#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2011 15:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον πέρασαν για τρομοκράτη και τον έκαναν ... “μαύρο”



Την έντονη αντίδραση του ΣΥΝ προκάλεσε η προσαγωγή στελέχους του κόμματος, Δημοσθένη Παπαδάτου, κατά την επιχείρηση της Αντιτρομοκρατικής στο Βύρωνα. Σύμφωνα με πληροφορίες, το στέλεχος του ΣΥΝ, Δημοσθένης Παπαδάτος, βρισκόταν στην οδό Φορμίωνος, όταν αστυνομικοί της Αντιτρομοκρατικής φορώντας κουκούλες τον ακινητοποίησαν. 

Παρά το γεγονός ότι ο κ. Παπαδάτος τους γνωστοποίησε την ταυτότητα και την ιδιότητά του ως στελέχους του ΣΥΝ, οι δυνάμεις της Αντιτρομοκρατικής τον μετέφεραν με χρήση βίας στη ΓΑΔΑ, για να αφεθεί ελεύθερος.

Όπως δηλώνει ο ίδιος ο κ. Παπαδάτος “έπεσαν πάνω μου 3-5 άτομα για να με ακινητοποιήσουν. Όσο ήμουν κάτω, έλεγα το όνομά μου, ότι είμαι υποψήφιος διδάκτορας, ότι δουλεύω στο Ινστιτούτο Πουλατζά και ότι είμαι μέλος του ΣΥΝ. Τίποτα δεν τους σταμάταγε. Έφαγα ξύλο. Με έσπρωξαν σε ένα αμάξι, με έβριζαν με σκαιό τρόπο, μου έλεγαν θα μου κάνουν ένεση». 

Περιγράφει ότι έφτασε κάπου, που έμοιαζε σαν «σκοτεινό γκαράζ» και τον έβαλαν σε ασανσέρ. .. Βρέθηκα σε ένα σκηνικό ναζιστικής τρομοκρατίας. Με ξεγύμνωσαν. Όταν έμεινα γυμνός μου έλεγαν να γυρίζω, να κοιτάω γυρω γύρω, δεν ξέρω γιατί. Μετά από ώρα, μου έδωσαν τα πράγματά μου. Με ρώταγαν για μια ταυτότητα που είχα βρει - σκόπευα να τη δώσω στη αστυνομία..».



Από την πλευρά του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και της ΕΛ.ΑΣ οι καταγγελίες του κ. Παπαδάτου διαψεύδονται. «Η προσαγωγή του έγινε με όλους τους νόμιμους τύπους και τηρήθηκαν οι απαραίτητες διαδικασίες» αναφέρει σχετική ανακοίνωση.

Η ΕΛ.ΑΣ παραδέχτηκε όμως ότι όπως διαπιστώθηκε «δεν είχε σχέση με τη διερευνώμενη υπόθεση», αλλά σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος του διότι κατείχε δύο δελτία Αστυνομικής Ταυτότητας. Για ένα από τα δύο είχε δηλωθεί κλοπή από τον κάτοχό του, τον Ιανουάριο του 2004, στο Τμήμα Ασφαλείας Νέας Ιωνίας.

 Ο ίδιος είπε ότι βρήκε την ταυτότητα στο δρόμο και πήγαινε να την παραδώσει.

Η Επιτροπή Δικαιωμάτων ΣΥΡΙΖΑ καταγγέλλει «μαφιόζικη επίθεση σε βάρος του συντρόφου μας» και «παράβαση όλων των δικονομικών εγγυήσεων και των αρχών του Συντάγματος».

«Δεν θα επιτρέψουμε την άσκηση βασανιστηρίων και ψυχολογικής - σωματικής βίας σε βάρος των πολιτών, από όργανα του κράτους, που στο όνομα της σκοπιμότητας ξεγυμνώνουν τους πολίτες από δικαιώματα με πρόσχημα την 'πάταξη της τρομοκρατίας'.

»Ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη που συνεχώς επιτίθεται και συκοφαντεί το ΣΥΡΙΖΑ, πρέπει να απαντήσει πώς ένα ακόμα ακραίο θύμα της αστυνομικής αυθαιρεσίας προέρχεται από το ΣΥΡΙΖΑ;» καταλήγει ο ΣΥΡΙΖΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 14/01/2011 15:29:49

    Αν δεν το έχετε καταλάβει.....patriot act.
    Τη χάσαμε την αξιοπρέπεια πατριώτηηηηηηη!
    Αν αληθεύει η εκδοχή του για τη δεύτερη ταυτότητα, θα το βρει η δικαιοσύνη;!
    Αλλά αυτός ο υπερβολικός ζήλος κάποιων κρατικών λειτουργών....

    Δε συνεχίζω, όλο και κάποιος θα μου την πέσει.....

  2. Poisonous avatar
    Poisonous 14/01/2011 15:38:23

    Φαντάζομαι ότι η διαδικασία είναι Ιατροδικαστής για έκθεση, μήνυση και αγωγή αποζημίωσης, έτσι δεν είναι; Για να προσέχουν της επόμενη φορά.

    • rage avatar
      rage @ Poisonous 15/01/2011 11:10:23

      ξέχασες την ΕΔΕ, ξέρεις, αυτή που βρίσκει ποιός φταίει.

  3. Poisonous avatar
    Poisonous 14/01/2011 15:40:19

    Και κάτι ακόμα, τι είναι το ινστιτούτο πως το λεν, και πόσο μας κοστίζει.

  4. Misha avatar
    Misha 14/01/2011 15:40:26

    Oι μπάτσοι είναι απίστευτοι.
    Έλεγαν στον συλληφθέντα πως δεν δικαιούται να επικαλείται το Συνταγμα εφόσον δεν το αποδέχεται!!!
    Ποιο κράτος εν κράτει, και ποια προστασία του πολίτη !!!
    Τσατσοι του ΔΝΤ και μηχανισμός εκτέλεσης παραγγελιών προπαγάνδας.

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ Misha 14/01/2011 15:45:43

      Ε, ας μην γινόμαστε υπερβολικοί. Χωρίς να προσωποποιούμε στον παθόντα, η Ελληνική αριστερά έχει δηλώσει πολλές φορές εντός της Βουλής ότι δεν αποδέχεται το Σύνταγμα το οποίο το αλλάζει ο λαός.

      Τα περί ΔΝΤ είναι... γραφικά εν προκειμένω.

      • Misha avatar
        Misha @ Poisonous 14/01/2011 15:59:44

        Ε και αν το είπε αυτό η αριστερά , δικαιούται το κάθε μπατσόνι να αρνειται την εφαρμογή των συνταγματικών δικαιωμάτων σε όποιον δε του πολυαρέσει;

        Το αν είναι γραφικότητες τα περι τσατσων του ΔΝΤ, έλα να στα δειξω σε κάποια πορεία με τους εκατοντάδες ασφαλίτες-προβοκάτορες και τους ματατζηδες να ψεκάζουν τον Γλέζο.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Misha 14/01/2011 16:17:18

          Μπράβο μεγάλε! "Χέσε τους αγώνες" του Γλέζου και προσκύνα σαν κοτούλα τη νέα σβάστικα της τρόικας!

          • Poisonous avatar
            Poisonous @ Αυριανιστής 14/01/2011 16:26:59

            Μεγάλε επαναστάτη μου, οι αγώνες δεν τρώγονται και την τρόικα την καλέσαμε. Αν ο Γλέζος δεν είχε παπαλιάσει θα κοίταγε γύρω του και θα πρότεινε στον κόσμο να στρωθεί στη δουλειά - για αλλαγή δηλαδή.

            Αντ' αυτού, ας συνεχίσουμε τις σοσιαλο-μαλακίες των τελευταίων 30 ετών και μπορεί να βρεθεί κανένα κορόιδο να μας πληρώνει για να καθόμαστε.

            Σημειωτέον δε ότι θα πρέπει να τους τα φάμε πιο χοντρά γιατί οι βλάκες που εργαζόντουσαν και πλήρωναν και κανένα φόρο τώρα άντε γεια, φεύγουν για άλλες χώρες που τους σέβονται περισσότερο ως πολίτες, φορολογούμενους και εργαζόμενους.

            Ελλάδα, η μήτρα της επανάστασης (με δανικά).

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Poisonous 14/01/2011 17:20:51

            Την τρόικα δεν την "καλέσαΜΕ". Την κάλεσΕ ο αμερικανός υπήκοος που υποδύεται τον πρωθυπουργό της Ελλάδος, ΧΩΡΙΣ να ρωτήσει τους Έλληνες γι' αυτό.

          • Σοσιαληστής avatar
            Σοσιαληστής @ Αυριανιστής 14/01/2011 21:37:19

            Ενώ εσύ κάμε επανάσταση να φύγει η τρόικα να πτυχώσουμε και μετά όλη μαζί θα κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι.

          • rage avatar
            rage @ Σοσιαληστής 15/01/2011 11:13:16

            αμην και πότε. όχι άλλες lcd/tft/bmw κλπ

          • alpapado avatar
            alpapado @ rage 15/01/2011 14:36:44

            εγω λεω να την διωξουμε την τροικα...και το ΔΝΤ...και τους δανειστες και ολους.

            Απλα αναρωτιεμαι,αν αυτους τους φεσωσουμε...προφανως δεν ειναι μαλακες να μας ξαναδανεισουν. Απο που λοιπον θα βρουμε τα 20 δις που λειπουν το χρονο για τις αναγκες πληρωμων?Απο που θα πληρωνονται οπι μισθοι αν δεν μας δανειζει κανεις? Απο τις αγορες μηπως με επιτοκιο 12%???

            Απλα ρωταω...

            Κατα τα αλλα επιμενω...να την διωξουμε με τις κλωτσιες την τροικα και το ΔΝΤ!!!!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Misha 14/01/2011 16:01:27

      "Έλεγαν στον συλληφθέντα πως δεν δικαιούται να επικαλείται το Συνταγμα εφόσον δεν το αποδέχεται!!!"

      Σε παρακαλώ πολύ εξήγησέ μου με λογικά επιχειρήματα που βλέπεις το παράλογο του ισχυρισμού των "μπάτσων".

      • Misha avatar
        Misha @ Έρεβος 14/01/2011 16:05:34

        Η αντίληψη αυτή είναι χουντική.
        Ο μπάτσος οφείλει να σέβεται και να τηρεί το Συνταγμα και όποιον πολίτη έχει απέναντι του , ανεξαρτήτως από το τι αυτός πιστεύει.
        Αλλιώς γίνεται και λειτουργεί ένας μπράβος του καθεστωτος, και λειτουργεί ανεξέλεγκτα όπως και συμβαίνει τον τελευταίο καιρό.

        • Έρεβος avatar
          Έρεβος @ Misha 14/01/2011 16:14:28

          Παραλογισμός.
          Τη φράση αυτή:
          "Ο μπάτσος οφείλει να σέβεται και να τηρεί το Συνταγμα και όποιον πολίτη έχει απέναντι του , ανεξαρτήτως από το τι αυτός πιστεύει."
          μπορείς να την πεις μόνον εσύ που αποδέχεσαι το Σύνταγμα και πολύ σωστά τη λες.

          Ένα άτομο όμως που δηλώνει ότι δεν αποδέχεται το σύνταγμα ίσα ισα θα έπρεπε όχι να καταγγέλει ότι παραβίασαν τα συνταγματικά του δικαιώματα αλλά να χαίρεται κιόλας τρώγοντας ξύλο από αυτούς που είναι εντεταλμένοι να διαφυλάσσουν το σύνταγμα.

          Τι τρανώτερη απόδειξη των λόγων για τους οποίους αυτός δεν αποδέχεται το σύνταγμα! Τα ίδια τα θεσμικά του όργανα δεν το εφαρμόζουν!

          Το θέμα το θέτω καθαρά σε βάσεις της επιστήμης της λογικής.

