16/09/2008 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον εξάδελφο γιατί δε τον μαζεύουν;

Γράφει ο αναγνώστης μας "ant":

Μόλις το διάβασα και ακόμη τρίβω τα μάτια μου:

Στις αρχές του 2009 τα εγκαίνια του νέου μουσείου της Ακρόπολης...Ο υπουργός Πολιτισμού Μιχ. Λιάπης επιβεβαίωσε την άτυπη συνεργασία του υπουργείου Πολιτισμού με τον Δημήτρη Παπαϊωάννου, σε ό,τι αφορά την τελετή των εγκαινίων και σημείωσε ότι το κόστος στο οποίο θα ανέλθει η τελετή είναι το ποσό των 6 εκατ. Ευρώ».

(http://www.naftemporiki.gr/t+z/story.asp?id=1563847)

Είμαστε σοβαροί; Έξι εκατομμύρια ευρώ; Μιλάμε δηλαδή για 2 Δις Δραχμές !!! Αν κάνουν τελετή εγκαινίων που να στοιχίζει 500.000 Ευρώ π.χ. θα έρθουν λιγότεροι τουρίστες; Σας παρακαλώ εξηγήστε μου τι συμβαίνει σε αυτή τη χώρα; Πώς ακριβώς καθορίζουν τέτοιες ταρίφες για μια σεμνή και ταπεινή τελετή;

Και να ήταν μόνο αυτό φίλε/η ant; Αναγγέλει αυτόν τον φοβερό προϋπολογισμό ο υπουργός που μόλις πριν από δυο μήνες είχε φέρει τον ξάδελφό του και πρωθυπουργό και το κόμμα του σε κατάσταση απελπισίας με τα ταξιδάκια στη Γερμανία παρέα με τον Χριστοφοράκο και τους άλλους;.  Τα ξεχάσαμε αυτά;

Πρέπει να χρειάζεται θράσος πολύ μεγάλο από εκείνο χιλίων πιθήκων για να τα ξεχνάει κανείς αυτά και να ζητάει από πάνω και ανασχηματισμό. Και να την λέει και στον Βουλγαράκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλος avatar
    αλλος 16/09/2008 19:04:35

    οσο αφορα την εναρξη των ολυμπιακων και το θορυβο που ειχε δημιουργηθει,η αμοιβη τοτε ηταν 2 εκατομμυρια ευρω η εχω λαθος εντυπωση;κατι μου λεει το νουμερο αλλα δεν ειμαι σιγουρος.για να συγκρινουμε.

  2. Factorx avatar
    Factorx 16/09/2008 19:13:31

    Η δημοσκόπηση που δίνει προβάδισμα στο ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ «είναι η φωτογραφία μιας κακής στιγμής, είναι προσωρινή κατάσταση και είναι στο χέρι μας είναι να την αλλάξουμε», τόνισε σήμερα ο υπουργός Πολιτισμού Μιχάλης Λιάπης, σε δηλώσεις κατά την ξενάγησή του στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης.

    Δηλαδή αυτός δεν υπάρχει σε μια γωνία της εφημερίδας που γράφει Ζήμενς

  3. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 16/09/2008 19:16:06

    ...σιγά το ποσό, εδώ η ΚΟΜΙΣΙΟΝ μας ρίχνει πρόστιμο 800.000.000,00 € για κακοδιαχείριση στην ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ και εσύ ασχολείσαι με ...ψίχουλα (Αλήθεια Factorx ποιος ήταν Υπουργός, φαντάζομαι ότι ...παραπλανήθηκε, πολιτική ευθύνη υπάρχει?)

    Πέρα από την πλάκα οι πολιτικοί μας, έτσι έχουν μάθει, να είναι large με ξένα χρήματα βεβαίως βεβαίως.

    Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι το οικονομικό, που αφορά και την προβολή και στο εξωτερικό, αφού θα γίνει δημόσιος διαγωνισμός, αλλά το γεγονός ότι το Νέο Μουσείο Ακρόπολης θα είναι "Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου", με ότι αυτό συνεπάγεται... Πρόεδροι, Ταμίες , ΔΣ κλπ, αντί να εκσυγχρονίσουν και να οργανώσουν τα Υπουργεία που προΐστανται, δημιουργούμε μαγαζάκια για γνωστούς και φίλους της εκάστοτε εξουσίας....

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/09/2008 19:30:29

    Κουϊζ

    Ποιός έχει μεγαλύτερο IQ; Ο εξάδελφος ή ο Αλογοσκούφης;

    ΠΕΛΙΑΣ

  5. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 16/09/2008 19:34:27

    μόνο ο CERN μπορεί να ανακαλύψει και να μετρήσει ....τέτοια μαύρη τρύπα

  6. nikoleta avatar
    nikoleta 16/09/2008 20:17:03

    Eνώ η ορχήστρα του Ξαρχάκου έκλεισε και ο κινηματογράφος ψυχορραγγεί πάλι βρέθηκαν λεφτά για τον ατάλαντο gay χορογράφο...
    Factor X, μπράβο που αποφάσισες να βάλεις κάτι και για τον πολιτισμό!

  7. nikoleta avatar
    nikoleta 16/09/2008 20:18:26

    Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλες αποκαλύψεις...

