος.

Σε ανάρτηση στο ιστολόγιο του, ο κ. Δήμου παραπέμπει σε δημοσίευσή του της 1ης Απριλίου υπενθυμίζοντας τον προβληματισμό του:

«Τι γίνεται όταν ένας ανένταχτος διανοούμενος, που δρα και μιλάει δημόσια επί δεκαετίες, έχει διαμορφώσει δικό του αξιακό σύστημα, τρόπο σκέψης, γραφής και μία ξεκάθαρη ταυτότητα, ενταχθεί σε ένα νέο κόμμα που τώρα διαμορφώνει το δικό του προφίλ; Το κόμμα αυτό θέλει να είναι δημοκρατικό και ανοιχτό, όμως από την άλλη μεριά, μπορεί να το ταυτίσουν με τις απόψεις του νέου μέλους του -οι οποίες δεν είναι αναγκαστικά οι δικές του- π. χ. του αρχηγού, ή της πλειοψηφίας των μελών.

»Πάλι, ο διανοούμενος, από τη στιγμή που συντάσσεται με κόμμα, γίνεται στόχος των αντιπάλων παρατάξεων. Αυτά που έλεγε παλιά χωρίς συνέπειες, τώρα μετράνε τριπλά. Και δύσκολα μπορεί να αλλάξει απόψεις αντιφάσκοντας προς τον παλιό εαυτό του. Αν πάλι πάψει εντελώς να τοποθετείται, ή επιλέγει μόνο ανώδυνα θέματα, θα φανεί παράξενο. Άλλωστε είναι χρήσιμος κυρίως όταν εκφράζεται στα ουσιώδη και παίρνει θέση....

«Δεν πέρασαν ούτε δεκαπέντε ημέρες και το ασυμβίβαστο επικυρώθηκε. Έγραψα κάτι το αντικληρικόν, ξεσηκώθηκαν τα Μέσα και ο αρχηγός αναγκάστηκε να "κρατήσει αποστάσεις" (ή, όπως έγραψε άλλο Μέσο, "με άδειασε"). Κι εγώ, ως όφειλα, έστειλα την παραίτησή μου. Δεν πήρα απάντηση, άρα έγινε δεκτή» γράφει ο κ. Δήμου στο δικτυακό του τόπο.

«Όχι πως είχα κανένα αξίωμα -σκέτο μέλος ήμουνα. Αλλά είχα αναγγελθεί με την πρώτη ομάδα, το όνομά μου είναι γνωστό και τα Μέσα με ταύτισαν. Κι έτσι βρήκαμε τον μπελά μας και εγώ και το κόμμα. Εξακολουθώ να στηρίζω το Ποτάμι και να πιστεύω στον Σταύρο Θεοδωράκη. Λυπάμαι που άθελά μου του έκανα ζημιά. Αλλά ήταν πια πολύ αργά για να αλλάξω».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 17/04/2014 19:33:34

    Το καλάμι της Διανόησης είναι μακρύ και πετάει ψηλά. Ο άνθρωπος που δυσανασχετεί γιατί γεννήθηκε Έλληνας έκανε για άλλη μια φορά την πολλοστή επανάσταση του. Δεν τον χωρούν τα σύνορα καμιάς μικρής χώρας, κανενός μικρού πλανήτη-αλλά και το σύμπαν στενάχωρο τούρχεται.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 17/04/2014 20:24:42

    "Ο κ. Δήμου είναι «πασχαλινή ατραξιόν». Κάθε Πάσχα βγαίνει και κάνει τέτοιες δηλώσεις. Πώς παίζει η τηλεόραση το Μπεν Χουρ, έχει κι ένα Νίκο Δήμου κάθε μεγάλη εβδομάδα τα τελευταία 30 χρόνια." ~κ. Λιάνα Κανέλλη, στη πρωϊνή εκπομπή του Γιώργου Παπαδάκη, ΑΝΤ1 16/4/2014