          • Misha avatar
            Misha @ Έρεβος 14/01/2011 17:15:10

            Πότε δήλωσε ο συγκεκριμένος ότι δεν αποδέχεται το Σύνταγμα; Εχεις αποδείξεις για να διατυπώνεις αυτούς τους ισχυρισμούς;

            ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

            Από την άλλη έχουμε έναν εσμό παρακρατικών , που χωρίς να αποδεικνύουν με κανέναν τρόπο ότι είναι αυτό που ισχυρίζονται δλδ μπάτσοι, επιτίθενται εναντιον ενος πολίτη, τον κάνουν μαύρο και του συμπεριφέρονται με στυλ ναζί (ή στάλιν για να μη στεναωχρεθούν οι μελανοχίτωνες συνομιλητές)

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Misha 14/01/2011 17:18:34

            h++p://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_Hitlerum

          • Misha avatar
            Misha @ ΚΜ 14/01/2011 17:26:22

            Damnant quod non intellegunt

          • Έρεβος avatar
            Έρεβος @ Misha 14/01/2011 17:20:33

            Εσύ το είπες προηγούμενα και προφανώς το άκουσες σε κανένα ραδιόφωνο όπως εγώ.

          • Misha avatar
            Misha @ Έρεβος 14/01/2011 17:23:41

            Πουθενά δεν είπα ότι ο κακοποιημένος συμπολιτης δεν αναγνωρίζει το Σύνταγμα.
            Οι μπάτσοι του έλεγαν ότι δεν δικαιούται να το επικαλείται εφόσον δεν το αναγνωρίζει!!!

          • Misha avatar
            Misha @ Έρεβος 14/01/2011 17:36:20

            Η φράση αυτή εξυπονοεί πως οι μπάτσοι είναι τόσο στόκοι ώστε τον θεωρούσαν εκ προοιμίου τρομοκράτη, οπαδό του Νετσάγεφ ή συνεργάτη του Κάρλος, και ως εκ τούτου, μη αποδεχόμενο το Συνταγμα.
            Και γι αυτούς όποιος τους φαίνεται ότι δεν αποδεχεται το Συνταγμα, μπορούν να τον μεταχειρίζονται όπως οι γκεσταπίτες όσους δεν αναγνωριζαν την νομιμότητα της εξουσίας τους.

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Έρεβος 14/01/2011 16:05:41

        Πολύ ενημερωμένους τους βρίσκω τους αστυνομικούς! θα τους έκαναν ταχύρυθμα σεμινάρια!
        Οφείλουν όμως να διαβάζουν ή να λένε και να σέβονται τα δικαιώματα αυτού που συλλαμβάνουν. Αν κι αυτοί παραβαίνουν τους νόμους, γιατί να τους σεβαστεί ο κάθε πολίτης; Αλλά τι λέω.....

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ σιδεράκιας 14/01/2011 19:23:50

          Να διαβάζουν τα δικαιώματα; Στη μητρική του πρωθυπουργού; You have the right to remain silent...κτλ;

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ MatrixRevolutionEra 14/01/2011 19:27:27

            Τώρα που το σκέφτομαι..θα είχε πλάκα να επικαλέστηκε και τον νόμο Μιράντα.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Έρεβος 14/01/2011 21:58:43

        Και που ξέρουμε ότι οι αστυνομικοί είπαν όντως κάτι τέτοιο; Επειδή το λέει ο τύπος αυτός;

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2011 15:44:32

    Τι διαμαρτύρεστε, απορώ. Αφού ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης είναι ιεραρχικά ανώτερος τού ΥΠΡΟΠΟ, τι θέλατε να κάνουν οι ευσυνείδητοι αστυνομικοί; Εφάρμοσαν κατα γράμμα τη ρήση του κ. αντιπροέδρου, ότι "ο ΣΥΡΙΖΑ ταυτίζεται με τρομοκράτες"!

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/01/2011 15:46:43

    Εγώ δεν βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα, επειδή λέει κάτι ένας συριζαίος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΚΜ 14/01/2011 15:52:38

      Ε, ναι βρε, δίκιο έχεις. Ας περιμένουμε να μάθουμε επίσημα ποια... ζαρντινιέρα φταίει πάλι!

  7. kiki avatar
    kiki 14/01/2011 15:46:56

    Ειναι για να τρομαζουν τον κοσμο.
    οπως επι χουντας μετα το Πολυτεχνειο οσοι ειχαν μουσι, συλλαμβανονταν ,ετσι και τωρα οποιος δεν αρεσει στα καρακολια θα τον μαζευουν θα τρωει ξυλο, και μετα συγνωμη.
    σε ποια χωρα σοβαρη θα αποφασιζουν οι αστυνομοι ποιος σεβεται η οχι το Συνταγμα, αυτοι το γνωριζουν τι λεει.
    Το γνωστο και παλι " τρεις και εξηντα περνετε, τον κοσμο για να δερνετε."

    • giannis avatar
      giannis @ kiki 14/01/2011 19:58:13

      δικιο εχεις είναι ολοφάνερο ότι κακώς τον έπιασαν, άλλωστε σε όλους μας τυχαίνει να βρίσκουμε ταυτότητες και να μοιάζουμε με τρομοκράτες.Εγώ έχω βρεί ίσα με δέκα ταυτότητες και με έχουν μπερδέψει άλλες δέκα φορές με τρομοκράτες. Αν συνέπιπτε δηλαδή να είχα μια ξένη ταυτότητα την ώρα που με μπέρδευαν θα ήμουν τρομοκράτης; Δε νομίζω. Εσύ αλήθεια πόσες φορές έχεις έλθει σε ανάλογη θέση;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ giannis 14/01/2011 21:59:46

        Η ταυτότητα είχε χαθεί το 2004;!;!

        • Tassos avatar
          Tassos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/01/2011 22:05:06

          Φαήλο, ας το ψάξει η ΝΔ. Δεν μπορεί να τρώμε αμάσητα τα παιχνιδάκια ΠΑΣΟΚ-ΣΥΝ. Προφανώς το ΠΑΣΟΚ θα χρησιμοποιήσει για εκβιασμό στον ΣΥΝ την όλη υπόθεση. Τους πιάσαν στα πράσσα τους Συριζαίους και θα το εκμεταλλευτεί το Πασοκικό παρακράτος ανάλογα.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/01/2011 22:07:32

          Ετσι μεταδοθηκε.

        • sanderson avatar
          sanderson @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/01/2011 00:14:28

          Η απώλεια της ταυτότητας είχε δηλωθεί το 2004. Ο τύπος την είχε βρει (που; πότε; ) και θα την παρέδιδε. Είπε.

          ΥΓ. Σήμερα συνέλαβαν στον περισσό και την άλλη.

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/01/2011 15:57:49

    Ναι, ξέρω φταίνε οι κακοί μπάτσοι πάντα. Η ταυτότητα ήταν χαμένη από το 2004 αλλά... βρέθηκε τώρα και ο καλός συριζαίος πήγαινε να την παραδώσει στους... κακούς τους μπάτσους εκείνη ακριβώς την στιγμή! Επίσης, τα παιδιά του Νιώτη πέρυσι τον Δεκέμβρη τα μπουκάλια τα μάζευαν για... ανακύκλωση.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΚΜ 14/01/2011 15:58:23

      Πήγαινε ως απάντηση στον Αυριανιστή αυτό, δυο γραμμές πιο πάνω.

  9. mojo62 avatar
    mojo62 14/01/2011 16:06:45


    Κάτι δεν πάει καλά εδώ.

  10. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 14/01/2011 16:08:50

    Δηλαδή για να καταλάβω:Ο γυαλάκιας που το παίζει κ χτυπημένος απο την ''κρατική τρομοκρατία'' κυκλοφορούσε με κλεμμένη απο το 2004 ταυτότητα και όλα είναι καλά; Την βρήκε τυχαία στο δρόμο κ ήθελε να την παραδώσει,αλλά τον πρόλαβαν οι κακοί μπάτσοι κ τον έπιασαν ε;Ωραίο το παραμυθάκι αλλά δεν έχει δράκο.Κακώς τον άφησαν ελεύθερο,δυστυχώς πέσανε απο πάνω τα τηλέφωνα κ χάσανε το λαβράκι.....Απορώ τι πρέπει να γίνει να τεθεί εκτός νόμου αυτό το φασιστοειδές μόρφωμα που περικλείει στις φιλόξενες αγκάλες του ποινικούς κατσαπλιάδες

    • Misha avatar
      Misha @ Μαύρος Ιάκωβος 14/01/2011 17:16:40

      Στην αστυνομία,, τα ΜΑΤ και τους ασφαλίτες αναφερεσαι προφανώς

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Misha 14/01/2011 20:08:01

        Όχι στους φίλους σου τους τρομοκράτες αναφέρομαι που δολοφονούν εδώ κ 36 χρόνια κ μετά μας το παίζουν κ μωρές παρθένες

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/01/2011 16:13:37

    Είδατε πάντως πώς αλλάζουν οι καιροί; Όταν ο νεοσερίφης πράκτορας των Αμερικάνων ήθελε να "φάει" τον Τσιατούρα από την ηγεσία της ΕΛ.ΑΣ, έστησε τη φτιάξη με τις ψιλές στον Παπαχρήστου στο "Φλοράλ" και βρήκε το πρόσχημα που ήθελε. Τώρα που έχουν το διοπτροφόρο γιουσουφάκι τους στην κορυφή, μία χαρά είναι οι προπηλακισμοί και οι ξυλοδαρμοί!

  12. anna avatar
    anna 14/01/2011 16:22:16

    Και το παιδί του Βρούτση, έ, για υιοθεσία κι αυτό!
    2 χρόνια με πλαστή ταυτότητα κυκλοφορούσε ο τύπος, που τον κάναμε άγιο κιόλας.

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/01/2011 16:24:57

    ΒΡΕ ΤΙ ΣΥΠΤΩΣΗ!!! ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΩΣΗ!!!ΤΟΣΟ ΣΥΠΤΩΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!. ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΡΑΚΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΥΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ!!!.

  14. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2011 16:31:20

    Ο συγκεκριμένος χώρος στηρίζει την τρομοκρατία και είναι υπεύθυνοι, τουλάχιστον πολιτικά, για μια σειρά θανάτους.
    Δεν τον λυπάμαι καθόλου, ούτε θεωρώ ότι αξίζει της συμπαράστασης της κοινωνίας που καθημερινά απαξιώνουν και λοιδορούν.

    • rage avatar
      rage @ anonymous 15/01/2011 11:15:02

      ποιά από όλες τις τρομοκρατίες στηρίζει; γιατί υπάρχουν πολλά είδη

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/01/2011 16:35:38

    Συμπέρασμα: δεν μαζεύουμε ποτέ ξεμοναχιασμένα ταυτότητες, πορτοφόλια και λοιπά από το δρόμο.

    Πάντως αν συμμετείχε σε διάφορα, άρα γνώριζε ότι μπορεί να παρακολουθείται, δεν θα μάζευε ελαφρά τη καρδία την ταυτότητα από το δρόμο.
    Ούτε και θα την κουβαλούσε πάνω του.

    Νομίζω.

    • anonymous avatar
      anonymous @ αλλενάκι 14/01/2011 17:44:25

      Η κλοπή της ταυτότητας είχε δηλωθεί το 2004. 6 χρόνια μετά τη βρήκε ο τύπος στο δρόμος και την ώρα που τον συνέλαβαν ήταν καθ οδόν προς το τμήμα για να την παραδώσει.
      Μόνο και μόνο για το ψέμα αυτό έπρεπε να τον δέρνουν ακόμη.

      Προφανώς ανήκει σε κάποια σπείρα και δεν είχαν αρκετά στοιχεία για να τον χώσουν μέσα. Όχι πως θα τη γλιτώσει βέβαια. Κάποια στιγμή θα κάνει το λάθος και θα πάει μέσα και αυτός και οι όμοιοί του.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ αλλενάκι 15/01/2011 21:38:48

      Κάποιοι καλύπτονται πίσω από την ιδότητά τους. Είναι σα να δίνεις σε ένα αστυνομικό να περάσει κάτι λαθραία επειδή πιστεύει ότι δε θα τον ελέγξουν λόγω ιδιότητας. Λέω και γω απλά.

