19/08/2008 15:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον μήνυσε επειδή ασκεί …κοινοβουλευτικό έλεγχο !!!

Δριμύτατη επίθεση κατά του υπουργού Οικονομίας εξαπέλυσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Μιχάλης Καρχιμάκης, εναντίον του οποίου ο κ. Γιώργος Αλογοσκούφης κατέθεσε ….αγωγή για εξύβριση και συκοφαντική δυσφήμιση. Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου για το θέμα, μαζί με τον εκπρόσωπο Τύπου του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο κ. Καρχιμάκης έκανε λόγο για «ιδιότυπη κυβερνητική πρακτική φίμωσης των βουλευτών» με απώτερο στόχο την καλλιέργεια γενικότερου κλίματος εκφοβισμού στο σύνολο της κοινωνίας, και κάλεσε τα κόμματα και τον Πρόεδρο της Βουλής να πάρουν θέση.

Με την αγωγή στέλνεται μήνυμα προς την κοινωνία πως η κυβέρνηση Καραμανλή «ελέγχει την Δικαιοσύνη, τη Βουλή και το κράτος και ότι οι δημοκρατικές αξίες και οράματα δεν έχουν θέση σε αυτό το ασύδοτο καθεστώς» σημείωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και βάλλοντας κατά του πρωθυπουργού επισήμανε: «Όσο ο πρωθυπουργός δεν αντιδρά σε αυτού του είδους τις ανεπίτρεπτες πρακτικές, επιβεβαιώνει ότι βρίσκεται ο ίδιος πίσω από το όργιο αυταρχισμού, αυθαιρεσίας και υποβάθμισης του πολιτικού μας συστήματος στο οποίο επιδίδονται οι κορυφαίοι της κυβέρνησής του». Επίσης, κατηγόρησε κ. Αλογοσκούφη για «χαριστικές ρυθμίσεις υπέρ μεγάλων οικονομικών συμφερόντων και ομίλων τραπεζών, εταιρειών που αποτελούν πελάτες της συζύγου του».

Από την πλευρά του ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ χαρακτήρισε «πρωτόγνωρο στη χώρα μας να ασκείται αγωγή από υπουργό κατά βουλευτή της αντιπολίτευσης, με βασικό αντικείμενο την άσκηση του αυτονόητου κοινοβουλευτικού ελέγχου» και πρόσθεσε ότι «αυτό που κάνει την αγωγή ακόμα πιο δυσάρεστη για το πολιτικό μας σύστημα είναι το γεγονός ότι αυτή συνοδεύεται από την προσπάθεια εκφοβισμού, μέσω της αναφοράς σε προφυλάκιση του βουλευτή».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Buona Dea avatar
    Buona Dea 19/08/2008 15:24:41

    Γιατι η Ευρωπη αδρανει και αφηνει τη χωρα στο ελεος της ληστρικης αυτης επιδρομης;
    Ποια θα ειναι αυριο η θεση της απεναντι σε ενα αρχικο και παλιο μελος της, οταν το τρενο θα εχει σφυριξει κανα δυο φορες, αλλα αυτη η χωρα τριγκλιζοντας την ανηφορα δεν προλαβε την επιβιβαση;
    Ποια θα ειναι τα μετρα, που θα πρεπει η παλια μας ηπειρος να ασκησει;
    Η ζωη θα πρεπει ετσι κι αλλιως να συνεχιστει,
    αλλα σιγουρα οχι με αυτες τις συνταγες, που ερριξαν ενα λαο παλαι ποτε περηφανο σε χρονια μελαγχολια.

  2. Nick avatar
    Nick 19/08/2008 15:30:06

    Απαράδεκτος ο Αλογοσκούφης.

    Αλλά και ο Καρχιμάκης δεν πάει πίσω. Ακόμη και μέσα στο ΠΑΣΟΚ τον κατηγορούν για "κιτρινισμό", όπως είχε γραφτεί στο "Έθνος".

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/08/2008 15:43:48

    Nick -δεν λεω αφου το λεει το "Εθνος" του Ντον Μπομπολα το πιστευω?
    τελικα ποιος ειναι ο ρολος ενος βουλευτη αντιπολιτευσεις .Να ελεγχει !!!
    Θυμαστε τον Σαλαγκουδι τωρα νερο στο στομα .προσοχη μην μας πνιγει .

