#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2011 08:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον δικό τους Παμπούκη άκουγαν οι Ινδιάνοι και χωράνε πλέον σε δυο πούλμαν

Ευρέθη η λύσις, … «αλλαγή χρήσης»!!!




Στο ελληνικό κράτος θα παραμείνει η κυριότητα της δημόσιας περιουσίας που θα επιχειρηθεί να αξιοποιηθεί, στο πλαίσιο των δεσμεύσεων της χώρας με βάση το επικαιροποιημένο Μνημόνιο και τις αποφάσεις της Συνόδου Κορυφής για την επιμήκυνση της αποπληρωμής των δανείων. Αυτή είναι η βασική φιλοσοφία που χαρακτηρίζει το σχέδιο νόμου για τον θεσμό της επιφανείας , τις βασικές αρχές του οποίου παρουσίασε στη διάρκεια της συνεδρίασης του υπουργικού συμβουλίου ο υπουργός Επικρατείας κ. Χάρης Παμπούκης. ..Ο υπουργός Επικρατείας, μάλιστα, χρησιμοποίησε μια ινδιάνικη παροιμία, κατά την οποία "τη γη μας δεν την κληρονομούμε από τους προγόνους μας, αλλά τη δανειζόμαστε από τα παιδιά μας", ενώ διευκρίνισε ότι στο νόμο θα υπάρχει πρόβλεψη για αλλαγή των όρων χρήσης γης κατά την επιστροφή ενός ακινήτου στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον οι συνθήκες το επιβάλλουν.

Αυτά έλεγαν οι Ινδιάνοι και πλέον χωράνε σε δύο πούλμαν. Αλλά όλη η ουσία των πρότζεκτ, που εκπονούν οι επιχειρηματικοί όμιλοι για να «διευκολύνουν» το κράτος στην αξιοποίηση της περιουσίας του και να συνεισφέρουν στην ταμειακή του ροή, περικλείονται στον όρο «αλλαγή χρήσης».

Οι πατεράδες μας όταν έλεγαν να «βρουν κάτι τα παιδιά» εννοούσαν  να σκάψουμε το χώμα, γιατί την επιφάνεια θα την είχαν «σκοτώσει»;

Αφήστε που αν ανακαλυφθεί πετρέλαιο κάτω από ένα κτίσμα, στην Πειραιώς ας πούμε, αυτό θα ανήκει στο κράτος. Η γη στο Κράτος, τα κτίσματα στους επιχειρηματίες, η …περίσκεψη στο λαό

Από την πλευρά του, ο υπουργός Οικονομικών κ. Γιώργος Παπακωνσταντίνου ανέφερε ότι έως το τέλος του Μαρτίου θα έχει εκπονηθεί πλήρες σχέδιο δράσης για την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας, προσθέτοντας ότι η επιμήκυνση του δανείου ουσιαστικά παραπέμπει την άντληση των 50 δισ. ευρώ έως το 2021.

Και σκέφτηκε περιχαρής ότι το 2021 η υπουργική του θητεία, θα είναι μια ανάμνηση παλιά, κίτρινο γράμμα στο συρτάρι της τρόικας...

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο υπουργός Άμυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος εκτίμησε ότι η ακίνητη περιουσία του δημοσίου φθάνει σε αξία το 300% του ΑΕΠ και ως εκ τούτου ο στόχος των 50 δισ. ευρώ μπορεί να επιτευχθεί.

Σιγά που θα χαμήλωνε τον πήχυ για την Κυβέρνηση ο Βενιζέλος. Είναι έτοιμος για τον δεύτερο γύρο και προετοιμάζεται μεθοδικά.  Έχει τιθασεύσει τον πληθωρικό χαρακτήρα του και περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να μεταμορφωθεί σε Iron Βαγγέλης εντός του Κινήματος...

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 14/03/2011 08:45:20

    "Αυτά έλεγαν οι Ινδιάνοι και πλέον χωράνε σε δύο πούλμαν...".