  3. Francisco de Toledo avatar
    Francisco de Toledo 17/04/2014 20:34:28

    Ο Δήμου είναι αυτός που είναι με τις προσωπικές του απόψεις, αιρετικές, προκλητικές, βλάσθημες, ουτοπικές ή ο,τι άλλο νομίζει κανείς. Στο συγκεκριμένο θέμα όμως του φωτός και της αερομεταφοράς του νομίζω πως είπε κάτι που συμμερίζεται η πλειοψηφία, ακόμα και των θρησκευόμενων που θεωρούν την ¨πανάρχαια¨αυτή παράδοση των 15 ετών τουλάχιστον προκλητική και υποκριτική. Τώρα βγήκαν όλοι και είπαν το μακρύ τους και το κοντό τους, βγάλανε όλα όσα είχε πει κατά καιρούς ο Δήμου (αερολογίες-αμπελοφιλοσοφίες-κοινοτυπίες κυρίως), ανακακάτεψαν διεθνείς και σιωνιστικές συνωμοσίες ενάντια στην πατρίδα και την ορθοδοξία, μπλέξανε και το καινούργιο φρούτο του ποταμιού, γενικά το κάνανε λύσσα το ζήτημα. Για να μην το πολυτραβάμε το θέμα, ο Δήμου στο θέμα είχε δίκιο, θα μπορούσε βέβαια να το πει με λιγότερα λόγια και όχι προκαλώντας ανακατεύοντας πολλά απωθημένα του. Σεβαστή η θέση των ευσεβών που θα στηθούν να περιμένουν το γνήσιο φως, αλλά η πλειοψηφία που χασκογελάει με αυτήν την ιστορία, τα αγήματα και τις λοιπές φανφάρες... Καλή Ανάσταση σε όλους,
    ίδια για όλους, είτε με original φως είτε από ταπεινά σπίρτα...

    • Γιάννης Τ. avatar
      Γιάννης Τ. @ Francisco de Toledo 18/04/2014 00:50:44

      Εύχεσαι και "Καλή Ανάσταση" όταν συμμερίζεσαι τις "Δήμειες" απόψεις για το Άγιο Φως... Μάλλον κάτι πρέπει να αναθεωρήσεις φίλε Francisco...Καθώς Ανάσταση χωρίς Άγιο Φως απλά δεν νοείτε....

      • Francisco de Toledo avatar
        Francisco de Toledo @ Γιάννης Τ. 18/04/2014 05:38:53

        Δεν συζητάω το θέμα θεολογικά, απλά λέω πως όλη αυτή η ιστορία με την αερομεταφορά και τις τιμές αρχηγού κράτους είναι τουλάχιστον κωμική. Επαναλαμβάνω επίσης πως μέχρι να ξεκινήσει αυτή η ¨παράδοση¨ πριν 15 χρόνια, δεν κάναμε ανάσταση; Και αυτά που λέω δεν τα λέει μόνο ο Δήμου...

      • τάσος avatar
        τάσος @ Γιάννης Τ. 18/04/2014 22:36:49

        η ανάσταση αδερφέ μου θα γίνει ακόμη λαμπρότερη χωρίς αυτά τα κολοκύθια. καιρός να αναθεωρήσεις εσύ μάλλον.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Francisco de Toledo 18/04/2014 02:49:31

      Εγώ τουναντίον βλέπω την πλειοψηφία να "στήνεται" να περιμένει το Άγιο Φως και την μειοψηφία να χασκογελάει... Είναι η ίδια μειοψηφία που "στήνεται" και περιμένει να περάσουν τα άρματα του Gay Pride και οι ξεβράκωτες ποδηλατοδρομίες του Τρεμόπουλου...

    • Last Chance avatar
      Last Chance @ Francisco de Toledo 18/04/2014 10:00:42

      Καταλάβατε αγαπητοί μου φίλοι ότι εάν πρόκειται για κανά gay parade το οποίο τιμουσαμε με τιμές αρχηγού κράτους ο συγκεκριμένος δεν θα είχε κανένα πρόβλημα.... Φίλε εδώ είναι Ελλάδα. Με 90% χριστιανούς. Ο Χριστιανισμός δεν είναι μόνο η πίστη προς τον θεό αλλά και τα ιδανικά του. Εάν θέλεις να προσκυνάς τον αλλαχ ,τον Βούδα η τον Ιεχωβά ειναι δικό σου θέμα.