  16. BTS avatar
    BTS 14/01/2011 16:38:40

    Φαντάζομαι σε τί άθλια κατάσταση ήταν η ταυτότητα η οποία είχε χαθεί απο το 2004, καθώς επί έξι ολόκληρα χρόνια την πατούσαν τα αυτοκίνητα και οι πεζοί στο δρόμο, και μόλις τη βρήκε ο καλός Συριζαίος, είχε την ατυχία να του την πέσουν αμέσως οι μπάτσοι επειδή στεκόταν -απο καθαρή σύμπτωση- δίπλα σε μέλη των "Πυρήνων" στις οικίες των οποίων βρέθηκαν όπλα και πυρομαχικά,
    και -ΣΥΝ τοις άλλοις- κατηγορούνται για συμμετοχή στις πρόσφατες αποστολές δεμάτων σε όλες σχεδόν τις πρεσβείες εκτός βεβαίως απο εκείνη απο την οποία τους ταίζει...

  17. anarxompatsos avatar
    anarxompatsos 14/01/2011 16:39:10

    Τί ψάχνετε ρε παιδιά και σεις.
    Τα πράγματα είναι πολύ απλούστερα όσων νομίζουμε.
    Ας δουμε την εκδοχή και οι δύο πλευρές να λένε αλήθεια.
    Πράγματα οι ηλίθιοι της ΕΑ να τον περάσανε για κάποιον άλλον , πράγματι να βρήκανε μια δεύτερη ταυτότητα πάνω του ( που βεβαιως δεν την πήγαινε στο αστ. τμήμα το παλικάρι ) , πράγματι ο Παπαδάτος να έφαγε κανα δυο απειλές και να τον ξεβρακώσανε στην ανάκριση - οπως χιλιάδες αλλους που προσαγουνε εβδομαδιαιως.
    Το όλο θέμα γίνεται γιατί ειναι μέλος του ΣΥΝ ? Αν ναι , τοτε πρεπει να ξετυλιξουμε το κουβάρι απο το σημειο της παρακολουθησης - απο ποτε τον παρακολουθούν ?
    Αν όχι , τότε αυτό που τους οδηγησε εκει ειναι απλα μια εσωτερική γκάφα εξαιτίας της δεύτερη ταυτότητας. Ο Παπαδάτος καλα θα κάνει να ελεγξει τους ανθρωπους του περιβάλλοντως του και ειδικότερα αυτούς για τους οποίους προοριζε την ταυτότητα .

    Τα περι αισχρων χαρακτηρισμων στο προσωπό του και οι "κακοι τρόποι" των γουρουνιών δεν ειναι καν θεμα σχολιασμού.

  18. αντισταση avatar
    αντισταση 14/01/2011 16:48:13

    O Δημοσθένης Παπαδάτος μιλά στην Ελληνοφρένεια για την περιπέτειά του
    http://www.youtube.com/watch?v=SFQsqCYtw2k

  19. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/01/2011 16:49:29

    Εκανα μια βόλτα στις εφημερίδες την είδηση δεν την έχουν οι έγκριτες εφημερίδες του συγκροτήματος ΔΝΤ συγνώμη ΔΟΛ και φυσικά το επίσημο όργανο του Εθνικού εργολάβου.

  20. zap-zap avatar
    zap-zap 14/01/2011 17:01:50

    κοντή λίζα έχεις κοντή μνήμη, η Αυγή ουδέποτε έχει γράψει αυτό που λες. Το αντίθετο έχει γράψει, τηρεί τις παραδόσεις του Ηλιού ("θα σας ταράξουμε στην νομιμότητα"). Όσοι διαβάσετε τι είπε ο νεαρός στην συνέντευξη, θα διαπιστώσετε πως οι κουκουλοφόροι ήξεραν ακριβώς τι έκανε από την Νομική ως την Φορμίονος. Καθότι μπάτσοι είναι και βλάκες, του εΊπαν ότι πήγε στον καθηγητή του που κάνει διδακτορικό μέχρι και που σταμάτησε να φάει σουβλάκι στην διαδρομή. Προφανώς και του την φύτεψαν την ταυτοτητούλα. Και επειδή το παρακράτος του Κοραντή συνεχίζει να υπάρχει κα να δρα, καλό θα ήταν να κρατάτε μικρό καλάθι όταν μιλά και δρα η αστυονομία.
    ΥΓ. (Ολίγο μεγαλούτσικο)
    Τον Δεκέμβρη τον έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ.
    τον Παναγόπουλο τον έδειρε ο ΣΥΡΙΖΑ
    Την Μαρφίν την έκαψε ο ΣΥΡΙΖΑ
    Τον Χατζιδάκη τον έδειρε ο ΣΥΡΙΖΑ
    τον Κένεντι τον σκότωσε ο ΣΥΡΙΖΑ
    όλες τις Πολυδωρείες και τις Παγκαλειάδες του παγκώλου θα τις καταπίνετε αμάσητες για καιρό ακόμα;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ zap-zap 14/01/2011 22:25:09

      Σε ποιο σχολιο μου αναφερεσαι γιατι δεν το βλεπω; ;-)

      Αν σας εθιξα το μαγαζι συγγνωμη αλλα κουκια εφαγα...

      Και σ'ανωτερα παντως. Αυτος που αποσυρθηκε ειχε δικιο οταν μουλεγε για το μαγαζι

  21. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/01/2011 17:02:53

    Τις προάλλες ήρθανε και πήρανε τον γείτονα γιατι ήταν Εβραίος
    Δεν μίλησα γιατι δεν είμαι Εβραίος
    Προχτές ήρθανε και πήρανε τον απέναντι μου που ήταν τσιγγάνος
    Πάλι δεν μίλησα αφού δεν είμαι τσιγγάνος
    Χτές ήρθανε και πήρανε τον γιαννάκη, που είναι ομοφιλόφυλος
    Πάλι δεν μίλησα ούφ να φύγουν αυτοί οι ... από την γειτονιά
    Σήμερα ήρθαν και πήρανε εμένα αλλά δεν είχε μείνει κανένας να μιλήσει.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ανώνυμος 14/01/2011 17:04:26

      Μη πτοείσαι. Μπορεί να σε αναλάβει ο Γλέτσος.

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ Strange Attractor 14/01/2011 17:15:03

        Αμα δεν καταλαβαίνεις ότι χτυπάνε πρώτα τους αδύνατους κρίκους και μετά θάρθουν και σε μας είσαι εντελώς τελειωμένος εκτός αν είσαι κρυφοπασόκος. Ζήσε λοιπόν στην φυλακή που σου ετοιμάζουν

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Ανώνυμος 14/01/2011 17:22:00

          Όχι μόνο καταλαβαίνω αλλά ξέρω και το ορίτζιναλ αυτού που γελοιωδώς παραφράζεις στο σχόλιο σου, όπως ξέρω και ποιος τό είπε; Εσύ ξέρεις; Δεν σας τα μάθανε αυτά στα φεστιβάλ νεολαίας;

          • Ανώνυμος avatar
            Ανώνυμος @ Strange Attractor 14/01/2011 19:14:10

            Ωραία παίξε σε κανένα τηλεπαιχνίδι μπάς και κερδίσεις καμμια VW, διάβασε και κανένα βιβλιο απο αυτά που μοιράζει ο Αδωνις μπας και πάρεις καμμια προαγωγή και ανεβάσεις τον μισθό σου από τα 600 στα 700 Ευρώ

      • Kasut avatar
        Kasut @ Strange Attractor 15/01/2011 05:22:42

        Επειδη τον εγραψαν οτα εγραψε στο παρελθον αρθρο για τα διοδια με λιγα σχολια, θιχτηκε που λογω Γκλετσου ασχολειται ο κοσμος περισσοτερο.

  22. tomy avatar
    tomy 14/01/2011 17:09:23

    δυο ταυτοτητες στη τσεπη ε? χμ ε καλα ο καθενας μας εχει και δυο και τρεις.. η μηπως οχι?

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ tomy 14/01/2011 17:14:35

      Τουλάχιστον η μία ήταν δικιά του; Δεν το διευκρινίζει το άρθρο.

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΚΜ 14/01/2011 21:55:05

        ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

        • Βλητος avatar
          Βλητος @ Tassos 15/01/2011 16:50:27

          Οχι ρε! κι οι δυό Id's ειναι δικές του!
          Απλά την μια την "έχασε " και έβγαλε την άλλη!
          Ουδέν το μεμπτόν!
          "Αφού....
          "Τον ηρωοποίησαν:
          http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=241366

          Έχει, ως συνεπέστατος συνασπισμένος, τις ίδιες ακριβώς θέσεις με τους εφοπλιστές και τα δουλεμπορικά αφεντικά και γι' αυτό φρόντισε το ΠΑΣΟΚ του Χρυσοχοΐδη να τον ηρωποιήσει κατάλληλα ως "σούπερ-επικίνδυνο" "αριστερό"...

          Μια φορά μάλιστα είχε καταφέρει (μέσω φιλίας με κάποιον που επίσης παρίστανε το φίλο του Ρεσάλτο), να επισκεφθεί δόλια τα γραφεία του περιοδικού για να τα κατασκοπεύσει.
          Δεν τόλμησε να διατυπώσει μια διαφωνία αλλά μειλίχια παρίστανε ότι συμφωνούσε. Τόσο γλοιώδης κατάσκοπος.
          Μετά έκατσε κι έγραψε ως καλός συριζαίος "αντιρατσιστής" και νεοταξίτης το παρακάτω γελοίο πόνημα στην τάχαμου "αριστερή" εφημερίδα Εποχή:

          http://syriza-vyrona.pblogs.gr/2007/10/141993.html"

  23. tomy avatar
    tomy 14/01/2011 17:14:57

    εμενα ρε παιδια γιατι δεν με συλλαβανε κατα λαθος?

  24. tomy avatar
    tomy 14/01/2011 17:22:27

    Α ρε Αμερικα θυμαστε τον Στεφανοπουλο ενοω τον τζωρτς τον συμβουλο του Κλιντον με χειροπεδες επειδη οδηγουσε πιωμενος? αντε στο ελλαδισταν να συλλαβης εκπροσωπους κομματων για αδικηματα,σοβαρα η μη, σε πηρε και σε σηκωσε.Τι να πω ρε παιδια πολυ γουσταρω τον τριτο κοσμο και τις αξιες του.

    • Misha avatar
      Misha @ tomy 14/01/2011 17:42:20

      Προχτές στη Βουλή πήγαν δικογραφίες για δυο βουλευτές . Η μία μάλιστα αφορά καταπάτηση 250 στρεμμάτων δημόσιας γης.Και οι δύο απορριφθηκαν , λογω βολευτικής ασυλίας.
      Παλιότερα ηταν κι ενας μαυρογιαλούρος κομματος εξουσίας, που οδηγούσε πιωμένος και τρακαρε με αποτέλεσμα να σκοτωθεί η γκομενα του που ήταν στη θεση του συνοδηγού. Νομίζω πως θυμάμαι και το όνομα του αλλά δεν το γ΄ραφω γιατι δεν είμαι 100% βέβαιος. Η βουλή μας τον αθωωσε κι αυτόν, αν δεν με απατά η μνημη μου

      • anonymous avatar
        anonymous @ Misha 14/01/2011 17:50:42

        Ο Καραμηνάς, ο πρώην Βουλευτής της Σάμου ήταν.

        http://archive.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=15.05.2002,id=59842296

        Επίσης η κοπέλα δεν ήταν γκόμενά του ...

        • Misha avatar
          Misha @ anonymous 14/01/2011 18:16:23

          Εκανα λάθος λέγοντας πως καλυφθηκε από τη βουλευτική ασυλία.Ίσως να μη θυμάμαι καλά και για τη σχέση του με την άτυχη κοπέλλα.

          • σιδεράκιας avatar
            σιδεράκιας @ Misha 14/01/2011 23:00:37

            Μάλλον τον μπερδεψες με τον Γιοβανούδα Misha, αυτός είχε δείρει, αλλά προφανώς η κοπελιά τότε χτύπησε σε καμιά ζαρντινιέρα...

  25. Έρεβος avatar
    Έρεβος 14/01/2011 17:31:14

    Είπες:
    “Έλεγαν στον συλληφθέντα πως δεν δικαιούται να επικαλείται το Συνταγμα εφόσον δεν το αποδέχεται!!!”