    Ακριβώς. Στη δε Νέα Υόρκη δεν υπάχουν ούτε για δείγμα. Απο 30-32 εκ. που ήταν συνολικά στην Αμερική ζήτημα είναι αν υπάρχουν πλέον 2-3 εκατομύρια.

  2. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/03/2011 08:48:59

    Παίζουμε με τις λέξεις και πετούμε στον αέρα. Αλλοιώς δεν μπορεί να ειπωθεί. Είναι καλύτερο να το πούμε όπως είναι. Παίρνομε την επιμήκυνση και το μειωμένο επιτόκιο από τη μιά πλευρά και προχωρούμε στην πώληση περιουσιακών στοιχείων του Δημοσίου και σε πιό αυστηρά δημοσιονομικά μέτρα από την άλλη πλευρά.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/03/2011 09:07:23

    Δεν παίζουμε μόνο με τις λέξεις, παίζουμε και με λεφτά.

    Μεταβιβάζοντας "χρήση" και όχι "κυριότητα", 1) κοροϊδεύουμε τους ιθαγενείς και 2) το νέο αφεντικό το πείρνει "τσάμπα". Άλλο σου παραχωρώ την ΔΕΗ (όπου θα βγάλεις με 1000 τρόπους πλην μερισμάτων, και κρατώ εγώ τον μπελά) και άλλο σου πουλάω την ΔΕΗ που πρέπει να δώσεις και πραγματικά λεφτά για να την πάρεις. Καλό παράδειγμα ο ΟΤΕ. Και το Αεροδρόμιο έτσι θα πάει...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ archaeopteryx 14/03/2011 12:10:17

      αρχαίε, όσο τουλάχιστον γνωρίζω από νομοθεσία, ο θεσμός της επιφανείας δεν έχει σχέση με τη μεταβίβαση-πώληση επιχειρήσεων. Αφορά την κυριότητα του εδάφους, εξ ου και η αναφορά στις χρήσεις που επιτρέπονται σε κάθε περιοχή. Είναι μορφή μακροχρόνιας ενοικίασης, πάντα με αντίτιμο, και υπό όρους.

  4. BABIS avatar
    BABIS 14/03/2011 09:27:07

    Θα είναι ολοκληρωτική καταστροφή για το Ελληνικό Κράτος (Ελληνικό κρατος= Εμείς και οι απόγονοί μας) οι πωλήσεις ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, ΟΠΑΠ για ένα κομάι ξερό ψωμί. Αυτοί που θα τα αγοράσουν θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω σε 3-5 χρόνια. Μετά θα τρώνε με χρυσά κουτάλια. Ο ΟΠΑΠ μόνο απο τα κέρδη που έχει ξεπληρώνει την αγορά του σε 3-5 χρόνια.

  5. NIKOS avatar
    NIKOS 14/03/2011 09:40:55

    Όταν μιλάς για την πατρίδα σου πρωτίστως μιλάς πατριωτικά .. αν δεν το κάνεις αυτό , είσαι κάποιος σε λάθος θέση . Αυτοί οι τύποι είναι καταστροφικοί για την χώρα και πρέπει να φύγουν το συντομότερο .

  6. kiki avatar
    kiki 14/03/2011 09:44:39

    Ο Παμπουκης γιατι πηγε Βερολινο, πριν απο την Εκτακτη Συνοδο Κορυφης, τι πηγε να κανει, τι πηγε να διαπραγματευτει, τι τους δινουμε στους Γερμανους.
    Ετσι που παμε οχι σε πουλμαν σε βανακι θα χωραμε.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 14/03/2011 10:13:43

      Κική , το σχέδιο φαίνεται πως προβλέπει και αντικατάσταση πληθυσμού δλδ μαζική μετανάστευση της νέας γενιάς , (σαν αυτή επί παλιού εθνάρχη με αντιπαροχή την ατιμωρησία των ναζί εγκληματιών πολέμου) και ταυτόχρονη κάλυψη των αναγκών σε εργατικό δυναμικό από φτηνους και εξαθλιωμένους μετανάστες.