    • Last Chance avatar
      Last Chance @ Francisco de Toledo 18/04/2014 10:01:16

      Καταλάβατε αγαπητοί μου φίλοι ότι εάν πρόκειται για κανά gay parade το οποίο τιμουσαμε με τιμές αρχηγού κράτους ο συγκεκριμένος δεν θα είχε κανένα πρόβλημα.... Φίλε εδώ είναι Ελλάδα. Με 90% χριστιανούς. Ο Χριστιανισμός δεν είναι μόνο η πίστη προς τον θεό αλλά και τα ιδανικά του. Εάν θέλεις να προσκυνάς τον αλλαχ ,τον Βούδα η τον Ιεχωβά ειναι δικό σου θέμα.

    • Last Chance avatar
      Last Chance @ Francisco de Toledo 18/04/2014 17:38:02

      Καταλάβατε αγαπητοί μου φίλοι ότι εάν πρόκειται για κανά gay parade το οποίο τιμουσαμε με τιμές αρχηγού κράτους ο συγκεκριμένος δεν θα είχε κανένα πρόβλημα.... Φίλε εδώ είναι Ελλάδα. Με 90% χριστιανούς. Ο Χριστιανισμός δεν είναι μόνο η πίστη προς τον θεό αλλά και τα ιδανικά του. Εάν θέλεις να προσκυνάς τον αλλαχ ,τον Βούδα η τον Ιεχωβά ειναι δικό σου θέμα.

  4. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 17/04/2014 21:07:54

    Πάλι καλά που το κατάλαβε εγκαίρως. πάντως τη ζημιά του την έκανε όπως το ομολογεί...

    • kritwn avatar
      kritwn @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 18/04/2014 14:47:09

      Ζημιά του έκανε, άλλα όχι αυτή που νομίζεις. Του έκανε ζημιά γιατί δεν μπορείς να βγαίνεις και να το παίζεις προοδευτικός και με το που κάποιο στέλεχος του κόμματος σου λέει κάτι δυσάρεστο να τον αδειάζεις. Ακόμα κι αν ο Θεοδωράκης διαφωνεί με τις απόψεις του Δήμου θα μπορούσε πολύ απλά να πει πως πρόκειται για προσωπικές απόψεις ενός στελέχους και τίποτα περισσότερο. Αντ' αυτού τον εξέθεσε λέγοντας πως ο Δήμου παίζει με το θρησκευτικό συναίσθημα των ελλήνων. Το οποίο είναι το λιγότερο άκομψο ως χαρακτηρισμός. Ο Δήμου έχει αυτές τις απόψεις 50 χρόνια τώρα. Ο Θεοδωράκης δεν το γνώριζε; Προφανώς και το γνώριζε. Αλλά καβάλησε το καλάμι των δημοσκοπήσεων κι ονειρεύεται ήδη εξουσίες. Οπότε κοιτάζει να κλείσει το μάτι σε διάφορους για να μη του χαλάσει το γλυκό.

      • Χαβιάρης avatar
        Χαβιάρης @ kritwn 18/04/2014 19:01:14

        +1

  5. Αθηνών πολίτης avatar
    Αθηνών πολίτης 17/04/2014 21:14:55

    Καλό ταξίδι!!!!! Δεν θα μας λείψεις....

  6. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/04/2014 21:55:07

    ΝΕΑ ΗΘΗ .ΝΕΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ. ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΕΓΓΡΑΦΕΙ.

  7. takis 400 avatar
    takis 400 17/04/2014 22:15:41

    αν τον πω καραγκιοζη θα φαω μηνυση απο τα παιδια του σπαθαρη,αρα δημου vs 0=0,καληνυχτα

  8. Eva avatar
    Eva 17/04/2014 23:37:18

    Να περιοριστεί στις γάτες.