    η φράση αυτή είτε εξυπονοεί ότι ο κατηγορούμενος προηγουμενώς είχε δηλώσει ότι δεν αποδέχεται το σύνταγμα είτε είναι εσφαλμένη όλη οπότε όμως δεν καταλαβαίνω τι την αναφέρεις...

  26. Poisonous avatar
    Poisonous 14/01/2011 17:40:07

    Αυριανιστή, θα'θελα να ήξερα αν ο βλάκας ο ΓΑΠ έκανε και αυτός επανάσταση και δεν φώναζε την Τρόικα απο που θα πυρωνόταν η σύνταξη του πατέρα σου και ο μισθός σου στο τέλος εκείνου του μήνα.

    Εκτός αν είσαι ραντιέρης ή υπάλληλος σε κανένα βιομήχανο δολοφόνο του λαού ή τραπεζίτη που πίνει το αίμα του κοσμάκη...

    Πάντως, για σοταρισμένο χρηματιστηριάκια σε κόβω, αριστερο-σοσιάλλα, α-λα Νταλάρα με πορσε και πισίνες

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ Poisonous 14/01/2011 17:42:22

      Διόρθωση, σειρά δεύτερη, πέμπτη λέξη, "πληρωνόταν"

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ Poisonous 14/01/2011 19:04:41

        Γλωσσα λανθάνουσα αλήθεια λέγειν. Πυρωνόταν ..Σωστά αναρωτήθηκες. Από που θα πυρωνόταν (πυρ, πυρώνω=βάζω φωτιά) η σύνταξη; Ε; Από που;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Poisonous 14/01/2011 18:03:56

      Μόνο α-λα Νταλάρα; Α-λα Λούτσιο Ντάλλα και βάλε!

      Έχετε πραγματικά μεγάλη πλάκα εσείς οι ανιστόρητοι μνημονιολάγνοι, που αν δεν ήταν οι αγώνες του Γλέζου που "χέζετε", ούτε καν ελληνικά σπερματοζωάρια δεν θα μπορούσατε να είστε τώρα...

    • Misha avatar
      Misha @ Poisonous 14/01/2011 18:37:26

      Poisonous

      To 2010 το κρατος πήρε 38 δις από τον μηχανισμό και έδωσε 40 δις στις τράπεζες.
      ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ από τα «δανεικά» του ΔΝΤ δεν πήγε σε μισθούς και συντάξεις.
      Αυτό είναι ένα παραμύθι με δράκους που προβάλλουν οι ραντιέρηδες που λ ές κι οι τραπεζίτες αλλά δεν έχει καμμία σχεση με αυτο που πράγματι συνέβη

      • Poisonous avatar
        Poisonous @ Misha 14/01/2011 20:43:32

        Αυτό που πραγματικά συνέβη δεν μπορείς ούτε και θα μπορέσεις να το καταλάβεις γιατί οι πνευματικές παρωπίδες που σου φόρεσαν δεν σου το επιτρέπει.

        Εγώ δε, δεν έχω την πραγματική διάθεση να σου εξηγήσω τι είναι τραπεζικό ίδρυμα, τι θέση έχει στην οικονομία, ποια είναι η διαφορά μεταξύ εγγύησης, δανείου και προνομιούχου μετοχής και πολύ περισσότερο για το ποια ήταν η θέση των ελληνικών τραπεζών σε σχέση με την σημερινή κατάσταση στη χώρα μας.

        Περιμένω πάντως με μεγάλο ενδιαφέρον να μας αναλύσεις τι αυτό που πράγματι συνέβη, όπως το κατάλαβες εσύ δηλαδή, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

        Επίσης, να σου ευχηθώ κάποια στιγμή στη ζωή σου, το συντομότερο, να καταφέρεις να αφαιρέσεις τις παρωπίδες και να αντιληφθείς τον κόσμο όπως είναι στη πραγματικότητα.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/01/2011 17:48:16

    Πάντως αν κρίνω από τις δυο τεράστιες φριχτές στην όψη αμυχές που δείχνει η φωτογραφία, πρέπει να έφαγε ... πολύ άγριο ξύλο το παλικάρι.
    Μα που τον πήγαν, στα μπουντρούμια της ΕΑΤ/ΕΣΑ;

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Strange Attractor 14/01/2011 17:56:47

      "Όσο ήμουν κάτω, έλεγα το όνομά μου, ότι είμαι υποψήφιος διδάκτορας, ότι δουλεύω στο Ινστιτούτο Πουλατζά και ότι είμαι μέλος του ΣΥΝ."

      Αιχμάλωτος πολέμου νόμιζε ότι ήταν;
      Ο αριθμός μέλους του ΣΥΡΙΖΑ είναι κάτι αντίστοιχο του ΑΣΜ εαν πιαστείς αιχμάλωτος στον πόλεμο;

      Θα τρελλαθούμε πλεόν σ'αυτή τη χώρα...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Έρεβος 14/01/2011 18:08:09

        Ναι, ε; Ξέρεις εσύ κανένα άρθρο στον Ποινικό Κώδικα, βάσει του οποίου να υποχρεούσαι να απαγγέλλεις πληροφορίες για... όλο το γενεαλογικό σου δέντρο όταν τις τρως ένεκα αστυνομικής αυθαιρεσίας;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Έρεβος 14/01/2011 18:11:28

        Είδες τι κάνουν οι πολλές αμερικάνικες ταινίες. Ένας άλλος πιο πάνω τά χωνε στην αστυνομία γιατί, λέει, δεν του διάβασαν τα δικαιώματά του, κατά τη σύλληψη!!!!!
        Που ντάουν δε κοτ δηλαδή.

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Strange Attractor 14/01/2011 23:03:45

          Το έχετε χάσει τελείως, κρίμα τα ωραία άρθρα,
          αλλά δεν πειράζει, ας αφήσουμε την αστυνομία να κάνει ότι θέλει, όπως θέλει, όταν θέλει.
          Κι όταν έρθει κι η σειρά μας να μη διαμαρτυρηθεί κανείς.

  28. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2011 17:52:44

    Πάντως ο Καραμηνάς δικάστηκε κανονικά και είχε δικηγόρο το Μαντούβαλο. Του έκαναν άρση της ασυλίας και παραπέμφθηκε.

  29. tomy avatar
    tomy 14/01/2011 17:53:02

    προτεινω δε η σημερινη ημερα να τιμαται σαν επετειος και αυτη με τα συνηθη σπασιματα και φωτιες ωστε να εμπεδωσει ο Ελληνικος Λαος τον δρομο που χαραξε ο πολ ποτ, τον θυμαστε?οπως και οι αλλοι οι συνηθεις ανθρωπιστες..μαο λενιν -εδω μιλαμε για ταμπου- και ολα τα καλα παιδια,για τα οποια υπαρχει μια εξοργιστικη ασυλια.

  30. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/01/2011 17:53:18

    Υποψήφιος Διδάκτωρ, εργαζόμενος στο Ιδρυμα Πουλαντζά!
    Με άλλα λόγια, μια χαρά βολεμένο είναι, το παληκάρι!
    Και με κλεμμένη ταυτότητα!
    Και δεν μπορούσε να βρεί άκρη με αστυνομικούς των 700 ευρώ (παραμένουν ακόμα τόσα;) ή μήπως είχε διάθεση για ...τσαμπουκάδες στύλ Παπαχρήστου "ξέρετε ποιός είμαι εγω;"
    Αν συλλαμβανόταν οποιονδήποτε εξ ημών, με κλεμμένη ταυτότητα, ακόμα μέσα θα ήταν!
    Αυτός έγινε και θέμα στα ΜΜΕ!
    Αντε και υποψήφιος στις επόμενες εκλογές!

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 18:14:34

      Αυτό ακριβώς είναι το θέμα!
      Εγώ, όλοι μας ακόμη μέσα θα ήμασταν...
      Όσο για τίς λεπτομέρειες... όλοι μπροστά στο συμβάν...
      Νισάφι...

      Χαρίλαος

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Χαρίλαος 14/01/2011 18:24:37

        Δηλαδή τον πιάσανε να έχει ξένη ταυτότητα... από το 2004.
        την βρήκε λέει...
        Και το λεφούσι που έπιασαν με ψεύτικες ταυτότητες, πιστόλια κλπ, θα πούν αύριο οτι τα βρήκανε και είχαν στο πρόγραμμα να τα παραδώσουν...

        Χαρίλαος

    • kyros avatar
      kyros @ Κώστας Ροδινός 16/01/2011 15:26:10

      Δηλαδή για να καταλάβω, ο "υποψήφιος" θα γίνει κάποτε "κανονικός" και θα πάει το παιδί μου να μάθει απ΄αυτόν ιστορία η κάτι το των ανθρωπιστικών επιστημών τελοςπάνδων! Και θα πρέπει, για να καταφέρει να περάσει το μάθημα του ...Υποψηφίου, να αναμασήσει τις ...παπαριές του περί Δικαίων της Βορειας Κυπρου και Σκοπιων, μαζί με την θεωρία των "απαραίτητων ποσών βίας", πάντοτε των ομοδόξων του βεβαίως βεβαίως και εναντίον εκείνων που έχουν αντίθετη γνώμη, ως δόγμα στην κοινωνική μας πραγματικότητα.
      Αν δεν μπορεί κανένας να σπουδάσει θετικές επιστήμες καλλίτερα κομμώτρια και μπετατζής!
      Τουλάχιστον θα παραμένει άνθρωπος, όχι ΕλληνοΒάτης γενίτσαρος με ΦΤυχίο! Φέρον την υπογραφή Παπαδάτων και λΙπών των ομοίων του!

  31. Misha avatar
    Misha 14/01/2011 18:10:37

    Για τα βασανιστήρια και τις λοιπές μεθόδους των σερίφηδων

    h--p://www.scribd.com/doc/509667/-

    Βέβαια κάποιες φορές η Νέμεσις είναι αμείλικτηόπως συνέβη με έναν αρχιβασανιστή να χάνει το πιο αγαπημένο του άνθρωπο εκεί όπου εγκληματούσε

  32. EMP avatar
    EMP 14/01/2011 18:27:03

    Να φανταστώ πως αν έπιαναν εμένα με 2 ταυτότητες και δήλωνα μέλος της ΝΔ, Υποψήφιος Διδάκτορας, που δουλεύω στο Ίδρυμα Καραμανλή την ίδια αντιμετώπιση θα είχα. Ιδιαίτερα από τα ΜΜΕ...
    Βλέπω μπροστά μου τα πρωτοσέλιδα: Απαντήστε κ. Σαμαρά για το μέλος σας ή μέλος της ΝΔ με 2 ταυτότητες στην τσέπη συλλαμβάνεται και αντιστέκεται γιατί κ Σαμαρά είχε 2 ταυτότητες και τον έχετε στο ίδρυμα Καραμανλή; Δικαιολογίες για κατάθεση της κλεμμένης ταυτότητας και δεν συμμαζεύεται...
    Και φυσικά κανένας λόγος για ατομικά και συνταγματικά δικαιώματα δεν θα γινόταν...

    Αλλά αυτή είναι η Ελλάδα της θολοκουλτούρας και των δήθεν,,,

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ EMP 14/01/2011 18:58:32

      Και εσύ φίλε μου, αν όντως είχες (η έχεις) τα προσόντα που λές, θα την γλύτωνες από την ασφάλεια. Όχι βέβαια από τα τσοντοκάναλα γιατί... είσαι δεξιός... Σκέψου όμως εμένα (αν ήμουν 40 χρόνια νεώτερος) η κάποιον άλλον, να με πιάνανε με 2 ταυτότητες. 100% μέσα θα ήμουν...
      Ο... υποψήφιος διδάκτωρ όμως είναι έξω...
      Προς τα που να μουντζώσω...

