20/07/2009 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον έπιασε η καρδιά του…

Στο νοσοκομείο των φυλακών του Μονάχου εισήχθη το βράδυ του Σαββάτου ο Μιχάλης Χριστοφοράκος, επικαλούμενος προβλήματα με την καρδιά του, σύμφωνα με πληροφορίες του ΣΚΑΪ .

Από το περιβάλλον του αναφέρουν ότι στον κ. Χριστοφοράκο θα τοποθετηθεί στεντ, καθώς πριν από τη σύλληψή του είχε διαγνωσθεί απόφραξη μιας αρτηρίας. Οι γερμανικές αρχές εκφράζουν αισιοδοξία για την εξέλιξη της υγείας του και δεν αποδίδουν στο περιστατικό βαρύνουσα σημασία ως προς την διαδικασία έκδοσής του στην Ελλάδα.

Η απόφαση του εφετείου Μονάχου για την έκδοση του πρώην ισχυρού άνδρα της Siemens στην Ελλάδα, αναμένεται στα τέλη Ιουλίου.

Ο Μ. Χριστοφοράκος στην κατάθεσή του στην εισαγγελέα στο Μόναχο είχε κάνει πρόσφατα λόγο για δωρεές σε ελληνικά κόμματα καθώς και για δωροδοκίες σε κρατικούς λειτουργούς και υψηλόβαθμους του ΟΤΕ για το σύστημα ασφαλείας των Ολυμπιακών Αγώνων.

Εφόσον τα στοιχεία που προσκομίζει ο κ. Χριστοφοράκος δεν αφορούν υψηλόβαθμα στελέχη της κεντρικής Siemens σε βάρος των οποίων δεν έχει ασκηθεί δίωξη από τις γερμανικές Αρχές, τότε η Εισαγγελία δεν είναι διατεθειμένη να απαγγείλει κατηγορία στον κ. Χριστοφοράκο.

Έτσι ανοίγει ο δρόμος για την έκδοση του στην Ελλάδα, απόφαση που σύμφωνα με πληροφορίες αναμένεται στα τέλη Ιουλίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/07/2009 12:13:14

    Καλά, ο Χριστοφοράκος μου είναι προσωπικά συμπαθητικός, αλλά με έτρωγε η γλώσσα μου (ή μάλλον τα δάκτυλα στο πληκτρολόγιο) να πω, εδώ και μέρες, ότι κάποιο πρόβλημα θα ανέκυπτε με την υγεία του!... Μιχάλη, αν δεν είσαι καλά, περαστικά. Αν είσαι, πάλι περαστικά.

    Φανταστείτε τι θα συνεβαινε στην υγεία Έλληνα επιχειρηματία υποθετικά εμπλεκόμενο, αν ήταν κι αυτός κρατούμενος. Γριππη πουλερικών, γουρουνιών, πανούκλα, aids, ανίατη φυματίωση, μεταδοτική λέπρα κλπ.

  2. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 20/07/2009 12:23:53

    Αμ τον αυτοκτονικό ιδεασμό που τον πας?

  3. SKAIs avatar
    SKAIs 20/07/2009 12:26:27

    Τα ελληνικά τερτίπια των "Αυτοκτοκικών Ιδεασμών" συμβαίνουν και... εις Μονάχους... Πρώτος διδάξας ο ΛΟΥΒΑΡΗΣ (Το θυμάστε το ΚΟΛΛΑΡΟ???)
    Α ρε Χριστοφοράκο η μεγάλη ζωή έγινε φυλακή και... καρδιά.
    Δεν σου άρεσε η Φυσική... ΦΑΕ ΤΩΡΑ ΠΑΣΟΚ να χορτάσεις εκτος και αν περιμένεις να αναλάβει ο GAP για να καθαρίσεις με την αμνηστία που θα σου δώσει για να καρφώσεις τους ΑΛΛΟΥΣ.

  4. maquis avatar
    maquis 20/07/2009 12:31:55

    Προς θεού όμως, οχι αυτοκτονικό ιδεασμό. Πως είπατε ότι λέγεται γερμανικά;;;; Der.... ideas-mus suicidius ?