  9. loyal subject avatar
    loyal subject 18/04/2014 01:11:51

    Με τρελαίνει αυτό που αυτοαποκαλείται 'διαννοούμενος'. Ο άνθρωπος που η κυρια συνεισφορά του στον δημοσιο βιο ηταν κατι διαφημιστικα συνθηματα του στυλ 'να τη, ερχεται, ψεκαζει με φρεσ-αιρ', και λογοτεχνικα αναγνωσματα της τουαλέτας. Τελικά στην Ελλάδα οντως εισαι οτι δηλώσεις

  10. Francisco de Toledo avatar
    Francisco de Toledo 18/04/2014 05:48:07

    Το φετινό τελετουργικό περιλαμβάνει μεταφορά του φωτός με Εμπραέρ από Ιεροσόλυμα, και μετά τα αγήματα και τις υποδοχές, διανομή του φωτός με αεροπλάνα της ΠΑ καθώς και με καθυστέρηση των προγραμματισμένων πτήσεων και έκτακτες πτήσεις για να προλάβει να πάει σε όσο περισσότερα μέρη... Παππού δεν πρόλαβες να κάνεις μια φορά σωστά ανάσταση... εμείς τώρα κάνουμε με original φως, εσύ με φως από το καντηλάκι που ποιος ξέρει πως άναψε...

    • ρεμαλι avatar
      ρεμαλι @ Francisco de Toledo 18/04/2014 08:57:45

      βεβαια εσεις εχετε εναν πιο originial θεο. Τον παπα.

  11. Naruto avatar
    Naruto 18/04/2014 09:50:49

    Διανοούμενος? Ελα τώρα κατέβα από εκεί πάνω μην έχουμε κανένα ατύχημα καί είσαι γέρος άνθρωπος.

  12. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/04/2014 14:01:56

    Χάσιμο πολύτιμου χρόνου η ενασχόληση με συμπλεγματικούς σαν τον Δήμου. Η δυστυχία του να είσαι Δήμου...

  13. loyal subject avatar
    loyal subject 18/04/2014 16:19:20

    Φραγκίσκε, για να τελειώνουμε με το άγιο φως, πάρε εδω το αρθρο του Θεοδωρόπουλου που απαντάει λογικά σε οσους εχουν τα κολήματα με το θεμα που επαναλαμβάνεις. Αντε και καλή Ανάσταση -αφηνοντας αυτους που θελουν να την χαρουν οπως θελουν.. http://www.kathimerini.gr/763220/opinion/epikairothta/politikh/peri-agioy-fwtos

  14. ρεμαλι avatar
    ρεμαλι 18/04/2014 16:22:17

    Κε Δημου εχετε δικιο ολα ειναι μια απατη. Και πανακριβη. Ομως πριν θριαμβολογησετε καντε τον κοπο και διαβαστε αυτο το αρθρο. http://www.oikad.gr/10E9393A.el.aspx

  15. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 18/04/2014 16:29:00

    -από τον παγκόσμιο διανοητή Παπανδρέου, στον ιθαγενή διανοούμενο Δήμου. -δεν μας σώζει τίποτε.

  16. Χαβιάρης avatar
    Χαβιάρης 18/04/2014 19:09:53

    Δεν έχει ανάγκη κανέναν ο Δήμου, έχει τις απόψεις του και καλά κάνει, κι όποιου του αρέσει. Αν δεν χωράνε στα μικροπολιτικά καλούπια, δεν έχει κανένα λόγο να τις κουτσουρέψει. Πήρε το καπελάκι του κι έφυγε. Το θέμα είναι πόσο σοβαρές είναι οι απόψεις που ταυτίζουν τη θρησκεία και την Ορθοδοξία, με τις τελετές αερομεταφοράς του Αγίου Φωτός κι ορισμένα άλλα καραγκιοζιλίκια που κάποιοι του κλήρου κάνουν στα Ιεροσόλυμα, έχοντας στο μυαλό τους το παραδάκι των προσκυνητών. Υποθέτω ότι αυτοί είναι οι σωστοί "Χριστιανοί", ενώ οι άλλοι που αποστρέφονται την θεομπαιχτική εκκοσμίκευση των Αγίων, αθεολόγητοι.