      Χαρίλαος

      • Misha avatar
        Misha @ Χαρίλαος 14/01/2011 19:17:56

        Χαρίλαε,

        αν είσαι στην Αθήνα, κάνε μια βόλτα μόλις αρχίζει να σουρουπώνει , από Ομόνοια προς το πεδίο του Άρεως.
        Κοίτα στους παράδρομους, θα δεις κλούβες των ΜΑΤ και τριγύρω τους, πολλές φορές σε απόσταση αναπνοής νεαρές αλλοδαπές πόρνες και ναρκέμπορους με ζυγαριές, φιξάκια κ.ο.κ

        Το παιχνίδι που παιζεται ειναι πολύ βρωμικο...

        • Χαρίλαος avatar
          Χαρίλαος @ Misha 14/01/2011 19:33:27

          Γνωστά φίλε μου, ιδίαις όμμασι, αλλά δεν βέπω πώς κολλάει...
          Εδώ έχουμε παράβαση και ο υποψήφιος αντί να είναι στο αυτόφωρο κελλαδάει...
          Απλά σκέψου νάσουν εσύ... τι θα τους έλεγες, ότι είσαι καλός χριστιανός και θα σε άφηναν?
          Και μην συγκρίνουμε τι τράβηξε κάποιος άλλος με τις θωπείες...

          Χαρίλαος

          • Misha avatar
            Misha @ Χαρίλαος 14/01/2011 19:39:49

            Αφού τα έχεις δει ιδίοις όμμασι , μπορείς να καταλάβεις και πώς επιλέγονται οι υποψήφιοι ένοχοι και πώς δημιουργούνται Πυρήνες και Σέχτες, και τα λοιπά παρακρατικά παραρτήματα.
            Το ζήτημα με την ταυτότητα μπορεί να λέει πολλά , αν το νομιμοποιητικό αυτό έγγραφο έχει χρησιμοποιηθεί για κάποιες δικαιοπραξίες (ενοικίαση σπιτιού, πιστωτική κάρτα κλπ) ή και τίποτα, αν αυτή η ταυτότητα δεν έχει χρησιμοποιηθεί κάπου στο χρονικό διάστημα που έχει δηλωθεί η απώλεια της...
            Σε μια παλιά ελληνική ταινία ο συχωρεμένος Παπαγιαννόπουλος λέει το εξής αμίμητο: «τους έχουμε όλους σε μια σακκούλα (φακελλωμένους). Όποτε χρειαστεί (για επικοινωνιακούς λόγους) βαζουμε το χερι στη σακκούλα και βγάζουμε μερικούς... »

        • Βλητος avatar
          Βλητος @ Misha 15/01/2011 16:57:00

          Τα...μπατσόνια φταίνε ή οι εντολές των πολιτικών εξουσιών προς τους φυσικους του ηγετίσκους να μη κάνουν την δουλεια τους;

          ΠΕς ότι μπαίναν στην Τοσίτσα και μάζευαν το σκυλολόι που τους βάζουν να φυλάνε, πώς θα αντιδρούσαν τα μαλάκια και οι πουλατζόπαιδες;
          Για ρώτα τους να μάθουμε και μείς!

      • xaris avatar
        xaris @ Χαρίλαος 15/01/2011 04:41:49

        ayto pou me daimonizei einai oti kaneis den asxoleitai me to oti ton parakolouthousan pou odws isxyei.htan kathara sthmenh h fash apo akrodexious pou vrhkan aformh na vgaloun panw tou osa tou eixan fulagmena.o gewrgiadhs ton eixe kathgorhsei sthn tv properysi oti ta arthra tou eythynodai gia to oti tou ekapsan to magazi k alles tetoies malakies.sthmenh tou thn eixan.xypnhste

        • kyros avatar
          kyros @ xaris 16/01/2011 15:50:44

          ρε συ Χαρη αν ήταν το πουλαΤζόπαιδο χρυσαυγίτης, θάλεγες τα ίδια; Είναι ψέματα οτι τον έκαψαν τον συγκεκριμένο 13 φορές, αυτοί που βγήκε να υπερασπίσει ο δαρθείς, δικαιολογώντας τα ..απαραίτητα ποσά βίας ΤΟΥΣ, εναντίον ΤΟΥ;
          Δηλαδή ,αυτός και η παρέα του είναι καλλίτεροι και όσοι διαφωνούν μαζί τους καρπαζοεισπράχτορες φύσει και θέσει;
          Έλεος με τα «αθώα μωροπαίδια» της Συνασπιστήριας λογικής!
          Αν τύχει τις «αρπάξουνε»,
          τους δέρνουνε ...«φασίστες»!
          Κι αν άλλους κομματιάζουνε,
          τους καίνε, τους ρημάζουνε,
          Πολύ καλά τους κάνουνε!
          Τους δέρνουν, τους φασίστες!

          Κι αφού το λέει ο μέλλοντας διδάκτωρ Πουλατζά
          είναι, σαφώς, αξίωμα, Χάρη μου, φουκαρά!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ EMP 14/01/2011 18:59:32

      ...και των χρήσιμων ηλίθιων που τους υπερασπίζονται, επίτρεψέ μου να προσθέσω.

  33. BTS avatar
    BTS 14/01/2011 19:07:13

    Εικοσιεφτάχρονη, που είναι Γερμανίδα υπήκοος συνελήφθη το απόγευμα στην Αθήνα στο πλαίσιο της έρευνας που γίνεται για την υπόθεση των τεσσάρων καταζητούμενων από τη Θεσσαλονίκη που συνελήφθησαν χθες στο Βύρωνα και τον Ταύρο.

    Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία, η Γερμανίδα υπήκοος, η οποία έχει Έλληνα πατέρα και Γερμανίδα μητέρα, ζει τους τελευταίους επτά μήνες στην Αθήνα, ενώ πριν έμενε στη Θεσσαλονίκη.

    Από τις παρακολουθήσεις της Αστυνομίας, προέκυψε ότι η 27χρονη είχε επαφές με τους τέσσερις συλληφθέντες. Η 27χρονη θα παραπεμφθεί στη Δικαιοσύνη - δεν διευκρινίζεται ωστόσο με ποια κατηγορία - ενώ ήδη έχει ξεκινήσει έρευνα στο σπίτι της, στην οδό Κιουταχείας στον Περισσό.

    Στη δημοσιότητα τα στοιχεία των συλληφθέντων

    Δόθηκαν πριν από λίγα λεπτά από την αστυνομία στη δημοσιότητα τα στοιχεία και οι φωτογραφίες των τεσσάρων συλληφθέντων κατά την επιχείρηση της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας στο Βύρωνα και τον Ταύρο.

    Υπενθυμίζεται ότι σε βάρος τους εκκρεμούσαν εντάλματα σύλληψης του 5ου ανακριτικού τμήματος Θεσσαλονίκης για συμμετοχή τους σε εμπρηστική επίθεση σε κτίριο της ΔΕΗ στη συμπρωτεύουσα στις 13/10/2010. Για την υπόθεση αυτή είχε συλληφθεί επ' αυτοφώρω και κρατείτο προσωρινά ο 19χρονος Ιωάννης Σκουλούδης.

    Οι τέσσερις που συνελήφθησαν χθες, σύμφωνα με την ανακοίνωση, είναι οι:

    Χαράλαμπος Τσιλιανίδης του Αθανασίου και της Στυλιανής 23 χρονών, Δημήτρης Φέσσας του Νικολάου και της Ελισάβετ 23, Δημήτρης Δημτσιάδης του Παναγιώτη και της Ιωάννας 23 και Σωκράτης Τζίφκας του Δημητρίου και της Ουρανίας 21 ετών.

    Επίσης όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση, στα σπίτια του Βύρωνα (Κορδελιού 30) και στον Ταύρο (Δ. Πλαστήρα 14) τα οποία νοίκιαζαν οι συλληφθέντες με πλαστά στοιχεία μεταξύ άλλων βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:

    Ένα πολεμικό τυφέκιο τύπου Kalashnikov

    Ένα πιστόλι 9mm, με γεμιστήρα 10 φυσιγγίων

    Εκατό φυσίγγια των 7,62 mm

    Εκατόν είκοσι φυσίγγια των 9 mm

    Ένας σιγαστήρας για Kalashnikov

    Τρεις φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές,

    Πέντε USB φορητοί δίσκοι

    Δύο Εξωτερικοί σκληροί δίσκοι

    Τέσσερα κινητά τηλέφωνα

    Οκτώ δελτία αστυνομικής ταυτότητας, εκ των οποίων τα τέσσερα (4) των ιδίων των συλληφθέντων

    Κενά έντυπα φοιτητικών δελτίων ταυτότητας

    Δύο στρογγυλές σφραγίδες του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

    Χειρόγραφες σημειώσεις

    Εννέα πιστωτικές κάρτες

    Το χρηματικό ποσό των 4.000 ευρώ περίπου

    Μονωτικές ταινίες

    Λαμπτήρες

    Κλειδιά

    Σετ εργαλείων με κολλητήρι

    Κατσαβίδια

    Μία φορητή συσκευή πλαστικοποίησης

    Επιβεβαιώνεται και επίσημα ότι το πιστόλι των εννέα χιλιοστών δεν έχει χρησιμοποιηθεί σε προηγούμενη τρομοκρατική ενέργεια.

    Οι συλληφθέντες οδηγούνται αυτή την ώρα στον εισαγγελέα κατηγορούμενοι για την από κοινού συγκρότηση και συμμετοχή σε τρομοκρατική οργάνωση καθώς και την διακεκριμένη κατοχή όπλων και πυρομαχικών.

    Η αστυνομία παρακαλεί όποιον γνωρίζει οτιδήποτε για τους συλληφθέντες να επικοινωνήσει στα τηλέφωνα 170, 1014 και 1964 με τη διαβεβαίωση ότι εξασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της συνομιλίας.

    Νέα στοιχεία και πυρομαχικά βρήκε η ΕΛ.ΑΣ. στο Βύρωνα

    Νέα ευρήματα που δίνουν άλλες διαστάσεις στο θέμα της τρομοκρατίας, που βρίσκεται, σε εξέλιξη προέκυψαν από την έρευνα που συνεχίζεται στο σπίτι της οδού Κορδελιού και Φορμίωνος στο Βύρωνα.

    Όπως ανακοινώθηκε από την αστυνομία εκτός από το πιστόλι και διάφορα άλλα αντικείμενα που βρέθηκαν χθες, σήμερα βρέθηκαν ένα πολεμικό τουφέκι Καλάζνικοφ με σιγαστήρα, 100 φυσίγγια των 7,62 χιλιοστών για το συγκεκριμένο όπλο, 120 φυσίγγια των εννέα χιλιοστών, δελτία ταυτότητας, πιστωτικές κάρτες, σφραγίδες, κενά δελτία φοιτητικών ταυτοτήτων, χρήματα και άλλα αντικείμενα.

    Όλα μεταφέρθηκαν στα εργαστήρια της εγκληματολογικής υπηρεσίας για διερεύνηση.

    Η ανεύρεση του οπλισμού, όπως δήλωσαν αρμόδιοι αξιωματικοί δίνουν άλλη διάσταση στην υπόθεση και εκτιμούν ότι πιθανότατα η έρευνα να οδηγήσει σε δράσεις που ξεπερνούν τα όρια των εμπρηστικών ενεργειών στη Θεσσαλονίκη για τις οποίες κατηγορούνται οι τέσσερις συλληφθέντες.

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_14/01/2011_373117

    Καθημερινή gr

  34. Πόντιος avatar
    Πόντιος 14/01/2011 19:08:55

    Προτείνω
    στον ΣΥΡΙΖΑ να διαγράψει αυτό το στέλεχος του που βρίσκει ταυτότητες στον δρόμο και "τις κρατάει", είναι εντελώς ανεπαρκής, τόση έλλειψη πια σε στελέχη?
    και στην συνέχεια στον πρωθυπουργό ή στον υπουργό του ασφαλείας να απολύσει τα όργανα της τάξεως που παρανομούν κατα τέτοιο ασύστολο τρόπο. Αρκετα με τις ζαρτινιέρες.

  35. fantomas avatar
    fantomas 14/01/2011 19:11:56

    AX………
    Θα τρελαθούμε!!!