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/08/2008 15:47:51

    Ορθά έπραξε κι άσκησε την αγωγή. Ο Καρχιμάκης είχε ξεφύγει και είχε γεμίσει τη Βουλή σκουπίδια.

    Έχω ξαναγράψει ότι ο Αλογοσκούφης φέρει την ευθύνη για τα ομόλογα κι έπρεπε να είναι σπίτι του από πέρυσι. Αλλά ο Καρχιμάκης έλεγε βλακείες.

  5. nas avatar
    nas 19/08/2008 15:50:45

    Ο Καρχιμάκης "δεν δικαιούται δια να ομιλεί" διότι ουδέποτε καταφέρθηκε εναντίον του νόμου που προετοίμασε ο "εν δυνάμει" πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ "ντον" Βενιζέλος και επειδή δεν έκαμε καμία προσπάθεια να αλλάξει αυτός ο εξοντωτικός νόμος των αγωγών... ιδού λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρόν για τον ΓΑΠ και τα κοινοβουλευτικά του "πουλέν": αλλάξτε το νόμο!!!

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/08/2008 15:51:51

    εξακτινε -ελεγε η λεει βλακιες??

  7. Factorx avatar
    Factorx 19/08/2008 15:52:25

    Είμαστε οι τελευταίοι που θα υπερασπιζόμαστε το ΠΑΣΟΚ. Αλλά όσες καταγγελίες του Καρχιμάκη δημοσιεύσαμε εμείς ήταν εξακριβωμένες. Και ας μην βιάζονται οι υπερασπιστές της ΄σοβαρότητας" του Κοινουλευτισμού, Η υπόθεση αυτή θα βγάλει τoν Αλογοσκούφη εκτος σημερινού υπουργείου του

  8. basil avatar
    basil 19/08/2008 15:53:02

    Το προβλημα είναι οτι ο Καρχιμάκης κάνει ένα σχεδόν μοναχικό αγώνα. Αντε γιατι οπως πάμε οι συμμορίτες θα μπαινουν στο σπίτι μας την ωρα που κοιμόμαστε και μεις θα γυρίζουμε το πλευρό τρέμοντας...

  9. Nick avatar
    Nick 19/08/2008 16:09:06

    @ATAKTOΣ:

    Λογικό. Frank Timis - EΛΛTEX- European Goldfields... και τάπωσε και τον Δελατόλλα στον Αντέννα με το αμίμητο:

    "και εγώ θεωρώ δημοσιογραφικό αμοραλισμό να επιτίθεσαι στον πρώην εργοδότη σου"

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/08/2008 16:09:31

    Ο Καρχιμάκης κι έλεγε και λέει βλακίες. Όσο γι αυτά που δημοσίευσες εδώ φάκτορ είχα πει και τότε ότι δεν ήταν παράνομα αυτά που έκαναν. Έχετε τα κότσια να βρείτε στοιχεία για τα ομόλογα και μάλιστα γι αυτόν που έστησε το κόλπο τους έβαλε να τα κάνουν αυτά και μετά τους κάλυψε? Εδώ σας θέλω. Αφήστε λοιπόν τις κατινιές του Καρχιμάκη.

  11. Africa avatar
    Africa 19/08/2008 16:42:15

    Κυριοι η Ελληνικη Δημοκρατια εχει πιασει πατο? Μιλαμε γιατι ο Υπουργος Οικονομικων εκανε αγωγη σε Βουλευτη της Αντιπολιτευσης? Που παει αυτη η χωρα?

  12. mesas avatar
    mesas 19/08/2008 16:52:08

    ωραίος ο AFRICA!!!

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/08/2008 17:12:39

    Νιck- λες την ατακα του στο μελλον να την παρω στα σοβαρα ?

  14. Nick avatar
    Nick 19/08/2008 17:31:36

    Όχι. Επίτηδες το έκανε για να τον τσαντίσει.