  8. Factorx avatar
    Factorx 16/09/2008 21:11:44

    @nikoleta. Γράψαμε και αλλες φορές για πολιτισμό , αλλά τώρα δεν είναι η στιγμή, όπως και για άλλα θέματα που τα αφήνουμε πισω αναγκαστικα. Είμαστε λιγοι δεν φτάνουμε και αναγκαστικά επιλέγουμε να εξαντλούμε κάθε φορά ένα θέμα και πάμε παρακάτω.

    Γίνεται αναδιοργάνωση. Ενδιαφέρεσαι για τα πολιτιστικά; Στείλε μήνυμα στο factorx@otenet.gr

  9. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 16/09/2008 22:39:39

    Ατάλαντος; Με ποιά σουπερ προσόντα ταλαντοσύνης κρίνεις-απαξιώνεις Νικολέτα;
    Οσο για το αν ειναι γκέυ, με τι έχει να κάνει με το θέμα του πολιτισμού αυτό;

  10. aporia avatar
    aporia 16/09/2008 22:40:28

    @nikoleta.
    Όχι και ατάλαντο βρε Νικολέτα, έλεος. Τα λεφτά είναι πολλά αλλά ο Παπαϊωάννου σου φταίει;
    Κι έπειτα, τι πρόβλημα έχεις που είναι gay; Μήπως σου έταξε κρεβάτι και το αθέτησε;

  11. blue nile avatar
    blue nile 17/09/2008 02:29:55

    Ατάλαντος δεν ξέρω αν είναι αλλά σίγουρα είναι άρχοντας μεγαλοπρεπών επιδείξεων που το φλερτάρισμα τους με το κιτς, την υπερβολή και τις διαστρεβλωμένες πραγματικότητες, δυσχεραίνουν με τους τρόπους που αλληλεπιδρόύν την επίτευξη της μεγάλης τέχνης.
    Τουλάχιστον ας είναι αυτή η επιδίωξη ...

  12. πρώην συντάκτης avatar
    πρώην συντάκτης 17/09/2008 10:52:54

    Ο κ. Παπαιωάννου , ενημερώνω, θα είναι ο υπέυθυνος και της Ελληνικής Μπιενάλε. Αναμφισβήτητα ένας ταλαντούχος άνθρωπος , αλλά μήπως πρέπει να δούμε (αφού ξεκίνησαν τα...όργανα) τη διαπλοκή και στο χώρο του πολιτισμού, με τις σχέσεις καλλιτεχνών με τα συγκροτήματα τύπου , το...σπρώξιμο των "ιδιαιτεροτήτων" σε σχέση με τους υπόλοιπους και το pay roll των πολιτιστικών συντακτών (ιδιαίτερα των κυριών του "προοδευτικού" τύπου από την εποχή του Ευάγγελου (με δωράκια...) μέχρι την απίστευτη περίοδο Βουλγαράκη (με τους ύμνους από το πολιτιστικό της Ελευθεροτυπίας, για τον καλύτερο Υπουργό ever!!!).

  13. Helmut avatar
    Helmut 17/09/2008 12:42:25

    @πρώην συντάκτη: Φαντάζομαι είσαι υπερήφανος για το λογοπαίγνιο σου περί σπρωξίματος "ιδιαιτεροτήτων"...

    Εφόσον όμως επιδεικνύεις τέτοιο... πολιτισμό, μια χαρά δεν σου έπεφτε ο Βουλγαράκης ως αρμόδιος υπουργός;

    Μόνο το Ιράν πρέπει να είναι πιο ομοφοβική χώρα από την Ελλάδα... και σε πολλούς εδώ μέσα νομίζω δεν θα κακοφαινόταν να στέλναμε τους gay όπως κάνουν εκεί στην κρεμάλα.

    Εδώ ο κόσμος καίγεται και κάποιοι πιστεύουν ότι ο Ξαρχάκος έπεσε θύμα μιας gay συνομωσίας... WTF???

  14. πρώην συντάκτης avatar
    πρώην συντάκτης 18/09/2008 00:19:38

    Δεν κατάλαβες τίποτα φίλε Helmut
    δεν αναφέρθηκα στους gay , αλλά σε μέρος της πολιτιστικής ελίτ που καρπώνεται σχέσεις και χρηιμοποιεί την ιδιαιτερότητα για λόγους προφανείς
    Για τον Βουλγαράκη δεν αξίζει να αναφερθώ , αλλά με αδικείς. Η εκτίμηση μου, όταν οι "προοδευτικοί" του χώρου τον έγλυφαν, ήταν πολύ σκληρή και δεν περίμενα τα γεγονότα. Αλλά δεν απάντησες στην ουσία των σχολίων μου για τις κυρίες των media, τα pay roll και τη διαπλοκή... Αυτά έχουν ενδιαφέρον κι όχι τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/09/2008 08:33:04

    Το gay ξεgay δεν έχει καθ' εαυτό σημασία. Ομοφοβία ή όχι το έχω βαρεθεί το αδερφάτο. Όταν το αδερφάτο είναι σε θέση να εκβιάζει και κυρίως να εκβιάζεται τίθενται άλλα πιο σοβαρά θέματα.

    Ο ποιλτισμός αρχίζει από γνήσια πτυχία;