    Από την μια ταυτότητα ενός πολίτη που χάθηκε πριν ένα χρόνο, κάποια χιλιόμετρα ποιο μακριά από το σημείο που την βρήκε μέσα στον δρόμο τυχαία ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα και γραφικός τύπος όπου θέλει να μας πείσει ότι έτρεχε αυθόρμητα στην αστυνομία στο δημαρχείο και όπου αλλού για να την παραδώσει ως νόμιμος πολίτης και από την άλλη μεριά η κακοί αστυνομικοί οι οποίοι γαλουχήθηκαν με το όραμα να γίνουν άξιοι απόγονοι του θεοφιλογιανακου και των εσ-ες !!!!

    ΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!1

    ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ……… ΑΠΟΧΑΥΝΩΝΟΜΑΙ !!!!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ fantomas 14/01/2011 21:54:58

      Πραγματικά είναι πρώτη φορά που ακούγονται παρόμοιες καταγγελίες για αυθαιρεσίες αστυνομικών.
      Για όλα φταίνε οι ζαρντινιέρες, οι εξοστρακισμοί, η κακή εκπαίδευση και η κακιά στιγμή.

  36. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 14/01/2011 19:19:05

    Ξεκινάω με μερικά βασικά δεδομένα:
    1. Ο Δημοσθένης Παπαδάτος συλλαμβάνεται από αστυνομικούς να κατέχει δύο δελτία αστυνομικής ταυτότητας. Άρα, και μόνο για το λόγο αυτό, η αστυνομία δικαιούται να τον προσάγει για εξακρίβωση στοιχείων.
    2. Δηλώνει ο ίδιος δημόσια ότι τη δεύτερη ταυτότητα τη βρήκε στο δρόμο και πήγαινε να την παραδώσει. Άρα δεν του τη "φύτεψαν", όπως είπε κάποιος.
    3. Η κατοχή δεύτερου αστυνομικού δελτίου ταυτότητας είναι πλημμέλημα και επισύρει μέχρι και έξη μήνες φυλάκιση. Άρα ο κ. Παπαδάτος θα έπρεπε να παραπεμφθεί για να δικαστεί στο αυτόφωρο, και μόνο για την κατοχή της.
    4. Ο κ. Παπαδάτος τυγχάνει στέλεχος του ΣΥΝ, και ως γνωστόν ο ΣΥΝ αρέσκεται να καταγγέλλει την αστυνομική αυθαιρεσία κλπ. Άρα, αντί να σωπάσει και να πάει να δικαστεί όπως κάθε πολίτης, αποφασίζει να το κάνει θέμα, να καταγγείλει αστυνομική αυθαιρεσία κλπ. Άρα προφανώς ο ΣΥΝ θεωρεί ότι τα στελέχη του πρέπει να έχουν διαφορετική μεταχείριση από κάθε πολίτη.
    5. Η συγκεκριμένη αστυνομική ταυτότητα έχει δηλωθεί απολεσθείσα από τον Ιανουάριο του 2004, στο ΑΤ Ν. Ιωνίας. Άρα προκύπτουν μερικές απορίες ως προς την αξιοπιστία της εξήγησης του κ. Παπαδάτου, ότι τη βρήκε στο δρόμο και πήγαινε να την παραδώσει.
    6. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Αστυνομίας, στα σπίτια που ερεύνησε όταν συνέλαβε τους τέσσερις προχθές, βρέθηκαν και "οκτώ αστυνομικές ταυτότητες, εκ των οποίων οι τέσσερις ανήκαν στους συλληφθέντες".

    Αυτά είναι τα δεδομένα. Από δω και πέρα ξεκινούν οι υποθέσεις:
    Υπόθεση 1: τα μέλη της "Συνομωσίας Πυρήνων της Φωτιάς" είχαν/έχουν ως στάνταρ τακτική να κατέχουν και δεύτερη αστυνομική ταυτότητα. Αυτό θα συμβάδιζε και με τη γενική εντύπωση ότι τηρούσαν καλούς "συνομωτικούς κανόνες"
    Υπόθεση 2: ο Δημοσθένης Παπαδάτος, στέλεχος του ΣΥΝ, συμμετείχε στους "Πυρήνες της Φωτιάς" και ως εκ τούτου κουβαλούσε κι αυτός 2 ταυτότητες. Πήγαινε στο διαμέρισμα της Φορμίωνος και έφυγε όταν είδε ότι είχε μπουκάρει η Αντιτρομοκρατική.
    Υπόθεση 3: ο ΣΥΝ αποφάσισε να χειριστεί το ζήτημα με τη λογική "η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση", δίνοντας έμφαση στις κατηγορίες περί βίας κλπ. και όχι στο πρόβλημα της ταυτότητας.

    • Τάκης avatar
      Τάκης @ Οδυσσέας 14/01/2011 19:34:23

      Τι το παιδεύεις; Τον συνέλαβαν, του είπαν "συγγνώμη λάθος" και αφέθηκε ελεύθερος. Όλες οι άλλες υποθέσεις δεν ταιριάζουν σε σοβαρούς ανθρώπους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Οδυσσέας 14/01/2011 21:49:09

      Δηλαδη θα πρεπει να πιστεψουμε οτι η ταυτοτητα που χαθηκε το 2004 εμεινε πεταμενη στο δρομο 6 χρονια χωρις να την βρει κανεις και την βρηκε ενα στελεχος του ΣΥΡΙΖΑ λιγα λεπτα πριν συλληφθει κοντα σε γιαφκα αριστεριστικης τρομοκρατικης οργανωσης.
      Πιστεψτε το.

  37. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/01/2011 19:28:36

    Πως και δεν είπαν πάλι ότι κουτούλησε σε καμιά ζαρντινιέρα ;

    Πάντως οι αστυνομικοί έχουν το δίκιο με το μέρος τους.
    Το Σύνταγμα αναφέρει ρητώς ότι σε περίπτωση που συλληφθεί κάποιος με δυο ταυτότητες είναι ύποπτος τρομοκράτης και πρέπει να ξυλοκοπηθεί και να διαπομπευθεί και μετά να αφεθεί ελεύθερος.
    Το σωστό να λέγεται...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κάποιος 14/01/2011 19:33:09

      Ακούγεται πως ακόμη κι ο ιατροδικαστής τρόμαξε από την αγριότητα των τραυμάτων που κλήθηκε να διαπιστώσει.
      Αδιάψευστος μάρτυρας η παραπάνω φωτό με τις φριχτές ... αμυχές από τον θηριώδη ξυλοδαρμό.
      Κι όλα αυτά από κακό τάϊμιγκ. Βρήκε ταυτότητα που χάθηκε πριν από χρόνια, και ενώ όδευε προς το αστ. τμήμα για να τη παραδώσει, του ρίχτηκαν ύπουλα και άνανδρα, αρνούμενοι ακόμη και να του διαβάσουν τα .... δικαιώματά του (τα λεγόμενα και Μιράντα Ακτ).
      Δεν πάμε καλάάάάάά΄......

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Strange Attractor 14/01/2011 19:45:47

        Είναι αυτό που λέγαμε όταν παίζαμε μικροί μπάλα στην πλατεία, άμα δεν ματώσεις δεν είναι φάουλ.
        Σκέψου να κουβάλαγε και ψώνια από το σουπερ μάρκετ και να είχε κανά γκαζάκι και σπιρτα μέσα για να φτιάξει καφέ.Πακέτο στο Γκουαντάναμο θα τον έστελναν τα σαίνια.
        Πάντως αυτός ο Παπαδάτος φαίνεται επικίνδυνη φάτσα.
        Τύφλα να χει ο Ριτζάι, ο Παλαιοκώστας και ο Ρωχάμης.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Κάποιος 14/01/2011 20:01:01

          Είναι όντως αιμοβόρος. Σαν τον Αλ Μπάντυ κάτι...

  38. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/01/2011 19:40:32

    Πάντως, η (υποτιθέμενη) βία των κακών μπάτσων που κάνανε ντα ένα μέλος του Σύριζα (quelle horreur!) είναι κακιά βία. Δεν είναι σαν την άλλη την βία, την καλή, όταν προοδευτικοί καίνε ανθρώπους ζωντανούς και σπάνε μαγαζιά. Άλλωστε, όπως ο συλληφθείς έλεγε από το 2008:

    «...η εξίσωση της κινηματικής με τη συμβολική και φυσική κρατική βία είναι ανεπίτρεπτη για την Αριστερά...»

    «Θα πρέπει να κουβεντιάσουμε και για κάτι ακόμα: ότι δε θεωρούμε καθόλου αυτονόητη και αιώνια τη "νομιμότητα" γενικώς, ούτε πιστεύουμε πως "η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων"»

    h++p://www.avgi.gr/NavigateActiongo.action?articleID=400976

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΚΜ 14/01/2011 20:06:02

      Αν ξέρεις την ταυτότητα αυτών που έκαψαν ζωντανούς ανθρώπους γιατί δεν κάνεις το χρέος σου να καταθέσεις ώστε να απονεμηθεί δικαιοσύνη ;
      Ή μήπως βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα από το μυαλό σου ;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Κάποιος 14/01/2011 20:07:17

        Ά, ναι, όταν δεν σας βγαίνει φταίει το κακό παρακράτος... Παραμύθια για προδευτικούς!

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ ΚΜ 14/01/2011 20:13:21

          Εγώ δεν είπα ότι ξέρω ποιοι το έκαναν.
          Εσύ το είπες αλλά δεν απαντάς αν είσαι μάρτυρας του γεγονότος ή αν συμπεραίνεις αυθαίρετα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ ΚΜ 14/01/2011 21:52:39

      Εγώ νόμιζα ότι κάνεις πλάκα ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ! Αααα, το παιδί είναι χοντράαααα μπλεγμένο.

  39. Maximilien avatar
    Maximilien 14/01/2011 20:30:50

    Όταν τα πράγματα ζορίσουν δεν θα μιλάμε για ξύλο και μετά συγγνώμες αλλά για φυλακές και "ατυχήματα". Και Patriot Acts και φακελώματα και κρατική βία.

    Ταξική πάλη όμως με διπλές ταυτότητες και πεφωτισμένες μικρές ομάδες εκδικητών δεν γίνεται. Ο τυπάς ας πάει έξω από εργοστάσια 5 το πρωί για να μιλήσει με τους εργάτες και να πλακωθεί με τους μπράβους του εργοδότη να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Όσο για τα όργανα της "τάξεως", εντάξει, παλιά μου τέχνη κόσκινο.

  40. Asterix13 avatar
    Asterix13 14/01/2011 20:34:16

    6 χρόνια η ταυτότητα στο δρόμο και βρέθηκε τώρα... επάνω του.
    Πλάκα μας κάνει;

  41. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/01/2011 21:35:22

    «Με ρώταγαν για μια ταυτότητα που είχα βρει – σκόπευα να τη δώσω στη αστυνομία..».

    Μάλιστα, την είχε βρει και σκόπευε να την δώσει.

    Κατά άλλα οι υπερβολές τις αστυνομίας θα πρέπει να εκλείψουν κάποια στιγμή, δεν τους θέλουμε για την βαράνε καρπαζίες ούτε να βγάζουν αποφάσεις για άλλο τους πληρώνουμε.-

  42. Tassos avatar
    Tassos 14/01/2011 21:48:33

    Για μένα το γεγονός είναι ανησυχητικό. Ο τύπος κάτι έχει κάνει, κάπου εμπλέκεται (μη τρελλαθούμε ότι έσκυψε και βρήκε στο δρόμο την ταυτότητα που είχε κλαπεί πριν 6 χρόνια...) αλλά επειδή είναι μέλος του ΣΥΡΙΖΑ φοβούνται πολιτικές επιπλοκές. Ετσι τον "έκαψαν". Το θέμα είναι ότι
    α)Η αντιτρομοκρατική έχει αρχίσει να παίζει πολιτικά παιχνίδια
    β) Επιβεβαιώνεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι χωμένος μέχρι τα μπούνια

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Tassos 14/01/2011 22:33:29

      Έστω ότι είναι έτσι όπως λες. Τότε, όμως, η συγκάλυψη είναι διακομματική. Ή μήπως δεν έχει ενημερωθεί μέχρι στιγμής ο αρμόδιος "σκιώδης" υπουργός της ΝΔ;

      • Tassos avatar
        Tassos @ ο ξένος 14/01/2011 23:13:42

        Εκανα σχετική επισήμανση στον Φαήλο.