      ΜΝΗΜΟΝΙΟ και ΔΝΤ = ΕΛΛΑΣ ΤΕΛΟΣ !

      Φαίνεται πως χρειαζόμαστε επειγόντως μια Νέα Φιλική Εταιρεία και μερικούς τρελαμένους κατσιαπλάδες σαν τους Σουλιώτες, τους Μανιάτες και τους Σφακιανούς για να ξεκινήσει η αποπειρα απεγκλωβισμού μας.

      Και δεν ξέρω αν έχουμε αυτό το δυναμικό...

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/03/2011 10:09:32

    Το Υποτακτικό Πόνυ κάπνισε την πίπα της ειρήνης με τα χλωμά πρόσωπα. Τα βουβάλια θα εξαφανιστούν απ' την πεδιάδα. Δεν είναι πια εδώ τόπος για κηνύγι, είπανε. Θα βάλουνε φράχτες και θα γίνει ο τόπος ένα απέραντο ράντσο. Και τα χλωμά πρόσωπα θα χτίσουνε πολιτείες, θα φέρουνε το σιδηρόδρομο, θα βάλουνε μεγάλα τρυπάνια να βγάλουνε το μαύρο νερό κι άλλα πολλά.
    Κι από τους οι ιθαγενείς οι περισσότεροι θα γίνουνε βακέρος, στην ίδια τους τη γη. Μερικοί ανυπόταχτοι θα πάρουνε το δρόμο για τα ψηλά βουνά όπου το χιόνι δε λιώνει ποτέ. Και στις κρυφές σπηλιές θα βρούνε ζωγραφιές του κυνηγιού που θα θυμίζουνε τα παλιά τα χρόνια και οι μεγάλοι θα λένε ιστορίες στα λιγοστά λιπόσαρκα παιδιά τους, πως λυγάνε το τόξο και πως ημερεύουν τ' άγρια άλογα, και πως πλευρίζουν τα βουβάλια.
    Και όταν θ' αλλάξουν οι καιροί μπορεί να κατέβουνε ξανά στη μεγάλη πεδιάδα, όσοι θα έχουν απομείνει τότε...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/03/2011 11:07:13

      Αφού θα έχουν πάρει δύο τσουβάλια χάντρες και θα κοιτάζουν με απορία τον εαυτό τους στον καθρέφτη. Ουγκ!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 11:46:12

    Η μακροχρονια μισθωση, δεν βγαινει στα επιχειρηματικα τους σχεδια με μεγαλα ποσα... ποσα να δινουν το χρονο??? σε ποια οικονομια.. τι λεει η αγορα...
    Εχω συγκεκριμενο παραδειγμα... απο προσωπικη εμπειρια.
    15 Στρεμματα, παραλια κοντα στο Ελληνικο, BOT, ενοικιο 150-250.000 / χρονο για μια επισκεψιμοτητα 500.000 πρωτο χρονο και μειουμενη !!... Ζητησαν να υπαρχει κτιριο μεσα να δωσουν 250 και αν το χτισουν οι ιδιοι, 150!!!
    Καταλαβατε??? δε μαζευονται τα 50 Δις με την καμια !!!

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:05:33

    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ !
    Απαντηση Επενδυτη.... σε σχεδιο Built Operate Transfer στο Δημοσιο, γης 10-15 στρεματων Νοτια παραλια Αττικης.... Απο "πρωτο χερι"... σβηνω το ονομα... Μονο στο ΑΝΤΙΝΕΑ.

    Α.
    " 1- Once we secure a site we will carry out detailed market research into the number of visitors and what they will pay, so we don’t have an exact number.

    2- This information is sensitive to ΧΧΧΧ so we don’t give detailed numbers.

    However I would assume by year 5 we would expect the steady state EBITDA to circa Euro 500k - Euro 1m per year.