  5. anti.ΓΡΑΦΕΑΣ avatar
    anti.ΓΡΑΦΕΑΣ 20/07/2009 12:58:23

    Ολα τα λαμογια εχουν τα ιδια συμπτωματα.
    http://www.youtube.com/watch?v=cqCblWOt8q8

  6. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 20/07/2009 15:11:21

    Βρε παιδιά, κοροιδευόμαστε??? Τι κρεμόμαστε από τα αρ..τηρίες του Χριστοφοράκου να μας πεί ποιός τα πήρε. Δηλαδή αν πει ότι τα έδωσε στον κλητήρα του ΟΤΕ στην Ανωκάτω Μαγούλα θα γίνει αποδεκτό; Αρπάξτε αυτούς που είχαν τις κατάλληλες και καίριες θέσεις, για ανάθεση προμηθειών, στον ΟΤΕ, στον ΟΣΕ, στην ΜΑΝ, και όπου αλλού, ερευνήστε τα οικονομικά τους και πάπαλα. Και αν παρ΄ελπίδα κάποιος είναι καθαρός θα μιλήσει από ποιόν-ποιούς πήρε εντολή. ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

  7. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 20/07/2009 18:01:20

    mesaios daktylos, αυτα που λες δεν γινονται σε πολιτισμενες χωρες, σε συντεταγμενες πολιτειες, οπως ειναι το Ελλαντισταν, δηλαδη, οπου υπαρχουν καθιερωμενες αρχες Δικαιου, αυστηροι νομοι περι ευθυνης υπουργων, βαρυτατου κολασμου εκεινων που κλεβουν τον δημοσιο πλουτο, αυστηροτατη, επισης, Δικαιοσυνη, που χωνει στη φυλακη οποιον παρανομησει, θεσμοι που τηρουνται απαρεγκλιτως με θρησκευτικη ευλαβεια και πολλα αλλα παρομοια. Συνεπως, δεν μπορεις να λες τρεχα - γυρευε για τον αξιοτιμο κ. Χριστοφορακο, ο οποιος μπορει να επωφεληθει μονον αν γινει αποδεκτη η προταση του προεδρου του ΠΑΣΟΚ Γιωργακη Παπαντρεα για την απαλλαγη κατηγορουμενων που κατονομαζουν οσους εχουν μπλεχτει σε μιζενς ωστε να επερχεται η επιβαλομενη καθαρση. Και μην τολμησεις να διανοηθεις οτι υπαρχουν στο ΠΑΣΟΚ στελεχη αναμεμιγμενα σε βρωμικες υποθεσεις, διοτι και εκεινο το εκατομμυριο που εισεπραξε απο τον κ. Χριστοφορακο ο κ. Τσουκατος ηταν απλως μια επιχορηγηση για την καλυψη των εκλογικων δαπανων του κομματος, τιποτα αλλο...

  8. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 20/07/2009 20:08:21

    Εχεις δίκαιο Ξενητεμενος. Αλλά εγώ είμαι ένας άξεστος και απολιτιστος ρομαντικός που βλέπει μέσα από γυαλιά με παραμορφωτικούς φακούς. Α, και μιά ερώτηση, εκείνη η *επιχορηγηση για την καλυψη των εκλογικων δαπανων του κομματος,* με τι επιτόκιο (αντίτιμο) θα εξωφληθεί;

  9. aris53m avatar
    aris53m 22/07/2009 11:50:13

    Απορία:

    Πως γίνεται βρε παιδιά ΟΛΟΙ οι καταζητούμενοι απο την δικαιοσύνη να αρρωσταίνουν? Να τρία πρόσφατα παραδείγματα.

    1. Χριστοφοράκος
    2. Σκαρπέλης
    3. Χρήστος Νικολιτσόπουλος ο mr. αυτοκτονικός ιδεασμός 2008 (εργατολόγος της τριανταπεντάχρονης, υπόθεση Ζαχόπουλος), έτσι για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή

  10. Naruto avatar
    Naruto 22/07/2009 12:52:47

    Ποιος αμφισβητει την πανδημια της γριπης των χοιρων λοιπον?