  43. γιωργος avatar
    γιωργος 14/01/2011 21:50:49

    Το πουλακι μου τον βρηκαν με ταυτοτητα κλεμμενη απο το 2004 που κατα τυχη τη βρηκε λιγο πριν τον πιασουν οι ατυνομικοι;Τι διαβολικη συμπτωση ηταν αυτη!
    Λες και ολοι μας εχουμε και απο μια κλεμμενη ταυτοτητα στο πορτοφολι μας!
    Οποιοσδηποτε αλλος θα ηταν μεσα και θα περιμενε τη δικασιμο του,οχι να μου βγαινει στις τηλεορασεις με τις πλατες ενος κομματος.

  44. sakis avatar
    sakis 14/01/2011 21:51:40

    Φανταστείτε να έπιαναν τον πρόεδρο της νεολαίας του ΛΑΟΣ με δυο ταυτότητες πάνω του και να χρησιμοποιούσε τις ίδιες δικαιολογίες που χρησιμοποίησε και αυτός του ΣΥΝ και ότι μόλις τώρα την βρήκε και πήγε να την παραδώσει στην αστυνομία και όλα αυτά να γινόταν κοντά στο σημείο που η αστυνομία να έκανε έφοδο για να βρεί τα μέλη μιας ακροδεξιάς οργάνωσης φανταστείτε τι θα έλεγαν οι ψευτοπροοδευτικοί.Φασισμός,ναζισμός, ιδού η συνεργασία του ΛΑΟΣ με ακροδεξιές τρομοκρατικές οργανώσεις,το ”αυγό του φιδιού” αρχίζει και επωάζεται και όλες αυτές τις ακροαριστερίστικες αρλούμπες,αφήστε αν είχε πάνω του και τις δύο ταυτότητες και έλεγε πως την μία την βρήκε ”τυχαία΄΄ στο δρόμο θα τον έβγαζαν και γραφικό αλλά είπαμε για όλα φταίνε οι ”μπάτσοι”, η πλουτοκρατία,οι παπάδες και ο ”φασισμός” με την ΄΄ακροδεξιά” και φυσικά ποτέ δεν φταίει η ”άγια” εξτρεμιστική ακροαριστερά,ούτε φυσικά οι κουκουλοφόροι ,οι κρανιοφόροι και οι αναρχικοί που σπάνε,καταστρέφουν και πλακώνουν στο ξύλο όποιον διαφωνεί μαζί τους πάντα βέβαια με ”δημοκρατικό” τρόπο αλλά ούτε βέβαια και οι λαθρομετανάστες όπου σκοτώνουν,βιάζουν και ληστεύουν καθημερινά και έχουν μετατρέψει σε γκέτο ολόκληρες περιοχές αλλά είπαμε οι κακοί ”μπάτσοι” φταίνε για όλα τα δεινά έ ρε δούλεμα που πέφτει.

  45. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/01/2011 22:04:02

    Σωστά, είναι φλώρος που κάθισε και τις έφαγε.
    Που ξανακούστηκε να τρώει κάποιος κατραπακιές από αστυνομικούς (πράγμα απόλυτα φυσιολογικό όταν συλλαμβάνουν σεσημασμένους ψυχοπαθείς τραμπούκους διδάκτορες με μυωπία) και να διαμαρτύρεται ;
    Ούτε λίγο αιματάκι δεν έσταξε.
    Μαύρε Ιάκωβε γιατί δεν παίρνεις παρέα τον ΚΜ να καταθέσετε στον εισαγγελέα εναντίον αυτών που καίνε ανθρώπους και ανατινάζουν κτίρια μιας και τους ξέρετε όλους;

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος 14/01/2011 22:19:41

      Ναι είναι φυσιολογικότατο να κυκλοφορείς με κλεμμένη απο το 2004 ταυτότητα,να σε πιάνουν λίγο παρακάτω απο τη γιάφκα των χτεσινών μπουμπουκιών κ το μόνο τεκμήριο αθωότητας είναι οτι ο τύπος είναι υποψήφιος διδάκτορας κ μέλος του συνασπισμού.Ξύπνα και δές τη συνδιαλλαγή που έγινε κάτω απο το τραπέζι,όλα έτοιμα τα θέλεις να τα καταλάβεις;Ωραίο το κολπάκι σου να βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν έχω πεί,δεν περνάει όμως αυτή η γκαιμπελική προπαγάνδα.Προτιμώ αστυνομία που να ρίχνει χαστουκάκια παρά τρομοκράτες που βάζουν 200 κιλά δυναμίτη κ δολοφονούν αθώους.Αν θέλει η αστυνομία να τελειώνει μια κ καλή με την ντεμεκ τρομοκρατία,ας πάει μια βόλτα απο Ισπανία,να ρωτήσει τους σοσιαλιστές του Αθνάρ πώς τελείωσαν με την ΕΤΑ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μαύρος Ιάκωβος 14/01/2011 22:58:34

        Σοσιαλιστές του... Αθνάρ; Είσαι βαθύς γνώστης των γεωπολιτικών, βλέπω. Ακριβώς όπως τα δεινός της αστυνομίας.

        • Μαύρος Ιάκωβος avatar
          Μαύρος Ιάκωβος @ Αυριανιστής 14/01/2011 23:17:39

          Και εσύ βλέπω είσαι βαθής γνώστης του συντακτικού κ της ελληνικής γραμματικής.Και ο φίλος σου ο τζέφρυ σοσιαλιστής δηλώνει

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Μαύρος Ιάκωβος 14/01/2011 23:09:33

        Δεν έγραψες:"Θυμηθείτε την έκρηξη στο Πρωτοδικείο παραμονές πρωτοχρονιάς για να καταλάβετε ποιοί είναι οι ”υποψήφιοι διδάκτορες”;
        Αφού εσύ έχεις καταλάβει ποιοι είναι γιατί δεν τους κατονομάζεις ;

        Οσον αφορά την συγκεκριμένη υπόθεση σαφώς και δεν θεωρώ φυσιολογικό να έχει κάποιος επάνω του κλεμμένη ταυτότητα από χρόνια.
        Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να ασκηθεί εναντίον του αναίτια βία κατά την σύλληψη και δεν προεξοφλεί το γεγονός ότι είναι τρομοκράτης.
        Σίγουρα αυτό δεν θα πρέπει να το αποφασίσουν οι αστυνομικοί που τον συνέλαβαν, ούτε εμείς μέσα από ένα φόρουμ.
        Εκτος κι αν ξέρεις κάτι παραπάνω που δεν το γνωρίζουμε οι υπόλοιποι.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Κάποιος 14/01/2011 23:35:38

          Αρα ξέρεις ποιοι είναι.
          Γιατί δεν πας να καταθέσεις να σωθούμε από δαύτους ;

  46. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 14/01/2011 22:12:48

    Ακριβώς επειδή κανείς δεν είναι τόσο βλάκας να κουβαλάει κλεμένες ταυτότητες...επειδή δε γίνεται να χάθηκε το 2004 και να τη βρήκε τώρα....
    Εσείς αν βρίσκατε δυο κλεμένες ταυτότητες μπροστά σας και τις βάζατε στην τσέπη για να τις παραδώσετε...και μετά από λίγο σας σταματούσαν (τι σύμπτωση!) αστυνομικοί , σας ρωτούσαν τι έχετε στην τσέπη (τόσο λαγωνικά) και σας συλαμβάνανε....Μέχρι που μπορεί να πήγαινε ο νου σας ότι κάποιος σας παγίδεψε.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ αναγνώστρια 14/01/2011 22:18:23

      Σε λίγο θα μας πείτε ότι οι κακοί μπάτσοι έβαλαν και δίμετρο μοντέλο να του κάνει νόημα να την ακολουθήσει μέχρι έξω από την γιάφκα...

  47. Sun avatar
    Sun 14/01/2011 22:18:05

    Απο την ανακοίνωση της Αστυνομίας: «.....Διαπιστώθηκε ότι δεν είχε σχέση με τη διερευνώμενη υπόθεση της Δ.Α.Ε.Ε.Β. πλην όμως οδηγήθηκε άμεσα στη Διεύθυνση Ασφάλειας Αττικής, διότι κατείχε δύο (2) Δελτία Αστυνομικής Ταυτότητας. Για ένα από τα δύο δελτία ταυτότητας, είχε δηλωθεί κλοπή από τον κάτοχό του, τον Ιανουάριο του 2004, στο Τμήμα Ασφαλείας Νέας Ιωνίας…»
    Ποιος όμως είναι ο... άτυχος ευρών της δεύτερης τατυτότητας; Συντάκτης της "Αυγής" και δραστήριος! Είχε πρωτοστατήσει σε πορεία ομοφυλοφίλων, κρατώντας το πανό της Νεολαίας Συνασπισμού που έγραφε: "Να αγαπιόμαστε χωρίς ντροπή, χωρίς φόβο. Δικαίωμά μας!" Επίσης, το στέλεχος είναι βασικός συντελεστής της "Αντιεθνικιστικής Αντιμιλιταριστικής Πρωτοβουλίας"! Μάλιστα ολεγάμενος όχι μόνο συμφωνεί με τους κουκουλοφόρους, αλλά αποκαλύπτει την ΑΜΕΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗ της Κουμουνδούρου με δαύτους, αφού μέσα από άρθρο του στην "Αυγή" δήλωνε πως "ως "Κόμμα των Κουκουλοφόρων» σκαρφάλωσε ο Συνασπισμός από το 5% στο 15%"!
    Και φυσικά η θέση του για την βια των κουκουλοφόρων είναι πολύ συγκεκριμένη: «Δεν πιστεύουμε πως “η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων”… Αντίθετα, γνωρίζοντας ότι “ο δημοκρατικός δρόμος προς τον σοσιαλισμό δε θα είναι ένα απλό ειρηνικό πέρασμα”, καταλαβαίνουμε ότι για τη στοιχειώδη κοινωνική αυτοάμυνα απαιτούνται συγκεκριμένα “ποσά” βίας, υποστηρίξιμα τουλάχιστον στα τμήματα της κοινωνίας που μας ενδιαφέρουν προνομιακά…»
    Αυτές είναι μερικές μόνο απο τις θέσεις και απόψεις του στελέχους της Κουμουνδούρου, που σήμερα καταγγέλει τις Αρχές, και αποδεικνύουν περίτρανα ποια είναι η στάση των Συριζαίων απέναντι στην βια των κουκουλοφόρων! Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και γιοι στελεχών του αποκαλύπτεται πως συνδέονται με τον γνωστό- πασίγνωστο χώρο! Θυμηθείτε μόνο τον κανακάρη του άλλου στελέχους, του Βρούτση! Να τον χαίρετε η Κοινοβουλευτική πολιτεία τέτοια παληκάρια που φιλοδοξούν ελέω ροζ αριστεράς να «διδάξουν» στο «Καπποδιστριακό συντεχνιακό άσυλο» και να τους ταϊζει μια ζωή το Ελληνικό Εθνος...