    As previously mentioned I believe this market could justify a rent of Euro 250k per year if the landlord were to provide a serviced shell or Euro 100k per year if we were just provided with the land.

    You must understand this project will only just pay the required returns on capital and it should be seen as a catalyst to develop the surrounding area. The landlord should look at developing the area surrounding the anchor ΥΥΥΥΥ make significant financial returns. "

    και η συνεχεια εδω....
    Β.
    " To date ΧΧΧΧΧ has carried out Stage One research on the city of Athens using market size information and a comprehensive database of aquarium performance gathered from around the world. This has given ΧΧΧΧΧ the confidence that Athens has the necessary dynamics to successfully support the ΥΥΥΥΥΥ centre concept. Although additional research is required, the information ΧΧΧΧΧ has to date shows that they can expect steady state annual visitors (year 5) of circa 250,000 visitors. This would translate into annual revenue of circa 2,300,000 Euros. Such investments never maintain their opening year visitor numbers so the business model must be based on the year 5 steady state numbers which are sustainable through ongoing reinvestment.
    From this figure XXXXXXX must deduct our operational expenses as well as debt for construction of the facility and taxes, hence in our experience we could pay rent of up to €250,000 if a usable building is provided. If XXXXX are provided with land only, then the rent that we could afford to pay would likely be no more than €100,000. Should grants or tax breaks be available then ΧΧΧΧΧ could afford to pay a higher rent.
    Should these revenue expectations be exceeded XXXXX may also be able to offer a percentage of turnover in addition to the rent. Should the aquarium perform significantly above expectations further capital investment / enlargement of the facility will be considered which would lead to a higher steady state number.
    It is important to emphasise that although a YYYYY Centre will not be able to pay high rents, it has indirect benefits such as generating substantial foot traffic to the area and businesses which surround it, and the local business which will be established will generate ca. 50 new jobs. "

    OK???

    ΠΠ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:25:33

      ΠΠ, σωστή κίνηση να μεταφέρεις εδώ το συγκεκριμμένο case study, προκειμένου να ανέβει το επίπεδο σχολιασμού στην ουσία του θέματος, γιατί μέχρι τώρα διαβάζω μόνο ενδείξεις αμηχανίας. Ίσως δεν είναι σκόπιμο να σπεύδουμε να κρίνουμε νομοθετήματα που δεν έχουν καν παρουσιασθεί, μελετηθεί, συζητηθεί δημοσίως- με τι προσόντα το κάνουμε αυτό? Ενισχύουμε έτσι την αξιοπιστία και το επίπεδο του διαλόγου μας?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ δρόμος 14/03/2011 12:40:37

        ολα για τη ρεμουλα θα γινουν... δε τους νοιαζει αν το δωσουν τσαμπα αντια να παρουν πχ 100 εκ ευρω ΤΩΡΑ !!! με τα νοικια και τα χτισιματα κλπ κλπ θα φαει πολυς κοσμος..πελατες
        Τα νουμερα δεν βγαινουν σε κανεναν Επενδυτη !! ποια Τραπεζα θα τους δωσει Δανειο?? σε ποια οικονομια?? ποια επισκεψιμοτητα?? μετα δε θα βγαζουν κερδη και θα φυγουν... θα μας μεινουν οι "επιφανειες" χτισμενες και ταισμενες.

        50 Δις... πλανο σε 3 χρονια... χαχααααα εχουν δει ποσα ειναι 50 Δις μετρητα?? ποσες νταλικες γεμιζουν??