  15. Jiovani avatar
    Jiovani 19/08/2008 17:32:51

    Ο Καρχιμάκης έχει δικαίωμα να λέει [ακόμη και] βλακείες γιατί έχει υποχρέωση να κάνει αντιπολίτευση. Είναι απόλυτο δικαίωμά του να επιλέξει αυτός το πεδίο που θα κάνει αντιπολίτευση δεν θα του το προσδιορίσει ούτε ο τύπος, ούτε ... η κυβέρνηση και δεν δίνει λόγο στη δικαιοσύνη, αλλά στους ψηφοφόρους του.
    Αν δεν απατώμαι είναι η πρώτη αγωγή από πολιτικό σε πολιτικό και αυτή είναι [άλλη μια] θλιβερή πρωτιά.

  16. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 19/08/2008 17:37:30

    Έλληνες πολίτες ας ανοίξουμε τα μάτια και τα αυτιά μας....Υπουργός ζητά με αγωγή αν αναφέρεται στο όνομα του πολιτικός του αντίπαλος να πηγαίνει φυλακή.
    Κύριοι δεν είναι για γέλια ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ,
    και δυστυχώς το πάθος τους κρατά γατζωμένους με την
    εξουσία.

  17. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 19/08/2008 17:57:38

    Το παιδί ξεσάλωσε δεν μπόρεσε ποια να συγκρατήσει τα αισθήματα του ,όλοι τον κυνηγάμε ,αυτός μέρα νύχτα τραβά κουπιά στη θάλασσα, μια μέρα αυξήσει βενζίνης ,μια ρεύματος ,μια νερό .Επόμενο δεν είναι .Λέτε ο Κωστάκης να τον πάει για θεραποια ???

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/08/2008 18:13:23

    Όταν ο Καρχιμάκης λέει τις μπούρδες που λέει καλά θα κάνει να ασχολείται με τα πολιτικά λάθη της Κυβέρνησης και να αφήσει τη Δίκα εκτός. τι είπε ο Καρχιμάκης ξέρεις? Ότι ο Αλογοσκούφης ξεπούλησε τον ΟΤΕ για να διαχειρίζεται τα ακίνητα του ΟΤΕ μετά την αγορά από τους Γερμανούς η Δίκα επειδή αυτή έχει εκπρόσωπο μια αγγλική εταιρία που διαχειρίζεται το σύνολο των ακινήτων της Γερμανικής μητρικής. Συγγνώμη αλλά εκεί τον βουτάς και τον κοπανάς κάτω σα χταπόδι. όσο για τους ψηφοφόρους του Καρχιμάκη αν είναι σαν τα ζώα των Ζωνιανών άστους καλύτερα.

  19. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 19/08/2008 18:46:54

    Σε λίγο βλέπω πρωτοσέλιδο στην «Αυριανή» να έχει τίτλο
    «Καρχιμάκης βουλευτής που γκρέμισε τον Καραμανλή»
    και πρωτοβουλία για αλλαγή του τίτλου του τίτλου του ΠΑΣΟΚ σε «καρχιμάκη»

  20. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 19/08/2008 20:00:28

    Τους άλλους που έχουν υπογράψει την ερώτηση γιατί δεν τους έχει μηνύσει ;;;

    http://greece-salonika-archives.blogspot.com/2008/08/email.html

  21. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/08/2008 21:42:31

    Καλά ποιός τους χ.... τους Ζωνιανιώτες ;) :P 8)
    .
    .

  22. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/08/2008 21:55:26

    Το να ειναι καποιος βλακας δεν σημαινει οτι ειναι πιο ψευτης απο τον εξυπνου...

    Αρα το θεμα εστιαζεται απλα στο αν ο Καχριμακης λεει αληθεια.

    Μετα τιθεται το 2ο θεμα. Οπως ο Παπαντιου με την κορη του,ο Αλογοσκουφης με την Δικα, ο, ο ,ο ,υπαρχει περιπτωση οποια κυβερνηση και να εχουμε αυριο να εκλειψει το φαινομενο???
    Φερε χαμομηλι μαστορα...

  23. σασκα avatar
    σασκα 19/08/2008 22:23:17

    Τι συγγένεια έχει ο Καρχιμάκης με τον Λαλιώτη ;
    Άμα την βρείτε θα δείτε γιατί κάνει τόσες ερωτήσεις ;
    Και όπως λέει και ο λαός μας με όποιο δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις !!!