    • Π.Κ. avatar
      Π.Κ. @ Χαβιάρης 18/04/2014 19:24:56

      Έτσι είναι φίλε μου η αλήθεια πονάει....Πολλοί το παίζουν θρησκευόμενοι για μικροπολιτικά παίγνια και αγνοούν ακόμη και τις ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ. Όλα αυτά που περιγράφεις σαν καραγκιοζιλίκια του κλήρου αλήθεια θα τα ενέκρινε ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ??

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 18/04/2014 21:58:45

    πιστεύει ότι είναι διανοούμενος ο χουντικός.

  18. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 19/04/2014 19:15:53

    Όχι ρε παιδιά, πάνω που είχα σκοπό να ψηφίσω το ΠΟΤΑΜΙ, αποχωρεί αυτος ο ....Τιτάνας της διανόησης, άρα τελικα δεν.... Κρίμα και ήμουν ένα βήμα μακρια από τον ...Αμαζόνιο!

  19. δημητρης avatar
    δημητρης 19/04/2014 21:23:46

    Πηξανε στους αθεους στο ποταμι!!! Μετά της δηλώσεις του ν.δημου περι αγιου φοτος στο ποτάμι έχουμε και έναν άλλο ΑΘΕΟ κατά της δηλώσεις του ιδιου βέβαια! Ποιος άλλος βέβαια από τον τηλεοπτικά γνωστό ΚΙΤΣΟ Νίκο ορφανό . http://news-piper.blogspot.gr/2012/05/blog-post_7677.html θα θέλαμε να ξέραμε πως αυτός ο τύπος θέλει να εκπροσώπηση σαν ευρωβουλευτής με το ποτάμι όταν ενας ΑΘΕΟΣ δεν έχει αρχές και πιστεύω στην ζωη του (από πού να τα πάρει χωρίς θρησκεία) όταν το μονο που εχει μάθει στην ζωή του είναι η ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ και από αυτό έχουμε πλεον χορτάσει από τους πολιτικούς και δεν θέλουμε επαγγελματίες του είδους να το εξελίξουν, και ποσο μάλιστα όταν ο συγκεκριμένος εχει αποδεικτή ο μεγα κολοτουμπας με της αηδίες που ειχε πει πριν λιγο καιρο για τους παλιούς ηθοποιούς http://www.tvshow.gr/webtv/watch/24360,Oi_dhlwseis_toy_Nikoy_Orfanoy_gia_toys_h.html Και μολις τον κράξαμε έτρεξε να γλύψει τον Κώστα Βουτσά ζητώντας συγγνώμη. http://vipnews.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=20370 Και τα μπινελικια από τον στηβ. http://blogs.gossip-tv.gr/nassos/apopsi/sthb-ntoyzos-gia-niko-orfano-eisai-atalanth-kai-royfhxtrea-opoy-se-vrw/ και από τον ανεστη βλαχο http://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/303395/anestis-vlahos-gia-niko-orfano-ama-ton-do-tha-toy-spaso-tin-moyri-o-alitis Ο κιτσος δεν κανει ουτε καν για ηθοποιός διότι οφείλει να γνωρίζει ότι την τέχνη την υπηρετείς με σεβασμό και δεν την χρησιμοποιείς για την προσωπική σου προβολή κάνοντας κολοτουμπες και αραδιάζοντας ηλιθιότητες σεμνά και ταπεινά διότι ηθοποιός σημαίνει φως Δυστυχώς ο συγκεκριμένος μάλλον εχει κάψει την λάμπα του και δεν παίρνει αλλαγή αυτός ο γλόμπος. Με τέτοιους εκπρόσωπους το ποτάμι δεν έχει να φοβάται τίποτα.