        ΠΠ

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:16:01

          σωστά τοποθετείς την αντίρρησή σου σε οικονομικό και όχι θεσμικό επίπεδο. Πάντως με επιφύλαξη θα πω (η οικονομία δεν είναι η ειδικότητά μου) ότι η τελική αξία μιας επένδυσης, και αν αυτή θα είναι αποδοτική, λογικά πρέπει να εκτιμάται ειδωμένη σε ευρύτερο (χωρικά και χρονικά) πλαίσιο. Γιατί επιμένουν όλοι ότι η Ελλάδα είναι μια πλούσια χώρα, και γιατί μας την έχουν πέσει οι σύμπαντες, για να μας αγοράσουνε φτηνά? Μάλλον έχει αξία το οικόπεδο, και οι ενδιαφερόμενοι επενδυτές ίσως να υποκρίνονται ότι δεν τους συμφέρει, προκειμένου να διατηρούνται χαμηλά οι τιμές αγοράς-ενοικίασης κλπ.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ δρόμος 14/03/2011 13:48:21

            Μα θα αγορασουν φθηνα και ΠΟΛΛΑ... μετα θα σε ανεβασουν αλλα δε θα εχεις απο που να εισπραξεις ως Κρατος.. θα εισπραττουν αυτοι.
            Αξια εχει και το "οικοπεδο" αλλα και ο ελεγχος της εξουσιας και των ΜΜΕ... οταν ολοι σε "σπρωχνουν"... και σε παρακαλανε αγοραζεις με οσα θελεις.

            ΠΠ

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:54:33

            δε μου λες, για μακροχρόνια μίσθωση γης δεν μιλάμε τόση ώρα, και για την εκμετάλλευση-αξιοποίησή της?

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ δρόμος 14/03/2011 13:55:35

            ΝΑΙ. στο παραδειγμα.... και γενικα στα υπολοιπα !!

            ΠΠ

  10. ΣΕΡΙΦΗΣ avatar
    ΣΕΡΙΦΗΣ 14/03/2011 22:47:23

    Εφιαλτικά στοιχεία προκύπτουν από την απόρρητη έκθεσή ομάδας εργασίας επιτελών αξιωματικών του αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας. Η έκθεση της ομάδας των επιτελών έχει τίτλο «Έρευνα για το Πρόβλημα της Παράνομης Μετανάστευσης στην Ελλάδα» και αποτυπώνει το μεγαλύτερο ίσως πρόβλημα της ελληνικής κοινωνίας μετά την οικονομική κρίση.

    Όπως επισημαίνουν οι συντάκτες στο κεφάλαιο για την «Εκτίμηση Μεγέθους του Προβλήματος», προκύπτει ότι «ο αριθμός των μεταναστών το 2014 θα είναι 2.142.348, εκ των οποίων οι 1.219.089 μη νόμιμοι» ενώ σε άλλο σημείο, με τίτλο «Εκτίμηση Απειλής», αναφέρεται ότι «σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του ΟΗΕ, ο πληθυσμός της Ελλάδας το έτος 2015 θα είναι περίπου 14 εκατομμύρια, εκ των οποίων ποσοστό άνω του 20% θα είναι αλλοδαποί».

    Οι αναλυτές της Αστυνομίας επεξηγούν τους λόγους για τους οποίους τα επόμενα χρόνια θα έχουμε αύξηση των μεταναστευτικών ροών επισημαίνοντας τις κοινωνικές και πολιτικές αναταραχές σε περιφέρειες στην υδρόγειο (Ιράκ, Ιράν, Αφγανιστάν, Παλαιστίνη, Σομαλία, Ερυθραία, Νιγηρία κ.λπ.) καθώς και η παγκόσμια οικονομική κρίση.

    Το πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης «θα παραμείνει για όσο καιρό υφίστανται οι πολιτικές αναταραχές, οι οικονομικές ανισότητες και οι ανισότητες στο επίπεδο διαβίωσης των πολιτών ανάμεσα στα αναπτυγμένα οικονομικά κράτη και στα κράτη του λεγόμενου “τρίτου κόσμου”».

    Όσον αφορά την εισροή παράνομων μεταναστών στην Ελλάδα αναφέρεται ότι η πρώτη γενιά μεταναστών διατηρεί δίκτυα επαφών και σχέσεων με τις χώρες προέλευσης τους. Τα άτομα αυτά ενημερώνουν τους φίλους και συγγενείς τους ότι μπορούν να εισέλθουν και να παραμείνουν παράνομα στην Ελλάδα χωρίς ιδιαίτερα σοβαρά προβλήματα.