  48. Sun avatar
    Sun 14/01/2011 22:31:51

    Απο την ανακοίνωση της Αστυνομίας: «.....Διαπιστώθηκε ότι δεν είχε σχέση με τη διερευνώμενη υπόθεση της Δ.Α.Ε.Ε.Β. πλην όμως οδηγήθηκε άμεσα στη Διεύθυνση Ασφάλειας Αττικής, διότι κατείχε δύο (2) Δελτία Αστυνομικής Ταυτότητας. Για ένα από τα δύο δελτία ταυτότητας, είχε δηλωθεί κλοπή από τον κάτοχό του, τον Ιανουάριο του 2004, στο Τμήμα Ασφαλείας Νέας Ιωνίας…»
    Μετά από 7 χρόνια. Ποιος όμως είναι ο... άτυχος ευρών της δεύτερης τατυτότητας; Συντάκτης της "Αυγής" και δραστήριος! Είχε πρωτοστατήσει σε πορεία ομοφυλοφίλων, κρατώντας το πανό της Νεολαίας Συνασπισμού που έγραφε: "Να αγαπιόμαστε χωρίς ντροπή, χωρίς φόβο. Δικαίωμά μας!" Επίσης, το στέλεχος είναι βασικός συντελεστής της "Αντιεθνικιστικής Αντιμιλιταριστικής Πρωτοβουλίας"! Μάλιστα ολεγάμενος όχι μόνο συμφωνεί με τους κουκουλοφόρους, αλλά αποκαλύπτει την ΑΜΕΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗ της Κουμουνδούρου με δαύτους, αφού μέσα από άρθρο του στην "Αυγή" δήλωνε πως "ως "Κόμμα των Κουκουλοφόρων» σκαρφάλωσε ο Συνασπισμός από το 5% στο 15%"!
    Και φυσικά η θέση του για την βια των κουκουλοφόρων είναι πολύ συγκεκριμένη: «Δεν πιστεύουμε πως “η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων”… Αντίθετα, γνωρίζοντας ότι “ο δημοκρατικός δρόμος προς τον σοσιαλισμό δε θα είναι ένα απλό ειρηνικό πέρασμα”, καταλαβαίνουμε ότι για τη στοιχειώδη κοινωνική αυτοάμυνα απαιτούνται συγκεκριμένα “ποσά” βίας, υποστηρίξιμα τουλάχιστον στα τμήματα της κοινωνίας που μας ενδιαφέρουν προνομιακά…»
    Αυτές είναι μερικές μόνο απο τις θέσεις και απόψεις του στελέχους της Κουμουνδούρου, που σήμερα καταγγέλει τις Αρχές, και αποδεικνύουν περίτρανα ποια είναι η στάση των Συριζαίων απέναντι στην βια των κουκουλοφόρων! Άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ και γιοι στελεχών του αποκαλύπτεται πως συνδέονται με τον γνωστό- πασίγνωστο χώρο! Θυμηθείτε μόνο τον κανακάρη του άλλου στελέχους, του Βρούτση! Να τον χαίρετε η Κοινοβουλευτική πολιτεία τέτοια παληκάρια που φιλοδοξούν ελέω ροζ αριστεράς να «διδάξουν» στο «Καπποδιστριάκο συντεχνιακο άσυλο» και να τους ταϊζει μια ζωή το Ελληνικό Εθνος...

  49. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 14/01/2011 23:13:12

    Και επειδή ρε μάγκες είναι μέλος του ΣΥΝ έχει ασυλία; (αλήθεια τι τις ήθελε τις ΔΥΟ αστυνομικές ταυτότητες)
    Μην ξεχνάτε ότι ο Δημήτρης ο Παπαγεωργίου της "Ελεύθερης Ώρας" είχε κάνει μέσα για το τίποτα. Δύο μέτρα και δύο σταθμά δηλαδή....
    Τελικά τα λεγόμενά του Πάγκαλου για την αριστερά ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ σωστά.

  50. lampros avatar
    lampros 15/01/2011 02:58:06

    Το σκατό μας παξιμάδι το κάναμε ήδη ΕΞΑΙΤΙΑΣ της Τρώικας. Η τρώικα θα μας πάρει ό,τι μπορεί να σηκώσει ―για τους δανειστές― και θα μας αφήσει με τα σώβρακα. Μετά στα @@ της. Αν νομίζεις ότι η Τρώικα ήρθε για να σου ...δώσει να φας, τότε να πας να δώσεις και εσύ το μισθό σου στο ΓΑΠ.

    Παξιμαδάκι;

  51. lampros avatar
    lampros 15/01/2011 03:05:28

    Παραλογισμός.
    Τη φράση αυτή:
    “Ο μπάτσος οφείλει να σέβεται και να τηρεί το Συνταγμα και όποιον πολίτη έχει απέναντι του , ανεξαρτήτως από το τι αυτός πιστεύει.”
    μπορείς να την πεις μόνον εσύ που αποδέχεσαι το Σύνταγμα και πολύ σωστά τη λες.

    Ένα άτομο όμως που δηλώνει ότι δεν αποδέχεται το σύνταγμα ίσα ισα θα έπρεπε όχι να καταγγέλει ότι παραβίασαν τα συνταγματικά του δικαιώματα αλλά να χαίρεται κιόλας τρώγοντας ξύλο από αυτούς που είναι εντεταλμένοι να διαφυλάσσουν το σύνταγμα.

    Η αστυνομία --και οι δημόσιοι λειτουργοί γενικά-- δεν πράττουν ανάλογα με το τι πιστεύει ή λέει όποιος έχουν μπροστά τους, αλλά σύμφωνα με ότι λέει το Σύνταγμα και οι Νόμοι. Ο ελληνικός λαός είναι ο εντολοδότης τους, όχι ο συριζαίος, ώστε να προσαρμόζονται ανάλογα.

    Το ότι δηλώνει ότι δεν αναγνωρίζει το Σύνταγμα κάποιος δεν σημαίνει ότι οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να συμπεριφερθεί αντισυνταγματικά απεναντί του. Ακόμα περισσότερο δεν έχει αυτό το δικαίωμα ένας **ορκισμένος** εφαρμοστής του Συντάγματος, αστυνομικός. Έλεος, αυτό είναι στοιχειώδης Νομική πρώτου έτους ή μάλλον δημοτικού.

    Τέλος, το ότι δηλώνει ότι δεν αναγνωρίζει το Σύνταγμα κάποιος δεν αποτελεί διαδικασία με την οποία χάνει τα Συνταγματικά του δικαιώματα. Όπως αν εγώ πω ότι δεν αναγνωρίζω τον τάδε νόμο, δεν σημαίνει ότι δεν υπόκειμαι σε αυτόν, ούτε ότι δεν μπορώ να τον επικαλεστώ όταν θελήσω.

    Στην χειρότερη περίπτωση θα μπορεί να μου προσάψει κανείς «ασυνέπεια». Αλλά το αντίθετο που έπραξε ο αστυνόμος της ιστορίας είναι ακόμα χειρότερο από ασυνέπεια, είναι παρανομία.

  52. lampros avatar
    lampros 15/01/2011 03:07:52

    Ε, επειδή ιστορικά το έχουν κάνει κάτι λίγες φορούλες, ιδιαίτερα σε τέτοια περιστατικά.

    Δεν είμαστε ακριβώς στις ΗΠΑ, όπου κάνει ο πολίτης μήνυση και τον παίρνει και τον σηκώνει τον αστυνομικό. (Αν και στις ΗΠΑ επίσης έχουμε τρανά παραδείγματα αυθαιρεσίας).

  53. lampros avatar
    lampros 15/01/2011 03:15:38

    Έχεις δίκαιο ―άσε που θα πρέπει να τα εξηγήσεις και σε νομπελίστες και διακεκριμένους οικονομολόγους του εξωτερικού γιατί ούτε αυτοί έχουν πειστεί, και θεωρούν το μνημόνιο αδιέξοδο και καταστροφικό για τη χώρα.

    Αλλά εσύ είσαι γάτα και τα πιάνεις αυτά, γιατί ξέρεις από «τραπεζικό σύστημα»...

    Α, το κάθε ψώνιο της «Αγοράς»...

  54. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 15/01/2011 07:17:29

    Από εδώ και πέρα θα φυλάγεται πάντως, για να μην πω ότι θα ζει με το άγχος να διασταυρώσουν το DNA και τα αποτυπώματά του... Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν θα ήταν και άσχημα για την ΕΛ.ΑΣ. να τον έχουν (και αυτούς που αντιπροσωπεύει) στην τσίτα εκβιάζοντας έναν ολόκληρο πολιτικό χώρο με "αποκαλύψεις"... είναι και αυτό μια μέθοδος...

  55. Kasut avatar
    Kasut 15/01/2011 07:21:14

    Να μην κοροιδευομαστε. Ο Συριζα ειναι ο πολιτικος πατρωνας των μπαχαλων και της τρομοκρατιας. Ο ανω κυριος ειναι κληρονομος των καλυτερων παραδοσεων υιου Βουτση, Καφετζοπουλου κλπ.

  56. Kasut avatar
    Kasut 15/01/2011 07:23:21

    Μονο η Μοσαντ κανει κατι τετοια. Ετσι επιασαν τον Μορδεχαι Βανουνου.

  57. sakis avatar
    sakis 15/01/2011 13:13:40

    Φανταστείτε να έπιαναν τον πρόεδρο της νεολαίας του ΛΑΟΣ με δυο ταυτότητες πάνω του και να χρησιμοποιούσε τις ίδιες δικαιολογίες που χρησιμοποίησε και αυτός του ΣΥΝ και ότι μόλις τώρα την βρήκε και πήγε να την παραδώσει στην αστυνομία και όλα αυτά να γινόταν κοντά στο σημείο που η αστυνομία να έκανε έφοδο για να βρεί τα μέλη μιας ακροδεξιάς οργάνωσης φανταστείτε τι θα έλεγαν οι ψευτοπροοδευτικοί.Φασισμός,ναζισμός, ιδού η συνεργασία του ΛΑΟΣ με ακροδεξιές τρομοκρατικές οργανώσεις,το ”αυγό του φιδιού” αρχίζει και επωάζεται και όλες αυτές τις ακροαριστερίστικες αρλούμπες,αφήστε αν είχε πάνω του και τις δύο ταυτότητες και έλεγε πως την μία την βρήκε ”τυχαία΄΄ στο δρόμο θα τον έβγαζαν και γραφικό αλλά είπαμε για όλα φταίνε οι ”μπάτσοι”, η πλουτοκρατία,οι παπάδες και ο ”φασισμός” με την ΄΄ακροδεξιά” και φυσικά ποτέ δεν φταίει η ”άγια” εξτρεμιστική ακροαριστερά,ούτε φυσικά οι κουκουλοφόροι ,οι κρανιοφόροι και οι αναρχικοί που σπάνε,καταστρέφουν και πλακώνουν στο ξύλο όποιον διαφωνεί μαζί τους πάντα βέβαια με ”δημοκρατικό” τρόπο αλλά ούτε βέβαια και οι λαθρομετανάστες όπου σκοτώνουν,βιάζουν και ληστεύουν καθημερινά και έχουν μετατρέψει σε γκέτο ολόκληρες περιοχές αλλά είπαμε οι κακοί ”μπάτσοι” φταίνε για όλα τα δεινά,οι νεφελίμ και οι εξωγήινοι και ποτέ ο ''τιμημένος'' χώρος της άκρας αριστεράς έ ρε δούλεμα που πέφτει.

  58. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 15/01/2011 22:13:32

    Το πρόβλημα δεν είναι να κουβαλάς δυο ταυτότητες, το timing ήταν λίγο άβολο δε νομίζετε...; Οι συμπτώσεις είναι πολύ τραγελαφικές, αυτό που λέμε άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, βρίσκει λέει την ταυτότητα μες στην αναπουμπούλα πεταμένη εδώ και χρόνια (αν όχι χρόνια, ξαφνικά δια μαγείας πετάχτηκε), μόλις τώρα τη βρήκε και θα την παρέδιδε αλλά οι κακοί αστυνομικοί μόνο δε τον βίασαν. Είμαι ακροαριστερός και το....μου πονάει μια ζωή, ζούμε σε χούντα και άλλα τέτοια γραφικά... Τέτοιες τακτικές κλαψουρίσματος είναι συνήθεις στο χώρο του ΣΥΡΙΖΑ και μάλιστα λογικές όταν κατά βάθος την ίδια την αστυνομία σαν θεσμό την συχαίνονται και βγάζουν πάντα όλο τους το μένος διαστρεβλώνοντας και την αλήθεια άμα λάχει, γιατί όχι... συμφέρει την ιδεοληψία.. Για το λόγο και μόνο αυτό, τα λεγόμενά τους δε πρέπει να παίρνονται και πολύ στα σοβαρά, κακή αξιοπιστία λόγω χρόνιας προκατάληψης βλέπεις.. Τώρα τα περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων αν καταπατήθηκαν ας είμαστε σίγουροι ότι καταπατήθηκαν πραγματικά και μετά το ξανασυζητάμε το θέμα...