  24. σασκα avatar
    σασκα 19/08/2008 23:25:18

    Factorx η επόμενη αγωγή είναι για σένα αν δεν διορθώσης "Η υπόθεση αυτή θα βγάλει τον Αλογοσκούφη εκτος σημερινού υπουργείου του "
    εκτός αν...............


    Ενταξει διόρθωσα. Είδες τι μπορεί να πάθει κανείς με τις αβλεψίες;

  25. iris avatar
    iris 19/08/2008 23:26:23

    mono enas Mugabe mporei na sugrithei me ton Karaman. Aman, aman, aman ki oi ellhnes th zoni tous tanan

  26. thanos avatar
    thanos 20/08/2008 07:22:17

    @Εξάκτινος

    Σεβομαι τις αποψει σου,αλλα δεν τις ασπαζομαι. Μια μονο ερωτηση, Αν ο καρχιμακης ελεγε και λεει βλακιες σαν αντιπολιτευση...Η ΝΔ ελεγε "Σοφιες" απο τον αρχηγο της μεχρι και τον τελευταιο βουλευτης, οταν ηταν εκει που ειναι ο Καρχιμακης σημερα?

  27. Jiovani avatar
    Jiovani 20/08/2008 10:11:50

    ΑΝ θέλουμε νάμαστε σοβαροί δε μπορεί παρά να δούμε
    πρώτα ότι η κυβέρνηση κλυδωνίζεται από αλλεπάλληλες καταγγελίες για σκάνδαλα,
    δεύτερον ότι ο Αλογοσκούφης είναι στο επίκεντρο των περισσότερων, αν όχι όλων και
    τρίτον ότι οι αλλαγές στην ηγεσία της δικαιοσύνης ΜΟΝΟ επικρίσεις δέχθηκαν.

    Ο Αλογοσκούφης αφού διέψευσε ότι η γυναίκα του είχε οποιαδήποτε ανάμιξη στην πώληση του ΟΤΕ, αναδιπλώθηκε στη συνέχεια και είπε ότι δεν ήξερε και πάντως θα διέκοπτε τη συνεργασία. Πολιτικά είναι αθέμιτη η συνύπαρξη αυτών των δύο ιδιοτήτων, άσχετα αν διακοπούν αργότερα. Να μην ξεχνάμε ότι η όλη ιστορία με την επιλογή στρατηγικού εταίρου του ΟΤΕ και η ολοκλήρωσή της δέχθηκε τα πυρά όλης της αντιπολίτευσης.
    Όσο στενές κομματικές παρωπίδες και να έχει κανείς δε μπορεί να μη δει ότι λίγο πριν για την ίδια υπόθεση (ΟΤΕ) ο Βγενόπουλος έκανε αγωγές στον αρχηγό της αξιωματικής και της ελάσονος αντιπολίτευσης,ως είχε δικαίωμα, αλλά με το μεγαλύτερο μέρος του ελληνικού λαού να πιστεύει ότι υπήρξαν πολλά στραβά στην υπόθεση αυτή και ποτέ δεν θα βγούν στο φως, πόσο μάλλον με την νέα διοίκηση της δικαιοσύνης.

    ΥΓ Μήπως οι ψηφοφόροι του Καρχιμάκη πρέπει να μπουν στο γύψο, να μάθουν να ψηφίζουν ανώδυνους πολιτικάντηδες και να απαλλαγούν μια και καλή όσοι ενοχλούνται από την παρουσία του στη Βουλή;

  28. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/08/2008 12:56:13

    @ Thanos

    Η ΝΔ δεν έβγαινε να λέει χωρίς λόγο για τις γυναίκες των Υπουργών και την επαγγελματική τους δραστηριότητα. Πρέπει αυτά που λες να συνδέονται κάπως μεταξύ τους. Π.χ. πήρε και πούλησε ακίνητο του δημοσίου με υπερβολική προμήθεια ή σε υπερβολικά χαμηλή τιμή με μεσολάβηση και κάλυψη του άντρα της. Εδώ η γυναίκα ήταν απλός εκπρόσωπος της εταιρίας, χωρίς καμιά συναλλαγή ακόμη, πολύ πριν ξεκινήσει το θέμα του ΟΤΕ και την έβγαλε Αλ καπόνε. (Υπόψιν τα ακίνητα του ΟΤΕ θα τα πουλήσουν όλα για να βγάλουν σε χρόνο ρεκόρ τα έξοδα αγοράς. Έτσι διάβασα στο γερμ. τύπο αλλά δε φταίει η Δίκα γι αυτό)