    Όπως επισημαίνεται από την μελέτη «Ο βασικότερος λοιπόν παράγοντας που συμβάλλει στο πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης, είναι οι ίδιες οι εσωτερικές συνθήκες στη χώρα μας που ευνοούν την παράνομη είσοδο και παραμονή, καθώς το ρίσκο σύλληψης και επαναπατρισμού είναι μικρό».

    Όσον αφορά τους μετανάστες 2ης και 3ης γενιάς για τους οποίους τελευταία πραγματοποιούνται πολλές συζητήσεις για το κατα πόσο μπορούν να συμμετάσχουν ως ισότιμοι πολίτες αυτής της χώρας, το βασικό συμπέρασμα που προκύπτει για τους ερευνητές της ΕΛ.ΑΣ. είναι ότι «σε όλες τις χώρες παρατηρείται αναμφισβήτητα μεγαλύτερη εμπλοκή στην παραβατικότητα, αντικοινωνική συμπεριφορά και εγκληματικότητα συγκριτικά με την πρώτη γενιά.

    Από τις υπάρχουσες μελέτες διαφαίνεται ότι η μεγαλύτερη πολιτισμική ενσωμάτωση της 2ης γενιάς μεταναστών, η ευρεία συμμετοχή της στο εκπαιδευτικό σύστημα, η γνώση της γλώσσας και η διαμόρφωση συλλογικοτήτων, ακόμη και η εμφανής καλυτέρευση των υλικών συνθηκών διαβίωσης δεν οδηγεί αυτόματα στη μείωση της εγκληματικότητας και παραβατικότητας, όπως θα προσδοκούσε μια κοινωνιολογικά ντετερμινιστική αντίληψη.

    Η αύξηση των προσδοκιών, η μεταβολή της καταναλωτικής συμπεριφοράς, η επιβολή από τα ΜΜΕ άλλων αξιακών προτύπων και προταγμάτων έχουν ως αποτέλεσμα τη διαμόρφωση ανάλογης συνείδησης και συνθηκών διεκδίκησης βασικών δικαιωμάτων από τη 2η γενιά των μεταναστών, η οποία βιώνει πολύ διαφορετικά την αποστέρηση. Επειδή στην Ελλάδα δεν έχει ακόμη ανδρωθεί μια “πραγματική” 2η γενιά μεταναστών που να έχουν γεννηθεί στη χώρα, εκτιμάται ότι τα χειρότερα δεν έχουν έρθει αλλά έπονται».

    Αναφορικά με το ερωτηματικό πόσοι είναι τελικά οι νόμιμοι και οι παράνομοι μετανάστες στην Ελλάδα η μελέτη αναφέρει ότι το 2001 στη χώρα ζούσαν περίπου 762.000 αλλοδαποί, αριθμός που αποτελεί το 8% του συνολικού πληθυσμού, ποσοστό που είναι από τα υψηλότερα μεταξύ των άλλων ευρωπαϊκών χωρών.

    Ο αριθμός αυτός γίνεται ακόμη μεγαλύτερος, σύμφωνα με ερευνητικές μελέτες του Ινστιτούτου Μεταναστευτικής Πολιτικής, καθώς 380.000 περίπου άτομα εργάζονται και διαμένουν παράνομα στη χώρα. Στους 762.000 νόμιμους αλλοδαπούς προσετέθησαν άλλοι 161.259, με βάση του νόμους νομιμοποιήσεων Ν. 3386/05 και 3536/07.

    Έτσι το 2005 ο συνολικός πληθυσμός των μεταναστών οι οποίοι διαμένουν νομίμως στην Ελλάδα, ανήλθε συνολικά στους 923.259. Στο τέλος του 2010, όπως προκύπτει τα στατιστικά στοιχεία της ομάδας μελέτης ο αριθμός των νομίμων και των παρανόμων έφτασε το1.400.622 άτομα. Από αυτούς μόνο οι 477.363 είναι οι μη νόμιμοι μετανάστες.