    Τώρα που θα την φάει στον κώλο ο Καρχιμάκης να δω που θα βρει να πληρώσει εκτός αν τα ρίξει το ΠΑΣΟΚ από τα μαύρα της Μήζενς.

  29. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 20/08/2008 16:45:12

    @ Εξάκτινος
    ....Όταν ο Καρχιμάκης λέει τις μπούρδες που λέει καλά θα κάνει να ασχολείται με "τα πολιτικά λάθη" της Κυβέρνησης....
    Φίλε εξάκτινε δεν είναι στραβός ο γυαλός..στραβά αρμενίζεις.
    Αν οι ανόητες, εγκληματικές, ανάλγητες, απάνθρωπες, θρασύτατες, ηλίθιες, και πολλά άλλα πράξεις της κυβέρνησης είνα απλά "πολιτικά λάθη" τότε θα υπάρχει πάντα "κάποιος καχριμάκης" για να ασχολούμαστε μαζί του.

  30. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/08/2008 17:33:34

    Μόνο που δεν ασχολείται με αυτά αλλά με το αν η Δίκα είναι εκπρόσωπος αγγλικής εταιρίας.

  31. g1980 avatar
    g1980 20/08/2008 22:03:03

    Τότε ο Σημίτης τι έπρεπε να κάνει του Καραμανλή που τον έλεγε αρχιερέα της διαπλοκής;

  32. Jiovani avatar
    Jiovani 21/08/2008 09:32:20

    Και τότε και τώρα είχε βουίξει ο τόπος για σκάνδαλα και διαπλοκή.
    Μόνο κομματικοί εγκάθετοι τότε και τώρα και σταυλιζόμενοι με εμπλεκόμενους και διαπλεκόμενους, αρνιόντουσαν να δουν ότι υπήρχαν σκάνδαλα και έβλεπαν [παραπλανητική] σκανδαλολογία.
    Η κυβέρνηση και τότε αλλά και τώρα βούλιαζε στα σκάνδαλα και κάποιοι και τότε και τώρα κατάγγελναν σαν λασπολόγους και συκοφάντες αυτούς που τα αποκάλυπταν.
    Αν φυσικά ψάξει κανείς τους ηρακλειδείς του τότε, δεν αποκλείεται να ανακαλύψει και κάποιους έξαλλους κυνηγούς σκανδάλων σήμερα και αυτοί που βλέπουν σήμερα σκανδαλοθήρες και δε βλέπουν σκάνδαλα, θα τα ανακαλύψουν αύριο στο άλλο στρατόπεδο.
    Έτσι είναι αυτά τα πράγματα!

  33. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 21/08/2008 15:23:18

    Με τον Καχριμάκη και τον κάθε Καχριμάκη ούτε καν ασχολούμαι όπως ίσως δεν κατάλαβες.
    Η επισήμανση που έβαλα ήταν καθαρά για τον επιεικέστατο όρο που χρησιμοποίησες.
    Και όλα αυτά χωρίς καμμία διάθεση επίθεσης σε σένα. Απλα ορισμένες φορές οι λέξεις που χρησιμοποιούμε θα πρέπει να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα γιατί ...πες πες κάτι θα μείνει...

  34. Jiovani avatar
    Jiovani 22/08/2008 14:06:27

    Ο νοών δεν ενόησε καλώς, αφού το σχόλιό μου δεν τον αφορούσε ποσώς.-

  35. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 22/08/2008 16:45:53

    Αγαπητέ jiovani,
    Ουδόλως απάντησα σε εσένα αλλά ήταν συνέχεια τόυ σχολίου μου προς τον Εξάκτινο.

  36. Jiovani avatar
    Jiovani 22/08/2008 21:16:52

    O.K.
    Είπα κι εγώ...