    Εάν δε συνεχιστεί ο υπάρχον ρυθμός εισόδου παράνομων μεταναστών στη χώρα ο αριθμός των αλλοδαπών παράνομων και μη στην Ελλάδα εκτιμάται ότι θα φτάσει τα 2.142.348 άτομα το 2014 εκ των οποίων οι παράνομοι θα είναι 1.219.089 από 477.363 που ήταν το 2010, δηλαδή μία αύξηση 255% μέσα σε τέσσερα χρόνια.

    Το ερωτηματικό που προκύπτει από αυτή την έρευνα δεν είναι κατά πόσο τα στοιχεία είναι ακριβή ή όχι διότι από τις πηγές που υπάρχουν οι εκτιμήσεις συγκλίνουν προς αυτά τα νούμερα, αλλά κατά πόσο η μελέτη αυτή ήταν γνωστή στην κυβέρνηση όταν χειριζόταν το ζήτημα των παράνομων μεταναστών στο Μέγαρο Υπατία.

    Διότι αν τα συμπεράσματα της μελέτης αυτής ήταν γνωστά στην κυβέρνηση τότε οι αποφάσεις της για την ικανοποίηση των αιτημάτων των παράνομων μεταναστών της Υπατείας μάλλον ερωτηματικά προκαλούν. Από την άλλη πλευρά ο χειρισμός της κυβέρνησης για το γνωστό θέμα δείχνει άγνοια της σοβαρότητας των εξελίξεων που θα ακολουθήσουν και τον επιδερμικό και πρόσκαιρο τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος, αρκεί να μην προκύψει η εκκολαπτόμενη κρίση την παρούσα στιγμή.

    Εν κατακλείδι αν ο μέσος Έλληνας αναλογιστεί ότι η οικονομική κρίση που βιώνουμε είναι αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβάνονταν την οικονομία οι Έλληνες πολιτικοί μπορεί να συμπεράνει τι μας περιμένει στο ζήτημα της παράνομης μετανάστευσης στα επόμενα χρόνια, όταν οι αλλοδαποί θα αντιπροσωπεύουν το 20% του πληθυσμού και οι φυλετικές και θρησκευτικές ομάδες με τους Έλληνες συνεργάτες τους, θα εκβιάζουν με απειλές τις ελληνικές κυβερνήσεις (βλ. Μέγαρο Υπατία, θα κάψουμε την Αθήνα αν πεθάνει ένας απεργός πείνας) αφρικανοποιώντας την ελληνική κοινωνία και το ελληνικό κράτος.

    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

  11. lypon avatar
    lypon 15/03/2011 14:12:11

    Σερίφη, χωρίς να διαφωνήσω με την ουσία του άρθρου, επιφυλάσσομαι για τους αριθμούς.

    Συγκεκριμένα, στην Απογραφή του 2001 καταγράφηκαν μετανάστες λίγο πάνω από 700 χιλιάδες (αν θυμάμαι καλά), νόμιμοι και παράνομοι. Τότε, οι επίσημες εκτιμήσεις της Αστυνομίας τους ανέβαζαν στο 1.500.000 περίπου, εκτίμηση την οποία ασπάζομαι. Προφανώς οι μη καταγραμμένοι κρύφτηκαν, έτσι κι αλλιώς η απογραφή δεν είναι αστυνομική διαδικασία!

    Τώρα, 10 χρόνια μετά και με τα σύνορα από χρόνια ξέφραγα, νομίζω πως ο σημερινός αριθμός των μεταναστών πρέπει να ξεπερνάει τα 2.500.000... Σε ένα πληθυσμό 10.000.000 Ελλήνων, που μειώνεται λόγω υπογεννητικότητας.

    Για περισσότερες πληροφορίες επίσημων πληθυσμιακών στατιστικών, στο www.statistics.gr ,